NCAA Div. II: Bakersfield Leads Men, Truman State Leads Women After Day One

CANTON, OH., March 14 — Cal. State Bakersfield, defending men's champion, and surprising Truman State, third-place in the women's race last season, are the leaders after the opening night's competition in the NCAA Division II Swimmingand Diving Championships.

The meet is underway at Canton's C.T. Branin Natatorium.

Bakersfield held a 152-133 lead over Drury, men's champ in 1999, with North Dakota thjird (99).

Truman leads defending champ Drury, 156-145, on the distaff side, with UCSD third (700.5).

The Tritons have long been a mainstay in Division III competition but this season moved up a notch.

For the first time this year the 1000 free is a part of the program, along with the 500 and 1650 frees, and tonight the men's race was won by Bakersfield's Burda Vlasrta in a "meet record" 9:16.67 with Drury's Alex Mahon (9:19.86) runner-up, trailed by UC Davis' Matt Davie (9:20.13).

In the women's race Truman Bulldogs Jess Martin (9:55.86) and Katie May (10:12.36) were firwst and sescond, while Drury's Lynsey Fugate (10:17.50) took the show spot.

In the men's 200 IM it was Indianapolis' defending champ, Oral Orel, getting to the wall ahead of the pack in 1:49.40 but Southern Connecticut State's Ben Michaelson pushed him all the way, splashing home in 1:49.43 for second. Oral set the meet record last seasom with his 1:48.45.

The men's 50 was won for the second-consecutive year by Ouachita Baptist sprint star John Berry, who won in 20.06 to Davis' Tea Austin's 20.10. Last season Berry won in 20.19 but set a DII record in the prelims with his blistering 19.84. Austin is defending 100 back titlest.

In the night's only relay, North Dakota edged Bakersfield, 1:32.12-1:32.88 for the 200 medley title.

On the women's side UCSD Triton sophomore Jennifer Watanmabe stroked to the 200 IM title in a pr 2:04.41 with Truman's Kelli Dudley (2:04.78) second. Dudley was fourth last sesason as a freshman and last year's runner-up, Drury senior Vanessa Young, wounmd up fifth.

Interestingly, Watanabe was a triple gold medalist at last year's DIII Championships, winning the 500 free (4:55.48), 400 IM (4:27.28) and 200 backstroke (2:03.30). Moving up to DII comeptition, she hasn't missed a beat.

In the women's 50 Drury's Megan Krueger — defending champ — was fastest (23.31) with Truman's Bryna Busch (23.67) next with teammate Sara Hatcher (23.78) third.

Drury won the 200 medley relay in 1:45.99.
Check out our feature Product !!
>SWIMMING OUT OF YOUR MIND (Audio tapes)

Division II Swimming First Day Results
3/14/2001

Female Team Scores
Place School Points

1 TRUMAN STATE UNIVERSITY TRUM 156
2 DRURY UNIVERSITY DRURY 145
3 U. CALIFORNIA – SAN DIEGO UCSD 70
.50
4 U. NORTH DAKOTA UND 63
5 WEST CHESTER UNIVERSITY W C U 58
6 CAL STATE-BAKERSFIELD/WOMEN CSBW 44
.50
7 UNIVERSITY OF TAMPA TAMPA 35
8 UNIVERSITY OF INDIANAPOLIS INDY 29
9 CLARION UNIVERSITY OF PA CLAR 25
10 NORTHERN MICHIGAN UNIVERSITY NMU 24
11 U. NEBRASKA – OMAHA UNOMA 15
11 OUACHITA BAPTIST UNIVERSITY OUACH 15
13 U. SOUTH DAKOTA USD 14
.50
14 GRAND VALLEY STATE U. GVSU 14
15 U. CALIFORNIA – DAVIS DAVIS 12
15 LEWIS UNIVERSITY LEWIS 12
17 WHEELING JESUIT UNIVERSITY WJU 11
18 INDIANA UNIVERSITY OF PA IUP 10
19 U. NORTHERN COLORADO UNC 8
20 PFEIFFER UNIVERISTY PFEIF 4
.50
21 BLOOMSBURG UNIVERSITYOF PA BLOOM 4
22 SHIPPENSBURG UNIVERSITY SHIP 3

——————————————————–

Male Team Scores
Place School Points

1 CAL STATE-BAKERSFIELD/MEN CSBM
152
2 DRURY UNIVERSITY DRURY 133
3 U. NORTH DAKOTA UND 99
4 U. CALIFORNIA – DAVIS DAVIS 96
5 WEST CHESTER UNIVERSITY W C U 58
6 U. MISSOURI – ROLLA ROLLA 55
7 OUACHITA BAPTIST UNIVERSITY OUACH 46
8 UNIVERSITY OF INDIANAPOLIS INDY 42
9 UNIVERSITY OF TAMPA TAMPA 40
10 U. CALIFORNIA – SAN DIEGO UCSD 39
11 CLARION UNIVERSITY OF PA CLAR 26
12 DELTA STATE UNIVERSITY DELTA 22
13 SOUTHERN CONNECTICUT ST. U. SCTS 17
14 ASHLAND UNIVERSITY ASHLD 14
15 WAYNE STATE UNIVERSITY WAYNE 13
16 BENTLEY COLLEGE BENTC 12
17 METROPOLITAN ST C. DENVER METRO 11
18 TRUMAN STATE UNIVERSITY TRUM 5
19 WHEELING JESUIT UNIVERSITY WJU 2

——————————————————–

Event 1 Men 1000 Yard Freestyle MEN
Name Yr School Finals Time Points

1 VLASTA BURDA SO CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 9:16.67
2 ALEX MAHON SO DRURY UNIVERSITY
9:19.86
3 MATTHEW DAVIE SO U. CALIFORNIA –
DAVIS 9:20.13
4 JASON OWEN SO DRURY UNIVERSITY
9:22.47
5 CRAIG PICKERING SO ASHLAND UNIVERSITY
9:26.29
6 RYAN REQUIST SR U. NORTH DAKOTA
9:27.23
7 MANNY COLMENARES FR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 9:28.08
8 ARMIN HOMMEL JR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 9:35.30
9 KYLE ALMONEY SO WEST CHESTER
UNIVERSITY 9:38.25
10 CHRIS S EDMAISTON FR DELTA
STATE UNIVERSITY 9:40.07
11 MIKE MINARD FR U. MISSOURI –
ROLLA 9:40.63
12 ROBERT D COOPER FR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 9:40.87
13 JEFF SHILLING SO CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 9:42.20
14 BRAD TORBECK JR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 9:42.35
15 DIMITAR PETROV JR WHEELING JESUIT
UNIVERSITY 9:42.48
16 VANJA DEZELIC JR U. MISSOURI –
ROLLA 9:45.00
17 RICHARD MURPHY JR DRURY UNIVERSITY
9:46.77
18 ZEBRON LEMKE JR U. CALIFORNIA –
DAVIS 9:59.43
19 SEAN SEAVER SO DRURY UNIVERSITY
9:59.65

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle WOMEN
Name Yr School Finals Time Points

1 JESS L MARTIN SR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 9:55.86
2 KATIE L MAY FR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 10:12.36
3 LYNSEY FUGATE FR DRURY UNIVERSITY
10:17.50
4 BRIDGET M RILEY JR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 10:21.56
5 JULIE UPMEYER JR GRAND VALLEY STATE
U. 10:26.53
6 KATIE TURNER SO OUACHITA BAPTIST
UNIVERSIT 10:31.21
7 DEA OJA SR U. NORTH DAKOTA
10:31.80
8 ALYSON EDOFF JR DRURY UNIVERSITY
10:32.11
9 NINA TOMASEVICH FR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 10:36.12
10 LYNAE ROOS FR WEST CHESTER
UNIVERSITY 10:37.87
11 MEREDITH EYLER JR WEST CHESTER
UNIVERSITY 10:38.22
12 CHRISTEN RHODES JR DRURY UNIVERSITY
10:38.25
13 HEATHER SHOENBERGER JR DRURY
UNIVERSITY 10:40.75
14 ERIN M GOODHART FR SHIPPENSBURG
UNIVERSITY 10:40.78
15 JESSICA CHAMBERLEN FR CAL
STATE-BAKERSFIELD/WO 10:42.30
16 SHANNON TREEN FR UNIVERSITY OF
TAMPA 10:42.31
17 KATIE CORELL JR CAL
STATE-BAKERSFIELD/WO 10:43.70
18 BRANDI SMITHSON FR CLARION UNIVERSITY
OF PA 10:46.89
19 RACHEL BRAINARD FR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 10:49.56
20 MISSY BAER SO CLARION UNIVERSITY
OF PA 10:51.04
21 WENDY WALLACE FR WEST CHESTER
UNIVERSITY 10:52.62
22 THERESA A MATTINGLY JR U.
NORTHERN COLORADO 11:00.02
23 KRISTY VERMILLION SO NORTHERN
MICHIGAN UNIVERS 11:03.41
24 VIVIAN S SNYDER SO U. CALIFORNIA –
DAVIS 11:08.15
25 JAMIE DOLBOW SO WEST CHESTER
UNIVERSITY 11:20.93

Event 3 Men 200 Yard IM MEN
Name Yr School Prelim Time Finals
Time Points

A – Final
1 OREL ORAL SO UNIVERSITY OF
INDIANAPOLIS 1:52.45 1:49.40
2 BEN MICHAELSON SO SOUTHERN
CONNECTICUT ST. U 1:50.69 1:49.43
3 ERIC BURTON SR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 1:51.55 1:51.24
4 JACOB FRAIRE SO CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 1:53.44 1:52.00
5 LUKE M SEED SO U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 1:53.56 1:52.42
6 RYAN S WONG SR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 1:53.40 1:52.91
7 JEFF CREWS SO DRURY UNIVERSITY
1:52.86 1:53.29
8 VESA NURMIVIITA JR U. NORTH DAKOTA
1:53.22 1:53.89
B – Final
9 JAKE COOK JR DRURY UNIVERSITY
1:54.68 1:53.09
10 MIKE CHASE SO UNIVERSITY OF
TAMPA 1:54.78 1:53.28
11 MARTIN BACH FR DRURY UNIVERSITY
1:54.16 1:53.56
12 JEREMY HUGHES JR U. NORTH DAKOTA
1:54.45 1:54.57
13 JACK PENNUTO FR U. MISSOURI –
ROLLA 1:55.20 1:55.10
14 LES BERNYS SO UNIVERSITY OF
TAMPA 1:54.73 1:55.32
15 BRYAN FUGATE SR DRURY UNIVERSITY
1:55.11 1:56.00
16 JUSTIN M WHITAKER SO DELTA
STATE UNIVERSITY 1:54.86 1:56.09

Event 4 Women 200 Yard IM WOMEN
Name Yr School Prelim Time Finals
Time Points

A – Final
1 JENNIFER WATANABE SO U.
CALIFORNIA – SAN DIEGO 2:08.24 2:04.41
2 KELLI M DUDLEY SO TRUMAN STATE
UNIVERSITY 2:05.62 2:04.78
3 ELYSIA MORELAND JR UNIVERSITY OF
TAMPA 2:06.78 2:05.68
4 MEGAN GRUNERT FR UNIVERSITY OF
INDIANAPOLIS 2:07.09 2:05.88
5 VANESSA YOUNG SR DRURY UNIVERSITY
2:06.76 2:06.39
6 LIZ E HUG SO TRUMAN STATE
UNIVERSITY 2:08.66 2:06.65
7 JANICE BERRY SO U. NORTH DAKOTA
2:07.14 2:07.21
8 MOLLEY R WARD JR LEWIS UNIVERSITY
2:07.35 2:08.49
B – Final
9 JENNIFER KLEMME SO DRURY UNIVERSITY
2:09.19 2:07.40
10 REBECCA FISCHER JR U. NORTH DAKOTA
2:09.39 2:07.53
11 MEGAN STRAEHLE SO WEST CHESTER
UNIVERSITY 2:10.53 2:08.42
12 SANDRA R LOPEZ JR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 2:09.19 2:08.63
13 COREY DENNIS SO WEST CHESTER
UNIVERSITY 2:09.71 2:08.82
14 MELISSA DEBELLIS FR WEST
CHESTER UNIVERSITY 2:09.08 2:09.00
15 TRACY KRUEGER SR OUACHITA BAPTIST
UNIVERSIT 2:10.48 2:10.07
16 SYBIL FOSTER SR DRURY UNIVERSITY
2:10.73 2:10.22

Event 5 Men 50 Yard Freestyle MEN
Name Yr School Prelim Time Finals
Time Points

A – Final
1 JOHN BERRY SR OUACHITA BAPTIST
UNIVERSIT 20.36 20.06
2 TEA AUSTIN SR U. CALIFORNIA –
DAVIS 20.39 20.10
3 DAVE BELLEVILLE JR U. MISSOURI –
ROLLA 20.59 20.52
4 VAL SERAFIMOV SR DRURY UNIVERSITY
20.79 20.60
5 TODD ALBERT JR WEST CHESTER
UNIVERSITY 21.13 20.77
6 LUKE MANSFIELD SR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 20.89 20.87
7 NATHAN RUGE SR U. CALIFORNIA –
DAVIS 20.93 20.94
8 MATT MATYS JR WEST CHESTER
UNIVERSITY 20.97 21.15
B – Final
9 SEBASTIAN ANDERSON FR U. NORTH
DAKOTA 21.21 20.97
10 CAMERON BLACK SR DRURY UNIVERSITY
21.25 20.99
11 DAVID TIETZE FR DRURY UNIVERSITY
21.18 21.30
12 BRIAN RILEY FR U. NORTH DAKOTA
21.41 21.41
13 JOSEPH HEUBLEIN SR U. CALIFORNIA –
DAVIS 21.41 21.45
14 BRAD MORRIS SR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 21.38 21.51
15 CHRISTIAN P DECK JR U.
CALIFORNIA – SAN DIEGO 21.45 21.52
16 MANNY COLMENARES FR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 21.26 21.70

Event 6 Women 50 Yard Freestyle WOMEN
Name Yr School Prelim Time Finals
Time Points

A – Final
1 MEGAN KRUEGER JR DRURY UNIVERSITY
23.34 23.31
2 BRYNA R BUSCH SR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 23.85 23.67
3 SARA A HATCHER SO TRUMAN STATE
UNIVERSITY 23.53 23.78
4 KARI M KOPECKY FR U. SOUTH DAKOTA
24.31 24.01
4 JAMIE BOSTON SR CAL
STATE-BAKERSFIELD/WO 24.29 24.01
6 BRETT HANTLA SO DRURY UNIVERSITY
23.88 24.05
7 SARAH HENDERSON SO DRURY UNIVERSITY
24.17 24.07
8 JENNIFER A GRABSKI SR WHEELING
JESUIT UNIVERSITY 24.30 24.40
B – Final
9 JAMIE HAFERBIER JR U. NEBRASKA –
OMAHA 24.40 24.19
10 ANDREA M NEWTON SR TRUMAN STATE
UNIVERSITY 24.64 24.53
11 TAURA WIZNIAK JR WEST CHESTER
UNIVERSITY 24.59 24.57
12 JULIE L BUSFIELD SO PFEIFFER
UNIVERISTY 24.61 24.59
12 CARLY L ROSS FR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 24.38 24.59
14 MEGAN TRIMBUR FR CLARION UNIVERSITY
OF PA 24.79 24.69
15 CAROLYN W KWOK FR U. CALIFORNIA –
SAN DIEGO 24.68 24.71
16 SARAH E SCOTT SO LEWIS UNIVERSITY
24.62 24.72

Event 7 Men 3 mtr Diving MEN
Name Yr School Prelim Score Finals
Score Points

A – Final
1 ROBB PENDERGRASS JR CAL
STATE-BAKERSFIELD/MEN 419.25 435.65
2 MIKE SCHLUCKEBIER SO DRURY
UNIVERSITY 403.05 421.55
3 MIKE HAHN FR U. NORTH DAKOTA
416.55 415.70
4 R OPOKU-AGYEMAN SR U. CALIFORNIA –
DAVIS 304.70 401.80
5 JIMMY MCGEE SO CLARION UNIVERSITY
OF PA 395.10 396.65
6 CHRIS TOTTEN FR WAYNE STATE
UNIVERSITY 344.70 390.40
7 MATTHEW S CUPPS SR BENTLEY COLLEGE
311.00 360.75
8 DJ HUMMEL SR METROPOLITAN ST C.
DENVER 334.70 321.70
9 NATHAN SCHUH FR DRURY UNIVERSITY
271.10 271.10

Event 8 Men 200 Yard Medley Relay MEN
Team Relay Prelim Time Finals Time
Points

A – Final
1 U. NORTH DAKOTA 1:33.05 1:32.12
1) JACOB MILLS SO 2) MATS LINDEN JR 3)
VESA NURMIVIITA JR 4) SEBASTIAN ANDERSON F
2 CAL STATE-BAKERSFIEL 1:32.99 1:32.88
1) ERIC BURTON SR 2) BEN MEYERS JR 3)
JAIME CUEVAS SR 4) LUKE MANSFIELD SR
3 U. CALIFORNIA – DAVIS 1:34.69 1:32.96
1) TEA AUSTIN SR 2) EDDIE FERNANDEZ FR 3)
MARK CALLAGHAN SR 4) NATHAN RUGE SR
4 UNIVERSITY OF TAMPA 1:32.85 1:33.04
1) PHIL MURRAY SO 2) JIM KINER SR 3) MIKE
CHASE SO 4) KEVIN SHORT FR
5 U. MISSOURI – ROLLA 1:33.79 1:33.20
1) SETH ALDRICH FR 2) JEREMY EVANS JR 3)
JACK PENNUTO FR 4) MIKE LACH SO
6 OUACHITA BAPTIST UNIV 1:34.43 1:33.30
1) JUSTIN BOYD FR 2) MIKE WALDROP FR 3)
MOSS DUVALL JR 4) JOHN BERRY SR
7 WEST CHESTER UNIVERS 1:34.35 1:33.63
1) JASON SWEGER SO 2) GRANT CLARK SR 3)
KYLE ALMONEY SO 4) RYAN WEATHERS SO
8 UNIVERSITY OF INDIANA 1:34.98 1:35.08
1) RYAN HARPER SR 2) OREL ORAL SO 3) NATE
PHENEY SO 4) JUSTIN LOWRANCE FR
B – Final
9 DRURY UNIVERSITY 1:35.00 1:33.08
1) BRIAN SCHLUEP SR 2) BRYAN FUGATE SR 3)
CAMERON BLACK SR 4) DAVID TIETZE FR
10 DELTA STATE UNIVERSI 1:35.06 1:33.95
1) JUSTIN M WHITAKER SO 2) JOHN D LE SO 3)
BRAD J RADFORD SR 4) BILLY C PATTERSON SO
11 CLARION UNIVERSITY OF 1:36.16 1:34.86
1) DOUG SCOTT SR 2) BEN CHANDLEE SO 3)
GARY AUGHINBAUGH JR 4) BILL WRIGHT SO
12 U. CALIFORNIA – SAN DI 1:35.29 1:34.99
1) RYAN S WONG SR 2) GREG J SCOTT SR 3)
BEN E MCOMBER SO 4) DANNY H FISHER JR

Event 9 Women 200 Yard Medley Relay WOMEN
Team Relay Prelim Time Finals Time
Points

A – Final
1 DRURY UNIVERSITY 1:47.52 1:45.99
1) SHANELL SALZMAN FR 2) JENNIFER KLEMME SO 3)
SYBIL FOSTER SR 4) MEGAN KRUEGER JR
2 TRUMAN STATE UNIVERS 1:47.95 1:46.74
1) KELLI M DUDLEY SO 2) MEGHAN E OSBORN SO 3)
LIZ E HUG SO 4) SARA A HATCHER SO
3 U. NORTH DAKOTA 1:49.33 1:46.87
1) BROOK MCKEE JR 2) BETH MORRIS JR 3)
SARAH GUY SO 4) JESSICA WEBB FR
4 U. CALIFORNIA – SAN DI 1:49.28 1:47.23
1) MOLLY MCCORKLE JR 2) LINDSEY R MEEKS JR 3)
SARAH BRAINARD JR 4) CARLY L ROSS FR
5 CAL STATE-BAKERSFIE 1:47.38 1:47.54
1) CHRISTIE CALDWELL SO 2) TINA WOODWARD FR 3)
JEFFIFER VISSER JR 4) JAMIE BOSTON SR
6 WEST CHESTER UNIVERS 1:49.40 1:47.88
1) JAMIE DOLBOW SO 2) KRISTEN KRAIL SR 3)
COREY DENNIS SO 4) TAURA WIZNIAK JR
7 NORTHERN MICHIGAN UN 1:48.83 1:47.91
1) SHELLY RUSPAKKA FR 2) CARY GREEGOR SR 3)
MEGAN WOODWORTH SO 4) SARAH VERBRUGGE SO
8 CLARION UNIVERSITY OF 1:49.41 1:49.33
1) MEGAN TRACY SR 2) CAROLINE MILLER FR 3)
MISSY BAER SO 4) MEGAN TRIMBUR FR
B – Final
9 UNIVERSITY OF TAMPA 1:49.99 1:50.06
1) AMBER GALVAN FR 2) AMANDA SMITH FR 3)
JACKIE MAJER FR 4) MELISSA FIELDER SO
10 UNIVERSITY OF INDIANA 1:49.72 1:50.14
1) LACY SPURGEON JR 2) AMY HAICK SO 3) MEGAN
GRUNERT FR 4) BRI MULLALLY SR
11 U. CALIFORNIA – DAVIS 1:50.10 1:50.37
1) ELIZABETH A GLICK SO 2) NADIA M ISRAWI FR 3)
HEIDI E SCHWARCK JR 4) CICILY E SIMONS SO
12 INDIANA UNIVERSITY OF 1:50.60 1:50.41
1) NATASHA LEGARDA SO 2) KIM LEWIS JR 3) JULIE
BOBER SR 4) TIFFANY BENDER SR
13 U. NORTHERN COLORAD 1:50.64 1:50.43
1) LEIGH E HORINE FR 2) THERESA A MATTINGLY 3)
SARA I PIRES SO 4) BETSY P BRUNK JR
14 U. NEBRASKA – OMAHA 1:53.45 1:53.35
1) STACY CROOK FR 2) KRISTY MALONE SR 3)
AIMEE LAFAVE JR 4) TRINA LARSON SO
15 BLOOMSBURG UNIVERSIT 1:54.66 1:54.52
1) ASHLEY JONES SO 2) BRITTANY SNEBERGER J 3)
JANINE DISALVATORE JR 4) LINDSAY WALLACE FR

Check out our feature Product !!
In Pursuit of Excellence

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week