Knabe Sets Canadian Record of 1:00.70 for 100m Breast at World Champs Trials

VICTORIA, B.C., July 1. MORGAN Knabe blasted his own Canadian record of 1:00.95 in the 100m breaststroke in a time trial on the final day of the Canadian World Championship Trials in Victoria, B.C.

Knabe clocked 1:00.70, a time that makes him a genuine threat to medal in Barcelona.

In other events, Chuck Sayao won the men's 400 IM in 4:19.66 to earn a spot on the WC team. Second place went to Brian JOhns, who already qualified for the team and who set a short course WR in this event in March.

Kurtis MacGillivary,who earlier set a national record in the 800 free, won the 1500 freestyle in 15:19.69.

Lis Warden, won the women's 400 IM in 4:46.11, just under the Q-time for World Champs. Earlier she won the 200 IM and placed second in the 200 back, making the cuts for Barcelona in both.

RESULTS

Event 28 Women 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Warden, Liz 25 TORONTO 4:55.22 4:46.11
2 Doody, Kelly 23 UBC DOLPHINS 4:56.88 4:51.55
3 Burgoyne, Carrie 21 UC SWIM CLUB 4:55.81 4:52.72
4 Hunks, Tanya 22 HYACK 4:58.42 4:54.47
5 Pierse, Annamay 19 UBC DOLPHINS 4:58.43 4:55.01
6 Malar, Joanne 27 UC SWIM CLUB 4:56.71 4:55.84
7 Landry, Michelle 18 UBC DOLPHINS 4:58.31 4:57.00
8 Durand, Dena 22 UC SWIM CLUB 4:59.34 4:57.90

=== B – Final ===

9 Bradley, Kristen 19 NEW 5:01.17 4:59.75
10 Gillespie, Amanda 18 NKB 5:06.99 5:01.92
11 Bouchard, Melanie 21 UNIVERSITE LAVAL 5:05.19 5:02.09
12 Schmuck, Anne 15 SURREY 5:08.41 5:02.32
13 Stefanyshyn, Deanna 18 UBC DOLPHINS 5:07.65 5:03.03
14 Johnson, Haylee 17 UBC DOLPHINS 5:05.38 5:05.97
15 Bernier, Joanie 18 CN BEAUPORT 5:09.49 5:07.53
16 Osterer, Elizabeth 17 NKB 5:08.28 5:08.69

Event 29 Men 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Sayao, Chuck 20 TORONTO 4:25.37 4:19.66
2 Johns, Brian 20 UBC DOLPHINS 4:26.77 4:24.87
3 Brown, Mike 19 PERTH 4:33.20 4:27.85
4 Oriwol, Tobias 18 ESWIM 4:31.79 4:28.86
5 Castonguay, Francois 20 CAMO 4:34.01 4:31.39
6 Samson, Maxime 18 ELITE 4:37.54 4:33.94
7 Macdonald, Elliot 20 MANTA 4:32.35 4:34.33
8 Aach, Conrad 18 ESWIM 4:35.63 4:34.40

=== B – Final ===

9 Dickens, Scott 18 UBC DOLPHINS 4:41.36 4:33.60
10 Medaglia, Steve 18 NKB 4:41.10 4:33.75
11 Ruse, Tim POINTE CLAIRE 4:38.75 4:38.45
12 Hyder, Cameron 20 UC SWIM CLUB 4:42.34 4:40.67
13 Aubry, Jonathan 17 CN BOUCHERVILLE 4:45.65 4:40.72
14 Tremblay, Michel 22 CN BEAUPORT 4:42.05 4:41.30
15 Boulanger, Alexandre 21 CAMO 4:43.24 4:43.54
16 Schmitt, Erich 17 PCS 4:45.24 4:43.71

Event 30 Women 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Button, Jennifer 25 TORONTO 28.12 27.75
2 Carroll, Jennifer 22 MEGO 28.34 28.04
2 Downing, MacKenzie 16 GLACIER BEARS 28.69 28.04
4 Rolland, Nadine SAMAK 28.19 28.30
5 Saumur, Genevieve 16 CAMO 28.59 28.36
6 Gault, Sarah 18 DOLLARD 28.84 28.43
7 Lacroix, Audrey 19 CAMO 28.86 28.68
7 Collins, Elizabeth 20 REGINA 28.90 28.68

=== B – Final ===

9 Martin, Stephanie 21 CASC 29.12 28.84
10 Alroubaie, Sara 21 MANITOBA MARLINS 29.09 28.85
11 Beaulieu, Randi 17 TORONTO 29.48 29.04
12 Tcholkayan, Valerie 18 DOLLARD 29.01 29.07
13 Kumentas, Nadia 15 TORONTO 29.33 29.31
13 Hughes, Stephanie 25 EASTERN ALLIANCE 29.47 29.31
15 Bennett, Allison 14 NORTH YORK 29.22 29.48
16 Rawlings, Kayla 15 LOSC 29.30 29.63

Event 31 Men 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Sepulis, Sean 25 ISLAND 26.54 26.26
2 Janes, Riley 22 RIPTIDES/PSVIC 26.61 26.40
3 Veldman, Gordon 23 BARRACUDAS 26.87 26.55
4 Pichette, Alexandre 26 CAMO 27.34 26.64
5 Rose, Matt 21 TRENT SWIMMING 26.59 26.69
6 Ng, Callum 18 CASC 26.97 26.89
7 Caprara, Stefano 20 NEW 27.39 27.14
8 Miller, Kurtis 17 SCARBOROUGH 27.25 27.20

=== B – Final ===

9 Langlais, Jean-Franco 24 UNIVERSITE LAVAL 27.44 27.25
10 Banville-Auger, Benoi 20 MEGO 27.82 27.50
11 Atkison, Ryan 18 LAC 27.96 27.64
11 Bonner, Marshall 19 CLARINGTON 27.66 27.64
13 Ballem, Josh 26 UC SWIM CLUB 27.64 27.70
14 Zielnik, Maciek 19 UOFA SWIM CENTRE 27.79 28.03
15 Lachapelle, Remi 23 CAMO 27.59 28.05
16 Preston, Stephen 21 UNIVERSITE LAVAL 27.91 28.30

Event 32 Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Nicholls, Laura 24 ROW 26.79 26.21
2 Limpert, Marianne 30 CAMO 26.82 26.44
3 Beckberger, Jen 17 AJAX 26.80 26.47
4 Lydall, Anna 23 TORONTO 26.88 26.48
5 Porenta, Jen 18 TORONTO 26.91 26.52
6 Clapham, Caroline 22 UBC DOLPHINS 26.84 26.72
7 Dykes, Amber 19 HYACK 26.94 26.88
8 Gillespie, Emily 15 NKB 26.87 26.90

=== B – Final ===

9 Pomeroy, Laura 19 TORONTO 26.96 26.56
10 *Ng, Jennifer 17 UBC DOLPHINS 26.86 26.58
11 Gault, Sarah 18 DOLLARD 27.08 26.78
12 Carroll, Jennifer 22 MEGO 27.02 26.89
13 Kardash, Erin 17 MANITOBA MARLINS 27.00 26.91
14 Saumur, Genevieve 16 CAMO 27.18 27.00
15 Beaton, Erica 15 HYACK 27.14 27.09
16 Rolland, Nadine SAMAK 26.94 27.11

Event 33 Women 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Leier, Rhiannon 26 MANITOBA MARLINS 32.83 32.52
2 Blackburn, Lisa 30 ROW 32.87 32.87
3 Stoody, Kathleen 19 SFA 33.61 32.96
4 Van Oosten, Lauren 24 UC SWIM CLUB 33.32 33.39
5 Pomeroy, Julia 23 TORONTO 33.41 33.54
6 Spooner, Emma 20 UC SWIM CLUB 33.90 33.77
7 Hughes, Stephanie 25 EASTERN ALLIANCE 33.96 34.01
8 Hober, Renee 18 ROW 33.93 34.07

=== B – Final ===

9 Wagner, Tamara 18 ROW 34.11 33.80
10 Mange, Michelle 16 UBC DOLPHINS 34.33 33.89
11 Craft, Jacquelyn 17 TRENT SWIMMING 34.32 33.98
12 Gault, Sarah 18 DOLLARD 34.06 34.12
13 Laprade, Michelle 22 CAMO 34.30 34.28
14 Beaurivage, Marie-Eve 22 UNIVERSITE LAVAL 34.01 34.30
15 Burns, Shayna 19 TORONTO 34.40 34.32
16 Ratelle, Marie-Pier 17 MEGO 34.42 34.41

Event 34 Men 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 MacGillivary, Kurtis ROW 15:38.47 15:19.69
2 Say, Rick 24 UC SWIM CLUB 15:41.03 15:40.00
3 Hurd, Andrew 20 TORONTO 15:14.37 15:48.91
4 Ballem, Jarrod 23 UC SWIM CLUB 16:11.12 15:54.95
5 Lavoie, Malcolm 17 UOFA SWIM CENTRE 16:12.46 16:05.18
6 Creel, David 22 PCS 16:29.87 16:09.97
7 Cowan, Tim 25 UC SWIM CLUB 16:15.22 16:16.15
8 O'Connor, Brent 19 UBC DOLPHINS 16:00.06 16:18.60
9 Long, Jonathan 17 LAC 16:26.16 16:22.63
10 Ling, Dave 23 TORONTO 16:23.24 16:23.77
11 Rodrique, Charles 18 UNIVERSITE LAVAL 16:29.81 16:26.59
12 Betuzzi, Ray 15 UC SWIM CLUB 16:05.27S 16:26.61
13 Hayes, Alex 22 GO KINGFISH 16:01.13S 16:31.18
14 Derban, Michael 19 UC SWIM CLUB 16:26.15 16:32.05
15 Wollach, Pascal 15 CASC 16:03.54S 16:34.63
16 Calnan, John 23 NORTH YORK NT 16:35.61

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here