NCAA Div. I Women: Georgia Tames SMU, 179-119

ATHENS, Ga., Jan. 19. THE fifth-ranked Georgia women’s swimming and diving team topped Southern Methodist 179-119 Saturday afternoon at Gabrielsen
Natatorium.

With the win Georgia improves to 3-3 on the year and 13-0 in dual home meets over the last four years, giving the senior class a perfect record in Athens, including the 1999 NCAA Championships.

"This is a great win against a great team, and (SMU) will be a better team at NCAAs," said head coach Jack Bauerle. “They have a terrific first string, but they do not have as much depth as we do. We’re a very
good team, but we’re not a great team yet, but we have a chance to become a great team if we keep working hard."

"It is an amazing legacy," added Bauerle, "especially since we swam Stanford here and SMU twice in this pool and at least 10 meets against teams in the top 10. Our hats are off the them and we are going to miss them. It is a wonderful group — Permenter, Roby, Fleming, Keller and Williams."

The women began the day with a first-place finish in the 400-yard medley relay. The foursome of Neka Mabry, Ashley Roby, Katie Yevak and Maritza Correia posted a time of 3:44.33 to win the event, nearly two seconds ahead of the Mustang relay.

Caroline Burns swam a season-best 16:45.80 in the 1,650-yard freestyle for a second-place finish behind SMU's Swiss Miss, Flavia Rigamonti, who won in 16:17.07.

Stefanie Williams led a 1-2 Bulldog punch in the 200-yard freestyle, as the senior co-captain touched the wall in 1:48.60 for the win. Paige Kearns finished second with a season-best time of 1:49.68.

Williams and Kearns were two-third of the 1-2-3 sweep in the 50-yard freestyle. Correia took top honors with a time of 23.66.

Ashley Roby picked up a first-place finish in the 100-yard breaststroke with a winning time of 1:01.96. Ertter took second in 1:03.20.

SMU won both backstroke events, with Alenka Kejzar taking the 100 in 55.67, ahead of Georgia's Neka Mabry second (56.23), and Anu Koivisto winning the 200 in 2:02.56, with Mabry placing second again.

SMU's Rigamonti notched her second win of the day, easily gliding to victory in the 500 free in 4:51.68, more than six seconds ahead of Rebecca Rose.

Georgia's Katie Yevak countered with twin wins in the two butterfly events, both times beating SMU's British Olympian Georgina Lee to the wall. Yevak took the 100 in 55.49 and the 200 in 2:00.63

Roby continued to be impressive, as the senior posted a
season-best time of 2:13.61 to win the 200-yard breaststroke. Virginia Pate finished third in the event with a time of 2:18.79.

Maritza Correia tallied her second win of the meet with a first-place finish in the 100-yard freestyle with a winning time of 50.72. Williams completed the 1-2 charge with a second-place finish in 50.99.

Katie Yevak posted a time of 55.49 to win the 100-yard butterfly, while Buck finished fourth with a time of 56.91.

In the diving well, freshman Brooke Bassham registered a score of 257.47 to win the 1-meter springboard event; SMU's Elizabeth Pike was five points behind. Pike won the 3-meter event with 283.50 points, 16 ahead of Georgia's Molly Purvis.

Kejzar won her second event of the meet when she led a one-two mustang finish in the 400 IM. Kejzar touched in a solid 4:15.76.

Georgia finished the meet with a closely-fought win in the 400 free relay. The Bulldog A team clocked 3;27.58, one stroke ahead of SMU (3;27.91), with the Georgia B team just two-tenths back.

"We are real proud of how we raced," offered Bauerle.
"It was a meet that could have gone either way, but it went our way right from the start. I think it always shows the effects when people have to travel."

Georgia will be back in action Friday, Jan. 25, as the Bulldogs take on in-state rival Georgia Tech at Gabrielsen Natatorium beginning at 6 p.m. With little rest, the men will be back in the water the following day, Jan. 26, to face SEC foe Tennessee in the final dual meet of the year. Action begins at 1 p.m.

Final Score:
Georgia 179
Southern Methodist 119

RESULTS

UGA vs SMU
Jan. 19, 2002

25 yard pool

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:44.33 11
1) Mabry, Neka L SO 2) Roby, Ashley E SR
3) Yevak, Katie FR 4) Correia, Maritza C JR
27.70 28.71 28.81 32.91 25.83 29.73 24.17 26.47
2 Southern Methodist University 'A' NT 3:46.18 4
1) Kejzar, Alenka SO 2) Pomeroy, Julia JR
3) Koivisco, Anu SO 4) Wanberg, Lisa JR
26.93 28.27 29.90 34.54 25.62 29.72 24.55 26.65
3 University of Georgia 'B' NT 3:49.72 2
1) Keller, Christine M SR 2) Ertter, Lindsey FR
3) Buck, Stephanie A JR 4) Permenter, Katie K SR

Event 2 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rigamonti, Flavia FR Smu NT 16:17.07 9
27.52 29.27 29.67 29.70 29.89 29.71 29.90 29.80
29.84 29.80 29.78 29.92 29.85 29.82 29.82 29.85
29.82 29.72 29.62 29.80 29.60 29.66 29.58 29.62
29.56 29.67 29.80 29.65 29.65 29.57 29.59 29.47
28.55
2 Burns, Caroline FR Uga NT 16:45.80 4
29.39 30.68 30.75 30.88 30.85 30.78 30.65 30.62
30.64 30.71 30.60 30.58 30.49 30.52 30.62 30.83
30.19 30.70 30.56 30.83 30.65 30.66 30.49 30.69
30.70 30.85 30.63 30.34 30.13 29.94 29.93 29.50
29.42
3 Williams, Ali F SO Uga NT 16:59.28 3
28.67 30.49 30.49 30.46 30.48 30.60 30.63 30.75
30.64 30.75 30.91 30.91 30.88 31.17 30.99 31.14
31.01 31.46 31.39 31.24 31.21 31.11 30.98 31.17
31.32 31.27 31.21 31.22 31.33 31.27 31.15 31.20
29.78
4 Rose, Rebecca S SO Uga NT 16:59.45 2
28.41 30.22 30.89 30.85 30.67 30.96 30.65 30.97
30.62 30.73 30.88 30.97 30.97 30.55 30.81 31.04
31.15 30.53 30.90 31.38 30.63 31.08 31.65 31.57
31.43 30.37 31.22 31.88 31.53 31.38 30.96 31.15
30.45
5 Forinash, Debbie SO Smu NT 17:07.59 1
29.40 30.94 31.07 31.45 31.31 31.39 31.37 31.22
31.31 31.34 31.31 31.38 31.18 31.19 31.25 31.02
31.29 31.13 31.10 31.17 31.07 31.09 31.08 31.23
31.17 31.38 31.29 31.43 31.16 31.24 31.07 31.46
30.10

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Stefanie M SR Uga NT 1:48.60 9
25.00 27.14 28.26 28.20
2 Kearns, Paige FR Uga NT 1:49.68 4
25.61 27.84 28.18 28.05
3 Wanberg, Lisa JR Smu NT 1:50.70 3
26.18 28.18 28.31 28.03
4 Lee, Georgina SO Smu NT 1:51.80 2
26.65 28.48 28.42 28.25
5 Fleming, Morgan M SR Uga NT 1:54.01 1
26.82 28.51 29.29 29.39
6 Moore, Katie SO Smu NT 1:57.25
27.79 29.77 29.91 29.78

Event 4 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kejzar, Alenka SO Smu NT 55.67 9
27.73 27.94
2 Mabry, Neka L SO Uga NT 56.23 4
27.59 28.64
3 Keller, Christine M SR Uga NT 57.53 3
27.99 29.54
4 Merriam, Katie SO Smu NT 59.95 2
29.35 30.60
5 Permenter, Katie K SR Uga NT 1:00.75 1
30.07 30.68

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roby, Ashley E SR Uga NT 1:01.96 9
29.33 32.63
2 Ertter, Lindsey FR Uga NT 1:03.20 4
29.65 33.55
3 Bares, Laura FR Smu NT 1:04.51 3
30.48 34.03
4 Pomeroy, Julia JR Smu NT 1:04.92 2
30.73 34.19
5 Pate, Virginia W SO Uga NT 1:05.27 1
30.88 34.39
6 Van Den Barselaar, Viki JR Uga NT x1:06.57
31.49 35.08

Event 6 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie FR Uga NT 2:00.63 9
27.79 30.98 31.18 30.68
2 Lee, Georgina SO Smu NT 2:02.57 4
28.89 31.80 31.26 30.62
3 Buck, Stephanie A JR Uga NT 2:02.84 3
28.61 31.46 31.79 30.98
4 Cassidy, Andrea SO Smu NT 2:03.59 2
28.56 31.67 31.45 31.91
5 Dorr, McCall JR Smu NT 2:04.84 1
28.70 31.56 32.21 32.37
6 Thorburn, Linn E SO Uga NT 2:06.78
29.60 31.97 32.35 32.86
7 Moore, Katie SO Smu NT x2:11.66
30.20 33.01 33.47 34.98

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Correia, Maritza C JR Uga NT 23.66 9
2 Williams, Stefanie M SR Uga NT 23.77 4
3 Kearns, Paige FR Uga NT 23.96 3
4 Koivisco, Anu SO Smu NT 24.41 2
5 Merriam, Katie SO Smu NT 24.75 1
6 Jeffrey, Sarah FR Smu NT 25.92

Event 8 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bassham, Brooke FR Uga NT 257.47 9
2 Pike, Elizabeth FR Smu NT 252.00 4
3 Purvis, Molly FR Uga NT 220.64 3
4 Cagle, Grace FR Uga NT 206.40 2
5 Dawson, Carrie FR Smu NT 183.52 1

Event 9 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Correia, Maritza C JR Uga NT 50.72 9
24.67 26.05
2 Williams, Stefanie M SR Uga NT 50.99 4
25.08 25.91
3 Wanberg, Lisa JR Smu NT 51.70 3
25.44 26.26
4 Kearns, Paige FR Uga NT 51.95 2
25.35 26.60
5 Ertter, Lindsey FR Uga NT x52.60
25.56 27.04
6 Merriam, Katie SO Smu NT 54.09 1
25.80 28.29
7 Jeffrey, Sarah FR Smu NT 56.42
26.96 29.46

Event 10 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koivisco, Anu SO Smu NT 2:02.56 9
28.58 31.39 31.24 31.35
2 Mabry, Neka L SO Uga NT 2:05.07 4
29.96 31.74 32.02 31.35
3 Cassidy, Andrea SO Smu NT 2:05.23 3
30.25 32.20 31.61 31.17
4 Buck, Stephanie A JR Uga NT 2:08.36 2
30.91 32.45 33.00 32.00

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roby, Ashley E SR Uga NT 2:13.61 9
30.30 34.12 34.41 34.78
2 Kejzar, Alenka SO Smu NT 2:16.69 4
31.18 34.29 35.25 35.97
3 Pate, Virginia W SO Uga NT 2:18.79 3
32.76 35.42 35.51 35.10
4 Bares, Laura FR Smu NT 2:19.17 2
31.82 34.86 35.93 36.56
5 Van Den Barselaar, Viki JR Uga NT 2:21.22 1
32.29 35.63 36.31 36.99
6 Pomeroy, Julia JR Smu NT 2:22.87
33.48 36.85 36.63 35.91

Event 12 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rigamonti, Flavia FR Smu NT 4:51.68 9
27.61 29.20 29.51 29.61 29.49 29.46 29.28 29.38
29.60 28.54
2 Rose, Rebecca S SO Uga NT 4:58.02 4
27.68 29.28 29.57 29.74 29.87 29.82 29.95 30.60
30.96 30.55
3 Williams, Ali F SO Uga NT 5:01.68 3
28.30 30.15 30.44 30.46 30.38 30.50 30.73 30.56
30.55 29.61
4 Burns, Caroline FR Uga NT 5:06.20 2
29.19 30.56 30.66 30.82 30.71 30.81 30.75 31.01
31.09 30.60
5 Forinash, Debbie SO Smu NT 5:08.07 1
29.21 31.01 31.12 31.21 31.20 31.21 31.07 31.10
31.15 29.79

Event 13 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie FR Uga NT 55.49 9
26.37 29.12
2 Lee, Georgina SO Smu NT 56.51 4
27.37 29.14
3 Dorr, McCall JR Smu NT 56.71 3
27.00 29.71
4 Buck, Stephanie A JR Uga NT 56.91 2
27.02 29.89
5 Keller, Christine M SR Uga NT 58.10 1
27.62 30.48
6 Permenter, Katie K SR Uga NT x58.46
28.45 30.01
7 Moore, Katie SO Smu NT 1:01.44
29.01 32.43

Event 14 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pike, Elizabeth FR Smu NT 283.50 9
2 Purvis, Molly FR Uga NT 267.67 4
3 Bassham, Brooke FR Uga NT 252.75 3
4 Dawson, Carrie FR Smu NT 204.89 2

Event 15 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kejzar, Alenka SO Smu NT 4:15.76 9
28.11 31.22 32.46 31.81 36.51 36.47 30.32 28.86
2 Cassidy, Andrea SO Smu NT 4:20.15 4
29.26 31.73 33.20 32.97 36.59 36.87 30.19 29.34
3 Pate, Virginia W SO Uga NT 4:26.75 3
30.07 33.54 34.63 34.18 35.87 36.24 31.85 30.37
4 Dorr, McCall JR Smu NT 4:30.14 2
28.67 31.99 34.22 33.46 40.23 41.03 30.90 29.64
5 Fleming, Morgan M SR Uga NT 4:30.89 1
29.10 33.32 34.61 34.03 38.81 39.13 31.24 30.65
6 Thorburn, Linn E SO Uga NT 4:31.54
29.34 32.30 35.27 34.27 40.26 40.14 30.72 29.24
7 Bares, Laura FR Smu NT x4:34.01
29.37 33.83 35.68 35.22 37.50 38.37 32.45 31.59

Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:27.58 11
1) Correia, Maritza C JR 2) Kearns, Paige FR
3) Ertter, Lindsey FR 4) Rose, Rebecca S SO
24.39 26.11 24.85 26.78 25.23 27.49 25.33 27.40
2 Southern Methodist University 'A' NT 3:27.91 4
1) Wanberg, Lisa JR 2) Koivisco, Anu SO
3) Merriam, Katie SO 4) Lee, Georgina SO
25.44 26.56 24.23 26.91 25.32 27.93 25.09 26.43
3 University of Georgia 'B' NT 3:28.11 2
1) Roby, Ashley E SR 2) Permenter, Katie K SR
3) Keller, Christine M SR 4) Williams, Stefanie M SR
25.13 26.86 25.16 27.69 25.43 28.00 24.03 25.81

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week