Olympians Shine on Day Two of UltraSwim

CHARLOTTE, June 8 — It was "Night of the Olympians" on the second evening of competition at the UltraSwim Invitational here this evening, as three American and a Malaysian Olympian won titles in four of eight finals.

However, some up-and-comers showed their collective heels to the field too, proving once again (as if any reminder was necessary!) that "you're only as good as your last swim."

In the meet's opening race, the women's 200 free, Silvia Szalai, competing unattached, won over Georgia All-America Stefanie Williams (2:02.56-2:02.62). Terrapins' Natalie Coughlin (2:03.45) took the bronze.

The 25-year-old Szalai is a member of Germany's national team and has a pr of 2:00.59 from the 1999 European Championships in Istanbul. She currently
ranks 26th globally with her 2:01.77 from the German Nationals/World Championship Trials in Braunschweig last month.

In the men's race it was Texas' Chris Kemp, swimming for Circle C, touching in 1:53.13 to edge Cincinnati Marlins' Dan Ketchum (1:53.29) and Circle C's Nate Dusing (1:53.37). Ketchum will be a sophomore next fall for Coach Jon Urbancek's Michigan Wolverines while Dusing was a member of both the U.S.' silver medal-winning 800 free relay team at Sydney and Coach Eddie Reese's Texas Longhorn squad, which won its second-consecutive NCAA Championship last March at College Station. Another member of those two relays, Scott Goldblatt, took the B Final in 1:53.04, faster than Kemp's winning time.

At NCAAs Dusing made his collegiate swansong a memorable one as he won a pair of races, the 200 IM and 200 back, his initial college individual titles. He was runner-up to teammate (and fellow Olympian) Ian Crocker in the 100 fly, and swam key legs on several winning relays.

Veteran breaststroker Kristy Kowal, AR-holder in the 200 off her silver medal-winning performance at Sydney, won the 100 this evening in 1:09.86 to
former Georgia teammate Ashley Roby's 1:13.00. A close third was North Carolina AC's Katie Hathaway (1:13.07). Hathaway swims for Coach Frank Comfort's Atlantic Coast Conference Champion North Carolina Tar Heels during the collegiate season, and was ACC champ in the 200 breast.

The Athens Bulldogs, Georgia Coach Jack Bauerle's USS club, made it a clean sweep when Malaysian Olympian Elvin Chia won the men's 100. Chia swam 1:03.57 to 1:04.51 for Circle C runner-up Brendan Hansen, NCAA 100-200 breast champ for Texas this past season. Hansen, American record-holder in the yards version of the 200 breast, will get a chance for a rematch next month in Fukuoka at the World Championships as he will swim both the 100 and 200 breast — as will Chia.

WC teammate Mary Descenza, who set a national prep record in the 100 fly at the Illinois state high school championships this season, gained a measure
of revenge tonight when she defeated Coughlin, 59.73-1:00.53. Coughlin won their Trials race by .01, 59.38-59.39.

In the men's event it was Michigan's Olympic champ, Tom Malchow, cruising to a 54.89-55.13 win over Circle C's Tommy Hannan. Hannan got his second NCAA ring for the Longhorns in March and also was an Olympian in the 100 fly at Sydney. A second Texan, Bryan Jones, was third (56.07) whle Crocker (56.08) finished fourth.

Villanova All-America Maddie Crippen, a Sydney Olympian herself, was fastest in the 400 IM (4:56.09) with Hatahaway next(4:57.64)and TPA's [Tritons of
Petersburg Aquatics] Mirjana Boseveka (4:57.88) taking the bronze. Boseveka was ACC woman's Swimmer of the Year for Coach Mark Bernardino's Virginia Cavaliers and represents Macedonia internationally.

Erik Vendt, Sydney silver medalist and 2000 NCAA champ for Coach Mark Schubert's USC Trojans, won the men's 400 IM (4:29.88). Runner-up was Crippen's "kid" brother, Fran (4:33.22). Third was Gator Swimming's Eric Donnelly (4:33.86), an NCAA finalist.

The women's 400 sprint relay went to Braden Swim & Tennis (3:57.37) with Gator Swimming second (4:00.69) and Greater Toledo third (4:00.73). Germantown's Williams had the fastest leadoff, 57.75.

The men's title went to Circle C, with Kemp's 51.86 the quickest leadoff. The only other sub 52 leadoff went to Auburn Aquatics' French Olympian Romain Barnier (51.90). Barnier was a member of Coach David Marsh's Auburn NCAA Championship squad a few years ago.

– Bill Bell

CHARLOTTE ULTRASWIM
Charlotte, NC, U.S.A.
June 8,, 2001
50 meter pool
Event 3 Women 200 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 1:56.78 9/6/94 Franziska van Almsick – GER
American: @ 1:57.90 7/27/92 Nicole Haislett – USA
US Open: # 1:58.02 7/15/00 Claudia Poll – Costa Rica
Pepsi Meet: $ 1:59.44 Claudia Poll – Costa Rica
P66 National: 2:04.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Szalai, Silvia 19 UNGSC-FL 2:04.94 2:02.56
29.89 1:01.58 1:31.91 2:02.56
2 Williams, Stefanie M 21 GAAC-MA 2:05.15 2:02.62
28.76 59.74 1:31.41 2:02.62
3 Coughlin, Natalie A 18 TERA-PC 2:04.25 2:03.45
29.47 1:01.19 1:32.11 2:03.45
4 Atkinson, Janelle A 18 BSS-FL 2:05.32 2:05.32
29.85 1:01.96 1:33.63 2:05.32
5 Correia, Maritza C 19 BSTC-FL 2:07.65 2:06.02
29.26 1:01.12 1:33.95 2:06.02
6 Munz, Diana Z 18 LESD-OH 2:07.75 2:06.30
29.82 1:01.78 1:34.69 2:06.30
7 Gibney, Chantel 20 BSTC-FL 2:07.19 2:06.55
30.22 1:02.21 1:34.55 2:06.55
8 Hastings, Chelsea C 17 CCS-ST 2:07.44 2:07.31
29.87 1:02.05 1:34.95 2:07.31
B – Final
9 Descenza, Mary E 16 ACAD-IL 2:08.27 2:06.48
29.72 1:01.96 1:33.86 2:06.48
10 Brown, Sally J 18 MVP-NE 2:08.09 2:06.94
29.97 1:02.39 1:34.30 2:06.94
11 Cech, Christy M 22 NOLE-FL 2:08.72 2:07.48
29.34 1:01.10 1:34.18 2:07.48
12 Johnson, Brittany D 16 WSY-NC 2:09.20 2:07.62
35.26 1:02.86 1:55.37 2:07.62
13 Kelly, Kim E 14 BAD-NI 2:08.52 2:09.84
30.62 1:03.48 1:36.63 2:09.84
14 Olsen, Rebekah L 20 GSC-FL 2:08.48 2:10.83
30.11 1:03.12 1:36.76 2:10.83
15 Hentschel, Susan E 16 WTSC-IN 2:08.48 2:10.88
30.36 1:03.31 1:37.13 2:10.88
16 Baly, Amy 18 DYNA-GA 2:09.25 2:11.97
31.02 1:04.19 1:38.49 2:11.97
C – Final
17 Becks, Danielle Y 19 CAL-PC 2:09.70 2:07.13
30.25 1:02.16 1:34.60 2:07.13
18 Deary, Melissa R 18 BSS-FL 2:09.87 2:08.41
31.32 1:04.57 1:36.88 2:08.41
19 Carr, Stephanie D 15 BSS-FL 2:09.60 2:08.68
30.83 1:04.02 1:36.56 2:08.68
20 Bosevska, Mirjana 19 TPA-FL 2:10.07 2:08.87
30.97 1:03.75 1:36.80 2:08.87
21 Bland, Katy J 15 UNRSA-NC 2:09.46 2:09.33
30.24 1:03.57 1:36.76 2:09.33
22 Quinn, Kathleen M 18 MAC-NC 2:09.61 2:09.51
30.52 1:03.67 1:36.63 2:09.51
23 Rose, Rebecca 19 RSA-NC 2:10.32 2:12.49
31.31 1:04.31 1:38.56 2:12.49
24 Johnson, Susan E 16 GTAC-OH 2:10.17 2:13.24
1:05.83 1:49.42 2:13.24

Event 4 Men 200 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 1:44.69 3/27/01 Ian Thorpe – AUS
American: @ 1:46.73 9/18/00 Josh Davis – USA
US Open: # 1:47.26 8/11/00 Josh Davis – Circle C
Pepsi Meet: $ 1:51.29 Gustavo Borges – Bolles
P66 National: 1:53.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kemp, Chris M 20 CCS-ST 1:53.75 1:53.13
26.37 54.63 1:23.29 1:53.13
2 Ketchum, Daniel J 19 CM-OH 1:54.43 1:53.29
26.74 55.66 1:24.70 1:53.29
3 Dusing, Nate J 22 CCS-ST 1:54.84 1:53.37
26.28 55.22 1:24.19 1:53.37
4 Crippen, Francis M 17 GAAC-MA 1:55.12 1:53.96
26.97 55.71 1:24.99 1:53.96
5 Kintz, Nicolas Z 23 ABSC-GA 1:55.68 1:54.01
27.26 56.11 1:25.39 1:54.01
6 Alleyne, Damian A 18 BSS-FL 1:54.88 1:54.23
27.19 56.32 1:25.32 1:54.23
7 Barnier, Romain O 25 AUB-SE 1:56.07 1:54.81
26.55 55.60 1:25.09 1:54.81
8 Deal, Jack W 18 TEAM-NC 1:55.92 1:57.89
27.77 58.18 1:28.34 1:57.89
B – Final
9 Goldblatt, Scott D 21 BAC-NJ 1:57.03 1:53.04
26.16 54.39 1:23.17 1:53.04
10 Montesterio, Ricardo A 22 GSC-FL 1:56.92 1:55.34
27.67 57.14 1:26.21 1:55.34
11 Thompson, Chris L 22 CW-MI 1:56.86 1:55.89
27.49 57.45 1:27.10 1:55.89
12 Glasco, Judd C 19 NCAC-NC 1:57.44 1:56.76
28.16 58.07 1:28.40 1:56.76
13 Gustafson, Tyler R 17 VAST-VA 1:57.06 1:56.82
27.08 56.55 1:26.52 1:56.82
14 Brinn, Sion D 28 UN-OH 1:58.09 1:57.09
28.08 58.07 1:27.95 1:57.09
15 Moreau, Lionel G 27 AUB-SE 1:57.76 1:59.07
58.89 1:29.41 1:59.07
16 Anderson, Luke Z 19 NOVA-VA 1:57.22 1:59.31
27.21 57.28 1:28.07 1:59.31
C – Final
17 Rauch, Jamie R 21 CCS-ST 1:58.84 1:53.79
27.20 55.68 1:24.59 1:53.79
18 Porth, Mike R 19 CW-MI 1:58.66 1:57.63
27.62 57.62 1:27.71 1:57.63
19 Zuddernof, Matt K 20 WA-WI 1:58.43 1:57.75
27.18 57.11 1:27.71 1:57.75
20 Manggang, Die Ung A 20 ABSC-GA 1:58.76 1:58.12
28.09 58.50 1:28.97 1:58.12
21 Roberts, Brandon T 21 AUB-SE 1:59.42 1:58.38
28.50 58.55 1:28.69 1:58.38
22 Hartley, Brian J 17 WTSC-IN 1:59.31 1:59.56
27.86 58.01 1:28.99 1:59.56
23 Wheeler, Michael J 20 NOVA-VA 1:58.96 1:59.57
28.21 58.65 1:29.55 1:59.57
24 Boon, Read R 20 BULL-NC 1:58.66 2:00.62
27.51 57.50 1:29.15 2:00.62

Event 5 Women 100 Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 1:06.52 8/23/99 Penny Heyns – RSA
American: @ 1:07.05 9/18/00 Megan Quann – USA
US Open: # 1:06.95 7/18/99 Penny Heyns – RSA
Pepsi Meet: $ 1:09.10 Kristy Kowal – Athens Bulldog
P66 National: 1:13.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kowal, Kristy A 22 ABSC-GA 1:10.84 1:09.86
33.15 1:09.86
2 Roby, Ashley E 20 ABSC-GA 1:13.29 1:13.00
34.40 1:13.00
3 Hathaway, Katie A 21 NCAC-NC 1:13.03 1:13.07
34.77 1:13.07
4 Bovee, Brielle 18 HIGH-FL 1:14.63 1:13.50
34.73 1:13.50
5 Acker, Becky D 19 PSDN-VA 1:15.23 1:14.72
35.79 1:14.72
6 Pate, Virginia W 18 WSY-NC 1:15.44 1:15.50
36.05 1:15.50
7 Crippen, Maddy M 20 GAAC-MA 1:15.30 1:16.20
35.97 1:16.20
8 Duerk, Lauren D 17 BSS-FL 1:16.63 1:16.42
36.34 1:16.42
B – Final
9 Hemmerle, Tracey L 17 UNGAA-MA 1:16.69 1:16.91
37.02 1:16.91
10 Boucher, Holly C 17 MVP-NE 1:16.77 1:17.16
36.17 1:17.16
11 McIlvain, Kerri A 13 GAAC-MA 1:17.68 1:17.32
36.66 1:17.32
12 Pisula, Emily R 18 WA-WI 1:17.80 1:17.65
36.09 1:17.65
13 Frega, Desirae C 19 GSC-FL 1:19.74 1:17.81
36.86 1:17.81
14 Cassidy, Andrea L 18 TPA-FL 1:18.18 1:18.19
37.01 1:18.19
15 Bennett, Elaine M 17 NOVA-VA 1:18.02 1:18.35
36.96 1:18.35
16 Anderson, Cait A 21 NOVA-VA 1:18.45 1:20.23
37.13 1:20.23
C – Final
17 Fahrlender, Cassie C 15 DAK-SE 1:20.21 1:19.06
34.99 1:19.06
18 Steenrod, Anna W 14 MAC-NC 1:20.20 1:19.20
37.23 1:19.20
19 Hemric, Lindsay E 16 MAC-NC 1:20.57 1:19.88
37.66 1:19.88
20 Gomes, Kelsee A 17 MAC-NC 1:21.89 1:20.99
38.52 1:20.99
21 White, Lea L 19 MAC-NC 1:22.67 1:21.36
38.26 1:21.36
22 Dabney, Alyson L 18 MAC-NC 1:21.87 1:21.65
38.52 1:21.65
23 Peart, Meghan E 17 GAAC-MA 1:23.87 1:22.68
38.54 1:22.68
24 Niklas, Sarah M 15 GTAC-OH 1:23.64 1:24.15
39.28 1:24.15

Event 6 Men 100 Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 1:00.29 3/28/01 Ed Moses – Curl-Burke
American: @ 1:00.29 3/28/01 Ed Moses – Curl Burke
US Open: # 1:00.29 3/28/01 Ed Moses – Curl Burke
Pepsi Meet: $ 1:03.21 Mike Barrowman – Curl Burke
P66 National: 1:05.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Chia, Elvin N 24 ABSC-GA 1:05.16 1:03.57
30.03 1:03.57
2 Hansen, Brendan J 19 CCS-ST 1:05.90 1:04.51
30.19 1:04.51
3 Hine, Antony J 22 FAU-FG 1:06.17 1:06.03
30.70 1:06.03
4 Nienaber, Wickus 19 NOLE-FL 1:06.77 1:06.67
30.75 1:06.67
5 Chadsey, Ian A 20 GSC-FL 1:07.10 1:06.71
31.44 1:06.71
6 Helin, Chris E 21 NCAC-NC 1:07.23 1:07.34
31.81 1:07.34
7 Tam, Ansel T 21 GSC-FL 1:07.73 1:07.35
31.98 1:07.35
8 Bloom, Jason J 20 MAC-NC 1:07.97 1:08.78
32.70 1:08.78
B – Final
9 Pogioli, Giordan S 17 PAWW-IL 1:08.71 1:08.10
32.54 1:08.10
10 Garland, Barry A 23 FAU-FG 1:08.74 1:09.21
31.60 1:09.21
11 Howard, Travis S 19 FAU-FG 1:09.33 1:09.68
34.13 1:09.68
12 Fischetti, Robbie F 16 PSDN-VA 1:10.01 1:10.40
33.35 1:10.40
13 Glass, Greg M 18 MAC-NC 1:10.97 1:11.09
33.03 1:11.09
14 Chung, Timmy M 20 UNHIG-FL 1:10.51 1:11.18
33.37 1:11.18
14 Brunson, Chris D 18 UNWA-WI 1:10.05 1:11.18
32.59 1:11.18
16 Fiske, Brian Z 15 MVP-NE 1:10.01 1:11.29
33.41 1:11.29
C – Final
17 Hall, Adam A 19 BAMA-SE 1:11.79 1:11.30
32.60 1:11.30
18 Helfrich, Griff A 18 CGBD-VA 1:11.17 1:11.87
33.83 1:11.87
19 Haberle, Sinisa 19 BULL-NC 1:12.60 1:12.19
32.58 1:12.19
20 Joyce, Sean M 19 CW-MI 1:13.45 1:12.37
33.38 1:12.37
21 Bergren, Andy J 15 BSS-FL 1:12.65 1:12.39
34.32 1:12.39
22 Pearce, Rob B 16 MAC-NC 1:12.38 1:12.65
34.24 1:12.65
23 Vick, Dan C 20 BULL-NC 1:13.49 1:13.47
33.91 1:13.47
24 Colyer, Bobby A 18 BULL-NC 1:13.74 1:14.44
33.80 1:14.44

Event 7 Women 100 Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 56.61 9/17/00 Inge de Bruijn – NED
American: @ 57.58 8/9/00 Dara Torres – USA
US Open: # 56.64 7/22/00 Inge de Bruijn – NED
Pepsi Meet: $ 59.49 Martina Moracova – Dallas
P66 National: 1:03.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Descenza, Mary E 16 ACAD-IL 1:01.85 59.73
28.20 59.73
2 Coughlin, Natalie A 18 TERA-PC 1:02.09 1:00.53
28.12 1:00.53
3 Szalai, Silvia 19 UNGSC-FL 1:03.32 1:02.98
30.00 1:02.98
4 Harper, Rebecca E 18 NOVA-VA 1:03.36 1:03.22
29.42 1:03.22
5 Cope, Haley G 22 CAL-PC 1:04.09 1:03.44
29.33 1:03.44
6 Shealy, Courtney A 23 ABSC-GA 1:04.13 1:04.01
29.36 1:04.01
7 Crisman, Jennifer E 21 CW-MI 1:03.92 1:04.40
30.24 1:04.40
8 Walkley, Keegan A 27 UNAB-GA 1:04.10 1:04.80
29.68 1:04.80
B – Final
9 Robinson, Katie A 16 BSS-FL 1:04.73 1:03.89
29.49 1:03.89
10 Johnson, Ellen M 16 GTAC-OH 1:05.27 1:04.28
30.84 1:04.28
11 Carroll, Katie M 16 GTAC-OH 1:05.12 1:04.39
30.21 1:04.39
12 Flook, Suzy M 20 AUB-SE 1:05.44 1:04.80
30.25 1:04.80
13 Correia, Maritza C 19 BSTC-FL 1:05.62 1:05.22
30.42 1:05.22
14 Buck, Stephanie A 20 ABSC-GA 1:05.45 1:05.40
31.34 1:05.40
15 Georoff, Andrea A 18 HIGH-FL 1:05.85 1:05.73
30.60 1:05.73
16 Griffith, Natalie E 19 CGBD-VA 1:05.62 1:05.87
31.05 1:05.87
C – Final
17 Taylor, Brooke D 18 HIGH-FL 1:06.29 1:05.46
30.78 1:05.46
18 Fiss, Melissa R 21 NSS-NC 1:06.14 1:06.07
31.22 1:06.07
19 Teague, Cara E 20 GSC-FL 1:06.04 1:06.15
31.01 1:06.15
20 LeClair, Danielle D 14 NOVA-VA 1:06.17 1:06.34
31.41 1:06.34
21 Permenter, Katie K 20 UNAB-GA 1:06.78 1:06.53
31.66 1:06.53
22 Bland, Katy J 15 UNRSA-NC 1:06.67 1:06.65
32.00 1:06.65
23 Olsen, Rebekah L 20 GSC-FL 1:06.76 1:07.47
31.22 1:07.47
24 Bowman, Sarah E 19 SOCO-CT 1:06.86 1:07.72
32.40 1:07.72

Event 8 Men 100 Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 51.81 12/12/99 Michael Klim – AUS
American: @ 52.44 9/22/00 Ian Crocker – USA
US Open: # 52.27 7/24/96 Denis Pankratov – RUS
Pepsi Meet: $ 54.09 Tom Malchow – Club Wolverine
P66 National: 55.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Malchow, Tom A 24 CW-MI 56.71 54.89
25.68 54.89
2 Hannan, Tommy G 21 CCS-ST 57.45 55.13
25.56 55.13
3 Jones, Bryan D 22 UNCCS-ST 56.31 56.07
25.95 56.07
4 Crocker, Ian L 18 CCS-ST 57.16 56.08
26.54 56.08
5 Michaelson, Ben R 19 SOCO-CT 57.24 56.45
26.23 56.45
6 Coyne, Brendan M 20 WA-WI 57.47 56.80
26.53 56.80
7 Scannell, Brian P 21 ABSC-GA 57.64 57.33
26.61 57.33
8 Marshall, Matt T 18 WA-WI 57.34 57.45
26.41 57.45
B – Final
9 Quevedo, Ozzie J 24 AUB-SE 57.68 56.99
26.38 56.99
10 Barnier, Romain O 25 AUB-SE 58.09 57.06
26.80 57.06
11 Gonzalez, Chuy 24 GSC-FL 58.84 57.76
26.51 57.76
12 Finch, Doak D 23 UNNOV-VA 58.60 58.29
27.10 58.29
13 Dettloff, Scott D 17 UNRSA-NC 57.83 58.62
27.19 58.62
14 Verhoef, Peter J 16 CGBD-VA 58.79 58.80
27.60 58.80
15 Underhill, Colin J 19 LRS-KY 59.05 58.84
27.39 58.84
16 Moccari, Cameron 18 RSA-NC 59.03 1:00.09
27.70 1:00.09
C – Final
17 Cover, Brandon T 19 BSS-FL 59.09 58.73
27.53 58.73
18 Gustafson, Adam G 20 VAST-VA 59.93 59.35
27.35 59.35
19 Kanoy, Ben R 17 BULL-NC 59.49 59.40
28.27 59.40
20 Owens, Jimmy L 19 MAC-NC 59.22 59.63
27.64 59.63
21 Tarantino, Nick J 20 BTAC-LA 59.96 59.64
27.19 59.64
22 Oliver, Jorge M 20 BSS-FL 59.97 59.71
28.12 59.71
23 Proffitt, Jordie 19 BAMA-SE 59.95 1:00.03
27.79 1:00.03
24 Odendaal, Hendrick J 21 GSC-FL 59.98 1:00.21
27.42 1:00.21

Event 9 Women 400 Meter IM
===============================================================================
World: ! 4:33.59 9/16/00 Yana Klochkova – UKR
American: @ 4:37.58 7/26/92 Summer Sanders – USA
US Open: # 4:38.58 8/8/88 Janet Evans – Fullerton
Pepsi Meet: $ 4:44.20 Christina Teuscher – Badger
P66 National: 4:57.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Crippen, Maddy M 20 GAAC-MA 4:58.41 4:56.09
31.99 1:07.89 1:46.40 2:24.06 3:06.14 3:48.61 4:22.62 4:56.09
2 Hathaway, Katie A 21 NCAC-NC 5:01.06 4:57.64
33.24 1:10.74 1:49.14 2:29.44 3:10.11 3:52.52 4:25.59 4:57.64
3 Bosevska, Mirjana 19 TPA-FL 5:02.96 4:57.88
32.03 1:07.98 1:47.48 2:26.18 3:09.23 3:52.33 4:25.71 4:57.88
4 Cassidy, Andrea L 18 TPA-FL 5:02.16 5:01.65
32.52 1:09.61 1:47.80 2:26.73 3:08.97 3:53.15 4:27.52 5:01.65
5 Carusone, Ashley H 16 NCFY-FL 5:03.91 5:01.70
31.57 1:07.94 1:47.17 2:26.68 3:10.97 3:55.69 4:28.97 5:01.70
6 Baly, Amy 18 DYNA-GA 5:06.02 5:03.81
33.90 1:11.30 1:52.52 2:31.97 3:15.21 3:58.61 4:31.56 5:03.81
7 Pendleton, Bethany E 19 WA-WI 5:06.06 5:08.86
32.78 1:10.70 1:50.36 2:30.16 3:13.45 3:59.97 4:34.29 5:08.86
8 Hastings, Chelsea C 17 CCS-ST 5:01.88 5:08.92
31.91 1:09.42 1:49.79 2:30.05 3:13.46 3:58.32 4:33.58 5:08.92
B – Final
9 Quinn, Kathleen M 18 MAC-NC 5:07.45 5:04.70
33.11 1:12.28 1:50.24 2:28.29 3:12.84 3:58.75 4:31.90 5:04.70
10 Griffith, Natalie E 19 CGBD-VA 5:09.03 5:06.41
32.24 1:09.15 1:49.23 2:30.02 3:13.78 3:58.14 4:32.93 5:06.41
11 Clemens, Clare 15 BASC-MR 5:08.46 5:06.52
32.83 1:10.86 1:49.57 2:29.24 3:12.13 3:57.32 4:32.01 5:06.52
12 Acker, Becky D 19 PSDN-VA 5:06.58 5:06.66
33.85 1:12.50 1:53.83 2:34.28 3:16.07 3:57.89 4:32.56 5:06.66
13 Johnson, Brittany D 16 WSY-NC 5:08.84 5:08.10
32.90 1:10.13 1:50.31 2:29.54 3:13.95 3:58.89 4:34.24 5:08.10
14 Duerk, Lauren D 17 BSS-FL 5:07.60 5:08.90
33.91 1:12.07 1:52.43 2:31.35 3:14.87 3:58.01 4:33.92 5:08.90
15 Buck, Stephanie A 20 ABSC-GA 5:08.61 5:09.93
31.87 1:08.92 1:49.44 2:29.50 3:14.09 3:59.62 4:35.33 5:09.93
16 Mumper, Laura C 17 NOVA-VA 5:08.51 5:11.28
33.47 1:11.41 1:51.38 2:30.61 3:15.47 4:00.74 4:36.72 5:11.28
C – Final
17 Brown, Sally J 18 MVP-NE 5:09.27 5:01.42
32.28 1:09.07 1:47.57 2:27.21 3:09.88 3:53.57 4:27.73 5:01.42
18 Pisula, Emily R 18 WA-WI 5:12.00 5:03.09
32.14 1:09.37 1:47.87 2:26.91 3:10.37 3:54.21 4:28.89 5:03.09
19 Boland, Kara M 16 GAAC-MA 5:10.70 5:04.78
31.76 1:07.63 1:45.92 2:25.08 3:09.92 3:57.36 4:31.18 5:04.78
20 Pate, Virginia W 18 WSY-NC 5:11.77 5:07.26
33.74 1:11.55 1:52.71 2:32.66 3:15.32 3:57.66 4:33.04 5:07.26
21 Villarreal, Paty 18 BSS-FL 5:12.23 5:08.92
33.73 1:11.10 1:50.67 2:29.33 3:15.02 4:00.84 4:35.58 5:08.92
22 Fleming, Morgan M 21 ABSC-GA 5:10.90 5:14.39
32.72 1:10.21 1:51.07 2:31.69 3:17.62 4:04.49 4:39.57 5:14.39
23 Labosky, Marie R 19 GAAC-MA 5:13.33 5:19.55
33.96 1:13.68 1:52.76 2:32.31 3:17.43 4:04.98 4:42.05 5:19.55
24 Bennett, Elaine M 17 NOVA-VA 5:11.36 5:21.15
32.70 1:12.58 1:52.99 2:35.39 3:20.26 4:07.08 4:44.50 5:21.15

Event 10 Men 400 Meter IM
===============================================================================
World: ! 4:11.76 9/17/00 Tom Dolan – USA
American: @ 4:11.76 9/17/00 Tom Dolan – USA
US Open: # 4:12.72 3/7/96 Tom Dolan – Curl Burke
Pepsi Meet: $ 4:18.97 Tom Dolan – Curl Burke
P66 National: 4:32.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Vendt, Erik 20 OSS-NE 4:35.47 4:29.88
28.95 1:01.71 1:35.69 2:09.32 2:47.51 3:26.99 3:58.91 4:29.88
2 Crippen, Francis M 17 GAAC-MA 4:37.23 4:33.22
28.87 1:02.70 1:37.52 2:12.36 2:51.35 3:32.40 4:03.12 4:33.22
3 Donnelly, Eric R 20 GSC-FL 4:36.66 4:33.86
29.25 1:02.62 1:38.20 2:13.72 2:52.03 3:31.94 4:03.23 4:33.86
4 Helin, Chris E 21 NCAC-NC 4:38.03 4:36.01
29.58 1:02.38 1:39.54 2:15.88 2:55.58 3:34.53 4:06.06 4:36.01
5 Wheeler, Michael J 20 NOVA-VA 4:39.50 4:37.19
28.40 1:01.05 1:36.18 2:10.05 2:51.95 3:34.66 4:06.52 4:37.19
6 Shevchik, Dan 24 GSC-FL 4:40.86 4:38.07
1:02.29 2:11.47 2:52.89 3:34.51 4:06.94 4:38.07
7 Glasco, Judd C 19 NCAC-NC 4:36.87 4:41.02
29.71 1:03.08 1:40.08 2:16.72 2:58.09 3:39.42 4:10.72 4:41.02
8 Norton, Tim D 17 TIDE-VA 4:41.89 4:43.43
29.42 1:03.12 1:39.42 2:14.86 2:56.27 3:38.96 4:11.60 4:43.43
B – Final
9 Trupin, Dan M 17 CCMY-IL 4:46.83 4:36.64
28.37 1:02.79 1:39.03 2:15.06 2:55.22 3:34.76 4:05.55 4:36.64
10 Underhill, Colin J 19 LRS-KY 4:43.34 4:40.21
28.41 1:01.09 1:36.85 2:11.50 2:52.69 3:35.45 4:08.08 4:40.21
11 Cover, Brandon T 19 BSS-FL 4:42.84 4:42.20
28.16 1:03.06 1:37.85 2:13.61 2:54.84 3:38.08 4:10.57 4:42.20
12 Crossman, Shaun R 20 TPA-FL 4:47.95 4:45.41
29.29 1:02.99 1:40.63 2:18.34 2:58.68 3:40.02 4:12.92 4:45.41
13 Hartley, Brian J 17 WTSC-IN 4:46.93 4:45.67
29.30 1:02.93 1:39.90 2:15.35 2:58.32 3:41.89 4:14.70 4:45.67
14 Tully, Tim 18 BAD-NI 4:48.40 4:49.65
29.73 1:03.55 1:40.10 2:15.62 2:58.48 3:42.94 4:16.50 4:49.65
15 Moreau, Lionel G 27 AUB-SE 4:48.05 4:58.99
30.70 1:06.41 2:22.49 3:06.31 3:50.03 4:58.99
— Mohr, Stephen A 20 NCAC-NC 4:42.01 DQ
29.95 1:03.23 1:40.43 2:16.35 2:57.16 3:39.94 4:12.59 DQ
C – Final
17 Yacco, Matt E 20 UNGSC-FL 4:50.38 4:44.63
29.46 1:04.06 1:40.66 2:17.22 2:57.93 3:40.97 4:12.95 4:44.63
18 Rojas, Cristian 19 RSA-NC 4:50.53 4:46.68
29.48 1:04.58 1:40.74 2:16.50 2:58.86 3:42.82 4:14.24 4:46.68
19 Abdullah, Wan A 26 ABSC-GA 4:51.48 4:48.46
29.83 1:04.55 1:42.86 2:21.67 3:02.14 3:44.58 4:16.90 4:48.46
20 Ackley, Andrew 18 RSA-NC 4:52.66 4:49.65
1:06.67 2:22.09 3:04.21 3:46.76 4:49.65
21 Ciferri, Brink W 20 WA-WI 4:48.95 4:50.35
29.73 1:04.50 1:41.32 2:18.36 3:00.68 3:45.33 4:18.31 4:50.35
22 Tam, Ansel T 21 GSC-FL 4:51.80 4:51.58
31.28 1:06.58 1:46.08 2:24.04 3:04.11 3:45.73 4:20.34 4:51.58
23 Biedrzycki, Chris G 19 MAC-NC 4:52.98 4:51.99
31.48 1:08.43 1:44.96 2:22.41 3:03.03 3:45.68 4:19.41 4:51.99
24 Nixon, Chris E 18 PSDN-VA 4:51.52 4:59.88
29.78 1:05.26 1:44.19 2:21.79 3:07.35 3:53.13 4:26.39 4:59.88

Event 11 Women 400 Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: ! 3:36.61 9/16/00 USA Olympic Team
American: @ 3:36.61 9/16/00 USA Olympic Team
US Open: # 3:39.29 7/22/96 USA Olympic Team
Pepsi Meet: $ 3:48.62 Florida Aquatics
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brandon Swim & Tennis-FL 'A' 3:59.24 3:57.37
1) Gibney, Chantel 20 2) Bowden, Katie J 17
3) Ellis, Carrie M 17 4) Correia, Maritza C 19
28.81 59.06 1:59.22 2:28.84 2:59.50 3:26.99 3:57.37
2 Gator Swim Club-FL 'A' 3:52.00 4:00.69
1) Martindale, Leah S 22 2) Olsen, Rebekah L 20
3) Teague, Cara E 20 4) Gilliam, Kristin 16
28.04 58.89 1:27.25 1:58.64 2:28.06 3:00.03 3:29.11 4:00.69
3 Greater Toledo-OH 'A' 3:56.57 4:00.73
1) Johnson, Susan E 16 2) Saum, Anna C 18
3) Carroll, Katie M 16 4) Johnson, Ellen M 16
29.33 1:00.98 2:30.73 3:01.58 3:29.67 4:00.73
4 Germantown Academy-MA 'A' 3:58.00 4:05.09
1) Williams, Stefanie M 21 2) Peart, Meghan E 17
3) Crippen, Maddy M 20 4) Boland, Kara M 16
27.81 57.75 1:27.35 2:00.57 2:31.26 3:03.52 3:33.09 4:05.09
5 The Bolles School Sharks-FL 'A' 4:00.00 4:05.15
1) Atkinson, Janelle A 18 2) Gamblin, Mary M 17
3) Duerk, Lauren D 17 4) Deary, Melissa R 18
28.93 59.77 1:29.60 2:02.74 2:32.31 3:04.22 3:34.09 4:05.15
6 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:01.50 4:05.23
1) Smith, Kendall M 17 2) Banning-Arndt, Britton G 16
3) Lewis, Courtney E 18 4) Hathaway, Katie A 21
29.24 1:01.39 1:14.05 1:30.25 2:02.65 2:32.23 4:05.23
7 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:01.00 4:06.70
1) Massaro, Courtney C 19 2) Lane, Cara M 20
3) Anderson, Cait A 21 4) Harper, Rebecca E 18
29.68 1:01.77 2:02.74 1:31.34 2:14.02 3:34.38 4:06.70
8 Trinity Prep Aquatics-FL 'A' 3:58.00 4:06.87
1) Watkins, Christy A 19 2) Bosevska, Mirjana 19
3) Cassidy, Andrea L 18 4) Clark, Shanna M 15
29.07 1:01.04 1:29.72 2:01.59 2:31.21 3:03.74 3:32.75 4:06.87
9 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 4:02.50 4:08.48
1) Arey, Kristen A 16 2) Gardner, Sarah M 18
3) Oxford, Kristin A 15 4) Quinn, Kathleen M 18
29.89 1:03.45 1:33.15 2:05.45 2:35.19 3:06.83 3:36.15 4:08.48
10 The Bolles School Sharks-FL 'B' 4:02.50 4:08.90
1) Carr, Stephanie D 15 2) Moore, Tiffany J 18
3) Rice, Amanda E 15 4) Wrenshall, Kate M 18
30.97 1:02.45 1:13.09 1:32.92 2:04.80 2:35.04 4:08.90
11 Bull City Aquatics-NC 'A' 4:07.90 4:09.07
1) Robins, Kenzie M 16 2) Guilkey, Karen E 14
3) Adams, Sonya E 16 4) Vinson, Amy M 19
29.45 1:01.68 1:31.31 2:04.43 2:15.57 3:36.81 4:09.07
12 Winston-Salem YMCA-NC 'A' 4:06.00 4:09.98
1) Pate, Virginia W 18 2) Deering, Nikki K 16
3) Cutler, Laura S 18 4) Johnson, Brittany D 16
30.18 1:01.93 1:31.73 2:04.95 2:15.12 3:39.05 4:09.98
13 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 4:05.00 4:11.33
1) Soladay, Jackie M 16 2) Smith, Katherine C 15
3) Moore, Katie A 19 4) Rademacher, Stacy K 15
31.03 1:03.46 1:14.55 1:33.56 2:06.80 3:39.29 4:11.33
14 Gator Swim Club-FL 'B' 4:01.00 4:15.50
1) Fiedler, Nickki 15 2) Lee, Chang Ha 18
3) Beard, Blair A 19 4) Frega, Desirae C 19
30.26 1:03.20 1:33.93 2:07.74 2:19.58 3:41.83 4:15.50
15 Nova of VA Aquatics-VA 'B' 4:05.00 4:15.69
1) Downey, Betsy G 19 2) Smith, Whitney L 19
3) Bennett, Elaine M 17 4) LeClair, Danielle D 14
30.12 1:02.71 1:14.68 1:33.19 2:06.04 3:40.62 4:15.69
16 Trinity Prep Aquatics-FL 'B' 4:05.00 4:15.85
1) Miars, Sarah A 16 2) Gordon, Katie A 17
3) Shinn, Annie E 15 4) Bear, Denise 16
31.09 1:03.94 1:33.65 2:04.93 2:37.06 3:10.39 3:41.47 4:15.85

Event 12 Men 400 Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: ! 3:13.67 9/16/00 Australia Olympic Team
American: @ 3:13.86 9/16/00 USA Olympic Team
US Open: # 3:15.11 8/12/95 USA Pan Pacific Team
Pepsi Meet: $ 3:25.42 Brazil Olympic Team
Team Finals Points
===============================================================================
1 Circle C-ST 'A' 3:28.40 3:24.26$
1) Kemp, Chris M 20 2) Hannan, Tommy G 21
3) Dusing, Nate J 22 4) Rauch, Jamie R 21
25.07 51.86 1:16.03 1:43.27 2:07.44 2:33.88 2:57.76 3:24.26
2 Auburn Aquatics-SE 'A' 3:32.00 3:32.20
1) Barnier, Romain O 25 2) Quevedo, Ozzie J 24
3) Roberts, Brandon T 21 4) Moreau, Lionel G 27
25.30 51.90 1:16.83 1:44.15 2:10.02 2:37.72 3:03.48 3:32.20
3 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 3:33.00 3:35.61
1) Lindsay, Marc P 21 2) Chia, Elvin N 24
3) Manggang, Die Ung A 20 4) Kintz, Nicolas Z 23
25.75 53.63 1:19.54 1:47.55 2:13.65 2:42.54 3:07.82 3:35.61
4 The Bolles School Sharks-FL 'A' 3:37.50 3:38.53
1) Alleyne, Damian A 18 2) Garmondia, Emilio 18
3) Gittens, Cliff A 18 4) Oliver, Jorge M 20
26.14 53.64 1:19.40 1:48.35 2:14.64 2:43.79 3:09.74 3:38.53
5 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:36.00 3:39.75
1) Mulder, Derrick J 18 2) Zurowski, Daniel G 20
3) Wheeler, Michael J 20 4) Anderson, Luke Z 19
26.43 54.90 1:21.66 1:51.03 2:17.23 2:46.34 3:11.14 3:39.75
6 Bull City Aquatics-NC 'A' 3:37.69 3:39.92
1) Duryea, Brad J 18 2) Pritchett, Poston E 16
3) Vick, Dan C 20 4) Boon, Read R 20
26.27 56.15 1:21.73 1:50.68 2:16.53 2:45.49 3:11.41 3:39.92
7 Raleigh Swimming Assoc.-NC 'A' 3:38.59 3:40.24
1) Moccari, Cameron 18 2) McGinnis, Matt 15
3) Ackley, Andrew 18 4) Rojas, Cristian 19
26.44 55.45 1:21.34 1:49.74 2:16.11 2:45.11 3:11.19 3:40.24
8 Gator Swim Club-FL 'A' 3:28.00 3:40.51
1) Odendaal, Hendrick J 21 2) Gonzalez, Chuy 24
3) Shevchik, Dan 24 4) Donnelly, Eric R 20
25.76 53.35 1:19.48 1:49.58 2:16.00 2:45.53 3:11.82 3:40.51
9 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 3:39.99 3:41.35
1) Johnson, Kert M 21 2) Quinn, Walter S 20
3) Helin, Chris E 21 4) Glasco, Judd C 19
26.48 55.12 1:21.85 1:50.77 2:17.55 2:46.51 3:13.61 3:41.35
10 Crimson Tide Aquatics-SE 'A' 3:45.00 3:44.36
1) Ashby, Brendan M 20 2) Proffitt, Jordie 19
3) Hall, Adam A 19 4) Ashby, Ryan 18
26.67 54.66 1:21.57 1:50.61 2:17.89 2:47.67 3:14.47 3:44.36
11 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 3:38.00 3:46.16
1) Duff, Reid R 17 2) Ciarla, Aaron P 23
3) Biedrzycki, Chris G 19 4) Owens, Jimmy L 19
26.84 56.38 1:23.13 1:52.52 2:20.38 2:50.61 3:17.25 3:46.16
12 Trinity Prep Aquatics-FL 'A' 3:39.00 3:48.67
1) Donohue, Pat P 19 2) Crossman, Shaun R 20
3) Meena, Elliot P 17 4) Gerscovich, Daniel A 18
27.16 57.44 1:24.25 1:54.77 2:22.36 2:52.16 3:18.31 3:48.67
13 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 3:40.00 3:49.16
1) Slocki, Daniel A 17 2) Baccich, Wade B 15
3) Siroky, Alex D 18 4) Glass, Greg M 18
27.17 56.24 1:23.30 1:53.12 2:20.76 2:51.36 3:18.52 3:49.16
14 The Bolles School Sharks-FL 'B' 3:42.79 3:50.00
1) Mendoza, Miguel T 19 2) George, Chris N 16
3) Bergren, Andy J 15 4) Schimmel, Scott M 16
26.99 56.65 1:24.52 1:54.70 2:22.42 2:53.25 3:20.04 3:50.00

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week