No. 9 SMU Lady Mustangs Drub North Texas

DALLAS, January 22. THE No. 9 SMU women's swimming & diving team dominated North Texas Wednesday night at Perkins Natatorium winning 158-80 to improve to 1-1 on the year.

SMU won the first 11 events of the night, beginning with a 200 medley relay victory by Dallas Marshall, Laura Pomeroy, Martina Hrdinova and Celina Lemmen. The foursome won the night's first event with a time of 1:47.23. Senior All-American Andrea Cassidy won the 1000 free next with a time of 10:07.59, bettering her previous season best time in the event of 10:07.77.

Senior Dallas Marshall won next, touching in with a time of 1:52.73 in the 200 free. Freshman Michelle Vlasakova followed Marshall's convincing win with a first place time of 24.64 in the 50 free.

Marizanne Grundlingh made it five straight Ponies with a time of 2:05.72 in the 200 IM, giving her first place, her first of two victories on the night. Sophomore Sara Nordenstam took first in the 100 butteRfly with a time of 59.05. Senior 17-time All-American Georgina Lee took first in the eighth event of the night, the 100 free, touching in with a time of 51.75.

Celina Lemmen followed with a first place showing in the 100 back before Grundlingh took first for the second time on the night, this time in the 500 Free with a time of 4:55.72. Diver Kristin Schild took first in both the one and three-meter on the night.

The Mustangs are next in action Jan. 24 when they travel to Athens, Ga. to compete against No. 2 Georgia and Arkansas. The meet is scheduled to begin at 12:00 p.m.

UNT Lady Eagles vs SMU Lady Mustangs
Perkins Natatorium – Jan. 21, 2004

Results

TEAM SCORES
===============================================================================
SMU-158
UNT-80

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist University 'B' 1:47.23 11
1) Marshall, Dallas SR 2) Pomeroy, Laura SO
3) Hrdinova, Martina SO 4) Lemmen, Celina FR
27.55 57.22 1:23.34 1:47.23
2 Southern Methodist University 'A' 1:52.41 4
1) Merriam, Katie SR 2) Cassidy, Andrea SR
3) Nordenstam, Sara SO 4) Jeffray, Sarah SR
28.28 1:00.55 1:26.80 1:52.41
3 University North Texas 'A' 1:54.17 2
1) Pipes, Bethany JR 2) Brock, Kara JR
3) Dlouhy, Devon FR 4) Tudose, Emilia FR
29.11 1:01.31 1:29.13 1:54.17
4 University North Texas 'B' 2:01.00
1) Standeven, Laura FR 2) Rourke, Gwen FR
3) Johnston, Stephanie SO 4) Swan, Laura FR
30.74 1:03.96 1:33.34 2:01.00

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Cassidy, Andrea SR Smu 10:07.59 9
28.23 58.24 1:28.28 1:58.76 2:29.33 2:59.85 3:30.32 4:00.80
4:31.33 5:01.71 5:31.95 6:02.34 6:32.80 7:03.42 7:34.22 8:05.40
8:36.50 9:07.28 9:38.10 10:07.59
2 Sammis, Tiffany FR Smu 10:33.79 4
28.74 59.33 1:30.54 2:01.59 2:32.88 3:03.76 3:34.99 4:06.23
4:37.79 5:09.13 5:41.39 6:14.02 6:46.06 7:18.36 7:50.89 8:23.53
8:56.58 9:29.61 10:02.31 10:33.79
3 Hosner, Jaime FR Unt 10:47.64 3
29.48 1:00.81 1:33.07 2:05.70 2:39.49 3:12.33 3:44.81 4:17.53
4:49.92 5:22.50 5:55.08 6:27.63 7:00.32 7:33.05 8:05.57 8:37.94
9:10.46 9:43.33 10:15.70 10:47.64
4 Stanton, Jessica SO Smu 11:12.28 2
28.88 1:00.27 1:33.02 2:06.14 2:39.61 3:13.47 3:47.53 4:21.78
4:56.00 5:30.49 6:04.63 6:39.21 7:13.65 7:47.90 8:22.13 8:56.28
9:30.74 10:04.86 10:39.17 11:12.28
5 Louisell, Brooke SO Unt 11:19.12 1
30.78 1:04.26 1:37.99 2:12.31 2:46.83 3:20.72 3:54.81 4:28.93
5:03.43 5:37.62 6:12.16 6:46.26 7:20.15 7:54.20 8:29.07 9:03.90
9:38.24 10:13.73 10:47.20 11:19.12
6 Starnes, Katie Unt 11:26.96
31.24 1:04.80 1:39.22 2:13.77 2:48.14 3:22.77 3:57.27 4:32.04
5:06.70 5:41.22 6:15.86 6:50.38 7:25.14 7:59.94 8:34.59 9:09.31
9:44.01 10:18.29 10:52.81 11:26.96

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Marshall, Dallas SR Smu 1:52.73 9
27.19 55.76 1:24.46 1:52.73
2 Forinash, Debbie SR Smu 1:55.08 4
27.30 56.34 1:25.78 1:55.08
3 Pipes, Bethany JR Unt 1:56.37 3
27.27 56.54 1:26.49 1:56.37
4 Dlouhy, Devon FR Unt 2:04.03 2
28.26 59.00 1:31.23 2:04.03
5 Mouser, Erin JR Unt 2:11.92 1
29.92 1:03.00 1:37.35 2:11.92

Event 4 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Vlaskova, Michelle FR Smu 24.64 9
2 Tudose, Emilia FR Unt 25.44 4
3 Jeffray, Sarah SR Smu 26.15 3
4 Walker, Ashley FR Unt 26.86 2
5 Swan, Laura FR Unt 26.95 1

Event 5 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Grundlingh, Marizanne JR Smu 2:05.72 9
28.34 59.93 1:36.82 2:05.72
2 Daly, Sarah FR Smu 2:10.50 4
28.46 1:00.40 1:40.31 2:10.50
3 Darling, Leanne FR Smu 2:12.07 3
27.94 1:00.23 1:40.89 2:12.07
4 Brock, Kara JR Unt 2:19.75 2
30.59 1:08.35 1:46.60 2:19.75
5 Rourke, Gwen FR Unt 2:21.02 1
31.08 1:07.38 1:47.72 2:21.02

Event 6 Women 1 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schild, Kristin FR Smu 244.49 9
2 Dawson, Carrie JR Smu 224.02 4
3 Krall, Abby FR Smu 200.09 3
4 Therrian, Lindsay FR Unt 193.19 2
5 Cassell, Emily SO Unt 170.40 1
— Cantonis, Stacia FR Smu X155.02
— Hussong, Christina JR Smu X226.41
— Pike, Elizabeth JR Smu X251.84

Event 7 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Nordenstam, Sara SO Smu 59.05 9
27.53 59.05
2 Daly, Sarah FR Smu 1:01.42 4
29.29 1:01.42
3 Johnston, Stephanie SO Unt 1:04.80 3
29.88 1:04.80
4 Harris, Lauren FR Unt 1:05.90 2
30.83 1:05.90
5 Mouser, Erin JR Unt 1:06.11 1
31.10 1:06.11

Event 8 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Georgina SR Smu 51.75 9
25.40 51.75
2 Vlaskova, Michelle FR Smu 53.05 4
25.38 53.05
3 Forinash, Debbie SR Smu 54.94 3
26.61 54.94
4 Tudose, Emilia FR Unt 55.33 2
26.87 55.33
5 Dlouhy, Devon FR Unt 57.61 1
27.37 57.61
6 Walker, Ashley FR Unt 59.67
27.99 59.67

Event 9 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lemmen, Celina FR Smu 58.54 9
28.55 58.54
2 Darling, Leanne FR Smu 58.95 4
28.72 58.95
3 Standeven, Laura FR Unt 1:05.21 3
31.74 1:05.21
4 Johnston, Stephanie SO Unt 1:10.60 2
33.79 1:10.60
5 Gibbs, Kim FR Unt 1:11.97 1
34.38 1:11.97

Event 10 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Grundlingh, Marizanne JR Smu 4:55.72 9
27.57 56.84 1:26.48 1:56.16 2:25.91 2:55.76 3:25.71 3:55.84
4:26.15 4:55.72
2 Marshall, Dallas SR Smu 5:03.16 4
28.59 58.85 1:29.25 1:59.55 2:30.34 3:01.11 3:31.46 4:02.10
4:33.01 5:03.16
3 Pipes, Bethany JR Unt 5:17.48 3
29.17 1:00.62 1:32.70 2:05.13 2:37.79 3:10.43 3:43.07 4:14.83
4:46.51 5:17.48
4 Hosner, Jaime FR Unt 5:18.67 2
29.40 1:01.14 1:33.02 2:05.29 2:37.72 3:10.05 3:42.34 4:14.70
4:46.90 5:18.67
5 McManis, Kathleen FR Unt 5:37.13 1
30.28 1:03.68 1:37.48 2:11.55 2:45.66 3:19.93 3:54.15 4:28.43
5:02.93 5:37.13

Event 11 Women 3 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Schild, Kristin FR Smu 249.75 9
2 Hussong, Christina JR Smu 242.62 4
3 Krall, Abby FR Smu 223.20 3
4 Therrian, Lindsay FR Unt 189.30 2
5 Cassell, Emily SO Unt 156.52 1
— Cantonis, Stacia FR Smu X189.52
— Dawson, Carrie JR Smu X231.67
— Pike, Elizabeth JR Smu X264.22

Event 12 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Page, Heather FR Unt 1:11.55 9
33.43 1:11.55
2 Brock, Kara JR Unt 1:12.03 4
33.53 1:12.03
3 Rourke, Gwen FR Unt 1:14.92 3
35.28 1:14.92
— Pomeroy, Laura SO Smu X1:06.09
31.07 1:06.09
— Nordenstam, Sara SO Smu X1:06.43
31.80 1:06.43
— Hrdinova, Martina SO Smu X1:10.14
33.46 1:10.14

Event 13 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University North Texas 'B' 1:50.64 11
1) McManis, Kathleen FR 2) Louisell, Brooke SO
3) Starnes, Katie 4) Mouser, Erin JR
26.77 54.88 1:23.30 1:50.64
2 University North Texas 'A' 1:50.84 4
1) Walker, Ashley FR 2) Swan, Laura FR
3) Gibbs, Kim FR 4) Harris, Lauren FR
28.48 55.64 1:22.89 1:50.84
— Southern Methodist University 'A' X1:36.97
1) Marshall, Dallas SR 2) Forinash, Debbie SR
3) Lee, Georgina SR 4) Vlaskova, Michelle FR
24.20 49.27 1:13.39 1:36.97

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here