Sludnov, Popov Top Russian World Champs Team

MOSCOW, July 2. RUSSIA'S new world record-holder, Roman Sludnov, and four-time Olympic gold medalist Alex Popov, head up a 27-person Russian team that will compete at this month's World Swimming Championships in Fukuoka, Japan.

Sludnov twice broke the world record in the men's 100 meter breaststroke at the Russian National Championships and World Championship Trials in Moscow this weekend, becoming the first man ever to break one minute for the event when he touched in 59.97 seconds in the final.

Sludnov later broke the Russian national record in the 50 meter breaststroke in a special time trial, clocking 27.77 seconds. The 21 year-old Siberian college student will swim both sprint breaststrokes in Japan, but did not compete in the 200 meter breast, an event in which he previously owned the short course world mark.

Alex Popov did not compete here, receiving a bye from the Russian federation, but the double 1992 and '96 Olympic champion will swim both the 50 and 100 free in Japan, as well as the 400m free relay. Popov, the world record-holder in the 50 (21.64) has the world's fastest time this year in the one-lap sprint, 21.91.

Double Olympic butterfly champion Denis Pankratov failed to make the team after switching to backstroke.
The 27-year-old veteran, who won the 100 and 200 meter fly events in Atlanta in 1996, finished second to Vladislav Aminov in the 50 meter backstroke, but did not meet the minimum qualifying standard.

Andrei Ivanov and Andrei Kapralov, two other top swimmers, were also left off the team after drawing suspenssions from the Russian swimming federation for disobeying team rules by failing to come to a mandatory team training camp. Ivanov was 200 meter breaststroke bronze medalist at the World Short Course Championships in Athens last year behind Sludnov. Kapralov finished fourth in the 200 meter freestyle in Athens. Her in Moscow, he recored the fastest 100 and 200 meter freestyle times, 49.74 and 1:49.97, respectively. His loss probably will take Russia out of medal contention in the 400m freestyle relay.

In other meet highlights,, Igor Marchenko won both sprint butterfly events, taking the 50 in 24.40 and the 100 in 53.29 to Vladimir Kulikov's 53.84.

In the women's events, 16 year-old Irina Ufimtseva set a national record in the 400 free in 4:10.24, easily defeating former record-holder Nadezhda Chemezova. Ufimtseva also won the 800 and 1500 free. Chemezova won both the 200 (2:00.18) and 100 meter free (56.35) events, with times well off her bests.

All three backstroke events went to 15 year-old Stanislava Komarova, who may be the backstroke ace Russia has been sorely lacking since Nina Zhivanevskaya married a Spaniard and became a Spanish citizen. Komarova set Rusian junior records in the 50 (29.55), 100 (1:02.54) and 200m back (2:12.85).

Olga Bakaldina won the 200m breast in a solid 2:27.07, defeating Yelena Bogomazova (2:29.90) who, in turn won the 100 breast (1:09.97).

Only one Russian woman went a sub-minute 100m fly, Natalya Sutyagina, 21, who won the event in 59.89.

Veteran Oxana Veryovka had no trouble winning the 200 IM in a strong 2:15.35.

–By Phillip Whitten

THE RUSSIAN WORLD CHAMPIONSHIP TEAM

Men

50m freestyle Alexander Popov, Leonid Khokhlov

100m freestyle Popov, Maxim Korshunov

200m freestyle Stepan Ganzei, Dmitry Chernyshov

400m freestyle Ganzei, Alexei Filipets

800m freestyle Filipets, Alexei Butsenin

1,500m freestyle Filipets, Butsenin

50m backstroke Vladislav Aminov

100m backstroke Aminov

50m breaststroke Roman Sludnov, Arseny Malyarov

100m breaststroke Sludnov, Dmitry Komornikov

200m breaststroke Komornikov

50m butterfly Igor Marchenko, Vladislav Kulikov

100m butterfly Marchenko, Kulikov

200m butterfly Anatoly Polyakov

Women

50m freestyle Yekaterina Kibalo, Inna Yaitskaya

100m freestyle Kibalo, Yaitskaya

200m freestyle Nadezhda Chemezova, Olga Bogoslovenko

400m freestyle Chemezova, Irina Ufimtseva

800m freestyle Ufimtseva, Alexandra Malanina

1,500m freestyle Ufimtseva, Malanina

50m backstroke Kibalo

100m backstroke Stanislava Komarova

200m backstroke Komarova

50m breaststroke Yelena Bogomazova

100m breaststroke Bogomazova

200m breaststroke Olga Bakaldina

50m butterfly Natalya Sutyagina, Yaitskaya

100m butterfly Sutyagina, Irina Bespalova

200m butterfly Bespalova

200m individual medley Oxana Veryovka

400m individual medley Veryovka

RUSSIAN NATIONAL SWIMMING CHAMPIONSHIPS & WORLD CHAMPIONSHIP TRIALS
Moscow, Russia
June 27 – 30, 2001
50 meter pool

JR: National Junior Record
NR: National Record
WR: World Record

MEN'S EVENTS

50 METER FREESTYLE
Pre Semi Final
1 Khohlov Leonid 80 23.41 23.17 23.04
2 Kapralov Andrei 80 23.91 23.57 23.18
3 Balashov Pavel 81 23.59 23.60 23.39
4 Pimankov Denis 75 23.83 23.45 23.42
5 Borisov Ivan 82 23.91 23.68 23.50
6 Pavlov Aleksei 74 23.63 23.56 23.54
7 Aminov Vladislav 77 24.32 23.62 23.55
8 Ivanovsky Roman 77 23.89 23.74 23.70

100 METER FREESTYLE
Pre Semi Final
1 Kapralov Andrei 80 51.48 49.74 50.21
2 Pimankov Denis 75 51.18 50.67 50.95
3 Usov Ivan 77 51.87 51.65 51.03
4 Balashov Pavel 81 51.87 51.02 51.07
5 Chernyshyov Dmitri 75 51.47 51.16 51.19
6 Yegorov Aleksei 75 52.00 51.46 51.60
7 Aminov Vladislav 77 51.55 51.58 51.62
8 Borisov Ivan 82 52.19 51.40 52.68

200 METER FREESTYLE
Pre Final
1 Kapralov Andrei 80 1:52.91 1:49.97
2 Chernyshyov Dmitri 75 1:52.56 1:50.12
3 Ganzei Stepan 81 1:54.42 1:50.57
4 Kuznetsov Maxim 82 1:52.80 1:51.41
5 Polyakov Anatoli 80 1:55.54 1:54.12
6 Yegorov Aleksei 75 1:55.55 1:54.43
7 Falaleyev Denis 81 1:55.25 1:54.91
8 Shimin Yuri 82 1:55.38 1:55.48

400 METER FREESTYLE
Pre Final
1 Ganzei Stepan 81 4:04.42 3:53.52
2 Butsenin Aleksei 76 4:03.76 3:57.24
3 Kuznetsov Maxim 82 4:01.68 3:57.58
4 Rodkin Denis 83 4:08.79 4:02.56
5 Shimin Yuri 82 4:05.50 4:04.15
6 Tsapenko Dmitri 82 4:07.41 4:05.03
7 Bobulyov Vladimir 84 4:08.23 4:06.06
8 Drattsev Yevgeni 83 4:07.72 4.06.74

800 METER FREESTYLE
Final
1 Filipets Aleksei 78 7:59.08
2 Bobylyov Vladimir 84 8:24.53
3 Dratsev Yevgeni 83 8:26.61
4 Chernovtsev Alexandr 84 8:28.21
5 Kulagin Mikhail 84 8:31.26
6 Solovyov Dmitri 82 8:33.16
7 Noskov Pavel 85 8:45.70
8 Timatkov Boris 86 8:46.03

1500 METER FREESTYLE
Final
1 Filipets Aleksei 78 15:24.38
2 Belyj Aleksei 81 15:47.20
3 Drattsev Yevgeni 83 15:53.64
4 Chernavtsev Alexandr 84 16:18.07
5 Solovyov Dmitri 82 16:21.27
6 Bobylyov Vladimir 84 16:30.26
7 Noskov Pavel 85 16:47.66
8 Padalets Alexandr 84 16:50.58

50 METER BACKSTROKE
Pre Semi Final
1 Aminov Vladislav 77 27.05 26.80 26.16
2 Pankratov Denis 74 27.28 26.33 26.32
3 Ostapchuk Sergei 76 26.99 26.62 26.44
4 Shilin Alexandr 76 27.07 26.85 26.69
5 Yegoshin Sergei 81 27.39 26.96 27.08
6 Smirnov Dmitri 83 27.78 27.77 27.52
7 Korolyov Pavel 84 28.23 27.78 27.68
8 Komarov Pavel 82 27.97 27.34 27.69

100 METER BACKSTROKE
Pre Semi Final
1 Ostapchuk Sergei 76 57.33 56.64 56.31
2 Aminov Vladislav 77 59.26 58.29 57.28
3 Vyatchanin Arkadi 84 59.21 58.32 57.30
4 Shilin Alexandr 76 59.70 58.48 58.20
5 Yegoshin Sergei 81 58.17 58.36 58.21
6 Komarov Pavel 82 59.46 58.88 58.61
7 Gvozdev Mikhail 84 59.78 58.52 58.80
8 Stelmakh Sergei 84 1:00.10 59.55 59.71

200 METER BACKSTROKE
Pre Final
1 Ostapchuk Sergei 76 2:03.94 2:00.94
2 Gvozdev Mikhail 84 2:07.70 2:03.80
3 Chernavtsev Alexandr 84 2:08.00 2:05.02
4 Prokhorov Sergei 78 2:08.09 2:06.01
5 Komarov Pavel 82 2:10.49 2:09.09
6 Zatsepin Aleksei 84 2:11.03 2:10.38
7 Yakunin Yuri 84 2:12.16 2:11.11
8 Korolyov Pavel 84 2:12.28 2:14.30

50 METER BREASTSTROKE
Pre Semi Final
1 Malyarov Arseni 79 29.84 28.68 28.76
2 Ivanovsky Roman 77 29.89 29.20 28.78
3 Gerasimov Sergei 82 29.60 29.26 29.20
4 Ryzhov Yevgeni 78 29.51 29.49 29.30
5 Lyubimov Sergei 83 29.91 29.45 29.39
6 Perminov Andrei 75 30.28 29.27 29.50
7 Sludnov Artyom 81 29.84 29.47 29.84
8 Grigoryev Andrei 84 30.26 30.06 29.98

Time Trial
1 Sludnov Roman 80 27.77 NR
2 Ryzhov Yevgeni 78 29.49
3 Vladimirov Ilya 80 31.08
4 Radostev Alexandr 83 31.53

100 METER BREASTSTROKE
Pre Semi Final
1 Sludnov Roman 80 1:05.26 1:00.26WR
0:59.97 (28.37) WR
2 Komornikov Dmitri 81 1:06.02 1:03.40 1:02.34
3 Makarov Roman 75 1:05.05 1:03.31 1:03.24
4 Gerasimov Sergei 82 1:05.06 1:03.79 1:03.28
5 Grishin Denis 74 1:05.53 1:04.19 1:03.75
6 Malyarov Arseni 79 1:05.02 1:03.72 1:04.22
7 Falaleyev Denis 81 1:06.39 1:05.46 1:05.73
8 Yadykin Nikolai 81 1:06.06 1:05.60 1:06.42

200 METER BREASTSTROKE
Pre Final
1 Komornikov Dmitri 81 2:21.89 2:15.53
2 Makarov Roman 75 2:21.42 2:16.55
3 Gerasimov Sergei 82 2:21.28 2:16.63
4 Grishin Denis 74 2:22.37 2:18.80
5 Ovchinnikov Alexandr 82 2:23.11 2:23.01
6 Atkin Yevgeni 85 2:26.04 2:23.77
7 Yadykin Nikolai 81 2:23.87 2:23.95
8 Korolkov Mikhail 80 2:25.07 2:27.32

50 METER BUTTERFLY
Pre Semi Final
1 Marchenko Igor 75 25.48 24.80 24.40
2 Kopylov Dmitri 82 25.27 24.99 24.93
3 Blyoskin Sergei 81 25.35 25.46 25.22
4 Zdolbitsky Alexandr 77 25.97 25.83 25.30
5 Ivanov Aleksei 83 25.57 25.48 25.48
6 Pergayev Alexandr 77 25.67 25.83 25.52
7 Vinogradov Maxim 77 26.14 25.84 25.59
8 Bylinin Vladimir 80 26.06 25.87 25.66

100 METER BUTTERFLY
Pre Semi Final
1 Marchenko Igor 75 —– 54.72 53.29
2 Kulikov Vladimir 71 55.73 55.23 53.84
3 Akhmetov Artur 82 57.03 55.47 55.27
4 Zdolbitsky Alexandr 77 56.93 56.00 55.29
5 Ivanov Aleksei 83 57.01 56.24 56.53
6 Skrydlov Ilya 82 55.97 56.05 56.65
7 Blyoskin Sergei 81 ? 56.33 56.70
8 Tomilov Dmitry 78 57.44 56.34 56.74

200 METER BUTTERFLY
Pre Final
1 Poliakov Anatoli 80 2:04.60 1:59.04
2 Syrykh Andrei 78 2:05.14 2:01.94
3 Skrydlov Ilya 82 2:04.57 2:03.31
4 Tomilov Dmitri 78 2:06.37 2:04.24
5 Ivanov Aleksei 83 2:07.58 2:04.48
6 Bylinin Vladimir 80 2:05.95 2:04.81
7 Akhmetov Artur 82 2:07.83 2:05.09
8 Dorokhov Denis 81 2:07.30 2:08.48

200 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Pre Final
1 Ivanovsky Roman 77 2:06.44 2:03.70
2 Prokhorov Sergei 78 2:07.84 2:05.12
3 Polyakov Anatoli 80 2:08.02 2:05.14
4 Mikhailov Maxim 81 2:08.97 2:07.22
5 Veremennikov Aleksei 76 2:08.85 2:08.01
6 Komornikov Dmitri 81 2:07.90 2:09.17
7 Zatsepin Aleksei 84 2:09.23 2:09.55
8 Vasilyonok Aleksei 82 2:09.54 2:10.02

400 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Pre Final
1 Prokhorov Sergei 78 4:42.55 4:25.22
2 Bely Aleksei 81 4:37.13 4:27.95
3 Komornikov Dmitri 81 4:34.92 4:28.13
4 Veremennikov Aleksei 76 4:37.11 4:35.15
5 Zatsepin Aleksei 84 4:38.75 4:35.80
6 Konovalov Artyom 82 4:37.23 4:35.98
7 Vasilyonok Aleksei 82 4:41.07 4:38.90
8 Dzaparov Alexandr 82 4:43.72 4:42.15

4X100 M MEDLEY RELAY
1 St.-Petersburg -1 3:46.47
2 Moscow 3:47.46
3 Omsky reg 3:53.19
4 St.-Petersburg -2 4:01.03
5 Nizhegorodsky region 4:03.55
6 Udmurtskaya Republic 4:07.91

4X100 M FREESTYLE RELAY
1 St.-Petersburg-1 3:25.88
2 Omsky region 3:26.21
3 Moscow-1 3:29.42
4 St.-Petersburg-2 3:33.26
5 Nizhegorodsky region 3:37.48
6 Tatarstan 3:39.40
7 Udmurtiya 3:45.00

4X200 M FREESTYLE RELAY

1 Volgogradsky region 7:33.38
2 Omsky region 7:36.43
3 Moscow-1 7:43.17
4 St.-Petesburg-2 7:50.83
5 St.-Petesburg-1 7:50.84
6 Nizhegorodsky region 7:58.09
7 Tatarstan 8:05.79

WOMEN'S EVENTS

50 METER FREESTYLE
Pre Semi Final
1 Kibalo Yekaterina 82 27.12 26.22 25.57
2 Chepurkova Marina 80 27.35 26.32 25.59
3 Yaitskaya Inna 79 26.94 26.57 25.93
4 Yudina Lyubov 81 27.41 26.54 26.26
5 Inozemtseva Yekaterina 83 27.85 26.90 26.85
6 Generalova Yekaterina 85 27.53 26.85 27.10
7 Karpeyeva Svetlana 85 27.76 27.04 27.19
8 Fedulova Svetlana 84 27.89 27.22 27.47

100 METER FREESTYLE
Pre Semi Final
1 Chemezova Nadezhda 80 58.67 57.08 56.35
2 Chepurkova Marina 80 59.68 57.33 56.41
3 Kibalo Yekaterina 82 59.39 57.42 57.01
4 Yudina Lubov 81 58.95 57.80 57.86
5 Karpeyeva Svetlana 85 59.02 58.41 58.72
6 Gavrilova Alisa 83 59.12 58.46 58.86
7 Inozemtseva Yekaterina 83 1:00.05 58.52 58.90
8 Sukhenko Anna 86 59.72 58.72 59.38

200 METER FREESTYLE
Pre Final
1 Chemezova Nadezhda 80 2:03.26 2:00.18
2 Pavlova Olga 85 2:08.97 2:02.97
3 Bogoslovenko Olga 85 2:09.54 2:03.43
4 Nasyrova Yekaterina 85 2:06.01 2:04.12
5 Yudina Lyubov 81 2:07.60 2:05.05
6 Shalagina Natalya 83 2:06.83 2:05.18
7 Kroo Olga 79 2:08.73 2:07.87
8 Terekhova Antonina 86 2:08.34 2:14.05

400 METER FREESTYLE
Pre Final
1 Ufimtseva Irina 85 4:23.40 4:10.24NR
2 Chemezova Nadezhda 80 4:27.73 4:14.71
3 Korovina Irina 83 4:27.53 4:17.58
4 Malanina Alexandra 85 4:28.64 4:19.21
5 Bogoslovenko Olga 85 4:27.82 4:25.35
6 Lukasevich Yekaterina 86 4:32.98 4:26.86
7 Chairova Yekaterina 86 4:31.93 4:27.85
8 Bakaldina Olga 85 4:32.75 4:31.23

800 METER FREESTYLE
Final
1 Ufimtseva Irina 85 8:44.31
2 Korovina Irina 83 8:50.98
3 Malanina Alexandra 85 8:56.47
4 Akindeyeva Anna 83 9:01.30
5 Lukasevich Yekaterina 86 9:08.34
6 Chairova Yekaterina 86 9:13.34
7 Pavlova Olga 85 9:22.98
8 Zvezintseva Yuliya 86 9:25.29

1500 METER FREESTYLE
Final
1 Ufimtseva Irina 85 16:38.42
2 Korovina Irina 83 16:42.71
3 Tolkachyova Yana 87 16:46.81
4 Belyakina Darya 86 16:58.69
5 Akindeyeva Anna 83 17:18.68
6 Rozhentsova Olga 84 17:46.06
7 Konstantinova Yelena 85 18:02.50
8 Osipovykh Olesya 86 18:05.69

50 METER BACKSTROKE
Pre Semi Final
1 Komarova Stanislava 86 30.77 30.23 29.55 JR
2 Vladykina Vasilisa 87 31.75 31.32 30.86
3 Pyatova Yelena 80 31.36 30.74 30.99
4 Slobodskikh Anastasiya 82 31.60 31.24 31.04
5 Litoxchenko Tatyana 78 31.86 31.26 31.07
6 Rayevskaya Irina 84 31.91 31.30 31.35
7 Pogodina Mariya 85 32.09 31.31 31.55
8 Nepryakhina Olga 85 31.77 31.33 31.62

100 METER BACKSTROKE
1 Komarova Stanislava 86 1:05.57 1:04.38 1:02.54 JR
2 Rayevskaya Irina 84 1:07.46 1:06.31 1:05.42
3 Litovchenko Tatyana 78 1:07.48 1:06.24 1:05.94
4 Frolkina Yaroslava 83 1:07.12 1:05.76 1:06.37
5 Grechishkina Oxana 80 1:07.75 1:07.23 1:06.67
6 Pyatova Yelena 80 1:07.80 1:06.70 1:07.06
7 Pogodina Mariya 85 1:08.35 1:07.82 1:07.61
8 Gagarina Mariya 84 1:09.33 1:07.03 1:07.85

200 METER BACKSTROKE
Pre Final
1 Komarova Stanislava 86 2:18.85 2:12.85JR
2 Rayevskaya Irina 84 2:21.58 2:20.38
3 Loparyova Yekaterina 86 2:21.77 2:20.77
4 Litovchenko Tatyana 78 2:22.94 2:21.38
5 Grechkina Oxana 80 2:21.60 2:22.60
6 Sychumayeva Victoriya 86 2:24.59 2:23.22
7 Baigulova Yevgeniya 83 2:24.10 2:24.76
8 Shalagina Svetlana 86 2:25.87 2:29.53

50 METER BREASTSTROKE
Pre Semi Final
1 Bogomazova Yelena 82 33.04 33.29 32.16
2 Kormachyova Yekaterina 82 34.10 32.58 33.05
3 Alyokhina Yevgeniya 85 34.36 33.74 33.27
4 Fedulova Svetlana 84 34.07 33.74 33.33
5 Voloschuk Agata 85 34.61 33.52 33.66
6 Frolova Mariya 82 35.31 35.01 34.81
7 Leonova Anna 86 35.67 34.84 35.04
8 Reznichenko Mariya 86 35.09 34.71 35.04

100 METER BREASTSTROKE
Pre Semi Final
1 Bogomazova Yelena 82 1:14.15 1:12.05 1:09.97
2 Kormachyova Yekaterina 82 1:15.01 1:12.59 1:10.93
3 Kabanova Yekaterina 82 1:15.00 1:12.41 1:12.62
4 Frolova Mariya 82 1:14.59 1:14.61 1:13.79
5 Voloschuk Agata 85 1:14.41 1:13.97 1:13.96
6 Kokurina Yelena 83 1:16.80 1:14.57 1:15.16
7 Vinokurova Yekaterina 86 1:16.69 1:14.65 1:15.23
8 Ivanova Yelena 85 1:16.23 1:15.27 1:15.98

200 METER BREASTSTROKE
Pre Final
1 Bakaldina Olga 85 2:33.35 2:27.07
2 Bogomazova Yelena 82 2:37.96 2:29.90
3 Kabanova Yekaterina 82 2:35.39 2:33.07
4 Alyokhina Yevgeniya 85 2:39.61 2:34.59
5 Frolova Mariya 82 2:38.30 2:35.50
6 Muravyova Marina 87 2:37.33 2:35.98
7 Vinokurova Yekaterina 86 2:40.41 2:36.85
8 Kokurina Yelena 83 2:37.79 2:37.07

50 METER BUTTERFLY
Pre Semi Final
1 Sutyagina Natalya 80 27.93 27:85 27.42
2 Vinogradova Yeketerina 80 28.06 28:15 28.01
3 Yaitskaya Inna 79 28.53 28:86 28.16
4 Agafonova Tatyanz 79 29.32 28:92 28.32
5 Bespalova Irina 81 28.70 28:67 28.33
6 Sokolova Marina 83 29.00 28:62 28.36
7 Guryeva Irina 82 29.05 28:88 28.63
8 Altynova Anastasiya 85 29.68 28:88 28.81

100 METER BUTTERFLY
Pre Semi Final
1 Sutyagina Natalya 80 1:02.90 1:00.37 59.89
2 Bespalova Irina 81 1:02.82 1:00.83 1:00.36
3 Vinogradova Yekaterina 80 1:03.40 1:00.34 1:00.56
4 Sokolova Marina 83 1:03.35 1:02.55 1:02.09
5 Agafonova Tatyana 79 1:03.91 1:02.67 1:02.78
6 Volkova Alexandra 86 1:04.72 1:03.84 1:03.74
7 Guryeva Irina 82 1:04.28 1:04.16 1:04.51
8 Altynova Anastasiya 85 1:06.02 1:04.91 1:05.45

200 METER BUTTERFLY
Pre Final
1 Bespalova Irina 81 2:19.83 2:12.00
2 Vinogradova Yekaterina 80 2:21.67 2:14.28
3 Volkova Alexandra 86 2:21.58 2:19.75
4 Matyashova Yekaterina 85 2:22.68 2:20.10
5 Obrezkova Eleonora 86 2:25.90 2:24.82
6 Brezhneva Yuliya 84 2:25.63 2:24.97
7 Martynova Marina 82 2:25.58 2:25.30
8 Mironenko Valeriya 87 2:24.49 2:25.85

200 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Pre Final
1 Veryovka Oxana 77 2:22.88 2:15.35
2 Brazhnikova Xeniya 84 2:23.93 2:20.42
3 Bakaldina Olga 85 2:24.81 2:21.06
4 Startseva Oxana 83 2:23.46 2:21.93
5 Tochyonaya Yekaterina 81 2:28.02 2:23.97
6 Tikhonova Anastasiya 86 2:27.62 2:24.44
7 Bystrova Tatyana 85 2:26.39 2:25.99
8 Mikhailova Irina 81 2:26.75 2:26.31

400 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Pre Final
1 Brazhnikova Xeniya 84 4:59.17 4:53.39
2 Startseva Oxana 83 5:04.19 5:01.60
3 Tikhonova Anastasiya 86 5:06.85 5:03.07
4 Bastrova Tatyana 85 5:08.04 5:03.35
5 Mikhailova Irina 81 5:09.01 5:04.22
6 Mashkovtseva Lyudmila 85 5:06.99 5:06.68
7 Vinokurenkova Natalya 83 5:11.05 5:11.66
8 Osipovakh Olesya 86 5:17.89 5:15.68

4X100 M MEDLEY RELAY
1 Moscow 4:13.24
2 Penzensky region 4:16.28
3 St.-Petersburg 4:20.48
4 Khanty-Mansijsky NO 4:25.26
5 Omsky region 4:25.57
6 Nizhegorodsky region 4:28.74
7 Udmurtskaya Republic 4:29.68

4X100 M FREESTYLE RELAY
1 Samarsky region 3:52.17
2 Moscow-1 3:52.85
3 Omsky region 3:58.92
4 Orenburgsky region 4:00.94
5 St.-Petersburg-1 4:05.15
6 St.-Petersburg-2 4:08.60
7 Nezhegorodsky region 4:10.94
8 Republic Komi 4:12.25

4X200 M FREESTYLE RELAY
1 Samarsky region 8:19.77
2 Volgogradsky region 8:24.83
3 Omsky region 8:48.35
4 Orenburgsky region 8:49.19

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here