Texas Men Make Easy Work Of SMU

DALLAS, Tex, February 8. THE second-ranked University of Texas men's swimming and diving team concluded it's dual-meet season on Saturday afternoon with a 154-124 victory over SMU at Perkins Natatorium. The Longhorns finished the dual-meet season with a 6-1 mark, including four wins over Top 10 teams, and will prepare to host the Big 12 Conference Championships from Wednesday, Feb. 25, through Saturday, Feb. 28, at the Lee and Joe Jamail Texas Swim Center.

By the time SMU won an event on Saturday, the Longhorns had already built a 28-10 lead on the heels of first-place finishes by freshman Thomas Sacco (Dallas, Texas) in the 100-yard backstroke and senior Brendan Hansen (Haverford, Pa.) in the 100-yard breaststroke. Sacco and fellow freshman Garrett Weber-Gale (Fox Point, Wis.) posted the top two times in the 100-yard backstroke at 49.39 and 49.64, respectively, while Hansen's time of 54.32 in the 100-yard breaststroke topped teammate Matt Molnar (Auburn, Ala.), who came in second at 57.03.

The Longhorns distance swimmers had a stellar day by taking three of the top four finishes in the 1,000-yard freestyle, including the top two spots. Sophomore Aaron Peirsol (Irvine, Calif.), the 2003 NCAA Swimmer of the Year, paced the field with a time of 9:26.11 and sophomore Aram Kevorkian (La Jolla, Calif.) was runner-up with a mark of 9:28.62. Junior All-American Nate O'Brien (Sammamish, Wash.) rounded out the Longhorns scoring in the event by placing fourth with a time of 9:39.56.

Following the 1,000-yard freestyle, junior John Nabors(Spring, Texas) and sophomore Wade Kelley (Marietta, Ga.) led a strong showing in the 200-yard freestyle. Nabors topped the five-person field with a time of 1:39.64 and Kelley was third in the event after touching the wall at 1:42.31.

In the sprint freestyle events, Texas added another nine points to its total despite SMU's Per Nylin winning the event. Junior Paul Wallace (Kirby, Texas) was just .03 off of Nylin's pace with a time of 20.84, while senior Tony Diers (Houston, Texas) and Weber-Gale were third and fourth, respectively, with times of 20.97 and 21.34.

Wallace would come back later in the day and add a third-place finish in the 100-yard freestyle with a time of 46.62. That time trailed Rainer Kendrick (Birmingham, Ala.), who posted a runner-up finish in the race with a mark of 45.92.

Two other individuals touched the wall first in their events with senior All-American Ian Crocker (Portland, Maine) winning the 200-yard individual medley and sophomore Damon Rourke (Flower Mound, Texas) pacing the field in the 200-yard butterfly. Trailing Crocker in the 200-yard IM were freshmen David Donaldson (San Antonio, Texas) and Sean Riley (Tewksbury, Mass.) with times of 1:51.97 and 1:53.02.

On the boards, sophomore Mark Shattuck (Derby, United Kingdom) was Texas' highest finisher on both the one- and three-meter springboard. Shattuck finished first on the three-meter with a score of 337.57 and added a second-place showing on the one-meter with a posting of 316.19. Freshman Matt Bisordi (San Mateo, Calif.) earned a score of 303.97 to place third on the three-meter, while Linette's mark of 296.10 was third best on the one-meter.

Event 1 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Sacco, Thomas FR UT 49.39 9
23.89 49.39
2 Weber-Gale, Garrett FR UT 49.64 4
24.26 49.64
3 Clark, Ian FR Smu 51.37 3
25.37 51.37
4 Patterson, John SO UT 51.43 2
25.05 51.43
5 Hadley, Eric JR Smu 52.09 1
25.25 52.09
6 Weidemann, Alex SO Smu 55.12
26.39 55.12
— Crosby, Shamus JR UT X1:08.18
51.09 1:08.18
— Rourke, Damon SO UT X1:11.73
51.08 1:11.73

Event 2 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hansen, Brendan SR UT 54.32 9
25.63 54.32
2 Molnar, Matt SO UT 57.03 4
26.52 57.03
3 Antillion, Alan JR Smu 57.23 3
26.56 57.23
4 Nylin, Per SO Smu 58.97 2
27.41 58.97
5 Wolther, Travis SO Smu 1:01.05 1
28.51 1:01.05
— Davidson, Andrew JR UT X1:00.02
28.46 1:00.02
— Kendrick, Rainer JR UT X1:00.13
28.30 1:00.13
— Morton, Michael SO Smu X1:02.11
29.28 1:02.11

Event 3 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Becerra, Camilo JR Smu 48.29 9
22.36 48.29
2 Ditoro, Daniel JR UT 49.19 4
22.65 49.19
3 Robbins, Cliff SO UT 50.20 3
23.48 50.20
4 Kahn, David SO UT 50.64 2
22.61 50.64
5 Hampson, Richard JR Smu 51.20 1
24.40 51.20
6 Cohen, Josh FR Smu 51.95
24.25 51.95
— McAnally, Austin JR UT X49.67
23.14 49.67
— Diers, Tony SR UT X50.80
23.79 50.80
— Wallace, Paul SR UT X51.95
23.87 51.95
— Schurr, Christian SO UT X52.48
24.19 52.48

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Peirsol, Aaron SO UT 9:26.11 9
25.66 53.83 1:22.84 1:51.60 2:20.42 2:49.36 3:18.35 3:47.09
4:15.74 4:44.28 5:12.36 5:40.60 6:09.37 6:38.29 7:06.95 7:35.65
8:03.81 8:31.30 8:58.94 9:26.11
2 Kevorkian, Aram SO UT 9:28.62 4
25.85 53.94 1:22.51 1:51.15 2:20.13 2:49.19 3:18.05 3:46.65
4:15.40 4:43.84 5:12.04 5:40.68 6:09.55 6:38.30 7:06.99 7:35.60
8:04.30 8:32.84 9:01.26 9:28.62
3 Wabeke, Jess SO Smu 9:35.56 3
26.30 54.74 1:23.59 1:52.39 2:21.30 2:50.45 3:19.27 3:48.25
4:17.17 4:45.94 5:14.91 5:43.81 6:12.84 6:41.91 7:10.89 7:40.06
8:09.08 8:38.15 9:07.25 9:35.56
4 O'Brien, Nathan JR UT 9:39.56 2
26.53 55.02 1:24.14 1:53.11 2:21.94 2:50.96 3:20.00 3:49.14
4:18.49 4:47.89 5:17.07 5:46.63 6:16.30 6:45.74 7:15.41 7:43.28
8:11.55 8:41.22 9:11.09 9:39.56
5 Balderamos, William SO Smu 10:05.83 1
26.96 55.52 1:24.57 1:54.19 2:23.68 2:53.65 3:23.64 3:54.12
4:24.85 4:55.41 5:25.72 5:56.43 6:27.34 6:58.61 7:30.06 8:01.87
8:32.59 9:03.67 9:35.15 10:05.83

Event 5 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Nabors, John JR UT 1:39.64 9
23.42 48.37 1:13.88 1:39.64
2 Postma, Ferdi JR Smu 1:41.39 4
22.76 47.58 1:14.15 1:41.39
3 Kelley, Wade SO UT 1:42.31 3
23.53 49.42 1:15.91 1:42.31
4 Copple, Blake FR UT 1:43.20 2
24.13 50.31 1:17.03 1:43.20
5 Pineyro, Markus SR Smu 1:43.70 1
24.17 50.05 1:16.64 1:43.70

Event 6 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Nylin, Per SO Smu 20.81 9
2 Wallace, Paul SR UT 20.84 4
3 Diers, Tony SR UT 20.97 3
4 Weber-Gale, Garrett FR UT 21.34 2
5 Stephenson, Justin SO Smu 21.50 1
6 Garmendia, Emilio SO Smu 21.66
— Greiner, Gregor SO UT X21.25
— Pritchett, Poston FR UT X21.27
— Crosby, Shamus JR UT X21.71
— Molnar, Matt SO UT X21.77
— Sarosdy, William FR UT X22.37

Event 7 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Crocker, Ian SR UT 1:49.22 9
21.99 49.77 1:23.06 1:49.22
2 Donaldson, David FR UT 1:51.97 4
24.18 52.69 1:25.51 1:51.97
3 Riley, Sean FR UT 1:53.02 3
24.00 53.06 1:25.76 1:53.02
4 Smith, Justin FR Smu 1:55.54 2
24.63 53.12 1:27.95 1:55.54
5 White, J.D. SO Smu 1:55.83 1
24.92 53.12 1:28.68 1:55.83
6 Rodriquez, Jacob SR Smu 1:56.63
24.85 53.39 1:29.09 1:56.63
— Sacco, Thomas FR UT X1:53.09
24.10 52.31 1:26.96 1:53.09
— O'Halloran, Tyler FR UT X1:53.21
24.03 54.01 1:26.70 1:53.21
— Schurr, Christian SO UT X1:59.30
25.62 57.33 1:30.24 1:59.30
— Weidemann, Alex SO Smu X2:02.57
25.52 55.61 1:33.35 2:02.57

Event 8 Men 1 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Philip SO Smu 331.50 9
2 Shattuck, Mark SO UT 316.19 4
3 Linette, Jonathan JR UT 296.10 3
4 Sydes, Beau JR Smu 284.02 2
5 Bisordi, Matt FR UT 271.20 1
6 Chokel, Chad SO Smu 243.97
— Markham, Casey FR Smu X165.59
— Bender, David JR Smu X217.42
— Bookman, Max JR UT X237.97
— McDaniel, Jeff FR UT X259.57

Event 9 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Rourke, Damon SO UT 1:51.16 9
25.18 53.46 1:22.11 1:51.16
2 Hampson, Richard JR Smu 1:51.32 4
25.26 53.32 1:22.71 1:51.32
3 Robbins, Cliff SO UT 1:52.54 3
25.21 53.72 1:22.69 1:52.54
4 Cohen, Josh FR Smu 1:59.14 2
25.66 54.11 1:24.74 1:59.14
— Nabors, John JR UT X1:50.92
25.29 53.78 1:22.47 1:50.92
— Patterson, John SO UT X1:57.63
26.03 55.93 1:26.22 1:57.63

Event 10 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Becerra, Camilo JR Smu 45.87 9
21.95 45.87
2 Kendrick, Rainer JR UT 45.92 4
22.01 45.92
3 Wallace, Paul SR UT 46.62 3
21.96 46.62
4 White, J.D. SO Smu 46.96 2
22.88 46.96
5 Stephenson, Justin SO Smu 47.09 1
22.45 47.09
— Greiner, Gregor SO UT X46.80
22.44 46.80
— Ditoro, Daniel JR UT X46.91
22.63 46.91
— Pritchett, Poston FR UT X47.20
22.78 47.20
— Garmendia, Emilio SO Smu X48.01
22.41 48.01
— Morton, Michael SO Smu X49.53
23.45 49.53

Event 11 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Clark, Ian FR Smu 1:48.81 9
26.15 53.75 1:21.17 1:48.81
2 Kelley, Wade SO UT 1:54.08 4
27.23 56.31 1:25.36 1:54.08
3 Smith, Justin FR Smu 1:55.36 3
27.88 57.11 1:26.40 1:55.36
4 Rodriquez, Jacob SR Smu 1:56.54 2
27.36 56.40 1:26.29 1:56.54
— Peirsol, Aaron SO UT X1:42.72
24.65 50.91 1:16.90 1:42.72
— Riley, Sean FR UT X1:54.81
27.30 56.19 1:25.79 1:54.81
— Copple, Blake FR UT X1:57.18
27.95 57.14 1:27.01 1:57.18
— Schurr, Christian SO UT X2:09.25
29.67 1:01.83 1:35.16 2:09.25

Event 12 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Postma, Ferdi JR Smu 4:31.04 9
25.09 52.08 1:19.32 1:46.59 2:14.12 2:41.57 3:09.12 3:36.77
4:04.39 4:31.04
2 Kevorkian, Aram SO UT 4:34.93 4
24.87 51.39 1:18.49 1:46.47 2:14.70 2:42.82 3:11.26 3:39.39
4:07.72 4:34.93
3 McAnally, Austin JR UT 4:38.93 3
24.73 52.33 1:20.47 1:49.09 2:17.97 2:46.87 3:15.60 3:43.89
4:12.25 4:38.93
4 Pineyro, Markus SR Smu 4:39.76 2
25.94 53.58 1:21.64 1:49.86 2:18.14 2:46.67 3:15.07 3:44.07
4:12.68 4:39.76
5 Hansen, Brendan SR UT 4:41.11 1
25.59 53.59 1:21.97 1:50.50 2:19.46 2:48.35 3:17.41 3:46.37
4:14.81 4:41.11
6 Wabeke, Jess SO Smu 4:52.37
26.45 55.06 1:24.63 1:54.03 2:23.46 2:53.00 3:22.76 3:52.67
4:22.74 4:52.37

Event 13 Men 3 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Shattuck, Mark SO UT 337.57 9
2 Griffin, Philip SO Smu 329.10 4
3 Bisordi, Matt FR UT 303.97 3
4 Sydes, Beau JR Smu 284.77 2
5 Linette, Jonathan JR UT 278.85 1
6 Chokel, Chad SO Smu 275.55
— Bender, David JR Smu X232.35
— Bookman, Max JR UT X253.50
— McDaniel, Jeff FR UT X272.17

Event 14 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Antillion, Alan JR Smu 2:05.29 9
29.00 1:00.94 1:33.28 2:05.29
2 Clark, Ian FR Smu 2:07.73 4
29.24 1:01.85 1:34.81 2:07.73
3 Balderamos, William SO Smu 2:18.16 3
31.92 1:07.28 1:43.40 2:18.16
— Molnar, Matt SO UT X2:05.08
27.99 59.16 1:31.86 2:05.08
— Nabors, John JR UT X2:09.70
29.36 1:01.96 1:35.41 2:09.70
— Riley, Sean FR UT X2:11.02
29.38 1:03.02 1:37.07 2:11.02
— Donaldson, David FR UT X2:11.02
30.02 1:03.86 1:37.86 2:11.02
— Diers, Tony SR UT X2:11.41
29.94 1:02.46 1:36.43 2:11.41
— O'Halloran, Tyler FR UT X2:13.15
29.45 1:03.51 1:38.75 2:13.15

Event 15 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Texas 'A' 1:21.24 11
1) Wallace, Paul SR 2) Crocker, Ian SR
3) Hansen, Brendan SR 4) Diers, Tony SR
20.56 39.71 1:00.93 1:21.24
2 Southern Methodist University 'B' 1:21.58 4
1) Becerra, Camilo JR 2) Nylin, Per SO
3) Stephenson, Justin SO 4) Postma, Ferdi JR
20.52 40.29 1:01.02 1:21.58
3 Southern Methodist University 'C' 1:30.36 2
1) Cohen, Josh FR 2) Pineyro, Markus SR
3) Wabeke, Jess SO 4) Weidemann, Alex SO
23.11 45.72 1:07.49 1:30.36
4 Southern Methodist University 'D' 1:30.43
1) Morton, Michael SO 2) Wolther, Travis SO
3) Smith, Justin FR 4) Hampson, Richard JR
22.58 44.43 1:06.15 1:30.43
— University of Texas 'B' X1:21.35
1) Weber-Gale, Garrett FR 2) Sacco, Thomas FR
3) Pritchett, Poston FR 4) O'Halloran, Tyler FR
20.81 41.10 1:01.53 1:21.35
— University of Texas 'E' X1:22.74
1) Crosby, Shamus JR 2) Ditoro, Daniel JR
3) Kendrick, Rainer JR 4) Davidson, Andrew JR
21.38 41.62 1:01.94 1:22.74
— University of Texas 'C' X1:23.98
1) Kahn, David SO 2) Greiner, Gregor SO
3) Robbins, Cliff SO 4) Peirsol, Aaron SO
21.37 42.11 1:03.36 1:23.98
— University of Texas 'D' X1:26.61
1) Donaldson, David FR 2) McAnally, Austin JR
3) Molnar, Matt SO 4) Sarosdy, William FR
22.04 42.69 1:04.40 1:26.61
— Southern Methodist University 'A' DQ
1) Hadley, Eric JR 2) Garmendia, Emilio SO
3) White, J.D. SO 4) Rodriquez, Jacob SR
21.94 42.56 1:03.49 DQ

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week