South Carolina Gamecocks Sweep College of Charleston

CHARLESTON, S.C., October 12. THE University of South Carolina men and women's swimming and diving teams swept the opening meet in Charleston on Friday afternoon at the Stern Center Pool. The women's swimming and diving team improved to 1-0 by defeating the Cougars 124-99 while the men opened up the season with a 117-92 victory.

The Gamecocks dominated the evening in almost every event held at the competition facility. USC's women's swimming team was led by Carolynn McHugh who finished first in the 200 meter IM and the 100 meter freestyle. Other top place finishers for Carolina were Kaelon May (800 freestyle), Heather Skaggs (200 freestyle), Ashleigh Bastak (50 freestyle), Meredith Ruka (200
butterfly) and Bronwyn Dedekind (200 backstroke). Swimming exhibition for the remainder of the event, Carolina came away with top times from May in the 400 freestyle, and Kendel Fiorentino in the 200 breaststroke.

For the women's diving team, all three divers who competed secured a NCAA automatic qualifying score for the NCAA Zones Competition. Lauren King led the way on the one meter diving springboard (319.5) while Holly Hodges (313.43), and Lindsey Havens (295.50) finished second and third.

On the men's side, Carolina had several swimmers having success on the opening day of the season and being competitive in every event as the men's team posted first place finishes in six individual swimming events. Tamas Szucs finished in first place in the 200 freestyle and secured the top time in the 400 freestyle as well.

Other first place finishers for Carolina included Tim Farrington (800 freestyle), Ed Murphy (50 freestyle), Istvan Bathazi (200 IM), Tamas Bathazi (200
butterfly) and Reid Duff (100 freestyle). Swimming exhibition for the remainder of the event, Carolina came away with top times from Lir Derieg (200 backstroke) and Istvan Bathazi (200 breaststroke).

The men's divers continued their strong success from the 2003 season with Carolina divers taking the top three positions in the male one meter diving competition. All three men's divers also qualified for the NCAA Zones Competition. Andy Bradley (414.90) took first place while Dean Emmerton(342.45) placed second and Ian Balman (310.13) finished in third.

Results
College of Charleston vs South Carolina – 10/10/2003

Event 1 Women 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of South Carolina 'B' NT 4:34.52
1) Skaggs, Haley 2) McHugh, Carolyn
3) Ruka, Meredith 4) Bastak, Ashleigh
2 University of South Carolina 'A' NT 4:36.69
1) Wood, Alix 2) nance, Aunya
3) Fiorentino, Kendel 4) Andrews, Bennett
3 College of Charleston 'A' NT 4:40.67
1) Pruehs, Jennie 2) Godfrey, Michelle
3) Healy, Meghan 4) Grenne, Cara
4 College of Charleston 'B' NT 4:51.85
1) Neill, Meghan 2) Kent, Elizabeth
3) Daly, Meghan 4) Vincent, Natalie
5 College of Charleston 'C' NT 4:54.14
1) Plumb, Catie 2) Stark, Anna
3) DeKlotz, Nichole 4) Karish, Cassi

Event 2 Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of South Carolina 'B' NT 4:08.64
1) Derieg, Lir 2) Farrington, Mike
3) Parkin, Joshua 4) Bathazi, Istvan
2 University of South Carolina 'A' NT 4:11.04
1) Condon, Sean 2) Kata, Justin
3) Lillard, Jim 4) Burkhard, Matt
3 College of Charleston 'A' NT 4:13.80
1) Bennett, Drew 2) Van Steenburgh, Phil
3) Lima, Ivan 4) Barber, Mike
4 College of Charleston 'B' NT 4:23.55
1) Chandler, Paul 2) Mule', Michael
3) Nigro, Brandt 4) Baird, Will

Event 3 Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 May, Kaelon USC NT 9:20.34
2 Ruka, Meredith USC NT 9:29.18
3 Gelders, Hilary COFC NT 9:36.69
4 Clanton, Anna-Kate USC NT 9:40.46
5 Dyer, Meagan COFC NT 9:53.95
6 Brasell, Sarah COFC NT 10:01.42

Event 4 Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Farrington, Tim USC NT 8:46.15
2 Farrington, Mike USC NT 8:47.63
3 Chandler, Paul COFC NT 9:31.49

Event 5 Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Skaggs, Heather USC NT 2:08.15
2 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:08.49
3 Skaggs, Haley USC NT 2:13.50
4 Haley, Meg COFC NT 2:14.45
5 Eastmer, Lara COFC NT 2:15.36
6 Daly, Meghan COFC NT 2:17.61
— Hughes, Meghan COFC NT X2:18.41
— Karish, Cassi COFC NT X2:20.28

Event 6 Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Szucs, Tamas USC NT 1:54.64
2 Bathazi, Tamas USC NT 1:56.07
3 Libert, Greg COFC NT 1:58.55
4 Mack, Colby USC NT 2:01.08
5 Barber, Mike COFC NT 2:11.55

Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bastak, Ashleigh USC NT 28.15
2 Vincent, Natalie COFC NT 29.00
3 Grenne, Cara COFC NT 29.15
4 Hong, Christina USC NT 29.72
5 Robichaux, Jessica COFC NT 29.93
6 Hartland, Amy USC NT 30.95
— Kent, Elizabeth COFC NT X30.88

Event 8 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Ed USC NT 24.55
2 Duff, Reid USC NT 24.67
3 Burkhard, Matt USC NT 25.08
4 Mule', Millard COFC NT 25.95
5 Nigro, Brandt COFC NT 26.60
5 Baird, Will COFC NT 26.60
— Van Steenburgh, Phil COFC NT X26.81
— Timko, Chad COFC NT X26.91

Event 9 Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McHugh, Carolyn USC NT 2:28.59
2 Fiorentino, Kendel USC NT 2:29.70
3 Pruehs, Jennie COFC NT 2:30.74
4 nance, Aunya USC NT 2:32.34
5 Healy, Meghan COFC NT 2:36.12
6 DeKlotz, Nichole COFC NT 2:38.29
— Dyer, Meagan COFC NT X2:40.10
— Plumb, Catie COFC NT X2:42.51

Event 10 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bathazi, Istvan USC NT 2:08.70
2 Taylor, Butler COFC NT 2:16.17
3 Condon, Sean USC NT 2:18.96
4 Lima, Ivan COFC NT 2:19.50
5 Kata, Justin USC NT 2:22.53
6 Mule', Michael COFC NT 2:24.97

Event 11 Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruka, Meredith USC NT 2:29.03
2 Healy, Meghan COFC NT 2:32.74
3 Eastmer, Lara COFC NT 2:32.98
4 Hartland, Amy USC NT 2:38.60
5 DeKlotz, Nichole COFC NT 2:41.94

Event 12 Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bathazi, Tamas USC NT 2:09.54
2 Lima, Ivan COFC NT 2:20.38
3 Kerlin, Matt USC NT 2:27.46
4 Barber, Mike COFC NT 2:28.03
5 Lillard, Jim USC NT 2:29.03

Event 13 Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McHugh, Carolyn USC NT 59.83
2 Bastak, Ashleigh USC NT 1:00.27
3 Haley, Meg COFC NT 1:02.46
4 Grenne, Cara COFC NT 1:02.56
5 Andrews, Bennett USC NT 1:02.60
6 Vincent, Natalie COFC NT 1:03.23
— Robichaux, Jessica COFC NT X1:04.03
— Karish, Cassi COFC NT X1:05.30

Event 14 Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duff, Reid USC NT 52.38
2 Murphy, Ed USC NT 52.43
3 Burkhard, Matt USC NT 55.00
4 Taylor, Butler COFC NT 55.49
5 Baird, Will COFC NT 57.77
6 Timko, Chad COFC NT 1:00.22

Event 15 Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:27.10
2 Pruehs, Jennie COFC NT 2:28.54
3 Plumb, Catie COFC NT 2:34.22
4 Wood, Alix USC NT 2:37.05

Event 16 Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bennett, Drew COFC NT 2:16.87
— Derieg, Lir USC NT X2:12.00
— Lillard, Jim USC NT X2:27.67
— Kerlin, Matt USC NT X2:32.50

Event 17 Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gelders, Hilary COFC NT 4:40.19
2 Brasell, Sarah COFC NT 4:50.67
3 Dyer, Meagan COFC NT 4:54.01
— May, Kaelon USC NT X4:34.61
— Clanton, Anna-Kate USC NT X4:40.08

Event 18 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Libert, Greg COFC NT 4:16.97
2 Chandler, Paul COFC NT 4:53.82
— Szucs, Tamas USC NT X4:07.91
— Mack, Colby USC NT X4:11.58
— Farrington, Tim USC NT X4:15.38

Event 19 Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Godfrey, Michelle COFC NT 2:54.01
2 Kent, Elizabeth COFC NT 3:00.77
3 Stark, Anna COFC NT 3:05.45
— Fiorentino, Kendel USC NT X2:44.89
— May, Kaelon USC NT X2:55.03
— Hong, Christina USC NT X2:58.54

Event 20 Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mule', Michael COFC NT 2:37.81
2 Mule', Millard COFC NT 2:39.27
3 Van Steenburgh, Phil COFC NT 2:41.66
— Bathazi, Istvan USC NT X2:28.56
— Farrington, Mike USC NT X2:30.88
— Kata, Justin USC NT X2:34.39

Event 21 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 College of Charleston 'A' NT 4:11.79
1) Gelders, Hilary 2) Hughes, Meghan
3) Eastmer, Lara 4) Haley, Meg
2 College of Charleston 'B' NT 4:27.00
1) Karish, Cassi 2) Dyer, Meagan
3) Brasell, Sarah 4) Robichaux, Jessica
— University of South Carolina 'A' NT X4:07.57
1) Skaggs, Haley 2) Andrews, Bennett
3) Hong, Christina 4) nance, Aunya
— University of South Carolina 'B' NT X4:10.31
1) Dedekind, Bronwyn 2) Clanton, Anna-Kate
3) Hartland, Amy 4) Skaggs, Heather

Event 22 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 College of Charleston 'A' NT 3:46.68
1) Bennett, Drew 2) Nigro, Brandt
3) Taylor, Butler 4) Libert, Greg
— University of South Carolina 'A' NT X3:36.27
1) Mack, Colby 2) Derieg, Lir
3) Duff, Reid 4) Bathazi, Tamas
— University of South Carolina 'B' NT X3:38.61
1) Szucs, Tamas 2) Murphy, Ed
3) Parkin, Joshua 4) Condon, Sean

Event 23 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 King, Lauren USC NT 319.50
2 Hodges, Holly USC NT 313.43
3 Havens, Lindsay USC NT 295.50
4 Lelek, Katherine COFC NT 264.15

Event 24 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bradley, Andy USC NT 414.90
2 Emmerton, Dean USC NT 342.45
3 Balman, Ian USC NT 310.13
4 Hoeckel, Tim COFC NT 227.33
5 Ervine, Bob COFC NT 225.30

Event 25 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Browning, Crystal COFC NT 273.18

Event 26 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hoeckel, Tim COFC NT 230.55
2 Ervine, Bob COFC NT 200.70

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here