O’Connor, Cho Star on Day 3 of BEST Invite

PHOENIX, June 28. KELLAN O'Connor and Sung Mo Cho turned in the top swims on Dya 3 of the BEST Invitational in Phoenix, both making US national qualifying cuts.

O'Connor clocked 55.81 to win the 100 fly, while Co notched his third win of the meet with a 4:00.57 performance in the 400 free.

Other fine efforts were recorded by Greg Plank, Sun Devils, men's 100 back, 59.74; Leonardo Martins, Sun Devils, men's 200 breast, 2:24.66; Lisa Pursley, BEST, women's 100 fly, 104.42; and Rory Schmidt, Sun Devils, women's 400 free, 423.70.

BEST Invitational
Phoenix, Arizona
June 26-29, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day Three: June 28, 2003

Event 43 Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
1:05.59 NAT
1:11.49 SECA
1:13.49 SECB
Meet Qualifying: 1:13.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:08.57 1:07.39 SECA 9
33.26 1:07.39 (34.13)
2 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:09.26 1:08.49 SECA 7
33.88 1:08.49 (34.61)
3 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 1:08.53 1:08.58 SECA 6
34.17 1:08.58 (34.41)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 1:10.21 1:09.04 SECA 5
34.62 1:09.04 (34.42)
5 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 1:10.93 1:10.23 SECA 4
34.55 1:10.23 (35.68)
6 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 1:11.16 1:10.25 SECA 3
34.77 1:10.25 (35.48)
7 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 1:11.31 1:10.30 SECA 2
35.06 1:10.30 (35.24)
8 Siggins, Cydney A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:11.23 1:11.47 SECA 1
34.78 1:11.47 (36.69)

Event 44 Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
58.49 NAT
1:05.69 SECA
1:06.19 SECB
Meet Qualifying: 1:06.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 1:02.80 59.74 SECA 2
29.22 59.74 (30.52)
2 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 1:01.26 59.92 SECA 7
29.45 59.92 (30.47)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 1:03.09 1:01.14 SECA 6
29.53 1:01.14 (31.61)
4 Sussex, Sean R 18 BC-PN 1:03.16 1:01.55 SECA 4
30.47 1:01.55 (31.08)
5 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 1:02.53 1:01.56 SECA 5
29.93 1:01.56 (31.63)
6 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 1:02.41 1:02.56 SECA 9
30.14 1:02.56 (32.42)
7 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 1:03.68 1:03.69 SECA 1
30.91 1:03.69 (32.78)
8 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 1:03.42 1:03.99 SECA 3
30.56 1:03.99 (33.43)

Event 45 Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
1:19.19 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:11.74 1:09.87 Q 9
34.91 1:09.87 (34.96)
2 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:11.09 1:10.03 Q 7
34.47 1:10.03 (35.56)
3 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 1:12.66 1:11.95 Q 6
35.19 1:11.95 (36.76)
4 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 1:11.75 1:12.26 Q 5
35.25 1:12.26 (37.01)
5 Miernicki, Kristen 14 SDA-AZ 1:12.82 1:12.29 Q 4
36.03 1:12.29 (36.26)
6 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 1:12.82 1:12.64 Q 3
35.57 1:12.64 (37.07)
7 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:12.57 1:13.16 Q 2
36.06 1:13.16 (37.10)
8 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:13.34 1:13.44 Q 1
35.77 1:13.44 (37.67)

Event 46 Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
1:18.79 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:03.53 1:03.05 Q 9
30.89 1:03.05 (32.16)
2 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 1:03.81 1:03.35 Q 7
31.23 1:03.35 (32.12)
3 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:05.61 1:05.55 Q 6
32.16 1:05.55 (33.39)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 1:05.17 1:05.56 Q 5
31.68 1:05.56 (33.88)
5 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:06.16 1:05.81 Q 4
31.31 1:05.81 (34.50)
6 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 1:08.56 1:07.26 Q 3
33.53 1:07.26 (33.73)
7 Baldry, David W 14 SDA-AZ 1:07.52 1:08.01 Q 2
33.36 1:08.01 (34.65)
8 Blumenfurth, Ryan 14 SAC-AZ 1:08.57 1:09.45 Q 1
34.27 1:09.45 (35.18)

Event 47 Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
2:38.09 NAT
2:53.49 SECA
2:59.19 SECB
Meet Qualifying: 2:59.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:44.84 2:42.61 SECA 9
38.95 1:19.96 (41.01) 2:01.48 (41.52) 2:42.61 (41.13)
2 Patterson, Brianna 20 SDA-AZ 2:50.11 2:44.93 SECA 7
38.17 1:19.38 (41.21) 2:02.12 (42.74) 2:44.93 (42.81)
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:46.09 2:45.93 SECA 6
39.37 1:20.79 (41.42) 2:03.67 (42.88) 2:45.93 (42.26)
4 Milligan, Danielle 14 SAC-AZ 2:50.53 2:48.20 SECA 5
39.59 1:21.95 (42.36) 2:05.79 (43.84) 2:48.20 (42.41)
5 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 2:52.67 2:50.14 SECA 4
38.08 1:20.75 (42.67) 2:04.80 (44.05) 2:50.14 (45.34)
6 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 2:53.37 2:52.84 SECA 3
39.61 1:23.02 (43.41) 2:07.79 (44.77) 2:52.84 (45.05)
7 Golden, Jennifer E 15 IHAC-CA 2:53.13 2:55.95 SECB 2
40.38 1:25.15 (44.77) 2:10.32 (45.17) 2:55.95 (45.63)

Event 48 Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
2:22.39 NAT
2:40.79 SECA
2:41.79 SECB
Meet Qualifying: 2:41.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Martins, Leonardo 20 SDA-AZ 2:31.17 2:24.66 SECA 9
33.55 1:09.69 (36.14) 1:46.79 (37.10) 2:24.66 (37.87)
2 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 2:30.65 2:27.78 SECA 7
34.20 1:20.62 (46.42) 1:50.12 (29.50) 2:27.78 (37.66)
3 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:30.26 2:29.33 SECA 6
33.87 1:11.38 (37.51) 1:50.06 (38.68) 2:29.33 (39.27)
4 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:30.94 2:31.47 SECA 5
34.46 1:13.08 (38.62) 1:52.10 (39.02) 2:31.47 (39.37)
5 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:34.58 2:32.16 SECA 4
34.99 1:13.74 (38.75) 1:52.48 (38.74) 2:32.16 (39.68)
6 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:35.80 2:32.55 SECA 3
35.83 1:13.96 (38.13) 1:53.42 (39.46) 2:32.55 (39.13)
7 McDonald, Russell 20 UNSDA-AZ 2:37.68 2:39.07 SECA 2
33.43 1:12.44 (39.01) 1:55.79 (43.35) 2:39.07 (43.28)
8 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:39.59 2:40.17 SECA 1
37.32 1:18.04 (40.72) 1:58.75 (40.71) 2:40.17 (41.42)

Event 49 Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
3:12.49 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:49.23 2:45.92 Q 9
38.01 1:19.74 (41.73) 2:03.47 (43.73) 2:45.92 (42.45)
2 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 2:57.48 2:53.86 Q 7
41.30 1:25.38 (44.08) 2:10.48 (45.10) 2:53.86 (43.38)
3 Dworschack, Angie 14 ASG-AZ 2:56.30 2:55.69 Q 6
39.93 1:24.63 (44.70) 2:10.27 (45.64) 2:55.69 (45.42)
4 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:58.69 2:56.11 Q 5
40.21 1:24.39 (44.18) 2:10.40 (46.01) 2:56.11 (45.71)
5 Doran, Ellie L 14 Ford Aquatics-AZ 2:55.69 2:56.78 Q 4
40.86 1:25.01 (44.15) 2:11.74 (46.73) 2:56.78 (45.04)
6 Rutemiller, Shanna 13 Brophy Swim Team-AZ 2:57.53 2:57.70 Q 3
41.26 1:26.63 (45.37) 2:12.03 (45.40) 2:57.70 (45.67)
7 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 2:59.40 2:59.91 Q 2
41.62 1:27.15 (45.53) 2:13.48 (46.33) 2:59.91 (46.43)
8 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 2:59.29 3:01.76 Q 1
41.74 1:28.05 (46.31) 2:14.91 (46.86) 3:01.76 (46.85)

Event 50 Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
3:17.69 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Dilworth, Marshall 13 ASG-AZ 2:41.54 2:42.65 Q 9
37.79 1:19.27 (41.48) 2:01.62 (42.35) 2:42.65 (41.03)
2 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:49.51 2:45.50 Q 7
1:21.81 ( ) 2:45.50 (1:23.69)
3 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:51.77 2:46.36 Q 6
37.64 1:20.36 (42.72) 2:03.87 (43.51) 2:46.36 (42.49)
4 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 2:48.02 2:47.72 Q 5
38.21 1:20.62 (42.41) 2:05.16 (44.54) 2:47.72 (42.56)
5 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:49.92 2:49.09 Q 4
38.86 1:22.02 (43.16) 2:06.04 (44.02) 2:49.09 (43.05)
6 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 2:53.07 2:51.60 Q 3
39.57 1:22.76 (43.19) 2:06.76 (44.00) 2:51.60 (44.84)
7 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 2:54.03 2:52.50 Q 2
38.81 1:22.52 (43.71) 2:07.79 (45.27) 2:52.50 (44.71)
8 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 2:53.92 2:52.87 Q 1
40.12 1:24.45 (44.33) 2:07.78 (43.33) 2:52.87 (45.09)

Event 51 Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
1:03.09 NAT
1:08.79 SECA
1:10.99 SECB
Meet Qualifying: 1:10.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:05.20 1:04.42 SECA 9
30.42 1:04.42 (34.00)
2 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:05.17 1:05.99 SECA 7
30.37 1:05.99 (35.62)
3 Murray, Blythe B 18 BC-PN 1:06.65 1:06.37 SECA 6
31.13 1:06.37 (35.24)
4 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 1:07.20 1:07.07 SECA 5
32.12 1:07.07 (34.95)
5 Siggins, Cydney A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:08.93 1:07.24 SECA 4
32.03 1:07.24 (35.21)
6 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 1:08.86 1:07.78 SECA 3
33.24 1:07.78 (34.54)
7 Garcia, Erin J 15 BC-PN 1:07.62 1:07.81 SECA 2
31.71 1:07.81 (36.10)
8 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 1:08.22 1:08.20 SECA 1
31.39 1:08.20 (36.81)

Event 52 Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55.99 NAT
1:02.09 SECA
1:03.69 SECB
Meet Qualifying: 1:03.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 O'Connor, Kallan P 22 WCA-IL 56.94 55.81 NAT 9
26.35 55.81 (29.46)
2 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 58.73 58.54 SECA 7
26.98 58.54 (31.56)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 58.86 58.84 SECA 6
27.68 58.84 (31.16)
4 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 58.83 59.16 SECA 5
27.75 59.16 (31.41)
5 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 1:01.09 59.59 SECA 4
27.49 59.59 (32.10)
6 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 59.85 1:00.65 SECA 3
27.91 1:00.65 (32.74)
7 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 1:01.07 1:00.71 SECA 2
27.95 1:00.71 (32.76)
8 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 1:00.29 1:00.79 SECA 1
28.25 1:00.79 (32.54)

Event 53 Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
1:16.69 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 1:04.98 1:04.55 Q 9
29.96 1:04.55 (34.59)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:09.19 1:07.89 Q 7
32.24 1:07.89 (35.65)
3 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:08.72 1:08.73 Q 6
32.27 1:08.73 (36.46)
4 Rutemiller, Shanna 13 Brophy Swim Team-AZ 1:10.72 1:10.86 Q 5
33.35 1:10.86 (37.51)
5 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:12.32 1:11.06 Q 4
31.97 1:11.06 (39.09)
6 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 1:11.95 1:11.24 Q 3
33.47 1:11.24 (37.77)
7 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 1:11.30 1:12.13 Q 2
33.11 1:12.13 (39.02)
8 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 1:11.60 1:12.39 Q 1
34.08 1:12.39 (38.31)

Event 54 Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
1:19.49 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:03.35 1:02.31 Q 9
29.62 1:02.31 (32.69)
2 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:03.71 1:02.84 Q 7
29.07 1:02.84 (33.77)
3 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 1:04.61 1:03.15 Q 6
28.92 1:03.15 (34.23)
4 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:04.10 1:04.41 Q 5
30.09 1:04.41 (34.32)
5 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 1:04.04 1:04.82 Q 4
30.33 1:04.82 (34.49)
6 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:04.91 1:05.38 Q 3
30.31 1:05.38 (35.07)
7 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 1:06.14 1:05.46 Q 2
31.20 1:05.46 (34.26)
8 Blumenfurth, Ryan 14 SAC-AZ 1:05.92 1:07.30 Q 1
31.12 1:07.30 (36.18)

Event 55 Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
4:21.69 NAT
4:39.69 SECA
4:46.89 SECB
Meet Qualifying: 4:46.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 4:29.18 4:23.70 SECA 9
30.80 1:03.53 (32.73) 1:37.39 (33.86) 2:10.96 (33.57)
2:44.21 (33.25) 3:17.38 (33.17) 3:51.03 (33.65) 4:23.70 (32.67)
2 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 4:31.76 4:30.80 SECA 7
32.36 1:06.36 (34.00) 1:41.16 (34.80) 2:15.34 (34.18)
2:49.90 (34.56) 3:24.20 (34.30) 3:58.21 (34.01) 4:30.80 (32.59)
3 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 4:33.50 4:31.67 SECA 6
32.78 1:07.14 (34.36) 1:41.94 (34.80) 2:15.94 (34.00)
2:50.36 (34.42) 3:24.26 (33.90) 3:58.77 (34.51) 4:31.67 (32.90)
4 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 4:35.54 4:34.22 SECA 5
32.56 1:07.37 (34.81) 1:42.05 (34.68) 2:16.97 (34.92)
2:51.85 (34.88) 3:26.63 (34.78) 4:01.30 (34.67) 4:34.22 (32.92)
5 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ 4:35.05 4:34.27 SECA 4
32.24 1:06.80 (34.56) 1:41.51 (34.71) 2:16.49 (34.98)
2:50.97 (34.48) 3:25.47 (34.50) 4:00.06 (34.59) 4:34.27 (34.21)
6 Duckworth, Angela 12 SAC-AZ 4:37.22 4:34.50 SECA 3
32.35 1:07.01 (34.66) 1:41.50 (34.49) 2:16.32 (34.82)
2:51.15 (34.83) 3:25.97 (34.82) 4:00.68 (34.71) 4:34.50 (33.82)
7 Milligan, Danielle 14 SAC-AZ 4:32.85 4:34.86 SECA 2
32.15 1:06.16 (34.01) 1:41.36 (35.20) 2:16.48 (35.12)
2:51.43 (34.95) 3:26.50 (35.07) 4:01.59 (35.09) 4:34.86 (33.27)
8 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 4:39.42 4:38.99 SECA 1
32.11 1:06.89 (34.78) 1:42.45 (35.56) 2:17.51 (35.06)
2:52.90 (35.39) 3:28.71 (35.81) 4:04.13 (35.42) 4:38.99 (34.86)

Event 56 Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
4:02.19 NAT
4:22.79 SECA
4:29.79 SECB
Meet Qualifying: 4:29.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 4:04.57 4:00.57 NAT 9
29.01 59.21 (30.20) 1:29.86 (30.65) 2:00.31 (30.45)
2:30.97 (30.66) 3:01.25 (30.28) 3:31.70 (30.45) 4:00.57 (28.87)
2 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 4:14.91 4:07.17 SECA 7
29.32 1:00.35 (31.03) 1:31.76 (31.41) 2:02.74 (30.98)
2:34.16 (31.42) 3:05.10 (30.94) 3:36.56 (31.46) 4:07.17 (30.61)
3 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 4:15.34 4:12.11 SECA 6
29.62 1:01.44 (31.82) 1:33.54 (32.10) 2:05.27 (31.73)
2:37.21 (31.94) 3:08.59 (31.38) 3:40.65 (32.06) 4:12.11 (31.46)
4 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 4:15.64 4:14.63 SECA 5
29.47 1:01.10 (31.63) 1:33.39 (32.29) 2:05.32 (31.93)
2:38.01 (32.69) 3:10.51 (32.50) 3:43.49 (32.98) 4:14.63 (31.14)
5 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 4:15.85 4:15.11 SECA 4
28.68 1:00.94 (32.26) 1:33.43 (32.49) 2:06.06 (32.63)
2:38.22 (32.16) 3:11.02 (32.80) 3:43.02 (32.00) 4:15.11 (32.09)
6 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 4:16.53 4:15.76 SECA 3
30.04 1:01.98 (31.94) 1:34.21 (32.23) 2:06.54 (32.33)
2:38.94 (32.40) 3:11.18 (32.24) 3:44.11 (32.93) 4:15.76 (31.65)
7 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 4:17.74 4:19.69 SECA 2
29.96 1:02.17 (32.21) 1:35.05 (32.88) 2:07.98 (32.93)
2:41.18 (33.20) 3:14.40 (33.22) 3:47.72 (33.32) 4:19.69 (31.97)
8 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 4:17.69 4:21.39 SECA 1
29.72 1:02.26 (32.54) 1:34.78 (32.52) 2:08.07 (33.29)
2:40.83 (32.76) 3:14.64 (33.81) 3:48.72 (34.08) 4:21.39 (32.67)

Event 57 Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
5:06.79 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 4:39.05 4:32.93 Q 9
32.40 1:06.26 (33.86) 1:40.68 (34.42) 2:14.87 (34.19)
2:49.20 (34.33) 3:23.66 (34.46) 3:58.85 (35.19) 4:32.93 (34.08)
2 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 4:35.95 4:35.15 Q 7
31.92 1:05.74 (33.82) 1:40.22 (34.48) 2:14.98 (34.76)
2:50.19 (35.21) 3:25.24 (35.05) 4:00.87 (35.63) 4:35.15 (34.28)
3 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 4:42.90 4:37.25 Q 6
31.94 1:05.71 (33.77) 1:40.24 (34.53) 2:15.23 (34.99)
2:51.22 (35.99) 3:27.34 (36.12) 4:02.75 (35.41) 4:37.25 (34.50)
4 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 4:43.52 4:38.23 Q 5
32.51 1:07.07 (34.56) 1:42.53 (35.46) 2:17.92 (35.39)
2:53.65 (35.73) 3:28.99 (35.34) 4:04.56 (35.57) 4:38.23 (33.67)
5 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 4:44.94 4:43.89 Q 4
32.38 1:07.57 (35.19) 1:43.36 (35.79) 2:19.62 (36.26)
2:56.01 (36.39) 3:32.35 (36.34) 4:08.47 (36.12) 4:43.89 (35.42)
6 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 4:44.04 4:44.13 Q 3
32.54 1:08.01 (35.47) 1:43.78 (35.77) 2:20.03 (36.25)
2:56.18 (36.15) 3:32.65 (36.47) 4:08.71 (36.06) 4:44.13 (35.42)
7 Cannata, Christina 13 SAC-AZ 4:46.60 4:47.84 Q 2
32.77 1:08.32 (35.55) 1:44.37 (36.05) 2:20.73 (36.36)
2:57.34 (36.61) 3:34.21 (36.87) 4:11.12 (36.91) 4:47.84 (36.72)
8 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 4:45.89 4:54.31 Q 1
31.95 1:07.90 (35.95) 1:44.27 (36.37) 2:21.47 (37.20)
2:59.27 (37.80) 3:38.00 (38.73) 4:16.25 (38.25) 4:54.31 (38.06)

Event 58 Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
5:06.49 Q
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 4:26.26 4:20.01 Q 9
30.94 1:03.48 (32.54) 1:36.56 (33.08) 2:09.80 (33.24)
2:42.53 (32.73) 3:15.29 (32.76) 3:48.34 (33.05) 4:20.01 (31.67)
2 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 4:28.90 4:22.57 Q 7
31.11 1:04.82 (33.71) 1:38.67 (33.85) 2:12.24 (33.57)
2:45.23 (32.99) 3:18.16 (32.93) 3:51.11 (32.95) 4:22.57 (31.46)
3 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 4:24.96 4:23.89 Q 6
29.26 1:01.57 (32.31) 1:35.26 (33.69) 2:08.85 (33.59)
2:42.89 (34.04) 3:16.63 (33.74) 3:51.15 (34.52) 4:23.89 (32.74)
4 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 4:26.68 4:26.11 Q 5
30.84 1:03.61 (32.77) 1:37.44 (33.83) 2:11.17 (33.73)
2:45.36 (34.19) 3:19.36 (34.00) 3:53.14 (33.78) 4:26.11 (32.97)
5 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 4:34.59 4:34.87 Q 4
30.43 1:05.14 (34.71) 1:39.93 (34.79) 2:14.99 (35.06)
2:50.63 (35.64) 3:26.01 (35.38) 4:01.23 (35.22) 4:34.87 (33.64)
6 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 4:28.97 4:35.77 Q 3
31.88 1:05.64 (33.76) 1:39.51 (33.87) 2:14.20 (34.69)
2:49.79 (35.59) 3:25.20 (35.41) 4:00.63 (35.43) 4:35.77 (35.14)
7 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 4:39.42 4:36.38 Q 2
31.75 1:06.78 (35.03) 1:41.71 (34.93) 2:17.29 (35.58)
2:52.45 (35.16) 3:27.51 (35.06) 4:02.57 (35.06) 4:36.38 (33.81)
8 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 4:35.54 4:36.81 Q 1
31.15 1:05.58 (34.43) 1:40.09 (34.51) 2:15.72 (35.63)
2:51.06 (35.34) 3:26.80 (35.74) 4:02.71 (35.91) 4:36.81 (34.10)

Event 59 Girls 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
4:25.89 NAT
4:48.39 SECA
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:38.08 SECA 18
1) Morelli, Kara M 19 2) DeVinny, Cara N 20
3) Pursley, Lisa A 18 4) DeVinney, Meghan K 19
34.61 1:09.49 (1:09.49) 1:47.57 (38.08) 2:28.79 (1:19.30)
2:59.56 (30.77) 3:34.54 (1:05.75) 4:05.10 (30.56) 4:38.08 (1:03.54)
2 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:43.69 SECA 14
1) Dowell, Ana K 17 2) Magura, Liz S 17
3) DeVinney, Katie M M 16 4) Siggins, Cydney A A 16
35.36 1:12.63 (1:12.63) 1:51.26 (38.63) 2:33.53 (1:20.90)
3:06.10 (32.57) 3:41.74 (1:08.21) 4:11.29 (29.55) 4:43.69 (1:01.95)
3 Bellevue Club Swim Team-PN 'B' 4:45.52 SECA 12
1) Rawlings, Crystal A 19 2) Hom, Michele W 17
3) Garcia, Erin J 15 4) Wheeler, Kate S 18
35.14 1:12.15 (1:12.15) 1:50.31 (38.16) 2:45.43 (1:33.28)
3:05.70 (20.27) 3:42.36 (56.93) 4:12.87 (30.51) 4:45.52 (1:03.16)
4 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:48.77 10
1) Pham, Kim H 16 2) Golden, Jennifer E 15
3) Miller, Abby C 16 4) Hentzen, Courtney J 20
35.41 1:12.78 (1:12.78) 1:52.03 (39.25) 2:35.89 (1:23.11)
3:07.81 (31.92) 3:44.59 (1:08.70) 4:15.69 (31.10) 4:48.77 (1:04.18)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:49.23 8
1) Jafari, Samantha S 16 2) Wong, Melissa G 18
3) Garcia, Jordanne K 16 4) Cardoza, Natalie L 18
35.98 1:14.14 (1:14.14) 1:52.16 (38.02) 2:35.55 (1:21.41)
3:07.22 (31.67) 3:46.54 (1:10.99) 4:16.15 (29.61) 4:49.23 (1:02.69)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:50.50
1) Elias, Tiffany M 15 2) Mulhern, Mary Beth E 15
3) Morelli, Kimber R 15 4) Heaps, Cortney R 15
36.34 1:14.31 (1:14.31) 1:52.79 (38.48) 2:37.04 (1:22.73)
3:09.67 (32.63) 3:46.15 (1:09.11) 4:16.79 (30.64) 4:50.50 (1:04.35)
7 New South Swimming-NC 'A' 4:55.25 6
1) Grigg, Ellen L 13 2) Russell, Meredith S 15
3) Colberg, Kate L 15 4) Russell, Courtney B 14
36.46 1:14.38 (1:14.38) 1:54.24 (39.86) 2:38.54 (1:24.16)
3:11.83 (33.29) 3:50.62 (1:12.08) 4:21.74 (31.12) 4:55.25 (1:04.63)
8 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 4:55.33 4
1) Hunsberger, Christina J 16 2) Williams, Courtney A 17
3) Sole, Alissa C 17 4) Murray, Blythe B 18
35.85 1:13.08 (1:13.08) 1:54.21 (41.13) 2:40.85 (1:27.77)
3:13.90 (33.05) 3:52.66 (1:11.81) 4:22.59 (29.93) 4:55.33 (1:02.67)

Event 60 Boys 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
3:55.69 NAT
4:23.39 SECA
Team Finals Points
===============================================================================
1 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 4:08.39 SECA 18
1) Wicklund, Peter P 16 2) Stanton, James A 19
3) Garcia, Grant H 17 4) Sussex, Sean R 18
29.91 1:01.15 (1:01.15) 1:34.18 (33.03) 2:13.13 (1:11.98)
2:42.46 (29.33) 3:16.49 (1:03.36) 3:41.22 (24.73) 4:08.39 (51.90)
2 Jalisco-ZZ 'A' 4:09.13 SECA 14
1) Madrigal, Sergio 19 2) Guevara, Gerardo 17
3) Orozco, Hector 17 4) Jimenez, Andres 16
31.24 1:03.56 (1:03.56) 1:36.90 (33.34) 2:13.67 (1:10.11)
3:13.84 (1:00.17) 3:41.03 (27.19) 4:09.13 (55.29)
3 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:12.27 SECA 12
1) Mendoza, John D 15 2) Reyes, Mik A 19
3) Lamar, Brian J 20 4) Sulkevich, Matthew A 16
32.54 1:06.38 (1:06.38) 1:38.88 (32.50) 2:15.23 (1:08.85)
2:43.70 (28.47) 3:16.87 (1:01.64) 3:43.65 (26.78) 4:12.27 (55.40)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:16.47 SECA 10
1) Shores, Kevin M M 15 2) Pursley, Brian J 21
3) Shores, Kyle M M 17 4) Key, Ryan K 16
33.21 1:07.92 (1:07.92) 1:40.86 (32.94) 2:18.25 (1:10.33)
2:45.96 (27.71) 3:18.97 (1:00.72) 3:45.81 (26.84) 4:16.47 (57.50)
5 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:21.96 SECA 8
1) Roman, Ben A 15 2) Lee, Brendan C C 18
3) Voigt, Chris L 16 4) Miller, Mitchell J 16
33.82 1:09.79 (1:09.79) 1:42.09 (32.30) 2:19.61 (1:09.82)
2:49.67 (30.06) 3:23.92 (1:04.31) 3:51.58 (27.66) 4:21.96 (58.04)
6 New South Swimming-NC 'A' 4:23.51 6
1) Robison, Scot S 14 2) Roney, Jack D 16
3) Merchant, Thomas P 16 4) Mathis, Taylor T 17
32.55 1:06.16 (1:06.16) 1:40.91 (34.75) 2:20.72 (1:14.56)
2:51.11 (30.39) 3:26.60 (1:05.88) 3:54.48 (27.88) 4:23.51 (56.91)
7 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:26.86 4
1) Kostianis, Nikos E 15 2) Koh, Brian K 15
3) Carter, Michael J 16 4) Han, Frank 18
33.04 1:13.34 (1:13.34) 1:43.53 (30.19) 2:23.03 (1:09.69)
2:53.92 (30.89) 3:30.08 (1:07.05) 3:56.86 (26.78) 4:26.86 (56.78)
8 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:27.92
1) Beardsley, RO O 17 2) Swick, Taylor T 19
3) Pursley, David C 16 4) Freeman, Nathan M C 16
34.42 1:10.43 (1:10.43) 2:24.11 (1:13.68)
1:44.98 ( ) 3:30.24 (1:06.13) 3:57.36 (27.12) 4:27.92 (57.68)

Event 61 Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:46.24 18
1) Miernicki, Kristen A 14 2) Barton, Emily L 13
3) Lopus, Chelsea E 14 4) McAndrew, Nicole M 14
35.83 1:12.80 (1:12.80) 1:50.67 (37.87) 2:33.62 (1:20.82)
3:05.45 (31.83) 3:42.66 (1:09.04) 4:13.45 (30.79) 4:46.24 (1:03.58)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:54.78 14
1) Kennedy-Donohue, Tristan K 14 2) Gjetley, Tanya N 13
3) Greene, Chelsea C 14 4) Dominia, Lisa M 13
37.53 1:18.24 (1:18.24) 1:58.53 (40.29) 2:45.06 (1:26.82)
3:15.87 (30.81) 3:51.19 (1:06.13) 4:21.91 (30.72) 4:54.78 (1:03.59)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 4:55.22 12
1) Shepherd, Dana M 13 2) Lausman, Krista B 14
3) Ogesen, Nina A 13 4) Fina, Alicia M 14
36.53 1:15.52 (1:15.52) 1:55.29 (39.77) 2:38.76 (1:23.24)
3:11.89 (33.13) 3:50.50 (1:11.74) 4:21.92 (31.42) 4:55.22 (1:04.72)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:55.36 10
1) Zieser, McKenzie M 14 2) Yockey, Betsy M 14
3) Rutemiller, Shanna J 13 4) DeVinney, Erin F 13
35.89 1:14.31 (1:14.31) 1:54.20 (39.89) 2:38.97 (1:24.66)
3:13.00 (34.03) 3:51.87 (1:12.90) 4:22.30 (30.43) 4:55.36 (1:03.49)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 5:11.97 8
1) Chang, Shannon 14 2) Arslancan, Keli A 13
3) Cuevas, Stephanie M 13 4) Lopez, Jenel L 13
37.74 1:19.03 (1:19.03) 1:59.96 (40.93) 2:47.88 (1:28.85)
3:23.66 (35.78) 4:05.31 (1:17.43) 4:36.56 (31.25) 5:11.97 (1:06.66)

Event 62 Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Jalisco-ZZ 'A' 4:29.72 18
1) Diaz, Alejandro 13 2) Romo, Anwar 14
3) Gonzalez, Luis 14 4) Gonzalez, Adan 13
33.41 1:08.13 (1:08.13) 1:45.68 (37.55) 2:26.00 (1:17.87)
2:56.13 (30.13) 3:30.66 (1:04.66) 3:58.94 (28.28) 4:29.72 (59.06)
2 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:31.76 14
1) Pursley, Steven M 14 2) Miller, Pete K 14
3) Joost, Marty R 14 4) Seanez, Filiberto J 14
32.11 1:07.05 (1:07.05) 1:43.87 (36.82) 2:25.96 (1:18.91)
2:56.07 (30.11) 3:31.70 (1:05.74) 4:31.76 (1:00.06)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:36.31 12
1) Fowler, Austin M 14 2) Baldry, David W 14
3) Monkelien, Sean W 14 4) Schifferer, Josh D 14
32.07 1:05.12 (1:05.12) 1:43.10 (37.98) 2:29.27 (1:24.15)
2:58.63 (29.36) 3:33.47 (1:04.20) 4:03.13 (29.66) 4:36.31 (1:02.84)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:38.66 10
1) Gonzales, Robert V 14 2) Larche, Tyler T 13
3) Fredrikson, Zach W 14 4) Mitchell, Robert L 13
34.19 1:09.86 (1:09.86) 1:46.74 (36.88) 2:29.05 (1:19.19)
2:59.91 (30.86) 3:36.32 (1:07.27) 4:38.66 (1:02.34)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:52.55 8
1) Tamashiro, Bryan T 13 2) Hwang, Anthony H 13
3) Uncanin, Ned J 13 4) Mendoza, Paul M 14
35.35 1:12.51 (1:12.51) 1:49.37 (36.86) 2:31.73 (1:19.22)
3:06.37 (34.64) 3:48.53 (1:16.80) 4:19.49 (30.96) 4:52.55 (1:04.02)
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:53.28 6
1) Hentzen, Kit J 13 2) Mendoza, Matthew C 13
3) Yang, Chris 14 4) Yeo, Cody S 13
35.88 1:13.32 (1:13.32) 1:52.23 (38.91) 2:47.85 (1:34.53)
3:11.66 (23.81) 3:51.61 (1:03.76) 4:20.92 (29.31) 4:53.28 (1:01.67)
7 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 5:02.32
1) Lee, Christopher E 13 2) Cole, Sebastain M 13
3) Cardenas, Patrick M 13 4) Krakoski, Kyle J 13
35.17 1:11.61 (1:11.61) 1:52.38 (40.77) 2:38.39 (1:26.78)
3:13.40 (35.01) 3:55.18 (1:16.79) 4:26.70 (31.52) 5:02.32 (1:07.14)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week