Parkview Boys, Brookwood Girls Take Georgia 5A High School Titles; Westminster Sweeps 4A Crowns

ATLANTA, Ga., February 15. THE Parkview boys and Brookwood girls — Gwinnett County (suburban Atlanta) rivals located just a few miles from each other on Five Forks Trickum — successfully defended their state titles at the Class AAAAA swim meet tonight at Westminster Academy.

"It was a shock," said Parkview coach Rick Creed, whose boys won their fourth state title in a row and sixth in nine years. "We graduated so many strong guys last year, and I think all fingers pointed at Centennial, Lassiter and Chattahoochee. Our kids really stepped up and performed."

One Parkview performance that had Creed leaping on the deck was senior John Millen's state record 4:28.15 in the 500 yard freestyle.

"John finally broke the school record, and he had to break the state record to do it," Creed said. Millen eclipsed former teammate Mike Kauffman's old mark of 4:29.06.

"Mike's been the best, always," said Millen's father, Tom, who was sitting with Kauffman's parents when Millen broke the record. "John's been swimming in that huge shadow for so long. He just hit a good day, I guess."

For the Brookwood girls, who won their third consecutive title, some strategic moves by coach Greg Puckett paid off. In an effort to keep Walton, one of Brookwood's top opponents, from scoring too many points, Puckett arranged for his best swimmers to go head-to-head with Walton's best.

Junior Amanda Weir, who set state records in the 100 and 200 freestyles last year but did not participate in either event tonight, took first in both the 100 butterfly (55.04) and 100 backstroke (56.71), besting Walton's Karie Haglund and Beverly Walker, respectively.

(Look for Weir to take a crack at her U.S.A. Swimming 15-16 NAG records in the 50-100 frees — 22.45/48.86 — which she set at last year's All-America Invitational at Texas at this year's meet the first weekend of next month. Weir turns 17 shortly after the meet's conclusion and the SwimAtlanta speedster has said she'd "like to put those records out of reach.")

In the 50 free, Brookwood junior Andrea Hupman and Walker tied for first (24.27), and Hupman also earned an individual title in the 100 free. Hupman's older sister, Christie, had won the state title in the 50 free the past four years.

"They all swam good as a team," Puckett said. "Coming into the meet, we weren't favored; Walton was."

The Walton girls experienced a setback when junior Maddie Pilchard, one of the favorites in the 200 free, suffered an asthma attack in the preliminaries. Pilchard finished 17th and did not qualify for the finals, but she came back to anchor Walton's state championship 200 medley relay team.

Other notable performances: When Lassiter's Bryan Lundquist and Centennial's Wesley Flatt take their talents to Auburn next year, the two will bring with them a friendly rivalry. Lundquist, who earned state titles in the 50 free, 100 butterfly, and 200 medley relay, set a state record in the 100 free (45.50) during Thursday's preliminaries. Flatt broke the record Saturday with his personal-best, state-championship time of 44.90 –fastest nationally for the 2002-03 season.

"I'd been aiming for it all season, and when Bryan beat it [Thursday], that was just the icing on the cake," said Flatt, who also won the 200 free and swam on Centennial's state-championship 400 free relay team.

"That made it a little harder, but a bit more prestigious, I suppose."

Milton senior Melissa Klein, who'll join Coach Jack Bauerle's Georgia Bulldogs this fall, ended her prep career with a pair of wins and one state record. She won the 200 IM (2:01.44) and set the record in the 100 breast (1:02.15). She's been 1:01.20/2:00.41 in non-prep competitions.

* * * * *
In A/AA/AAA/AAAA action, host Westminster won both the girls' and boys' divisions. On the girls' side, Westminster's Elizabeth Hill turned in a nice 200-500 free double, winning the latter in 1:47.66 and the 500 in 4:51.17. Another doubler was Christian Academy's Rachel Myco (100 butterfly-backstroke)

GEORGIA STATE CLASS AAAAA

GIRLS'/BOYS' SWIMMING & DIVING CHAMPIONSHIPS

WESTMINSER ACADEMY

ATLANTA, GA.

FEB. 15, 2003

25 YD. POOL

* State Record

Girls' Top 10 Team Scores
1. Brookwood, 218.5
2. Parkview, 199
3. Lassiter, 189
4. Walton, 166.5
5. Centennial, 160
6. Camden County, 127.5
7. Chattahoochee, 113
8. Milton, 110.5
9. Duluth, 97
10. Glynn Academy, 89.

Boys' Top 10 Team Scores
1. Parkview, 248
2. Harrison, 195
3. Lassiter, 189
4. Centennial, 187
5. Chattahoochee, 179.5
6. Collins Hill, 158
7. Milton, 137
8. Brookwood, 133
9. Shiloh, 108
10. Pope, 105.

Boys 200 medley relay
1. Lassiter (Marc Horne, Justin Hong, Bryan Lundquist, Jeff Costolnick), 1:36.03 (state record); 2. Centennial, 1:38.33; 3. Harrison, 1:38.49; 4. Pope, 1:39.79; 5. Parkview, 1:39.94; 6. Chattahoochee, 1:40.69; 7. Collins Hill, 1:40.99; 8. Shiloh, 1:41.75.

Girls 200 medley relay
1. Walton, 1:47.99; 2. Brookwood, 1:48.10; 3. Milton, 1:50.93; 4. Chattahoochee, 1:51.78; 5. Parkview, 1:53.44; 6. Camden County, 1:53.80; 7. Lassiter, 1:55.14; 8. Harrison, 1:55.71.

Boys 200 freestyle
1. Wesley Flatt, Centennial, 1:38.17 (state record); 2. John Millen, Parkview, 1:40.29; 3. Christian Kata, Evans, 1:42.96; 4. Jay FitzGerald, Parkview, 1:43.79; 5. Robert Miller, Chattahoochee, 1:44.81; 6. Zach Schreer, Osborne, 1:46.00; 7. Chris Thompson, Harrison, 1:46.63; 8. Scott Wherry, Collins Hill, 1:46.69.

Girls 200 freestyle
1. Claire Maust, Centennial, 1:50.99; 2. Julie Richards, Glynn Academy, 1:55.16; 3. Danielle Kuykendall, Parkview, 1:55.59; 4. Elizabeth Stowe, Dacula, 1:55.75; 5. Amanda Henleben, Roswell, 1:55.95; 6. Misty Cain, Kennesaw Mountain, 1:56.29; 7. Lauren Reinmann, Centennial, 1:56.98; 8. Emily Lloyd, St. Vincents Academy, 1:57.32.

Boys 200 IM
1. Michael Cellini, Harrison, 1:51.56; 2. Ryan Staak, Chattahoochee, 1:54.22; 3. David McManic, Parkview, 1:56.60; 4. Neil Savage, Pope, 1:6.75; 5. Andrew Callahan, Centennial, 1:57.15; 6. Jared Gutierrez, Milton, 1:57.20; 7. Will Dorris, McEachern, 1:59.10; 8. Jose Delgado, Central Gwinnett, 2:06.54.

Girls 200 IM
1. Melissa Klein, Milton, 2:01.44; 2. Katie Suhr, Lakeside-DeKalb, 2:07.93; 3. Jamie Saffer, Centennial, 2:08.88; 4. Gretchen Schmaltz, Oconee County, 2:09.18; 5. Karie Haglund, Walton, 2:09.85; 6. Jenny Scimenti, Lassiter, 2:10.29; 7. Sally Ranzau, Northview, 2:10.43; 8. Meredith Banks, Parkview, 2:11.80.

Boys 50 freestyle
1. Bryan Lundquist, Lassiter, 21.28; 2. Marc Horne, Lassiter, 21.99; 3. Adam Bilbrey, Shiloh, 22.08; 4. David Holleman, Pope, 22.16; 5. Matthew McGinley, North Gwinnett, 22.19; 6. Stephen Ryan, Harrison, 22.47; 7. Kenny Jubb, Starr's Mill, 22.59; 8. Chris Hurley, Shiloh, 22.84.

Girls 50 freestyle
1. (tie) Andrea Hupman, Brookwood and Beverly Walker, Walton, 24.27; 3. Caroline Dayton, Parkview, 24.79; 4. Brianna Smith, Camden County, 25.03; 5. Patrina Best, Camden County, 25.17; 6. Maria Breen, Jenkins, 25.28; 7. Christine Keys, Duluth, 25.40; 8. Rachel White, Brookwood, 25.45.

Boys 100 butterfly
1. Bryan Lundquist, Lassiter, 50.02; 2. Jose Delgado, Central Gwinnett, 50.72; 3. Danny Flemming, South Gwinnett, 52.94; 4. Kyle Packer, Parkview, 53.38; 5. David Anderson, Collins Hill, 53.43; 6. Kevin Taylor, Brookwood, 53.77; 7. Ryan Jackson, Harrison, 53.83; 8. Matt Edging, Jonesboro, 54.08.

Girls 100 butterfly
1. Amanda Weir, Brookwood, 55.04; 2. Karie Haglund, Walton, 56.50; 3. Jenny Scimenti, Lassiter, 58.62; 4. Nicki Golen, Chattahoochee, 58.86; 5. Emily Reardon, Pope, 59.08; 6. Brittany Stevens, Starr's Mill, 59.39; 7. Julia Lutz, Parkview, 59.52; 8. Anna Gleyzer, Lassiter, 59.77.

Boys 100 freestyle
1. Wesley Flatt, Centennial, 44.90* 2. Scott Wherry, Collins Hill, 47.58; 3. Matthew McGinley, North Gwinnett, 48.85; 4. Jared Gutierrez, Milton, 49.24; 5. Harrison Simmons, Parkview, 49.48; 6. Matt Montgomery, Duluth, 49.53; 7. Andrew Keenan, Northview, 49.63; 8. Kenny Jubb, Starr's Mill, 49.71.

Girls 100 freestyle
1. Andrea Hupman, Brookwood, 51.69; 2. Katie Suhr, Lakeside-DeKalb, 51.82; 3. Julie Richards, Glynn Academy, 53.56; 4. Madeleine Pilchard, Walton, 53.71; 5. Caroline Dayton, Parkview, 54.19; 6. Christine Keys, Duluth, 54.54; 7. Brianna Smith, Camden County, 55.00; 8. Julia Redmon, Newnan, 55.65.

Boys 500 freestyle
1. John Millen, Parkview, 4:28.18* 2. Kevin Cargill, Centennial, 4:38.66; 3. Christian Kata, Evans, 4:38.85; 4. Robert Miller, Chattahoochee, 4:39.88; 5. Danny Flemming, South Gwinnett, 4:41.99; 6. Myles Peck, Brookwood, 4:43.64; 7. Chris Thompson, Harrison, 4:45.99; 8. Zach Rose, Glynn Academy, 4:47.48.

Girls 500 freestyle
1. Claire Maust, Centennial, 4:51.07 (state record); 2. Elizabeth Stowe, Dacula, 5:00.77; 3. Misty Cain, Kennesaw Mountain, 5:01.09; 4. Amanda Henleben, Roswell, 5:05.18; 5. Danielle Kuykendall, Parkview, 5:06.10; 6. Anna Gleyzer, Lassiter, 5:08.92; 7. Meredith Banks, Parkview, 5:10.61; 8. Kelly Rames, Northview, 5:11.37.

Boys 200 freestyle relay
1. Brookwood, 1:29.02; 2. Shiloh, 1:29.61; 3. Parkview, 1:30.55; 4. Harrison, 1:31.27; 5. Duluth, 1:32.11; 6. Chattahoochee, 1:32.40; 7. North Gwinnett, 1:32.53; 8. Milton, 1:32.84.

Girls 200 freestyle relay
1. Brookwood, 1:39.12; 2. Walton, 1:39.47; 3. Centennial, 1:40.49; 4. Lassiter, 1:40.57; 5. Parkview, 1:41.81; 6. Camden County, 1:41.87; 7. Norcross, 1:43.98; 8. Duluth, 1:44.94.

Boys 100 backstroke
1. Kevin Cargill, Centennial, 52.77; 2. Neil Savage, Pope, 52.82; 3. David McManic, Parkview, 53.34; 4. Myles Peck, Brookwood, 53.79; 5. Matt Edging, Jonesboro, 53.88; 6. David Anderson, Collins Hill, 54.08; 7. Bryan Scarborough, Chattahoochee, 55.58.

Girls 100 backstroke
1. Amanda Weir, Brookwood, 56.71; 2. Beverly Walker, Walton, 57.32; 3. Sally Ranzau, Northview, 59.05; 4. Amanda Korell, Central Gwinnett, 1:00.55; 5. Emily Reardon, Pope, 1:01.00; 6. Rachel Coburn, Lassiter, 1:01.12; 7. Kendall Arch, Lassiter, 1:01.16; Emily Stephenson, Harrison, 1:01.59.

Boys 100 breaststroke
1. Michael Cellini, Harrison, 58.27; 2. Adam Bilbrey, Shiloh, 58.79; 3. Will Dorris, McEachern, 1:00.58; 4. Andrew Callahan, Centennial, 1:00.80; 5. Andrew Klein, Milton, 1:01.76; 6. Justin Hong, Lassiter, 1:01.97; 7. Matt Mullen, Wheeler, 1:02.86; 8. Tim Corning, Camden County, 1:03.25.

Girls 100 breaststroke
1. Melissa Klein, Milton, 1:02.15* 2. Emily Roberts, South Gwinnett, 1:06.91; 3. Gretchen Schmaltz, Oconee County, 1:06.93; 4. Gretchen Corliss, Sequoyah, 1:07.36; 5. Michelle Hanson, Chattahoochee, 1:07.54; 6. Kelly Hooton, Camden County, 1:08.02; 7. Darlene Kissel, Woodstock, 1:08.06; 8. Alison Walker, Walton, 1:08.75.

Boys 400 freestyle relay
1. Centennial, 3:12.89; 2. Lassiter, 3:12.90; 3. Parkview, 3:13.44; 4. Collins Hill, 3:18.16; 5. Chattahoochee, 3:19.91; 6. Harrison, 3:20.29; 7. Pope, 3:20.44; 8. Milton, 3:22.94.

Girls 400 freestyle relay
1. Centennial, 3:36.63; 2. Parkview, 3:39.98; 3. Lassiter, 3:40.16; 4. Glynn Academy, 3:43.13; 5. Brookwood, 3:43.28; 6. Milton, 3:43.44; 7. Norcross, 3:43.49; 8. Duluth, 3:46.26.

A/AA/AAA/AAAA RESULTS

Girls' Top 10 Team Scores
1. Westminster, 352
2. Marist, 299.50
3. Greater Atlanta Christian, 144
4. Wesleyan, 141
5. Lovett, 125
6. Providence Christian Academy, 122
7. North Springs, 118
8. St. Pius X, 108
9. Chamblee, 107
10. Dunwoody, 74.

Boys' Top 10 Team Scores
1. Westminster, 239
2. Woodward, 192
3. South Forsyth, 185
4. Marist, 157
5. St. Pius X, 93.50
6. Providence Christian Academy, 93
7. Riverwood, Salem, 90
7. Greater Atlanta Christian, 90
9. Dalton, 80.

Boys 200 medley relay
1. Westminster, 1:40.18; 2. Marist, 1:42.61; 3. (tie) Woodward, 1:42.8 and St. Pius X, 1:42.8; 5. Salem, 1:44.25; 6. Dalton, 1:44.51; 7. Greenbrier, 1:45.07; 8. Riverwood, 1:48.55.

Girls 200 medley relay
1. Marist, 1:50.19; 2. Westminster, 1:51.42; 3. Greater Atlanta Christian, 1:53.86; 4. North Springs, 1:56.38; 5. Lovett, 1:57.87; 6. Woodward, 1:58.35; 7. Columbus, 1:58.65; 7. North Forsyth, 2:00.78.

Boys 200 freestyle
1. Chris Ewald, South Forsyth, 1:42.57; 2. Robert Griest, Westminster, 1:44.14; 3. Kent Garber, Riverwood, 1:47.03; 4. Cole Perron, Gainesville, 1:49.29; 5. Blake Ramsey, Woodward, 1:50.18; 6. John Withers, Chamblee, 1:50.42; 7. Blake Briese, St. Pius X, 1:50.48; 8. Charles Byrd, Savannah County Day, 1:51.35.

Girls 200 freestyle
1. Elizabeth Hill, Westminster, 1:47.66; 2. Elizabeth Durot, Marist, 1:49.28; 3. Caitlin Reynolds, Wesleyan, 1:50.36; 4. Nikki Malgeri, Marist, 1:57.16; 5. Karen Mullendore, Athens Academy, 1:57.23; 6. Meghan O'Neill, Marist, 2:00.49; 7. Tyler Smith, Baldwin, 2:01.24; 8. Lida Griest, Lovett, 2:03.80.

Boys 200 IM
1. Will Thorburn, Walker, 1:54.21; 2. Judson Cuttino, Savannah Country Day, 1:54.32; 3. Jack Brown, Westminster, 1:57.08; 4. Casey Arundel, Marist, 1:59.19; 5. Nick Dupuis, Westminster, 2:00.78; 6. Chase Mortimer, Woodward, 2:00.95; 7. Curtis Nelson, Tucker, 2:01.51; 8. Trey Tharpe, Dalton, 2:05.43.

Girls 200 IM
1. Katherine Bell, Westminster, 2:02.95; 2. Erin Corgan, Marist, 2:03.80; 3. Kelley McCallum, Riverwood, 2:08.12; 4. Maggie French, Greater Atlanta Christian, 2:10.90; 5. Megan Campbell, Providence Christian Academy, 2:11.00; 6. Miriam McCrackin, Westminster, 2:12.13; 7. Lisa Qu, Westminster, 2:14.30; 8. Alison Pettay, North Springs, 2:19.58.

Boys 50 freestyle
1. Zachary Landis, Providence Christian Academy, 21.98; 2. Chris Ward, Carrollton, 22.01; 3. Billy Jamerson, Sandy Creek, 22.03; 4. Matt Gurbacki, Greater Atlanta Christian, 22.47; 5. James Lavender, Dunwoody, 22.72; 6. James Smith, Baldwin, 22.77; 7. Brett Hoskinson, Salem, 22.93; 8. Brian Zorn, Bainbridge, 22.95.

Girls 50 freestyle
1. Natanya Harper, Dunwoody, 24.07; 2. Laura McCarthy, Lovett, 24.57; 3. Megan Land, South Forsyth, 24.63; 4. Ruth Westby, Chamblee, 24.70; 5. Kirsten Cartoski, Our Lady of Mercy, 24.84; 6. Lucy Lindsey, Cedar Shoals, 25.07; 7. (tie)Celeste Lantz, North Forsyth and Alyse Pilcher, Harris County, 25.14.

Boys 100 butterfly
1. Dan McMahon, Marist, 51.81; 2. Matt Bartlett, South Forsyth, 53.18; 3. Lincoln Jones, LaGrange, 53.35; 4. Ben Lolies, Providence Christian Academy, 54.10; 5. Nelson Rhinehart, Dalton, 54.37; 6. Jason Johnson, Riverwood, 54.49; 7. Blake Ramsey, Woodward, 54.74; 8. Jonathan Weatherford, Westminster, 55.06.

Girls 100 butterfly
1. Rachel Myco, Providence Christian Academy, 57.08; 2. Kelley McCallum, Riverwood, 57.69; 3. Erin Corgan, Marist, 57.77; 4. Megan Campbell, Providence Christian Academy, 58.84; 5. Nikki Ringelberg, North Springs, 59.51; 6. Ginny Millar, Westside Augusta, 59.80; 7. Hilary Leigh, Athens Academy, 59.90; 8. Lauren Marriott, St. Pius X, 1:00.90.

Boys 100 freestyle
1. Kevin Walsh, Cedar Shoals, 48.19; 2. Zachary Landis, Providence Christian Academy, 48.92; 3. Matt Gurbacki, Greater Atlanta Christian, 49.49; 4. Curtis Nelson, Tucker, 49.59; 5. Michael Kirkpatrick, South Forsyth, 49.60; 6. Chris Ward, Carrollton, 49.72; 7. Casey McKenna, St. Pius X, 50.16; 8. Brian Zorn, Bainbridge, 50.16.

Girls 100 freestyle
1. Katherine Bell, Westminster, 51.37; 2. Caitlin Reynolds, Wesleyan, 51.91; 3. Natanya Harper, Dunwoody, 52.68; 4. Ruth Westby, Chamblee, 52.92; 5. Danielle Berish, Chamblee, 54.24; 6. Lucy Lindsey, Cedar Shoals, 54.27; 7. Megan Land, South Forsyth, 54.50; 8. Karin Mullendore, Athens Academy, 54.66.

Boys 500 freestyle
1. Chris Ewald, South Forsyth, 4:29.65; 2.Justin Cuttino, Savannah Country Day, 4:29.70; 3. Robert Griest, Westminster, 4:42.00; 4. Kent Garber, Riverwood, 4:44.42; 5. Nick Dupuis, Westminster, 4:50.07; 6. John Withers, Chamblee, 4:50.11; 7. Lincoln Jones, LaGrange, 4:52.74; 8. Ben Lolies, Providence Christian Academy, 4:53.16.

Girls 500 freestyle
1. Elizabeth Hill, Westminster, 4:51.17; 2. Elizabeth Durot, Marist, 4:54.82; 3. Maggie French, Greater Atlanta Christian, 5:00.49; 4. Nikki Malgeri, Marist, 5:12.60; 5. Lauren Marriott, St. Pius X, 5:15.80; 6. Meghan O'Neill, Marist, 5:19.03; 7. Lida Griest, Lovett, 5:19.45; 8. Aimee Ways, Holy Innocents', 5:33.00.

Boys 200 freestyle relay
1. South Forsyth, 1:29.87; 2. Greater Atlanta Christian, 1:31.46; 3. Woodward, 1:31.60; 4. Salem, 1:32.00; 5. Lakeside-Evans, 1:34.83; 6. Westminster, 1:35.01; 7. Marist, 1:35.40; 8. Pace, 1:35.44.

Girls 200 freestyle relay
1. Marist, 1:38.79; 2. Westminster, 1:39.21; 3. Wesleyan, 1:41.65; 4. North Springs, 1:44.41; 5. Chamblee, 1:44.42; 6. Lovett, 1:44.67; 7. North Forsyth, 1:45.36; 8.Woodward, 1:45.75.

Boys 100 backstroke
1. Will Thorburn, Walker, 51.94; 2. Dan McMahon, Marist, 52.23; 3. Kevin Walsh, Cedar Shoals, 53.54; 4. Matt Bartlett, South Forsyth, 54.01; 5. Jason Johnson, Riverwood, 54.32; 6. Cole Perron, Gainesville, 54.34; 7. Jack Brown, Westminster, 54.92; 8. Chase Mortimer, Woodward, 55.84.

Girls 100 backstroke
1. Rachel Myco, Providence Christian Academy, 59.34; 2. Miriam McCrackin, Westminster, 1:00.70; 3. Jessica Pate, Greater Atlanta Christian, 1:00.95; 4. Hilary Leigh, Athens Academy, 1:01.16; 5. Nikki Ringelberg, North Springs, 1:01.25; 6. Lisa Qu, Westminster, 1:01.81; 7. Alison Faux, Westminter, 1:01.88; 8. Caitlin Fitzpatrick, Marist, 1:02.78.

Boys 100 breaststroke
1. Billy Jamerson, Sandy Creek, 58.2; 2. Casey Arundel, Marist, 59.46; 3. Reid Garner, Grayson, 1:01.59; 4. Jason Wimberly, St. Pius X, 1:02.77; 5. Michael Owens, Westminster, 1:02.78; 6. Andrew Whitley, Salem, 1:03.57; 7. Shay Frendt, Greater Atlanta Christian, 1:03.79; 8. Alex Walendziak, Wesleyan, 1:04.53.

Girls 100 breaststroke
1. Kirsten Cartoski, Our Lady of Mercy, 1:06.81; 2. Victoria Zubowicz, Westminster, 1:07.65; 3. Katie French, Greater Atlanta Christian, 1:07.86; 4. Maddy Johnston, Woodland, 1:09.54; 5. Katie Grien, Westminster, 1:10.33; 6. Alison Pettay, North Springs, 1:10.51; 7. Caitlin Curran, Blessed Trinity, 1:11.62; 8. Noriko Cassman, Columbus, 1:11.70.

Boys 400 freestyle relay
1. South Forsyth, 3:16.45; 2. Westminster, 3:19.02; 3. Woodward, 3:21.02; 4. Marist, 3:22.88; 5. Lakeside-Evans, 3:29.29; 6. Pace, 3:29.69.

Girls 400 freestyle relay
1. Westminster, 3:34.52; 2. Wesleyan, 3:40.09; 3. Greater Atlanta Christian, 3:40.36; 4. Marist, 3:44.71; 5. Chamblee, 3:48.64; 6. Providence Christian Academy, 3:51.77; 7. St. Pius X, 3:52.19; 8. Lovett, 3:53.73.

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week