Piper Lowers Aussie Record Again in 200m Breast at Canet

CANET, France. June 7. AUSTRALIAN breaststroker, Jim Piper, continued his record breaking ways yesterday, when he again lowered his own Australian 200m breaststroke mark for the second time in 12 days swimming a 2:12.40 to win the men’s event ahead of Russian, Dimitri Komorninkov (2:12.63) and Frenchman, Yohaun Bernard (2:14.37) on the second leg of the Mare Nostrum Swimming tour in Canet, France.

The Campbelltown 19 year old first put his name into the record books at the East Asian Games a little over a week ago when he swam 2:12.74 to take out the title in Osaka, Japan.

Piper now his eyes fixed on the Commonwealth mark of 2:11.26 set by Britain's Nick Gillingham at the Barcelona Olympics in 1992.

For coach Alan Thompson, Piper's new record time came as a surprise, "When Jim came home from Osaka, he trained very hard for two days and the message I received on his arrival in Europe was that he was feeling pretty tired," Thompson said today.

"He obviously made a pretty swift recovery. The way he was looking before he left I thought his 100m time would come down," he said. "I had no real expectation on him to lower the Australian record again over 200m but Jimmy obviously had other ideas. It was another great swim and there is no doubt he will try to beat that time again at the next two meets in Rome and Monte Carlo before coming home to compete in the Telstra Grand Prix series in Melbourne."

Piper’s performance comes as a fitting tribute to Australian breaststroke legend, coach and former president of Australian swimming, Terry Gathercole who passed away last week in Canberra.

While Piper's swim was the only record at Canet, thre were other outstanding performances

Women's Events
Holland's triple Olympic gold medalist, Inky DeBruijn, made a statement, winning the women's 100m freestyle decisively in 54.62, with Slovakia's Martina Moravcova more than a second behind (55.77).

Veteran Claudia Poll swam the third fastest time of her life to win a close duel in the 400m free with Russia's Irina Oufintseva. The 29 year-old Costa Rican, a gold medalist in 1996 and a double bronze medalist in Sydney last year, clocked 4:08.91 to the 15 year-old Russian's 4:09.22.

Spain's Nina Zhivanevskaya outlasted Chinese newcomer Li Yuanging, 15, to take the 100 back in 1:02.05. Li was a strong second in 1:02.48, while France's Roxanna Maracineanu, the 1998 world champ in the 200m back, was third in 1;02.92.

The USA's Amanda Beard used a strong back half to win the 200m breast in 2:27.73 over South Africa's sarah Poewe, 2:28.88.

Mette Jacobsen won the battle of the Danes in the 200m fly, clocking 2:11.06 to countrywoman's Sophia Skou's 2:12.03.

World record-holder and olympic champion yana Klochkova won the 400 IM in a breeze, as her 4L41.04 was more than 12 seconds ahead of her nearest pursuer.

Men's Events
Rusia's ageless Alex Popov took the men's 100m free in a breeze, clocking 49.75 to runner-up Salim Iles of Algeria's 50.26. Australia's Ian Thorpe placed fifth in 50.70.

Thorpe got a measure of revenge, taking the 400 free in a ho-hum 3:51.47 ahead of Frenchman Nicolas Rostoucher (3:55.54) with Alexei Filipets of Russia taking the bronze in (3:56.70).

Croatia's Gordan Kozulj, better known as a 200m backstroker, sailed through the 100 in 55.67, well ahead of Austrlia's Ray Hass in second.

Ukraine's Denis Sylantyev ran away and hid in the 200m fly, touching in 1:56.49, more than three seconds in front of Russia's Anatoli Poliakov (1:59.59) and
Australia's Bill Kirby (1:59.62)–the other sub-two-minute flyers.

Aussie Grant McGregor took out the 400m individual medley in (4:22.44) just ahead of Canadian, Curtis Myden (4:22.60) and Israel’s Mickey Halika (4:23.61).

RESULTS

MARE NOSTRUM 2001: CANET
Canet, France
June 5 – 7, 2001

50 meter pool

WOMEN'S EVENTS

100m Freestyle
Final A
1 54.62 DE BRUIJN Inge 75 NED
2 55.77 MORAVCOVA Martina 75 SVK
3 57.03 LIMPERT Marianne 72 CAN
4 57.15 SEPPALA Hanna Maria 84 FIN
5 57.19 GRAHAM Elka 81 AUS
6 57.53 ROLLAND Nadine 75 CAN
7 57.59 CHIUSO Cristina 73 ITA
8 57.77 RIGNALL Vivienne 73 GER

Final B
1 57.74 HEIKKILA Marja 77 FIN
2 57.85 MACKENZIE Linda 83 AUS
3 58.14 GOSTOMELSKY Anya 80 ISR
4 58.56 MUUSFELDT Mia 79 DEN
5 58.58 HJORTH HANSEN Julie 84 DEN
6 58.63 MARTIN Kerry 75 ECO
7 58.91 NAKAMURA Motomi 88 JPN
8 59.88 SUN Dan 85 CHN

400m Freestyle
Final A
1 4:08.91 POLL Claudia 72 CRC
2 4:09.22 OUFIMTSEVA Irina 85 RUS
3 4:16.18 CHEMEZOVA Nadezhda 80 RUS
4 4:16.20 GRAHAM Elka 81 AUS
5 4:19.80 TAIT Karen 83 NZL
6 4:21.57 MACKENZIE Linda 83 AUS
7 4:26.66 PERROTIN Marion 83 FRA
8 4:33.45 RODRIGUEZ Anna 83 ESP

100m Backstroke
Final A
1 1:02.05 ZHIVANEVSKAYA Nina 77 ESP
2 1:02.48 LI Yuanging 86 CHN
3 1:02.92 MARACINEANU Roxana 75 FRA
4 1:03.41 KOIVISTO Anu 80 FIN
5 1:03.45 STONEY Clementine 81 AUS
6 1:04.09 LISCHINSKY Michelle 74 CAN
7 1:04.10 WITTSTOCK Charlene 78 RSA
8 1:04.67 ABE Toshie 83 JPN

Final B
1 1:05.28 MURAKAWA Arisa 83 JPN
2 1:05.46 MICIUL Aleksandra 82 POL
3 1:05.83 GAMMEL Erin 80 CAN
4 1:06.26 MAC LEAN Hannah 81 NZL
5 1:06.31 SPIVEY Taylor 80 USA
6 1:06.47 LECLERCK Fanny 84 FRA
7 1:08.03 LILJA Elisa 84 FIN

200m Breaststroke
Final A
1 2:27.73 BEARD Amanda 82 USA
2 2:28.88 POEWE Sarah 83 RSA
3 2:29.53 LUO Nan 86 CHN
4 2:31.81 TAMURA Nanaka 87 JPN
5 2:33.97 PIERSE Annamay 83 CAN
6 2:34.68 SHIMADA Ayaka 87 JPN
7 2:34.85 LEIER Rhiannon 77 CAN
8 2:38.62 KAMINSKA Beata 81 POL

Final B
1 2:36.72 LAUBSCHER Tamaryn 84 RSA
2 2:39.05 THORUP Majken 79 DEN
3 2:44.07 GREENSHIELDS Lauren 84 ECO
4 2:44.90 JARDINE Ziada 84 RSA
5 2:46.63 COSTA BONJOCH Mari 80 ESP

200m Butterfly
Final A
1 2:11.06 JACOBSEN Mette 73 DEN
2 2:12.03 SKOU Sophia 75 DEN
3 2:13.25 LACROIX Audrey 83 CAN
4 2:13.51 LOOTS Mandy 78 RSA
5 2:15.50 DAVENPORT Lara 83 AUS
6 2:15.87 BESPALOVA Irina 81 RUS
7 2:16.62 GALVEZ Felicity 85 AUS
8 2:22.49 WATANABE Kozue 86 JPN

Final B
1 2:18.00 PERROTIN Marion 83 FRA
2 2:18.51 GOSSE Sophie 71 FRA
3 2:19.75 RODA Veronica 82 ITA
4 2:20.56 MONGEL Aurore 82 FRA
5 2:23.75 YONENAGA Chika 86 JPN
6 2:29.16 REPASS Tammie 81 USA
7 2:30.31 MELLOUK Jessica 82 FRA

400m Individual Medley
Final A
1 4:41.04 KLOCHKOVA Yana 82 UKR
2 4:53.73 LIANG Shuang 83 CHN
3 4:57.72 BURGOYNE Carrie 81 CAN
4 5:01.69 YOSHIMURA Shiho 87 JPN
5 5:02.19 CAMERON Kristy 81 CAN
6 5:07.30 GARCIA Marta 81 ESP
7 5:10.14 DERONCHI Sophie 85 FRA
8 5:13.69 GARCIA Nuria 84 ESP

EN'S EVENT'S | FREESTYLE | BACKSTROKE | BREASTSTROKE | BUTTERFLY | INDIVIDUAL MEDLEY | RELAY

MEN'S EVENTS

100m Freestyle
Final A
1 49.75 POPOV Alexander 71 RUS
2 50.26 ILES Salim 75 ALG
3 50.49 PEARSON Todd 77 AUS
4 50.51 FROLANDER Lars 75 SWE
5 50.70 THORPE Ian 82 AUS
6 50.90 HARD Jere 78 FIN
7 51.19 NEETHLING Ryk 77 RSA
8 52.20 TCHERNYCHEV Dimitri 75 RUS

Final B
1 51.00 MATKOVICH Antony 77 AUS
2 51.80 KULIKOV Vladislav 71 RUS
3 51.88 TEINTURIER Davy 79 FRA
4 51.97 FOLKER Nicholas 76 RSA
4 51.97 MLADINA Ivan 80 CRO
6 52.29 KHOKHLOV Leon 80 RUS
7 52.35 LEITH David 80 ECO
8 52.78 MARTCHENKO Igor 75 RUS

400m Freestyle
Final A
1 3:51.47 THORPE Ian 82 AUS
2 3:55.54 ROSTOUCHER Nicolas 81 FRA
3 3:56.70 FILIPETS Alexei 78 RUS
4 4:01.87 SELERI Nicola 81 ITA
5 4:02.15 MATSUDA Takeshi 84 JPN
6 4:02.28 CROS Sylvain 80 FRA
7 4:02.64 LEVAILLANT Batiste 80 FRA
8 4:09.59 AZUMA Koji 84 JPN

100m Backstroke
Final A
1 55.67 KOZULJ Gordan 76 CRO
2 57.13 HASS Ray 77 AUS
3 57.43 AMINOV Vladislav 77 RUS
4 57.57 STRAHIJA Marko 75 CRO
5 58.02 MASKOVIC Ante 79 CRO
5 58.02 PANKRATOV Denis 74 RUS
7 58.35 FALCON Rodolfo 82 CUB
8 59.03 ZANDBERG Gerhard 83 RSA

Final B
1 57.94 VAN DER ZANT Robert 75 AUS
2 59.25 GIBSON Cameron 82 NZL
3 59.34 GREENER Andrew 85 USA
4 59.65 RAJCEVICH Nicolas 78 CHI
5 1:01.14 POIRIER Florent 80 FRA
6 1:01.28 VERSTER Theo 75 RSA
7 1:01.68 SAVIOLA Teemu 83 FIN
8 1:02.19 TOURNEIX Bruno 84 FRA

200m Breaststroke
Final A
1 2:12.40* PIPER Jim 81 AUS
2 2:12.63 KOMORNIKOV Dimitri 81 RUS
3 2:14.37 BERNARD Yohann 74 FRA
4 2:18.61 KAWAGOE Taiki 84 JPN
5 2:19.96 BOULIANNE Michel 78 CAN
6 2:20.59 PARKIN Terence 80 RSA
7 2:23.26 KNABE Morgan 81 CAN
8 2:25.07 PIHLAVA Jarno 79 FIN
*: National and Commonwealth record

Final B
1 2:17.87 SATO Yuki 86 JPN
2 2:19.90 ROGULJ Vanja 82 CRO
3 2:22.50 THOMSON Chad 83 CAN
4 2:24.82 CAC Kresimir 76 CRO
5 2:25.81 LOTTER Louis 81 RSA
6 2:27.23 MALNIK Dov 78 ISR

200m Butterfly
Final A
1 1:56.49 SYLANTYEV Denis 76 UKR
2 1:59.59 POLIAKOV Anatoli 80 RUS
3 1:59.62 KIRBY William 75 AUS
4 2:01.07 ABRARD David 76 FRA
5 2:02.45 PEDERSEN Anders Bo 81 DEN
6 2:02.54 VALIMAA Tero 78 FIN
7 2:03.51 SHEERAN Nick 78 NZL
8 2:03.93 SANO Hidemasa 84 JPN

Final B
1 2:05.78 NORDIEN Raazik 83 RSA
2 2:06.21 WILKENS Luke 80 RSA
3 2:10.87 SMITH Kenneth 81 RSA
4 2:10.89 CARBONELL Sebastian 82 CHI
5 2:14.51 SCHNETTLER Maximil 86 CHI
6 2:16.64 FITZGERALD Ryan 84 USA

400m Individual Medley
Final A
1 4:22.44 MC GREGOR Grant 78 AUS
2 4:22.60 MYDEN Curtis 73 CAN
3 4:23.61 HALIKA Mickey 78 ISR
4 4:26.50 KENT Dean 78 NZL
5 4:26.84 TAKEUCHI Toshifumi 83 JPN
6 4:27.11 JOHNS Brian 82 CAN
7 4:28.31 MORI Yasuaki 83 JPN
8 4:42.53 JOU Jordi 78 ESP

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here