Lady Bulldogs Bite Texas, 169-126

AUSTIN, Texas, January 18. THE Lady Bulldogs remained undefeated with a 169-126 decision over Texas on Saturday afternoon at the Lee and Joe Jamail Swimming Center. The second-ranked Georgia squad boasted top times in 12 of the 16 events, taking first in six of the first seven races.

"We would like to go undefeated during the dual meet season, and the win
today gave us a good chance to do that," said Bauerle. "We still have
some challenges ahead, but I think we will be up for the task."

Even winners featured the usual cast of characters: Samantha Arsenault
(400m free), Laura Conway (1500m free), Mary DeScenza (200m free, 100m
fly, 200m fly), Sarah Poewe (100m breast, 200m breast), Kara Lynn Joyce
(50m free, 100m free), and Katie Yevak (200m IM). Georgia also posted
the top times in both the 200m medley and 400m free relays.

"This was a great meet," said Georgia head coach Jack Bauerle. "We are
very fortunate to beat a very fine team like Texas. It is not easy coming
into a place against a group that tough. Texas is very tough in the medley
relay and we beat them head-to-head, and we were really rolling after that.

"Mary and Kara Lynn were spectacular, combining for five individual
wins and two relay wins," added Bauerle. "Mary may be swimming better than ever right now."

The squads return home for their final regular-season meets this coming
weekend. The Georgia men will be back in action Friday, Jan. 23, as
they face SEC rival Tennessee at home, while the women will take on
Arkansas and SMU on Saturday, Jan. 24. A brief ceremony recognizing the
seniors will take place before each meet.

RESULTS

FINAL TEAM SCORES:
UGA 169
TEXAS 126

Texas vs Georgia
January 17, 2004

25 meter course

Event 1 Women 200 SC Meter Medley Relay
========================================================================
=======
School Seed Finals
========================================================================
=======
1 University of Georgia 'A' NT 1:51.63
1) Mabry, Neka SR 2) Poewe, Sarah SO
3) Georoff, Andrea JR 4) Joyce, Kara L FR
28.92 59.46 1:26.55 1:51.63
2 The University of Texas 'B' NT 1:52.18
1) Brown, Connie FR 2) Tinnon, Elizabeth FR
3) Wanezek, Sarah JR 4) Elliot, Lacey SR
28.82 1:00.25 1:26.52 1:52.18
3 University of Georgia 'B' NT 1:55.26
1) Yevak, Katie JR 2) Ertter, Lindsey JR
3) Myco, Rachel FR 4) Arsenault, Samantha JR
29.77 1:01.57 1:29.90 1:55.26
4 The University of Texas 'A' NT 1:56.95
1) Wycliffe, Elizabeth SO 2) Avilla, Leah FR
3) Nath, Paige JR 4) Faulkner, Jaclyn SO
29.03 1:02.10 1:30.97 1:56.95
5 The University of Texas 'C' NT 1:59.28
1) Ferritto, Elaine FR 2) Hemmerle, Tracey SO
3) Leininger, Laura Jo SR 4) Robbins, Jennifer SO
30.29 1:04.93 1:33.09 1:59.28

Event 2 Women 1500 SC Meter Freestyle
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Conway, Laura SO Georgia NT 16:34.35
30.92 1:03.37 1:36.00 2:08.57 2:41.60 3:14.48 3:47.34
4:20.41
4:53.45 5:26.52 5:59.71 6:32.68 7:05.97 7:39.26 8:12.59
8:46.07
9:19.43 9:52.99 10:26.31 10:59.88 11:33.31 12:06.76 12:40.32
13:13.83
13:47.35 14:21.13 14:54.72 15:28.33 16:01.70 16:34.35
2 Hardt, Julie SR Georgia NT 16:41.74
31.66 1:05.67 1:39.67 2:13.64 2:47.71 3:21.18 3:54.82
4:28.41
5:02.04 5:35.41 6:09.55 6:43.25 7:16.57 7:49.72 8:22.71
8:55.64
9:28.91 10:01.88 10:34.89 11:07.91 11:40.98 12:14.26 12:47.67
13:21.33
13:54.70 14:28.24 15:01.88 15:35.75 16:09.07 16:41.74
3 Maust, Claire FR Georgia NT 16:43.36
31.22 1:04.33 1:37.97 2:11.59 2:45.22 3:18.99 3:52.60
4:26.09
4:59.70 5:33.31 6:06.77 6:40.41 7:13.96 7:47.55 8:21.38
8:54.95
9:28.43 10:01.94 10:35.58 11:09.14 11:42.58 12:15.88 12:49.19
13:22.67
13:56.08 14:29.81 15:03.32 15:37.03 16:10.57 16:43.36
4 Anderson, Stephanie FR Texas NT 16:45.14
30.79 1:04.03 1:37.63 2:11.08 2:44.61 3:18.16 3:51.73
4:25.33
4:58.92 5:32.61 6:06.36 6:40.20 7:13.94 7:47.46 8:21.17
8:54.78
9:28.40 10:02.04 10:35.49 11:09.44 11:43.51 12:17.57 12:51.83
13:26.31
14:00.07 14:33.83 15:07.40 15:40.92 16:14.25 16:45.14
5 Williams, Ali SR Georgia NT x17:03.82
31.87 1:05.28 1:38.91 2:12.64 2:46.48 3:20.59 3:54.43
4:28.15
5:02.10 5:35.99 6:10.13 6:44.34 7:18.53 7:52.62 8:26.92
9:01.14
9:35.51 10:09.82 10:44.11 11:18.69 11:53.03 12:27.59 13:02.27
13:37.06
14:12.14 14:46.98 15:21.38 15:55.82 16:30.38 17:03.82
6 Hoffman, Elizabeth JR Texas NT 17:37.30
31.98 1:06.15 1:40.73 2:15.67 2:50.87 3:26.23 4:01.49
4:37.05
5:12.29 5:47.74 6:23.04 6:58.64 7:34.16 8:09.61 8:45.18
9:20.45
9:55.62 10:31.09 11:06.62 11:42.20 12:16.98 12:51.15 13:26.75
14:02.72
14:38.81 15:14.72 15:51.07 16:26.95 17:02.37 17:37.30

Event 3 Women 200 SC Meter Freestyle
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 DeScenza, Mary SO Georgia NT 2:01.15
29.01 59.62 1:30.25 2:01.15
2 Kearns, Paige JR Georgia NT 2:01.48
28.36 59.40 1:30.77 2:01.48
3 Siminski, Kristy SO Texas NT 2:02.99
28.79 59.97 1:31.66 2:02.99
4 Harm, Tricia SO Georgia NT 2:03.01
28.69 59.64 1:31.14 2:03.01
5 Humphries, Kaela JR Texas NT 2:03.83
28.68 59.32 1:31.36 2:03.83
6 Bridges, Jenna SR Texas NT 2:04.08
29.31 1:00.94 1:32.41 2:04.08
7 Robinson, Katie FR Texas NT x2:04.20
28.96 1:00.25 1:32.09 2:04.20
8 Molina, Michelle JR Texas NT x2:05.47
29.03 1:00.35 1:32.59 2:05.47
9 Rose, Rebecca SR Georgia NT x2:05.52
29.43 1:00.94 1:33.27 2:05.52
— Larence, Amanda SO Texas NT X2:04.50
29.31 1:00.71 1:32.43 2:04.50

Event 4 Women 100 SC Meter Backstroke
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Wycliffe, Elizabeth SO Texas NT 1:00.83
30.11 1:00.83
2 Brown, Connie FR Texas NT 1:01.74
30.25 1:01.74
3 Mabry, Neka SR Georgia NT 1:02.42
30.37 1:02.42
4 Arsenault, Samantha JR Georgia NT 1:02.88
30.71 1:02.88
5 Ferritto, Elaine FR Texas NT 1:03.55
31.23 1:03.55
6 Chura, Haley FR Georgia NT 1:03.79
31.41 1:03.79

Event 5 Women 100 SC Meter Breaststroke
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Poewe, Sarah SO Georgia NT 1:07.83
32.04 1:07.83
2 Klein, Melissa FR Georgia NT 1:09.85
33.41 1:09.85
3 Ertter, Lindsey JR Georgia NT 1:10.18
33.45 1:10.18
4 Tinnon, Elizabeth FR Texas NT 1:10.19
33.44 1:10.19
5 Pate, Virginia SR Georgia NT x1:11.04
33.70 1:11.04
6 Avilla, Leah FR Texas NT 1:11.85
34.04 1:11.85
7 Nath, Paige JR Texas NT 1:13.00
34.36 1:13.00
8 Hemmerle, Tracey SO Texas NT x1:14.45
35.53 1:14.45

Event 6 Women 200 SC Meter Butterfly
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 DeScenza, Mary SO Georgia NT 2:11.65
30.70 1:04.09 1:38.04 2:11.65
2 Yevak, Katie JR Georgia NT 2:13.22
30.92 1:05.05 1:39.33 2:13.22
3 Thorburn, Linn SR Georgia NT 2:17.26
31.58 1:06.36 1:41.42 2:17.26
4 Schuknecht, Alisa JR Texas NT 2:19.38
31.94 1:08.01 1:43.41 2:19.38
5 Myco, Rachel FR Georgia NT x2:20.31
30.75 1:05.76 1:41.99 2:20.31
6 Hoffman, Elizabeth JR Texas NT 2:22.95
32.94 1:08.49 1:45.10 2:22.95
7 Leininger, Laura Jo SR Texas NT 2:23.68
31.21 1:07.15 1:44.63 2:23.68

Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Joyce, Kara L FR Georgia NT 25.04
2 Wanezek, Sarah JR Texas NT 25.70
3 Georoff, Andrea JR Georgia NT 25.90
4 Kearns, Paige JR Georgia NT 26.27
5 Elliot, Lacey SR Texas NT 26.44
6 Faulkner, Jaclyn SO Texas NT 26.63
7 Siminski, Kristy SO Texas NT x26.74
8 Hupman, Christie SO Georgia NT x26.85
— Robbins, Jennifer SO Texas NT X27.09
— Peart, Meghan SO Texas NT X27.13
— Wehrmann, Erin SO Texas NT X27.37

Event 8 Women 1 mtr Diving
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Hartzell, Ally SR Texas NT 297.53
2 Bassham, Brooke JR Georgia NT 254.84
3 Hunter, Emily FR Georgia NT 252.29
4 Horton-Perinchief, Kotur JR Texas NT 242.40
5 Maxwell, Monica JR Texas NT 217.87
6 Bunting, Ali FR Texas NT x211.64
7 Hershman, Sara FR Georgia NT 204.89

Event 9 Women 100 SC Meter Freestyle
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Joyce, Kara L FR Georgia NT 54.96
26.73 54.96
2 Wanezek, Sarah JR Texas NT 55.70
26.82 55.70
3 Kearns, Paige JR Georgia NT 56.94
27.65 56.94
4 Georoff, Andrea JR Georgia NT 56.96
27.44 56.96
5 Siminski, Kristy SO Texas NT 57.17
27.43 57.17
6 Elliot, Lacey SR Texas NT 57.30
27.71 57.30
7 Robinson, Katie FR Texas NT x57.73
27.94 57.73
8 Hupman, Christie SO Georgia NT x58.63
28.26 58.63
— Faulkner, Jaclyn SO Texas NT X57.27
27.74 57.27
— Molina, Michelle JR Texas NT X58.15
27.80 58.15
— Bridges, Jenna SR Texas NT X58.80
28.50 58.80
— Robbins, Jennifer SO Texas NT X59.04
28.11 59.04
— Wehrmann, Erin SO Texas NT X59.55
28.44 59.55
— Peart, Meghan SO Texas NT X1:01.92
28.57 1:01.92

Event 10 Women 200 SC Meter Backstroke
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Wycliffe, Elizabeth SO Texas NT 2:10.66
31.31 1:03.80 1:36.99 2:10.66
2 Chura, Haley FR Georgia NT 2:11.78
32.05 1:05.41 1:38.78 2:11.78
3 Brown, Connie FR Texas NT 2:15.36
31.75 1:06.18 1:40.91 2:15.36
4 Yevak, Katie JR Georgia NT 2:16.19
34.02 1:08.38 1:42.71 2:16.19
5 Humphries, Kaela JR Texas NT 2:16.74
33.25 1:06.99 1:41.47 2:16.74
6 Ferritto, Elaine FR Texas NT x2:18.53
32.43 1:06.89 1:42.17 2:18.53
7 Mabry, Neka SR Georgia NT 2:20.18
32.73 1:07.59 1:43.64 2:20.18
8 Rose, Rebecca SR Georgia NT x2:24.45
34.59 1:10.52 1:47.28 2:24.45

Event 11 Women 200 SC Meter Breaststroke
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Poewe, Sarah SO Georgia NT 2:29.69
33.60 1:11.59 1:50.66 2:29.69
2 Tinnon, Elizabeth FR Texas NT 2:32.13
35.35 1:14.45 1:53.31 2:32.13
3 Pate, Virginia SR Georgia NT 2:32.86
35.64 1:13.82 1:52.77 2:32.86
4 Ertter, Lindsey JR Georgia NT 2:33.62
35.81 1:14.95 1:54.47 2:33.62
5 Avilla, Leah FR Texas NT 2:33.96
36.09 1:15.18 1:54.55 2:33.96
6 Klein, Melissa FR Georgia NT x2:34.00
36.22 1:15.23 1:54.62 2:34.00
7 Hemmerle, Tracey SO Texas NT 2:34.73
35.68 1:14.62 1:54.46 2:34.73
8 Schuknecht, Alisa JR Texas NT x2:40.78
37.43 1:18.50 1:59.86 2:40.78

Event 12 Women 400 SC Meter Freestyle
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Arsenault, Samantha JR Georgia NT 4:16.22
30.13 1:02.65 1:35.47 2:08.21 2:40.86 3:13.48 3:45.70
4:16.22
2 Maust, Claire FR Georgia NT 4:16.55
30.66 1:03.30 1:35.74 2:08.45 2:41.17 3:13.33 3:45.34
4:16.55
3 Conway, Laura SO Georgia NT 4:20.53
31.28 1:03.79 1:36.51 2:09.18 2:42.02 3:15.04 3:48.13
4:20.53
4 Larence, Amanda SO Texas NT 4:24.09
31.58 1:04.83 1:38.12 2:11.69 2:45.38 3:19.22 3:52.74
4:24.09
5 Hardt, Julie SR Georgia NT x4:24.61
31.17 1:04.60 1:37.96 2:11.47 2:45.28 3:18.84 3:52.21
4:24.61
6 Hoffman, Elizabeth JR Texas NT 4:33.62
31.71 1:05.65 1:39.59 2:14.12 2:48.70 3:23.65 3:59.13
4:33.62
7 Anderson, Stephanie FR Texas NT 4:35.67
31.22 1:05.78 1:40.60 2:15.89 2:50.93 3:25.95 4:01.26
4:35.67

Event 13 Women 100 SC Meter Butterfly
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 DeScenza, Mary SO Georgia NT 59.38
28.41 59.38
2 Wanezek, Sarah JR Texas NT 1:00.16
28.52 1:00.16
3 Brown, Connie FR Texas NT 1:02.20
29.10 1:02.20
4 Robinson, Katie FR Texas NT 1:02.54
29.32 1:02.54
5 Georoff, Andrea JR Georgia NT 1:02.96
29.16 1:02.96
6 Harm, Tricia SO Georgia NT 1:03.18
29.86 1:03.18
7 Leininger, Laura Jo SR Texas NT x1:03.19
29.97 1:03.19
8 Myco, Rachel FR Georgia NT x1:03.76
29.66 1:03.76
— Razo, Ashley SO Texas NT X1:04.61
30.09 1:04.61
— Nath, Paige JR Texas NT X1:04.66
30.38 1:04.66
— Robbins, Jennifer SO Texas NT X1:05.07
29.97 1:05.07
— Wehrmann, Erin SO Texas NT X1:05.08
31.06 1:05.08
— Thorburn, Linn SR Georgia NT X1:05.23
31.28 1:05.23
— Williams, Ali SR Georgia NT X1:05.57
31.21 1:05.57

Event 14 Women 3 mtr Diving
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Hartzell, Ally SR Texas NT 323.78
2 Hunter, Emily FR Georgia NT 276.83
3 Bassham, Brooke JR Georgia NT 261.45
4 Maxwell, Monica JR Texas NT 256.35
5 Horton-Perinchief, Kotur JR Texas NT 251.70
6 Bunting, Ali FR Texas NT x242.47
7 Hershman, Sara FR Georgia NT 239.33

Event 15 Women 200 SC Meter IM
========================================================================
=======
Name Year School Seed Finals
========================================================================
=======
1 Wycliffe, Elizabeth SO Texas NT 2:17.72
30.57 1:04.03 1:46.63 2:17.72
2 Humphries, Kaela JR Texas NT 2:17.85
30.93 1:05.28 1:45.89 2:17.85
3 Schuknecht, Alisa JR Texas NT 2:21.69
31.75 1:07.48 1:49.49 2:21.69
4 Larence, Amanda SO Texas NT x2:24.52
31.97 1:10.08 1:51.02 2:24.52
5 Avilla, Leah FR Texas NT x2:25.16
31.81 1:10.09 1:50.93 2:25.16
— Yevak, Katie JR Georgia NT X2:15.80
29.81 1:04.10 1:43.07 2:15.80
— Pate, Virginia SR Georgia NT X2:18.11
31.41 1:06.49 1:45.28 2:18.11
— Harm, Tricia SO Georgia NT X2:19.94
30.46 1:06.63 1:47.45 2:19.94

Event 16 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
========================================================================
=======
School Seed Finals
========================================================================
=======
1 The University of Texas 'B' NT 3:47.58
1) Siminski, Kristy SO 2) Faulkner, Jaclyn SO
3) Robinson, Katie FR 4) Elliot, Lacey SR
27.88 57.78 1:24.93 1:54.78 2:21.61 2:51.35 3:17.39
3:47.58
2 The University of Texas 'A' NT 3:53.05
1) Molina, Michelle JR 2) Bridges, Jenna SR
3) Ferritto, Elaine FR 4) Robbins, Jennifer SO
27.71 57.96 1:25.33 1:56.07 2:23.72 2:54.03 3:21.72
3:53.05
— University of Georgia 'A' NT X3:45.22
1) Mabry, Neka SR 2) Kearns, Paige JR
3) DeScenza, Mary SO 4) Joyce, Kara L FR
27.21 57.19 1:24.70 1:54.61 2:21.62 2:50.14 3:16.53
3:45.22
— University of Georgia 'C' NT X3:51.72
1) Arsenault, Samantha JR 2) Ertter, Lindsey JR
3) Rose, Rebecca SR 4) Hupman, Christie SO
27.23 56.40 1:24.43 1:55.06 2:23.60 2:54.59 3:21.95
3:51.72

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week