Johannes Calloni’s Meet Record Highlights Day 5 Finals of Speedo Junior Nationals

Photo Courtesy: Peter H. Bick

The fifth and final day of competition at the 2017 Speedo Junior Nationals has come to a close and featured fast swims all around.

The Foster brothers continued to post quick times, finishing 1-2 in the men’s 200 IM, while Johannes Calloni delivered a meet record in the men’s 1500 free for gold.

Kate DouglassErica Sullivan, Anya Goeders, and Sid Farber all collected individual wins as well.

Event Schedule:

  • Women’s 200 IM
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 1500 free
  • Women’s 50 free
  • Men’s 50 free
  • Men’s 800 free

Women’s 200 IM

Kate Douglass of Chelsea Piers grabbed a narrow victory of Enfinity’s Olivia Carter in finals of the women’s 200 IM. Douglass delivered a final time of 2:15.09 to grab gold and move to 25th all-time for the 15-16 age group.

Carter finished second overall with a time of 2:15.12, followed by Long Island’s Kristen Romano and her time of 2:15.15.

Lindsay Looney of Metroplex took fourth overall with a time of 2:15.74, while Austin Swim Club’s Diana Dunn was fifth with a 2:16.93.

South Florida’s Kathleen Golding (2:17.19), Triton’s Claire Donan (2:17.55), and Mason Manta Rays’ Hannah Foster (2:18.55) were sixth through eighth.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Douglass, Kate   15 Chelsea Piers Aq  2:17.90    2:15.09   814   20  
    r:+0.79  28.82      1:05.16 (36.34)
        1:44.49 (39.33)     2:15.09 (30.60)
  2 Carter, Olivia   17 Enfinity Aquatic  2:17.92    2:15.12   813   17  
    r:+0.69  28.42      1:01.79 (33.37)
        1:43.69 (41.90)     2:15.12 (31.43)
  3 Romano, Kristen  17 Long Island Aqua  2:18.64    2:15.15   813   16  
    r:+0.79  29.16      1:03.06 (33.90)
        1:43.46 (40.40)     2:15.15 (31.69)
  4 Looney, Lindsay  16 Metroplex Aquati  2:18.05    2:15.74   802   15  
    r:+0.76  28.50      1:03.56 (35.06)
        1:45.12 (41.56)     2:15.74 (30.62)
  5 Dunn, Diana      17 Austin Swim Club  2:18.06    2:16.93   781   14  
    r:+0.74  30.24      1:05.25 (35.01)
        1:45.11 (39.86)     2:16.93 (31.82)
  6 Golding, Kathle  16 South Florida Aq  2:17.62    2:17.19   777   13  
    r:+0.70  29.00      1:04.65 (35.65)
        1:45.26 (40.61)     2:17.19 (31.93)
  7 Donan, Claire    15 Triton Swimming-  2:18.35    2:17.55   771   12  
    r:+0.67  30.43      1:05.96 (35.53)
        1:45.12 (39.16)     2:17.55 (32.43)
  8 Foster, Hannah   17 Mason Manta Rays  2:18.80    2:18.55   754   11  
    r:+0.64  29.48      1:05.25 (35.77)
        1:46.56 (41.31)     2:18.55 (31.99)

Men’s 200 IM

The brothers Foster continued to dominate the Speedo Junior Nationals with a top showing in the men’s 200 IM. The two brothers, Carson and Jake, entered as the top two seeds and concluded the meet in the same fashion. The two represent Mason Manta Rays and posted times of 2:01.97 and 2:02.88 respectively. Their times rank as the sixth and ninth fastest all-time for the 15-16 age group.

Shaine Casas of Nitro Swimming turned in a third place finish of 2:03.06, followed closely by Braden Vines (2:03.76) of the City of Midland.

Magnolia Aquatic’s Alberto Gomez grabbed fifth with a 2:04.43, while Lexington Dolphins’ Zach Hils was sixth with a 2:05.09.

Alexei Sancov of Terrapins and Tal Davis of Team Greenville posted times of 2:05.10 and 2:05.83 for seventh and eighth.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Foster, Carson   15 Mason Manta Rays  2:02.23    2:01.97   816   20  
    r:+0.71  25.96        56.45 (30.49)
        1:32.98 (36.53)     2:01.97 (28.99)
  2 Foster, Jake     16 Mason Manta Rays  2:04.00    2:02.88   798   17  
    r:+0.71  26.17        58.84 (32.67)
        1:33.46 (34.62)     2:02.88 (29.42)
  3 Casas, Shaine    17 Nitro Swimming-S  2:04.35    2:03.06   794   16  
    r:+0.68  25.59        56.96 (31.37)
        1:33.61 (36.65)     2:03.06 (29.45)
  4 Vines, Braden    17 City Of Midland-  2:04.48    2:03.76   781   15  
    r:+0.66  26.55        59.10 (32.55)
        1:34.11 (35.01)     2:03.76 (29.65)
  5 Gomez, Alberto   17 Magnolia Aquatic  2:05.43    2:04.43   769   14  
    r:+0.66  26.49        57.96 (31.47)
        1:35.12 (37.16)     2:04.43 (29.31)
  6 Hils, Zach       16 Lexington Dolphi  2:05.77    2:05.09   756   13  
    r:+0.73  26.70        57.71 (31.01)
        1:35.61 (37.90)     2:05.09 (29.48)
  7 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T  2:05.03    2:05.10   756   12  
    r:+0.66  25.78        57.80 (32.02)
        1:35.77 (37.97)     2:05.10 (29.33)
  8 Davis, Tal       18 Team Greenville-  2:05.87    2:05.83   743   11  
    r:+0.74  27.63        59.79 (32.16)
        1:37.18 (37.39)     2:05.83 (28.65)

Women’s 1500 Free

Erica Sullivan of the Sandpipers of Nevada cruised well ahead of the competition in the final heat of the women’s 1500 free. Sullivan quickly jumped to the front of the pack and never looked back, finishing first my almost ten full seconds with a time of 16:21.74.

Taylor Ault of La Mirada Armada grabbed second overall with a time of 16:31.55, followed by Colorado Springs’ Kate Sanderson and her time of 16:33.48.

The Fish’s Madelyn Donohoe took fourth overall with a time of 16:37.58, while fifth went to Sullivan’s teammate Reese Lamph (16:40.93).

Egg Harbor’s Maggie Wallace (16:46.30), Bolles School’s Kensey McMahon (16:46.61), and Gulliver’s Marcella Ruppert-Gomez (16:47.38) rounded out the top eight.

  1 Sullivan, Erica  16 Sandpipers Of Ne 16:25.92   16:21.74   861   20  
    r:+0.69  29.70      1:01.32 (31.62)
        1:33.50 (32.18)     2:05.73 (32.23)
        2:38.26 (32.53)     3:10.95 (32.69)
        3:43.78 (32.83)     4:16.89 (33.11)
        4:49.73 (32.84)     5:23.02 (33.29)
        5:56.62 (33.60)     6:29.82 (33.20)
        7:02.60 (32.78)     7:35.52 (32.92)
        8:08.27 (32.75)     8:41.13 (32.86)
        9:13.98 (32.85)     9:46.85 (32.87)
       10:19.68 (32.83)    10:52.78 (33.10)
       11:25.42 (32.64)    11:58.31 (32.89)
       12:31.10 (32.79)    13:03.98 (32.88)
       13:37.16 (33.18)    14:10.17 (33.01)
       14:43.08 (32.91)    15:16.27 (33.19)
       15:49.09 (32.82)    16:21.74 (32.65)
  2 Ault, Taylor     18 La Mirada Armada 16:30.36   16:31.55   836   17  
    r:+0.73  29.80      1:02.31 (32.51)
        1:35.19 (32.88)     2:08.33 (33.14)
        2:41.48 (33.15)     3:14.59 (33.11)
        3:47.89 (33.30)     4:21.03 (33.14)
        4:54.08 (33.05)     5:27.26 (33.18)
        6:00.42 (33.16)     6:33.59 (33.17)
        7:06.86 (33.27)     7:40.06 (33.20)
        8:13.27 (33.21)     8:46.44 (33.17)
        9:19.67 (33.23)     9:52.99 (33.32)
       10:26.28 (33.29)    10:59.81 (33.53)
       11:33.09 (33.28)    12:06.29 (33.20)
       12:39.51 (33.22)    13:12.88 (33.37)
       13:46.20 (33.32)    14:19.41 (33.21)
       14:52.54 (33.13)    15:25.96 (33.42)
       15:59.27 (33.31)    16:31.55 (32.28)
  3 Sanderson, Kate  17 Colorado Springs 16:44.13   16:33.48   831   16  
    r:+0.82  31.08      1:04.27 (33.19)
        1:37.82 (33.55)     2:11.23 (33.41)
        2:44.60 (33.37)     3:18.01 (33.41)
        3:51.06 (33.05)     4:24.44 (33.38)
        4:57.41 (32.97)     5:30.50 (33.09)
        6:03.43 (32.93)     6:36.38 (32.95)
        7:09.55 (33.17)     7:42.76 (33.21)
        8:16.20 (33.44)     8:49.56 (33.36)
        9:22.80 (33.24)     9:55.93 (33.13)
       10:29.12 (33.19)    11:02.24 (33.12)
       11:35.37 (33.13)    12:08.38 (33.01)
       12:41.45 (33.07)    13:14.63 (33.18)
       13:47.55 (32.92)    14:21.16 (33.61)
       14:54.52 (33.36)    15:27.93 (33.41)
       16:01.24 (33.31)    16:33.48 (32.24)

Women’s 50 Free

There was no stopping Anya Goeders of Mako Swim Team in finals of the women’s 50 free. The 16-year-old jumped to an early lead and propelled ahead of the competition, winning by half a body length with a 25.26.

Grace Ariola of Waves Bloomington turned in a second place finish of 25.38, while Chelsea Piers’ Kate Douglass rounded out the top three with a 25.38.

Indiana Swim Team’s Grace Haskett and Magnolia’s Lucie Nordmann tied for fourth overall with matching times of 25.69.

Lauren Pitzer of Lakeside delivered a sixth place finish of 25.86, followed by Wichita’s Megan Keil’s 25.96.

Club Seminole’s Nika Blank completed the top eight with a time of 25.98.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Goeders, Anya    16 Mako Swim Team-I    25.65      25.26   829   20  
         r:+0.71                       
  2 Ariola, Grace    17 Waves Bloomingto    25.75      25.38   817   17  
         r:+0.64                       
  3 Douglass, Kate   15 Chelsea Piers Aq    25.66      25.54   802   16  
         r:+0.74                       
  4 Haskett, Grace   18 Indiana  Swim Te    25.81      25.69   788   14.5
         r:+0.68                       
  4 Nordmann, Lucie  17 Magnolia Aquatic    25.71      25.69   788   14.5
         r:+0.68                       
  6 Pitzer, Lauren   18 Lakeside Aquatic    26.00      25.86   772   13  
         r:+0.68                       
  7 Keil, Megan      17 Wichita Aqua Sho    26.04      25.96   763   12  
         r:+0.68                       
  8 Blank, Nika      18 Club Seminole-FL    25.80      25.98   762   11  
         r:+0.68                       

Men’s 50 Free

The men’s splash and dash was anyone’s race heading into the final 15-meters, but Sid Farber of Portland Aquatics turned up the heat. Farber stopped the clock at a final time of 22.89, out-touching Bolles’ Will Davis by .10 seconds. Davis claimed second overall with a 22.99.

Nitro Swimming’s Shaine Casas collected his second bronze of the day with a 23.05 showing.

Blaise Vera of Mississippi Makos took fourth overall with a time of 23.31, followed closely by Mason Manta Rays’ Adam Chaney’s 22.38.

SwimMAC’s Will Chan (23.42), Nation’s Capital’s Brandon Hamblin (23.60), and SwimUnited’s David Madej (23.63) finished sixth through eighth.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Farber, Sid      18 Portland Aquatic    23.09      22.89   762   20  
         r:+0.75                       
  2 Davis, Will      17 Bolles School Sh    22.99      22.99   752   17  
         r:+0.65                       
  3 Casas, Shaine    17 Nitro Swimming-S    23.27      23.05   746   16  
         r:+0.68                       
  4 Vera, Blaise     18 Mississippi Mako    23.35      23.31   721   15  
         r:+0.66                       
  5 Chaney, Adam     15 Mason Manta Rays    23.29      23.38   715   14  
         r:+0.67                       
  6 Chan, Will       17 SwimMAC Carolina    23.44      23.42   711   13  
         r:+0.68                       
  7 Hamblin, Brando  17 Nation's Capital    23.63      23.60   695   12  
         r:+0.65                       
  8 Madej, David     17 SwimUnited-LE       23.63      23.63   692   11  
         r:+0.64

Men’s 800 Free

The individual events of the meet concluded just as they started – with a new meet record. Johannes Calloni of Scarlet Aquatics powered to a new record in the men’s 800 free, stopping the clock at a time of 8:01.63. His time bests the previous meet record of 8:01.75 set in 2006 by Chad La Tourette of Mission Viejo.

Lakeside’s Alexander Zettle posted a second place finish of 8:03.30, while Pleasanton’s Lleyton Plattel was third with a time of 8:11.39.

Brennan Gravley of the Sandpipers of Nevada finished fourth with a time of 8:11.72, followed by North Carolina’s Thomas Bretzmann’s 8:13.36.

SwimMAC’s Curtis Wiltsey (8:13.83), Episcopal’s Ivan Puskovitch (8:14.50), and Nation’s Capital’s Lane Stone (8:14.68) completed the top eight.

 1 Calloni, Johann  17 Scarlet Aquatics  8:02.77    8:01.63M  827   20  
    r:+0.83  28.08        58.21 (30.13)
        1:28.39 (30.18)     1:58.68 (30.29)
        2:29.00 (30.32)     2:59.18 (30.18)
        3:29.53 (30.35)     3:59.73 (30.20)
        4:29.89 (30.16)     5:00.17 (30.28)
        5:30.50 (30.33)     6:00.97 (30.47)
        6:31.12 (30.15)     7:01.52 (30.40)
        7:31.79 (30.27)     8:01.63 (29.84)
  2 Zettle, Alexand  17 Lakeside Aquatic  8:17.62    8:03.30   818   17  
    r:+0.83  27.48        57.64 (30.16)
        1:27.87 (30.23)     1:58.51 (30.64)
        2:29.00 (30.49)     2:59.99 (30.99)
        3:30.87 (30.88)     4:01.45 (30.58)
        4:31.90 (30.45)     5:02.39 (30.49)
        5:32.58 (30.19)     6:03.03 (30.45)
        6:33.56 (30.53)     7:03.85 (30.29)
        7:33.87 (30.02)     8:03.30 (29.43)
  3 Plattel, Lleyto  15 Pleasanton Seaha  8:09.74    8:11.39   778   16  
    r:+0.70  27.94        58.46 (30.52)
        1:28.97 (30.51)     1:59.88 (30.91)
        2:31.06 (31.18)     3:02.28 (31.22)
        3:33.68 (31.40)     4:04.88 (31.20)
        4:36.14 (31.26)     5:06.93 (30.79)
        5:38.34 (31.41)     6:09.81 (31.47)
        6:41.06 (31.25)     7:12.15 (31.09)
        7:42.55 (30.40)     8:11.39 (28.84)

Comments Off on Johannes Calloni’s Meet Record Highlights Day 5 Finals of Speedo Junior Nationals

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here