Junior Nationals Gets Underway in Florida

By Phillip Whitten

BOCA RATON, Florida, Aug. 5. THE first National Club Swimming Association (NCSA) Junior National Long Course Swimming Championships got underway tonight in Boca Raton.

The meet, which runs through Friday, August 9, has attracted some 280 of the nation's top 18 and under swimmers. The short course meet, held last March in Long Beach, Calif., attracted 300 swimmers.

Only four events were contested tonight, all of them distance races.

Thirteen year-old Emilie Gratton, AFOX, hung on the hip of 14 year-old Gabrielle Maddalena, The Woodlands, for 1450 meters of the women's 1500. Then she sprinted for home, just beating her older competitor, 17:32.44 to 17:32.86.

Youth was served again in the very next event, the men's 800 free, as Dayton Raiders' John Koehler, 16, led from 50 meters on to nip The Woodland's Greg Stahl, also 16, 8:24.16 to 8:26.96. Finishing a close third was another Dayton Raider, Jason Piercey, 17, at
8:27.12.

The women's 800m freestyle relay went down to the wire before The Woodlands eked out a victory over Rockville-Montgomery and Curl-Burke. The Woodlands team of
Meredith McCarthy, Gabrielle Maddalena, Taylor Weber, and Ann Degenstein clocked 8:36.05,with Rockville-Montgomery second at 8:41.20 and Curl-Burke 8:41.93.

Rockville-Montgomery made it to the top of the podium by taking the men's 800m free relay. The team of Chris Tappis, Rob Persico, Matt Benedick and Ryan McCabe finished in 7:55.94.

Four seconds back was the quartet from The Woodlands (7:59.40), followed by Fort Lauderdale (8:00.12).


2002 NCSA Junior National Championships – August 5 – 9, 2002
Boca Raton, Florida

50 meter pool

DAY ONE: August 5, 2002
RESULTS

Event 1 Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gratton, Emilie L 13 AZ Desert Fox-AZ 17:06.76Y 17:32.44 20
1:06.94 ( ) 2:17.03 ( ) 3:27.29 ( ) 4:37.80 ( )
5:47.94 ( ) 6:58.48 ( ) 8:08.69 ( ) 9:19.50 ( )
10:30.40 ( ) 11:41.16 ( ) 12:52.15 ( ) 14:03.10 ( )
15:14.07 ( ) 16:24.76 ( ) 17:32.44 (1:07.68)
2 Maddalena, Gabrielle L 14 The Woodlands ST-GU 17:31.61 17:32.86 17
1:06.65 ( ) 2:16.63 ( ) 3:26.97 ( ) 4:37.56 ( )
5:47.70 ( ) 6:58.12 ( ) 8:08.60 ( ) 9:19.30 ( )
10:30.14 ( ) 11:40.99 ( ) 12:51.86 ( ) 14:02.81 ( )
15:13.75 ( ) 16:24.26 ( ) 17:32.86 (1:08.60)
3 Puschak, Jackie C 13 AZ Desert Fox-AZ 17:06.06Y 17:42.78 16
1:06.83 ( ) 2:17.23 ( ) 3:27.72 ( ) 4:38.22 ( )
5:48.26 ( ) 6:59.02 ( ) 8:09.39 ( ) 9:20.04 ( )
10:30.95 ( ) 11:41.99 ( ) 12:53.40 ( ) 14:04.85 ( )
15:17.88 ( ) 16:31.59 ( ) 17:42.78 (1:11.19)
4 Nye, Emily K 15 Nova VA-VA 17:47.60 18:06.35 15
1:07.33 ( ) 2:17.89 ( ) 3:29.53 ( ) 4:42.22 ( )
5:55.52 ( ) 7:08.42 ( ) 8:21.54 ( ) 9:34.75 ( )
10:47.94 ( ) 12:01.42 ( ) 13:14.54 ( ) 14:28.06 ( )
15:41.30 ( ) 16:54.78 ( ) 18:06.35 (1:11.57)

Event 2 Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 8:32.54 8:24.12 20
29.37 1:00.83 (31.46) 1:32.76 (31.93) 2:04.50 (31.74) 2:36.37 (31.87) 3:08.28 (31.91) 3:40.70 (32.42) 4:12.52 (31.82)
4:40.84 (28.32) 5:15.21 (34.37) 5:46.64 (31.43) 6:18.20 (31.56) 6:50.33 (32.13) 7:22.14 (31.81) 7:53.74 (31.60) 8:24.12 (30.38)
2 Stahl, Greg M 16 The Woodlands ST-GU 8:32.45 8:26.96 17
29.28 1:00.89 (31.61) 1:33.01 (32.12) 2:05.44 (32.43) 2:37.48 (32.04) 3:09.75 (32.27) 3:41.61 (31.86) 4:13.81 (32.20)
4:45.36 (31.55) 5:17.28 (31.92) 5:49.23 (31.95) 6:21.53 (32.30) 6:53.49 (31.96) 7:25.42 (31.93) 7:57.06 (31.64) 8:26.96 (29.90)
3 Piercey, Jason D 17 Dayton Raiders-OH 9:22.48Y 8:27.12 16
29.18 1:00.56 (31.38) 1:33.04 (32.48) 2:05.27 (32.23) 2:37.32 (32.05) 3:09.66 (32.34) 3:42.00 (32.34) 4:14.05 (32.05)
4:46.15 (32.10) 5:18.32 (32.17) 5:50.33 (32.01) 6:22.17 (31.84) 6:53.88 (31.71) 7:25.66 (31.78) 7:56.95 (31.29) 8:27.12 (30.17)
4 Hard, James W 16 The Woodlands ST-GU 8:34.30 8:31.24 15
29.05 1:00.49 (31.44) 1:32.18 (31.69) 2:04.06 (31.88) 2:36.42 (32.36) 3:09.08 (32.66) 3:31.99 (22.91) 4:14.57 (42.58)
4:45.69 (31.12) 5:18.64 (32.95) 5:50.95 (32.31) 6:23.85 (32.90) 6:48.57 (24.72) 7:28.00 (39.43) 7:56.88 (28.88) 8:31.24 (34.36)
5 Copple, Blake R 17 Boise YMCA-SR 8:36.71 8:33.08 14
29.83 1:01.57 (31.74) 1:23.62 (22.05) 2:05.47 (41.85) 2:37.04 (31.57) 3:08.71 (31.67) 3:40.45 (31.74) 4:12.55 (32.10)
4:44.50 (31.95) 5:16.44 (31.94) 5:48.79 (32.35) 6:21.06 (32.27) 6:53.80 (32.74) 7:26.76 (32.96) 7:59.89 (33.13) 8:33.08 (33.19)
6 Bartl, Stefan J 15 Greenwood S.C.-NE 8:40.03 8:33.11 13
7 McCabe, Ryan R 17 Rockville-Montgo-PV 9:27.97Y 8:39.71 12
8 Frawley, Kevin C 18 PoseidonSwimming-VA 9:33.29Y 8:40.51 11
9 Coan, Matt R 17 Fort Lauderdale-FG 8:33.80 8:40.74 9
1:01.24 ( ) 2:05.22 ( ) 3:09.72 ( ) 4:14.63 ( )
5:17.91 ( ) 6:23.63 ( ) 7:31.07 ( ) 8:40.74 (1:09.67)
10 Meleski, Chris J 17 Curl-Burke-PV 9:29.97Y 8:45.31 7
11 Geary, Sean W 16 Merrimack Valley-NE 8:47.73 8:45.46 6
12 Hopper, Jace C 15 Desert Storm-CA 8:36.48 8:47.40 5
28.82 1:00.52 (31.70) 1:33.18 (32.66) 2:05.92 (32.74) 2:38.85 (32.93) 3:11.89 (33.04) 3:45.23 (33.34) 4:18.83 (33.60)
4:52.23 (33.40) 5:25.91 (33.68) 5:58.89 (32.98) 6:32.71 (33.82) 7:06.39 (33.68) 7:40.34 (33.95) 8:14.05 (33.71) 8:47.40 (33.35)
13 Denise, Micheal B 18 PoseidonSwimming-VA 8:53.68 8:59.46 4
14 Edens, Kyle D 16 City Of Midland-WT 8:32.93 9:09.02 3
28.70 1:00.45 (31.75) 1:33.14 (32.69) 2:06.35 (33.21) 2:39.73 (33.38) 3:14.17 (34.44) 3:49.17 (35.00) 4:24.43 (35.26)
4:58.79 (34.36) 5:34.13 (35.34) 6:09.33 (35.20) 6:44.70 (35.37) 7:20.80 (36.10) 7:56.94 (36.14) 8:33.24 (36.30) 9:09.02 (35.78)

Event 3 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 The Woodlands Swim Team-GU 'A' 8:37.23 8:36.05 40
1) McCarthy, Meredith F 14 2) Maddalena, Gabrielle L 14
3) Weber, Taylor E 14 4) Degenstein, Ann B 18
29.20 1:01.16 (1:01.16) 1:34.16 (1:34.16) 2:06.62 (2:06.62) 2:27.60 (20.98) 3:46.70 (1:40.08) 4:20.34 (2:13.72)
4:50.63 (30.29) 5:23.12 (1:02.78) 5:56.12 (1:35.78) 6:28.64 (2:08.30) 6:57.67 (29.03) 7:29.65 (1:01.01) 8:02.46 (1:33.82) 8:36.05 (2:07.41)
2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 8:37.64 8:41.20 34
1) Kugler, Kassy A 15 2) Karel, Emily R 15
3) West, Dana L 16 4) Martin, Marissa 17
29.74 1:01.96 (1:01.96) 1:34.20 (1:34.20) 2:06.81 (2:06.81) 2:29.25 (22.44) 3:46.30 (1:39.49) 4:20.33 (2:13.52)
4:50.84 (30.51) 5:24.15 (1:03.82) 5:58.88 (1:38.55) 6:33.63 (2:13.30) 7:03.52 (29.89) 7:35.95 (1:02.32) 8:08.90 (1:35.27) 8:41.20 (2:07.57)
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 8:38.88 8:41.93 32
1) Suguiyama, Erica L 17 2) Beller, Yen Lan E 14
3) Newell, Megan M 13 4) O'Brien, Julie D 16
1:03.26 (1:03.26) 2:09.56 (2:09.56) 3:13.60 (1:04.04) 4:20.02 (2:10.46)
5:23.62 (1:03.60) 6:34.13 (2:14.11) 7:35.46 (1:01.33) 8:41.93 (2:07.80)
4 Blue Tide Aquatics-GU 'A' 8:46.24 8:45.84 30
1) Stanton, Madeline D 15 2) Lentz, Brittany N 16
3) Wright, Melissa A 17 4) Duerringer, Emily K 16
30.62 1:04.05 (1:04.05) 1:38.04 (1:38.04) 2:11.02 (2:11.02) 2:40.59 (29.57) 3:13.84 (1:02.82) 3:47.77 (1:36.75) 4:22.13 (2:11.11)
4:52.82 (30.69) 5:26.29 (1:04.16) 6:00.92 (1:38.79) 6:34.97 (2:12.84) 7:06.16 (31.19) 7:38.99 (1:04.02) 8:13.10 (1:38.13) 8:45.84 (2:10.87)
5 Pine Crest School-FG 'A' 8:42.84 8:48.22 28
1) Mahoney, Meagan J 18 2) Walker, kalei L 17
3) Hackett, Ryann S 17 4) Raleigh, Christine N 15
30.75 1:04.35 (1:04.35) 1:38.44 (1:38.44) 2:12.17 (2:12.17) 2:42.71 (30.54) 3:16.50 (1:04.33) 3:51.36 (1:39.19) 4:26.85 (2:14.68)
4:56.73 (29.88) 5:31.16 (1:04.31) 6:05.65 (1:38.80) 6:39.40 (2:12.55) 7:39.76 (1:00.36) 8:14.41 (1:35.01) 8:48.22 (2:08.82)
6 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 8:40.84 8:48.53 26
1) Aiello, Jessica M 16 2) Gately, Karen E 17
3) Bargman, Sarah H 16 4) Butler, Chase H 16
30.20 1:03.93 (1:03.93) 1:38.64 (1:38.64) 2:13.58 (2:13.58) 2:43.70 (30.12) 3:18.43 (1:04.85) 3:52.08 (1:38.50) 4:25.07 (2:11.49)
4:55.23 (30.16) 5:28.96 (1:03.89) 6:02.97 (1:37.90) 6:37.04 (2:11.97) 7:06.11 (29.07) 7:38.96 (1:01.92) 8:13.67 (1:36.63) 8:48.53 (2:11.49)
7 Parkway Swim Club-OZ 'A' 8:48.23 8:50.70 24
1) Polette, Molly C 16 2) Bastien, Jill E 16
3) Smith, Liz A 13 4) Cole, Jessica S 15
30.43 1:03.50 (1:03.50) 1:37.44 (1:37.44) 2:11.67 (2:11.67) 2:27.78 (16.11) 3:50.74 (1:39.07) 4:25.13 (2:13.46)
4:55.75 (30.62) 5:30.60 (1:05.47) 6:05.66 (1:40.53) 6:39.55 (2:14.42) 6:59.48 (19.93) 7:09.90 (30.35) 8:50.70 (2:11.15)
8 Anderson Community AquaticClub-IN 'A' 8:49.41 8:53.68 22
1) Shearen, Alli H 15 2) Kowalski, Sarah E 13
3) Dunham, Hillary N 16 4) Bird, Maggie C 14
31.14 1:04.36 (1:04.36) 1:37.98 (1:37.98) 2:11.83 (2:11.83) 2:42.27 (30.44) 3:17.02 (1:05.19) 3:51.52 (1:39.69) 4:24.60 (2:12.77)
4:55.79 (31.19) 5:31.41 (1:06.81) 6:06.17 (1:41.57) 6:41.66 (2:17.06) 6:59.51 (17.85) 7:11.66 (30.00) 8:53.68 (2:12.02)
9 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 7:39.59Y 8:55.47 18
1) Miller, Jennie C 17 2) Kelley, Annie 16
3) Brush, Emily B 17 4) Fritsch, Katie L 15
30.69 1:04.42 (1:04.42) 1:39.27 (1:39.27) 2:14.60 (2:14.60) 2:43.78 (29.18) 3:16.95 (1:02.35) 3:51.01 (1:36.41) 4:25.70 (2:11.10)
4:56.03 (30.33) 5:29.68 (1:03.98) 6:04.01 (1:38.31) 6:38.87 (2:13.17) 7:09.73 (30.86) 7:44.15 (1:05.28) 8:19.81 (1:40.94) 8:55.47 (2:16.60)
10 Nova of Virgina Aquatics-VA 'A' 8:42.55 8:56.23 14
1) Leclair, Danielle D 15 2) Bennett, Elaine M 18
3) Nye, Emily K 15 4) Shaw, Elizabeth N 13
30.91 1:04.23 (1:04.23) 1:38.37 (1:38.37) 2:12.58 (2:12.58) 2:35.57 (22.99) 3:55.29 (1:42.71) 4:30.23 (2:17.65)
5:02.05 (31.82) 5:36.36 (1:06.13) 6:11.12 (1:40.89) 6:45.57 (2:15.34) 7:15.69 (30.12) 7:48.70 (1:03.13) 8:22.76 (1:37.19) 8:56.23 (2:10.66)
11 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 8:38.48 9:00.31 12
1) Johnson, Melissa D 17 2) Puschak, Jackie C 13
3) Gratton, Emilie L 13 4) Raatz, Katherine A 13
29.47 1:02.15 (1:02.15) 1:36.47 (1:36.47) 2:10.67 (2:10.67) 2:32.34 (21.67) 3:53.28 (1:42.61) 4:28.60 (2:17.93)
4:59.75 (31.15) 5:35.15 (1:06.55) 6:11.33 (1:42.73) 6:47.03 (2:18.43) 7:16.51 (29.48) 7:50.99 (1:03.96) 8:26.09 (1:39.06) 9:00.31 (2:13.28)
12 Ocean State Squids-NE 'A' 7:45.01Y 9:00.99 10
1) Oconnor, Emily M 18 2) Obrien, Kate G 17
3) Goldstein, Annie J 17 4) Woodward, Lindsay A 16
1:05.92 (1:05.92) 2:15.71 (2:15.71) 2:31.82 (16.11) 4:31.82 (2:16.11)
5:37.50 (1:05.68) 6:44.63 (2:12.81) 7:50.33 (1:05.70) 9:00.99 (2:16.36)
13 Bull City Aquatics-NC 'A' 7:45.90Y 9:04.80 8
1) Robins, Kenzie M 17 2) Rinaldi, Jenna L 16
3) Guilkey, Karen E 16 4) Skinner, Sloan C 14
30.93 1:04.98 (1:04.98) 1:39.81 (1:39.81) 2:13.89 (2:13.89) 2:44.75 (30.86) 3:19.63 (1:05.74) 3:53.85 (1:39.96) 4:27.76 (2:13.87)
4:59.26 (31.50) 5:33.86 (1:06.10) 6:08.97 (1:41.21) 6:42.97 (2:15.21) 7:04.04 (21.07) 7:16.55 (33.58) 9:04.80 (2:21.83)
— Greenwood Swim Club-NE 'A' 7:45.27Y DQ
1) Lesneski, Stacie J 16 2) Foley, Kathleen E 14
3) Ellowitz, Kacy Z 14 4) Cheffers, Mary L 15
30.32 1:03.32 (1:03.32) 1:36.53 (1:36.53) 2:09.76 (2:09.76) 2:39.37 (29.61) 3:12.63 (1:02.87) 3:46.79 (1:37.03) 4:20.42 (2:10.66)
4:50.59 (30.17) 5:23.67 (1:03.25) 5:57.60 (1:37.18) 6:31.65 (2:11.23) 6:48.47 (16.82) 7:01.01 (29.36) DQ (2:08.20)

Event 4 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 7:54.96 7:55.94 40
1) Tappis, Chris J 17 2) Persico, Rob W 18
3) Benedick, Matt F 18 4) McCabe, Ryan R 17
28.50 58.43 (58.43) 1:28.33 (1:28.33) 1:58.00 (1:58.00) 2:25.15 (27.15) 2:54.51 (56.51) 3:24.32 (1:26.32) 3:54.22 (1:56.22)
4:21.46 (27.24) 4:51.68 (57.46) 5:23.11 (1:28.89) 5:54.06 (1:59.84) 6:21.52 (27.46) 6:52.62 (58.56) 7:24.32 (1:30.26) 7:55.94 (2:01.88)
2 The Woodlands Swim Team-GU 'A' 8:01.62 7:59.40 34
1) Bedaw, Sebastien G 17 2) Rehrig, Clay S 17
3) Stahl, Greg M 16 4) Hard, James W 16
28.50 59.81 (59.81) 1:31.51 (1:31.51) 2:02.47 (2:02.47) 2:29.99 (27.52) 3:00.76 (58.29) 3:33.19 (1:30.72) 4:05.24 (2:02.77)
4:32.30 (27.06) 5:02.34 (57.10) 5:32.37 (1:27.13) 6:01.91 (1:56.67) 6:29.09 (27.18) 6:59.78 (57.87) 7:29.54 (1:27.63) 7:59.40 (1:57.49)
3 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 8:04.34 8:00.12 32
1) Clough, Bryce M 17 2) Holdridge, Alex S 18
3) Coan, Matt R 17 4) Ally, Bradley K 15
27.95 58.15 (58.15) 1:28.66 (1:28.66) 1:58.49 (1:58.49) 2:25.85 (27.36) 2:56.04 (57.55) 3:27.37 (1:28.88) 3:57.89 (1:59.40)
4:25.62 (27.73) 4:56.10 (58.21) 5:26.54 (1:28.65) 5:57.24 (1:59.35) 6:25.36 (28.12) 6:56.26 (59.02) 7:28.31 (1:31.07) 8:00.12 (2:02.88)
4 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 8:03.13 8:03.45 30
1) Solomon, Mark R 18 2) Abrams, David M 18
3) Hammond, Matthew D 17 4) John, Raatz M 18
26.84 56.43 (56.43) 1:26.71 (1:26.71) 1:57.14 (1:57.14) 2:24.63 (27.49) 2:56.07 (58.93) 3:28.56 (1:31.42) 4:00.93 (2:03.79)
4:29.29 (28.36) 5:01.57 (1:00.64) 5:34.72 (1:33.79) 6:06.47 (2:05.54) 6:33.16 (26.69) 7:02.76 (56.29) 7:33.20 (1:26.73) 8:03.45 (1:56.98)
5 City Of Midland Aquatics-WT 'A' 7:01.25Y 8:04.37 28
1) Brown, Tommy N 17 2) Floyd, Travis B 16
3) Kent, Andrew T 16 4) Edens, Kyle D 16
27.21 57.63 (57.63) 1:28.91 (1:28.91) 1:59.77 (1:59.77) 2:27.02 (27.25) 2:57.73 (57.96) 3:28.97 (1:29.20) 4:00.34 (2:00.57)
4:28.53 (28.19) 4:59.82 (59.48) 5:31.96 (1:31.62) 6:03.60 (2:03.26) 6:25.53 (21.93) 8:04.37 (2:00.77)
6 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 7:58.67 8:09.73 26
1) Dufek, Chris J 17 2) Ott, J. Mike M 17
3) Miller, Ben S 15 4) Meleski, Chris J 17
28.52 59.37 (59.37) 1:31.12 (1:31.12) 2:02.71 (2:02.71) 2:29.36 (26.65) 3:00.13 (57.42) 3:31.27 (1:28.56) 4:02.81 (2:00.10)
4:30.92 (28.11) 5:02.57 (59.76) 5:34.48 (1:31.67) 6:06.80 (2:03.99) 6:34.16 (27.36) 7:04.58 (57.78) 7:37.09 (1:30.29) 8:09.73 (2:02.93)
7 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 8:03.03 8:09.94 24
1) Fischetti, Robbie F 17 2) Deweese, Ryan R 16
3) Denise, Micheal B 18 4) Frawley, Kevin C 18
28.43 59.03 (59.03) 1:29.77 (1:29.77) 1:59.89 (1:59.89) 2:27.75 (27.86) 2:58.93 (59.04) 3:31.38 (1:31.49) 4:02.41 (2:02.52)
4:31.39 (28.98) 5:03.12 (1:00.71) 5:35.41 (1:33.00) 6:07.86 (2:05.45) 6:36.08 (28.22) 7:06.99 (59.13) 7:38.99 (1:31.13) 8:09.94 (2:02.08)
8 Blue Tide Aquatics-GU 'A' 7:59.40 8:15.75 22
1) Belew, Micah Y 16 2) Browning, Brian W 18
3) Thompson, Terry R 18 4) Buitrago, Andres 16
1:01.49 (1:01.49) 2:02.01 (2:02.01) 2:59.54 (57.53) 4:04.20 (2:02.19)
5:05.57 (1:01.37) 6:12.64 (2:08.44) 7:11.10 (58.46) 8:15.75 (2:03.11)
9 Pine Crest School-FG 'A' 7:55.23 8:25.11 18
1) Zann, Geof J 17 2) Doek, Andrew S 17
3) Atkinson, James T 15 4) Mianowski, Stefan R 16
27.63 58.54 (58.54) 1:29.95 (1:29.95) 2:01.88 (2:01.88) 2:28.95 (27.07) 2:59.97 (58.09) 3:33.05 (1:31.17) 4:07.27 (2:05.39)
4:35.54 (28.27) 5:08.55 (1:01.28) 5:43.13 (1:35.86) 6:16.34 (2:09.07) 6:45.43 (29.09) 7:19.07 (1:02.73) 7:53.21 (1:36.87) 8:25.11 (2:08.77)
10 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'B' 8:04.80 8:27.85 14
1) Castro, Andrew 18 2) Morales, Brian E 17
3) Solley, Michael A 18 4) Fathallah, Omar H 17
27.89 58.18 (58.18) 1:30.58 (1:30.58) 2:02.76 (2:02.76) 2:30.76 (28.00) 3:01.72 (58.96) 3:34.49 (1:31.73) 4:07.93 (2:05.17)
4:36.14 (28.21) 5:09.46 (1:01.53) 5:44.12 (1:36.19) 6:17.97 (2:10.04) 6:47.75 (29.78) 7:21.14 (1:03.17) 7:54.72 (1:36.75) 8:27.85 (2:09.88)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week