Thiago Pereira Sets South American Record in the 200 Breast

SANTOS, Brazil, September 24. WINTER Long Course Nationals — also known as the Trofeu Jose Finkel –are underway in Brazil and it didn't take long for the record-breaking to begin.

The first night of finals saw the meet’s first South American record fall. Thiago Pereira, 17, set the record in the men’s 200 meter breaststroke with a time of 2:15.63.

Perira’s club team, Minas Tenis Clube, is currently in third place in the team race, due in large part to its breaststroke contingent. Minas Tenis Club placed first, second and fourth in the men’s 200 breast.

Other winners on Day One: Flavia Delaroli, women's 50m free, 25.82; Juliana Marin, 200m breast, 2:41.85; Monique Ferreira, 800m free, 8:53.21. For the men: Marco sapucaia, 50 free, 23.04; Bruno Bonfim, 1500m free, 15:54.13.

32º TROFÉU JOSÉ FINKEL
Brazilian Winter Long Course Nationals
Final Results Day 1

1ª ETAPA 24/09/2003

Women’s 50 M Freestyle

RM INGE DE BRUIJN NED 00'24"13 22/09/2000 SYDNEY
RS FLAVIA RENATA DELAROLI BRA 00'25"44 16/08/2003 SANTO DOMINGO
RB FLAVIA RENATA DELAROLI BRA 00'25"44 16/08/2003 SANTO DOMINGO
RC INGE DE BRUIJN CRVG/RJ 00'24"39 10/06/2000 RIO DE JANEIRO
IO INDICE FEMININO BRA 00'25"64 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA Time Points
FINAL A
1º FLAVIA RENATA DELAROLI 1983 030176 PINHEIROS/SP 00'25"82 101,85
2º NATALIA FERRO DE GRAVA 1982 036071 UNISANTA/SP 00'26"21 103,39
3º JULYANA BASSI KURY 1983 043506 ECUS/SP 00'26"62 105,01
4º FLAVIA NETO DE JESUS 1982 022404 PINHEIROS/SP 00'26"73 105,44
5º PAULA BUCK 1981 039843 ECUS/SP 00'26"78 105,64
6º REBECA BRAGA L. GUSMAO 1984 044043 AABB/DF 00'27"12 106,98
7º RENATA DE OLIVEIRA BURGOS 1982 025380 UNAERP/SP 00'27"33 107,81
8º SUZANNE CHARMA ALMEIDA 1984 055223 UNISANTA/SP 00'27"60 108,88

FINAL B
9º TATIANA LEMOS DE LIMA 1978 016429 PINHEIROS/SP 00'27"40 108,09
10º PAULA CARVALHO AGUIAR 1974 011585 SAO JOSE/SP 00'27"44 108,24
11º FLAVIA MARQUES ALVES SOUSA 1984 040040 UNAERP/SP 00'27"53 108,60
12º TALITA LIMA RIBEIRO 1985 043541 PINHEIROS/SP 00'27"61 108,92
13º JULIANA MACHADO 1979 019476 PINHEIROS/SP 00'27"70 109,27
14º FERNANDA MACHADO TRAVESSO 1984 028640 MINAS TC/MG 00'27"74 109,43
15º WALLESKA FACINCANI VILLARIM 1988 064277 CORINTHIANS/SP 00'27"75 109,47
16º JULIANA DA SILVA BERLANGA 1981 049468 PINHEIROS/SP 00'27"84 109,82

Men’s 50M Freestyle

RM ALEXANDR POPOV RUS 00'21"64 16/06/2000 MOSCOW
RS FERNANDO SCHERER BRA 00'22"18 31/07/1998 NOVA YORK
RB FERNANDO SCHERER CRF/RJ 00'22"18 31/07/1998 NOVA YORK
RC EDVALDO VALERIO SILVA FILHO CRVG/RJ 00'22"51 10/06/2000 RIO DE JANEIRO
IO INDICE MASCULINO BRA 00'22"51 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º MARCO ANTONIO SAPUCAIA 1983 004264 UNISANTA/SP 00'23"04 103,13
2º NICHOLAS A D DOS SANTOS 1980 019438 UNISANTA/SP 00'23"23 103,98
3º JOAO PAULO LIMA DE OLIVEIRA 1980 043429 CORINTHIANS/SP 00'23"34 104,48
4º GUILHERME ROTH DOS SANTOS 1982 021843 GNU/RS 00'23"58 105,55
5º RENATO GUIMARAES GUERALDI 1980 013292 PINHEIROS/SP 00'23"60 105,64 6 EDVALDO VALERIO SILVA FILHO 1978 008465 CRF/RJ 00'23"60 105,64
7º ANDRE OLIVEIRA CORDEIRO 1974 016709 MINAS TC/MG 00'23"61 105,68
8º CHRISTIANO CHAGAS DOS SANTOS 1980 022561 SERC-S. CAETANO/S00'23"68 106,00

FINAL B
9º JOSE MARTINS MEOLANS 1978 060720 PINHEIROS/SP 00'23"31 104,34
10º RAPHAEL E N DE THUIN 1975 035502 CRF/RJ 00'23"91 107,03
11º ALEXANDRE MASSURA NETO 1975 011779 MINAS TC/MG 00'24"02 107,52
12º THIAGO ROCHA DE OLIVEIRA 1984 030261 UNAERP/SP 00'24"09 107,83
13º FLAVIO DELAMONICA AIRES 1982 026841 PINHEIROS/SP 00'24"13 108,01
14º FERNANDO SCHERER 1974 011653 PMFCBRIDGESTONE/S00'24"14 108,06
15º CARLOS ALBERTO BORGES JAYME 1980 020969 PINHEIROS/SP 00'24"15 108,10
16º EDUARDO DEBONI 1981 006904 DA/SC 00'24"20 108,33

Women’s 200M Breaststroke

RM HUI QUI CHN 02'22"99 13/04/2001 MANGZHOU
AMANDA BEARD USA 02'22"99 25/07/2003 BARCELONA
RS AGUSTINA GIOVANNI ARG 02'32"93 23/03/2003 JOAO PESSOA
RB PATRICIA COMINI ROMERO BRA 02'33"64 12/04/2000 MAR DEL PLATA
RC PATRICIA COMINI ROMERO CRF/RJ 02'35"47 08/06/2000 RIO DE JANEIRO

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º JULIANA MARANGONI MARIN 1983 019477 CRF/RJ 02'41"85 109,81
2º ANA ZELIA J S GOMES 1981 000771 A. CHITÃO/MA 02'42"12 109,99
3º PATRICIA COMINI ROMERO 1975 017904 MINAS TC/MG 02'42"34 110,14
4º KARINE DE BONI VOLPE 1985 059576 PINHEIROS/SP 02'43"50 110,93
5º TATIANE MAYUMI SAKEMI 1986 049454 SERC-S. CAETANO/S02'44"98 111,93
6º MARIANA UENO PIMENTA KATSUNO 1982 043505 SERC-S. CAETANO/S02'45"94 112,59
7º MICHELLE LENHARDT 1980 021740 GNU/RS 02'46"98 113,29
8º LORENA MORAES SILVA 1985 029839 MINAS TC/MG 02'52"45 117,00

FINAL B
9º ISABELLA CARNEIRO MARCELLO 1988 062100 PINHEIROS/SP 02'46"54 112,99
10º PRISCILA CARVALHO AGUIAR 1978 011588 SAO JOSE/SP 02'46"83 113,19
11º MARCELLE WASEN LOPES 1985 042010 MINAS TC/MG 02'48"13 114,07
12º RAFAELA C DA SILVA 1982 000989 SAO JOSE/SP 02'48"63 114,41
13º MARESSA D'PAULA NOGUEIRA 1981 036019 UNISANTA/SP 02'49"28 114,85
14º CAROLINA PAULA WENDLING 1987 044257 MINAS TC/MG 02'49"32 114,88
15º JULIANA TIEMY TANAKA 1981 032823 UNISANTA/SP 02'49"89 115,27
16º JULIANA TEREZA DE ALMEIDA 1979 000234 CORINTHIANS/SP 02'52"16 116,81

Men’s 200M Breaststroke

RM KOSUKE KITAJIMA JPN 02'09"42 24/07/2003 BARCELONA
RS THIAGO M V PEREIRA MINAS TC/MG 02'15"63 24/09/2003 SANTOS
RB THIAGO M V PEREIRA MINAS TC/MG 02'15"63 24/09/2003 SANTOS
RC THIAGO M V PEREIRA MINAS TC/MG 02'15"63 24/09/2003 SANTOS
IO INDICE MASCULINO BRA 02'14"20 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º THIAGO M V PEREIRA 1986 055557 MINAS TC/MG 02'15"63 101,83 RS
2º MARCELO AUGUSTO TOMAZINI 1978 006668 MINAS TC/MG 02'17"11 102,94
3º ALAN MASSAO NAGAOKA 1984 034063 PINHEIROS/SP 02'21"16 105,98
4º HENRIQUE R MARQUES BARBOSA 1984 029761 MINAS TC/MG 02'21"20 106,01
5º FERNANDO BIAZZOTO 1981 018688 UNISANTA/SP 02'21"66 106,36
6º FABIO MAURO DA SILVA 1977 019786 PINHEIROS/SP 02'22"06 106,66
7º JOSE BELARMINO DE SOUZA FILHO 1977 011800 ECUS/SP 02'23"34 107,62
8º ANTONIO HENRIQUE BARBOSA 1979 016397 SAO JOSE/SP 02'24"48 108,48

FINAL B
9º ANDERSON OLIVEIRA DE ANDRADE 1986 065789 CORINTHIANS/SP 02'23"96 108,09
10º AGENOR TEIXEIRA DE S. JUNIOR 1986 050349 GNU/RS 02'24"72 108,66
11º PABLO SILVEIRA 1983 021649 SGNH/RS 02'26"07 109,67
12º CRISTIAN MAURO SOLDANO 1976 075266 CORINTHIANS/SP 02'26"72 110,16
13º DENIS PACHECO DA COSTA 1980 038511 UNISANTA/SP 02'26"95 110,33
14º FELIPE MACHADO TRAVESSO 1986 029822 MINAS TC/MG 02'27"44 110,70
15º LEONARDO D DA SILVA 1981 002383 TTC/RJ 02'27"83 110,99
16º GEORGE M C DE ALBUQUERQUE 1984 024142 CRF/RJ 02'28"23 111,29

Women’s 800M Freestyle

RM JANET EVANS USA 08'16"12 20/08/1989 TOKIO
RS NAYARA LEDOUX RIBEIRO BRA 08'43"53 28/08/2002 YOKOHAMA
RB NAYARA LEDOUX RIBEIRO BRA 08'43"53 28/08/2002 YOKOHAMA
RC YANA KLOCHKOVA CRVG/RJ 08'44"39 10/06/2000 RIO DE JANEIRO
IO INDICE FEMININO BRA 08'36"94 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL
1º MONIQUE A FERREIRA 1980 004928 UNISANTA/SP 08'53"21 103,54
2º POLIANA OKIMOTO 1983 033057 UNISANTA/SP 08'57"59 104,39
3º NAYARA LEDOUX RIBEIRO 1984 000444 ICB/BA 09'04"56 105,75
4º ANA CAROLINA DE CASTRO MUNIZ 1984 029032 AA-MACE/MS 09'04"95 105,82
5º NATALIA DE MESQUITA BUSSO 1986 055467 PINHEIROS/SP 09'15"50 107,87
6º MONICK AVELINO PEREZ 1986 055440 CORINTHIANS/SP 09'18"17 108,39
7º NATALIA DORES BUSO 1985 048080 PINHEIROS/SP 09'18"72 108,50
8º KRISTEL ARIANNE KOBRICH SCHIMP1985 083188 MINAS TC/MG 09'18"85 108,52

9º ANA CAROLINA MOREIRA JUVENAL 1985 047159 UNISANTA/SP 09'21"73 109,08
10º TAIANE CARNOT NODA 1987 057592 UNAERP/SP 09'27"41 110,19
11º FABIANA UYVARY 1981 032236 SERC-S. CAETANO/S09'32"39 111,15
12º MARIA DA PENHA R CRUZ 1984 044400 CNRAC/ES 09'32"44 111,16
13º DENISE OLIVEIRA 1980 017677 CRF/RJ 09'34"50 111,56
14º FABIANA A T CUNHA 1982 013344 CRF/RJ 09'40"26 112,68

Men’s 1500M Freestyle

RM GRANT HACKETT AUS 14'34"56 29/07/2001 FUKUOKA
RS RICARDO MONASTERIO VEN 15'15"05 05/04/2003 INDIANAPOLIS
RB LUIZ EDUARDO C S S LIMA BRA 15'17"55 18/01/1998 PERTH
RC LUIZ EDUARDO C S S LIMA CRVG/RJ 15'32"67 10/06/2000 RIO DE JANEIRO
IO INDICE MASCULINO BRA 15'14"43 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL
1º BRUNO BONFIM 1979 014313 PINHEIROS/SP 15'54"13 104,43
2º MATHEUS F RIBEIRO 1984 051178 BFR/RJ 15'55"74 104,61
3º LUIZ ROGERIO ARAPIRACA 1987 042738 AECO/BA 16'04"08 105,52
4º LEONARDO ALVES DOS SANTOS FIM 1986 049480 UNISANTA/SP 16'07"33 105,88
5º ALEXANDRE CREPANI ANGELOTTI 1975 001730 AAGUARU/4X1/SP 16'10"84 106,26
6º THIAGO TOGNOZZI 1983 043508 UNISANTA/SP 16'15"88 106,81
7º REGIS LEONARDO BENEVENTE 1983 059330 UNISANTA/SP 16'20"13 107,28
8º LUCAS BITTENCOURT AZEVEDO 1986 029829 MINAS TC/MG 16'37"07 109,13

9º IGOR BEZERRA 1985 041788 REMO/PA 16'46"55 110,17
10º ANDRE SCHULTZ 1988 068582 BARBARENSE/SP 16'49"82 110,53
11º ANDRE ANTONIAZZI 1984 040053 PINHEIROS/SP 17'05"31 112,22

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week