Reese Swims 2:00.62 for 200m Free as Victorian Champs End

MELBOURNE, January 6. TWENTY year-old Shayne Reese is a relative unknown, even in her native Australia. But that state of affairs may change quickly. Reese, who won the women's 100m freestyle at the Victorian Championships in a swift 56.60 two days ago, swam an even more impressive 2:00.62 to take the 200 meters today.

It was arguably the best swim of the meet, and it tags her as a young woman on the move in the world rankings. The time would have ranked her 23rd in the world in 2002. As it was, she was not among the world's top 50 (cut 2:05+).

Olympic silver medalist Matt Welsh, 26, also swam well, taking the men's 200m backstroke in two minutes flat — 2:00.00 — to complete a five gold medal performance that included a sweep of the dorsal events.

Welsh won four golds last summer during the Commonwealth Games in Manchester (50-100-200 back, 400 medley relay). He then went on to push American 200 back world record-holder Aaron Peirsol at the Pan Pac Championships a month later in Yokohama.

The 26-year-old Welsh holds Commonwealth records in the 50 and 200 backs (25.49, seventh performer all-time); and 1:57.59 (fifth all-time performer). In the 100 his pr/NR, 54.07 that won him a silver at the Sydney Olymp;ics, ranks him No. 2 on the all-time Commonwealth list — just off the record 53.98 by Canada's Mark Tewksbury from the Barcelona Olympics more than a decade ago.

Welsh ranked No. 2 globally last season to Peirsol in the 200 backstroke (1:57.68) and was fifth in the 100 (54.52). In their head-to-head battles at the Pan Pacs, Peirsol won both dorsal races (100, 54.22-54.31; 200, 1:56.88-1:57.68) and had a faster medley relay leadoff leg (54.17-54.29). His 100 pr is also slightly faster (54.01-54.07).

Welsh no doubt would love to return the favor this April in Indianapolis at the USA-Australia dual meet the first Sunday of the month, following the U.S. spring Nationals there. And it will likely take a royal decree by the Queen to keep Welsh off the Aussie team, which will be selected off the Aussie Nationals/ World Champiomships Trials meet, set to begin at the Sydney Olympic Aquatic Centre in 11 weeks.

Other outstanding swims were turned in by Rachel Coffee, 100m fly in 1:00.79; Brooke Hanson who won the 200m breaast in 2:32.90 after battling a game Sarah katsoulis (2:33.84) to complete her sweep of the breaststroke events; Nathan Crook, 50m breast in 29.24 (28.95p); and Jason Cohen, 200m fly in 2:02.44.

Event 60 Women Open 50 LC Metre Backstroke

Name Age Club Semis Time Time Swum Points

Time

1 Ikeda, Mika (V) 12 ITOMAN 30.16 30.12

2 Morgan, Melissa (V) 18 BURNSIDE, SA 30.61 30.21

3 Goh, Rachel (Vis) 16 MELBOURNE VICENTRE 30.35 30.41

4 Hanson, Brooke (Vis) 24 NUNAWADING 30.66 30.64

5 Troeth, Sarah 14 WARRNAMBOOL 30.91 30.83

6 Cockerton, Amy (Vis) 15 MELBOURNE VICENTRE 31.08 31.01

7 Stubbins, Kelly (Vis) 18 HAILEYBURY WATERLIONS 31.20 31.19

8 McCleave, Erin 18 ALBURY 31.09 31.35

9 Sakai, Shiho (V) 12 ITOMAN 31.11 31.48

10 Heathcote, Melissa 15 CAREY AQUATIC 31.42 31.73

Event 61 Men Open 100 LC Metre Freestyle

Name Age Club Semis Time Time Swum Points

Time

1 Denner, Ben (V) 21 WESTS ILLAWARRA, NSW 51.87 51.42

2 Clarke, Jared (Vis) 25 NUNAWADING 52.66 51.87

3 Dyson, Andrew (Vis) 20 NUNAWADING 52.30 51.97

4 Murphy, Patrick (Vis) 18 MLC AQUATIC 51.97 52.04

5 Taylor, Nathan (Vis) 20 NUNAWADING 52.64 52.25

6 Welsh, Ken 20 HAILEYBURY WATERLIONS 52.33 52.49

7 Jeffers, Matt 21 CAREY AQUATIC 53.97 53.08

8 Walls, Richard (Vis) 25 NUNAWADING 53.68 54.21

9 Shannos, Layton 20 NUNAWADING 54.03 54.27

10 Webb, Sam 18 MLC AQUATIC 54.56 54.99

Event 64 Women Open 100 LC Metre Butterfly

Name Age Club Semis Time Time Swum Points

Time

1 Coffee, Rachel (Vis) 19 CAREY AQUATIC 1:01.65 1:00.79

2 Webb, Jordana (Vis) 19 CAREY AQUATIC 1:02.94 1:02.72

3 Bartlett, Georgie (Vis) 19 MELBOURNE VICENTRE 1:05.77 1:05.23

4 Van Lint, Emma 18 ALBURY 1:06.22 1:05.31

5 May, Erin 16 ALBURY 1:06.46 1:05.91

6 Keating, Aleisha (V) 19 WELLINGTON, NZ 1:06.62 1:05.95

7 Lynch, Kate 21 NUNAWADING 1:05.44 1:06.12

8 McClymont, Lauren 14 SOUTHERN BAY SWIMMING 1:06.28 1:06.87

9 Wilson, Kristen 13 PLC AQUATIC 1:06.76 1:07.25

10 Denehy, Laura 16 NUNAWADING 1:06.48 1:07.91

Event 67 Women Open 50 LC Metre Freestyle

Name Age Club Semis Time Time Swum Points

Time

1 Webb, Jordana (Vis) 19 CAREY AQUATIC 26.88 26.54

2 Reese, Shayne (Vis) 20 CAREY AQUATIC 26.98 26.85

3 McCleave, Erin 18 ALBURY 27.13 26.94

4 Parslow, Belinda 14 NUNAWADING 27.12 27.06

5 Stubbins, Kelly (Vis) 18 HAILEYBURY WATERLIONS 27.36 27.29

6 Goh, Rachel (Vis) 16 MELBOURNE VICENTRE 27.41 27.58

7 Lutz, Amelia 16 SOUTHERN BAY SWIMMING 27.49 27.59

8 Hutt, Tara 23 MELBOURNE VICENTRE 27.78 27.88

9 Kasoulis, Sarah 18 CAREY AQUATIC 27.81 27.90

10 Bartlett, Georgie (Vis) 19 MELBOURNE VICENTRE 27.71 28.56

Event 68 Men Open 50 LC Metre Breaststroke

Name Age Club Semis Time Time Swum Points

Time

1 Crook, Nathan (Vis) 23 CAREY AQUATIC 28.95 29.24

2 Tuckerman, Ben 22 CAREY AQUATIC 29.62 29.69

3 Geard, Ben 21 TRARALGON 30.38 30.35

4 Sharplin, Paul (V) 23 AQUAGYM SWIM TEAM, NZ 31.45 30.95

5 Lim, Julian 19 SURREY PARK 31.32 31.29

6 Miller, Joel 16 MELBOURNE VICENTRE 31.86 31.40

7 Corcoris, Adrian 19 NUNAWADING 31.60 31.84

8 Dickson, Luke 19 HAILEYBURY WATERLIONS 31.78 31.92

9 Shannos, Layton 20 NUNAWADING 31.42 32.04

10 Murphy, Patrick (Vis) 18 MLC AQUATIC 31.86 32.13

Event 76 Men Open 200 LC Metre Backstroke

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Welsh, Matthew (Vis) 26 MELBOURNE VICENTRE 2:06.69 2:00.00

2 Burns, Andrew (Nswis) 20 TOONGABBIE, NSW 2:05.88 2:02.26

3 Bush, Mark (V) 19 SOUTHSIDE WESLEY, WA 2:11.79 2:05.71

4 Pettifer, Mark 19 CAREY AQUATIC 2:10.80 2:07.68

5 Hayes, Angus 17 FIRBANK AQUASTARS 2:13.12 2:10.38

6 Hunwick, Robert 18 MELBOURNE VICENTRE 2:12.34 2:10.69

7 Gray, Matthew 15 HAILEYBURY WATERLIONS 2:15.10 2:15.45

8 Phelan, Sam 19 NUNAWADING 2:15.92 2:16.61

9 Blackwood, Tim 19 TRARALGON 2:16.31 2:17.26

10 Caune, Andrew 18 NUNAWADING 2:16.74 2:19.34

Event 77 Women Open 200 LC Metre Breaststroke

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Hanson, Brooke (Vis) 24 NUNAWADING 2:37.76 2:32.90

2 Kasoulis, Sarah 18 CAREY AQUATIC 2:41.42 2:33.84

3 Archer, Jacqueline 16 SOUTHERN BAY SWIMMING 2:40.34 2:37.68

4 Kay, Jaqui 15 CAREY AQUATIC 2:44.81 2:41.71

5 Waitzer, Natasha (V) 15 TATTERSALLS AQUATIC, TAS 2:48.03 2:41.79

6 O'Connor, Katherine 18 FIRBANK AQUASTARS 2:44.94 2:42.26

7 Burman, Caitlin 18 CRAIGIEBURN 2:47.92 2:45.77

8 Lindsey, Kate 14 WARRNAMBOOL 2:46.16 2:45.79

9 Davey, Laura Mae 16 SOUTHERN BAY SWIMMING 2:48.73 2:48.42

10 Young, Amy 17 SHEPPARTON 2:51.28 2:52.25

Event 78 Men 11 & Under 100 LC Metre Freestyle

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Sheppard, Sam 11 NUNAWADING 1:05.58 1:03.79

2 Mion, Christopher 11 AQUABEARS 1:06.68 1:06.52

3 McMahon, Thomas 11 BAYSIDE 1:09.04 1:07.41

4 Alati, Joshua 11 CAREY AQUATIC 1:08.64 1:07.51

5 Moreton, Thomas 11 SOUTHERN BAY SWIMMING 1:08.79 1:07.82

6 Pryor, Mitchell 11 NUNAWADING 1:09.04 1:08.28

7 Kennedy, Trent 11 MELTON 1:10.57 1:08.72

8 Szczepaniak, Alex (V) 11 BURNSIDE, SA 1:09.76 1:08.78

9 Edwards, Blake 10 MELBOURNE VICENTRE 1:10.57 1:09.83

10 Ashby, Scott 11 TRARALGON 1:10.12 1:10.15

Event 79 Women 11 & Under 200 LC Metre IM

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Tomioka, Maki (V) 11 ITOMAN 2:30.19 2:28.09

2 Hattori, Rui (V) 11 ITOMAN 2:34.68 2:31.06

3 Hamill, Samantha 11 SUNBURY 2:39.63 2:35.03

4 Haymes, Lauren 11 AQUABEARS 2:43.61 2:39.53

5 Rihm, Kiani 10 EAST KEILOR 2:44.07 2:42.16

6 Zalewski, Ellese 11 MELBOURNE VICENTRE 2:47.41 2:43.98

7 Eibl, Alysha 11 MLC AQUATIC 2:47.51 2:47.89

8 Dyer, Sarah 11 WERRIBEE 2:50.75 2:48.39

9 Crofts, Kylie 11 WODONGA 2:51.39 2:48.93

10 Caligiore, Izabel 11 SOUTHERN BAY SWIMMING 2:53.27 2:50.53

Event 80 Men Open 200 LC Metre Butterfly

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Cohen, Jason (Vis) 20 NUNAWADING 2:08.32 2:02.44

2 Jeffers, Matt 21 CAREY AQUATIC 2:15.36 2:08.59

3 Robertson, Marcus 25 NUNAWADING 2:12.71 2:09.36

4 Pearce, Ross 17 ALICE SPRINGS, NT 2:12.99 2:09.63

5 Hyndman, Jamie 17 MELBOURNE VICENTRE 2:14.20 2:10.26

6 Prosser, Scott 21 MLC AQUATIC 2:14.28 2:11.16

7 Parslow, Adam 18 NUNAWADING 2:14.58 2:12.08

8 Grant, Jean-Claude 18 MELBOURNE VICENTRE 2:14.21 2:12.57

9 Sharplin, Paul (V) 23 AQUAGYM SWIM TEAM, NZ 2:15.67 2:13.80

10 Hebden, Iain 19 ELTHAM 2:15.14 2:15.74

Event 81 Women Open 200 LC Metre Freestyle

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Reese, Shayne (Vis) 20 CAREY AQUATIC 2:07.51 2:00.62

2 Morgan, Melissa (V) 18 BURNSIDE, SA 2:09.35 2:07.19

3 McCleave, Erin 18 ALBURY 2:10.34 2:07.54

4 Webb, Jordana (Vis) 19 CAREY AQUATIC 2:13.31 2:07.71

5 Parslow, Belinda 14 NUNAWADING 2:10.44 2:08.54

6 May, Erin 16 ALBURY 2:10.33 2:09.03

7 Stubbins, Kelly (Vis) 18 HAILEYBURY WATERLIONS 2:12.33 2:09.93

8 Oppedisano, Marisa (Vis) 19 MELBOURNE VICENTRE 2:10.87 2:11.96

9 Girbau, Beth 16 CAREY AQUATIC 2:11.74 2:12.22

10 Lutz, Amelia 16 SOUTHERN BAY SWIMMING 2:11.57 2:12.28

Event 82 Men 12 Year Olds 100 LC Metre Butterfly

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Sano, Masahide (V) 12 ITOMAN 1:03.33 1:01.93

2 Muto, Masayuki (V) 12 ITOMAN 1:03.17 1:02.47

3 Doyle, Brett 12 MELBOURNE VICENTRE 1:10.94 1:08.51

4 Saunders, Jeremy 12 TRARALGON 1:11.35 1:09.38

5 Laidler, Jack 12 NUNAWADING 1:10.73 1:09.76

6 Cunliffe, Michael 12 MELTON 1:11.02 1:09.90

7 Frenkel, Stefan 12 SOUTHERN BAY SWIMMING 1:12.44 1:10.37

8 Kermeen, Matthew 12 BAYSIDE 1:11.62 1:11.53

9 Hopkins, Stephen 12 BAYSIDE 1:11.60 1:11.75

10 Counsel, Daniel 12 BAYSIDE 1:12.57 1:12.27

Event 83 Women 12 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Archer, Elizabeth 12 SOUTHERN BAY SWIMMING 1:21.91 1:18.42

2 Chanter, Kimberley 12 NUNAWADING 1:20.99 1:18.54

3 Anderson, Brooke 12 MELBOURNE VICENTRE 1:22.35 1:19.58

4 Gabrielson, Emma(V) 12 SOUTH COAST, SA 1:24.13 1:23.65

5 Heathcote, Amanda 12 CAREY AQUATIC 1:24.64 1:23.82

6 Oudeman, Georgia 12 GOULBURN AQUATIC 1:25.23 1:25.42

7 Rak, Peta 12 SOUTHERN BAY SWIMMING 1:26.54 1:25.91

8 Wong, Laura-Ann 12 NUNAWADING 1:26.49 1:25.94

9 Murphy, Melissa 12 BENDIGO EAST 1:26.07 1:25.97

10 Petropoulos, Victoria 12 AQUABEARS 1:26.34 1:26.01

Event 84 Men Open 400 LC Metre Breaststroke Relay

Club Relay Prelim Time Time Swum Points

Time

1 CAREY AQUATIC A 4:48.61 4:24.71

1) Crook, Nathan (Vis) 23 2) Leighfield, Simon 29 3) Gargaro, Evan 17 4) Tuckerman, Ben 22

2 NUNAWADING A 4:52.10 4:42.41

1) Corcoris, Adrian 19 2) Robertson, Dane 20 3) Parslow, Adam 18 4) Andrew, Tait 16

3 TRARALGON A 4:58.15 4:48.20

1) Geard, Ben 21 2) Ashby, Sam 14 3) Ford, Brenton 15 4) Blackwood, Tim 19

4 MELBOURNE VICENTRE A 4:54.36 4:48.49

1) Box, Tim 18 2) Targett, Matthew 17 3) Anderson, Blake 16 4) Miller, Joel 16

5 FIRBANK AQUASTARS A 4:55.67 4:51.20

1) Burke, Benjamin 15 2) Barrett, Jonathan 34 3) Hayes, Angus 17 4) Piper, David 20

6 CAREY AQUATIC B 4:53.55 5:00.88

1) Rogers, Michael 16 2) Wood, Tom 13 3) Jolly, Andrew 15 4) Shanasy, David 14

7 HAILEYBURY WATERLIO A 5:02.82 5:01.57

1) Dickson, Luke 19 2) Hochegger, Peter 17 3) Fink, Travis 17 4) Allen, Matthew 17

8 MLC AQUATIC A 5:06.00 5:01.73

1) Healy, Brock 18 2) Chester, Stephen 15 3) Prosser, Cameron 17 4) Murphy, Patrick (Vis) 18

9 BAYSIDE A 5:10.18 5:07.19

1) Mateer, David 15 2) Hutson, Tim 16 3) Connor, Alex 17 4) Townsing, Lloyd 17

10 ELTHAM A 5:10.75 5:23.96

1) Osborne, Craig 15 2) Paul, Cameron 15 3) Brick, Greg 18 4) Hamer, William 17

Event 85 Women Open 400 LC Metre Freestyle Relay

Club Relay Prelim Time Time Swum Points

Time

1 CAREY AQUATIC A 4:06.49 3:51.52

1) Reese, Shayne (Vis) 20 2) Kasoulis, Sarah 18 3) Miatke, Danni 15 4) Webb, Jordana (Vis) 19

2 NUNAWADING A 4:04.94 3:59.57

1) Parslow, Belinda 14 2) Synon, Larissa 15 3) Lynch, Kate 21 4) Hanson, Brooke (Vis) 24

3 MELBOURNE VICENTRE A 4:10.46 4:03.38

1) Goh, Rachel (Vis) 16 2) Hopkins, Rosie 17 3) Cockerton, Amy (Vis) 15 4) Bartlett, Georgie (Vis) 19

4 MELBOURNE VICENTRE B 4:12.56 4:04.38

1) Craig, Lucille 14 2) Hutt, Tara 23 3) Tanner, Alana 18 4) Chandler, Jess 16

5 MLC AQUATIC A 4:08.04 4:04.51

1) Cheatley, Jane 13 2) Brown, Stephanie 14 3) Silverton, Clare 14 4) Williams, Alicia 20

6 SOUTHERN BAY SWIMMI A 4:10.22 4:06.08

1) Glasson, Mel 17 2) Davey, Laura Mae 16 3) Lutz, Amelia 16 4) Reynolds, Jodie 17

7 CAREY AQUATIC B 4:09.17 4:07.56

1) Mant, Tahnee 16 2) Heathcote, Melissa 15 3) Coffee, Rachel (Vis) 19 4) Girbau, Beth 16

8 HAILEYBURY WATERLIO A 4:14.58 4:09.18

1) Stubbins, Kelly (Vis) 18 2) Lowe, Erin 17 3) Fay, Tamara 14 4) Tregear, Amelia 16

9 AQUAGYM SWIM TEAM, A 4:16.48 4:17.20

1) Naylor, Tiffany (V) 16 2) Allan, Megan (V) 20 3) Hunter, Kylie (V) 17 4) Walker, Samantha (V) 12

10 CAREY AQUATIC C 4:12.29 4:17.59

1) Goddard, Talia 14 2) Laycock, Hope 16 3) Kay, Jaqui 15 4) Crook, Alex 18

Event 86 Men Open 1500 LC Metre Freestyle

Name Age Club Prelim Time Time Swum Points

Time

1 Papaioannou, Michael 16 MELBOURNE VICENTRE 16:32.18 16:38.27

2 Wilson, Scott 21 HAILEYBURY WATERLIONS 16:36.53 16:58.96

3 Smith, Dean 18 NUNAWADING 17:08.65 17:09.60

4 Lavender, Daniel 20 NUNAWADING 16:25.97 17:36.50

5 Christian, Francis 45 ELTHAM 18:13.87 17:43.47

6 Darbyshire, Phillip 19 RINGWOOD 18:01.12 18:16.78

Event 87 Men 12 & Under 200 LC Metre Freestyle Relay

Club Relay Prelim Time Time Swum Points

Time

1 BAYSIDE C 1:56.80 1:55.81

1) Kermeen, Matthew 12 2) Long, Buddy 11 3) Hopkins, Stephen 12 4) Counsel, Daniel 12

2 SOUTHERN BAY SWIMMI A 2:00.95 1:59.07

1) Syme-Ross, Ben 12 2) Frenkel, Stefan 12 3) Moreton, Thomas 11 4) Ferguson-Sharp, David 12

3 TRARALGON A 2:00.86 1:59.68

1) Saunders, Jeremy 12 2) Raun, Jarrod 12 3) Ashby, Scott 11 4) Harlow, Tom 12

4 GEELONG A 2:00.93 1:59.87

1) Carlton, Simon 12 2) Skinner, Lucas 12 3) Burns-Wallace, Thomas 12 4) Schnyder, Jason 12

5 SURREY PARK A 2:05.24 2:03.55

1) Tee, Kevin 12 2) Pearce, Roy 12 3) Simister, Cameron 12 4) O'Donnell, Mark 12

6 MELBOURNE VICENTRE A 2:04.00 2:03.81

1) Parsons, Zachary 12 2) Edwards, Blake 10 3) Rawlings, Matt 12 4) Doyle, Brett 12

7 NUNAWADING A 2:03.98 2:03.97

1) Sheppard, Sam 11 2) Xie, Jeremy 12 3) Chanter, Thomas 10 4) Laidler, Jack 12

8 M1 A 2:06.86 2:06.39

1) Ward, David 12 2) Baker, Robert 12 3) Brown, Ross 12 4) Meade, Simon 12

9 MELTON A 2:08.22 2:06.70

1) Sutherland, Ben 11 2) Donovan, James 12 3) Kennedy, Trent 11 4) Cunliffe, Michael 12

10 SOUTHERN BAY SWIMMI B 2:08.74 2:09.09

1) Wonnacott, Trent 12 2) Seccull, Adam 10 3) Frenkel, Matthew 11 4) McClymont, Ian 12

Event 88 Men Open 400 LC Metre Medley Relay

Club Relay Prelim Time Time Swum Points

Time

1 CAREY AQUATIC A 4:03.54 3:52.67

1) Pettifer, Mark 19 2) Tuckerman, Ben 22 3) Jeffers, Matt 21 4) Crook, Nathan (Vis) 23

2 MELBOURNE VICENTRE A 4:10.28 3:53.03

1) Welsh, Matthew (Vis) 26 2) Miller, Joel 16 3) Gosper, Richard 18 4) Targett, Matthew 17

3 NUNAWADING A 4:01.55 3:56.60

1) Taylor, Nathan (Vis) 20 2) Robertson, Dane 20 3) Cohen, Jason (Vis) 20 4) Clarke, Jared (Vis) 25

4 CAREY AQUATIC B 4:01.72 4:00.17

1) Desanctis, Daniel 16 2) Leighfield, Simon 29 3) Munro, Ashley 18 4) Sparks, Ryan 16

5 NUNAWADING B 4:09.38 4:00.87

1) Phelan, Sam 19 2) Corcoris, Adrian 19 3) Walls, Richard (Vis) 25 4) Dyson, Andrew (Vis) 20

6 HAILEYBURY WATERLIO A 4:10.95 4:07.56

1) Breen, James 14 2) Dickson, Luke 19 3) Wheeler, Andy 16 4) Welsh, Ken 20

7 ELTHAM A 4:11.79 4:07.89

1) Barker, Avon 20 2) Hamer, William 17 3) Hebden, Iain 19 4) Lamers, Andrew 18

8 MELBOURNE VICENTRE B 4:14.19 4:09.62

1) Hunwick, Robert 18 2) Box, Tim 18 3) Piscitelli, Nino 18 4) Nolan, Ryan 20

9 MLC AQUATIC A 4:15.50 4:09.65

1) Murphy, Patrick (Vis) 18 2) Healy, Brock 18 3) Prosser, Scott 21 4) Prosser, Cameron 17

10 FIRBANK AQUASTARS A 4:11.96 4:09.98

1) Hayes, Angus 17 2) Barrett, Jonathan 34 3) Piper, Glen 18 4) Burke, Benjamin 15

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here