Mexico, Brazil Strong on Day One at UANA Swimming Cup

Mexico and Brazil posted the strongest team performances on the first day of the UANA Swimming Cup, with Mexico taking home nine wins and Brazil earning seven top honors. Read below for event-by-event coverage of each event contested Friday in Coral Springs, Fla.

To open the meet, Mexico’s Tania Naranjo Carballeda won the 11-12 girls’ 400 free in 4:44.17. Her countrywoman Belem Santaolaya Rivera took second in 4:51.47, and Brazil’s Tyara Ramos took third (4:51.52).

  1 Naranjo Carballeda, T  05 Mexico            4:36.76    4:44.17  
                 32.45      1:07.46 (35.01)
        1:43.44 (35.98)     2:19.34 (35.90)
        2:55.81 (36.47)     3:32.29 (36.48)
        4:08.82 (36.53)     4:44.17 (35.35)
  2 Santaolaya Rivera, Be  06 Mexico            4:55.26    4:51.47  
                 32.98      1:08.50 (35.52)
        1:45.76 (37.26)     2:23.42 (37.66)
        3:01.20 (37.78)     3:39.20 (38.00)
        4:17.17 (37.97)     4:51.47 (34.30)
  3 Ramos, Tyara           05 Brazil            4:56.66    4:51.52  
                 32.27      1:07.44 (35.17)
        1:44.12 (36.68)     2:21.26 (37.14)
        2:58.84 (37.58)     3:36.75 (37.91)
        4:15.93 (39.18)     4:51.52 (35.59)
  4 Anthony, Zoe           05 T'Dad & T'Bgo     4:55.73    5:04.30  
                 32.79      1:09.06 (36.27)
        1:47.64 (38.58)     2:26.55 (38.91)
        3:06.79 (40.24)     3:46.87 (40.08)
        4:26.61 (39.74)     5:04.30 (37.69)
  5 Deane, Adia            05 Barbados          5:22.34    5:04.59  
                 33.15      1:11.20 (38.05)
        1:49.64 (38.44)     2:29.02 (39.38)
        3:08.69 (39.67)     3:48.33 (39.64)
        4:26.50 (38.17)     5:04.59 (38.09)

Argentina’s Ana Hussman won the 13-14 girls’ 400 free in 4:30.76, ahead of Mexico’s Daniela Flores Bautista (4:33.77) and Argentina’s Lucia Gauna (4:34.06).

  1 Hussman, Ana           04 ARG               4:29.67    4:30.76  
                 30.06      1:03.62 (33.56)
        1:37.64 (34.02)     2:12.66 (35.02)
        2:47.80 (35.14)     3:22.73 (34.93)
        3:57.83 (35.10)     4:30.76 (32.93)
  2 Flores Bautista, Dani  03 Mexico            4:26.70    4:33.77  
                 31.80      1:05.96 (34.16)
        1:41.04 (35.08)     2:16.11 (35.07)
        2:51.42 (35.31)     3:26.33 (34.91)
        4:00.79 (34.46)     4:33.77 (32.98)
  3 Gauna, Lucia           03 ARG               4:30.27    4:34.06  
                 31.25      1:05.47 (34.22)
        1:41.16 (35.69)     2:16.52 (35.36)
        2:52.08 (35.56)     3:27.20 (35.12)
        4:01.64 (34.44)     4:34.06 (32.42)
  4 Garrido Morales, Circ  03 Mexico            4:52.64    4:41.21  
                 32.75      1:08.37 (35.62)
        1:43.90 (35.53)     2:19.37 (35.47)
        2:54.25 (34.88)     3:30.41 (36.16)
        4:05.87 (35.46)     4:41.21 (35.34)
  5 Lambert, Avery R       04 Cayman            4:44.00    4:45.18  
                 32.03      1:06.72 (34.69)
        1:43.24 (36.52)     2:20.18 (36.94)
        2:56.97 (36.79)     3:33.44 (36.47)
        4:09.49 (36.05)     4:45.18 (35.69)

Argentina’s Delfina Pignatiello finished well ahead of the field in the 15-17 girls’ 400 free, with her time of 4:19.32 easily out-pacing countrywoman Delfina Dini (4:23.72) and Mexico’s Marie Conde Merlos (4:30.71).

  1 Pignatiello, Delfina   00 ARG               4:08.33    4:19.32  
                 29.55      1:00.85 (31.30)
        1:33.14 (32.29)     2:06.34 (33.20)
        2:39.41 (33.07)     3:12.62 (33.21)
        3:46.11 (33.49)     4:19.32 (33.21)
  2 Dini, Delfina          01 ARG               4:19.54    4:23.72  
                 30.02      1:02.53 (32.51)
        1:35.58 (33.05)     2:09.59 (34.01)
        2:43.09 (33.50)     3:17.41 (34.32)
        3:50.92 (33.51)     4:23.72 (32.80)
  3 Conde Merlos, Marie X  01 Mexico            4:25.97    4:30.71  
                 31.83      1:06.18 (34.35)
        1:41.05 (34.87)     2:16.00 (34.95)
        2:50.38 (34.38)     3:25.05 (34.67)
        3:58.95 (33.90)     4:30.71 (31.76)
  4 Oviedo Cardenas, Rebe  00 Mexico            4:24.47    4:31.08  
                 31.86      1:06.44 (34.58)
        1:41.32 (34.88)     2:16.34 (35.02)
        2:50.73 (34.39)     3:25.31 (34.58)
        3:59.21 (33.90)     4:31.08 (31.87)
  5 Ruvalcaba Reyes, Raqu  01 Mexico            4:24.52   x4:31.50  
                 31.99      1:05.75 (33.76)
        1:40.13 (34.38)     2:14.29 (34.16)
        2:49.33 (35.04)     3:24.09 (34.76)
        3:58.86 (34.77)     4:31.50 (32.64)

Joao Pierre Campos of Brazil won the 11-12 boys’ 400 free in 4:21.80, well ahead of Mexico’s Emiliano Moreno Viera (4:26.34) and Trinidad and Tobago’s Zarek Wilson (4:33.49).

  1 Campos, Joao Pierre    05 Brazil            4:40.57    4:21.80  
                 29.92      1:02.53 (32.61)
        1:35.80 (33.27)     2:09.03 (33.23)
        2:43.32 (34.29)     3:16.71 (33.39)
        3:50.13 (33.42)     4:21.80 (31.67)
  2 Moreno Viera, Emilian  05 Mexico            4:27.99    4:26.34  
                 30.20      1:03.63 (33.43)
        1:36.93 (33.30)     2:10.73 (33.80)
        2:45.13 (34.40)     3:18.91 (33.78)
        3:53.49 (34.58)     4:26.34 (32.85)
  3 Wilson, Zarek          05 T'Dad & T'Bgo     4:31.15    4:33.49  
                 29.94      1:04.04 (34.10)
        1:38.51 (34.47)     2:13.55 (35.04)
        2:48.28 (34.73)     3:22.75 (34.47)
        3:59.42 (36.67)     4:33.49 (34.07)
  4 Afonso, Joao Pedro     05 Brazil            4:49.37    4:35.33  
                 31.47      1:05.25 (33.78)
        1:40.86 (35.61)     2:15.04 (34.18)
        2:50.71 (35.67)     3:27.20 (36.49)
        4:03.45 (36.25)     4:35.33 (31.88)
  5 Torres Sosa, Omar Emi  05 Mexico            4:47.14    4:35.93  
                 30.87      1:04.86 (33.99)
        1:40.25 (35.39)     2:14.91 (34.66)
        2:50.62 (35.71)     3:26.62 (36.00)
        4:02.74 (36.12)     4:35.93 (33.19)

Brazil’s Gustavo Saldo finished two seconds ahead of Mexico’s Maximiliano Vega Cuevas in the 13-14 boys’ 400 free, 4:12.55 to 4:14.84. Costa Rica’s Juan Jose Bolanos took third in 4:16.38.

  1 Saldo, Gustavo         03 Brazil            4:06.16    4:12.55  
                 28.74      1:01.51 (32.77)
        1:34.06 (32.55)     2:06.62 (32.56)
        2:38.46 (31.84)     3:10.12 (31.66)
        3:41.67 (31.55)     4:12.55 (30.88)
  2 Vega Cuevas, Maximili  03 Mexico            4:16.50    4:14.84  
                 29.88      1:02.12 (32.24)
        1:34.90 (32.78)     2:07.53 (32.63)
        2:40.25 (32.72)     3:13.09 (32.84)
        3:44.96 (31.87)     4:14.84 (29.88)
  3 Bolaños, Juan José     04 Costa Rica        4:19.36    4:16.38  
                 29.89      1:02.35 (32.46)
        1:35.09 (32.74)     2:07.73 (32.64)
        2:40.35 (32.62)     3:12.74 (32.39)
        3:45.03 (32.29)     4:16.38 (31.35)
  4 Del Rosal Marquez, Je  03 Mexico            4:21.06    4:24.59  
                 29.50      1:01.74 (32.24)
        1:35.78 (34.04)     2:09.66 (33.88)
        2:44.13 (34.47)     3:18.53 (34.40)
        3:51.97 (33.44)     4:24.59 (32.62)
  5 Olguin Reyes, Luis Al  03 Mexico            4:26.65   x4:25.71  
                 29.07      1:02.02 (32.95)
        1:35.28 (33.26)     2:09.38 (34.10)
        2:43.40 (34.02)     3:17.94 (34.54)
        3:52.46 (34.52)     4:25.71 (33.25)

Colombia’s Juan Morales Restrepo took first in the 15-17 boys’ 400 free in 4:02.03. Rounding out the top three were Argentina’s Lucas Alba (4:03.87) and Argentina’s Gonzalo Garay (4:05.71).

  1 Morales Restrepo, Jua  00 COL               3:57.39    4:02.03  
                 28.04        58.59 (30.55)
        1:29.73 (31.14)     2:00.70 (30.97)
        2:31.99 (31.29)     3:02.78 (30.79)
        3:32.85 (30.07)     4:02.03 (29.18)
  2 Alba, Lucas            00 ARG               4:02.31    4:03.87  
                 27.74        58.28 (30.54)
        1:29.22 (30.94)     2:00.26 (31.04)
        2:30.91 (30.65)     3:01.78 (30.87)
        3:32.90 (31.12)     4:03.87 (30.97)
  3 Garay, Gonzalo         01 ARG               4:01.38    4:05.71  
                 28.29        58.86 (30.57)
        1:29.80 (30.94)     2:01.00 (31.20)
        2:32.38 (31.38)     3:04.39 (32.01)
        3:35.85 (31.46)     4:05.71 (29.86)
  4 Salgado Salinas, Axel  00 Mexico            4:03.70    4:06.03  
                 28.69        58.98 (30.29)
        1:30.40 (31.42)     2:01.67 (31.27)
        2:32.81 (31.14)     3:04.24 (31.43)
        3:35.55 (31.31)     4:06.03 (30.48)
  5 Ibarra Reyes, Alvaro   01 Mexico            4:03.29    4:06.25  
                 29.14      1:00.35 (31.21)
        1:31.16 (30.81)     2:02.48 (31.32)
        2:33.86 (31.38)     3:05.39 (31.53)
        3:36.23 (30.84)     4:06.25 (30.02)

Mexico swept the top two spots in the 11-12 girls’ 200 IM, with Emilia Gutierrez Merino touching out Sofia Laureano Perez, 2:36.33 to 2:36.57. Brazil’s Luiza Lima took third in 2:38.19.

  1 Gutierrez Merino, Emi  05 Mexico            2:32.90    2:36.33  
                 33.21      1:13.14 (39.93)
        2:00.42 (47.28)     2:36.33 (35.91)
  2 Laureano Perez, Sofia  05 Mexico            2:40.75    2:36.57  
                 31.13      1:11.77 (40.64)
        2:01.35 (49.58)     2:36.57 (35.22)
  3 Lima, Luiza            05 Brazil            2:34.40    2:38.19  
                 33.44      1:13.09 (39.65)
        2:01.14 (48.05)     2:38.19 (37.05)
  4 Caballero, Astrid M    05 Paraguay          2:44.65    2:38.24  
                 32.83      1:13.80 (40.97)
        2:00.13 (46.33)     2:38.24 (38.11)
  5 Santos, Perola         05 Brazil            2:49.17    2:40.78  
                 35.28      1:16.46 (41.18)
        2:03.79 (47.33)     2:40.78 (36.99)

Mexico’s Emiliano Moreno Viera topped the 11-12 boys’ 200 IM in 2:28.81, just ahead of Brazil’s Joao Pedro Afonso (2:29.07). Trinidad and Tobago’s Zarek Wilson took third in 2:31.50.

  1 Moreno Viera, Emilian  05 Mexico            2:34.92    2:28.81  
                 31.93      1:10.51 (38.58)
        1:56.84 (46.33)     2:28.81 (31.97)
  2 Afonso, Joao Pedro     05 Brazil            2:34.21    2:29.07  
                 32.69      1:13.31 (40.62)
        1:55.79 (42.48)     2:29.07 (33.28)
  3 Wilson, Zarek          05 T'Dad & T'Bgo     2:27.98    2:31.50  
                 31.59      1:12.23 (40.64)
        1:59.25 (47.02)     2:31.50 (32.25)
  4 Gossmann, Christopher  05 GUA               2:33.20    2:32.00  
                 30.80      1:09.46 (38.66)
        1:57.53 (48.07)     2:32.00 (34.47)
  5 Ochoa Neurouth, Natha  05 Mexico            2:37.97    2:34.82  
                 33.68      1:17.25 (43.57)
        1:58.72 (41.47)     2:34.82 (36.10)

Argentina’s Selene Alborzen won the 13-14 girls’ 200 IM in 2:23.78, followed by Mexico’s Athena Meneses Kovacs (2:25.26) and Maria Miranda Gallegos (2:27.41).

  1 Alborzen, Selene       03 ARG               2:23.45    2:23.78  
                 31.17      1:07.72 (36.55)
        1:48.68 (40.96)     2:23.78 (35.10)
  2 Meneses Kovacs, Athen  04 Mexico            2:26.85    2:25.26  
                 29.57      1:06.32 (36.75)
        1:52.18 (45.86)     2:25.26 (33.08)
  3 Miranda Gallegos, Mar  03 Mexico            2:23.72    2:27.41  
                 32.49      1:09.18 (36.69)
        1:53.68 (44.50)     2:27.41 (33.73)
  4 Pulido Ortiz, Celia D  03 Mexico            2:29.84   x2:27.89  
                 30.41      1:06.22 (35.81)
        1:53.45 (47.23)     2:27.89 (34.44)
  5 Hussman, Ana           04 ARG               2:28.80    2:27.92  
                 32.73      1:11.16 (38.43)
        1:54.66 (43.50)     2:27.92 (33.26)

Mexico’s Maximiliano Vega Cuevas dominated the 13-14 boys’ 200 IM, finishing in 2:14.52. Barbados’ Roan Baker edged out Argentina’s Manolo Rodriguez for second, 2:18.23 to 2:18.44.

  1 Vega Cuevas, Maximili  03 Mexico            2:12.02    2:14.52  
                 30.05      1:05.56 (35.51)
        1:44.04 (38.48)     2:14.52 (30.48)
  2 Baker, Roan            03 Barbados          2:20.90    2:18.23  
                 29.39      1:05.51 (36.12)
        1:45.88 (40.37)     2:18.23 (32.35)
  3 Rodriguez, Manolo      03 ARG               2:18.29    2:18.44  
                 30.40      1:05.99 (35.59)
        1:46.66 (40.67)     2:18.44 (31.78)
  4 Saldo, Gustavo         03 Brazil            2:20.11    2:19.10  
                 27.82      1:05.72 (37.90)
        1:48.31 (42.59)     2:19.10 (30.79)
  5 Razuri, Piero          03 PER               2:18.63    2:20.75  
                 30.46      1:06.80 (36.34)
        1:48.61 (41.81)     2:20.75 (32.14)

Peru’s Andrea Marcel Hurtado finished a half-second ahead of Mexico’s Marie Conde Merlos, 2:24.19 to 2:24.62. Argentina’s Valentina Arce Paez touched third in 2:27.01.

  1 Hurtado, Andrea Marce  00 PER               2:22.84    2:24.19  
                 31.26      1:06.93 (35.67)
        1:51.90 (44.97)     2:24.19 (32.29)
  2 Conde Merlos, Marie X  01 Mexico            2:22.83    2:24.62  
                 33.46      1:11.70 (38.24)
        1:53.30 (41.60)     2:24.62 (31.32)
  3 Arce Paez, Valentina   02 ARG               2:26.56    2:27.01  
                 30.76      1:08.31 (37.55)
        1:53.60 (45.29)     2:27.01 (33.41)
  4 Melo Barrera, Laura S  02 COL               2:24.82    2:27.36  
                 31.13      1:08.05 (36.92)
        1:51.61 (43.56)     2:27.36 (35.75)
  5 Tamayo, Ireyra         01 PAN               2:29.90    2:28.78  
                 31.36      1:10.21 (38.85)
        1:56.10 (45.89)     2:28.78 (32.68)

Mexico’s Axel Salgado Salinas won the men’s 200 IM in 2:10.95, just ahead of Costa Rica’s Jose David Solis (2:11.13). Argentina’s Nicolas Weigandt took third in 2:12.47.

  1 Salgado Salinas, Axel  00 Mexico            2:13.48    2:10.95  
                 29.27      1:03.01 (33.74)
        1:40.63 (37.62)     2:10.95 (30.32)
  2 Solís, José David      01 Costa Rica        2:14.07    2:11.31  
                 28.17      1:02.09 (33.92)
        1:39.44 (37.35)     2:11.31 (31.87)
  3 Weigandt, Nicolas      02 ARG               2:10.56    2:12.47  
                 28.53      1:01.92 (33.39)
        1:41.49 (39.57)     2:12.47 (30.98)
  4 Weekes, Luis Sebastia  00 Barbados          2:10.04    2:13.97  
                 28.29      1:03.08 (34.79)
        1:41.61 (38.53)     2:13.97 (32.36)
  5 Giribaldie, Jeremy     00 Curacao Aquatics  2:20.46    2:17.03  
                 29.22      1:05.60 (36.38)
        1:47.01 (41.41)     2:17.03 (30.02)

Brazil finished 1-2 in the 11-12 girls’ 50 free. Perola Santos won in 28.77, while Luiza Luis touched out Sofia Laureano Perez, 29.36 to 29.37.

  1 Santos, Perola         05 Brazil              27.81      28.77  
  2 Lima, Luiza            05 Brazil              28.23      29.36  
  3 Laureano Perez, Sofia  05 Mexico              29.45      29.37  
  4 Moss, Keianna B        05 BAH                 29.94      29.50  
  4 Martins, Ariana        05 Brazil              29.19     x29.50

Brazil’s Joao Pierre Campos won his second event of the day in the 11-12 boys’ 50 free, finishing in 26.57. Completing the top three were Trinidad and Tobago’s Zarek Wilson (27.32) and Brazil’s Vitor Pelissari (27.44).

  1 Campos, Joao Pierre    05 Brazil              27.72      26.57  
  2 Wilson, Zarek          05 T'Dad & T'Bgo       27.03      27.32  
  3 Pelissari, Vitor       05 Brazil              26.70      27.44  
  4 Johnson, Marvin L      06 BAH                 27.71      27.50  
  5 Gossmann, Christopher  05 GUA                 28.35      27.92

Venezuela’s Fabiana Pesce tied with Mexico’s Athena Meneses Kovacs for the top spot in the 13-14 girls’ 50 free with a time of 27.10. Jamaica’s Emily McDonald took third in 27.42.

  1 Meneses Kovacs, Athen  04 Mexico              27.49      27.10  
  1 Pesce, Fabiana         03 VEN                 26.51      27.10  
  3 MacDonald, Emily       03 JAM                 27.20      27.42  
  4 Watson-Brown, Logan    03 BERAG               27.59      27.80  
  5 Pulido Ortiz, Celia D  03 Mexico              28.71      28.25

Mexico’s Victor Salcedo Carrillo beat the Bahamas’ Lamar Taylor by one hundredths in the 13-14 boys’ 50 free, 24.56 to 24.57. Brazil’s Joao Pedro Altoe finished third in 24.83.

  1 Salcedo Carrillo, Vic  03 Mexico              24.69      24.56  
  2 Taylor, Lamar C        03 BAH                 24.84      24.57  
  3 Altoe, Joao Pedro      03 Brazil              24.47      24.83  
  4 Dias, Gabriel          03 Brazil              25.54      25.65  
  5 Larios, Roberto        03 HON                 25.95      25.95

Argentina’s Julieta Lema won the 15-17 girls’ 50 free in 26.16, while Curacao’s Chade Nersicio edged out Venezuela’s Lyon Lismar for second, 26.72 to 26.79.

  1 Lema, Julieta          00 ARG                 25.85      26.16  
  2 Nersicio, Chade        01 Curacao Aquatics    26.45      26.72  
  3 Lismar, Lyon           00 VEN                 26.82      26.79  
  4 Banks, Gabrianna C     02 JAM                 27.07      27.31  
  5 Sansores DE LA Fuent,  00 Mexico              26.95      27.43

Mexico’s Guillermo Cruz Zuinga topped the 15-17 boys’ 50 free in 23.54. Brazil’s Matheus Zacharias took second in 23.88, ahead of the Bahamas’ Izaak Bastian (24.08).

  1 Cruz Zuniga, Guillerm  00 Mexico              23.43      23.54  
  2 Zacharias, Matheus     01 Brazil              24.00      23.88  
  3 Bastian, Izaak Z       01 BAH                 23.76      24.08  
  4 Rosa, Alejandro        00 DOM                 23.89      24.09  
  5 Kirby, Jack            00 Barbados            24.72      24.41  
  5 Aguilera Gonzalez, Sa  00 COL                 24.48      24.41

Brazil’s team of Luiza LimaAriana MartinsTyara Ramos and Perola Santos took first in the 11-12 girls’ 200 medley relay in a time of 2:15.66.

  1 Brazil  'A'                         2:07.99    2:15.66  
     1) Lima, Luiza 05                2) Martins, Ariana 05           
     3) Ramos, Tyara 05               4) Santos, Perola 05            
                 34.91      1:13.38 (38.47)
        1:46.72 (33.34)     2:15.66 (28.94)
  2 Mexico  'A'                         2:13.96    2:17.36  
     1) Torre Ayala, Luna 05          2) Laureano Perez, Sofia Desiree
     3) Gutierrez Merino, Emilia Juli 4) Santaolaya Rivera, Belem 06  
                 34.19      1:15.89 (41.70)
        1:48.11 (32.22)     2:17.36 (29.25)
  3 HON  'A'                                 NT    2:21.63  
     1) Figueroa, Isabella 05         2) Escalante, Sairy 05          
     3) Rodriguez, Dana 05            4) Santos, Maria Jose 05        
                 36.45      1:14.60 (38.15)
        1:51.02 (36.42)     2:21.63 (30.61)
  4 ISV  'A'                            2:32.00    2:24.96  
     1) Maltby, Fairley 05            2) Sperber, Victoria 05         
     3) Brunt, Gabriela 05            4) Barr, Lindsay 05             
                 38.03      1:17.54 (39.51)
        1:53.92 (36.38)     2:24.96 (31.04)
  5 Paraguay  'A'                            NT    2:25.03  
     1) Ayala, Maria Jose J 05        2) Caballero, Astrid M 05       
     3) Vazquez, Cecilia N 05         4) Aguillar, Celeste 06         
                 40.78      1:17.60 (36.82)
        1:52.64 (35.04)     2:25.03 (32.39)

Brazil’s Rodrigo SoaresBreno BaspoVitor Pelissari and Joao Pierre Campos won the 11-12 boys’ 200 medley relay in 2:04.84.

  1 Brazil  'A'                         2:03.30    2:04.84  
     1) Soares, Rodrigo 05            2) Baspo, Breno 05              
     3) Pelissari, Vitor 05           4) Campos, Joao Pierre 05       
                 34.68      1:08.88 (34.20)
        1:38.77 (29.89)     2:04.84 (26.07)
  2 Mexico  'A'                         2:09.27    2:07.67  
     1) Nangullasmú Arellane, José Mi 2) Ochoa Neurouth, Nathaniel 05 
     3) Moreno Viera, Emiliano 05     4) Valverde Sánchez, Juan David 
                 33.23      1:09.37 (36.14)
        1:39.43 (30.06)     2:07.67 (28.24)
  3 HON  'A'                                 NT    2:16.63  
     1) Sabillon, Diego 05            2) Bustillo, Rafael 05          
     3) Plazaola, Diego 05            4) Pineda, Olvin 05             
                 37.39      1:16.00 (38.61)
        1:47.70 (31.70)     2:16.63 (28.93)
  4 ARU  'A'                            2:19.01    2:19.49  
     1) Fun, Ronald P 05              2) Kock, Gavin 06               
     3) Croes, Jaydon 06              4) Dirksz, Braynsly 06          
                 35.72      1:14.24 (38.52)
        1:47.74 (33.50)     2:19.49 (31.75)

The Mexican quarter of Celia Pulido OrtizMaria Miranda GallegosAthena Meneses Kovacs and Circe Garrido Morales won the 13-14 girls’ 200 medley relay in 2:03.39.

  1 Mexico  'A'                         2:10.98    2:03.39  
     1) Pulido Ortiz, Celia Del Rocio 2) Miranda Gallegos, Maria Jose 
     3) Meneses Kovacs, Athena 04     4) Garrido Morales, Circe 03    
                 31.40      1:07.17 (35.77)
        1:35.67 (28.50)     2:03.39 (27.72)
  2 ARG  'A'                            2:03.45    2:05.71  
     1) Copes, Ornella 03             2) Alborzen, Selene 03          
     3) Nucifora, Julieta 03          4) Gauna, Lucia 03              
                 33.77      1:07.19 (33.42)
        1:38.11 (30.92)     2:05.71 (27.60)
  3 PER  'A'                            2:11.47    2:12.63  
     1) Casariego, Nicole Ximena 03   2) Hernandez, Isabel Daniela 03 
     3) Villanueva, Lourdes Sofia 03  4) Guzman, Veronica Paola 03    
                 33.20      1:11.49 (38.29)
        1:43.18 (31.69)     2:12.63 (29.45)
  4 Cayman  'A'                         2:12.13    2:15.01  
     1) Lambert, Avery R 04           2) Ellison, Sabine 03           
     3) Royston, Stephanie 04         4) Embury-Brown, Raya 04        
                 34.38                     
              49.53 ( )   2:15.01 (1:25.48)
  5 T'Dad & T'Bgo  'A'                  2:11.16    2:15.09  
     1) Gooding, Adriana 03           2) Bocage, Brianna 03           
     3) Allen, Regan H 03             4) Lewis, DeNicha 03            
                 33.94                     
              48.35 ( )   2:15.09 (1:26.74)

Gabriel DiasRaphael WindmullerGustavo Saldo and Joao Pedro Altoe won the 13-14 boys’ 200 medley relay for Brazil in 1:52.77.

  1 Brazil  'A'                         1:55.80    1:52.77  
     1) Dias, Gabriel 03              2) Windmuller, Raphael R 03     
     3) Saldo, Gustavo 03             4) Altoe, Joao Pedro 03         
                 29.71      1:00.84 (31.13)
        1:52.77 (51.93)                    
  2 ARG  'A'                            1:54.60    1:53.09  
     1) Faya, Ramiro 03               2) Carroccia, Juan Bautista 03  
     3) Carrasco, Manuel 03           4) Schwindt, Martin 03          
                 29.84      1:00.53 (30.69)
        1:28.20 (27.67)     1:53.09 (24.89)
  3 Mexico  'A'                         2:00.94    1:58.00  
     1) Del Rosal Marquez, Jesus Anto 2) Vega Cuevas, Maximiliano 03  
     3) Olguin Reyes, Luis Alberto 03 4) Salcedo Carrillo, Victor Manu
                 31.60      1:04.12 (32.52)
        1:33.53 (29.41)     1:58.00 (24.47)
  4 Barbados  'A'                            NT    1:58.81  
     1) Pragnell, Tristan 03          2) Clarke, McCallum 03          
     3) Baker, Roan 03                4) Trotman, Kai 04              
                 29.96                     
              47.70 ( )   1:58.81 (1:11.11)
  5 PER  'A'                            1:59.88    2:01.35  
     1) Razuri, Piero 03              2) Llaque, Miguel Angel 03      
     3) Acuña, Segel Berni 03         4) Rodriguez, Mateo 03          
                 30.98      1:05.57 (34.59)
        1:35.37 (29.80)     2:01.35 (25.98)

Argentina picked up its first relay win of the day in the 15-17 girls’ 200 medley relay, with Valentina Arce PaezValentina MarcantonioJulieta Lema and Delfina Pignatiello touching in 1:59.72.

  1 ARG  'A'                            1:57.54    1:59.72  
     1) Arce Paez, Valentina 02       2) Marcantonio, Valenina 02     
     3) Lema, Julieta 00              4) Pignatiello, Delfina 00      
                 30.96      1:04.07 (33.11)
        1:32.28 (28.21)     1:59.72 (27.44)
  2 Mexico  'A'                         2:01.57    2:02.65  
     1) Sansores DE LA Fuent, Andrea  2) Jimenez Peon, Maria Fernanda 
     3) Meza Coronado, Dalahi 01      4) Conde Merlos, Marie Ximena 01
                 30.80      1:05.00 (34.20)
        1:34.22 (29.22)     2:02.65 (28.43)
  3 COL  'A'                                 NT    2:04.43  
     1) Narvaez Parra, Michelle M 01  2) Melo Barrera, Laura S 02     
     3) Durango Restrepo, Karen 01    4) Becerra Quintanilla, Valentin
                 32.71      1:08.31 (35.60)
        1:38.23 (29.92)     2:04.43 (26.20)
  4 PAN  'A'                                 NT    2:08.56  
     1) Bueno, Larissa 01             2) Valdes, Andrea 00            
     3) Avila, Marialuisa 00          4) Tamayo, Ireyra 01            
                 33.24      1:10.58 (37.34)
        1:41.21 (30.63)     2:08.56 (27.35)
  5 Cayman  'A'                         2:02.13    2:09.36  
     1) Plunkett, Ella 00             2) Jackson, Sarah 00            
     3) Bailey, Sam 00                4) Jackson, Ali 02              
                 33.78      1:10.11 (36.33)
        1:41.75 (31.64)     2:09.36 (27.61)

Mexico ended the day with a win in the 15-17 boys’ 200 medley relay. Jesus Raya JimenezGuillermo Cruz ZunigaAlvaro Ibarra Reyes and Axel Salgado Salinas combined to swim a time of 1:48.97.

  1 Mexico  'A'                         1:48.01    1:48.97  
     1) Raya Jimenez, Jesus Elias 00  2) Cruz Zuniga, Guillermo Ruben 
     3) Ibarra Reyes, Alvaro Octavio  4) Salgado Salinas, Axel 00     
                 28.87        58.23 (29.36)
        1:24.06 (25.83)     1:48.97 (24.91)
  2 COL  'A'                                 NT    1:50.51  
     1) Rincón Velasco, Anthony 01    2) Camilo Ocampo, Juan 00       
     3) Morales Restrepo, Juan M 00   4) Aguilera Gonzalez, Santiago A
                 27.68      1:01.05 (33.37)
        1:26.80 (25.75)     1:50.51 (23.71)
  3 Barbados  'A'                            NT    1:51.99  
     1) Kirby, Jack 00                2) Dunwoody, Nkosi 02           
     3) Weekes, Luis Sebastian 00     4) St.Prix, Damon 00            
                 27.47        59.40 (31.93)
        1:26.56 (27.16)     1:51.99 (25.43)
  4 ARG  'A'                            1:48.76    1:52.83  
     1) Alba, Lucas 00                2) Diaz Wurg, Kevin 01          
     3) Weigandt, Nicolas 02          4) Garay, Gonzalo 01            
                 29.46      1:00.03 (30.57)
        1:27.92 (27.89)     1:52.83 (24.91)
  5 PER  'A'                            1:51.24    1:54.33  
     1) Zapata, Gaetano 01            2) Gonzales, Giordano Fabian 00 
     3) Vargas, Joaquin Daniel 02     4) Ponce de Leon, Rafael Nicolas
                 29.75      1:01.33 (31.58)
        1:28.60 (27.27)     1:54.33 (25.73)

Full results

Photos courtesy of Dave Brewington and aboobarley Photography.

Comments Off on Mexico, Brazil Strong on Day One at UANA Swimming Cup

Author: David Rieder

avatar
David Rieder is the host of Swimming World TV and a staff writer for Swimming World. A contributor to the magazine and website since 2009, he has covered the NCAA Championships, U.S. Nationals, Olympic Trials as well as the 2016 Olympic Games in Rio and the 2017 World Championships in Budapest. He is a native of Charleston, S.C., and a 2016 graduate of Duke University.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here