Minnesota Men Top Iowa and Indiana in Double Duals

IOWA CITY, Iowa, January 26. THE Golden Gopher men's swim team took their talent to Iowa City Saturday to take on the hosting Iowa Hawkeyes and fellow conference rival, Indiana. The water was kind to the Gophers as they captured a first place finish against both teams in the double-duals format.

Sophomore Travis Beckerle set the stage early with the top finish in the 1000 yard freestyle in a time of 9:18:55. Teammate David Moulder came in second recording a time of 9:24:09. Beckerle and Moulder also performed well in the 500 free finishing in second and third place clocking times of 4:34:52 and 4:35:08. Junior Sean McCaffrey rounded out the top five in this event with a time of 4:37:65.

The shorter freestyle swims of 100 and 200 yards belonged to 2003 Big Ten swimmer of the year, Terry Silkaitis. The Minnesota junior clocked a time of 44.44 in the 100 and 1:38:43 in the 200. Both times provisionally qualify Silkaitis for the national championship in those events.

Moreover, the backstroke continued to be a strength of sophomore Adam Mitchell who earned a first place finish time of 49.68 in the 100. Mitchell also took top honors in the 200 with a time of 1:46:34. The 200 back also favored Diego Urreta who finished third in a time of 1:49:03. In addition, both Mitchell and Urreta swam well in the 200 IM. Capturing first place, Mitchell earned a time of 1:49:03, while Urreta, who finsihed third, clocked a time of 1:52:42. Mitchell's time in both the 200 back and the 200 IM provisionally qualify him for the national championship in those events.

The Gophers also put forth a performance to be proud of in the 100 butterfly. Senior Brian Gettelfinger finished second in a time of 49.80. He was followed by Neil Osten in third (49.83) and Lucas Petersen, who finished in fifth place (49.88).

Futhermore, the Gopher divers performed well capturing three of the top five spots in the 1 M competition. Ben Herdt led all Minnesota divers finishing second with a score of 277.65. Shaun Kennedy finished fourth earning a score of 257.20 and Ben Bauman finished in fifth place at 254.85. Herdt also finished in third place in the 3 M competition as the only Gopher to score over 300 at 306.20.

“Our win over Iowa was one of the more satisfying wins I have gotten to watch. Everyone really wanted it and the guys really stepped it up, “ said Indiana head swimming and diving coach Ray Looze. “We also won seven events against a great team like Minnesota. It was very satisfying for us to get a win and put up such a good showing against such tough competition.”

Senior Murph Halasz picked up two first place finishes in both the 100 and 200-yard butterfly. In the 200 fly, Halasz earned an NCAA “B” cut and a season and person best time of 1:47.84. In the 100-yard fly, Halasz also had a season and personal best time of 49.24. He capped off his day with a second place finish in the 200 IM with a personal best time of 1:52.08.

Sophomore Kevin Swander was the other double winner of the Hoosiers taking first place in both the 100 and 200-yard breastroke. In the 100-yard breastroke, Swander earned an NCAA “B” cut time and a season and personal best time of 55.42. In the 200-yard breastroke, he also has a season and personal best time of 2:01.36. With his times, Swander moved to fifth on the all-time best list for the 100-yard breastroke and sixth on the all-time best list for the 200.

The big race of the day for Indiana’s Colin Russell was the 500-free where he took first place with a time of 4:34.31. He went on to place second in the 200-yard free with a season and personal best time of 1:39.42.

In the relay events, the team of Leach, Swander, Halasz and Anderrson took first place in the 200-yard medley relay with an NCAA cut time and a season best time of 1:30.00. The 400-yard freestyle relay of David Winck, Andersson, Payne and Russell placed second with a time of 3:01.39.

RESULTS:

Event 1 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Indiana University 'A' NT 1:30.00
1) Leach, Matt SR 2) Swander, Kevin SO
3) Halasz, Murph JR 4) Andersson, Claes SR
23.42 48.09 (24.67) 1:10.03 (21.94) 1:30.00 (19.97)
2 University of Iowa-IA 'A' NT 1:30.37
1) Velleca, Kevin SO 2) Shelangoski, Calvin JR
3) Dziedzic, Tomasz FR 4) Ranstead, Pete JR
23.60 48.55 (24.95) 1:10.41 (21.86) 1:30.37 (19.96)
3 University of Minnesota-MN 'A' NT 1:30.51
1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO
3) Osten, Neil JR 4) Silkaitis, Terry JR
23.30 49.07 (25.77) 1:10.68 (21.61) 1:30.51 (19.83)
4 University of Iowa-IA 'B' NT 1:31.21
1) Ciurca, Andrei JR 2) Prada, Andrei SR
3) Boyce, Alex JR 4) Kazmierczak, Konrad SO
23.36 48.65 (25.29) 1:10.85 (22.20) 1:31.21 (20.36)
5 Indiana University 'B' NT 1:32.96
1) Jones, Mike SO 2) Baldwin, Hank SO
3) Ruth, Kyle FR 4) Payne, Mike SR
24.27 50.01 (25.74) 1:12.29 (22.28) 1:32.96 (20.67)
6 University of Minnesota-MN 'B' NT 1:33.14
1) Volcansek, Ales FR 2) Bernier, Nate JR
3) Petersen, Lucas JR 4) Gettelfinger, Brian SR
23.54 50.39 (26.85) 1:12.60 (22.21) 1:33.14 (20.54)
— University of Minnesota-MN 'C' NT X1:33.51
1) VanMeter, Andrew FR 2) Jacobo, Alejandro FR
3) Berve, Dan FR 4) Anguis, Christian JR
23.65 50.12 (26.47) 1:12.55 (22.43) 1:33.51 (20.96)
— Indiana University 'C' NT X1:39.41
1) Anderson, Mike FR 2) Schrider, Daniel FR
3) Cleaver, Jesse FR 4) Goff, Adam SR

Event 2 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Beckerle, Travis SO Minnesota-MN NT 9:18.55
26.44 55.04 (28.60) 1:23.57 (28.53) 1:51.89 (28.32)
2:20.51 (28.62) 2:48.74 (28.23) 3:16.90 (28.16) 3:44.89 (27.99)
4:12.97 (28.08) 4:41.02 (28.05) 5:08.81 (27.79) 5:36.83 (28.02)
6:04.74 (27.91) 6:32.69 (27.95) 7:00.79 (28.10) 7:28.28 (27.49)
7:55.91 (27.63) 8:23.76 (27.85) 8:51.48 (27.72) 9:18.55 (27.07)
2 Moulder, David JR Minnesota-MN NT 9:24.09
26.59 55.52 (28.93) 1:24.00 (28.48) 1:52.61 (28.61)
2:21.20 (28.59) 2:49.79 (28.59) 3:18.13 (28.34) 3:46.38 (28.25)
4:14.54 (28.16) 4:42.86 (28.32) 5:11.14 (28.28) 5:39.44 (28.30)
6:07.67 (28.23) 6:35.92 (28.25) 7:04.01 (28.09) 7:32.03 (28.02)
8:00.08 (28.05) 8:28.08 (28.00) 8:56.25 (28.17) 9:24.09 (27.84)
3 McNeill, Ryan FR Indiana NT 9:31.06
27.00 55.88 (28.88) 1:24.80 (28.92) 1:53.52 (28.72)
2:22.30 (28.78) 2:51.16 (28.86) 3:19.74 (28.58) 3:48.32 (28.58)
4:16.91 (28.59) 4:45.51 (28.60) 5:13.84 (28.33) 5:42.26 (28.42)
6:10.81 (28.55) 6:39.30 (28.49) 7:07.81 (28.51) 7:36.49 (28.68)
8:05.18 (28.69) 8:33.84 (28.66) 9:02.70 (28.86) 9:31.06 (28.36)
4 Dye, Cam SO Iowa-IA NT 9:34.10
26.79 55.96 (29.17) 1:24.90 (28.94) 1:53.43 (28.53)
2:22.36 (28.93) 2:51.19 (28.83) 3:19.85 (28.66) 3:48.57 (28.72)
4:17.26 (28.69) 4:45.95 (28.69) 5:14.72 (28.77) 5:43.59 (28.87)
6:12.37 (28.78) 6:41.18 (28.81) 7:10.12 (28.94) 7:38.96 (28.84)
8:07.66 (28.70) 8:36.63 (28.97) 9:05.98 (29.35) 9:34.10 (28.12)
5 Divan, Paul FR Iowa-IA NT 9:35.47
26.93 56.05 (29.12) 1:25.24 (29.19) 1:53.96 (28.72)
2:22.55 (28.59) 2:51.15 (28.60) 3:20.08 (28.93) 3:48.95 (28.87)
4:18.19 (29.24) 4:47.36 (29.17) 5:16.38 (29.02) 5:45.63 (29.25)
6:14.83 (29.20) 6:44.00 (29.17) 7:13.22 (29.22) 7:42.08 (28.86)
8:11.16 (29.08) 8:40.74 (29.58) 9:08.53 (27.79) 9:35.47 (26.94)
6 Bryant, Richard JR Indiana NT 9:37.53
26.57 55.47 (28.90) 1:24.21 (28.74) 1:52.61 (28.40)
2:20.99 (28.38) 2:49.57 (28.58) 3:18.22 (28.65) 3:47.01 (28.79)
4:15.74 (28.73) 4:44.73 (28.99) 5:13.73 (29.00) 5:43.08 (29.35)
6:12.60 (29.52) 6:41.92 (29.32) 7:11.50 (29.58) 7:41.04 (29.54)
8:10.86 (29.82) 8:40.27 (29.41) 9:08.98 (28.71) 9:37.53 (28.55)
7 Apprill, Adam SR Minnesota-MN NT 9:38.86
27.00 56.14 (29.14) 1:25.19 (29.05) 1:54.33 (29.14)
2:23.24 (28.91) 2:52.21 (28.97) 3:21.24 (29.03) 3:50.06 (28.82)
4:19.01 (28.95) 4:48.06 (29.05) 5:17.02 (28.96) 5:45.93 (28.91)
6:14.83 (28.90) 6:44.13 (29.30) 7:13.40 (29.27) 7:42.69 (29.29)
8:12.09 (29.40) 8:41.59 (29.50) 9:10.84 (29.25) 9:38.86 (28.02)
8 Sigfusson, Paul FR Indiana NT 9:48.15
9 Gold, Temujin JR Indiana NT x10:04.84

Event 3 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Silkaitis, Terry JR Minnesota-MN NT 1:38.43
23.10 48.15 (25.05) 1:13.15 (25.00) 1:38.43 (25.28)
2 Russell, Colin FR Indiana NT 1:39.42
23.60 48.81 (25.21) 1:14.13 (25.32) 1:39.42 (25.29)
3 Dziedzic, Tomasz FR Iowa-IA NT 1:39.52
23.74 49.35 (25.61) 1:14.19 (24.84) 1:39.52 (25.33)
4 McCaffrey, Sean JR Minnesota-MN NT 1:39.58
23.84 49.65 (25.81) 1:14.92 (25.27) 1:39.58 (24.66)
5 Delac, Mario FR Minnesota-MN NT 1:40.21
23.15 48.57 (25.42) 1:14.37 (25.80) 1:40.21 (25.84)
6 Knoechel, Drew FR Minnesota-MN NT x1:41.37
23.93 49.25 (25.32) 1:15.13 (25.88) 1:41.37 (26.24)
7 Winck, David JR Indiana NT 1:42.25
23.74 50.05 (26.31) 1:16.50 (26.45) 1:42.25 (25.75)
8 Haley, Trevor SO Iowa-IA NT 1:43.08
24.28 50.23 (25.95) 1:16.52 (26.29) 1:43.08 (26.56)
9 Gazvoda, Gregg SR Iowa-IA NT 1:43.99
23.86 50.03 (26.17) 1:17.16 (27.13) 1:43.99 (26.83)
10 Goff, Adam SR Indiana NT 1:44.48
24.65 51.21 (26.56) 1:17.96 (26.75) 1:44.48 (26.52)
11 Kubat, Jeff FR Iowa-IA NT x1:44.86
24.09 50.33 (26.24) 1:17.33 (27.00) 1:44.86 (27.53)
12 Ellsworth, Brian JR Indiana NT x1:46.44
24.15 50.60 (26.45) 1:18.07 (27.47) 1:46.44 (28.37)

Event 4 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO Minnesota-MN NT 49.68
24.07 49.68 (25.61)
2 Ciurca, Andrei JR Iowa-IA NT 49.83
23.64 49.83 (26.19)
3 Leach, Matt SR Indiana NT 49.99
24.32 49.99 (25.67)
4 Berve, Dan FR Minnesota-MN NT 50.21
24.35 50.21 (25.86)
5 Velleca, Kevin SO Iowa-IA NT 50.47
24.23 50.47 (26.24)
6 Urreta, Diego JR Minnesota-MN NT 50.95
24.75 50.95 (26.20)
7 Jones, Mike SO Indiana NT 50.97
24.97 50.97 (26.00)
8 VanMeter, Andrew FR Minnesota-MN NT x52.01
25.38 52.01 (26.63)
9 Pheil, Natan JR Iowa-IA NT 52.22
25.24 52.22 (26.98)
10 Tanner, Scott FR Indiana NT 52.53
25.54 52.53 (26.99)
11 Anderson, Mike FR Indiana NT x54.38
26.19 54.38 (28.19)

Event 5 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Swander, Kevin SO Indiana NT 55.42
25.93 55.42 (29.49)
2 Shelangoski, Calvin JR Iowa-IA NT 56.21
26.12 56.21 (30.09)
3 Prada, Andrei SR Iowa-IA NT 56.29
26.32 56.29 (29.97)
4 Ptasnik, Elliot JR Iowa-IA NT 57.13
26.54 57.13 (30.59)
5 Jacobo, Alejandro FR Minnesota-MN NT 57.75
26.90 57.75 (30.85)
6 Kelly, Sean SO Minnesota-MN NT 57.85
26.91 57.85 (30.94)
7 Baldwin, Hank SO Indiana NT 58.06
27.13 58.06 (30.93)
8 Lureau, Joe JR Iowa-IA NT x58.58
27.65 58.58 (30.93)
9 Bernier, Nate JR Minnesota-MN NT 58.77
27.67 58.77 (31.10)
10 Madison, Niles JR Indiana NT 58.91
28.02 58.91 (30.89)
11 Plummer, Ryan SR Minnesota-MN NT x59.52
28.17 59.52 (31.35)
12 Schrider, Daniel FR Indiana NT x1:02.18
29.36 1:02.18 (32.82)

Event 6 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Halasz, Murph JR Indiana NT 1:47.84
24.01 51.68 (27.67) 1:19.57 (27.89) 1:47.84 (28.27)
2 Muras, Mariusz FR Iowa-IA NT 1:48.81
24.14 51.95 (27.81) 1:20.26 (28.31) 1:48.81 (28.55)
3 Snider, Jason SR Iowa-IA NT 1:50.79
24.94 53.21 (28.27) 1:22.19 (28.98) 1:50.79 (28.60)
4 Medaglia, Steve FR Iowa-IA NT 1:50.98
24.84 52.97 (28.13) 1:21.76 (28.79) 1:50.98 (29.22)
5 Jensen, Matthew FR Indiana NT 1:51.01
24.77 52.62 (27.85) 1:21.23 (28.61) 1:51.01 (29.78)
6 Gettelfinger, Brian SR Minnesota-MN NT 1:52.08
24.24 52.43 (28.19) 1:21.34 (28.91) 1:52.08 (30.74)
7 Petersen, Lucas JR Minnesota-MN NT 1:52.14
25.37 53.85 (28.48) 1:22.58 (28.73) 1:52.14 (29.56)
8 Billups, Nate JR Iowa-IA NT x1:54.20
25.38 54.20 (28.82) 1:23.54 (29.34) 1:54.20 (30.66)
9 Cleaver, Jesse FR Indiana NT 1:54.37
25.76 54.68 (28.92) 1:24.02 (29.34) 1:54.37 (30.35)
10 Young, Scott JR Minnesota-MN NT 1:55.07
25.89 54.82 (28.93) 1:24.07 (29.25) 1:55.07 (31.00)
11 Bryant, Richard JR Indiana NT x1:56.44
26.13 55.98 (29.85) 1:25.92 (29.94) 1:56.44 (30.52)
12 Moulder, David JR Minnesota-MN NT x1:57.72
26.65 56.27 (29.62) 1:26.75 (30.48) 1:57.72 (30.97)

Event 7 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Ranstead, Pete JR Iowa-IA NT 20.62
2 Volcansek, Ales FR Minnesota-MN NT 20.66
3 Payne, Mike SR Indiana NT 20.84
4 Osten, Neil JR Minnesota-MN NT 20.93
5 Andersson, Claes SR Indiana NT 20.97
6 Cerensek, Igor FR Minnesota-MN NT 20.99
7 Boyce, Alex JR Iowa-IA NT 21.07
8 Ruth, Kyle FR Indiana NT 21.08
9 Kazmierczak, Konrad SO Iowa-IA NT 21.10
10 Winck, David JR Indiana NT x21.25
11 Anguis, Christian JR Minnesota-MN NT x21.44
12 Rowland, Bryan JR Iowa-IA NT x21.66
— Delac, Mario FR Minnesota-MN NT X20.93
— Ellsworth, Brian JR Indiana NT X22.29
— Mazur, Dave SR Iowa-IA NT X22.55

Event 8 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Klami, Timo JR Iowa-IA NT 303.20
2 Herdt, Ben SR Minnesota-MN NT 277.65
3 Fagan, Ryan JR Indiana NT 268.55
4 Kennedy, Shaun FR Minnesota-MN NT 257.20
5 Baumann, Ben SR Minnesota-MN NT 254.85
6 Schmidt, John SO Minnesota-MN NT x237.70
7 Singer, John SR Iowa-IA NT 185.10
— Roberts, Taylor FR Indiana NT SCR
— Carlton, Marc SR Indiana NT SCR
— Burns, Alex SR Indiana NT SCR
— Metzler, Brian SR Indiana NT SCR
— Mariano, Brian SO Indiana NT SCR

Event 9 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Silkaitis, Terry JR Minnesota-MN NT 44.44
21.25 44.44 (23.19)
2 Delac, Mario FR Minnesota-MN NT 45.14
21.91 45.14 (23.23)
3 Kazmierczak, Konrad SO Iowa-IA NT 45.31
21.76 45.31 (23.55)
4 Dziedzic, Tomasz FR Iowa-IA NT 45.32
22.18 45.32 (23.14)
5 Ranstead, Pete JR Iowa-IA NT 45.74
21.88 45.74 (23.86)
6 Cerensek, Igor FR Minnesota-MN NT 45.87
22.12 45.87 (23.75)
7 Russell, Colin FR Indiana NT 46.10
22.31 46.10 (23.79)
8 Winck, David JR Indiana NT 46.25
22.13 46.25 (24.12)
9 Payne, Mike SR Indiana NT 46.26
21.99 46.26 (24.27)
10 Anguis, Christian JR Minnesota-MN NT x46.55
22.21 46.55 (24.34)
11 Andersson, Claes SR Indiana NT x47.35
22.31 47.35 (25.04)
12 Landon, Jon SO Iowa-IA NT x49.26
23.57 49.26 (25.69)

Event 10 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO Minnesota-MN NT 1:46.34
24.81 51.73 (26.92) 1:19.23 (27.50) 1:46.34 (27.11)
2 Ciurca, Andrei JR Iowa-IA NT 1:48.03
24.93 52.51 (27.58) 1:20.44 (27.93) 1:48.03 (27.59)
3 Urreta, Diego JR Minnesota-MN NT 1:49.03
25.66 53.05 (27.39) 1:21.20 (28.15) 1:49.03 (27.83)
4 Jones, Mike SO Indiana NT 1:49.35
25.66 53.12 (27.46) 1:21.13 (28.01) 1:49.35 (28.22)
5 Leach, Matt SR Indiana NT 1:50.80
25.81 54.09 (28.28) 1:22.52 (28.43) 1:50.80 (28.28)
6 Berve, Dan FR Minnesota-MN NT 1:53.29
26.12 55.16 (29.04) 1:24.06 (28.90) 1:53.29 (29.23)
7 VanMeter, Andrew FR Minnesota-MN NT x1:53.49
26.70 55.20 (28.50) 1:24.06 (28.86) 1:53.49 (29.43)
8 Jensen, Matthew FR Indiana NT 1:54.85
27.16 55.62 (28.46) 1:24.94 (29.32) 1:54.85 (29.91)
9 Pheil, Natan JR Iowa-IA NT 1:54.98
27.04 56.09 (29.05) 1:25.35 (29.26) 1:54.98 (29.63)
10 Fay, Benjamin FR Indiana NT x1:55.19
26.48 55.43 (28.95) 1:25.04 (29.61) 1:55.19 (30.15)
— Anderson, Mike FR Indiana NT X1:59.82

Event 11 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Swander, Kevin SO Indiana NT 2:01.36
27.80 58.72 (30.92) 1:29.96 (31.24) 2:01.36 (31.40)
2 Ptasnik, Elliot JR Iowa-IA NT 2:04.28
27.61 59.00 (31.39) 1:31.68 (32.68) 2:04.28 (32.60)
3 Jacobo, Alejandro FR Minnesota-MN NT 2:05.00
28.18 59.44 (31.26) 1:31.85 (32.41) 2:05.00 (33.15)
4 Shelangoski, Calvin JR Iowa-IA NT 2:05.33
27.80 59.38 (31.58) 1:32.21 (32.83) 2:05.33 (33.12)
5 Baldwin, Hank SO Indiana NT 2:06.00
28.65 1:01.01 (32.36) 1:33.13 (32.12) 2:06.00 (32.87)
6 Prada, Andrei SR Iowa-IA NT 2:06.37
28.58 1:00.78 (32.20) 1:34.13 (33.35) 2:06.37 (32.24)
7 Madison, Niles JR Indiana NT 2:06.42
29.37 1:01.48 (32.11) 1:33.97 (32.49) 2:06.42 (32.45)
8 Kelly, Sean SO Minnesota-MN NT 2:07.25
28.72 1:00.99 (32.27) 1:33.91 (32.92) 2:07.25 (33.34)
9 Lureau, Joe JR Iowa-IA NT x2:07.29
29.05 1:01.45 (32.40) 1:34.13 (32.68) 2:07.29 (33.16)
10 Bernier, Nate JR Minnesota-MN NT 2:07.44
29.12 1:01.99 (32.87) 1:35.22 (33.23) 2:07.44 (32.22)
11 Plummer, Ryan SR Minnesota-MN NT x2:09.81
28.86 1:02.21 (33.35) 1:35.86 (33.65) 2:09.81 (33.95)
12 Divan, Paul FR Iowa-IA NT x2:10.16
28.94 1:02.09 (33.15) 1:36.49 (34.40) 2:10.16 (33.67)
13 Schrider, Daniel FR Indiana NT x2:16.22
31.58 1:06.20 (34.62) 1:40.92 (34.72) 2:16.22 (35.30)

Event 12 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Russell, Colin FR Indiana NT 4:34.31
25.68 53.81 (28.13) 1:22.22 (28.41) 1:50.11 (27.89)
2:17.71 (27.60) 2:45.09 (27.38) 3:12.97 (27.88) 3:40.93 (27.96)
4:08.76 (27.83) 4:34.31 (25.55)
2 Beckerle, Travis SO Minnesota-MN NT 4:34.52
25.90 53.95 (28.05) 1:22.03 (28.08) 1:49.77 (27.74)
2:17.36 (27.59) 2:44.98 (27.62) 3:12.97 (27.99) 3:40.48 (27.51)
4:08.04 (27.56) 4:34.52 (26.48)
3 Moulder, David JR Minnesota-MN NT 4:35.08
25.72 53.85 (28.13) 1:21.88 (28.03) 1:49.73 (27.85)
2:17.60 (27.87) 2:45.30 (27.70) 3:13.07 (27.77) 3:40.97 (27.90)
4:08.59 (27.62) 4:35.08 (26.49)
4 McNeill, Ryan FR Indiana NT 4:36.50
25.84 53.50 (27.66) 1:21.29 (27.79) 1:49.28 (27.99)
2:17.64 (28.36) 2:45.81 (28.17) 3:13.93 (28.12) 3:42.04 (28.11)
4:09.85 (27.81) 4:36.50 (26.65)
5 McCaffrey, Sean JR Minnesota-MN NT 4:37.65
24.33 52.29 (27.96) 1:20.82 (28.53) 1:49.31 (28.49)
2:17.97 (28.66) 2:46.56 (28.59) 3:15.20 (28.64) 3:43.88 (28.68)
4:11.34 (27.46) 4:37.65 (26.31)
6 Knoechel, Drew FR Minnesota-MN NT x4:38.52
25.57 53.19 (27.62) 1:21.00 (27.81) 1:49.08 (28.08)
2:17.38 (28.30) 2:45.75 (28.37) 3:14.08 (28.33) 3:42.70 (28.62)
4:11.06 (28.36) 4:38.52 (27.46)
7 Bryant, Richard JR Indiana NT 4:38.71
26.28 54.90 (28.62) 1:23.84 (28.94) 1:52.66 (28.82)
2:21.24 (28.58) 2:49.09 (27.85) 3:16.44 (27.35) 3:43.88 (27.44)
4:11.33 (27.45) 4:38.71 (27.38)
8 Sigfusson, Paul FR Indiana NT x4:38.97
26.16 54.49 (28.33) 1:23.17 (28.68) 1:52.08 (28.91)
2:20.44 (28.36) 2:48.78 (28.34) 3:17.02 (28.24) 3:44.99 (27.97)
4:12.60 (27.61) 4:38.97 (26.37)
9 Haley, Trevor SO Iowa-IA NT 4:39.43
25.72 53.85 (28.13) 1:22.35 (28.50) 1:51.17 (28.82)
2:20.09 (28.92) 2:48.56 (28.47) 3:17.11 (28.55) 3:45.17 (28.06)
4:13.13 (27.96) 4:39.43 (26.30)
10 Dye, Cam SO Iowa-IA NT 4:39.99
25.56 54.07 (28.51) 1:22.81 (28.74) 1:51.32 (28.51)
2:19.27 (27.95) 2:47.55 (28.28) 3:15.80 (28.25) 3:43.97 (28.17)
4:12.42 (28.45) 4:39.99 (27.57)
11 Gazvoda, Gregg SR Iowa-IA NT 4:43.32
25.91 54.21 (28.30) 1:22.46 (28.25) 1:50.66 (28.20)
2:19.14 (28.48) 2:47.88 (28.74) 3:17.02 (29.14) 3:46.29 (29.27)
4:15.07 (28.78) 4:43.32 (28.25)
12 Apprill, Adam SR Minnesota-MN NT x4:49.66
26.00 54.41 (28.41) 1:23.30 (28.89) 1:52.55 (29.25)
2:21.98 (29.43) 2:51.44 (29.46) 3:21.04 (29.60) 3:50.79 (29.75)
4:20.58 (29.79) 4:49.66 (29.08)
13 Kubat, Jeff FR Iowa-IA NT x4:57.31
25.77 54.28 (28.51) 1:23.70 (29.42) 1:53.43 (29.73)
2:23.52 (30.09) 2:54.31 (30.79) 3:24.90 (30.59) 3:55.73 (30.83)
4:26.41 (30.68) 4:57.31 (30.90)

Event 13 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Halasz, Murph JR Indiana NT 49.24
23.17 49.24 (26.07)
2 Gettelfinger, Brian SR Minnesota-MN NT 49.80
23.20 49.80 (26.60)
3 Osten, Neil JR Minnesota-MN NT 49.83
23.29 49.83 (26.54)
4 Snider, Jason SR Iowa-IA NT 49.87
23.04 49.87 (26.83)
5 Petersen, Lucas JR Minnesota-MN NT 49.88
22.89 49.88 (26.99)
6 Boyce, Alex JR Iowa-IA NT 50.21
23.36 50.21 (26.85)
7 Muras, Mariusz FR Iowa-IA NT 50.35
23.57 50.35 (26.78)
8 Tanner, Scott FR Indiana NT 50.63
23.80 50.63 (26.83)
9 Ruth, Kyle FR Indiana NT 50.77
23.54 50.77 (27.23)
10 Young, Scott JR Minnesota-MN NT x51.65
24.11 51.65 (27.54)
11 Billups, Nate JR Iowa-IA NT x51.95
24.32 51.95 (27.63)
12 Cleaver, Jesse FR Indiana NT x52.63
24.66 52.63 (27.97)
13 Mazur, Dave SR Iowa-IA NT x52.69
24.35 52.69 (28.34)

Event 14 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Klami, Timo JR Iowa-IA NT 332.05
2 Fagan, Ryan JR Indiana NT 314.35
3 Herdt, Ben SR Minnesota-MN NT 306.20
4 Schmidt, John SO Minnesota-MN NT 275.45
5 Baumann, Ben SR Minnesota-MN NT 265.90
6 Kennedy, Shaun FR Minnesota-MN NT x248.80
7 Singer, John SR Iowa-IA NT 207.55

Event 15 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO Minnesota-MN NT 1:49.03
23.32 50.67 (27.35) 1:23.01 (32.34) 1:49.03 (26.02)
2 Halasz, Murph JR Indiana NT 1:52.08
24.15 52.85 (28.70) 1:25.35 (32.50) 1:52.08 (26.73)
3 Urreta, Diego JR Minnesota-MN NT 1:52.42
24.60 52.79 (28.19) 1:25.93 (33.14) 1:52.42 (26.49)
4 Dziedzic, Tomasz FR Iowa-IA NT 1:53.07
23.78 52.98 (29.20) 1:26.30 (33.32) 1:53.07 (26.77)
5 Medaglia, Steve FR Iowa-IA NT 1:53.66
24.48 53.90 (29.42) 1:27.23 (33.33) 1:53.66 (26.43)
6 Haley, Trevor SO Iowa-IA NT 1:53.83
25.23 54.67 (29.44) 1:27.51 (32.84) 1:53.83 (26.32)
7 Madison, Niles JR Indiana NT 1:53.90
25.82 54.21 (28.39) 1:27.19 (32.98) 1:53.90 (26.71)
8 Jones, Mike SO Indiana NT 1:53.91
25.05 52.91 (27.86) 1:27.13 (34.22) 1:53.91 (26.78)
9 Leach, Matt SR Indiana NT x1:54.96
24.24 52.94 (28.70) 1:28.30 (35.36) 1:54.96 (26.66)
10 Plummer, Ryan SR Minnesota-MN NT 1:55.14
25.06 54.08 (29.02) 1:27.64 (33.56) 1:55.14 (27.50)
11 VanMeter, Andrew FR Minnesota-MN NT x1:56.31
24.72 54.09 (29.37) 1:28.41 (34.32) 1:56.31 (27.90)
12 Jensen, Matthew FR Indiana NT x1:56.34
13 Snider, Jason SR Iowa-IA NT x1:57.23
25.06 54.30 (29.24) 1:30.07 (35.77) 1:57.23 (27.16)

Event 16 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN 'A' NT 2:58.05
1) Delac, Mario FR 2) Osten, Neil JR
3) Cerensek, Igor FR 4) Silkaitis, Terry JR
21.74 44.84 (44.84) 1:05.61 (20.77) 1:29.22 (44.38)
1:50.53 (21.31) 2:13.87 (44.65) 2:34.90 (21.03) 2:58.05 (44.18)
2 Indiana University 'A' NT 3:01.39
1) Winck, David JR 2) Andersson, Claes SR
3) Payne, Mike SR 4) Russell, Colin FR
22.14 46.04 (46.04) 1:07.31 (21.27) 1:31.31 (45.27)
1:52.32 (21.01) 2:16.30 (44.99) 2:37.67 (21.37) 3:01.39 (45.09)
3 University of Iowa-IA 'A' NT 3:02.90
1) Kazmierczak, Konrad SO 2) Prada, Andrei SR
3) Velleca, Kevin SO 4) Ranstead, Pete JR
21.82 45.50 (45.50) 1:07.45 (21.95) 1:32.00 (46.50)
1:53.52 (21.52) 2:18.43 (46.43) 2:39.39 (20.96) 3:02.90 (44.47)
4 University of Minnesota-MN 'B' NT 3:04.85
1) Gettelfinger, Brian SR 2) McCaffrey, Sean JR
3) Knoechel, Drew FR 4) Anguis, Christian JR
22.21 46.19 (46.19) 1:08.02 (21.83) 1:31.78 (45.59)
1:54.04 (22.26) 2:18.85 (47.07) 2:40.51 (21.66) 3:04.85 (46.00)
5 Indiana University 'B' NT 3:06.71
1) Ellsworth, Brian JR 2) Swander, Kevin SO
3) Bryant, Richard JR 4) Goff, Adam SR
22.81 47.85 (47.85) 1:09.73 (21.88) 1:33.79 (45.94)
1:55.96 (22.17) 2:20.24 (46.45) 2:42.34 (22.10) 3:06.71 (46.47)
6 University of Iowa-IA 'B' NT 3:07.71
1) Boyce, Alex JR 2) Dye, Cam SO
3) Muras, Mariusz FR 4) Ciurca, Andrei JR
22.51 47.64 (47.64) 1:09.65 (22.01) 1:34.20 (46.56)
1:56.50 (22.30) 2:21.22 (47.02) 2:42.86 (21.64) 3:07.71 (46.49)
— University of Minnesota-MN 'C' NT X3:09.89
1) Volcansek, Ales FR 2) Berve, Dan FR
3) Petersen, Lucas JR 4) Young, Scott JR
22.55 46.88 (46.88) 1:08.99 (22.11) 1:33.82 (46.94)
1:56.38 (22.56) 2:21.52 (47.70) 2:43.99 (22.47) 3:09.89 (48.37)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here