Moses Challenges World Record, Phelps Upset Lenny on Day Two of US Nationals

By Phillip Whitten

INDIANAPOLIS, April 2. ED Moses challenged the world record in the 200 meter breaststroke and Michael Phelps upset Olympic champion Lenny Krayzelburg in the 200 meter backstroke to highlight the second day of competition at the ConocoPhillips USA Spring National Swimming Championships held at the IUPUI Natatorium in Indianapolis.

At the 100-meter mark, Moses turned in 1:01.96, well ahead of world record pace in the breaststroke. He was still ahead at the final turn, but despite the deafening cheers of the crowd, he faded a bit down the home stretch and finished a second and a quarter shy of the world record of 2:09.97, set by Japan’s Kosuke Kitajima last October in Busan, South Korea. Moses’ 2:11.22 – his best performance in two years — gave him his ninth national title, and is the world’s fastest time this year.

“One thing I pride myself on is that every time I’m out there, everyone expects a record out of me,” Moses said. “That’s a pretty high standard to live up to, but that’s my job and I love it.”

“When I hit the 150 mark, the crowd was the loudest I’ve ever heard,” he said. “It kind of took me out of my league tonight, but it was fun. I’ve never walked away smiling from something that hurt so bad.”

In a stunning upset, 17 year-old Michael Phelps, the world record-holder in the 200 meter butterfly and 400 meter individual medley, proved he’s a pretty potent dorsal swimmer as well. The teen phenom stroked to a 1:57.04 clocking in the 200 meter backstroke, as he out-dueled 2000 Olympic champion and former world record-holder Lenny Krayzelburg, who touched at 1:57.46. Phelps’ time makes him the fourth fastest 200 meter backstroker in history.

Phelps took a solid lead through the first 100 meters, but Krayzelburg came storming back on the third 50 to turn first with one lap to go. Then Phelps uncorked his sprint to overtake Krayzelburg, 10 years his senior, and drive home for the win.

Phelps paid homage to Krayzelburg, who is gradually rounding back into shape after shoulder surgery late last year: “Lenny is an unbelievable 200 backstroker, and I definitely knew it would come down to a race like that,” Phelps said. “I was just so happy to get my hand on the wall first.”

In a battle of 2000 Olympic sprinters, Scott Tucker took the 100m freestyle in 49.43 seconds, just ahead of Sydney teammates Neil Walker (49.49) and Jason Lezak (49.64).

In Phelps’ absence, Japan’s Takashi Yamamoto took the 200m fly in 1:58.18, edging Virginia’s Michael Raab (1:58.56).

Yamamoto was one of four foreigners walking off with US titles tonight. In fact, three of the four women’s crowns contested this evening were won by foreign athletes.

Britain’s Georgina Lee won the women’s 200 meter butterfly in an outstanding 2:09.48, qualifying her for the British World Championship team.

The women’s 200 meter breaststroke was a replay of the 2000 Olympic Games and 2001 World Championships – though a few seconds slower — with Hungary’s Agnes Kovacs touching home in 2:29.48, just ahead of the USA’s Kristy Kowal (2:29.69).

Canada’s Jennifer Fratesi was the surprise winner of the 200 meter backstroke, taking her first US title in 2:12.52.

Sixteen year-old Rhi Jeffrey was the only American woman to win gold tonight, storming back from seventh place at the turn to earn her first national title as she beat veteran Lindsay Benko to the wall in the 100m freestyle, 55.21 to 55.37. Not one to hide her emotions, Jeffrey said: “I was so happy. I got out of the water and started bawling.”

RESULTS

ConocoPhillips National Swimming Championship
50 meter pool
Day Two: April 2, 2003

Event 3 Women 100 LC Meter Freestyle
World: 53.77 W 9/20/2000 Inge de Bruijn, NED
American: 53.99 A 8/29/2002 Natalie Coughlin, USA
U.S. Open: 54.01 O 7/20/2000 Inge de Bruijn, NED/Tulatin H.
LC Nationals: 54.07 M 8/14/2000 Jenny Thompson, Stanford
Oly. Tr. Cut: 57.19 T
National Cut: 57.89

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 Jeffrey, Rhiannon 16 Aqua Crest Swim Club-FG 55.72 55.21 T 20
27.44 55.21 (27.77)
2 Benko, Lindsay 26 Trojan Swim Club-CA 55.95 55.37 T 17
27.01 55.37 (28.36)
3 Joyce, Kara Lynn 17 Club Wolverine-MI 56.10 55.63 T 16
27.01 55.63 (28.62)
4 Swindle, Christina 18 Miami Swimming-FG 56.20 55.65 T 15
26.60 55.65 (29.05)
5 Lanne, Colleen 23 Texas Aquatics-ST 55.98 55.74 T 14
26.95 55.74 (28.79)
6 Weir, Amanda 17 Swim Atlanta-GA 56.09 55.93 T 13
27.83 55.93 (28.10)
7 Shealy, Courtney 25 Athens Bulldog Swim Club-GA 56.10 56.00 T 12
27.27 56.00 (28.73)
8 Williams, Stefanie 23 Athens Bulldog Swim Club-GA 56.28 56.17 T 11
27.21 56.17 (28.96)

B – Final
9 Correia, Maritza 21 Broward Aquatics-FG 56.57 56.57 T 9
27.45 56.57 (29.12)
10 Nymeyer, Lacey 17 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 56.48 56.72 T 7
27.08 56.72 (29.64)
11 Blackman, Candace 17 Dallas Mustangs-NT 56.79 56.73 T 6
27.59 56.73 (29.14)
12 Jamison, Tanica 21 University OF Texas-ST 56.65 56.77 T 5
27.47 56.77 (29.30)
13 Connealy, Caitlin 17 Arizona Desert Fox-AZ 56.95 56.89 T 4
27.40 56.89 (29.49)
14 *Kardash, Erin 25 Manitoba Marlins Swim Club 57.17 57.24 3
27.57 57.24 (29.67)
15 Wanberg, Lisa 24 Southern Methodist University-NT 57.15 57.35 2
28.01 57.35 (29.34)
16 Marsman, Marie 20 De Anza Cupertino Aquatics-PC 57.28 57.76 1
28.13 57.76 (29.63)

C – Final
17 *Nicholls, Laura 24 Region of Waterloo 57.58 56.85 T
27.41 56.85 (29.44)
18 *Diezi, Dominique 25 Team Louisville-KY 57.68 57.21
27.86 57.21 (29.35)
19 Meskill, Elizabeth 25 Novaquatics, Inc-CA 57.48 57.35
27.60 57.35 (29.75)
20 *Szigeti, Florencia 21 Arizona State University-AZ 57.32 57.39
27.85 57.39 (29.54)
21 Kugler, Kassandra 15 Rockville Montgomery Swim Clu 57.38 57.56
27.71 57.56 (29.85)
22 Pike, Natalie 17 Pine Crest School-FG 57.63 57.85
27.97 57.85 (29.88)
23 Darling, Leane 17 Pine Crest School-FG 57.58 57.92
27.83 57.92 (30.09)
24 Vanassen, Jennifer 21 U S C Gamecock Swim Club-SC 57.66 58.39
28.24 58.39 (30.15)

Event 5 Women 200 LC Meter Breaststroke
World: 2:22.99 W 4/13/2001 Hui Qi, CHN
American: 2:24.56 A 9/21/2000 Kristy Kowal, USA
U.S. Open: 2:24.51 O 7/17/1999 Penny Heyns, RSA
LC Nationals: 2:24.75 M 8/14/2000 Kristy Kowal, Athens Bulldogs
Oly. Tr. Cut: 2:35.99 T
National Cut: 2:38.09

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 *Kovacs, Agnes 21 Arizona State University-AZ 2:29.90 2:29.48 T 20
34.08 1:12.02 (37.94) 1:50.81 (38.79) 2:29.48 (38.67)
2 Kowal, Kristy 24 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:31.21 2:29.69 T 17
33.85 1:11.89 (38.04) 1:50.85 (38.96) 2:29.69 (38.84)
3 Kirk, Tara 20 Stanford University-PC 2:33.47 2:30.62 T 16
33.80 1:12.11 (38.31) 1:51.35 (39.24) 2:30.62 (39.27)
4 *Poleska, Anne 23 University OF Alabama-SE 2:32.07 2:30.69 T 15
34.34 1:13.24 (38.90) 1:51.79 (38.55) 2:30.69 (38.90)
5 Quann, Megan 19 South Sound Titans-PN 2:32.37 2:30.86 T 14
33.81 1:12.28 (38.47) 1:51.62 (39.34) 2:30.86 (39.24)
6 *VanOosten, Lauren 24 University of Calgary Swimming 2:33.54 2:31.38 T 13
34.05 1:12.87 (38.82) 1:52.19 (39.32) 2:31.38 (39.19)
7 *Leier, Rhiannon 17 Manitoba Marlins Swim Club 2:33.50 2:31.63 T 12
33.53 1:11.81 (38.28) 1:51.40 (39.59) 2:31.63 (40.23)
8 egolia, Hailey 15 Terrapins Swim Team-PC 2:33.55 2:33.65 T 11
35.03 1:13.47 (38.44) 1:53.03 (39.56) 2:33.65 (40.62)

B – Final
9 Spann, Alexandra 16 Circle C Swimming-ST 2:33.65 2:30.78 T 9
34.60 1:12.92 (38.32) 1:51.65 (38.73) 2:30.78 (39.13)
10 Clark, Corrie 20 Southern Methodist University-NT 2:33.61 2:32.42 T 7
34.21 1:13.09 (38.88) 1:52.48 (39.39) 2:32.42 (39.94)
11 *Siow, Yi-Ting 17 Bolles School Sharks-FL 2:34.65 2:33.69 T 6
35.22 1:13.51 (38.29) 1:53.04 (39.53) 2:33.69 (40.65)
12 *Blackburn, Lisa 31 Region of Waterloo 2:34.03 2:34.91 T 5
35.55 1:15.03 (39.48) 1:54.97 (39.94) 2:34.91 (39.94)
13 Klein, Melissa 18 Dynamo Swim Club-GA 2:33.89 2:35.55 T 4
35.25 1:14.64 (39.39) 1:54.64 (40.00) 2:35.55 (40.91)
14 *Petelski, Christin 20 Pacific Coast Swimming 2:34.58 2:35.76 T 3
35.29 1:14.74 (39.45) 1:55.21 (40.47) 2:35.76 (40.55)
15 *Marmolejo, Adriana 20 Mexican National Team 2:35.60 2:37.22 2
35.90 1:15.62 (39.72) 1:55.70 (40.08) 2:37.22 (41.52)
16 *Sakamoto, Hiroka 21 Curl-Burke Swim Club-PV 2:36.37 2:38.04 1
35.74 1:15.43 (39.69) 1:56.15 (40.72) 2:38.04 (41.89)

C – Final
17 Bruce, Caroline 16 Wichita Swim Club-MV 2:36.40 2:32.27 T
34.74 1:14.09 (39.35) 1:52.84 (38.75) 2:32.27 (39.43)
18 Hoff, Kathryn 13 Typhoon Aquatics Inc-VA 2:37.12 2:36.09
34.65 1:13.92 (39.27) 1:54.26 (40.34) 2:36.09 (41.83)
19 *Mange, Michelle 16 U B C Dolphins 2:37.02 2:36.66
35.59 1:15.72 (40.13) 1:56.22 (40.50) 2:36.66 (40.44)
20 Dunnigan, Amanda 15 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:37.34 2:36.73
36.57 1:16.23 (39.66) 1:56.22 (39.99) 2:36.73 (40.51)
21 *Copland, Jane 19 Cougar Swimming-IE 2:38.05 2:36.95
35.83 1:15.49 (39.66) 1:55.60 (40.11) 2:36.95 (41.35)
22 Liu, Erica 16 De Anza Cupertino Aquatics-PC 2:37.26 2:37.07
35.20 1:14.96 (39.76) 1:55.79 (40.83) 2:37.07 (41.28)
23 *Teo, Nicolette 16 Mission Viejo Nadadores-CA 2:38.29 2:37.26
35.96 1:16.15 (40.19) 1:56.36 (40.21) 2:37.26 (40.90)
24 Tinnon, Elizabeth 17 Lakeside Swim Team-KY 2:38.19 2:39.10
35.80 1:15.66 (39.86) 1:57.66 (42.00) 2:39.10 (41.44)

Event 7 Women 200 LC Meter Backstroke
World: 2:06.62 W 8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN
American: 2:08.53 A 8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal
U.S. Open: 2:07.83 O 7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN
LC Nationals: 2:08.53 M 8/16/2002 Natalie A Coughlin CALIFORNIA AQ.
Oly. Tr. Cut: 2:17.99 T
National Cut: 2:19.99

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 *Fratesi, Jennifer 18 Region of Waterloo 2:13.75 2:12.53 T 20
31.75 1:05.43 (33.68) 1:38.97 (33.54) 2:12.53 (33.56)
2 Retrum, Carmen 17 Donner Swim Club-IN 2:14.88 2:14.54 T 17
32.24 1:05.95 (33.71) 1:40.37 (34.42) 2:14.54 (34.17)
3 Chura, Haley 17 Summerville Marlins Racing Tea- 2:16.54 2:15.26 T 16
31.77 1:05.76 (33.99) 1:40.95 (35.19) 2:15.26 (34.31)
4 Smit, Julia 15 Three Village Swim Club-MR 2:16.69 2:15.93 T 15
32.48 1:06.75 (34.27) 1:41.19 (34.44) 2:15.93 (34.74)
5 McGregory, Hayley 17 Circle C Swimming-ST 2:17.12 2:16.88 T 14
31.29 1:05.44 (34.15) 1:41.13 (35.69) 2:16.88 (35.75)
6 Benko, Lindsay 26 Trojan Swim Club-CA 2:15.30 2:16.92 T 13
31.87 1:05.82 (33.95) 1:41.00 (35.18) 2:16.92 (35.92)
7 *Stefanyshyn, Kelly 20 U B C Dolphins 2:16.32 2:17.00 T 12
32.68 1:07.38 (34.70) 1:42.24 (34.86) 2:17.00 (34.76)
8 Aveyard, Jessica 23 Champaign Cnty Ymca/Aqua Chief 2:16.78 2:18.16 11
33.19 1:07.67 (34.48) 1:42.94 (35.27) 2:18.16 (35.22)

B – Final
9 *Gammel, Erin 23 University of Calgary Swimming 2:18.44 2:16.08 T 9
31.60 1:06.17 (34.57) 1:41.39 (35.22) 2:16.08 (34.69)
10 Rogers, Lauren 15 Terrapins Swim Team-PC 2:17.30 2:16.70 T 7
32.69 1:07.39 (34.70) 1:42.45 (35.06) 2:16.70 (34.25)
11 Munz, Diana 20 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:17.81 2:16.85 T 6
32.57 1:06.97 (34.40) 1:42.23 (35.26) 2:16.85 (34.62)
12 Hart, Lindsay 17 Terrapins Swim Team-PC 2:17.37 2:18.06 5
32.90 1:07.72 (34.82) 1:43.21 (35.49) 2:18.06 (34.85)
13 Forster, Erin 17 Washington Township Rec Ctr-OH 2:18.28 2:18.32 4
33.33 1:08.80 (35.47) 1:43.82 (35.02) 2:18.32 (34.50)
14 Hetzer, Nicole 24 Unattached-FG 2:18.10 2:19.14 3
33.83 1:08.99 (35.16) 1:44.50 (35.51) 2:19.14 (34.64)
15 Watanabe, Naoko 20 Unattached-PC 2:18.58 2:19.21 2
33.14 1:08.79 (35.65) 1:44.08 (35.29) 2:19.21 (35.13)
16 Hanson, Pamela 24 Tennessee Aquatics-SE 2:18.65 2:20.15 1
32.41 1:06.94 (34.53) 1:42.99 (36.05) 2:20.15 (37.16)

C – Final
17 Carmen, Anja 18 Bolles School Sharks-FL 2:18.66 2:15.98 T
33.14 1:07.10 (33.96) 1:41.74 (34.64) 2:15.98 (34.24)
18 Francik, Courtney 15 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:19.10 2:18.27
32.87 1:07.59 (34.72) 1:42.92 (35.33) 2:18.27 (35.35)
19 Houlton, Molly 14 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 2:19.36 2:18.54
33.18 1:08.28 (35.10) 1:43.72 (35.44) 2:18.54 (34.82)
20 *Meredith, Caitlin 19 U B C Dolphins 2:19.09 2:19.12
32.76 1:07.95 (35.19) 1:43.92 (35.97) 2:19.12 (35.20)
21 *Sperling, Astrid 22 Univ OF MD – Baltimore County 2:18.79 2:19.40
33.08 1:07.90 (34.82) 1:43.94 (36.04) 2:19.40 (35.46)
22 Elbert, Samantha 15 Arizona Desert Fox-AZ 2:19.22 2:20.20
33.11 1:08.74 (35.63) 1:45.22 (36.48) 2:20.20 (34.98)
23 *Auer, Barbara 21 University OF Arkansas Swimmin 2:18.86 2:20.78
33.35 1:09.27 (35.92) 1:45.30 (36.03) 2:20.78 (35.48)
24 *Fargus, Joanna 21 U S C-CA 2:19.07 2:21.61
33.52 1:08.73 (35.21) 1:45.42 (36.69) 2:21.61 (36.19)

Event 9 Women 200 LC Meter Butterfly
World: 2:05.78 W 8/4/2002 Otylia Jedrejczak, POL
American: 2:05.88 A 9/20/2000 Misty Hyman, USA
U.S. Open: 2:05.96 O 8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside
LC Nationals: 2:05.96 M 8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside
Oly. Tr. Cut: 2:16.69 T
National Cut: 2:17.29

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 *Lee, Georgina 21 Southern Methodist University-NT 2:09.40 2:09.48 T 20
29.26 1:02.19 (32.93) 1:35.89 (33.70) 2:09.48 (33.59)
2 Sandeno, Kaitlin 20 U S C-CA 2:12.53 2:10.02 T 17
29.86 1:02.92 (33.06) 1:36.88 (33.96) 2:10.02 (33.14)
3 *Button, Jennifer 25 Region of Waterloo 2:13.14 2:12.93 T 16
29.82 1:03.06 (33.24) 1:37.76 (34.70) 2:12.93 (35.17)
4 Goetsch, Emily 17 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:14.46 2:13.31 T 15
30.19 1:03.97 (33.78) 1:38.40 (34.43) 2:13.31 (34.91)
5 Myers, Whitney 18 Miami Valley Aquatic Club-OH 2:14.21 2:13.37 T 14
30.34 1:04.09 (33.75) 1:38.65 (34.56) 2:13.37 (34.72)
6 McLarty, Sara 20 University OF Florida-FL 2:14.36 2:13.49 T 13
30.37 1:03.88 (33.51) 1:38.30 (34.42) 2:13.49 (35.19)
7 *Pedder, Margaretha 22 U S C-CA 2:14.46 2:14.00 T 12
30.69 1:04.49 (33.80) 1:39.35 (34.86) 2:14.00 (34.65)
8 Hyman, Misty 24 Arizona Desert Fox-AZ 2:12.73 2:14.03 T 11
28.78 1:02.11 (33.33) 1:37.29 (35.18) 2:14.03 (36.74)

B – Final
9 Breeden, Elaine 14 Wildcat Aquatics-KY 2:14.93 2:13.75 T 9
30.13 1:04.19 (34.06) 1:39.38 (35.19) 2:13.75 (34.37)
10 Hill, Mary 17 Dynamo Swim Club-GA 2:16.07 2:14.00 T 7
30.07 1:04.11 (34.04) 1:38.94 (34.83) 2:14.00 (35.06)
11 Hastrup, Kristen 16 Clovis Swim Club-CC 2:15.41 2:14.05 T 6
30.34 1:04.31 (33.97) 1:39.02 (34.71) 2:14.05 (35.03)
12 Carusone, Ashley 18 North Central Florida YMCA-FL 2:15.22 2:14.29 T 5
30.65 1:04.76 (34.11) 1:39.63 (34.87) 2:14.29 (34.66)
13 Axtell, Andrea 16 Circle C Swimming-ST 2:14.88 2:15.94 T 4
29.33 1:03.44 (34.11) 1:39.42 (35.98) 2:15.94 (36.52)
14 Bechem, Jenny 22 Indiana University-IN 2:15.66 2:16.33 T 3
31.88 1:06.09 (34.21) 1:40.78 (34.69) 2:16.33 (35.55)
15 Repass, Tammie 21 S'Thern CT Swim-CT/Centra 2:16.18 2:17.29 2
30.71 1:05.28 (34.57) 1:41.15 (35.87) 2:17.29 (36.14)
16 *Lacroix, Audrey 19 Club Aquatique de Montreal 2:15.38 2:17.62 1
30.39 1:04.70 (34.31) 1:40.47 (35.77) 2:17.62 (37.15)

C – Final
17 Kwasny, Michala 22 U S C-CA 2:16.68 2:15.75 T
30.09 1:04.32 (34.23) 1:39.50 (35.18) 2:15.75 (36.25)
18 Eads, Courtney 16 The Claremont Club-CA 2:17.29 2:15.83 T
29.77 1:04.10 (34.33) 1:39.89 (35.79) 2:15.83 (35.94)
19 *Stojanovska, Vesna 18 Pine Crest School-FG 2:16.87 2:16.08 T
31.26 1:05.86 (34.60) 1:40.75 (34.89) 2:16.08 (35.33)
20 O'Connor, Bridget 16 Badger Swim Club-MR 2:16.64 2:17.10
29.67 1:03.26 (33.59) 1:38.97 (35.71) 2:17.10 (38.13)
21 Dwelley, Kate 14 Terrapins Swim Team-PC 2:16.62 2:17.17
30.02 1:04.20 (34.18) 1:40.17 (35.97) 2:17.17 (37.00)
22 *Hunks, Tanya 22 Hyack Swim Club 2:16.73 2:17.38
30.46 1:04.76 (34.30) 1:40.89 (36.13) 2:17.38 (36.49)
23 Galloway, Julie 16 Unattached-ST 2:17.40 2:17.40
30.71 1:05.49 (34.78) 1:41.08 (35.59) 2:17.40 (36.32)
24 Kreutzjans, Rebecca 18 North Coast Aquatics-SI 2:17.51 2:19.24
30.59 1:05.47 (34.88) 1:42.04 (36.57) 2:19.24 (37.20)

Event 4 Men 100 LC Meter Freestyle
World: 47.84 W 9/19/2000 Pieter van den Hoogenband, NED
American: 48.33 A 7/27/2001 Anthony Ervin, USA
U.S. Open: 48.42 O 8/10/1988 Matt Biondi, Golden Bear
LC Nationals: 48.42 M 8/10/1988 Matt Biondi, Golden Bear
Oly. Tr. Cut: 51.19 T
National Cut: 51.99

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 Tucker, Scott 28 Novaquatics, Inc-CA 50.41 49.43 T 20
23.75 49.43 (25.68)
2 Walker, Neil 26 Circle C Swimming-ST 50.03 49.49 T 17
23.45 49.49 (26.04)
3 Lezak, Jason 27 Novaquatics, Inc-CA 50.27 49.64 T 16
23.08 49.64 (26.56)
4 Wochomurka, Ryan 19 Auburn University Swim Team-SE 50.50 50.09 T 15
23.84 50.09 (26.25)
5 *Hayden, Brent 19 U B C Dolphins 50.32 50.27 T 14
24.24 50.27 (26.03)
6 *Mintenko, Mike 27 U B C Dolphins 50.19 50.33 T 13
24.23 50.33 (26.10)
7 #Silkaitis, Terry 19 Unattached-MN/WSO/U of MN 50.60 50.59 T 12
24.78 50.59 (25.81)
8 *Lupien, Yannick 23 Beauport 50.54 50.99 T 11
24.16 50.99 (26.83)

B – Final
9 *Gaspar, Zsolt 25 Unattached-SC 50.91 50.22 T 9
24.05 50.22 (26.17)
10 Vencill, Kicker 24 Novaquatics, Inc-CA 51.17 51.03 T 7
24.49 51.03 (26.54)
11 Weber-Gale, Garrett 17 Circle C Swimming-ST 51.39 51.05 T 6
24.57 51.05 (26.48)
12 *Castro, Rodrigo 24 Trojan Swim Club-CA 50.99 51.18 T 5
24.88 51.18 (26.30)
13 Minnier, Todd 21 Penn State University-MA 51.35 51.32 4
24.83 51.32 (26.49)
14 *Say, Rick 23 University of Calgary Swimming 51.16 51.52 3
24.74 51.52 (26.78)
15 Kirkland, Clay 20 Auburn University Swim Team-SE 51.39 51.57 2
24.34 51.57 (27.23)
16 Hannan, Thomas 23 Unattached-ST 50.80 51.67 1
24.73 51.67 (26.94)

C – Final
17 Waters, John 21 Stanford University-PC 51.75 51.56
25.41 51.56 (26.15)
18 *Bitsakis, Spiros 22 University OF Alabama-SE 51.62 51.76
24.92 51.76 (26.84)
19 *Tsagarakis, Apostolis 21 University OF Alabama-SE 51.71 51.90
24.74 51.90 (27.16)
20 Mills, Matthew 20 Unattached-PC 51.83 51.96
25.56 51.96 (26.40)
21 *Brinn, Sion 29 Unattached-OH 51.75 52.09
25.36 52.09 (26.73)
22 Kafer, Ryan 26 Circle C Swimming-ST 51.80 52.10
25.12 52.10 (26.98)
23 Hollinger, Cameron 18 Lancaster Aquatic Club-MA 51.83 52.19
25.23 52.19 (26.96)
24 Gallagher, Dan 23 Waves OF Wilmington,Inc-NC 51.87 52.45
25.31 52.45 (27.14)

Event 6 Men 200 LC Meter Breaststroke
World: 2:09.97 W 10/2/2002 Kosuke Kitajima, JPN
American: 2:10.16 A 7/29/1992 Mike Barrowman, USA
U.S. Open: 2:10.40 O 3/30/2001 Ed Moses, Curl-Burke
LC Nationals: 2:10.40 M 3/30/2001 Ed Moses, Curl-Burke
Oly. Tr. Cut: 2:19.99 T
National Cut: 2:22.39

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 Moses, Glenn 22 Curl-Burke Swim Club-PV/Virgini 2:14.38 2:11.22 T 20
29.22 1:01.96 (32.74) 1:35.93 (33.97) 2:11.22 (35.29)
2 Wilkens, Tom 27 Santa Clara Swim Club-PC 2:15.64 2:14.21 T 17
30.25 1:04.10 (33.85) 1:38.92 (34.82) 2:14.21 (35.29)
3 #Brown, Michael 18 Unat/U. OF Minn-MN/PERTH S 2:15.92 2:14.81 T 16
30.44 1:04.85 (34.41) 1:39.37 (34.52) 2:14.81 (35.44)
4 *Polyakov, Vladislav 19 University OF Alabama-SE 2:17.41 2:16.12 T 15
31.33 1:06.12 (34.79) 1:40.71 (34.59) 2:16.12 (35.41)
5 Marshall, Gary 21 Stanford Swimming-PC 2:17.05 2:17.05 T 14
30.72 1:04.53 (33.81) 1:39.80 (35.27) 2:17.05 (37.25)
6 *Stamhuis, John 20 Pacific Coast Swimming 2:17.88 2:17.25 T 13
31.25 1:05.89 (34.64) 1:40.96 (35.07) 2:17.25 (36.29)
7 Kibbe, James 18 Academy OF Texas Aquatic Cham 2:18.48 2:20.47 12
32.05 1:07.22 (35.17) 1:42.89 (35.67) 2:20.47 (37.58)
8 Barone, James 23 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:19.36 2:20.51 11
31.07 1:05.84 (34.77) 1:41.69 (35.85) 2:20.51 (38.82)

B – Final
9 Pogioli, Giordan 19 Purdue University-IN 2:19.71 2:19.11 T 9
31.31 1:06.54 (35.23) 1:43.02 (36.48) 2:19.11 (36.09)
10 Chadsey, Ian 22 University OF Florida-FL 2:20.24 2:19.73 T 7
31.32 1:06.70 (35.38) 1:42.78 (36.08) 2:19.73 (36.95)
11 Callahan, Kevin 16 Dynamo Swim Club-GA 2:19.53 2:19.79 T 6
32.71 1:07.85 (35.14) 1:43.71 (35.86) 2:19.79 (36.08)
12 *Boulianne, Michel 24 Club Aquatique de Montreal 2:19.70 2:19.93 T 5
30.99 1:06.12 (35.13) 1:42.54 (36.42) 2:19.93 (37.39)
13 *Alexandrov, Michael 17 Champaign Cnty Ymca/Aqua Chief 2:20.52 2:20.04 4
32.28 1:08.20 (35.92) 1:44.58 (36.38) 2:20.04 (35.46)
14 Lowe, Matthew 17 Minot YMCA Swim Club-ND 2:20.66 2:20.11 3
31.12 1:06.72 (35.60) 1:43.23 (36.51) 2:20.11 (36.88)
15 *Kalmikovs, Val 30 Latvian National Team 2:19.89 2:20.96 2
31.98 1:07.77 (35.79) 1:44.17 (36.40) 2:20.96 (36.79)
16 #Rasmussen, John 28 Mt. Hood Swim Team-OR 2:21.02 2:22.67 1
32.31 1:08.27 (35.96) 1:45.37 (37.10) 2:22.67 (37.30)

C – Final
17 Howard, Travis 21 Florida Atlantic University-FG 2:21.71 2:20.94
31.99 1:08.17 (36.18) 1:44.84 (36.67) 2:20.94 (36.10)
18 *Huang, Matthew 19 U B C Dolphins 2:21.68 2:21.07
31.65 1:06.95 (35.30) 1:43.57 (36.62) 2:21.07 (37.50)
19 *Delaney, Clayton 21 Region of Waterloo 2:22.04 2:21.45
32.44 1:08.60 (36.16) 1:44.71 (36.11) 2:21.45 (36.74)
20 *Wronski, Filip 24 Tiger Aquatics-PC 2:21.02 2:21.78
31.95 1:07.73 (35.78) 1:44.47 (36.74) 2:21.78 (37.31)
21 Dawson, Alexander 19 Texas A & M University-GU 2:21.95 2:22.18
32.25 1:08.02 (35.77) 1:44.67 (36.65) 2:22.18 (37.51)
22 Mahoney, Sean 14 Terrapins Swim Team-PC 2:21.46 2:22.26
32.11 1:07.84 (35.73) 1:44.70 (36.86) 2:22.26 (37.56)
23 Welch, Corey 19 University OF Florida-FL 2:22.60 2:22.29
32.43 1:08.79 (36.36) 1:45.48 (36.69) 2:22.29 (36.81)
24 #Osborne, Sean 18 Blackhawk Area Swim Team-IA 2:22.30 2:22.43
32.95 1:09.21 (36.26) 1:45.42 (36.21) 2:22.43 (37.01)

Event 8 Men 200 LC Meter Backstroke
World: 1:55.15 W 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
American: 1:55.15 A 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
U.S. Open: 1:55.15 O 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
LC Nationals: 1:55.15 M 3/20/2002 Aaron Peirsol, Irvine Nova
Oly. Tr. Cut: 2:04.19 T
National Cut: 2:06.79

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 Phelps, Michael 17 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:58.47 1:57.04 T 20
27.65 57.02 (29.37) 1:27.61 (30.59) 1:57.04 (29.43)
2 Krayzelburg, Lenny 27 Trojan Swim Club-CA 1:59.39 1:57.46 T 17
27.96 57.77 (29.81) 1:27.46 (29.69) 1:57.46 (30.00)
3 *Beavers, Keith 19 Region of Waterloo 2:01.05 1:59.15 T 16
28.56 58.69 (30.13) 1:28.98 (30.29) 1:59.15 (30.17)
4 #Sung, Albert 20 Novaquatics, Inc-CA 2:03.52 2:01.19 T 15
28.64 59.70 (31.06) 1:29.93 (30.23) 2:01.19 (31.26)
5 Vayo, Louis 17 The Fast Swim Team-CA 2:02.30 2:01.86 T 14
29.06 59.87 (30.81) 1:31.00 (31.13) 2:01.86 (30.86)
6 *Hussein, Ahmed 19 Arizona State University-AZ 2:01.37 2:02.62 T 13
28.53 59.86 (31.33) 1:31.70 (31.84) 2:02.62 (30.92)
7 McGinnis, Matthew 17 Raleigh Swimming Association-N 2:03.42 2:03.33 T 12
30.00 1:01.71 (31.71) 1:32.48 (30.77) 2:03.33 (30.85)
8 *Harcsas, Christian 23 Arizona State University-AZ 2:03.44 2:05.13 11
29.94 1:01.74 (31.80) 1:33.97 (32.23) 2:05.13 (31.16)

B – Final
9 Davis, Joshua 30 Circle C Swimming-ST 2:04.54 2:02.68 T 9
29.41 1:00.60 (31.19) 1:31.78 (31.18) 2:02.68 (30.90)
10 *Costa, Leonardo 25 Trojan Swim Club-CA 2:03.79 2:03.14 T 7
29.39 1:00.39 (31.00) 1:32.11 (31.72) 2:03.14 (31.03)
11 #Sayao, Carlos 20 Univ. OF Michigan Swim Team-M 2:03.58 2:04.00 T 6
29.70 1:00.77 (31.07) 1:32.52 (31.75) 2:04.00 (31.48)
12 Staley, Trent 21 U S C-CA 2:03.88 2:04.38 5
29.61 1:01.33 (31.72) 1:33.25 (31.92) 2:04.38 (31.13)
13 *Oriwol, Tobias 17 Stanford University-PC 2:04.65 2:05.07 4
29.46 1:00.89 (31.43) 1:33.46 (32.57) 2:05.07 (31.61)
14 Hartley, Brian 19 U. OF Florida-FL/washingto 2:04.99 2:05.14 3
29.52 1:01.50 (31.98) 1:33.66 (32.16) 2:05.14 (31.48)
15 #Seitz, Christopher 16 Northern KY Clippers Swimming 2:04.52 2:05.49 2
29.30 1:00.89 (31.59) 1:33.46 (32.57) 2:05.49 (32.03)
16 *Strelzow, Desmond 17 U B C Dolphins 2:03.66 2:05.88 1
29.39 1:00.71 (31.32) 1:33.36 (32.65) 2:05.88 (32.52)

C – Final
17 *Hawes, Matt 17 Unattached 2:06.55 2:05.03
29.85 1:00.79 (30.94) 1:33.12 (32.33) 2:05.03 (31.91)
18 #Wolfe, Michael 17 Conoco-Phillips 66 Splash Club-O 2:06.12 2:05.42
30.07 1:02.02 (31.95) 1:34.21 (32.19) 2:05.42 (31.21)
19 Rouse, Jeff 33 Stanford Swimming-PC 2:05.56 2:05.81
29.77 1:01.88 (32.11) 1:34.43 (32.55) 2:05.81 (31.38)
20 Wiebeck, Kristopher 20 University OF Florida-FL 2:06.20 2:06.53
29.75 1:02.17 (32.42) 1:34.28 (32.11) 2:06.53 (32.25)
21 Leach, Matthew 22 Indiana University-IN/Multanoma 2:06.78 2:07.03
30.17 1:02.88 (32.71) 1:35.40 (32.52) 2:07.03 (31.63)
22 *Ally, Bradley 16 Fort Lauderdale Swim Team-FG 2:07.09 2:07.41
29.86 1:03.10 (33.24) 1:35.15 (32.05) 2:07.41 (32.26)
23 *Florczyk, Piotr 24 Mission Viejo Nadadores-CA 2:07.01 2:08.55
29.80 1:01.90 (32.10) 1:35.01 (33.11) 2:08.55 (33.54)
24 Lathrope, Scott 16 Orinda Aquatics-PC 2:06.42 2:08.99
29.96 1:02.01 (32.05) 1:35.11 (33.10) 2:08.99 (33.88)

Event 10 Men 200 LC Meter Butterfly
World: 1:54.58 W 7/24/2001 Michael Phelps, USA
American: 1:54.58 A 7/24/2001 Michael Phelps, USA
U.S. Open: 1:54.86 O 8/14/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
LC Nationals: 1:54.86 M 8/14/2002 Michael F Phelps NORTH BALTIMORE
Oly. Tr. Cut: 2:03.19 T
National Cut: 2:04.69

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A – Final
1 *Yamamoto, Takashi 24 Region of Waterloo 1:58.84 1:58.18 T 20
26.64 56.66 (30.02) 1:26.86 (30.20) 1:58.18 (31.32)
2 Raab, Michael 20 Unattached-PV/UVA 1:58.87 1:58.56 T 17
26.83 57.07 (30.24) 1:27.96 (30.89) 1:58.56 (30.60)
3 *Johns, Brian 20 U B C Dolphins 2:00.08 1:59.40 T 16
27.09 57.69 (30.60) 1:28.50 (30.81) 1:59.40 (30.90)
4 *Kolozar, David 21 Arizona State University-AZ 2:00.51 2:00.06 T 15
26.75 57.26 (30.51) 1:28.81 (31.55) 2:00.06 (31.25)
5 *Kerekjarto, Tamas 23 Trojan Swim Club-CA 2:01.67 2:01.10 T 14
27.20 58.03 (30.83) 1:29.39 (31.36) 2:01.10 (31.71)
6 Halasz, Scott 20 Indiana University-IN/Posiden 2:02.14 2:01.64 T 13
27.31 58.21 (30.90) 1:29.95 (31.74) 2:01.64 (31.69)
7 Donnelly, Eric 22 Gator Swim Club-FL 2:01.54 2:01.71 T 12
27.63 58.36 (30.73) 1:29.70 (31.34) 2:01.71 (32.01)
8 Haupt, Matthew 23 Penn State University-MA 2:01.75 2:02.99 T 11
27.26 58.52 (31.26) 1:30.27 (31.75) 2:02.99 (32.72)

B – Final
9 *Jacks, Jesse 20 Pacific Coast Swimming 2:02.36 2:01.84 T 9
27.30 58.05 (30.75) 1:29.98 (31.93) 2:01.84 (31.86)
10 Cramer, Jayme 20 Stanford University-PC 2:02.24 2:02.13 T 7
27.06 57.75 (30.69) 1:29.50 (31.75) 2:02.13 (32.63)
11 Klueh, Michael 16 Carmel Swim Club-IN 2:03.60 2:02.18 T 6
27.76 59.19 (31.43) 1:30.61 (31.42) 2:02.18 (31.57)
12 *Marmolejo, Pablo 18 Mexican National Team 2:04.19 2:03.78 5
27.79 58.90 (31.11) 1:30.72 (31.82) 2:03.78 (33.06)
13 Erazo, Eddie 16 Novaquatics, Inc-CA 2:03.32 2:04.85 4
27.38 58.40 (31.02) 1:31.33 (32.93) 2:04.85 (33.52)
14 *Sioui, Adam 20 University OF Florida-FL 2:04.00 2:04.97 3
28.03 1:00.21 (32.18) 1:32.85 (32.64) 2:04.97 (32.12)
15 Scalise, Erik 25 Reno Aquatic Club-PC 2:04.23 2:05.63 2
28.38 59.91 (31.53) 1:32.81 (32.90) 2:05.63 (32.82)
16 #Beal, Daniel 17 Santa Barbara Swim Club-CA 2:03.16 2:07.26 1
27.54 59.99 (32.45) 1:33.07 (33.08) 2:07.26 (34.19)

C – Final
17 Walkotten, Nicholas 17 Portage Aquatic Club-MI 2:04.40 2:03.53
27.85 59.45 (31.60) 1:31.31 (31.86) 2:03.53 (32.22)
18 Figh, Matthew 20 Georgia Tech Swimming-GA 2:05.48 2:03.64
28.09 1:00.22 (32.13) 1:31.67 (31.45) 2:03.64 (31.97)
19 Connell, Roderick 17 Team Delaware-MA 2:04.88 2:05.21
27.39 59.47 (32.08) 1:32.22 (32.75) 2:05.21 (32.99)
20 *Szabo, Geza 19 Univ OF MD – Baltimore County 2:05.43 2:05.26
28.13 59.89 (31.76) 1:32.41 (32.52) 2:05.26 (32.85)
21 Mills, Matthew 20 Unattached-PC 2:04.32 2:05.27
27.96 59.62 (31.66) 1:32.30 (32.68) 2:05.27 (32.97)
22 *Duda, Andrejs 21 Greater Columbus Swim TM OF 2:05.36 2:05.31
28.33 1:00.28 (31.95) 1:33.00 (32.72) 2:05.31 (32.31)
23 Flamion, Christopher 20 Unattached-SE/UA 2:05.56 2:05.98
28.76 1:00.83 (32.07) 1:33.54 (32.71) 2:05.98 (32.44)
24 #Douville, Nicholas 19 U. OF Michigan-MI/Dayton R 2:04.63 2:06.06
28.16 1:00.08 (31.92) 1:32.50 (32.42) 2:06.06 (33.56)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here