Sjoberg, Klochkova Take Two on Day Two of Moscow World Cup

By Phillip Whitten

MOSCOW, January 22. Sweden's Johanna Sjoberg and Ukraine's Yana Klochkova each won two events on the second day of competition of World Cup 6 in Moscow, the frozen Russian capital. But it was the Russians who dominated once again, winning six of the 17 events on offer.

As was the case yesterday, times were significantly slower than they were last week in Stockholm and Berlin.

Sjoberg, who won the 100 fly yesterday, today took the 50 fly in 26.55 and the 100 free in 53.90. Klochkova, winner of the 200 IM yesterday took the 100 meters today in 1:02.36 and the 400 in 4:39.34.

Russia's Nikolai Skvortsov turned in the best performance of the day, out-touching Andriy Serdinov in the 100 fly, 51.42 to 51.49 as Russians took the first four places. Yesterday Skvortsov won the 50 and 200 fly.

Ed Moses remained undefeated, turning in his third three-for-three performance in just over a week. Today he out-duelled Russia's Roman Sloudnov in the 100 breast, 59.33 to 59.50, to complete his sweep of the breaststroke events. Russians finished in the second, fourth, fifth, sixcth, seventh and eighth spots.

Four other Americans posted victories today. Kristy Kowal won the 50 breast in 31.10, then finished second in the 200 in 2:27.55, 12-hundredths behind Russia's Ekaterina Kormacheva.

Courtney Shealy won her second event here by hitting the pads first in the 100m back in 59.90, the only swimmer to crack a minute. Yesterday, the 2000 Olympian won the 50 free (25.07).

Stanford grad Randall Bal swam to gold in the 50 back in 24.06, giving him a dorsal sprint double.

Jason Lezak, who has been inconsistent in the 100, stroked to his third straight victory in the 50, easily out-distancing Poland's (and Cal's) Bart Kizierowski with his 21.50-second effort.

Russian distance ace Yuri Prilukov took the 1500 in a solid 14:47.42, six seconds ahead of Evgeny Bezroutchenko, best known for his open water exploits.

Fourteen year-old Chinese Liu Veiju won the men's 200 IM in 2:00.19.

Belarus' Alena Popchanka, who had three second-place finishes to her credit, finally struck gold in the 400 free, just beating Josefin Lillhage to the wall by 6-hundredths with her 4:07.13.

Russia's evgeny Aleshin swam a swift 200 back, clocking 1:53.70, as Russians finished 1, 2, 3, 5, 6, 7, and 8.

FINA World Cup 6
Moscow, Russia
January 21-22, 2004

25 meter pool

RESULTS
Day Two: January 22, 2004

Women's 100m Freestyle, Finals
1. SJOBERG Johanna 1978 SWE 53.90 972
2. POPCHANKA Alena 1979 BLR 54.24 963
3. SHEALY Courtney 1977 USA 54.38 959
4. LILLHAGE Josefin 1980 SWE 54.41 959
5. EDINGTON Sophie 1984 AUS 54.97 944
6. GAO Tingyan 1986 CHN 55.96 917
7. PARTYKA Elina 1983 EST 55.99 916
8. VOLODINA Kira 1987 RUS 56.16 911

Men's 200m Freestyle, Finals
1. KAPRALOV Andrey 1980 RUS 1:46.21 958
2. HELL Heiko 1980 GER 1:47.12 946
3. KUHLMANN Jens 1979 GER 1:47.78 937
4. RODKIN Denis 1983 RUS 1:48.34 929
5. GANZEI Stepan 1981 RUS 1:48.68 924
6. LAGUNOV Yevgeny 1985 RUS 1:48.74 923
7. UFIMTSEV Yuri 1983 RUS 1:48.88 921
8. CHERNYSHOV Dmitry 1975 RUS 1:50.29 902

Women's 50m Breaststroke, Finals
1. KOWAL Kristy 1978 USA 31.10 959
2. BOGOMAZOVA Elena 1982 RUS 31.31 949
3. TREPP Jane 1988 EST 31.54 939
4. VOLOSCHUK Agata 1986 RUS 31.75 929
5. HISSAMUTDINOVA Natalia 1983 EST 32.11 912
6. TSIMAFEYEVA Iryna BLR 32.54 891
7. NARYSHKINA Veronika 1988 RUS 32.92 874
8. MOROZOVA Diana 1989 RUS 32.99 870

Men's 100m Breaststroke, Finals
1. MOSES Ed 1980 USA 59.33 976
2. SLUDNOV Roman 1980 RUS 59.50 972
3. MULLER Kurt 1984 RSA 1:00.45 949
4. FALKO Grigori 1987 RUS 1:00.73 942
4. IVANOVSKIY Roman 1977 RUS 1:00.73 942
6. GERASIMOV Sergey 1984 RUS 1:01.07 934
6. GRISHIN Denis 1974 RUS 1:01.07 934
8. SLUDNOV Artem 1981 RUS 1:01.08 933

Women's 400m Individual Medley, Timed Final
1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 4:39.34 952
2. TOLKACHEVA Yana 1987 RUS 4:41.81 939
3. VAN WELIE Liz 1979 NZL 4:48.22 905
4. IVANENKO Anastasiya 1989 RUS 4:50.97 890
5. TIKHONOVA Anastasiya 1986 RUS 4:55.31 867
6. VASILEVA Olga 1984 RUS 4:56.55 861
7. GYRDYMOVA Elena 1987 RUS 5:02.18 832
8. STEINMILLER Anastasia 1989 EST 5:08.00 802

Men's 100m Butterfly, Finals
1. SKVORTSOV Nikolay 1984 RUS 51.42 984
2. SERDINOV Andriy 1982 UKR 51.49 982
3. MARCHENKO Igor 1975 RUS 52.14 964
4. KOROTYSHKIN Evgeny 1983 RUS 52.56 952
5. VALIMAA Tero FIN 52.64 950
6. JEONG Doo Hee 1984 KOR 53.09 937
7. POLYAKOV Anatoly 1980 RUS 53.32 931
8. LAGOUN Pavel 1979 BLR 53.42 928

Women's 100m Backstroke, Finals
1. SHEALY Courtney 1977 USA 59.90 960
2. EDINGTON Sophie 1984 AUS 1:00.00 957
3. JOVANOVIC Sanja 1986 CRO 1:00.20 952
4. KOMAROVA Stanislava 1986 RUS 1:00.27 951
5. GUEHRER Marieke 1986 AUS 1:00.81 937
6. ZHAN Shu 1985 CHN 1:00.89 936
7. ZUBKOVA Kateryna 1988 UKR 1:01.02 932
8. MORGAN Melissa 1985 AUS 1:02.25 902

Men's 50m Backstroke, Finals
1. BAL Randall 1980 USA 24.06 962
2. VYATCHANIN Arkady 1984 RUS 24.59 929
3. ALESHIN Evgeny 1979 RUS 24.66 925
4. MASKOVIC Ante 1979 CRO 25.13 896
5. SMIRNOV Dmitry 1983 RUS 25.16 895
6. ILLICHOV Pavlo 1983 UKR 25.47 876
7. OSTAPCHUK Sergey 1976 RUS 25.58 869
8. KOMAROV Pavel 1986 RUS 25.85 853

Women's 200m Butterfly, Finals
1. VINOGRADOVA Ekaterina 1980 RUS 2:11.40 931
2. VAN WELIE Liz 1979 NZL 2:12.91 914
3. BULAKHOVA Maria 1988 RUS 2:13.31 909
4. MARTYNOVA Yana 1988 RUS 2:13.50 907
5. KNUTSSON Linda 1985 SWE 2:14.34 897
6. KARACHENIA Hanna 1980 BLR 2:16.60 872
7. GEHRING Charne 1986 RSA 2:16.84 869
8. SHNYRKOVA Serafima 1987 RUS 2:18.20 854

Men's 200m Individual Medley, Finals
1. LIU Veijia 1989 CHN 2:00.19 944
2. ZATSEPIN Aleksei 1984 RUS 2:00.42 941
3. DONNELY Eric 1980 USA 2:00.45 940
4. SKRYDLOV Ilya 1982 RUS 2:01.47 928
5. KRYLOV Andrey 1984 RUS 2:02.97 909
6. KALENOV Dmitry 1984 RUS 2:03.98 897
7. ZYK Aleksandr 1979 BLR 2:04.27 893
8. STEPANOV Pavel 1986 RUS 2:05.76 875

Women's 400m Freestyle, Finals
1. POPCHANKA Alena 1979 BLR 4:07.13 966
2. LILLHAGE Josefin 1980 SWE 4:07.19 966
3. PARSHINA Daria 1988 RUS 4:08.38 959
4. SHORNIKOVA Polina 1986 RUS 4:10.49 946
5. GAO Tingyan 1986 CHN 4:12.06 937
6. SELIVERSTOVA Ekaterina 1984 RUS 4:14.48 923
7. SYTCH Regina 1987 RUS 4:14.70 921
8. UFIMTSEVA Irina 1985 RUS 4:16.12 913

Men's 50m Freestyle, Finals
1. LEZAK Jason 1975 USA 21.60 979
2. KIZIEROWSKI Bartosz 1977 POL 21.95 956
3. SOUZA Jader 1982 BRA 22.13 944
4. DEHMLOW Carsten 1977 GER 22.18 940
5. KHOKHLOV Leonid 1980 RUS 22.24 936
6. LEE Chung Hee 1981 KOR 22.57 914
7. NACHAEV Ravil 1974 UZB 22.58 914
8. PUNINSKI Alexei 1985 CRO 22.72 904

Women's 200m Breaststroke, Finals
1. KORMACHEVA Ekaterina 1982 RUS 2:27.43 930
2. KOWAL Kristy 1978 USA 2:27.55 928
3. TSIMAFEYEVA Iryna BLR 2:27.87 925
4. HISSAMUTDINOVA Natalia 1983 EST 2:29.03 913
5. BAKALDINA Olga 1985 RUS 2:29.58 908
6. VERESCHAGINA Ksenia 1987 RUS 2:30.57 898
7. VOLOSCHUK Agata 1986 RUS 2:32.84 875
LOVTSOVA Natalia 1988 RUS DNS

Men's 1500m Freestyle, Timed Final
1. PRILUKOV Yuri 1984 RUS 14:47.42 972
2. BEZRUCHENKO Evgeny 1977 RUS 14:53.30 962
3. KOVRIGIN Aleksey 1981 RUS 14:56.65 957
4. LURZ Tomas 1979 GER 14:58.77 953
5. FILIPETS Alexey 1978 RUS 15:08.06 938
6. UMANETS Valentin 1986 RUS 15:13.43 929
7. SEREBRYANNIKOV Danil 1985 RUS 15:29.74 903
8. DRATSEV Evgeny 1983 RUS 15:31.81 899
9. XIN Tong 1987 CHN 15:40.55 885
10. GURYANOV Alexander 1986 RUS 15:41.45 883
11. POLYAKOV Victor 1988 RUS 15:55.48 861
12. EFIMOV Vladimir 1988 RUS 16:36.04 795
MALGIN Vladimir 1987 RUS DNS

Women's 100m Individual Medley, Finals
1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 1:02.36 938
2. KARPEEVA Svetlana 1985 RUS 1:03.31 916
3. SHCHERBA Mariya 1985 BLR 1:03.94 901
4. BELYAKINA Daria 1985 RUS 1:03.96 900
5. PARK Na Ri 1988 KOR 1:04.56 886
6. PENTER Vera 1983 RUS 1:04.78 881
7. VLADYKINA Vasilisa 1987 RUS 1:04.95 877
8. ZHAN Shu 1985 CHN 1:06.00 852

Men's 200m Backstroke, Finals
1. ALESHIN Evgeny 1979 RUS 1:53.70 981
2. VYATCHANIN Arkady 1984 RUS 1:54.73 968
3. TARABRIN Alexandre 1985 RUS 1:58.51 920
4. DU RAND George 1982 RSA 1:59.26 910
5. KOMAROV Pavel 1986 RUS 2:00.03 901
6. MISHENIN Kirill 1983 RUS 2:00.52 894
7. DONETS Stanislav 1983 RUS 2:00.85 890
8. GVOZDEV Mikhail 1985 RUS 2:01.32 884

Women's 50m Butterfly, Finals
1. SJOBERG Johanna 1978 SWE 26.55 944
2. POPCHANKA Alena 1979 BLR 26.91 923
3. GUEHRER Marieke 1986 AUS 27.01 918
4. BESPALOVA Irina 1981 RUS 27.41 896
5. KARACHENIA Hanna 1980 BLR 27.74 877
6. VLADYKINA Vasilisa 1987 RUS 27.86 871
7. KNUTSSON Linda 1985 SWE 28.05 860
8. ALTYNOVA Anastasiya 1985 RUS 28.20 852

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here