The Dawgs Howl, Sweep the Georgia Invite

ATHENS, GA., December 8. IT'Sa 'Dawgs' life, at least here in Athens.

Perhaps inspired by the performance of their football team, which pummeled Arkansas in the Southeastern Conference Championship game Saturday at Atlanta's Georgia Dome to win their first league title in 21 years, the 'Dawg women's and men's swim teams won their Bulldog Invitational for the first time since 1999 here this evening.

The dual victories at Gabrielson Natatorium marked the first time Georgia has swept its Invitational since 1999, the year the 'Dawgs won their first of three-consecutive NCAA Divison 1 women's Swimming and Diving Championships.

(Georgia has yet to win the NCAA men's swim title. SEC foes Florida, Tennessee and Florida all have won the championship, Florida and Auburn twice, so 'Dawg coach Jack Bauerle is anxious to get that ring.)

The Lady Bulldogs won their sixth-straight home invitational and, as noted, the Bulldog men finished in first place for the first time since 1999.

Gabrielson Natatorium was site of last March's men's NCAA Division 1 Championship, won by Texas for the third-consecutive season. The Lady Bulldogs posted 1166.5 total points, while the men finished with 1026 points, just 14.5 points ahead of second-place Florida State.

"This was our best night and our best day," said Georgia head coach Jack Bauerle. "It took us about a day and-a-half or two to wake up. We had some terrific swims tonight. I think the biggest plus from today was some of our second-line people came through with some swims that will help us at the conference and maybe the NCAA level.

"Having a meet that was not real big and having the opportunity to swim twice (prelims and finals), has definitely helped our team," offered Bauerle. "Those kids were the stars."

Froshwoman Laura Conway stamped her ticket to the 2003 NCAA Championships — the third weekend of next March at defending champ Auburn's home pool — as she won the 1650 yard freestyle with an NCAA automatic qualifying (and pr) 16:24.39. She led a 1-2-3 finish as Ali Williams took second in 16:49.80 and Rebecca Rose finished third in 16:55.52. Both the latter two swims were NCAA "B" cuts.

"We were not expecting Laura to go that fast at this meet, and she made NCAAs," Bauerle marveled. "That was our biggest surprise of the meet."

Although she's already in The Big Dance by virtue of her 22.34 national No. 1 in the 50 free from Friday night, Georgia's defending NCAA 100 free champ Maritza Correia lowered her seasonal-pr to 48.48 en route to victory over Florida State's Emma Dutton's 50.27.

Dutton had already racked up golds in the 200 IM (pr and FSU-record 2:01.71) and then followed suit in the 100 breast last evening with her second pr and Seminole record 1:01.92. To see her go a 50.2 in the 100 free must have been a very pleasant surprise for the FSU coaching staff.

"Ritzy" now ranks No. 2 nationally in the 100 to Cal's Natalie Coughlin's 48.02, done Saturday evening leading off the Golden Bears' 400 free relay at the Tiger Invite in Auburn. That swim came about 15 minutes after Coughlin had set an American/NCAA record in the 200 fly (1:51.91).

Paige Kearns finished third for UGA and five other Lady Bulldogs scored points in the consolation final.

Jordan Wallace added another 'Dawg victory as she won the 200 backstroke with an NCAA provo time of 2:00.23. Stephanie Buck took third and Katie Yevak was 10th to further up Georgia's point total. Runner-up to the winner was Seminole Andree-Anne Leroy, who was also second to Dutton in the 200 IM and collected gold in the 400 IM. Apparently the move from Pullman, WA., where she swam for Washington State last season, to Tallahassee is paying big dividends as she's recorded several prs in this meet.

Rookie Mary DeScenza, who last night set a Georgia record of 53.00 en route to winning the 100 fly, made it two-for-two in the 200. Mary D blistered the competition and cruised to victory in 1:57.13, more than four seconds faster than Georgia's Julie Hardt's runner-up 2:01.93. Descenza holds the 'Dawg record with her 1:56.27 in a dual meet against Cal five weeks ago here.

The Lady Bulldogs also claimed places four through seven.

Penn State's Courtney Stanchok, who was third in the 100 breast, moved to the top of the podium in the 200 with her seasonal and career pr of 2:14.33. Her old career-best was a 2:14.76 from the YMCA Nationals two summers ago, when she was competing for Bloomsburg.

Georgia's Virginia Pate and Lindsey Ertter finished 2-3, both recording "B" cuts, as did the winner.

Minnestoa's Rebecca Counthwaite won the platform diving competition with 363.55 points.

* * * * *

on the men's side, Georgia backstroker Peter Osborn led a 1-2-3 'Dawg sweep in the first event of the finals session, as the sophomore stopped the clock in 1:47.46 in the 200. Colin Underhill and Scott Lenyk finished second and third, respectively and Cole Taylor finished fifth. All those points were instrumental in the Dawgs holding off the 'Noles.

Osborn's been 1:44.81 at NCAAs here in March, his pr.

The 'Dawgs' NCAA 400 IM runner-up from last season, Robert Margalis, won his third race of the competition by sweeping to the mile title (15:25.04). Alabama freshman J.T. Jones was next (15:26.72). Fellow Bulldogs Taylor in third (15:36.89) and Matthew Owen in fifth (15:53.21) helped pad the 'Dawg advantage.

Georgia swept the top four places in the 200 butterfly, Randy Lam leading the way with a season-best 1:46.05. Margalis was right behind as he posted an NCAA "B" 1:46.39 to finish second. (Hey, Jack, give the kid some rest!) Andrew Mahaney and Adam Vicarro finished third and fourth, respectively.

Missing in action was Alabama's Ioan Gherghel, who won NCAAs last season for the Crimson Tide as a freshman.
'Bama coach Don Wagner has not indciated his Romanian star is not swimming this season but he wasn't present here.

Alabama freshman Vladimir Polyakov, who's been 2:15++ in the 200 breast long course last summer at the NCSA Junior Nationals in Florida, won the yards' version of the race here with his pr 1:59.54. FSU's Wickus Nienaber, a Namibian Olympian and 100 breast champ, was runner-up (1:59.77) and Georgia's Kyle Salyards stopped the clock in 1:59.84 to finish third.

Penn State's Eugene Botes, 100 fly champ winner, made it a pair of golds with his 44.59 – 44.96 100 free victory over FSU's Joey Marshburn.

The final 400 free relay saw Florida State's "A" and
"B" teams sweep the top two spots with the winning"A" tema clocking a fast 2:58.70.

All in all, it was indeed a '"'Dawgs' life."

The diving well saw the platform competition take place, and Bulldog Todd Avery finished second with 448.85 points. No Lady Bulldogs were in the event.

The invitational marked the conclusion of competition for Georgia for the calendar year. The team will take a break for final exams before heading south for winter training. The new year kicks off with the 2003 Georgia Diving Invitational which will take place in Gabrielsen Natatorium Jan. 3-5.

– Bill Bell

Final Women's Team Scores:
1. Georgia 1166.5
2. Florida State 896
3. Penn State 661.5
4. Alabama 488
5. Minnesota 161

Final Men's Team Scores
Final Team Scores:
1. Georgia 1026
2. Florida State 1011.5
3. Penn State 705
4. Alabama 619.5
5. Minnesota 130

——————————————————————————–

BULLDOG INVITATIONALGABRIELSON NATATORIUMATHENS, GA., DECEMBER 8, 300336 YD. POOLRESULTS
Event 29 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
15:01.39 A
15:28.43 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert FR Uga 9:04.85 15:25.04 B 20
26.33 54.91 1:23.40 1:51.36 2:19.38 2:47.22 3:15.54 3:43.24
4:11.38 4:39.55 5:07.59 5:35.27 6:03.06 6:31.11 6:59.17 7:27.42
7:55.54 8:23.55 8:51.51 9:19.36 9:47.23 10:14.63 10:42.52 11:10.58
11:38.88 12:07.48 12:36.11 13:04.32 13:32.73 14:00.93 14:29.52 14:57.73
15:25.04
2 Jones, John Talbot FR Ala 15:46.54 15:26.72 B 17
25.66 53.78 1:22.33 1:50.88 2:19.30 2:47.59 3:15.73 3:44.00
4:11.91 4:39.87 5:07.89 5:35.78 6:03.60 6:31.42 6:59.42 7:27.50
7:55.72 8:23.85 8:51.78 9:19.60 9:47.49 10:15.36 10:43.30 11:11.77
11:39.89 12:08.17 12:36.65 13:05.28 13:33.82 14:02.46 14:31.12 14:59.18
15:26.72
3 Taylor, Cole FR Uga 9:13.85 15:36.89 16
25.81 54.02 1:22.24 1:50.41 2:18.46 2:46.39 3:14.51 3:42.56
4:10.65 4:38.67 5:06.31 5:34.45 6:02.66 6:30.92 6:59.27 7:27.74
7:55.97 8:24.48 8:52.98 9:21.82 9:50.23 10:18.86 10:47.94 11:16.69
11:45.47 12:14.87 12:44.07 13:12.74 13:41.46 14:10.39 14:39.45 15:08.17
15:36.89
4 Gordon, William Penn St 9:21.70 15:43.51 15
26.46 54.68 1:23.43 1:52.38 2:21.18 2:49.94 3:18.94 3:48.14
4:17.43 4:46.76 5:15.60 5:44.86 6:13.69 6:42.68 7:11.64 7:40.49
8:09.34 8:38.00 9:06.95 9:35.86 10:04.23 10:33.19 11:01.65 11:30.04
11:58.46 12:26.83 12:55.36 13:23.47 13:51.86 14:20.33 14:48.38 15:16.35
15:43.51
5 Owen, Matt FR Uga 9:18.69 15:53.21 14
26.40 55.58 1:24.80 1:53.82 2:23.15 2:52.02 3:21.22 3:50.03
4:19.21 4:47.59 5:16.27 5:44.22 6:12.88 6:41.23 7:09.98 7:39.05
8:08.69 8:38.11 9:06.96 9:36.14 10:05.30 10:34.52 11:02.74 11:31.51
12:00.79 12:30.59 12:59.45 13:28.31 13:57.40 14:27.19 14:56.07 15:24.75
15:53.21
6 Gordon, Erik Penn St 9:20.01 15:57.19 13
26.80 55.53 1:24.56 1:53.53 2:22.64 2:51.42 3:20.22 3:49.03
4:17.95 4:46.93 5:15.88 5:44.65 6:13.32 6:42.03 7:11.04 7:40.06
8:09.15 8:38.30 9:07.20 9:36.33 10:05.12 10:34.54 11:03.65 11:32.93
12:02.50 12:32.05 13:01.47 13:31.14 14:00.63 14:30.30 14:59.87 15:29.18
15:57.19
7 Ribeiro, Alan SO Fla State 9:47.23 16:05.89 12
26.00 54.34 1:22.94 1:51.74 2:20.87 2:50.10 3:19.42 3:48.40
4:17.47 4:46.78 5:16.06 5:45.37 6:14.65 6:43.83 7:13.16 7:42.23
8:11.66 8:41.19 9:10.85 9:40.40 10:09.85 10:39.38 11:09.19 11:38.85
12:08.49 12:38.41 13:08.06 13:37.86 14:07.66 14:37.35 15:07.13 15:36.97
16:05.89
8 Mendoza, Miguel SO Uga 9:21.55 16:08.42 11
26.95 55.70 1:24.78 1:54.26 2:23.53 2:52.79 3:22.13 3:51.44
4:20.57 4:49.89 5:19.18 5:48.48 6:17.74 6:47.23 7:16.79 7:46.38
8:16.03 8:45.64 9:15.28 9:45.10 10:14.79 10:44.40 11:13.93 11:43.69
12:13.25 12:43.00 13:12.84 13:42.55 14:12.16 14:41.65 15:11.07 15:40.57
16:08.42

Event 30 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
16:27.53 A
16:57.15 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Conway, Laura FR Uga 10:07.54 16:24.39 A 20
28.10 57.32 1:26.82 1:56.57 2:26.63 2:56.38 3:25.98 3:55.71
4:25.59 4:55.33 5:25.17 5:55.01 6:25.03 6:54.88 7:24.85 7:54.71
8:24.74 8:54.88 9:24.95 9:54.99 10:25.17 10:55.29 11:25.21 11:55.25
12:25.32 12:55.46 13:25.58 13:55.85 14:26.16 14:56.25 15:26.19 15:55.81
16:24.39
2 Williams, Ali JR Uga 10:06.16 16:49.80 B 17
28.74 59.25 1:29.72 2:00.23 2:31.02 3:01.75 3:32.49 4:03.06
4:33.78 5:04.51 5:35.20 6:05.88 6:36.68 7:07.42 7:38.17 8:08.86
8:39.59 9:10.41 9:41.15 10:11.94 10:42.57 11:13.29 11:43.77 12:14.32
12:45.02 13:15.70 13:46.32 14:17.12 14:47.59 15:18.42 15:49.13 16:19.96
16:49.80
3 Rose, Rebecca JR Uga 10:08.12 16:55.52 B 16
28.25 58.10 1:28.24 1:58.76 2:29.28 2:59.77 3:30.48 4:01.23
4:32.09 5:02.73 5:33.42 6:04.33 6:35.41 7:06.77 7:38.18 8:09.15
8:39.95 9:10.90 9:42.07 10:12.66 10:43.24 11:14.06 11:45.28 12:15.99
12:47.45 13:18.82 13:49.74 14:21.08 14:52.24 15:23.24 15:53.91 16:24.50
16:55.52
4 Murphy, Patty Penn St 10:07.71 16:56.75 B 15
29.81 1:00.90 1:31.96 2:03.16 2:34.51 3:05.57 3:36.64 4:07.67
4:38.71 5:09.68 5:40.47 6:11.30 6:42.08 7:13.07 7:43.88 8:14.97
8:45.94 9:16.62 9:47.50 10:18.29 10:48.91 11:19.60 11:50.30 12:20.88
12:51.49 13:22.17 13:52.79 14:23.49 14:54.11 15:24.95 15:55.92 16:26.51
16:56.75
5 Leach, Angie SO Fla State 10:25.45 17:00.39 14
28.70 59.04 1:29.54 2:00.33 2:31.15 3:01.84 3:32.54 4:03.38
4:34.28 5:05.20 5:35.72 6:06.39 6:37.13 7:08.12 7:38.92 8:10.00
8:41.17 9:12.34 9:43.19 10:14.36 10:45.35 11:16.68 11:47.93 12:19.29
12:50.41 13:21.62 13:53.01 14:24.26 14:55.65 15:27.29 15:58.98 16:30.50
17:00.39
6 Holman, Meredith Penn St 10:02.09 17:02.29 13
29.22 1:00.19 1:31.23 2:02.33 2:33.65 3:04.73 3:35.76 4:06.77
4:37.81 5:08.74 5:39.74 6:10.76 6:41.75 7:12.82 7:44.04 8:15.04
8:46.19 9:17.25 9:48.31 10:19.45 10:50.38 11:21.33 11:52.30 12:23.21
12:54.24 13:25.53 13:56.59 14:27.84 14:58.90 15:30.10 16:01.20 16:32.25
17:02.29
7 Anderson, Sally Penn St 10:02.12 17:08.68 12
29.01 1:00.00 1:30.98 2:02.14 2:33.34 3:04.46 3:35.54 4:06.60
4:37.65 5:08.74 5:39.66 6:10.77 6:41.72 7:12.93 7:43.95 8:15.14
8:46.58 9:17.95 9:49.43 10:20.89 10:52.40 11:23.88 11:55.09 12:26.57
12:58.07 13:29.54 14:00.99 14:32.52 15:03.78 15:35.20 16:06.71 16:37.98
17:08.68
8 Lo, Amy JR Fla State 10:31.92 17:14.75 11
28.72 59.06 1:29.73 2:00.38 2:30.98 3:01.63 3:32.50 4:03.45
4:34.48 5:05.31 5:36.31 6:07.28 6:38.26 7:09.36 7:40.50 8:11.82
8:43.23 9:14.96 9:46.73 10:18.46 10:50.37 11:22.20 11:54.44 12:26.59
12:58.72 13:31.00 14:03.30 14:35.66 15:07.81 15:39.99 16:11.89 16:43.85
17:14.75

Event 31 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Osborn, Peter SO Uga 1:49.20 1:47.46 20
25.43 52.89 1:20.68 1:47.46
2 Underhill, Colin JR Uga 1:52.32 1:48.45 17
25.64 52.91 1:20.41 1:48.45
3 Lenyk, Scott SO Uga 1:51.39 1:49.64 16
26.37 53.80 1:21.70 1:49.64
4 Campbell, Brent FR Fla State 1:50.60 1:50.62 15
26.09 53.56 1:21.83 1:50.62
5 Taylor, Cole FR Uga 1:52.35 1:51.83 14
26.71 54.93 1:23.74 1:51.83
6 Clark, Jeffrey Penn St 1:51.35 1:52.15 13
26.31 54.70 1:23.64 1:52.15
7 McLin, Shawn Penn St 1:53.54 1:52.26 12
26.37 54.29 1:23.36 1:52.26
8 Heine, Jared FR Fla State 1:52.81 1:52.30 11
26.34 54.38 1:23.42 1:52.30

Event 32 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:57.70 A
2:01.23 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Wallace, Jordan FR Uga 2:04.93 2:00.23 B 20
29.41 1:00.36 1:30.34 2:00.23
2 Leroy, Andree-Anne JR Fla State 2:03.20 2:01.06 B 17
29.03 59.39 1:30.06 2:01.06
3 Buck, Steph SR Uga 2:03.37 2:01.80 16
29.51 1:00.29 1:31.29 2:01.80
4 Casaru, Catalina JR Ala 2:02.60 2:01.89 15
29.06 59.47 1:30.77 2:01.89
5 Shepherd, Sara Penn St 2:03.12 2:01.98 14
29.37 59.71 1:30.61 2:01.98
6 Nagy, Betsy SR Fla State 2:04.20 2:04.41 13
29.88 1:01.02 1:32.76 2:04.41
7 Byrnes, Katie JR Fla State 2:05.27 2:06.77 12
30.01 1:01.89 1:34.09 2:06.77
8 Hallquist, Kathryn FR Ala 2:05.56 2:08.21 11
30.23 1:02.81 1:36.05 2:08.21

Event 33 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.64 A
44.94 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Botes, Eugene Penn St 44.82 44.59 B 20
21.48 44.59
2 Marshburn, Joey SR Fla State 44.87 44.96 17
21.64 44.96
3 Averett, Michael SO Fla State 45.06 45.08 16
21.53 45.08
4 Roycik, Joel FR Fla State 45.54 45.16 15
21.79 45.16
5 Carmen, Matt SR Fla State 45.02 45.45 14
21.71 45.45
6 Paulus, Michael JR Fla State 45.44 45.50 13
21.64 45.50
7 Vythoulkas, Chris FR Fla State 45.77 45.66 12
22.05 45.66
8 Ammons, Nnamnse SR Fla State 45.10 45.87 11
22.05 45.87

Event 34 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.63 A
51.11 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Correia, Maritza SR Uga 49.89 48.48 A 20
23.32 48.48
2 Dutton, Emma JR Fla State 50.43 50.27 B 17
24.28 50.27
3 Kearns, Paige JR Uga 51.58 50.43 B 16
24.34 50.43
4 Breen, Emily SO Fla State 50.95 50.65 B 15
24.61 50.65
5 Parkinson, Liz SR Fla State 51.49 51.06 B 14
24.38 51.06
6 Hansen, Loren JR Fla State 51.45 51.41 13
24.82 51.41
7 Dlugonaski, Deidre Penn St 52.04 51.66 12
24.94 51.66
8 Biederman, Amberla Penn St 52.43 52.45 11
25.15 52.45

Event 35 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.68 A
2:01.21 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Polyakov, Vladisla FR Ala 2:02.92 1:59.54 B 20
27.40 57.79 1:28.70 1:59.54
2 Nienaber, Wickus JR Fla State 2:02.05 1:59.77 B 17
26.99 56.96 1:27.71 1:59.77
3 Salyards, Kyle JR Uga 2:05.76 1:59.84 B 16
27.34 58.15 1:28.99 1:59.84
4 Betts, Justin SR Fla State 1:59.55 2:00.25 B 15
26.91 57.38 1:28.63 2:00.25
5 Zucca, Mark Penn St 2:06.21 2:04.75 14
28.78 1:00.63 1:32.87 2:04.75
6 Stricker, Tal JR Fla State 2:05.69 2:05.02 13
28.02 59.53 1:32.15 2:05.02
7 Martinez, Frank SR Uga 2:06.47 2:06.58 12
29.14 1:01.26 1:33.47 2:06.58
8 McAuliffe, Brent JR Uga 2:06.23 2:09.36 11
28.41 1:00.80 1:34.64 2:09.36

Event 37 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Lam, Randy JR Uga 1:49.47 1:46.05 B 20
24.10 51.22 1:18.62 1:46.05
2 Margalis, Robert FR Uga 1:48.34 1:46.39 B 17
24.42 51.85 1:19.36 1:46.39
3 Mahaney, Andrew JR Uga 1:50.47 1:49.60 16
25.23 53.39 1:21.44 1:49.60
4 Vicarro, Adam FR Uga 1:49.21 1:49.64 15
24.93 53.00 1:21.11 1:49.64
5 Haupt, Matthew Penn St 1:51.24 1:50.89 14
24.42 51.97 1:20.34 1:50.89
6 Minnier, Todd Penn St 1:48.85 1:51.32 13
24.71 52.32 1:20.76 1:51.32
7 Winchester, Zach JR Ala 1:52.47 1:52.38 12
24.96 52.73 1:21.80 1:52.38
8 Wheeler, Matt JR Fla State 1:51.56 1:53.36 11
24.95 53.21 1:22.80 1:53.36

Event 38 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.98 A
2:02.54 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 DeScenza, Mary FR Uga 2:00.17 1:57.13 A 20
26.13 56.09 1:26.40 1:57.13
2 Hardt, Julie JR Uga 2:03.68 2:01.93 B 17
28.12 59.23 1:30.42 2:01.93
3 Genova, Victoria FR Ala 2:04.51 2:02.25 B 16
27.74 59.15 1:30.54 2:02.25
4 Correia, Maritza SR Uga 2:04.64 2:02.58 15
27.72 59.14 1:31.08 2:02.58
5 Thorburn, Linn JR Uga 2:03.63 2:02.63 14
28.71 59.74 1:30.98 2:02.63
6 Williams, Ali JR Uga 2:03.46 2:03.95 13
28.31 59.52 1:31.62 2:03.95
7 Buck, Steph SR Uga 2:03.26 2:04.01 12
27.59 58.86 1:30.98 2:04.01
8 Dong, Rachel JR Fla State 2:04.59 2:04.41 11
27.33 58.30 1:30.91 2:04.41

Event 39 Men Platform Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Stewart Ala NT 449.60 20
2 Avery, Todd SO Uga NT 448.85 17
3 Herdt, Ben Minn NT 433.70 16
4 Baumann, Ben Minn NT 380.15 15
5 Hillis, J.R. Ala NT 361.40 14
6 Larson, Luke Minn NT 322.75 13

Event 40 Women Platform Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cornthwaite, Rebec Minn NT 383.65 20
2 Bortenlanger, K Ala NT 363.50 17
3 Hanneman, Holly Minn NT 353.80 16
4 Rassmussen, Crysta Ala NT 349.65 15
5 Kaiser, Melissa Minn NT 294.00 14

Event 41 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2:55.06 A
3:00.31 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida State University 'A' 3:06.27 2:58.70 B 40
1) Marshburn, Joey SR 2) Carmen, Matt SR
3) Averett, Michael SO 4) Roycik, Joel FR
21.72 45.36 1:06.44 1:30.09 1:50.74 2:14.11 2:35.17 2:58.70
2 Penn State 'A' 3:01.17 3:00.98 34
1) Minnier, Todd 2) Botes, Eugene
3) Gordon, Erik 4) Lutz, John
21.63 44.92 1:06.10 1:29.46 1:51.08 2:15.40 2:37.22 3:00.98
3 Florida State University 'B' 3:07.52 3:01.10 32
1) Paulus, Michael JR 2) Ammons, Nnamnse SR
3) Vythoulkas, Chris FR 4) Jacome, Fernando JR
22.21 46.07 1:06.79 1:31.37 1:53.07 2:16.52 2:37.48 3:01.10
4 University of Georgia 'A' 3:03.99 3:02.06 30
1) Margalis, Robert FR 2) Gardner, Scott JR
3) Alleyne, Damian FR 4) Laban, Josh SO
22.40 45.80 1:06.98 1:30.96 1:52.73 2:16.62 2:37.68 3:02.06
5 University of Alabama 'A' 3:01.11 3:05.72 28
1) Erasmus, Darren FR 2) Ashby, Brendan JR
3) Worby, Ben JR 4) Wilcox, James JR
22.30 46.15 1:07.91 1:32.73 1:54.32 2:19.29 2:41.24 3:05.72
6 Florida State University 'C' 3:09.13 x3:07.79
1) Nienaber, Wickus JR 2) Castro, Andrew SO
3) Ribeiro, Alan SO 4) Betts, Justin SR
22.15 46.35 1:08.94 1:34.00 1:56.55 2:21.56 2:43.77 3:07.79
7 Penn State 'B' 3:03.31 3:08.28 26
1) Haupt, Matthew 2) Bird, Patrick
3) Northrop, Daryl 4) Hartman, Bradley
22.62 47.14 1:09.39 1:34.75 1:56.37 2:20.72 2:43.25 3:08.28
8 University of Georgia 'B' 3:09.34 3:08.94 24
1) Lam, Randy JR 2) Osborn, Peter SO
3) Verhoef, Peter FR 4) Stibrich, Nathan FR
22.55 46.60 1:09.47 1:34.41 1:56.58 2:21.33 2:43.76 3:08.94

Event 42 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:20.26 A
3:26.26 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' 3:26.95 3:20.42 B 40
1) Kearns, Paige JR 2) DeScenza, Mary FR
3) Arsenault, Sam SO 4) Correia, Maritza SR
24.41 50.60 1:14.40 1:40.57 2:04.65 2:31.23 2:54.77 3:20.42
2 Florida State University 'A' 3:25.08 3:22.35 B 34
1) Breen, Emily SO 2) Dutton, Emma JR
3) Parkinson, Liz SR 4) Hansen, Loren JR
24.66 50.92 1:14.72 1:40.80 2:04.52 2:31.32 2:55.95 3:22.35
3 Florida State University 'B' 3:29.81 3:27.58 32
1) Leroy, Andree-Anne JR 2) Dong, Rachel JR
3) Lo, Amy JR 4) Colley, Margaret SR
25.10 52.21 1:16.38 1:43.36 2:08.59 2:35.91 3:00.39 3:27.58
4 University of Georgia 'B' 3:30.73 3:27.64 30
1) Hupman, Christie FR 2) Harm, Tricia FR
3) Ertter, Lindsey SO 4) Hardt, Julie JR
25.53 52.38 1:17.48 1:44.59 2:09.37 2:36.85 3:01.37 3:27.64
5 Penn State 'A' 3:28.90 3:28.25 28
1) Biederman, Amberla 2) Hostecler, Katie
3) Dlugonaski, Deidre 4) Semchyshen, Lauren
25.27 52.59 1:17.03 1:45.05 2:09.32 2:35.95 3:00.76 3:28.25
6 University of Alabama 'A' 3:24.12 3:31.87 26
1) Grant, Anna FR 2) Lafevers, Alison FR
3) Hallquist, Kathryn FR 4) Casaru, Catalina JR
25.16 52.72 1:18.10 1:46.33 2:11.67 2:39.86 3:04.84 3:31.87
7 Florida State University 'C' 3:34.63 x3:34.23
1) How, Lisa SO 2) Zemina, Kayce SO
3) Nagy, Betsy SR 4) Rasor, Tonya JR
25.67 53.11 1:18.24 1:45.96 2:11.97 2:40.46 3:05.73 3:34.23
8 Penn State 'B' 3:32.12 3:34.62 24
1) Anderson, Sally 2) Janoski, Susan
3) Holman, Meredith 4) Stanchock, Courtney
25.85 53.49 1:19.26 1:47.32 2:13.03 2:41.32 3:07.09 3:34.62

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here