Scottish National Open Championships: French Sprinters Put on Show

GLASGOW, Scotland, June 28. WITH the U.S. just a day away from its Olympic Trials, the French sprinters continued to demonstrate their meteoric rise in the sport while at the Scottish National Open Championships.

Alain Bernard topped the men's 50 free to lead a French sweep when he finished the splash-and-dash in 21.87. Amaury Leveaux, who quite possibly is the most versatile pure sprinter in the sport and can contend up into the 200 free range, placed second in 22.47. Boris Steimetz took third in 23.10.

Hannah Miley collected another victory, this time with a 2:14.81 in the women's 200 IM, while Sally Wood (2:19.63) and Eloise Barber (2:21.42) rounded out the top three.

Miley then finished second to Camille Muffat in the women's 400 free, 4:06.68 to 4:10.43, while Sophie Huber placed third in 4:11.08.

Full list of finals results from Day 3 courtesy of Scottish Swimming:

Girls 13 & under 100m backstroke
1 Alex Powis (Ren 96) 1:08.78
2 Samantha King (North Ayrshire) 1:10.67
3 Nicole Govan (Stirling) 1:12.76

Boys 14 & under 100m freestyle
1 James McKinley (City of Glasgow Swim Team) 57.57
2 Joe Lipworth (Tayside Swim Team) 57.66
3 Scott Jackson (South Ayrshire) 58.07

Girls 13 & under 200m IM
1 Emily Jones (Garioch) 2:29.97 *
2 Leanna Marshall (North Lanarkshire) 2:30.55
3 Kirstin McKinley (City of Glasgow Swim Team) 2:34.94
* New Scottish National Age Group Record (13 years)

Boys 14 & under 200m IM
1 Joe Lipworth (Tayside Swim Team) 2:16.51
2 Craig Benson (Warrender Baths Club) 2:22.09
3 Murray Lawrence (Warrender Baths Club) 2:22.18

Girls 13 & under 100m breaststroke
1 Orla Adams (Garioch) 1:17.86
2 Leanna Marshall (North Lanarkshire) 1:18.94
3 Claire Osborne (Heart of Midlothian) 1:21.50

Boys 14 & under 200m butterfly
1 David Morgan (Ren 96) 2:14.88
2 Lee Emmerson (Dumfries) 2:19.47
3 Murray Lawrence (Warrender Baths Club) 2:22.63

Women's 200m IM ‘A' final
1 Hannah Miley (Garioch) 2:14.81
2 Sally Wood (Warrender Baths Club) 2:19.63
3 Eloise Barber (Carnegie) 2:21.42
Scottish Junior Champion: Eloise Barber (Carnegie)

Women's 200m IM ‘B' final
1 Sara Hamilton (South Aberdeenshire) 2:25.70*
2 Kayleigh Dawson (City of Newcastle) 2:26.39
3 Sarah Chapman (Fins) 2:26.48
* New Scottish National Age Group Record (13 years)

Men's 100m breaststroke ‘A' final
1 Chris Cook (City of Newcastle) 1:01.76
2 Chris Jones (Swindon Dolphins) 1:03.55
3 Julian Nicolardot (France) 1:03.96
Scottish National Champion: Chris Jones (Swindon Dolphins)
Scottish Junior Champion: Craig Benson (Warrender Baths Club)

Men's 100m breaststroke ‘B' final
1 Mark Campbell (City of Aberdeen Swim Team) 1:09.11
2 Craig Benson (Warrender Baths Club) 1:09.59
3 Steven Sutherland (City of Aberdeen Swim Team) 1:09.86

Women's 50m breaststroke ‘A' final
1 Corrie Scott (South Lanarkshire) 33.81
2 Fiona Booth (Warrender Baths Club) 34.16
3 Kathryn Johnstone (Carnegie) 34.30
Scottish Junior Champion: Corrie Scott (South Lanarkshire)

Women's 50m breaststroke ‘B' final
1 Eleanor Brooke (City of Aberdeen Swim Team) 35.87
2 Eloise Barber (Carnegie) 36.15
3 Holly Phimister (South Aberdeenshire) 36.29

Men's 200m backstroke ‘A' final
1 Benjamin Stasiulis (France) 2:00.37
2 Scott Houston (Stirling Swim) 2:01.53
3 Billy Purnell (Warrender Baths Club) 2:05.70
Scottish National Champion: Scott Houston (Stirling Swim)
Scottish Junior Champion: Ross Woolley (Warrender Baths Club)

Men's 200m backstroke ‘B' final
1 Daniel Scott (Glenrothes) 2:11.48
2 Richard Schafers (Stirling) 2:12.99
3 Craig McNally (Warrender Baths Club) 2:13.66

Women's 400m freestyle ‘A' final
1 Camille Muffat (France) 4:06.68
2 Hannah Miley (Garioch) 4:10.43
3 Sophie Huber (France) 4:11.08
Scottish National Champion: Hannah Miley (Garioch)
Scottish Junior Champion: Marnie Stewart (Warrender Baths Club)

Women's 400m freestyle ‘B' final
1 Katelyn Stewart (Warrender Baths Club) 4:34.89
2 Marnie Stewart (Warrender Baths Club) 4:36.40
3 Jade Cousins (Bexley) 4:36.50

Men's 800m Freestyle final
1 Robbie Renwick (City of Aberdeen Swim Team) 7:59.74
2 Lewis Smith (Warrender Baths Club) 8:10.79
3 Gareth Keating (Swansea Performance Centre) 8:13.07
Scottish Junior Champion: Glenn McIntosh (City of Glasgow Swim Team)

Women's 100m backstroke ‘A' final
1 Georgia Davies (Swansea Performance Centre) 1:01.74*
2 Laure Manaudau (France) 1:02.34
3 Jennifer Oldham (Kelly College) 1:04.48
* New Welsh National Record
Scottish National Champion: Kirsty Hart (Ren 96)
Scottish Junior Champion: Jennifer Dobson (Warrender Baths Club)

Women's 100m backstroke ‘B' final
1 Sarah Murray (City of Newcastle ASC) 1:09.97
2 Laura Huggon (Penrith) 1:10.41
3 Rebecca Turner (City of Sheffield) 1:10.66

Women's 100m backstroke multi-disability final
1 Zoe Kane (Broch Seals)1:27.39
2 Jennifer Somerville (Dunedin Swim Team) 1:55.08
3 Amy McFarlane (Motherwell & Wishaw) 1:35.42

Men's 50m freestyle ‘A' final
1 Alain Bernard (France) 21.87
2 Amaury Leveaux (France) 22.47
3 Boris Steimetz (France) 23.10
Scottish National Champion: Andrew Hunter (Stirling Swim)
Scottish Junior Champion: Alasdair Stirling (South Lanarkshire)

Men's 50m freestyle ‘B' final
1 Rory Lamont (West Dunbartonshire) 24.53
2 Amaury Leveaux (France) 22.47
3 Boris Steimetz (France) 23.10

Men's 50m freestyle multi-disability final
1 Craig Rodgie (Carnegie) 27.65 *
2 Sean Fraser (Warrender Baths Club) 30.16
3 Andrew Lindsay (InCAS/Stirling Swim) 32.57
* New Scottish National Record

Women's 200m butterfly ‘A' final
1 Aurore Mongel (France) 2:11.32
2 Kirsty Harkness (Portsmouth Northsea) 2:20.86
3 Kirsty Hart (Ren 96) 2:21.45
Scottish Junior Champion: Kirsty Harkness (Portsmouth Northsea)

Women's 200m butterfly ‘B' final
1 Nicola Shand (City of Aberdeen Swim Team) 2:27.48
2 Kirsty Paterson (Dunedin Swim Team) 2:28.58
3 Emma Humphreys (Doncaster) 2:29.40

Men's 4x100m medley relay final
1 City of Newcastle 3:47.86
2 Warrender Baths Club 3:56.93
3 City of Aberdeen Swim Team 4:00.89
Scottish Junior Champions: Warrender Baths Club (junior team)

Women's 4x100m medley relay final
1 Warrender Baths Club 4:27.68
2 City of Newcastle 4:32.75
3 Warrender Baths Club 4:35.23
Scottish Junior Champions: Warrender Baths Club (junior team)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here