Jeffco Hurricanes Win Team Title at Four Corners Speedo Sectionals

Photo Courtesy: Jeffco Hurricanes Twitter

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

Speedo Sectionals Four Corners concluded this evening with night four of finals. Jeffco Hurricanes won with an overall team score of 647.5. Highlands Ranch Aquatics finished in second place as a team with 617 points, 608 of which were scored by the women’s team. Third place overall went to University of Denver Hilltoppe with 566 points.

24-year-old Olympian Breeja Larson took home a third first-place finish in the women’s 200 IM to start the session, touching the wall in a quick 1:57.70, five seconds ahead of the field. Second place went to Delaney Smith of Highland Ranch Aquatics in 2:02.41. Phoenix Swim Club’s Savanna Carlson finished in the third spot with a time of 2:03.98.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Larson, Breeja         24 UN-01-MR          2:02.47    1:57.70  
  2 Smith, Delaney         17 HRA-CO            2:03.19    2:02.41  
  3 Carlson, Savanna       18 PSC-AZ            2:06.30    2:03.98  
  4 McBratney, Katie       16 FORK-AZ           2:04.68    2:04.61  
  5 Carlson, Sydney        16 PSC-AZ            2:06.12    2:04.74  
  6 Van Law, Patricia      18 HRA-CO            2:06.51    2:05.32  
  7 Lessing, Amelie        15 FAC-CO            2:04.81    2:05.63  
  8 White, Rhyan           17 WFFM-UT           2:04.59    2:06.65  

Pikes Peak Athletics’ Daniel Carr won the fast A-final of the men’s 200 IM in dominating fashion, with a time of 1:45.94. Carr’s time was two and a half seconds ahead of second-place Jeffco Hurricanes’ Michael Zarian‘s time of 1:48.38. The top two were the only athletes under 1:50.00, as Jarod Arroyo of Pitchfork Aquatics took third in 1:51.12.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Carr, Daniel           18 PPA-CO            1:49.35    1:45.94  
  2 Zarian, Michael        18 JH-CO             1:49.84    1:48.38  
  3 Arroyo, Jarod          16 FORK-AZ           1:52.27    1:51.12  
  4 Goodwin, William       16 TOPS-CO           1:52.52    1:51.91  
  5 Olson, Gavin           15 FST-CO            1:52.79    1:52.02  
  6 Jessen, Blayze         17 TOPS-CO           1:53.62    1:52.49  
  7 Coen, Ty               17 DSA-CO            1:53.89    1:53.07  
  8 Holler, Pierce         16 LOBO-NM           1:53.61    1:53.36  

Next came the distance event of the evening, the 1650 freestyle. Kate Sanderson of Colorado Springs Swim Team took first place by a large margin of 26 seconds, finishing in a time of 16:20.34. Brittney Beetcher of RallySport Aquatic Club’s time of 16:46.85 garnered her second-place honors, with third-place Lindsey Soule of Corvallis Aquatic Team close behind in 16:52.55.

 Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanderson, Kate        17 CSST-CO          16:34.06   16:20.34  
  2 Beetcher, Brittney     18 RACE-CO          16:41.29   16:46.85  
  3 Soule, Lindsey         16 CAT-OR           16:54.70   16:52.55  
  4 Johnson, Holli         17 PSC-AZ           17:22.47   16:52.71  
  5 Lessing, Amelie        15 FAC-CO           17:03.57   16:54.45  
  6 Bernier, Allison       14 CAQ-NM           16:48.79   16:57.62  
  7 McDonald, Audrey       15 PCS-UT           17:14.36   17:05.89  
  8 Liera, Daniela         17 FORD-AZ          17:05.34   17:09.42

University of Arizona-bound Brooks Fail of Tucson Ford Dealers Aquatics, the 500 champion, notched another distance win in the men’s event with a best time of 15:03.57, winning by almost 30 seconds. Ryan King of Montrose Marlins Swim Club finished in second place, stopping the clock in 15:31.83. Third place went to Quinton Pierce of Jeffco Hurricanes with his time of 15:39.43.

 Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Fail, Brooks           17 FORD-AZ          15:07.58   15:03.57  
  2 King, Ryan             16 MM-CO            15:28.55   15:31.83  
  3 Pierce, Quinton        16 JH-CO            15:49.58   15:39.43  
  4 Pekarske, Scott        15 FORD-AZ          16:03.59   15:42.92  
  5 Nikolaev, Alexander    17 FORD-AZ          15:51.86   15:42.94  
  6 Zang, Brent            18 FORD-AZ          16:02.71   15:46.29  
  7 Rock, Nathan           18 RACE-CO          15:51.41   15:49.43  
  8 Jessen, Blayze         17 TOPS-CO          15:58.72   16:00.23

Swimming unattached, Larson stepped up yet again, winning the women’s 50 freestyle in 22.62. Kylie Andrews of Foothills Swim Team finished second in 23.18, while 15-year-old Meredith Rees of Pikes Peak Athletics finished third in 23.34.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Larson, Breeja         24 UN-01-MR            23.21      22.62  
  2 Andrews, Kylie         17 FST-CO              23.50      23.18  
  3 Rees, Meredith         15 PPA-CO              23.47      23.34  
  4 Jones, Natalie         16 CAQ-NM              23.74      23.38  
  5 Quist, Kennidy         17 ASP-CO              23.77      23.59  
  6 Vianco, Sara           17 LOBO-NM             23.52      23.74  
  7 Houlton, Hannah        16 FORD-AZ             23.84      23.89  
  8 Vananne, Gabreece      15 TOPS-CO             23.90      24.00  

There was a tie for first place in the men’s 50 freestyle, between Corvallis Aquatic Team’s Casey McEuen and University of Denver Hilltoppe’s Keegan Bundy. Both swimmers sprinted to a time of 20.77. Third place went to Clay Stoddard Phoenix Swim Club in 20.89.

                        === A - Final ===                         
 
  1 McEuen, Casey          17 CAT-OR              21.02      20.77  
  1 Bundy, Keegan          18 TOPS-CO             21.15      20.77  
  3 Stoddard, Clay         17 PSC-AZ              21.29      20.89  
  4 Simon, Christian       16 WFFM-UT             21.45      20.95  
  5 Knights, Seth          20 SWS-AZ              21.29      20.96  
  6 Shaw, Jared            18 RAYS-AZ             21.07      21.00  
  7 Masei, Micah           17 CAT-OR              21.28      21.14  
  7 Li, Justin             18 JH-CO               21.38      21.14

To finish off a weekend of fast swimming, Highland Ranch Aquatics’ B-squad of Elsa Litteken, Holley Dennis, Alex Reddington, and Kaitlin Nats combined to beat their A-relay and finish first in the women’s 400 medley relay with a time of 3:44.10. Highland Ranch’s A-team of Natalie Arky, Emma Spotts, Madison Hoehn, and Smith finished in a close second with their swim of 3:44.40. Third place went to Kaitlyn McCoy, Lara Gemar, Katie Higgins, and Elisa Rodriguez of Phoenix Swim Club, who finished in 3:46.70.

 Event 37  Women 400 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 HRA-CO  'B'                         3:50.14    3:44.10  
     1) Litteken, Elsa 17             2) Dennis, Holley 14            
     3) Reddington, Alex 18           4) Nats, Kaitlin 17             
  2 HRA-CO  'A'                         3:45.51    3:44.40  
     1) Arky, Natalie 17              2) Spotts, Emma 17              
     3) Hoehn, Madison 17             4) Smith, Delaney 17            
  3 PSC-AZ  'A'                         3:49.87    3:46.70  
     1) McCoy, Kaitlyn 17             2) Gemar, Lara 17               
     3) Higgins, Katie 18             4) Rodriguez, Elisa 17          
  4 JH-CO  'A'                          3:48.02    3:47.03  
     1) Tapley, Riley 15              2) McDonald, Katherine 18       
     3) Lanaghen, Kimberly 16         4) Kenchel, Katelyn 18          
  5 BEND-OR  'A'                        3:49.02    3:49.27  
     1) Ferrin, Elliyanna 17          2) Brockman, Emily 16           
     3) Brady, Emma 15                4) Bright, Kennedy 18           
  6 CSST-CO  'A'                        3:50.35    3:50.51  
     1) Clarke, Catriona 17           2) Chen, Edenna 15              
     3) Clarke, Allana 17             4) Jones, Lainee 17             
  7 JH-CO  'B'                          3:51.89    3:51.02  
     1) Sale, Lauren 17               2) Crane, Christina 16          
     3) Coughlin, Kara 18             4) Chinn, Cailen 17             
  8 TOPS-CO  'A'                        3:54.99    3:54.01  
     1) Silver, Sydney 14             2) Moden, Sarah 16              
     3) Vananne, Gabreece 15          4) Younger, Anne 17

University of Denver Tilltoppe finished first on the men’s side, as Bundy, William Goodwin, Seth Hendrix, and Ryan Peterson combined for a five-second drop from their seed time and a time of 3:22.58. The efforts of Gavin Olson, Jack Moranetz, Gordon Pexton, and Payton Sage resulted in a time of 3:23.98 and a second-place finish for Foothills Swim team. Jeffco Hurricanes’ team of Nicholas Fox, Pierce, Zarian, and Justin Li finished third with a time of 3:24.87, Zarian splitting an impressive 47.81 on the butterfly leg.

 Event 38  Men 400 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 TOPS-CO  'A'                        3:27.82    3:22.58  
     1) Bundy, Keegan 18              2) Goodwin, William 16          
     3) Hendrix, Seth 17              4) Peterson, Ryan 16            
  2 FST-CO  'A'                         3:25.67    3:23.98  
     1) Olson, Gavin 15               2) Moranetz, Jack 16            
     3) Pexton, Gordon 17             4) Sage, Payton 17              
  3 JH-CO  'A'                          3:26.89    3:24.87  
     1) Fox, Nicholas 16              2) Pierce, Quinton 16           
     3) Zarian, Michael 18            4) Li, Justin 18                
  4 FORD-AZ  'A'                        3:33.02    3:25.12  
     1) Fail, Brooks 17               2) Mulay, Sam 17                
     3) Barberii, Drake 16            4) Orr, Erik 18                 
  5 CSST-CO  'A'                        3:29.98    3:26.53  
     1) Ayotte, Griffin 16            2) Bennett, Andrew 16           
     3) Leach, Kyle 17                4) Bloyd, Brenan 17             
  6 PSC-AZ  'A'                         3:26.84    3:27.43  
     1) Milovanovic, Mateja 14        2) Schramm, Patrick 17          
     3) Frakes, Anthony 17            4) Stoddard, Clay 17            
  7 FORK-AZ  'A'                        3:29.26    3:28.21  
     1) Arroyo, Jarod 16              2) Beauchamp, Aaron 17          
     3) Chun, Seth 16                 4) Spindler, Archie 16          
  8 PPA-CO  'A'                         3:35.30    3:28.45  
     1) Birnbaum, Jerry 18            2) Carr, Daniel 18              
     3) Lehman, Calum 16              4) Morton, Seth 17

Splits can be found on Meet Mobile, under Western Zone Sectionals.

1 Comment

1 comment

  1. avatar
    Bill Easter

    I am so proud of our swim team. Great Job!

Author: Ailish Dougherty

avatar
Ailish Dougherty is a sophomore at Tufts University where she is majoring in Child Study and Human Development on the pre-med track. She swims distance freestyle for their Division III program in the NESCAC.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here