Oakland Raids Wright State in Dual Meet Action

ROCHESTER, Mich, November 8. OAKLAND University’s men’s and women’s swimming and diving teams were in action at the OU Natatorium on Friday night competing against Wright State where both teams went undefeated in dual meet action. The men’s team beat the Raiders by a score of 126-115 while the women’s team won by a 138-97 margin. With the wins, the women’s team remain undefeated with a dual meet record of 4-0 while the men’s record stands at 2-1.

Opening the meet was the 200-medley relay in which a quad of Jenna DeJonge (Royal Oak, Mich.), Shelly Aurit (Batavia, Ill.), Tanya Korniyenko (Almaty, Kazakhstan) and Oksana Strelets (Kazakhstan) took the top time of 1:48.09 on the women’s side. For the men, it was a combination of Eric Lynn (Plymouth, Mich.), Hunor Mate (Hungary), Eric Gusa (Richardson, Tex.) and Sean Broadbent (Windsor, Ont.) who would finish in first place with a time of 1:33.92 to begin the meet in fine form.

On the women’s side, seven swimmers and divers finished in first place in their individual events. Freshman Amanda Burwell (Akron, Ohio) opened up the Oakland dominancy hitting the wall first in the 1000 free with a time of 10:26.84 – almost three seconds ahead of Raider Julie Coghlan. Line Jensen (Silkeborg, Denmark), Oakland’s record holder in the 200 and 400 IM events, captured the 200 free in a time of 1:54.47. She was followed by Strelets who captured the 50 free in 23.89 – her top time so far in 2003-04.

Oakland garnered a one-two finish in the 200 IM with Korniyenko beating out freshman Melissa Jaeger (Ann Arbor, Mich.) by more than two seconds. The duo was battling again during the 100 fly where Korniyenko (57.07) edged out Wright State’s Jackie Dexter (58.03) and Jaeger touched in third (59.07).

Jensen next exploded in the 100 free capturing the event in 53.91. She was followed by a win from distance freestyler Angela Simetkosky (Livonia, Mich.) in the 500 freestyle event in a time of 5:11.83. Karoline Freytag (Kronach, Germany) was second in the event with a time of 5:13.27.

The Golden Grizzlies diving team dominated the one-meter springboard finishing one-two-three. Freshman Liz Herrington (Battle Creek, Mich.) dove to the best score with a season high 232.65 while sophomores Linda Keskey (Cokato, Minn.) and Andrea Endres (Zeeland, Mich.) finished in second and third with scores of 231.97 and 207.38. On the three-meter boards, Oakland again went one-two – this time Keskey took the top score (251.85) while Herrington was runner-up (217.27). That was enough for the Golden Grizzlies to take the win as the women’s team dominated the Raiders 138-97.

Junior sprint freestyle specialist Chris Sullivan (Rockford, Mich.) was the first Golden Grizzly to take an individual event on the men’s side capturing the 200 free in a time of 1:40.74 – well over four seconds ahead of Wright State’s Dejon Antolic (1:45.52). Broadbent who captured the 100 free swimming a time of 47.14 succeeded Sullivan’s win.

Sullivan then hit the waters in the 100 back taking the title in 52.75 – beating teammate Lynn by 1.68 seconds. In the 500 freestyle, Nick McCollum (Fairfield, Ohio) took top spot with a time of 4:44.81 – almost five seconds ahead of Raider Will Ehresman(4:44.81).

In the 100 breaststroke, Mate took a crucial top finish in a time of 55.27. Teammate Marty Moen (Eugene, Ore.) also came up big and took third place in a time of 58.29. Going into the last event, the 200 free relay, Oakland edged Wright State by just two points (113-111). However, the Golden Grizzlies were sure to put the meet away when a quad of Gusa, Andy Munoz (El Paso, Tex.), Lynn and Sullivan took the relay in a time of 1:24.63.

Results

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University 'A' 1:48.09 11
1) DeJonge, Jenna 2) Aurit, Shelley
3) Korneyenko, Tanya 4) Strelets, Oksana
28.55 30.53 25.67 23.34
2 Wright State University 'A' 1:48.73 4
1) Cron, a 2) Hunter, A
3) Dexter, A 4) Tippet, A
28.57 30.02 25.44 24.70
3 Oakland University 'B' 1:54.20 2
1) Berringer, Tara 2) Unrath, Linsy
3) Musialczyk, Maria 4) Miller, Holly
29.23 31.18 28.42 25.37
4 Wright State University 'B' 1:55.26
1) Mueller, A 2) Corley, A
3) Briseno, – 4) Reilley, A
29.66 31.99 28.37 25.24

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University 'A' 1:33.92 11
1) Lynn, Eric 2) Mate, Hunor
3) Gusa, Eric 4) Broadbent, Sean
24.28 25.52 23.44 20.68
2 Wright State University 'A' 1:35.28 4
1) Cirikovic, – 2) Candido, –
3) Klasmeier, – 4) Matzen, –
25.00 25.88 23.61 20.79
3 Wright State University 'B' 1:37.86 2
1) Reiners, – 2) Robinson, –
3) McRae, – 4) Benanzer, –
25.88 26.82 23.67 21.49
4 Oakland University 'B' 1:38.56
1) McGuire, Patrick 2) Moen, Marty
3) Dolcetti, Blaine 4) Tucker, Logan
27.14 25.82 23.89 21.71
5 Wright State University 'C' x1:42.66
1) Mangen, – 2) Fleck, –
3) Looney, – 4) Wadsworth, –
26.14 29.29 24.43 22.80

Event 3 Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Burwell, Amanda OAK 10:26.84 9
28.85 31.15 31.54 31.78 31.92 31.59 31.71 31.73
31.83 31.71 31.64 31.64 31.25 31.43 31.51 31.51
31.57 31.54 31.35 29.59
2 Coghlan, A WSU 10:29.42 4
29.49 31.39 31.74 31.82 31.93 31.98 31.86 31.73
31.80 31.66 31.51 31.35 31.41 31.42 31.48 31.58
31.56 31.51 31.49 30.71
3 Simetkosky, Angela OAK 10:41.16 3
29.60 31.63 31.99 32.26 32.03 32.09 32.00 32.02
32.22 32.23 32.42 32.16 32.54 32.52 32.24 32.18
32.42 32.07 32.69 31.85
4 Eckstein, A WSU 10:49.40 2
30.11 31.82 32.21 32.30 32.31 32.49 32.45 32.64
32.64 32.55 32.43 32.66 32.99 32.57 32.80 32.80
32.94 32.95 33.23 32.51
5 Napier, A WSU 11:10.44 1
30.14 32.99 33.48 33.59 33.65 33.87 33.62 33.63
33.92 33.82 33.74 33.72 33.96 33.90 33.76 33.67
33.88 34.07 33.89 33.14

Event 4 Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Ehresman, – WSU 9:50.36 9
24.28 27.75 29.22 30.12 30.13 30.01 30.33 29.89
30.32 29.93 30.16 30.21 30.42 30.63 30.07 29.31
29.58 29.27 29.51 29.22
2 Sewell, James OAK 9:55.67 4
26.95 29.07 30.19 29.77 29.65 29.63 30.09 29.90
29.87 29.94 29.98 29.92 29.77 30.00 30.02 30.08
29.98 30.28 30.47 30.11
3 Klasmeier, – WSU 10:00.31 3
26.82 29.66 29.98 30.55 30.12 30.14 30.47 30.68
30.38 30.27 30.20 30.11 29.76 30.36 30.42 30.33
30.37 29.88 29.98 29.83
4 Smucler, Tony OAK 10:04.09 2
27.68 29.57 30.27 30.28 30.37 30.21 30.07 30.22
30.42 30.35 30.38 30.33 30.30 30.56 30.47 30.66
30.53 30.40 30.57 30.45
5 Coghlan, – WSU 10:13.22 1
26.66 28.67 29.42 29.87 30.12 30.48 30.48 30.83
31.11 31.16 31.18 31.58 31.22 31.29 31.46 31.57
31.77 31.44 31.58 31.33
6 Winkel, Chris OAK 10:39.08
27.69 30.95 31.64 31.63 32.29 31.85 32.39 32.87
32.04 32.78 32.55 32.75 32.77 32.80 32.08 32.59
32.12 32.78 32.74 29.77
7 Weaver, Steve OAK x10:55.93
27.65 31.13 32.17 32.89 32.79 32.90 32.68 33.95
33.39 33.55 32.78 33.43 33.37 33.77 33.90 33.59
34.08 33.20 33.04 31.67

Event 5 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Jensen, Line OAK 1:54.47 9
27.19 29.08 29.14 29.06
2 Pandza, A WSU 1:55.08 4
27.28 28.96 29.54 29.30
3 Freytag, Karoline OAK 1:56.46 3
27.22 29.28 29.93 30.03
4 Zilinskaite, A WSU 1:57.10 2
27.59 29.53 30.16 29.82
5 Coghlan, A WSU 2:00.48 1
28.80 30.18 31.22 30.28
6 Miller, Holly OAK 2:01.20
28.63 30.83 31.14 30.60
7 Berringer, Tara OAK x2:05.53
29.34 31.13 32.44 32.62

Event 6 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Sullivan, Chris OAK 1:40.74 9
22.58 25.07 26.00 27.09
2 Antolic, – WSU 1:45.52 4
24.16 26.68 27.72 26.96
3 Tansel, Bryon OAK 1:45.90 3
24.59 27.28 27.38 26.65
4 Nery, Aroldo OAK 1:46.00 2
25.56 26.99 26.83 26.62
5 Fiore, Doug OAK x1:47.74
25.85 27.82 27.26 26.81
6 Ehresman, – WSU 1:48.77 1
25.25 27.87 27.80 27.85
7 Bahnos, – WSU 1:49.94
24.99 27.00 28.31 29.64
8 Tolan, – WSU x1:51.81
25.95 28.12 28.75 28.99

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Strelets, Oksana OAK 23.89 9
2 Dexter, A WSU 24.85 4
3 DeJonge, Jenna OAK 25.20 3
4 Tippet, A WSU 25.49 2
5 Reilley, A WSU 25.97 1
6 Green, Renie OAK 26.43
7 Johnson, – WSU x26.63
8 Caruss, Tracy OAK x27.84

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Cirikovic, – WSU 21.28 9
2 Broadbent, Sean OAK 21.42 4
3 Munoz, Andy OAK 22.06 3
4 Benanzer, – WSU 22.46 2
5 Tucker, Logan OAK 22.62 1
6 Moen, Marty OAK x22.83
7 Wadsworth, – WSU 23.04
8 Fleck, – WSU x24.06

Event 9 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Korneyenko, Tanya OAK J2:09.38 9
2 Jaeger, Melissa OAK J2:11.66 4
3 Hunter, A WSU J2:11.59 3
4 Aurit, Shelley OAK J2:11.67 2
5 Mueller, A WSU J2:13.90 1
6 Meredith, Erin OAK xJ2:15.36
7 Hess, – WSU J2:13.98
8 Early, – WSU xJ2:20.20

Event 10 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Doglov, – WSU 1:55.45 9
25.31 29.96 33.73 26.45
2 Candido, – WSU 1:57.82 4
25.14 31.93 32.63 28.12
3 McCollum, Nick OAK 1:57.89 3
25.41 29.50 35.96 27.02
4 Dolcetti, Blaine OAK 1:58.35 2
25.64 16.21 48.16 28.34
5 Robinson, – WSU 1:58.96 1
25.84 31.14 34.13 27.85
6 Thacker, – WSU x2:01.24
25.34 31.68 35.16 29.06
7 McGuire, Patrick OAK 2:06.44
27.39 31.56 37.93 29.56

Event 11 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Herrington, Liz OAK 232.65 9
2 Keskey, Linda OAK 231.97 4
3 Endres, Andrea OAK 207.38 3
4 Wyant, Sarah WSU 200.25 2
5 DiMasso, Dani WSU 192.90 1
6 Grinstead, Crystal WSU 164.10

Event 12 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Kellerman, Ryan WSU 264.83 9
2 VanPortfleet, John OAK 204.83 4
3 Weaver, Kerry WSU 196.43 3
4 Fauza, Rafael OAK 141.90 2

Event 13 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Korneyenko, Tanya OAK 57.07 9
27.36 29.71
2 Dexter, A WSU 58.03 4
27.02 31.01
3 Jaeger, Melissa OAK 59.07 3
28.11 30.96
4 Zilinskaite, A WSU 59.52 2
28.32 31.20
5 Briseno, – WSU 1:02.32 1
29.12 33.20
6 Rippl, – WSU x1:03.10
29.73 33.37
7 Musialczyk, Maria OAK 1:04.15
29.78 34.37

Event 14 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 McRae, – WSU 51.82 9
24.23 27.59
2 Gusa, Eric OAK 52.11 4
24.83 27.28
3 Mate, Hunor OAK 52.13 3
24.30 27.83
4 Klasmeier, – WSU 52.25 2
25.62 26.63
5 Bahnos, – WSU 53.66 1
25.54 28.12
6 Looney, – WSU x54.17
25.45 28.72
7 Tansel, Bryon OAK 54.23
25.17 29.06
8 Dolcetti, Blaine OAK x55.36
25.72 29.64

Event 15 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Jensen, Line OAK 53.91 9
26.14 27.77
2 Pandza, A WSU 54.25 4
26.57 27.68
3 Burwell, Amanda OAK 55.15 3
26.66 28.49
4 Tippet, A WSU 55.73 2
26.72 29.01
5 Johnson, – WSU 57.32 1
27.52 29.80
6 Caruss, Tracy OAK 1:01.33
29.33 32.00

Event 16 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Broadbent, Sean OAK 47.14 9
22.88 24.26
2 Matzen, – WSU 47.44 4
22.93 24.51
3 Munoz, Andy OAK 47.92 3
23.31 24.61
4 Doglov, – WSU 48.94 2
24.04 24.90
5 Fiore, Doug OAK 49.26 1
24.06 25.20
6 Thacker, – WSU 50.53
24.55 25.98
7 Tucker, Logan OAK x50.70
25.01 25.69
8 Tolan, – WSU x51.08
24.48 26.60

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Cron, a WSU 1:00.56 9
29.35 31.21
2 DeJonge, Jenna OAK 1:01.63 4
29.77 31.86
3 Hess, – WSU 1:02.25 3
30.48 31.77
4 Mueller, A WSU 1:02.28 2
30.30 31.98
5 Green, Renie OAK 1:02.92 1
30.71 32.21
6 Early, – WSU x1:03.73
30.68 33.05
7 Meredith, Erin OAK 1:03.96
31.69 32.27
8 Berringer, Tara OAK x1:04.01
30.76 33.25

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Sullivan, Chris OAK 52.75 9
25.27 27.48
2 Lynn, Eric OAK 54.43 4
26.74 27.69
3 Cirikovic, – WSU 54.96 3
26.39 28.57
4 Mangen, – WSU 55.56 2
27.09 28.47
5 Reiners, – WSU 55.72 1
26.90 28.82
6 Wadsworth, – WSU x57.56
27.80 29.76
7 McGuire, Patrick OAK 58.34
28.32 30.02

Event 19 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Simetkosky, Angela OAK 5:11.83 9
29.18 30.51 31.17 31.14 31.64 31.85 31.97 31.92
31.81 30.64
2 Freytag, Karoline OAK 5:13.27 4
29.64 31.71 31.93 31.66 31.83 31.68 31.85 31.94
31.28 29.75
3 Coghlan, A WSU 5:13.36 3
29.84 31.37 31.69 31.75 31.96 31.66 31.68 31.60
31.46 30.35
4 Eckstein, A WSU 5:19.22 2
29.65 31.68 32.25 32.26 32.24 32.15 32.45 32.19
32.26 32.09
5 Miller, Holly OAK 5:23.11 1
30.24 32.47 33.22 32.44 32.54 32.19 32.62 32.67
32.55 32.17
6 Zilinskaite, A WSU 5:25.09
29.38 31.95 32.92 33.38 33.47 33.33 33.20 33.18
33.02 31.26
7 Napier, A WSU x5:28.52
30.33 32.97 33.31 33.20 33.14 33.06 33.24 33.39
33.18 32.70

Event 20 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 McCollum, Nick OAK 4:44.81 9
25.58 28.11 28.58 29.02 28.90 28.84 28.82 28.53
28.94 29.49
2 Ehresman, – WSU 4:49.61 4
25.74 28.43 28.75 29.09 29.12 28.99 29.30 29.98
30.51 29.70
3 Smucler, Tony OAK 4:52.55 3
26.86 29.36 29.29 29.42 29.44 29.43 29.58 29.68
30.08 29.41
4 Antolic, – WSU 4:54.76 2
25.83 29.34 30.02 30.26 30.01 30.15 30.11 30.12
29.78 29.14
5 Coghlan, – WSU 4:55.78 1
26.82 28.93 29.76 30.21 30.68 30.53 30.03 30.05
29.77 29.00
6 Sewell, James OAK 4:58.86
26.88 28.94 29.44 29.63 29.77 30.15 30.63 31.25
31.29 30.88
7 Nery, Aroldo OAK x5:02.18
27.88 29.47 29.82 29.55 30.05 30.37 30.72 31.41
31.60 31.31
8 Ladd, – WSU x5:20.60
28.32 31.29 32.30 33.04 32.57 32.75 32.64 32.74
32.73 32.22

Event 21 Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Keskey, Linda OAK 251.85 9
2 Herrington, Liz OAK 217.27 4
3 Wyant, Sarah WSU 213.00 3
4 Endres, Andrea OAK 211.13 2
5 DiMasso, Dani WSU 175.23 1
6 Grinstead, Crystal WSU 173.48

Event 22 Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Kellerman, Ryan WSU 270.98 9
2 VanPortfleet, John OAK 204.67 4
3 Weaver, Kerry WSU 196.28 3
4 Fauza, Rafael OAK 150.07 2

Event 23 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Hunter, A WSU 1:06.72 9
31.65 35.07
2 Corley, A WSU 1:10.67 4
32.70 37.97
— Aurit, Shelley OAK X1:07.98
32.55 35.43
— Jaeger, Melissa OAK X1:08.09
32.16 35.93
— Musialczyk, Maria OAK X1:08.14
31.91 36.23
— Unrath, Linsy OAK X1:08.40
33.15 35.25

Event 24 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Mate, Hunor OAK 55.27 9
25.67 29.60
2 Candido, – WSU 57.42 4
26.91 30.51
3 Moen, Marty OAK 58.29 3
27.81 30.48
4 Robinson, – WSU 59.96 2
28.11 31.85
5 Fleck, – WSU 1:03.99 1
30.24 33.75
6 Weaver, Steve OAK 1:06.33
30.78 35.55

Event 25 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Wright State University 'A' 1:41.81 11
1) Pandza, A 2) Reilley, A
3) Briseno, A 4) Cron, a
25.90 24.88 25.18 25.85
2 Wright State University 'B' 1:46.06 4
1) Corley, A 2) Hess, –
3) Eckstein, A 4) Early, –
27.23 26.37 26.58 25.88
— Oakland University 'A' X1:38.52
1) Jensen, Line 2) Freytag, Karoline
3) Burwell, Amanda 4) Strelets, Oksana
25.23 24.95 25.07 23.27
— Oakland University 'B' X1:47.18
1) Green, Renie 2) Meredith, Erin
3) Simetkosky, Angela 4) Caruss, Tracy
26.91 26.80 25.83 27.64

Event 26 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University 'A' 1:24.63 11
1) Gusa, Eric 2) Munoz, Andy
3) Lynn, Eric 4) Sullivan, Chris
21.86 21.02 21.85 19.90
2 Wright State University 'A' 1:26.39 4
1) Matzen, – 2) Antolic, –
3) Benanzer, – 4) Doglov, –
21.86 21.31 21.58 21.64
3 Oakland University 'B' 1:29.27 2
1) Tansel, Bryon 2) Fiore, Doug
3) Nery, Aroldo 4) McCollum, Nick
22.67 21.95 22.70 21.95
4 Wright State University 'B' 1:29.42
1) Reiners, – 2) Thacker, –
3) McRae, – 4) Bahnos, –
23.16 22.13 21.99 22.14
— Wright State University 'C' DQ
1) Tolan, – 2) Mangen, –
3) Looney, – 4) Coghlan, –
— Oakland University 'C' DQ
1) Sewell, James 2) Smucler, Tony
3) Winkel, Chris 4) Weaver, Steve
23.99 23.64 23.40 23.46

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here