Tar Heel Women and Minnesota Men Come Out On Top At Minnesota Double Duals With North Dakota

MINNEAPOLIS, Minn, November 9. THE University of North Carolina men's and women's swimming and diving teams went 3-1 as double dual meets concluded with Minnesota and North Dakota at the University of Minnesota Aquatics Center on Saturday afternoon.

Coach Frank Comfort's women's team, ranked No. 15, went 2-0 on the weekend to improve to 2-1 overall on the season. The Carolina women downed the host Golden Gophers by a score of 201-169 while the UNC women also downed the University of North Dakota by a score of 306-63.

The Tar Heel men split their meets in Minneapolis and are now 2-2 overall on the season. The Carolina men beat the Fighting Sioux of North Dakota 292-78 while the No. 24 Tar Heels fell to the No. 8 ranked Golden Gophers 227-138.

Individually on Saturday, UNC grabbed five individual women's wins and two individual men's wins. Carolina also won one women's relay.

On the men's side, UNC freshman Tristan Davidson claimed a win in the 400-yard individual medley as he clocked a time of 3:55.31. UNC senior co-captain Yuri Suguiyama had the other Tar Heel win as he won the 500-yard freestyle in 4:32.15, leading a 1-2 finish in that event for UNC as junior Reid Owen took second place.

Minnesota's Adam Mitchell again dominated the competition with a 200-yard backstroke win clocking a time of 1:48.25. Mitchell was also the first leg of the 400 medley relay team that won the event in 3:20.94. The winning relay team also included Sean Kelly, Lucas Peterson and Sean McCaffrey. When adding his accomplishments of the weekend against the two schools, Mitchell won six individual races and was a member of four winning relays.

Minnesota followed its 400 relay win with a 200 free relay victory. Terry Silkaitis, Neil Osten, Ales Volcansek and Igor Cerensek combined for the top time of 1:21.76. The Gophers added a third-place finish in the event with Brian Gettelfinger, Kiel Ochalek, Christian Anguis and Scott Young in 1:25.00. The Gophers finished the duals with a win in the 400 free relay as well. Cerensek, Osten, McCaffrey and Silkaitis earned the top spot with a finishing time of 3:00.80, just missing the provisional qualifying time of 3:00.31. During the two-day event, Minnesota won all five relays.

Minnesota also took 11 individuals titles. Cerensek won his first race as a Golden Gopher in the 100 free chipping in a time of :45.48, while Silkaitis added a second-place finish in :45.89. For the second time this season, freshman Alejandro Jacobo won the 200 breaststroke competition. Jacobo won the event in 2:05.19. His first win came against No. 6 Florida, Oct. 30. Peterson added a second-place finish in the 100 fly clocking a :49.68.

John Schmidt added his second first-place finish of the weekend, this time in the 3-meter diving event. Schmidt added a score of 522.85 in the 3-meter and won yesterday's 1-meter event with a score of 302.65.

"We're very happy with the two days," head coach Dennis Dale said. "We felt confident that we could dominate competition in the relays, the sprint frees, the back and the diving. We were able to do well in all of these events."

Carolina's women finished the meet on a strong note as the 400-yard freestyle relay of Virginia Hanson, Emily Carroll, Jessi Perruquet and Amanda Smith won the event in 3:28.13.

Senior Becky Acker led the Tar Heels to a 1-2-3-4 finish in the 400-yard individual medley as she won in a time of 4:25.00 followed by Smith, Lizzy Bruce and Kathleen Quinn. Quinn produced a win of her own as she led all finishers in the 200-yard backstroke with a time of 2:04.35. Bruce and Acker also finished in the top two spots of the 200-yard breaststroke with Bruce finishing first in 2:17.24.

Carolina's other wins were both in freestyle events as Perruquet took top honors in the 100-yard freestyle with a time of 51.06 seconds and Kelly Weeks captured the 500-yard freestyle with a clocking of 4:50.53.

The Gophers finished the two-day double dual with two first-place finishes and three second-place marks in relay competition. Minnesota opened the day's events with a win in the 400-yard medley relay. Megan Moore, Melissa Schold, Sarah Bohlsen and Katy Coombe combined for winning time of 3:49.16. Minnesota also took second place when Minnesota's B team of Katie Wind, Julia Quinn, Juleen Rodakowski and Kate Hardt finished in 3:53.03.

"Last year we knew we needed to add more sprinters and we're competing at a faster pace at this time then we did last year," Head coach Jean Freeman said. "We knew that the 400 medley would be tight, but we were able to pull out with the top spot."

Minnesota's second relay win came in the 200 free relay. The Gopher team of Sara Vine, Jennifer Hasling, Sarah Perrott and Coombe won the event in 1:35.31. The Maroon and Gold added took second place when Valerie Tukey, Bohlsen, Krista Kezbers and Sarah Solfelt chipped in a 1:37.27 time. The Gophers finished second in the 400 free relay. Tukey, Coombe, Hardt and Vine finished in 3:28.92, but UNC won the event with a time of 3:28.13.

Bohlsen won the 100 fly in :56.14, while teammate Rodakowski took second in the event clocking a time of :56.88. Minnesota also gained second-place finishes in three races. Coombe added a personal-best time of :51.52 in the 100 free, followed by a second-place showing from Moore in the 200 back
(2:05.39) and Tukey in the 500 free (4:58.12).

Minnesota placed two divers in the top three spots. Rebecca Cornthwaite won the 3-meter diving competition with a score of 481.55, while Shannon Jackson added a score of 450.85 for third place.

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 1:45.44
1) Moore, Megan SR 2) Schold, Melissa SR
3) Bohlsen, Sarah SR 4) Vine, Sara SO
13.83 27.53 40.83 56.68 1:08.10 1:21.73 1:33.26 1:45.44
2 University of North Carolina 'A' 1:46.38
1) Nystrand, Meghan SO 2) Bruce, Lizzy SO
3) Carroll, Emily SO 4) Martin, Leila SO
14.16 27.68 41.26 56.91 1:08.56 1:22.36 1:33.92 1:46.38
3 University of Minnesota 'B' 1:46.71
1) Wind, Katie SO 2) Proell, Katie SO
3) Rodakowski, Juleen SR 4) Perrott, Sarah SO
13.66 27.37 40.89 57.44 1:09.38 1:23.34 1:34.49 1:46.71
4 University of North Carolina 'B' 1:47.71
1) Kimmel, Bridget FR 2) Nilon, Marissa FR
3) Brosch, Jessie JR 4) Banning-Arndt, Britton FR
13.42 27.32 40.63 57.40 1:09.11 1:23.31 1:34.87 1:47.71
5 University of North Dakota 'A' 1:50.83
1) Bachmeier, Jenny FR 2) Wollenhaupt, Sarah FR
3) Richmire, Sara JR 4) Dorsher, Madonna FR
14.59 28.72 43.29 1:00.16 1:12.18 1:26.57 1:38.09 1:50.83
6 University of North Dakota 'B' 1:56.20
1) Gordon, Rachel SO 2) Homquist, Abby FR
3) Hill, Katie FR 4) Riggs, Trisha JR
14.55 29.29 44.63 1:03.31 1:15.95 1:31.19 1:43.14 1:56.20
— University of Minnesota 'C' X1:49.88
1) Gazvoda, Jaclyn FR 2) Guzauskas, Lauren SR
3) Solfelt, Sarah JR 4) Kezbers, Krista FR
13.80 28.50 41.80 59.05 1:10.74 1:25.44 1:36.97 1:49.88
— University of Minnesota 'D' X1:50.08
1) Quinn, Julia FR 2) McCoy, Bridget SO
3) Peters, Megan JR 4) Schik, Caroline FR
14.18 28.05 41.54 58.14 1:10.54 1:25.01 1:36.89 1:50.08

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 1:30.80
1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO
3) Petersen, Lucas JR 4) Silkaitis, Terry JR
11.66 23.10 34.76 48.88 58.63 1:10.74 1:20.45 1:30.80
2 University of Minnesota 'B' 1:33.04
1) Urreta, Diego SR 2) Bernier, Nathan JR
3) Volcansek, Ales FR 4) Gettelfinger, Brian SR
11.92 23.84 35.69 50.33 1:00.23 1:12.45 1:22.22 1:33.04
3 University of North Carolina 'A' 1:33.46
1) Albrecht, Jon SO 2) Ames, Chad SO
3) Matkovic, Eddy JR 4) Donato, Justin SR
12.03 23.87 36.17 50.49 1:00.62 1:12.57 1:22.80 1:33.46
4 University of North Carolina 'B' 1:35.21
1) Owens, Jimmy SR 2) Davidson, Tristan FR
3) Glasco, Josh SO 4) Kott, Casey FR
12.12 24.42 36.85 51.74 1:01.68 1:14.22 1:24.24 1:35.21
5 University of North Dakota 'B' 1:41.08
1) Burrow, John SO 2) Swanholm, Ben SO
3) Breitstein, Mike SO 4) O'Brien, Jordan SO
13.51 27.19 39.78 55.06 1:05.98 1:19.31 1:29.64 1:41.08
— University of Minnesota 'C' X1:33.18
1) VanMeter, Andrew FR 2) Jacobo, Alejandro FR
3) Osten, Neil JR 4) Berve, Dan FR
11.87 24.03 35.86 50.41 59.84 1:12.03 1:22.16 1:33.18
— University of North Carolina 'C' X1:37.06
1) Hartmann, John JR 2) Burns, Aaron FR
3) Helfrich, Griff JR 4) Vick, Dan SR
12.20 24.74 36.73 51.54 1:02.48 1:15.70 1:25.81 1:37.06
— University of North Dakota 'A' DQ
1) Mraule, Jason SO 2) Schneider, Jeff SO
3) Alves, Fernando JR 4) Burckhard, Andy SR
12.83 25.70 38.21 53.13 1:03.52 1:15.73 1:25.96 DQ

Event 3 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jackson, Shannon SR MINN 278.95
2 Cornthwaite, Rebecca SR MINN 264.90
3 Bowden, Abbie JR MINN 253.95
4 Karatenevski, Lauren FR Tarheels 251.35
5 Santoro, gia SO Tarheels 246.65
6 Waddell, Lindsay SR Tarheels 229.20
7 Lindsey, Cristi SO Fighting Sioux 215.90
8 Ytterbo, Kirsten FR Tarheels 215.50
9 Portelance, Jenna SR Fighting Sioux 211.65
10 Jakits, Holly FR MINN 203.10
11 Nolz, Kari FR Fighting Sioux 171.50
12 Varichak, Kari FR Fighting Sioux 171.20
13 Hanson, Coley FR Fighting Sioux 141.35

Event 4 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, John SO MINN 302.65
2 Matuszak, Ryan SO Tarheels 280.55
3 Herdt, Ben SR MINN 278.05
4 Poitras, Eric SR Tarheels 276.35
5 Fox, Jon FR Tarheels 264.50
6 Kennedy, Shaun FR MINN 259.50
7 Baumann, Ben SR MINN 248.25
8 Moseley, Kasey JR Fighting Sioux 206.80
9 Ziegler, James FR Fighting Sioux 179.90
— Larson, Luke JR MINN X246.15

Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Weeks, Kelly SR Tarheels 10:01.52
28.16 58.39 1:28.72 1:59.07 2:29.20 2:59.35 3:29.55 3:59.47
4:29.61 4:59.67 5:29.69 5:59.76 6:29.80 6:59.92 7:30.20 8:00.53
8:30.79 9:01.05 9:31.47 10:01.52
2 Cutrell, Erin FR Tarheels 10:05.29
28.29 58.18 1:28.27 1:58.52 2:28.94 2:59.38 3:29.82 4:00.22
4:30.75 5:01.17 5:31.76 6:02.21 6:32.57 7:02.92 7:33.44 8:04.03
8:34.67 9:05.11 9:35.64 10:05.29
3 Smith, Amanda SO Tarheels 10:16.50
28.33 58.39 1:29.15 1:59.72 2:30.43 3:01.12 3:32.21 4:03.13
4:33.99 5:04.89 5:35.92 6:07.03 6:38.20 7:09.60 7:40.94 8:12.32
8:43.49 9:14.80 9:46.11 10:16.50
4 Warmington, Jennifer SO MINN 10:28.69
28.67 59.64 1:30.97 2:02.62 2:34.22 3:05.79 3:37.37 4:09.16
4:40.88 5:12.97 5:44.22 6:15.86 6:47.54 7:19.50 7:51.48 8:22.92
8:54.81 9:26.50 9:58.10 10:28.69
5 Marko, Lindsay SR MINN 10:49.61
29.71 1:01.62 1:34.00 2:06.87 2:39.36 3:11.85 3:44.41 4:17.06
4:49.69 5:22.21 5:54.80 6:27.52 7:00.30 7:33.09 8:05.83 8:38.65
9:11.49 9:44.53 10:17.33 10:49.61
6 Chmielewski, Katie SO Fighting Sioux 11:15.03
31.14 1:04.75 1:38.53 2:12.60 2:46.75 3:20.74 3:55.03 4:29.31
5:03.44 5:37.79 6:11.87 6:46.18 7:20.30 7:54.38 8:28.40 9:02.19
9:36.10 10:09.51 10:42.75 11:15.03
7 Warner, Katie JR Fighting Sioux 11:15.57
30.61 1:03.69 1:37.64 2:11.25 2:45.72 3:20.09 3:54.25 4:28.34
5:02.36 5:36.76 6:11.03 6:44.51 7:18.46 7:52.41 8:26.32 9:00.37
9:34.73 10:09.10 10:42.39 11:15.57
8 Halstrom, Karla FR Fighting Sioux 11:30.87
31.47 1:04.99 1:39.37 2:13.95 2:48.55 3:23.03 3:57.81 4:32.74
5:07.58 5:42.76 6:17.95 6:52.70 7:27.68 8:02.64 8:38.12 9:13.24
9:48.16 10:22.49 10:57.17 11:30.87
— Fleming, Thea JR MINN X11:15.32
31.78 1:05.59 1:39.52 2:13.39 2:47.42 3:21.12 3:54.74 4:28.43
5:02.19 5:36.12 6:09.85 6:43.77 7:17.72 7:51.78 8:25.77 8:59.72
9:34.16 10:08.24 10:42.17 11:15.32

Event 6 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Beckerle, Travis SO MINN 9:14.10
25.23 52.69 1:20.43 1:48.35 2:15.94 2:43.76 3:11.47 3:39.25
4:07.17 4:34.99 5:02.94 5:30.82 5:58.91 6:26.98 6:55.19 7:23.27
7:51.21 8:19.00 8:46.85 9:14.10
2 Suguiyama, Yuri SR Tarheels 9:17.58
25.60 53.27 1:21.45 1:49.38 2:17.69 2:45.65 3:13.68 3:41.76
4:09.74 4:37.79 5:06.01 5:33.98 6:02.11 6:30.20 6:58.34 7:26.52
7:54.65 8:22.69 8:50.78 9:17.58
3 Owen, Reid JR Tarheels 9:20.89
25.72 53.45 1:21.38 1:49.39 2:17.63 2:45.93 3:14.34 3:42.68
4:10.90 4:39.39 5:07.74 5:36.17 6:04.32 6:32.69 7:00.88 7:29.29
7:57.45 8:25.66 8:53.42 9:20.89
4 Moulder, David JR MINN 9:24.36
25.98 54.10 1:22.37 1:50.65 2:19.09 2:47.53 3:15.92 3:44.38
4:12.83 4:41.50 5:09.98 5:38.47 6:07.08 6:35.37 7:03.71 7:32.15
8:00.54 8:28.89 8:57.16 9:24.36
5 Cintra, Rodrigo JR Fighting Sioux 9:24.54
26.49 54.99 1:23.61 1:52.13 2:20.38 2:48.87 3:17.43 3:45.93
4:14.56 4:42.91 5:11.45 5:39.90 6:08.03 6:36.51 7:05.00 7:33.57
8:01.98 8:30.40 8:58.70 9:24.54
6 Woodruff, Patrick SO Tarheels 9:34.96
26.96 55.79 1:24.89 1:53.95 2:23.08 2:52.37 3:21.46 3:50.37
4:19.36 4:48.55 5:17.31 5:46.20 6:15.20 6:44.35 7:13.29 7:42.18
8:10.83 8:39.53 9:08.11 9:34.96
7 Apprill, Adam SR MINN 9:42.94
26.50 55.49 1:24.31 1:53.57 2:22.97 2:52.43 3:21.72 3:51.08
4:20.50 4:50.10 5:19.24 5:48.79 6:18.20 6:48.04 7:17.55 7:46.82
8:16.12 8:45.61 9:14.68 9:42.94
8 Baarlaer, Lucas FR Fighting Sioux 10:14.97
27.91 58.11 1:29.01 2:00.00 2:31.10 3:02.39 3:33.31 4:04.06
4:34.88 5:06.13 5:37.30 6:08.88 6:40.01 7:10.75 7:41.26 8:12.56
8:43.63 9:14.22 9:45.25 10:14.97
9 Kronemeyer, Nathan JR Fighting Sioux 10:18.58
29.01 59.91 1:31.05 2:02.61 2:33.78 3:05.06 3:36.24 4:07.37
4:38.39 5:09.50 5:40.52 6:11.56 6:42.79 7:14.02 7:44.84 8:15.82
8:46.83 9:17.78 9:48.74 10:18.58
— Toth, Fabian FR MINN X9:51.57
27.97 57.78 1:27.54 1:57.23 2:27.00 2:56.66 3:26.48 3:56.44
4:26.35 4:56.21 5:25.97 5:55.70 6:25.39 6:55.17 7:25.10 7:54.70
8:24.26 8:54.02 9:23.74 9:51.57
— Wood, Zach FR MINN X9:53.40
27.98 57.20 1:26.36 1:55.76 2:25.27 2:54.66 3:24.29 3:53.89
4:23.54 4:53.59 5:23.40 5:53.47 6:23.77 6:54.03 7:24.21 7:54.30
8:24.39 8:54.36 9:24.26 9:53.40

Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Perruquet, Jessi SR Tarheels 1:48.44
25.36 52.43 1:20.39 1:48.44
2 Hardt, Kate SO MINN 1:51.07
26.33 54.38 1:22.59 1:51.07
3 Hanson, Virginia JR Tarheels 1:52.45
26.58 55.30 1:23.97 1:52.45
4 Quinn, Kathleen JR Tarheels 1:52.49
26.57 54.87 1:23.61 1:52.49
5 Tukey, Valerie FR MINN 1:53.51
25.77 53.92 1:23.33 1:53.51
6 Cutrell, Erin FR Tarheels 1:55.10
27.71 56.95 1:26.22 1:55.10
7 St. Martin, Lindsey FR MINN 1:57.13
27.91 57.72 1:27.12 1:57.13
8 Mickelson, Lauren SO Fighting Sioux 1:57.82
27.43 57.28 1:27.45 1:57.82
9 Marisalu, Mare SO Fighting Sioux 2:00.10
28.13 59.21 1:29.89 2:00.10
10 Harris, Heather FR MINN 2:00.90
27.85 58.19 1:29.38 2:00.90
11 Duerr, Daina FR Fighting Sioux 2:02.79
28.23 58.77 1:30.56 2:02.79
12 Dorsher, Madonna FR Fighting Sioux 2:05.76
28.35 1:00.30 1:33.01 2:05.76
— Warmington, Jennifer SO MINN X1:59.46
28.20 58.51 1:29.19 1:59.46

Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McCaffrey, Sean JR MINN 1:40.11
23.64 49.41 1:15.17 1:40.11
2 Owen, Reid JR Tarheels 1:42.00
23.88 49.86 1:16.00 1:42.00
3 Cerensek, Igor FR MINN 1:42.17
24.55 50.84 1:16.88 1:42.17
4 Ochalek, Kiel SO MINN 1:42.71
24.27 50.79 1:17.00 1:42.71
5 Pigassou, Michael SR Tarheels 1:43.15
24.28 49.92 1:15.96 1:43.15
6 Knoechel, Drew FR MINN 1:43.42
24.23 49.98 1:16.49 1:43.42
7 Andersson, Sebastian SR Fighting Sioux 1:44.21
24.85 51.51 1:18.00 1:44.21
8 Van Assen, Jon SO Tarheels 1:44.27
24.60 51.45 1:18.14 1:44.27
9 Johnson, Ryan FR Fighting Sioux 1:48.06
25.71 52.94 1:20.46 1:48.06
10 Glumack, Nick FR Fighting Sioux 1:56.18
27.55 56.76 1:26.66 1:56.18
— Zhuravlev, Pavel SO MINN X1:43.89
24.55 50.49 1:17.12 1:43.89
— Dorweiler, Jimmer FR MINN X1:45.73
24.52 51.47 1:18.69 1:45.73

Event 9 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Megan SR MINN 57.72
14.08 28.37 43.53 57.72
2 Nystrand, Meghan SO Tarheels 57.81
14.17 28.61 43.63 57.81
3 Wind, Katie SO MINN 58.08
13.79 28.20 43.12 58.08
4 Banning-Arndt, Britton FR Tarheels 58.50
14.01 28.28 43.47 58.50
5 Chenier, Megan SO Tarheels 58.66
13.84 28.56 43.65 58.66
6 Crawford, Jessica SR MINN 59.34
14.56 29.15 44.57 59.34
7 Gazvoda, Jaclyn FR MINN 1:01.37
14.03 29.01 45.37 1:01.37
8 Bachmeier, Jenny FR Fighting Sioux 1:01.55
14.73 30.24 46.01 1:01.55
9 Wollenhaupt, Sarah FR Fighting Sioux 1:02.35
14.96 30.34 46.56 1:02.35
10 Peterson, Sabrina FR Fighting Sioux 1:06.21
15.74 32.35 49.41 1:06.21
11 Hill, Katie FR Fighting Sioux 1:07.66
15.63 32.13 50.26 1:07.66
— Karner, Kelsey JR Fighting Sioux X1:07.55
15.97 33.03 50.03 1:07.55
— Kimmel, Bridget FR Tarheels DQ
13.88 28.63 43.47 DQ

Event 10 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO MINN 49.08
11.74 23.91 36.89 49.08
2 Berve, Dan FR MINN 50.81
11.97 24.50 37.91 50.81
3 Urreta, Diego SR MINN 50.93
12.14 24.92 37.95 50.93
4 Matkovic, Eddy JR Tarheels 51.12
12.03 24.57 37.92 51.12
5 VanMeter, Andrew FR MINN 51.65
12.05 25.07 38.44 51.65
6 Owens, Jimmy SR Tarheels 51.92
12.72 25.50 39.02 51.92
7 Albrecht, Jon SO Tarheels 52.30
12.23 25.35 38.68 52.30
8 Hartmann, John JR Tarheels 52.53
12.56 25.80 39.19 52.53
9 Mraule, Jason SO Fighting Sioux 54.80
12.49 26.09 40.40 54.80
10 Peters, Jared SO Fighting Sioux 56.61
13.13 27.00 41.98 56.61
11 Burrow, John SO Fighting Sioux 58.37
13.55 28.08 43.45 58.37
12 Henderson, Don SR Fighting Sioux 1:06.89
15.67 32.12 49.88 1:06.89
— Leopold, Nate SO MINN X52.86
12.43 25.18 39.22 52.86

Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bruce, Lizzy SO Tarheels 1:04.01
14.32 30.43 48.18 1:04.01
2 Schold, Melissa SR MINN 1:04.10
14.49 30.54 47.41 1:04.10
3 Acker, Becky SR Tarheels 1:05.96
14.30 31.17 48.33 1:05.96
4 Quinn, Julia FR MINN 1:06.11
14.52 31.29 48.47 1:06.11
5 Proell, Katie SO MINN 1:06.14
14.25 31.15 48.27 1:06.14
6 Nilon, Marissa FR Tarheels 1:06.34
14.40 30.86 48.61 1:06.34
7 Patrek, Mary SO MINN 1:06.59
14.63 31.25 48.73 1:06.59
8 Wollenhaupt, Sarah FR Fighting Sioux 1:11.04
15.45 33.23 51.88 1:11.04
9 Homquist, Abby FR Fighting Sioux 1:14.19
16.18 34.59 54.45 1:14.19
10 Bentz, Kari SO Fighting Sioux 1:14.38
16.44 34.90 54.51 1:14.38
— McCoy, Bridget SO MINN X1:06.67
14.12 31.34 48.93 1:06.67
— Guzauskas, Lauren SR MINN X1:06.92
13.92 31.42 48.68 1:06.92
— Bjorklund, Erika FR MINN X1:07.45
15.05 32.01 49.97 1:07.45
— Marshall, Katherine SO MINN X1:07.46
14.89 31.67 49.62 1:07.46

Event 12 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kelly, Sean SO MINN 57.76
12.36 26.92 42.24 57.76
2 Jacobo, Alejandro FR MINN 58.03
12.61 27.37 42.48 58.03
3 Davidson, Tristan FR Tarheels 58.39
13.06 27.78 43.22 58.39
4 Bernier, Nathan JR MINN 58.56
12.87 27.69 43.20 58.56
5 Chalfant, Dustin SR MINN 58.95
12.75 27.82 43.16 58.95
6 Burns, Aaron FR Tarheels 59.05
13.06 27.69 43.73 59.05
7 Schneider, Jeff SO Fighting Sioux 59.78
12.96 28.22 43.83 59.78
8 Woodruff, Patrick SO Tarheels 59.79
13.17 28.57 43.96 59.79
9 Helfrich, Griff JR Tarheels 1:00.06
13.04 28.19 43.89 1:00.06
10 Swanholm, Ben SO Fighting Sioux 1:00.91
13.17 28.53 44.69 1:00.91
11 Hanson, Daniel FR Fighting Sioux 1:04.44
13.41 29.81 46.91 1:04.44
12 Glumack, Nick FR Fighting Sioux 1:13.99
16.61 35.17 55.04 1:13.99

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Weeks, Kelly SR Tarheels 1:59.64
27.68 57.96 1:28.77 1:59.64
2 Brosch, Jessie JR Tarheels 2:00.54
27.65 58.38 1:29.23 2:00.54
3 Rodakowski, Juleen SR MINN 2:02.00
28.25 59.29 1:30.38 2:02.00
4 Reardon, Emily FR Tarheels 2:05.81
28.11 1:00.12 1:32.46 2:05.81
5 Solfelt, Sarah JR MINN 2:08.12
28.58 1:01.18 1:34.36 2:08.12
6 Ruess, Abby SO MINN 2:09.25
28.76 1:01.18 1:34.38 2:09.25
7 Stuckel, Kate FR Fighting Sioux 2:15.66
29.09 1:03.07 1:39.06 2:15.66
8 Lamour, Cecile SO MINN 2:18.57
30.83 1:05.76 1:41.88 2:18.57

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Glasco, Josh SO Tarheels 1:48.05
24.15 51.28 1:19.19 1:48.05
2 Alves, Fernando JR Fighting Sioux 1:50.84
24.93 54.10 1:23.37 1:50.84
3 Coble, Casey SR Tarheels 1:51.63
25.25 53.88 1:22.60 1:51.63
4 Ames, Chad SO Tarheels 1:52.94
25.09 54.12 1:23.24 1:52.94
5 Petersen, Lucas JR MINN 1:53.52
24.61 53.16 1:22.61 1:53.52
6 Mohr, Eric JR Tarheels 1:54.15
25.54 54.24 1:24.15 1:54.15
7 Gettelfinger, Brian SR MINN 1:55.21
25.37 54.88 1:24.62 1:55.21
8 Moulder, David JR MINN 1:55.94
26.39 55.85 1:25.88 1:55.94
9 Natali, Mike FR MINN 1:59.06
25.95 56.60 1:27.70 1:59.06
10 Stanback, Brian FR Fighting Sioux 1:59.79
25.98 56.17 1:27.23 1:59.79
11 Brand, Andrew SO Fighting Sioux 2:00.41
26.79 57.15 1:28.45 2:00.41
— Young, Scott JR MINN X1:55.46
25.92 54.98 1:24.67 1:55.46

Event 15 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Perruquet, Jessi SR Tarheels 23.86
11.97 23.86
2 Perrott, Sarah SO MINN 23.93
11.90 23.93
3 Coombe, Katy JR MINN 23.95
11.54 23.95
4 Vine, Sara SO MINN 24.08
11.90 24.08
5 Hasling, Jennifer FR MINN 24.28
11.80 24.28
6 Carroll, Emily SO Tarheels 24.52
12.12 24.52
7 Dorsher, Madonna FR Fighting Sioux 24.60
12.17 24.60
8 Hanson, Virginia JR Tarheels 24.67
11.88 24.67
9 Riggs, Trisha JR Fighting Sioux 24.98
12.29 24.98
10 Banning-Arndt, Britton FR Tarheels 25.10
12.22 25.10
11 Marisalu, Mare SO Fighting Sioux 25.68
12.64 25.68
12 Uvaas, Kayley SO Fighting Sioux 25.90
12.80 25.90
— Kezbers, Krista FR MINN X24.60
12.15 24.60
— Bohlsen, Sarah SR MINN X24.89
11.78 24.89
— Somrock, Lindsay SO MINN X25.42
12.56 25.42
— Schik, Caroline FR MINN X25.75
12.37 25.75
— Kohlhof, Elisabeth SR Fighting Sioux X26.06
12.93 26.06
— Cahoy, Amy SO MINN X26.20
12.73 26.20
— Peters, Megan JR MINN X26.24
12.79 26.24

Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Silkaitis, Terry JR MINN 20.71
10.34 20.71
2 Volcansek, Ales FR MINN 20.78
10.21 20.78
3 Osten, Neil JR MINN 20.93
10.03 20.93
4 Cerensek, Igor FR MINN 20.94
10.38 20.94
5 Donato, Justin SR Tarheels 21.47
10.47 21.47
6 Kott, Casey FR Tarheels 21.54
10.72 21.54
7 Burckhard, Andy SR Fighting Sioux 21.59
10.64 21.59
8 Matkovic, Eddy JR Tarheels 21.70
10.62 21.70
9 Vick, Dan SR Tarheels 21.71
10.49 21.71
10 Andersson, Sebastian SR Fighting Sioux 21.90
10.85 21.90
11 Peters, Jared SO Fighting Sioux 22.13
10.85 22.13
12 O'Brien, Jordan SO Fighting Sioux 22.19
10.91 22.19
— Anguis, Christian JR MINN X21.55
10.60 21.55
— Herriges, Joe SO MINN X21.90
10.82 21.90

Event 17 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bruce, Lizzy SO Tarheels 2:05.58
27.94 1:00.85 1:35.20 2:05.58
2 Hardt, Kate SO MINN 2:05.59
27.64 59.39 1:35.96 2:05.59
3 Smith, Amanda SO Tarheels 2:07.47
28.11 1:00.97 1:38.15 2:07.47
4 Acker, Becky SR Tarheels 2:07.79
28.79 1:01.71 1:37.84 2:07.79
5 Rodakowski, Juleen SR MINN 2:09.04
27.79 1:01.41 1:39.77 2:09.04
6 Quinn, Kathleen JR Tarheels 2:09.30
29.13 1:00.70 1:39.80 2:09.30
7 Guzauskas, Lauren SR MINN 2:12.13
28.72 1:03.58 1:41.29 2:12.13
8 Bjorklund, Erika FR MINN 2:12.18
29.11 1:02.65 1:40.80 2:12.18
9 Gordon, Rachel SO Fighting Sioux 2:19.87
30.34 1:05.66 1:47.29 2:19.87
10 Karner, Kelsey JR Fighting Sioux 2:22.63
31.73 1:08.28 1:49.78 2:22.63
11 Stuckel, Kate FR Fighting Sioux 2:22.91
29.60 1:06.42 1:49.72 2:22.91
12 Fries, Ashley FR Fighting Sioux 2:25.53
29.38 1:06.58 1:52.16 2:25.53
— Crouthamel, Carol SR MINN X2:09.94
28.18 1:02.07 1:38.44 2:09.94
— Nilon, Marissa FR Tarheels X2:11.14
28.31 1:02.43 1:39.28 2:11.14
— St. Martin, Lindsey FR MINN X2:15.68
28.91 1:03.44 1:44.39 2:15.68
— Patrek, Mary SO MINN X2:17.03
30.93 1:06.19 1:43.78 2:17.03

Event 18 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO MINN 1:50.58
23.95 51.02 1:24.66 1:50.58
2 Davidson, Tristan FR Tarheels 1:50.60
24.93 52.91 1:25.12 1:50.60
3 Urreta, Diego SR MINN 1:53.15
24.44 52.84 1:26.33 1:53.15
4 Plummer, Ryan SR MINN 1:54.18
24.48 53.36 1:26.25 1:54.18
5 Coble, Casey SR Tarheels 1:55.94
25.38 55.58 1:28.66 1:55.94
6 Hartmann, John JR Tarheels 1:56.23
25.68 54.56 1:29.37 1:56.23
7 Breitstein, Mike SO Fighting Sioux 1:58.62
25.35 55.88 1:30.46 1:58.62
8 VanMeter, Andrew FR MINN 1:58.91
25.39 56.32 1:31.94 1:58.91
9 Johnson, Ryan FR Fighting Sioux 2:07.17
28.03 1:01.03 1:39.82 2:07.17
10 Hanson, Daniel FR Fighting Sioux 2:07.61
27.91 1:01.18 1:37.80 2:07.61
11 Brand, Andrew SO Fighting Sioux 2:08.54
25.87 1:00.43 1:38.51 2:08.54
— Baarlaer, Lucas FR Fighting Sioux X2:10.16
28.72 1:02.89 1:42.56 2:10.16

Event 19 Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of North Carolina 'B' 7:34.84
1) Martin, Leila SO 2) Cutrell, Erin FR
3) Brosch, Jessie JR 4) Smith, Amanda SO
26.44 55.15 1:24.60 1:54.11 2:21.01 2:50.27 3:19.91 3:48.53
4:14.49 4:43.87 5:14.45 5:43.19 6:09.62 6:37.73 7:06.32 7:34.84
2 University of Minnesota 'A' 7:35.89
1) Tukey, Valerie FR 2) Coombe, Katy JR
3) Moore, Megan SR 4) Hardt, Kate SO
26.72 55.52 1:24.72 1:53.94 2:20.11 2:48.65 3:18.47 3:48.81
4:15.41 4:44.46 5:14.68 5:44.88 6:10.61 6:38.48 7:07.10 7:35.89
3 University of Minnesota 'B' 7:51.06
1) Crawford, Jessica SR 2) Solfelt, Sarah JR
3) Ruess, Abby SO 4) Warmington, Jennifer SO
27.20 57.17 1:27.47 1:57.72 2:24.28 2:53.91 3:24.18 3:54.59
4:21.81 4:52.04 5:22.40 5:52.62 6:19.99 6:50.13 7:20.87 7:51.06
4 University of North Dakota 'A' 7:57.13
1) Marisalu, Mare SO 2) Richmire, Sara JR
3) Bachmeier, Jenny FR 4) Mickelson, Lauren SO
27.84 58.88 1:29.06 1:59.14 2:26.20 2:56.07 3:26.94 3:58.28
4:27.37 4:57.97 5:28.71 5:59.59 6:26.02 6:56.07 7:26.74 7:57.13
5 University of North Dakota 'B' 8:14.20
1) Gordon, Rachel SO 2) Duerr, Daina FR
3) Goens, Dana FR 4) Warner, Katie JR
29.05 1:00.56 1:32.34 2:03.34 2:30.93 3:02.18 3:35.29 4:07.56
4:36.08 5:06.88 5:38.62 6:09.46 6:38.11 7:10.39 7:42.89 8:14.20
— University of Minnesota 'C' X8:15.04
1) Marko, Lindsay SR 2) Harris, Heather FR
3) Lamour, Cecile SO 4) Fleming, Thea JR
28.89 59.90 1:31.11 2:01.73 2:29.76 3:01.30 3:33.51 4:05.57
4:34.21 5:05.40 5:37.30 6:09.25 6:38.41 7:10.37 7:43.02 8:15.04
— University of North Carolina 'A' DQ
1) Weeks, Kelly SR 2) Hanson, Virginia JR
3) Quinn, Kathleen JR 4) Perruquet, Jessi SR
26.58 55.06 1:23.63 1:52.04 2:17.16 2:45.73 3:14.85 3:44.03
4:10.19 4:38.78 5:08.07 5:37.73 6:03.09 6:31.32 7:00.59 DQ

Event 20 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 6:44.77
1) Beckerle, Travis SO 2) Silkaitis, Terry JR
3) McCaffrey, Sean JR 4) Cerensek, Igor FR
24.20 50.43 1:16.65 1:42.36 2:05.51 2:30.84 2:55.84 3:21.08
3:44.36 4:11.58 4:38.66 5:03.24 5:26.39 5:52.39 6:18.70 6:44.77
2 University of North Carolina 'A' 6:48.71
1) Ames, Chad SO 2) Pigassou, Michael SR
3) Owen, Reid JR 4) Suguiyama, Yuri SR
24.37 50.57 1:16.64 1:41.91 2:05.34 2:31.00 2:57.40 3:25.60
3:48.94 4:14.89 4:41.07 5:07.38 5:30.41 5:55.83 6:22.10 6:48.71
3 University of Minnesota 'B' 6:56.04
1) Berve, Dan FR 2) Ochalek, Kiel SO
3) Gettelfinger, Brian SR 4) Knoechel, Drew FR
24.77 51.63 1:18.25 1:45.35 2:08.59 2:35.50 3:02.35 3:28.54
3:52.94 4:20.17 4:46.49 5:12.75 5:36.59 6:02.66 6:29.47 6:56.04
4 University of North Carolina 'B' 6:57.19
1) Albrecht, Jon SO 2) Van Assen, Jon SO
3) Glasco, Josh SO 4) Davidson, Tristan FR
24.36 51.34 1:18.17 1:45.95 2:09.52 2:36.40 3:03.51 3:30.47
3:53.67 4:20.11 4:47.17 5:13.93 5:38.78 6:05.50 6:31.44 6:57.19
5 University of North Dakota 'A' 7:01.65
1) Cintra, Rodrigo JR 2) Andersson, Sebastian SR
3) Schneider, Jeff SO 4) Mraule, Jason SO
24.85 51.69 1:18.13 1:43.91 2:08.42 2:35.39 3:02.68 3:28.99
3:53.84 4:20.85 4:47.50 5:13.86 5:38.32 6:05.96 6:34.05 7:01.65
6 University of North Dakota 'B' 7:27.77
1) Johnson, Ryan FR 2) Baarlaer, Lucas FR
3) Breitstein, Mike SO 4) Kronemeyer, Nathan JR
25.97 53.11 1:21.19 1:49.78 2:14.82 2:43.37 3:13.16 3:43.12
4:08.47 4:36.57 5:05.27 5:34.55 6:01.01 6:30.02 6:59.17 7:27.77
— University of North Carolina 'C' X7:00.43
1) Mohr, Eric JR 2) Burns, Aaron FR
3) Vick, Dan SR 4) Woodruff, Patrick SO
24.73 51.41 1:17.27 1:44.38 2:08.06 2:34.98 3:02.49 3:29.33
3:52.93 4:19.62 4:46.09 5:12.79 5:37.40 6:04.98 6:33.06 7:00.43
— University of Minnesota 'C' X7:07.83
1) Anguis, Christian JR 2) Wood, Zach FR
3) Leopold, Nate SO 4) Natali, Mike FR
23.90 50.50 1:17.16 1:44.16 2:08.69 2:35.99 3:04.19 3:30.71
3:54.82 4:21.69 4:49.18 5:16.99 5:41.52 6:09.43 6:38.34 7:07.83

Event 21 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 3:49.16
1) Moore, Megan SR 2) Schold, Melissa SR
3) Bohlsen, Sarah SR 4) Coombe, Katy JR
28.44 58.24 1:27.55 2:01.60 2:28.08 2:58.15 3:22.24 3:49.16
2 University of Minnesota 'B' 3:53.03
1) Wind, Katie SO 2) Quinn, Julia FR
3) Rodakowski, Juleen SR 4) Hardt, Kate SO
29.06 58.80 1:29.36 2:04.77 2:31.14 3:01.31 3:25.75 3:53.03
3 University of North Carolina 'B' 3:54.63
1) Kimmel, Bridget FR 2) Acker, Becky SR
3) Carroll, Emily SO 4) Martin, Leila SO
29.31 59.47 1:30.21 2:05.34 2:31.28 3:02.04 3:26.83 3:54.63
4 University of North Dakota 'A' 4:07.61
1) Bachmeier, Jenny FR 2) Wollenhaupt, Sarah FR
3) Richmire, Sara JR 4) Mickelson, Lauren SO
31.02 1:03.44 1:35.70 2:13.03 2:40.16 3:12.67 3:39.00 4:07.61
5 University of North Dakota 'B' 4:21.43
1) Gordon, Rachel SO 2) Bentz, Kari SO
3) Fries, Ashley FR 4) Goens, Dana FR
30.67 1:02.64 1:38.06 2:18.35 2:47.62 3:25.12 3:51.67 4:21.43
— University of Minnesota 'C' XDQ
1) Crawford, Jessica SR 2) Proell, Katie SO
3) Ruess, Abby SO 4) Somrock, Lindsay SO
29.26 59.81 1:30.87 2:06.96 2:33.68 3:04.93 3:30.75 DQ
— University of Minnesota 'D' XDQ
1) Gazvoda, Jaclyn FR 2) Patrek, Mary SO
3) Peters, Megan JR 4) Fleming, Thea JR
29.48 1:01.70 1:32.26 2:08.23 2:37.70 3:12.95 3:41.63 DQ
— University of North Carolina 'A' DQ
1) Nystrand, Meghan SO 2) Bruce, Lizzy SO
3) Brosch, Jessie JR 4) Perruquet, Jessi SR
28.75 58.95 1:29.21 2:03.14 2:29.21 2:59.42 3:23.38 DQ

Event 22 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 3:20.94
1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO
3) Petersen, Lucas JR 4) McCaffrey, Sean JR
24.39 49.51 1:15.44 1:46.07 2:08.68 2:35.55 2:57.05 3:20.94
2 University of North Carolina 'A' 3:26.01
1) Matkovic, Eddy JR 2) Ames, Chad SO
3) Glasco, Josh SO 4) Pigassou, Michael SR
25.05 51.72 1:18.95 1:50.11 2:12.73 2:39.27 3:01.10 3:26.01
3 University of Minnesota 'B' 3:26.25
1) Berve, Dan FR 2) Jacobo, Alejandro FR
3) VanMeter, Andrew FR 4) Ochalek, Kiel SO
24.72 51.18 1:18.14 1:49.59 2:12.63 2:40.31 3:02.04 3:26.25
4 University of North Carolina 'B' 3:28.38
1) Albrecht, Jon SO 2) Burns, Aaron FR
3) Owens, Jimmy SR 4) Vick, Dan SR
25.23 52.18 1:19.45 1:50.83 2:14.29 2:41.53 3:03.87 3:28.38
5 University of North Dakota 'A' 3:31.03
1) Mraule, Jason SO 2) Schneider, Jeff SO
3) Alves, Fernando JR 4) Andersson, Sebastian SR
26.24 54.25 1:22.27 1:54.20 2:17.32 2:43.82 3:06.29 3:31.03
6 University of North Carolina 'C' 3:34.10
1) Hartmann, John JR 2) Woodruff, Patrick SO
3) Helfrich, Griff JR 4) Van Assen, Jon SO
25.97 52.69 1:21.03 1:52.72 2:17.56 2:46.38 3:08.84 3:34.10
7 University of North Dakota 'B' 3:40.44
1) Stanback, Brian FR 2) Swanholm, Ben SO
3) Breitstein, Mike SO 4) Cintra, Rodrigo JR
27.10 55.87 1:24.22 1:57.76 2:22.90 2:52.14 3:15.64 3:40.44
— University of Minnesota 'C' X3:32.72
1) Leopold, Nate SO 2) Chalfant, Dustin SR
3) Natali, Mike FR 4) Zhuravlev, Pavel SO
25.13 52.62 1:20.50 1:51.75 2:15.67 2:44.94 3:07.87 3:32.72

Event 23 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Cornthwaite, Rebecca SR MINN 481.55
2 Waddell, Lindsay SR Tarheels 480.55
3 Jackson, Shannon SR MINN 450.85
4 Ytterbo, Kirsten FR Tarheels 429.05
5 Bowden, Abbie JR MINN 428.25
6 Karatenevski, Lauren FR Tarheels 426.90
7 Santoro, gia SO Tarheels 410.25
8 Portelance, Jenna SR Fighting Sioux 404.20
9 Lindsey, Cristi SO Fighting Sioux 364.25
10 Jakits, Holly FR MINN 350.20
11 Nolz, Kari FR Fighting Sioux 325.50
12 Hanson, Coley FR Fighting Sioux 294.80
13 Varichak, Kari FR Fighting Sioux 276.10

Event 24 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, John SO MINN 522.85
2 Voitras, Eric Tarheels 474.00
3 Matuszak, Ryan SO Tarheels 462.00
4 Fox, Jon FR Tarheels 431.25
5 Moseley, Kasey JR Fighting Sioux 405.45
6 Ziegler, James FR Fighting Sioux 301.00
— Larson, Luke JR MINN X402.90
— Baumann, Ben SR MINN X446.50
— Kennedy, Shaun FR MINN X455.75
— Herdt, Ben SR MINN X484.20

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 1:35.31
1) Vine, Sara SO 2) Hasling, Jennifer FR
3) Perrott, Sarah SO 4) Coombe, Katy JR
11.86 24.04 35.68 48.13 59.61 1:11.75 1:23.07 1:35.31
2 University of Minnesota 'B' 1:37.27
1) Tukey, Valerie FR 2) Bohlsen, Sarah SR
3) Kezbers, Krista FR 4) Solfelt, Sarah JR
12.21 24.90 36.18 48.66 1:00.48 1:13.21 1:24.53 1:37.27
3 University of North Carolina 'A' 1:37.92
1) Nystrand, Meghan SO 2) Hanson, Virginia JR
3) Martin, Leila SO 4) Carroll, Emily SO
12.62 25.31 36.96 49.48 1:01.34 1:13.79 1:25.47 1:37.92
4 University of North Carolina 'B' 1:39.25
1) Chenier, Megan SO 2) Banning-Arndt, Britton FR
3) Kimmel, Bridget FR 4) Nilon, Marissa FR
12.42 25.45 37.04 50.10 1:01.86 1:14.95 1:26.47 1:39.25
5 University of North Dakota 'A' 1:40.17
1) Riggs, Trisha JR 2) Dorsher, Madonna FR
3) Richmire, Sara JR 4) Mickelson, Lauren SO
12.37 25.36 37.21 49.86 1:01.97 1:15.13 1:27.30 1:40.17
6 University of Minnesota 'C' 1:41.46
1) Guzauskas, Lauren SR 2) Bjorklund, Erika FR
3) Schik, Caroline FR 4) Cahoy, Amy SO
12.25 25.63 37.36 50.53 1:02.04 1:15.60 1:27.53 1:41.46
7 University of North Dakota 'B' 1:48.11
1) Kohlhof, Elisabeth SR 2) Peterson, Sabrina FR
3) Uvaas, Kayley SO 4) Worden, Annie FR
12.76 25.78 39.29 53.75 1:05.94 1:20.13 1:33.63 1:48.11

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 1:21.76
1) Silkaitis, Terry JR 2) Osten, Neil JR
3) Volcansek, Ales FR 4) Cerensek, Igor FR
10.52 21.00 30.63 41.45 51.13 1:01.67 1:11.38 1:21.76
2 University of North Carolina 'A' 1:24.84
1) Pigassou, Michael SR 2) Suguiyama, Yuri SR
3) Matkovic, Eddy JR 4) Donato, Justin SR
10.75 21.62 31.70 42.78 53.05 1:04.04 1:14.19 1:24.84
3 University of Minnesota 'B' 1:25.00
1) Gettelfinger, Brian SR 2) Ochalek, Kiel SO
3) Anguis, Christian JR 4) Young, Scott JR
10.43 21.27 31.23 42.44 52.39 1:03.39 1:13.56 1:25.00
4 University of North Carolina 'B' 1:25.73
1) Kott, Casey FR 2) Vick, Dan SR
3) Owens, Jimmy SR 4) Van Assen, Jon SO
10.49 21.61 31.67 42.90 52.92 1:04.23 1:14.29 1:25.73
5 University of North Dakota 'A' 1:26.26
1) Alves, Fernando JR 2) Burckhard, Andy SR
3) O'Brien, Jordan SO 4) Mraule, Jason SO
10.44 21.33 31.41 42.56 53.26 1:04.78 1:14.97 1:26.26
— University of Minnesota 'C' X1:28.00
1) Herriges, Joe SO 2) Knoechel, Drew FR
3) Bernier, Nathan JR 4) Dorweiler, Jimmer FR
10.94 22.06 32.68 43.94 54.45 1:05.72 1:16.30 1:28.00
— University of North Dakota 'B' DQ
1) Johnson, Ryan FR 2) Peters, Jared SO
3) Burrow, John SO 4) Glumack, Nick FR
10.87 22.40 33.73 45.85 57.58 1:10.15

Event 27 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Acker, Becky SR Tarheels 4:25.00
29.68 1:02.98 1:36.92 2:10.23 2:47.25 3:24.03 3:55.08 4:25.00
2 Smith, Amanda SO Tarheels 4:25.07
28.96 1:00.98 1:35.07 2:08.85 2:46.13 3:24.41 3:55.10 4:25.07
3 Bruce, Lizzy SO Tarheels 4:26.60
28.33 1:01.46 1:36.66 2:11.31 2:47.44 3:23.98 3:55.92 4:26.60
4 Quinn, Kathleen JR Tarheels 4:26.67
29.72 1:03.13 1:36.48 2:09.41 2:48.45 3:27.91 3:57.95 4:26.67
5 Rodakowski, Juleen SR MINN 4:28.57
28.62 1:01.10 1:36.53 2:11.18 2:49.28 3:28.02 3:58.78 4:28.57
6 Crouthamel, Carol SR MINN 4:31.00
29.20 1:01.83 1:38.04 2:13.02 2:50.16 3:28.23 4:00.16 4:31.00
7 Ruess, Abby SO MINN 4:35.26
29.59 1:02.55 1:39.41 2:15.30 2:53.30 3:31.13 4:03.95 4:35.26
8 Marko, Lindsay SR MINN 4:44.24
31.18 1:07.46 1:43.61 2:18.67 3:00.00 3:40.75 4:12.85 4:44.24
9 Warner, Katie JR Fighting Sioux 5:01.53
32.87 1:09.97 1:47.67 2:25.27 3:10.32 3:55.31 4:29.07 5:01.53
10 Chmielewski, Katie SO Fighting Sioux 5:13.53
34.09 1:13.58 1:53.50 2:31.08 3:18.62 4:04.91 4:40.68 5:13.53
— Patrek, Mary SO MINN X4:48.86
31.30 1:06.53 1:45.28 2:23.31 3:02.19 3:41.58 4:15.65 4:48.86

Event 28 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Davidson, Tristan FR Tarheels 3:55.31
25.77 54.32 1:24.63 1:54.12 2:27.85 3:01.22 3:28.71 3:55.31
2 Mitchell, Adam SO MINN 3:56.57
25.60 54.66 1:23.94 1:53.19 2:28.45 3:02.67 3:30.20 3:56.57
3 Coble, Casey SR Tarheels 4:03.43
25.99 55.88 1:27.76 1:58.61 2:33.52 3:08.44 3:36.53 4:03.43
4 Plummer, Ryan SR MINN 4:05.18
25.60 54.96 1:26.94 1:57.67 2:33.11 3:08.06 3:37.37 4:05.18
5 Moulder, David JR MINN 4:06.99
26.75 56.98 1:30.31 2:03.12 2:36.88 3:10.64 3:39.21 4:06.99
6 Urreta, Diego SR MINN 4:07.95
26.34 56.24 1:27.37 1:58.12 2:33.78 3:09.99 3:39.27 4:07.95
7 Mohr, Eric JR Tarheels 4:08.38
25.78 55.19 1:27.19 1:58.68 2:34.96 3:11.41 3:41.15 4:08.38
8 Breitstein, Mike SO Fighting Sioux 4:15.76
26.76 57.23 1:32.04 2:05.26 2:41.83 3:17.74 3:47.27 4:15.76
9 Stanback, Brian FR Fighting Sioux 4:21.19
27.50 58.57 1:30.60 2:01.32 2:41.51 3:21.69 3:52.24 4:21.19
10 Brand, Andrew SO Fighting Sioux 4:28.46
26.36 57.22 1:32.75 2:08.41 2:47.31 3:26.12 3:56.42 4:28.46
11 Kronemeyer, Nathan JR Fighting Sioux 4:31.72
29.02 1:02.68 1:37.79 2:10.72 2:52.10 3:31.03 4:02.46 4:31.72
— Beckerle, Travis SO MINN X4:08.27
26.72 56.98 1:29.01 2:00.51 2:37.01 3:14.33 3:41.97 4:08.27

Event 29 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Perruquet, Jessi SR Tarheels 51.06
12.01 24.77 38.17 51.06
2 Coombe, Katy JR MINN 51.52
12.00 24.76 38.36 51.52
3 Hanson, Virginia JR Tarheels 52.69
12.05 25.56 39.00 52.69
4 Vine, Sara SO MINN 52.81
12.26 24.96 38.77 52.81
5 Tukey, Valerie FR MINN 52.96
12.43 26.01 39.62 52.96
6 Perrott, Sarah SO MINN 53.16
12.44 25.93 39.70 53.16
7 Martin, Leila SO Tarheels 54.06
12.58 25.83 40.10 54.06
8 Dorsher, Madonna FR Fighting Sioux 54.92
12.65 26.32 40.87 54.92
9 Mickelson, Lauren SO Fighting Sioux 55.07
13.15 26.90 41.24 55.07
10 Marisalu, Mare SO Fighting Sioux 55.49
12.89 26.75 41.38 55.49
11 Riggs, Trisha JR Fighting Sioux 56.42
13.08 27.52 42.37 56.42
— Kezbers, Krista FR MINN X53.82
12.72 26.28 40.25 53.82
— Bjorklund, Erika FR MINN X55.29
12.89 26.96 41.29 55.29
— Cahoy, Amy SO MINN X57.03
12.48 27.15 41.88 57.03
— Kohlhof, Elisabeth SR Fighting Sioux X57.33
13.14 27.80 42.57 57.33
— Uvaas, Kayley SO Fighting Sioux X57.77
12.99 27.63 42.29 57.77

Event 30 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Cerensek, Igor FR MINN 45.48
10.90 22.29 34.15 45.48
2 Silkaitis, Terry JR MINN 45.89
11.14 23.30 34.76 45.89
3 Donato, Justin SR Tarheels 46.61
11.12 23.03 34.91 46.61
4 McCaffrey, Sean JR MINN 46.73
10.91 22.82 34.72 46.73
5 Anguis, Christian JR MINN 47.03
10.70 22.43 34.65 47.03
6 Albrecht, Jon SO Tarheels 47.30
10.97 22.64 35.17 47.30
7 Van Assen, Jon SO Tarheels 47.64
10.77 22.84 35.17 47.64
8 Pigassou, Michael SR Tarheels 47.71
11.15 22.91 35.55 47.71
9 Andersson, Sebastian SR Fighting Sioux 47.73
11.08 23.14 35.68 47.73
10 O'Brien, Jordan SO Fighting Sioux 48.96
11.40 23.79 36.53 48.96
11 Burckhard, Andy SR Fighting Sioux 49.34
11.22 23.35 36.03 49.34
12 Glumack, Nick FR Fighting Sioux 52.94
12.37 25.39 39.35 52.94
— Herriges, Joe SO MINN X48.34
11.21 23.16 35.88 48.34

Event 31 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Quinn, Kathleen JR Tarheels 2:04.35
29.74 1:00.88 1:32.62 2:04.35
2 Moore, Megan SR MINN 2:05.39
29.77 1:01.83 1:33.96 2:05.39
3 Banning-Arndt, Britton FR Tarheels 2:05.41
29.50 1:00.88 1:33.01 2:05.41
4 Wind, Katie SO MINN 2:05.98
30.27 1:02.54 1:34.74 2:05.98
5 Nystrand, Meghan SO Tarheels 2:06.24
30.53 1:03.00 1:35.25 2:06.24
6 Reardon, Emily FR Tarheels 2:06.79
31.06 1:03.47 1:35.21 2:06.79
7 Harris, Heather FR MINN 2:11.46
30.66 1:03.68 1:37.69 2:11.46
8 Crawford, Jessica SR MINN 2:12.17
30.93 1:04.11 1:37.95 2:12.17
9 Gordon, Rachel SO Fighting Sioux 2:12.65
31.59 1:05.71 1:39.66 2:12.65
10 Wollenhaupt, Sarah FR Fighting Sioux 2:14.42
31.29 1:05.02 1:39.88 2:14.42
11 Bachmeier, Jenny FR Fighting Sioux 2:14.61
31.25 1:05.26 1:39.52 2:14.61
12 Peterson, Sabrina FR Fighting Sioux 2:20.39
33.30 1:09.20 1:45.26 2:20.39
— Gazvoda, Jaclyn FR MINN X2:12.69
30.69 1:04.06 1:38.45 2:12.69
— Karner, Kelsey JR Fighting Sioux X2:23.18
33.97 1:09.83 1:46.61 2:23.18

Event 32 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO MINN 1:48.25
25.98 53.69 1:21.24 1:48.25
2 Hartmann, John JR Tarheels 1:52.73
27.14 55.37 1:24.32 1:52.73
3 Owen, Reid JR Tarheels 1:53.94
26.72 55.15 1:24.31 1:53.94
4 Mohr, Eric JR Tarheels 1:53.98
27.63 56.77 1:25.86 1:53.98
5 Owens, Jimmy SR Tarheels 1:54.95
27.23 55.78 1:25.26 1:54.95
6 Mraule, Jason SO Fighting Sioux 1:58.73
27.43 57.86 1:28.52 1:58.73
7 Stanback, Brian FR Fighting Sioux 1:59.01
28.27 58.09 1:28.83 1:59.01
8 Henderson, Don SR Fighting Sioux 2:24.74
34.14 1:10.34 1:47.76 2:24.74
— Urreta, Diego SR MINN X1:51.06
26.49 54.75 1:23.25 1:51.06
— Apprill, Adam SR MINN X1:54.97
27.45 56.64 1:26.18 1:54.97
— Leopold, Nate SO MINN X1:56.35
28.04 56.88 1:26.27 1:56.35

Event 33 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bohlsen, Sarah SR MINN 56.14
12.18 26.12 41.12 56.14
2 Rodakowski, Juleen SR MINN 56.88
12.75 27.15 42.06 56.88
3 Brosch, Jessie JR Tarheels 57.02
12.68 27.00 42.27 57.02
4 Carroll, Emily SO Tarheels 57.07
12.28 26.65 41.35 57.07
5 Weeks, Kelly SR Tarheels 57.45
12.69 27.17 42.55 57.45
6 Chenier, Megan SO Tarheels 58.06
12.59 27.43 42.47 58.06
7 Ruess, Abby SO MINN 58.63
12.85 27.62 43.16 58.63
8 Solfelt, Sarah JR MINN 58.94
12.61 27.50 43.20 58.94
9 Richmire, Sara JR Fighting Sioux 1:00.16
12.68 27.85 43.71 1:00.16
10 Stuckel, Kate FR Fighting Sioux 1:01.63
13.16 28.17 44.73 1:01.63
11 Hill, Katie FR Fighting Sioux 1:02.08
13.30 28.57 45.38 1:02.08
12 Fries, Ashley FR Fighting Sioux 1:05.48
13.52 29.38 46.76 1:05.48
— Guzauskas, Lauren SR MINN X1:00.68
12.75 28.13 43.93 1:00.68
— St. Martin, Lindsey FR MINN X1:01.13
13.12 28.65 44.70 1:01.13
— Peters, Megan JR MINN X1:06.04
13.90 30.91 47.89 1:06.04

Event 34 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Alves, Fernando JR Fighting Sioux 49.40
10.70 23.44 36.43 49.40
2 Petersen, Lucas JR MINN 49.68
10.65 22.99 36.42 49.68
3 Glasco, Josh SO Tarheels 50.19
11.12 23.64 37.00 50.19
4 Matkovic, Eddy JR Tarheels 50.63
11.12 23.74 37.19 50.63
5 Ames, Chad SO Tarheels 51.05
10.89 23.84 37.05 51.05
6 Peters, Jared SO Fighting Sioux 53.37
11.14 24.40 38.34 53.37
7 Brand, Andrew SO Fighting Sioux 54.28
11.96 25.49 40.09 54.28
8 Burrow, John SO Fighting Sioux 56.69
12.16 26.33 41.48 56.69
— Osten, Neil JR MINN X50.31
10.55 23.14 36.83 50.31
— Gettelfinger, Brian SR MINN X50.40
10.92 23.68 37.10 50.40
— VanMeter, Andrew FR MINN X50.86
10.95 23.81 37.25 50.86
— Young, Scott JR MINN X51.16
11.14 23.96 37.65 51.16
— Berve, Dan FR MINN X51.54
10.93 23.84 37.59 51.54
— Natali, Mike FR MINN X54.57
11.44 25.27 39.66 54.57

Event 35 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Weeks, Kelly SR Tarheels 4:50.53
27.39 56.60 1:26.16 1:55.56 2:24.90 2:54.35 3:23.57 3:52.76
4:21.77 4:50.53
2 Tukey, Valerie FR MINN 4:58.12
27.82 57.63 1:27.56 1:57.87 2:27.90 2:58.45 3:28.79 3:59.24
4:29.60 4:58.12
3 Cutrell, Erin FR Tarheels 4:58.27
27.92 57.58 1:27.50 1:57.65 2:27.82 2:58.36 3:28.76 3:59.11
4:29.17 4:58.27
4 Smith, Amanda SO Tarheels 5:04.03
28.23 58.42 1:29.22 2:00.12 2:31.00 3:01.81 3:33.04 4:03.78
4:34.17 5:04.03
5 Warmington, Jennifer SO MINN 5:06.93
28.25 58.58 1:29.77 2:01.06 2:32.30 3:03.39 3:34.37 4:05.66
4:36.51 5:06.93
6 Hardt, Kate SO MINN 5:10.87
26.89 56.46 1:26.43 1:56.18 2:27.44 2:58.61 3:30.47 4:04.24
4:37.65 5:10.87
7 Reardon, Emily FR Tarheels 5:12.03
29.15 1:00.43 1:32.07 2:03.35 2:34.86 3:06.50 3:38.16 4:09.79
4:41.35 5:12.03
8 Goens, Dana FR Fighting Sioux 5:30.37
31.00 1:04.67 1:38.65 2:12.37 2:45.91 3:19.64 3:53.05 4:26.15
4:58.85 5:30.37
9 Duerr, Daina FR Fighting Sioux 5:31.65
29.92 1:02.04 1:35.31 2:09.13 2:42.93 3:16.92 3:50.77 4:24.81
4:59.60 5:31.65
10 Halstrom, Karla FR Fighting Sioux 5:32.47
30.37 1:03.65 1:36.91 2:10.28 2:43.73 3:17.37 3:51.53 4:25.29
4:59.41 5:32.47
11 Fleming, Thea JR MINN 5:33.83
30.71 1:03.60 1:36.75 2:09.92 2:43.39 3:17.03 3:51.07 4:25.48
4:59.91 5:33.83
12 Chmielewski, Katie SO Fighting Sioux 5:40.09
31.26 1:04.97 1:39.78 2:14.52 2:49.08 3:23.45 3:57.75 4:32.13
5:06.39 5:40.09
— Lamour, Cecile SO MINN X5:26.93
29.76 1:01.81 1:34.74 2:07.99 2:40.93 3:14.05 3:47.01 4:20.50
4:53.89 5:26.93

Event 36 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Suguiyama, Yuri SR Tarheels 4:32.14
24.59 51.34 1:18.83 1:46.47 2:13.90 2:41.49 3:09.19 3:37.03
4:04.80 4:32.14
2 Owen, Reid JR Tarheels 4:35.10
25.15 52.19 1:19.77 1:47.65 2:15.58 2:43.91 3:11.99 3:40.14
4:08.04 4:35.10
3 Cintra, Rodrigo JR Fighting Sioux 4:35.25
25.52 52.89 1:20.79 1:48.52 2:16.40 2:44.16 3:11.94 3:40.38
4:08.73 4:35.25
4 Beckerle, Travis SO MINN 4:35.28
25.22 52.50 1:20.08 1:47.91 2:15.94 2:44.04 3:11.81 3:40.05
4:08.18 4:35.28
5 Glasco, Josh SO Tarheels 4:39.06
24.93 52.28 1:20.32 1:49.07 2:18.14 2:47.16 3:16.26 3:45.08
4:13.65 4:39.06
6 Baarlaer, Lucas FR Fighting Sioux 4:54.98
26.93 55.92 1:25.16 1:55.53 2:25.98 2:56.70 3:26.38 3:55.88
4:25.81 4:54.98
7 Kronemeyer, Nathan JR Fighting Sioux 4:59.28
27.95 57.92 1:27.95 1:58.02 2:27.80 2:57.80 3:28.10 3:58.89
4:29.55 4:59.28
8 Johnson, Ryan FR Fighting Sioux 5:02.42
28.22 58.69 1:29.27 2:00.28 2:30.76 3:01.18 3:31.04 4:01.30
4:32.08 5:02.42
— Knoechel, Drew FR MINN X4:40.10
25.44 52.71 1:20.58 1:49.41 2:18.05 2:46.83 3:15.46 3:44.29
4:12.68 4:40.10
— Moulder, David JR MINN X4:40.98
25.66 53.43 1:21.73 1:50.12 2:18.51 2:47.09 3:15.54 3:44.11
4:12.89 4:40.98
— Wood, Zach FR MINN X4:46.45
26.55 54.44 1:23.01 1:52.05 2:21.42 2:50.93 3:20.06 3:49.20
4:18.40 4:46.45
— Schneider, Jeff SO Fighting Sioux X4:47.97
26.15 54.40 1:23.18 1:52.28 2:21.76 2:51.24 3:20.81 3:50.18
4:19.58 4:47.97
— Toth, Fabian FR MINN X4:51.54
26.65 55.52 1:24.60 1:54.13 2:23.55 2:53.00 3:22.70 3:52.57
4:22.51 4:51.54
— Zhuravlev, Pavel SO MINN X4:52.28
26.06 54.97 1:24.40 1:54.83 2:24.96 2:54.95 3:25.23 3:55.61
4:24.15 4:52.28
— Dorweiler, Jimmer FR MINN X4:59.68
26.80 56.34 1:26.42 1:57.16 2:27.69 2:58.23 3:29.13 4:00.21
4:30.46 4:59.68

Event 37 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bruce, Lizzy SO Tarheels 2:17.24
31.49 1:06.26 1:41.65 2:17.24
2 Acker, Becky SR Tarheels 2:20.89
32.81 1:08.50 1:44.82 2:20.89
3 Schold, Melissa SR MINN 2:21.08
31.83 1:07.24 1:43.71 2:21.08
4 McCoy, Bridget SO MINN 2:23.02
32.65 1:09.03 1:46.11 2:23.02
5 Quinn, Julia FR MINN 2:23.82
32.90 1:08.71 1:45.83 2:23.82
6 Nilon, Marissa FR Tarheels 2:25.09
31.26 1:07.29 1:44.90 2:25.09
7 Ruess, Abby SO MINN 2:28.45
34.17 1:11.93 1:50.22 2:28.45
8 Wollenhaupt, Sarah FR Fighting Sioux 2:33.92
35.47 1:14.27 1:54.21 2:33.92
9 Homquist, Abby FR Fighting Sioux 2:39.61
35.40 1:15.40 1:57.33 2:39.61
10 Bentz, Kari SO Fighting Sioux 2:41.38
37.08 1:18.37 1:59.98 2:41.38
— Carol, Crouthamel SR MINN X2:25.61
33.46 1:10.21 1:47.77 2:25.61
— Marshall, Katherine SO MINN X2:26.20
33.35 1:10.63 1:48.16 2:26.20
— Patrek, Mary SO MINN X2:26.62
33.74 1:11.03 1:48.64 2:26.62
— Somrock, Lindsay SO MINN X2:27.67
33.59 1:10.97 1:49.29 2:27.67
— Proell, Katie SO MINN X2:30.08
33.93 1:12.04 1:50.46 2:30.08

Event 38 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jacobo, Alejandro FR MINN 2:05.19
28.59 1:00.55 1:32.83 2:05.19
2 Woodruff, Patrick SO Tarheels 2:05.34
29.19 1:01.43 1:33.72 2:05.34
3 Burns, Aaron FR Tarheels 2:08.30
29.13 1:01.69 1:35.22 2:08.30
4 Coble, Casey SR Tarheels 2:11.05
29.63 1:02.70 1:36.36 2:11.05
5 Swanholm, Ben SO Fighting Sioux 2:16.76
31.75 1:07.26 1:41.53 2:16.76
6 Hanson, Daniel FR Fighting Sioux 2:20.75
30.94 1:06.63 1:43.24 2:20.75
— Chalfant, Dustin SR MINN X2:06.35
28.78 1:00.07 1:32.54 2:06.35
— Kelly, Sean SO MINN X2:06.86
28.71 1:01.17 1:33.77 2:06.86
— Bernier, Nathan JR MINN X2:08.76
29.64 1:02.38 1:35.56 2:08.76
— Plummer, Ryan SR MINN X2:11.12
29.49 1:02.73 1:36.94 2:11.12
— Helfrich, Griff JR Tarheels DQ

Event 39 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of North Carolina 'A' 3:28.13
1) Hanson, Virginia JR 2) Carroll, Emily SO
3) Perruquet, Jessi SR 4) Smith, Amanda SO
25.64 52.63 1:17.80 1:44.91 2:09.24 2:35.66 3:01.15 3:28.13
2 University of Minnesota 'A' 3:28.92
1) Tukey, Valerie FR 2) Coombe, Katy JR
3) Hardt, Kate SO 4) Vine, Sara SO
26.06 53.67 1:17.60 1:44.66 2:09.27 2:36.30 3:00.92 3:28.92
3 University of Minnesota 'B' 3:32.61
1) Solfelt, Sarah JR 2) Perrott, Sarah SO
3) Moore, Megan SR 4) Crawford, Jessica SR
26.10 54.22 1:19.18 1:46.47 2:11.75 2:39.35 3:04.84 3:32.61
4 University of North Carolina 'B' 3:32.67
1) Weeks, Kelly SR 2) Brosch, Jessie JR
3) Martin, Leila SO 4) Quinn, Kathleen JR
25.83 53.27 1:18.96 1:46.77 2:11.99 2:39.80 3:05.16 3:32.67
5 University of North Dakota 'A' 3:41.19
1) Marisalu, Mare SO 2) Bachmeier, Jenny FR
3) Mickelson, Lauren SO 4) Richmire, Sara JR
27.02 55.51 1:21.64 1:51.06 2:17.21 2:45.50 3:11.66 3:41.19
6 University of Minnesota 'C' 3:43.54
1) Hasling, Jennifer FR 2) Bjorklund, Erika FR
3) Harris, Heather FR 4) Schik, Caroline FR
26.40 54.49 1:20.60 1:49.22 2:16.84 2:47.14 3:13.46 3:43.54
7 University of North Dakota 'B' 3:45.81
1) Goens, Dana FR 2) Riggs, Trisha JR
3) Gordon, Rachel SO 4) Kohlhof, Elisabeth SR
26.94 55.98 1:22.95 1:52.04 2:18.96 2:49.26 3:16.33 3:45.81
— University of North Carolina 'C' X3:39.47
1) Nystrand, Meghan SO 2) Banning-Arndt, Britton FR
3) Chenier, Megan SO 4) Kimmel, Bridget FR
26.22 53.93 1:19.80 1:48.77 2:14.98 2:44.36 3:10.02 3:39.47

Event 40 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 3:00.80
1) Cerensek, Igor FR 2) Osten, Neil JR
3) McCaffrey, Sean JR 4) Silkaitis, Terry JR
22.11 45.46 1:06.41 1:30.32 1:52.13 2:16.16 2:37.52 3:00.80
2 University of North Dakota 'A' 3:08.93
1) Alves, Fernando JR 2) Schneider, Jeff SO
3) Cintra, Rodrigo JR 4) Andersson, Sebastian SR
22.41 46.37 1:09.08 1:33.56 1:57.25 2:22.02 2:44.42 3:08.93
3 University of North Carolina 'A' 3:09.13
1) Ames, Chad SO 2) Pigassou, Michael SR
3) Suguiyama, Yuri SR 4) Albrecht, Jon SO
22.96 47.48 1:09.59 1:34.29 1:56.92 2:22.31 2:44.70 3:09.13
4 University of North Carolina 'B' 3:10.45
1) Kott, Casey FR 2) Vick, Dan SR
3) Van Assen, Jon SO 4) Burns, Aaron FR
23.08 47.56 1:09.87 1:34.58 1:57.31 2:22.75 2:45.41 3:10.45
5 University of North Dakota 'B' 3:19.50
1) O'Brien, Jordan SO 2) Burckhard, Andy SR
3) Peters, Jared SO 4) Baarlaer, Lucas FR
23.53 49.02 1:12.35 1:38.04 2:00.99 2:26.95 2:51.78 3:19.50
— University of Minnesota 'B' X3:07.86
1) Ochalek, Kiel SO 2) Gettelfinger, Brian SR
3) Berve, Dan FR 4) VanMeter, Andrew FR
22.82 47.40 1:09.25 1:33.15 1:55.83 2:21.21 2:43.26 3:07.86
— University of Minnesota 'C' X3:10.76
1) Volcansek, Ales FR 2) Anguis, Christian JR
3) Knoechel, Drew FR 4) Young, Scott JR
22.45 48.19 1:10.10 1:34.23 1:56.98 2:22.34 2:44.95 3:10.76
— University of North Carolina 'C' X3:14.58
1) Owen, Reid JR 2) Mohr, Eric JR
3) Hartmann, John JR 4) Coble, Casey SR
23.65 49.17 1:12.59 1:37.65 2:01.22 2:26.38 2:49.47 3:14.58

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week