Kammerling Sets Nordic Record of 58.91 in 100m Fly at Swedish Grand Prix

By Lennart La Fleur

MALMO, Sweden, May 24. FOR several years, Sweden's Anna-Karin Kammerling has been known as a pure sprinter — primarily in short course. Today, the world record-holder over 50 meters fly, indicated she is ready to move up to the Big League.

Swimming today at the Swedish Grand Prix 2 in Malmo immediately after returning from Cyprus, where the Swedish National Team was into very heavy training, Kammerling, 23, broke the Swedish and Nordic (long course) mark in the 100 meter butterfly.

Breezing through the first 50 in 27.17, Kammerling touched in 58.91 — two-hundredths under the old record set by Sweden's Johanna Sjoberg. Maj Hillesund was second in 1:00.76.

An hour later, Kammerling came back to win the 50m freestyle in a swift 25.74.

There was one other double winner on the first day of the GP. Swimming before his home crowd in Malmo, Martin Gustavsson took the men's 50m breast in 29.61 and the 200 in 2:17.75

Other good efforts were recorded by Emma Igelstrom, who won the 100m breast in 1:10.28 and Julie Hjort-Hansen, who took the 200 IM in 2:18.00.


Svenskt Grand Prix 2
Malmo, Sweden
May 24-25, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day ONE: May 24, 2003

[Translation Notes:
Herrar: Men
Damer: Women
Frisim: Freestyle
Ryggsim: Backstroke
Brostsim: Breaststroke
Fjarilsim: Butterfly]

GREN: 1 100m FRISIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m
1. Petter Stymne 83 0297 Simklubben Neptun 25.13 52.51
2. David Nordenlilja 81 3285 Mölndals Allmänna Simsällskap 25.60 52.80
3. Jesper Levander 80 0249 Södertörns Simsällskap 26.28 53.07
4. Jonas Persson 83 2504 Malmö Kappsimningsklubb 25.69 53.09
5. Marcus Andersson 81 9999 Malmö Kappsimningsklubb 26.11 53.69
6. Dennis Hedö 85 1339 Turebergs Simklubb 26.14 53.78
7. Petri Tuovila 81 2401 Borlänge Simsällskap 26.48 53.89
8. Robin Dale Oen 80 9999 Norge NOR 25.84 54.03

GREN: 2 200m FRISIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Minna Ahonpää 82 6841 Simklubben Neptun 29.32 1:01.13 1:33.54 2:06.47
2. Gabriella Fagundez 85 6310 Väsby Simsällskap 29.58 1:01.79 1:34.40 2:06.59
3. Lotte Friis 88 Sigma DEN 30.37 1:02.30 1:35.20 2:06.76
4. Louise Jansen 84 Sigma DEN 30.08 1:02.34 1:35.64 2:07.10
5. Tina Gretlund 78 9999 Kvik DEN 30.25 1:02.28 1:35.34 2:08.44
6. Heid Elin Odland 81 9999 Norge NOR 30.54 1:02.74 1:35.55 2:08.77
7. Eva Zachariassen 77 9999 Kvik DEN 31.00 1:03.39 1:36.65 2:09.23
8. Petra Granlund 87 9999 S 77 Stenungsund 30.29 1:02.84 1:36.54 2:09.35

GREN: 3 50m BRÖSTSIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m
1. Martin Gustavsson 80 2336 Malmö Kappsimningsklubb 29.61
2. Joakim Nielsen 84 0137 Anderstorps Simsällskap 29.89
3. Christopher Hansen 81 9999 Norge NOR 30.16
4. Morten Nyström 78 9999 Norge NOR 30.24
5. Erik Dorch 83 Linköpings Allmänna SS 30.55
6. Jonas Andersson 84 0521 Simklubben Neptun 30.82
7. Erlend Vetnes 78 9999 Team Stavanger NOR 31.09
8. Jonatan Wik 81 2312 Spårvägens Simförening 31.22

GREN: 4 100m BRÖSTSIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m
1. Emma Igelström 80 8081 Spårvägens Simförening 33.52 1:10.28
2. Majken Thorup 79 9999 Aalborg Svömmeklub DEN 34.13 1:12.24
3. Maria Östling 78 8680 Södertörns Simsällskap 34.22 1:12.86
4. Sara Larsson 83 6839 Ludvika Simsällskap 34.49 1:12.94
5. Emma Svanbäck 87 Sundsvalls Simsällskap 34.77 1:13.33
6. Ann-Mari Gulbrandsen 84 9999 Norge NOR 35.58 1:14.39
7. Josefin Wede 87 7814 Simklubben Sydsim 35.44 1:14.61
8. Sanja Dizdarevic 87 5782 SK Triton 34.10 1:14.84

GREN: 5 400m MEDLEY HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
1. Tamas Bosnyak 85 0300 Simklubben Neptun 1:01.27 2:14.12 3:34.95 4:41.19
2. Lasse Hoel 84 9999 Hamar Il NOR 1:05.56 2:19.34 3:40.54 4:42.40
3. Rasmus Regnstrand 85 2217 Simklubben Neptun 1:04.09 2:20.50 3:41.89 4:48.21
4. Magnus Key 82 9999 Jönköpings Simsällskap 1:04.55 2:17.20 3:41.50 4:48.71
5. Axel Pettersson 83 3334 Simklubben Neptun 1:02.43 2:20.34 3:43.36 4:49.11
6. Simon Börjeson 86 2399 Polisens IF 1:06.08 2:23.07 3:49.87 4:53.58
7. Fredrik Larsson 82 0353 Karlskoga Simförening 1:05.69 2:26.25 3:48.21 4:54.12
8. Adam Olsson 88 3753 Trelleborgs Simsällskap 1:08.55 2:24.11 3:47.32 4:54.25
9. Hannes Kohnke 81 0025 Malmö Kappsimningsklubb 1:04.47 2:22.46 3:53.82 4:57.55
10. Martin Persson 88 9999 Malmö Kappsimningsklubb 1:08.95 2:27.95 3:50.58 5:00.93
11. Niclas Clausen 84 1648 Trelleborgs Simsällskap 1:08.86 2:28.72 3:49.77 5:01.62
12. Axel Hellström 81 Jönköpings Simsällskap 1:06.36 2:25.47 3:52.97 5:01.73
13. Kim Grimberg 86 Jönköpings Simsällskap 1:08.31 2:26.89 3:53.68 5:01.89
14. Richard Wernersson 87 0839 Simklubben Elfsborg 1:09.17 2:29.80 3:56.70 5:02.76
15. Alexander Hagenes 85 9999 Hamar Il NOR 1:09.19 2:26.58 3:54.04 5:04.50
16. Kristofer Esbjörnsson 84 1524 Ängelholms Simsällskap 1:09.83 2:26.82 3:58.38 5:08.25

GREN: 6 100m FJÄRILSIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m
1. Anna-Karin Kammerling 80 Sundsvalls Simsällskap 27.17 58.91
NORDISKT SR REKORD
2. Maj Hillesund 80 9999 Norge NOR 28.71 1:01.76
3. Gabriella Fagundez 85 6310 Väsby Simsällskap 28.84 1:01.84
4. Linda Knutsson 85 Linköpings Allmänna SS 29.30 1:02.71
5. Lena Hallander 82 5678 Malmö Kappsimningsklubb 29.49 1:03.04
6. Annette Hansen 84 9999 Sigma DEN 29.70 1:03.76
7. Jenny Lindström 84 Sundsvalls Simsällskap 29.77 1:03.94
8. Emilia Nilsson 88 Linköpings Allmänna SS 30.13 1:04.52

GREN: 7 100m RYGGSIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m
1. Jens Petersson 83 1837 Stockholms Kappsimningsklubb 28.94 59.70
2. Martin Viilep 81 9999 Estonia EST 28.83 1:00.11
3. Jonas Persson 83 2504 Malmö Kappsimningsklubb 29.59 1:00.24
4. Erik Samuelsson 85 2948 Väsby Simsällskap 29.35 1:00.38
5. Nicklas Peterson 81 0807 Simklubben Elfsborg 29.69 1:01.88
6. Johan Sunrydh 83 Kungsbacka Simsällskap 29.97 1:01.91
7. Olof Gustafsson 85 9999 Malmö Kappsimningsklubb 30.25 1:02.34
8. Pontus Renholm 86 0518 Polisens IF 29.81 1:02.41

GREN: 8 50m RYGGSIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m
1. Elin Harnebrandt 88 7052 Simavdelningen 1902 30.55
2. Susannah Moonan 87 7333 Södertörns Simsällskap 30.57
3. Martina Svensson 81 Linköpings Allmänna SS 31.04
4. Emma Holmquist 86 5097 Malmö Kappsimningsklubb 31.21
5. Emelie Kierkegaard 77 7622 Spårvägens Simförening 31.37
6. Erika Hegestig 85 9999 Jönköpings Simsällskap 31.73
7. Jennie Lindh 84 8047 Kalmar Simsällskap 31.99
8. Josefin Håbbe-Torold 88 7895 Ystads Simsällskap 32.35

GREN: 9 200m FJÄRILSIM HERRA FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Jonatan Dahlberg 80 1074 Simklubben Neptun 29.21 1:02.59 1:35.09 2:06.71
2. Samba Sjödin 85 1284 Södertörns Simsällskap 29.75 1:03.42 1:37.16 2:11.40
3. Kris Kristensen 85 9999 Aalborg Svömmeklub DEN 29.28 1:02.54 1:37.23 2:11.53
4. Martin Harlenbäck 83 2756 Simklubben Poseidon 30.35 1:04.44 1:39.74 2:14.17
5. Per Rantzén 85 0031 Malmö Kappsimningsklubb 30.83 1:04.83 1:39.98 2:14.78
6. Kaj Siwinski 84 9999 Simklubben Ran 29.03 1:02.15 1:38.42 2:15.75
7. Simon Sjödin 86 0244 Södertörns Simsällskap 30.79 1:05.27 1:41.65 2:17.52
8. Victor Olsson 85 2766 Mölndals Allmänna Simsällskap 30.95 1:06.99 1:44.49 2:22.50

GREN: 10 200m MEDLEY DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Julie Hjort-Hansen 84 9999 Sigma DEN 30.79 1:06.75 1:45.73 2:18.00
2. Hanna Eriksson 84 5481 Södertälje Simsällskap 30.23 1:08.32 1:48.87 2:22.19
3. Elisabeth Jarland 85 9999 Norge NOR 31.13 1:07.92 1:49.27 2:22.23
4. Emma Igelström 80 8081 Spårvägens Simförening 30.55 1:10.65 1:50.18 2:22.27
5. Emilia Nilsson 88 Linköpings Allmänna SS 30.59 1:06.79 1:50.96 2:23.37
6. Astrid Armgarth 88 Linköpings Allmänna SS 32.71 1:11.42 1:54.14 2:26.91
7. Ida Börjesson 85 6581 Simklubben Laxen 31.69 1:09.22 1:53.35 2:27.12
8. Emma Wallin 85 Sundsvalls Simsällskap 32.71 1:10.10 1:53.83 2:27.73

GREN: 11 400m FRISIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
1. Gard Kvale 84 9999 Norge NOR 1:00.00 2:01.02 3:01.57 4:00.15
2. Johan Claar 84 Jönköpings Simsällskap 59.70 2:01.11 3:02.83 4:04.73
3. Peter Edvardsson 81 3500 Simklubben Neptun 1:00.16 2:02.72 3:05.26 4:05.19
4. Fredrik Gustafsson 85 0028 Malmö Kappsimningsklubb 1:00.02 2:02.71 3:06.35 4:10.00
5. Niklas Persson 85 0024 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.10 2:04.70 3:08.26 4:10.65
6. Simon Börjeson 86 2399 Polisens IF 1:01.20 2:05.72 3:09.91 4:13.01
7. Magnus Egmar 83 0453 Spårvägens Simförening 1:01.84 2:07.10 3:11.91 4:16.08
8. Björn Schantz 83 1639 Simklubben Lödde 1:00.27 2:04.62 3:11.47 4:17.64

GREN: 12 50m FRISIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m
1. Anna-Karin Kammerling 80 Sundsvalls Simsällskap 25.74
2. Lina Petersson 86 Karlskrona Simsällskap 26.66
3. Maj Hillesund 80 9999 Norge NOR 26.75
4. Annika Hult 86 Linköpings Allmänna SS 27.08
5. Jonna Nybäck 88 6502 Västerås Simsällskap 27.79
6. Minna Ahonpää 82 6841 Simklubben Neptun 27.99
7. Jenny Lindström 84 Sundsvalls Simsällskap 28.01
8. Annette Hansen 84 9999 Sigma DEN 28.44

GREN: 13 200m BRÖSTSIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Martin Gustavsson 80 2336 Malmö Kappsimningsklubb 31.51 1:06.43 1:41.49 2:17.75
2. Christopher Hansen 81 9999 Norge NOR 32.61 1:08.15 1:45.41 2:22.54
3. Anders Wold 81 9999 Norge NOR 32.68 1:08.95 1:45.88 2:22.97
4. Lars Erik Daehli 82 9999 Norge NOR 33.09 1:10.54 1:47.71 2:24.63
5. Kristian Ramkvist 85 1645 Simklubben Lödde 32.76 1:09.13 1:47.03 2:25.78
6. Jakob Dorch 85 Linköpings Allmänna SS 32.14 1:10.23 1:48.77 2:26.97
7. Dag Jönsson 81 1916 Västerås Simsällskap 33.31 1:10.26 1:48.78 2:27.40
8. Jonas Andersson 84 0521 Simklubben Neptun 33.37 1:11.76 1:50.92 2:29.24

GREN: 14 800m FRISIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
500 m 600 m 700 m 800 m
1. Ann Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:06.15 2:14.83 3:23.12 4:31.22
5:39.14 6:46.94 7:55.55 9:04.84
2. Teresia Gimholt 83 S 77 Stenungsund 1:06.58 2:15.54 3:24.37 4:33.23
5:41.88 6:51.69 8:01.56 9:10.38
3. Linda Jönsson 85 6150 Ystads Simsällskap 1:06.45 2:15.66 3:24.79 4:34.51
5:44.30 6:54.86 8:04.93 9:11.81
4. Sandra Steffensen 82 7074 Trelleborgs Simsällskap 1:06.45 2:15.76 3:25.46 4:35.19
5:44.83 6:54.79 8:04.74 9:12.77
5. Eva Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:08.37 2:19.59 3:30.42 4:40.63
5:50.14 7:00.42 8:10.17 9:19.43
6. Astrid Armgarth 88 Linköpings Allmänna SS 1:08.07 2:19.50 3:30.52 4:41.63
5:52.35 7:02.94 8:12.83 9:20.96
7. Anna Johansson 84 9999 Karlstads Simsällskap 1:07.49 2:18.71 3:30.55 4:42.93
5:55.32 7:06.33 8:18.13 9:28.99
8. Helena Lidén 83 5429 Spårvägens Simförening 1:07.88 2:19.39 3:30.99 4:42.45
5:54.64 7:07.48 8:19.70 9:30.17
9. Jenny Johnsson 87 Osby Simsällskap 1:08.45 2:20.09 3:32.67 4:45.49
5:58.55 7:11.86 8:24.78 9:36.09
10. Marianne Fuglestveit 76 9999 Kristiansand Svömmeallians NOR 1:09.27 2:22.54 3:35.95 4:49.46
6:02.43 7:15.31 8:28.19 9:40.33
11. Frida Wallin 83 5034 Malmö Kappsimningsklubb 1:09.00 2:22.42 3:36.01 4:50.16
6:04.28 7:18.84 8:33.78 9:47.85
12. Martina Nilsson 86 8603 Sjöbo Simsällskap 1:10.26 2:26.26 3:43.74 4:59.81
6:13.96 7:28.26 8:42.85 9:52.88
13. Therese Bäckström 85 5468 Örebro Simallians 1:10.26 2:25.81 3:41.37 4:57.26
6:12.45 7:28.18 8:43.48 9:56.95
14. Sandra Johansson 85 Jönköpings Simsällskap 1:09.39 2:23.72 3:39.79 4:57.45
6:14.31 7:31.34 8:49.19 10:04.75
Hanna Grönberg 88 9999 Södertörns Simsällskap 1:11.34 2:25.82 3:42.06 4:57.66
6:13.85 7:30.60 8:48.34 10:04.48
EXTRA DELTAGARE

GREN: 15 50m FJÄRILSIM HERRAR FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m
1. David Nordenlilja 81 3285 Mölndals Allmänna Simsällskap 25.43
2. Erik Dorch 83 Linköpings Allmänna SS 25.44
3. Marcus Piehl 85 Linköpings Allmänna SS 25.50
4. Petter Sjödal 79 9999 Norge NOR 25.70
5. Björn Lundin 82 2255 Simklubben Lödde 25.83
6. Fredrik Weng 80 0496 Västerås Simsällskap 25.93
7. Marcus Andersson 81 9999 Malmö Kappsimningsklubb 25.99
8. Daniel Westman 82 0451 Spårvägens Simförening 26.02

GREN: 16 200m RYGGSIM DAMER FINAL
PLAC NAMN FÖDD KOD FÖRENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Martina Svensson 81 Linköpings Allmänna SS 33.51 1:09.36 1:45.81 2:21.20
2. Elin Harnebrandt 88 7052 Simavdelningen 1902 33.82 1:10.63 1:46.94 2:21.26
3. Emilia Nilsson 88 Linköpings Allmänna SS 33.89 1:09.70 1:45.93 2:21.75
4. Susannah Moonan 87 7333 Södertörns Simsällskap 33.64 1:09.40 1:46.30 2:23.19
5. Emma Wallin 85 Sundsvalls Simsällskap 33.89 1:10.32 1:47.45 2:23.92
6. Erika Hegestig 85 9999 Jönköpings Simsällskap 34.55 1:10.96 1:48.42 2:25.34
7. Kim Ödin 85 7078 Trelleborgs Simsällskap 33.94 1:11.09 1:48.80 2:26.24
8. Carin Möller 83 8039 Kalmar Simsällskap 34.75 1:11.68 1:49.49 2:26.34

Anna Kammerling<br />

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week