Kenyon Men Make Big Move; Women’s Team Race Still Wide Open After Day Two Prelims at D3s

Photo Courtesy: Hayley Good

NCAA Championship editorial coverage is proudly sponsored by Competitor Swim. Visit CompetitorSwim.com for more information on our sponsor. For all the latest coverage, check out our event coverage page.

INDIANAPOLIS, Indiana, March 20. THE Kenyon men made a significant move on the second day of swimming at the NCAA Division III Championships, while the women’s race is still wide open.

Emory, Denison, Kenyon and Johns Hopkins are all still in the mix after the second day of qualifying for the women’s team title.

Men’s 200 free relay
TCNJ’s William Kasper (20.91), Philip Hawley (20.03), Brett Pedersen (20.20) and Stephen Gibson (19.69) raced their way to a top seed in the men’s sprint free relay with a 1:20.83, while CMS’s Alex Poltash (20.42), Matthew Williams (20.33), Patrick Shultz (20.45) and Joseph Hinton (20.03) took second in 1:21.23. Gettysburg’s Jason Potter (20.44), Michael Harmon (20.23), Stuart Cubbison (20.46) and Ashton Leyens (20.19) qualified third in 1:21.31.

Denison had another tough break B final finish by qualifying ninth in 1:22.16, while Kenyon could make up some ground after qualifying sixth in 1:21.73, with the chance to improve their positioning.

Keene State (1:21.70), Connecticut (1:21.72), Johns Hopkins (1:21.92) and Emory (1:22.01) also made the finale.

Women’s 200 free relay
With a four-team battle at the top of the team title standings, all four teams made the championship heat of the sprint free relay.

Denison’s Carolyn Kane (23.59), Mary Van Leuven (23.21), Ashley Yearwood (23.26) and Morgan Nuess (23.25) took the top seed in 1:33.31, while Emory’s Marissa Bergh (23.77), Claire Liu (23.70), Dana Holt (23.38) and Nancy Larson (22.82) placed second in 1:33.67. Johns Hopkins’s Sarah Rinsma (23.59), Kailyn Koh (24.44), Anastasia Bogdanovski (22.69) and Kylie Ternes (22.99) earned third in 1:33.71. Kenyon’s Katie Kaestner (24.20), Haley Townsend (23.31), Hillary Yarosh (23.65) and Jenner McLeod (23.26) qualified sixth in 1:34.42 as these four teams are vying for team scoring.

Meanwhile, MIT (1:33.82), Gustavus Adolphus (1:34.10), Connecticut (1:34.43) and CMS (1:34.58) also earned their way into the championship field.

Men’s 400 IM
Kenyon, keying off the momentum of making finals in the 200 free relay while Denison missed out on the top eight, blasted the rest of the field with a four up, two down in the distance medley. Harrison Curley (3:52.10), Trevor Manz (3:52.99), Andrew Chevalier (3:52.99) and Ian Reardon (3:53.94) finished 1-2-3-6 to make the big final, while Mark Newell (3:58.30) and Arthur Conover (3:59.80) picked up spots in the consolation heat.

Denison, meanwhile, snagged two spots in the finale with Allen Weik (3:54.39) and Jack Humphrey (3:54.79) placing seventh and eighth, while Jack Lindell took ninth with a 3:56.04 to claim a spot in the consolation heat.

Redlands’ Jeffrey Depew (3:53.44) and Mary Washington’s Hugh Anderson (3:53.77) also grabbed spots in the championship finale.

Women’s 400 IM
Emory’s Megan Beach raced her way to the top seed in the women’s distance medley with a time of 4:21.12, while teammate Michelle York picked up seventh in 4:26.30 to give Emory a nice bump in team scoring in the event.

Denison’s Michelle Howell finished second overall in 4:22.98 with Bates’ Sara Daher earning third in qualifying with a time of 4:23.96.

Mount Holyoke’s Cathleen Pruden moved into fourth with a 4:24.21, while Williams’ Megan Pierce touched fifth overall in 4:24.39.

Washington U’s Sara Taege (4:25.79) and Stevens’ Brittany Geyer (4:26.36) rounded out the top eight out of preliminary qualifying.

Men’s 100 fly
Kenyon kept rolling as Chris Josephson grabbed the eighth spot in the men’s 100-yard fly with a 48.98, as the only championship finalists between the two top contending teams in Kenyon and Denison. Ryan Funk also made the B final for Kenyon with a 49.09, while Denison’s Andrew Rich was the sole qualifier for his team with a 49.06 for 11th.

Connecticut’s Samuel Gill led prelims with a 48.02, while Washington U’s Reed Dalton earned second in 48.44. Middlebury’s Ian MacKay raced to third overall in 48.45.

Amherst’s Perrin Bulakul (48.56), St. Thomas’s Michael Lanz (48.71), Whitman’s Karl Mering (48.75) and Rose-Hulman’s Orion Martin (48.88) comprised the rest of the championship field.

Women’s 100 fly
Wheaton’s Kirsten Nitz picked up the top seed in the sprint fly with a time of 53.20. That swim put her within striking distance of Logan Todhunter’s 2011 NCAA D3 record of 52.84, in what could be a special championship heat.

Johns Hopkins’ Taylor Kitayama raced to second in 54.76 as JHU continues to make some serious noise here at D3s. Hamilton’s Maggie Rosenbaum checked in with a third-place time of 55.01.

Amherst’s Sarah Conklin (55.71), Case Western’s Maggie Dillione (55.78), Chicago’s Abby Erdmann (55.94) and NYU’s Emily Doerner (56.02) qualified fourth through seventh in the finale, while Kenyon’s Jourdan Cline secured some valuable team points with an eighth-place time of 56.11.

Men’s 200 free
Kenyon and Denison held serve in the men’s 200 free with a one up, two down performance. Kenyon’s Austin Caldwell touched second overall in 1:37.62, while Percy Gates (1:39.40) and Joseph Duronio (1:39.47) qualified 11th and 12th. Meanwhile, Denison’s Carlos Maciel took third overall in 1:38.12 with Bart Brunk (1:39.36) and Spencer Fronk (1:39.78) made their way into the B final.

TCNJ’s Stephen Tarnowski captured the top seed out of prelims with a 1:37.35, and could join Caldwell at taking a run at Dennis Mulvilhill’s 1988 NCAA D3 mark of 1:36.63.

Johns Hopkins’ William Kimball (1:38.16), DePauw’s Casey Hooker (1:38.56), Johns Hopkins’ Anthony Lordi (1:38.60), Amherst’s Connor Sholtis (1:38.61) and Keene State’s Drew Ledwith (1:38.89) also qualified into the championship eight.

Women’s 200 free
JHU’s Anastasia Bogdanovski helped Johns Hopkins to another strong helping of points with a 1:48.26 for the top seed in the 200 free, while Kenyon’s Hillary Yarosh picked up second overall in 1:49.52.

Emory had a strong event with two up, two down as Nancy Larson (1:50.71) and Marissa Bergh (1:50.85) made fifth and sixth, while Carol Bonfield (1:51.70) and Courtney McDermott (1:51.80) also claimed spots in the consolation heat.

Williams’ Sarah Thompson qualified third in 1:49.76 with Denison’s Campbell Costley earning fourth in 1:50.57. Springfield’s Kellie Springfield (1:51.05) and Washington U’s Kristal McAfee (1:51.07) also pocketed transfer sopts into the finale.

Men’s 400 medley relay
MIT’s Bo Mattix (48.79), Michael Liao (54.62), Sean Corcoran (48.59) and Austin Fathman (44.41) earned the top seed in the relay with a 3:16.41, while Denison will be looking to make up for a rough day against Kenyon after qualifying second with Jack Humphrey (50.49), Damon Rosenburg (54.11), Andrew Rich (48.63) and Conrad Wuorinen (44.19) placing second in 3:17.42.

Emory’s Ross Spock (49.06), Andrew Wilson (54.02), Hayden Baker (49.01) and Ryan Bass (45.37) earned third in 3:17.46 with Kenyon’s Harrison Curley (49.46), Alexander Beckwith (55.30), Christian Josephson (48.70) and Austin Caldwell (44.15) snagging fourth in 3:17.61.

Johns Hopkins (3:17.70), CMS (3:17.79), Williams (3:17.89) and St. Olaf (3:18.39) comprised the rest of the championship field.

Women’s 400 medley relay
Johns Hopkins continued to perform with the top seed in the distance medley relay as Taylor Kitayama (53.61), Margaret Storm (1:03.86), Shirley Chan (56.41) and Anastasia Bogdanovski (49.81) posted a time of 3:43.69.

Kenyon’s Celia Oberholzer (55.26), Katie Kaestner (1:02.39), Natalia Parker (56.16) and Haley Townsend (51.12) snared the second seed in 3:44.93, while Emory’s Ella Thompson (55.77), Annelise Kowalsky (1:02.70), Marcela Sanchez-Aizcorbe (55.75) and Nancy Larson (51.04) finished third in 3:45.26.

Denison (3:45.81), Wheaton (3:47.57), Gustavus Adolphus (3:48.18), Amherst (3:48.60) and MIT (3:49.07) captured the other transfer spots.

Comments Off

Author: Jason Marsteller

Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week