Oakland Nicks NAU by One Point for Women’s NIC Crown; SMU Wins Men’s Title

ROCHESTER, Mich., March 1, 2003. ONE point – that's all it came down to — as the Oakland University women edged Northern Arizona by the smallest of margins. The meet was an exciting one as it came down to the last event.

On the men’s side, Southern Methodist captured its second consecutive championship title with 771 points, though Hawaii won the lion's share of the events.

Women's meet
The opening event went just the way the Golden Grizzlies women’s team was hoping with junior Angela Simetkosky (Livonia, Mich.) capturing the 1650 freestyle event in 17:00.91, beating all other competitors by more than 13 seconds. The distance event was Simetkosky’s second victory of the meet – Simetkosky captured the 500 free in a time of 4:56.86 on Thursday evening’s finals.

Perhaps the most exciting race of the night was the women’s final 100 freestyle event. Oakland was represented by four different swimmers who battled it out along with the other competitors for a first, third, fourth, and sixth place finishes. Capturing the 100 free title was senior Danielle Ward (Brighton, Mich.) in a new school record time of 50.06. Oksana Strelets (Kazakhstan) finished the race in second place with a time of 50.89 while teammates Line Jensen (Silkeborg, Denmark) and Karoline Freytag (Kronach, Germany) finished in fourth (51.36) and sixth (52.40).

The 200 breaststroke event was won by junior Shelley Aurit (Eugene, Ore.) in a time of 2:21.00. Aurit’s teammate Maria Musialczyk (Grand Rapids, Mich.) finished in third place with a time of 2:23.94

Golden Grizzly Tara Berringer (Eugene, Ore.) captured the women’s 200 backstroke event in a season best time of 2:02.11. Teammate Erin Meredith (Rockford, Mich.) also swam the event finishing in sixth place with a time of 2:08.05.

NIC 2003 Swimmer of the Year Tanya Korniyenko (Almaty, Kazakhstan) took the 200 fly in fine form hitting the wall at 2:00.08 to set a new school, and pool. The time is also an NCAA consideration time. Korniyenko led the Golden Grizzlies in individual points to help Oakland’s women’s team capture their second consecutive NIC Championship.

Earlier in the day, Golden Grizzlies freshman diver and Mid-Con’s Diver of the Year, Linda Keskey (Cokato, Mich.) placed second in the platform diving event – splitting four Northern Arizona top divers. Keskey’s score on the platform was 321.70.

The final event, the 400 freestyle relay closed the 2003 NIC meet in fine form and determined the 2003 NIC champions

As the swimmers went off, Northern Arizona led Oakland by seven points. However, the Golden Grizzlies prevailed by winning the relay in a time of 3:21.23 to capture the NIC Championships beating Northern Arizona by a one point margin. The relay team of Danielle Ward, Line Jensen, Karoline Freytag, and Oksana Strelets broke a school, pool and NIC record.

Men's meet
Hawaii continued its dominance of the top spot on the podium for the men, winning four of the six swimming events.

Once again, Rainbow junior Cheyne Bloch turned in the strongest performance, winning the 200 breast in an NCAA automatic time of 1:56.78.

Hawaii freshman Andrew Affleck reprised his distance dominance with a convincing win in the 1650 free, his time of 15:21.04 making the "B" standard.

Another Hawaii freshman, Dan Blackborrow, took the 200 back in another "B" performance, 1:45.67, while teammate Kurt Boehm swam away with the 200 fly title in still another "B" time, 1:47.00.

Oakland won the other two events, with outstanding sophomore sprinter Chris Sullivan involved in both victories.

The men’s 100 freestyle race was close, with Sullivan capturing the title in an NCAA "B" time of 43.78, after posting a 43.62 school, pool and NIC record in prelims.

But the super soph went even faster leading off the Grizzlies' 400 free relay. Sullivan's 43.27 was not only an "A" time and a new pool, school and NIC record, it is also the nations' fifth fastest time this year. Oakland went on to win in an NCAA "B" time of 2:56.65, with SMU well back at 2:58.78.

Men’s Standing
1. Southern Methodist771
2. Hawaii 676
3. Western Kentucky 538
4. Oakland 528
5. Florida Atlantic 398
6. Louisianna-Monroe 301
7. Denver 230

Women’s Standings
1. Oakland University 896
2. Northern Arizona 895
3. Florida Atlantic 692
4. North Florida 433
5. Western Kentucky 206

RESULTS

National Independent Championships

Event 29 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
16:27.53 A
16:57.15 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Simetkosky, Angela JR Oakland 17:00.91
2 Ruthrauff, Jennife FR Nothern Arizona 17:13.95
3 Beerthuis, Ali FR Nothern Arizona 17:19.25
4 Van Der Plaats, An JR Florida Atlantic 17:23.06
5 Fajardo, Monika JR Nothern Arizona 17:44.48
6 Urban, Chelsey JR Nothern Arizona 17:59.52
7 Eggermann, Katie JR Florida Atlantic 18:00.20
8 Overcast, Bethany JR North Florida 18:09.40
9 Lasik, Amanda JR Nothern Arizona 18:19.68
10 Barraco, Stephanie FR North Florida 18:46.36
11 Pazmino, Margarita SR Florida Atlantic 19:05.94
12 Unrath, Lindsay SO Oakland 19:36.86
13 Herman, Jenny JR North Florida 19:38.98
Event 30 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
15:01.39 A
15:28.43 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Affleck, Andrew FR Hawaii 15:21.04 B
2 Swanson, Karl FR Western Kentucky 15:37.93
3 Langsett, Bobby SO Florida Atlantic 15:48.68
4 Kolstoe, John JR Denver 15:52.38
5 Kleman, Kevin JR Western Kentucky 15:58.83
6 Wabeke, Jessen FR S. Methodist 16:04.88
7 Campbell, James FR Western Kentucky 16:11.11
8 Hemphill, Jon SR S. Methodist 16:18.28
9 Flaherty, Brian FR Denver 16:18.44
10 Smucler, Tony JR Oakland 16:22.14
11 Sanchez, Sebastian FR Louisiana Monroe 16:45.73
12 Cox, Greg JR Denver 16:48.66
13 Braun, Chris JR Hawaii 17:05.07
14 Young, Robert JR Denver 17:18.63
15 Lachman, Andy SR Hawaii 17:38.99
Event 31 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:57.70 A
2:01.23 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Berringer, Tara SO Oakland 2:06.07 2:02.11
28.68 59.43 (30.75) 1:30.44 (31.01) 2:02.11 (31.67)
2 Pancake, Kelly JR Florida Atlantic 2:05.46 2:04.53
28.79 59.81 (31.02) 1:31.90 (32.09) 2:04.53 (32.63)
3 Bothwell, Shawna SO North Florida 2:07.14 2:04.61
29.27 1:00.66 (31.39) 1:33.28 (32.62) 2:04.61 (31.33)
4 Packard, Shannon FR Nothern Arizona 2:05.57 2:04.89
30.14 1:02.08 (31.94) 1:33.85 (31.77) 2:04.89 (31.04)
5 Cokayne, Taryn FR Florida Atlantic 2:05.37 2:05.54
29.10 1:00.44 (31.34) 1:32.89 (32.45) 2:05.54 (32.65)
6 Meredith, Erin FR Oakland 2:07.13 2:08.05
30.20 1:01.68 (31.48) 1:34.46 (32.78) 2:08.05 (33.59)
7 Hashagen, Jodi SR Nothern Arizona 2:07.14 2:08.24
30.63 1:03.55 (32.92) 1:36.53 (32.98) 2:08.24 (31.71)
8 Urban, Chelsey JR Nothern Arizona 2:07.39 2:08.35
30.52 1:02.83 (32.31) 1:35.95 (33.12) 2:08.35 (32.40)
B – Final
9 Miller, Holly SO Oakland 2:08.14 2:06.01
30.08 1:01.76 (31.68) 1:33.72 (31.96) 2:06.01 (32.29)
10 Busche, Kelly FR Nothern Arizona 2:08.68 2:08.03
29.62 1:01.71 (32.09) 1:35.19 (33.48) 2:08.03 (32.84)
11 Milburn, Mary FR Florida Atlantic 2:10.83 2:10.02
30.59 1:03.15 (32.56) 1:36.26 (33.11) 2:10.02 (33.76)
12 Thomas, Heather SO Nothern Arizona 2:10.17 2:10.40
29.91 1:01.90 (31.99) 1:35.63 (33.73) 2:10.40 (34.77)
13 Batley, Katie SR Florida Atlantic 2:12.98 2:11.02
31.00 1:03.74 (32.74) 1:37.23 (33.49) 2:11.02 (33.79)
14 Carlin, Kelly JR Oakland 2:10.79 2:11.18
31.19 1:04.31 (33.12) 1:38.13 (33.82) 2:11.18 (33.05)
15 Green, Renie SO Oakland 2:11.02 2:11.34
30.38 1:03.79 (33.41) 1:37.87 (34.08) 2:11.34 (33.47)
16 Longhurst, Jordan SR Oakland 2:14.50 2:12.58
31.20 1:04.23 (33.03) 1:38.22 (33.99) 2:12.58 (34.36)

Event 32 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Blackborrow, Dan FR Hawaii 1:47.66 1:45.67 B
24.04 50.92 (26.88) 1:18.40 (27.48) 1:45.67 (27.27)
2 Hobson, Scott JR Florida Atlantic 1:49.09 1:47.02 B
24.62 51.36 (26.74) 1:18.74 (27.38) 1:47.02 (28.28)
3 Coupland, Andrew FR Oakland 1:48.70 1:47.94
25.16 52.03 (26.87) 1:19.70 (27.67) 1:47.94 (28.24)
4 Veldman, Gord SR Western Kentucky 1:49.93 1:48.23
24.11 51.35 (27.24) 1:19.67 (28.32) 1:48.23 (28.56)
5 Hadley, Eric SO S. Methodist 1:49.16 1:48.53
25.23 52.33 (27.10) 1:20.20 (27.87) 1:48.53 (28.33)
6 Bracco, Nick SO Western Kentucky 1:47.89 1:49.30
25.14 52.32 (27.18) 1:20.58 (28.26) 1:49.30 (28.72)
7 Segal, Ehud FR Oakland 1:49.64 1:50.19
26.01 53.82 (27.81) 1:22.20 (28.38) 1:50.19 (27.99)
8 Graves, Paul SO Western Kentucky 1:51.40 1:51.82
26.31 54.20 (27.89) 1:22.85 (28.65) 1:51.82 (28.97)
B – Final
9 Rollins, Bill SO Hawaii 1:51.91 1:50.41
26.11 54.90 (28.79) 1:23.74 (28.84) 1:50.41 (26.67)
10 McCollum, Nick FR Oakland 1:51.90 1:51.20
26.68 55.03 (28.35) 1:23.45 (28.42) 1:51.20 (27.75)
11 Habenicht, Sven SO Louisiana Monroe 1:54.06 1:51.28
25.13 52.42 (27.29) 1:21.23 (28.81) 1:51.28 (30.05)
12 Rodriguez, Jacob JR S. Methodist 1:53.59 1:52.19
25.97 53.98 (28.01) 1:22.83 (28.85) 1:52.19 (29.36)
13 Pigott, Josh SR Louisiana Monroe 1:52.96 1:53.64
26.91 55.33 (28.42) 1:24.33 (29.00) 1:53.64 (29.31)
14 Kelly, Chase SR Denver 1:53.56 1:54.80
26.46 54.81 (28.35) 1:24.32 (29.51) 1:54.80 (30.48)
15 Lutz, Chris FR Oakland 1:55.01 1:55.70
26.33 54.37 (28.04) 1:24.17 (29.80) 1:55.70 (31.53)
16 Caliva, Nick SR Louisiana Monroe 1:55.58 1:55.86
26.84 56.14 (29.30) 1:25.90 (29.76) 1:55.86 (29.96)

Event 33 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.63 A
51.11 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ward, Danielle SR Oakland 50.67 50.06 B
24.58 50.06 (25.48)
2 Andersson, Lisa JR Florida Atlantic 52.14 50.47 B
24.61 50.47 (25.86)
3 Strelets, Oksana SO Oakland 51.48 50.89 B
24.84 50.89 (26.05)
4 Jensen, Line SO Oakland 52.15 51.36
24.59 51.36 (26.77)
5 Petersson, Emma JR Florida Atlantic 51.95 51.44
24.99 51.44 (26.45)
6 Freytag, Karoline SO Oakland 52.81 52.40
25.40 52.40 (27.00)
7 Meding, Lauren FR Nothern Arizona 52.64 52.81
24.86 52.81 (27.95)
8 Kronebusch, Alison SO Nothern Arizona 52.95 53.24
25.29 53.24 (27.95)
B – Final
9 Beitel, Jacquie JR Florida Atlantic 52.98 52.78
25.88 52.78 (26.90)
10 Ricknell, Anna FR Florida Atlantic 53.30 53.23
25.72 53.23 (27.51)
11 Dalmastro, Valeria SO Florida Atlantic 54.14 53.28
25.60 53.28 (27.68)
12 Genova, Luciana SR North Florida 53.94 53.78
26.14 53.78 (27.64)
13 Moceri, Christina SO Oakland 53.61 53.89
25.61 53.89 (28.28)
14 Peterson, Lindsay SO Nothern Arizona 53.54 54.09
25.84 54.09 (28.25)
15 Brown, Carol SR Western Kentucky 54.51 54.11
26.23 54.11 (27.88)
16 Ware, Jessica SO North Florida 54.51 54.34
26.12 54.34 (28.22)

Event 34 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.64 A
44.94 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Sullivan, Chris SO Oakland 43.62 43.78 B
20.65 43.78 (23.13)
2 Newton, Jono JR S. Methodist 43.90 44.07 B
20.79 44.07 (23.28)
3 Broadbent, Sean JR Oakland 45.26 44.74 B
21.56 44.74 (23.18)
4 Nylin, Per FR S. Methodist 45.25 44.88 B
21.07 44.88 (23.81)
5 Janes, Jerrod SR Western Kentucky 45.13 44.94 B
21.43 44.94 (23.51)
6 Thew, Peter FR Hawaii 45.93 45.36
21.64 45.36 (23.72)
7 White, JD FR S. Methodist 46.26 45.93
22.05 45.93 (23.88)
8 Drazin, Doug SR Oakland 46.23 46.01
21.93 46.01 (24.08)
B – Final
9 Postma, Ferdi SO S. Methodist 46.39 45.66
21.85 45.66 (23.81)
10 Duran, Hugo SO Hawaii 46.44 46.18
21.99 46.18 (24.19)
11 Babaev, Pavel SO Florida Atlantic 46.77 46.65
21.77 46.65 (24.88)
12 Parrish, Mike SO Oakland 46.59 46.78
22.32 46.78 (24.46)
13 Stephenson, Justin FR S. Methodist 46.85 46.79
46.83 46.79 ( )
14 Johnson, Caleb SO Denver 46.89 46.90
22.41 46.90 (24.49)
15 Aldridge, Drew SO Western Kentucky 46.70 46.98
22.40 46.98 (24.58)
16 Fiore, Doug JR Oakland 46.91 47.38
22.90 47.38 (24.48)

Event 35 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:14.23 A
2:18.25 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Aurit, Shelley JR Oakland 2:22.61 2:21.00
31.44 1:06.52 (35.08) 1:43.14 (36.62) 2:21.00 (37.86)
2 Putnam, Tara SO Florida Atlantic 2:25.99 2:23.48
32.87 1:08.89 (36.02) 1:45.66 (36.77) 2:23.48 (37.82)
3 Musialczyk, Maria FR Oakland 2:24.56 2:23.94
32.12 1:08.08 (35.96) 1:45.59 (37.51) 2:23.94 (38.35)
4 Besco, Sarah JR Western Kentucky 2:26.64 2:25.69
32.98 1:09.92 (36.94) 1:47.11 (37.19) 2:25.69 (38.58)
5 Rasor, Heather SO North Florida 2:27.11 2:26.43
33.34 1:10.40 (37.06) 1:48.61 (38.21) 2:26.43 (37.82)
6 Horton, Christina SO Florida Atlantic 2:26.78 2:26.52
33.28 1:10.54 (37.26) 1:49.07 (38.53) 2:26.52 (37.45)
7 Christ, Tiffany JR North Florida 2:25.27 2:27.20
32.51 1:09.22 (36.71) 1:47.70 (38.48) 2:27.20 (39.50)
8 Unrath, Lindsay SO Oakland 2:25.87 2:29.10
32.89 1:09.97 (37.08) 1:48.90 (38.93) 2:29.10 (40.20)
B – Final
9 McKay, Jennifer SO North Florida 2:28.85 2:25.56
33.34 1:10.23 (36.89) 1:47.44 (37.21) 2:25.56 (38.12)
10 Ludwiczak, Lori SO Western Kentucky 2:27.93 2:27.65
33.89 1:10.85 (36.96) 1:48.93 (38.08) 2:27.65 (38.72)
11 Hall, Autumn FR Florida Atlantic 2:30.31 2:30.64
34.14 1:11.67 (37.53) 1:50.56 (38.89) 2:30.64 (40.08)
12 Lau, Jessica SR Oakland 2:37.74 2:34.52
35.79 1:14.93 (39.14) 1:54.66 (39.73) 2:34.52 (39.86)
13 Garrett, Lauren FR North Florida 2:37.02 2:35.57
35.54 1:15.15 (39.61) 1:55.39 (40.24) 2:35.57 (40.18)
— Stanley, Penta JR Western Kentucky 2:29.88 DQ

Event 36 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.68 A
2:01.21 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bloch, Cheyne JR Hawaii 2:03.25 1:56.78 A
26.45 56.12 (29.67) 1:26.17 (30.05) 1:56.78 (30.61)
2 Howard, Travis JR Florida Atlantic 2:00.61 1:59.31 B
26.79 56.95 (30.16) 1:28.13 (31.18) 1:59.31 (31.18)
3 Ignat, Tudor SO Hawaii 2:02.27 2:00.19 B
26.69 57.05 (30.36) 1:28.65 (31.60) 2:00.19 (31.54)
4 Antillon, Alan SO S. Methodist 2:03.13 2:01.93
27.84 58.41 (30.57) 1:30.05 (31.64) 2:01.93 (31.88)
5 Dickens, Scott FR Oakland 2:01.80 2:02.97
27.40 57.87 (30.47) 1:29.88 (32.01) 2:02.97 (33.09)
6 Kittrell, Josh SR S. Methodist 2:04.01 2:04.63
27.90 58.84 (30.94) 1:31.37 (32.53) 2:04.63 (33.26)
7 Amanrich, Julien SO Louisiana Monroe 2:07.69 2:06.40
28.41 1:00.36 (31.95) 1:33.23 (32.87) 2:06.40 (33.17)
8 Seibert, Chris FR Denver 2:06.96 2:07.45
28.06 1:00.51 (32.45) 1:33.73 (33.22) 2:07.45 (33.72)
B – Final
9 Hine, Antony SR Florida Atlantic 2:08.77 2:06.16
27.28 58.21 (30.93) 1:31.24 (33.03) 2:06.16 (34.92)
10 Tarter, Christophe FR Western Kentucky 2:08.70 2:07.48
28.48 1:00.72 (32.24) 1:34.41 (33.69) 2:07.48 (33.07)
11 Moen, Martin SO Oakland 2:08.82 2:08.11
28.93 1:01.51 (32.58) 1:34.73 (33.22) 2:08.11 (33.38)
12 Kanak, Jim SR Oakland 2:08.49 2:08.38
27.90 1:00.62 (32.72) 1:34.49 (33.87) 2:08.38 (33.89)
13 Chapman, Nate SO Denver 2:09.24 2:09.56
29.28 1:01.76 (32.48) 1:35.35 (33.59) 2:09.56 (34.21)
14 Isaksson, Mathias FR Louisiana Monroe 2:09.56 2:09.98
29.16 1:02.33 (33.17) 1:36.18 (33.85) 2:09.98 (33.80)
15 Converse, Rob SR Denver 2:09.36 2:10.15
29.05 1:02.08 (33.03) 1:36.20 (34.12) 2:10.15 (33.95)
16 Birac, Marko FR Louisiana Monroe 2:09.23 2:13.91
29.19 1:02.69 (33.50) 1:37.39 (34.70) 2:13.91 (36.52)

Event 37 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.98 A
2:02.54 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Korniyenko, Tanya JR Oakland 2:01.24 2:00.08 B
26.68 57.01 (30.33) 1:27.96 (30.95) 2:00.08 (32.12)
2 Simon, Emily FR Nothern Arizona 2:07.81 2:05.61
28.30 1:00.31 (32.01) 1:32.92 (32.61) 2:05.61 (32.69)
3 Beck, Jordan FR Western Kentucky 2:05.89 2:06.57
27.50 58.75 (31.25) 1:31.67 (32.92) 2:06.57 (34.90)
4 Simetkosky, Angela JR Oakland 2:11.51 2:10.45
29.28 1:02.37 (33.09) 1:36.39 (34.02) 2:10.45 (34.06)
5 Lasik, Amanda JR Nothern Arizona 2:11.48 2:11.33
28.92 1:01.37 (32.45) 1:35.65 (34.28) 2:11.33 (35.68)
6 Lowe, Katie JR Nothern Arizona 2:12.40 2:11.80
28.61 1:01.40 (32.79) 1:36.38 (34.98) 2:11.80 (35.42)
7 Janssens, Alanna SO Nothern Arizona 2:11.74 2:12.07
28.41 1:01.02 (32.61) 1:35.70 (34.68) 2:12.07 (36.37)
8 Carlin, Kelly JR Oakland 2:12.98 2:12.32
29.05 1:03.19 (34.14) 1:37.50 (34.31) 2:12.32 (34.82)
B – Final
9 Martinez, Maria SR Florida Atlantic 2:13.11 2:12.85
30.00 1:03.92 (33.92) 1:38.07 (34.15) 2:12.85 (34.78)

Event 38 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Boehm, Kurt JR Hawaii 1:48.77 1:47.00 B
24.47 51.82 (27.35) 1:19.46 (27.64) 1:47.00 (27.54)
2 Palma, Nimrod SO Hawaii 1:49.00 1:48.77
24.28 52.17 (27.89) 1:19.98 (27.81) 1:48.77 (28.79)
3 Hampson, Ric SO S. Methodist 1:48.78 1:49.14
24.58 51.62 (27.04) 1:20.08 (28.46) 1:49.14 (29.06)
4 Waits, Chad SO Western Kentucky 1:50.15 1:49.31
24.45 52.49 (28.04) 1:20.69 (28.20) 1:49.31 (28.62)
5 Cosma, Marius SO Louisiana Monroe 1:49.93 1:50.47
24.73 52.82 (28.09) 1:21.04 (28.22) 1:50.47 (29.43)
6 Strickler, Greg SO Western Kentucky 1:51.59 1:50.98
24.69 53.27 (28.58) 1:22.05 (28.78) 1:50.98 (28.93)
7 Handley, Alex SO Western Kentucky 1:51.74 1:52.18
25.38 54.05 (28.67) 1:23.23 (29.18) 1:52.18 (28.95)
8 Segal, Ehud FR Oakland 1:51.60 1:55.87
24.99 53.72 (28.73) 1:24.07 (30.35) 1:55.87 (31.80)
B – Final
9 Zeibig, Adam SO Florida Atlantic 1:52.14 1:52.11
24.89 53.81 (28.92) 1:23.65 (29.84) 1:52.11 (28.46)
10 Fassino, Bart SR S. Methodist 1:52.03 1:52.43
25.37 53.71 (28.34) 1:22.71 (29.00) 1:52.43 (29.72)
11 Smith, Jay JR Western Kentucky 1:54.22 1:53.59
25.15 53.87 (28.72) 1:23.30 (29.43) 1:53.59 (30.29)
12 Crosby, Ryan JR Western Kentucky 1:53.59 1:53.70
24.31 52.61 (28.30) 1:22.28 (29.67) 1:53.70 (31.42)
13 Mikuni, Arron SR Hawaii 1:54.21 1:54.19
25.94 54.51 (28.57) 1:24.01 (29.50) 1:54.19 (30.18)
14 Dolcetti, Blaine SO Oakland 1:54.57 1:55.12
25.43 54.18 (28.75) 1:23.90 (29.72) 1:55.12 (31.22)
15 Anderson, Kenny FR Florida Atlantic 1:54.76 1:55.16
24.89 54.04 (29.15) 1:24.38 (30.34) 1:55.16 (30.78)
16 Araujo, Gustavo FR Louisiana Monroe 1:54.63 1:55.62
25.67 55.38 (29.71) 1:25.07 (29.69) 1:55.62 (30.55)

Event 41 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:20.26 A
3:26.26 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University 'A' 3:21.23 B
1) Ward, Danielle SR 2) Jensen, Line SO
3) Freytag, Karoline SO 4) Strelets, Oksana SO
24.40 50.28 (50.28) 1:14.12 (23.84) 1:40.53 (50.25)
2:04.67 (24.14) 2:31.51 (50.98) 2:55.38 (23.87) 3:21.23 (49.72)
2 Florida Atlantic University 'A' 3:26.83
1) Andersson, Lisa JR 2) Petersson, Emma JR
3) Ricknell, Anna FR 4) Beitel, Jacquie JR
24.53 50.97 (50.97) 1:15.45 (24.48) 1:42.29 (51.32)
2:07.05 (24.76) 2:35.22 (52.93) 3:00.17 (24.95) 3:26.83 (51.61)
3 Northern Arizonza University 'A' 3:29.51
1) Thomas, Heather SO 2) Meding, Lauren FR
3) Kronebusch, Alison SO 4) Simon, Emily FR
24.86 52.81 (52.81) 1:17.44 (24.63) 1:44.75 (51.94)
2:09.05 (24.30) 2:36.91 (52.16) 3:01.92 (25.01) 3:29.51 (52.60)
4 University of North Florida 'A' 3:33.87
1) Bothwell, Shawna SO 2) Ware, Jessica SO
3) Genova, Luciana SR 4) Rasor, Heather SO
25.15 51.97 (51.97) 1:17.47 (25.50) 1:45.89 (53.92)
2:11.56 (25.67) 2:39.30 (53.41) 3:05.40 (26.10) 3:33.87 (54.57)

Event 42 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2:55.06 A
3:00.31 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University 'A' 2:56.65 B
1) Sullivan, Chris SO 2) Coupland, Andrew FR
3) Dickens, Scott FR 4) Broadbent, Sean JR
20.52 43.27 (43.27) 1:04.71 (21.44) 1:28.01 (44.74)
1:49.37 (21.36) 2:12.99 (44.98) 2:33.59 (20.60) 2:56.65 (43.66)
2 Southern Methodist University 'A' 2:58.78 B
1) Nylin, Per FR 2) White, JD FR
3) Postma, Ferdi SO 4) Newton, Jono JR
21.31 44.95 (44.95) 1:06.47 (21.52) 1:30.52 (45.57)
1:51.98 (21.46) 2:15.63 (45.11) 2:36.01 (20.38) 2:58.78 (43.15)
3 University of Hawaii 'A' 3:00.25 B
1) Bloch, Cheyne JR 2) Thew, Peter FR
3) Duran, Hugo SO 4) Boehm, Kurt JR
21.52 45.14 (45.14) 1:06.47 (21.33) 1:30.05 (44.91)
1:52.07 (22.02) 2:15.87 (45.82) 2:37.01 (21.14) 3:00.25 (44.38)
4 Western Kentucky University 'A' 3:02.64
1) Veldman, Gord SR 2) Janes, Jerrod SR
3) Bracco, Nick SO 4) Nalbone, Matt JR
21.75 45.39 (45.39) 1:06.64 (21.25) 1:30.49 (45.10)
1:52.48 (21.99) 2:16.55 (46.06) 2:37.94 (21.39) 3:02.64 (46.09)
5 Florida Atlantic University 'A' 3:04.34
1) Hobson, Scott JR 2) Babaev, Pavel SO
3) Langsett, Bobby SO 4) Marzonie, Rich SO
21.78 45.88 (45.88) 1:07.73 (21.85) 1:32.32 (46.44)
1:53.54 (21.22) 2:18.38 (46.06) 2:39.70 (21.32) 3:04.34 (45.96)
6 University of Denver 'A' 3:07.92
1) Johnson, Caleb SO 2) Dontchos, Greg JR
3) Price, Will JR 4) Shachaf, Asaf SR
22.40 47.13 (47.13) 1:09.06 (21.93) 1:34.34 (47.21)
1:56.58 (22.24) 2:21.83 (47.49) 2:43.36 (21.53) 3:07.92 (46.09)
7 U of Louisiana – Monroe 'A' 3:10.11
1) Palacios, Diego SO 2) McConathy, Sean JR
3) Cloutet, Billy SR 4) Bryant, Blake FR
22.67 47.73 (47.73) 1:10.41 (22.68) 1:35.17 (47.44)
1:57.36 (22.19) 2:22.93 (47.76) 2:44.99 (22.06) 3:10.11 (47.18)

Event 110 Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Finals
===============================================================================
– Time Trial
1 Ray, Andy SO Western Kentucky 23.66

Event 121 Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
1:02.07 A
1:03.93 B
Name Year School Finals
===============================================================================
1 Musialczyk, Maria FR Oakland 1:06.74
31.21 1:06.74 (35.53)

Event 132 Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Finals
===============================================================================
1 Birchler, Severin FR Western Kentucky 2:03.86
27.93 58.59 (30.66) 1:30.70 (32.11) 2:03.86 (33.16)

Event 133 Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
49.63 A
51.11 B
Name Year School Finals
===============================================================================
1 Bedyk, Boguslawa SO Florida Atlantic 52.05
24.58 52.05 (27.47)

Event 134 Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
43.64 A
44.94 B
Name Year School Finals
===============================================================================
1 Brennan, Jimmy FR S. Methodist 46.66
22.64 46.66 (24.02)
2 Garmendia, Emilio FR S. Methodist 46.85
22.14 46.85 (24.71)
3 Ingraham, Chase SO S. Methodist 47.25
22.65 47.25 (24.60)
4 Music, Shane FR Western Kentucky 47.77
22.70 47.77 (25.07)
4 Raniere, Christopher FR Western Kentucky 47.77
22.54 47.77 (25.23)
6 Alvarez, Dan SR Western Kentucky 48.13
22.82 48.13 (25.31)
7 Janson, Keith FR Western Kentucky 48.15
23.45 48.15 (24.70)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week