It’s the Bradley Ally Show on Day 3 of Juniors

By Josh Jeffrey

ORLANDO, April 9. DAY Three at the NCSA Junior Nationals in Orlando could just as easily be called The Bradley Ally Show, as the Fort Lauderdale swimmer put on an impressive show of versatility.

Sixteen year-old Brooke Bishop is showing promise as the potential heir of California's sprinting prowess after a win in the women's 100 freestyle tonight. As the only swimmer in the field to split under 24 (23.80) for the first 50, it became evident quickly that no one would be able to catch her. Bishop touched in a time of 49.80, just over a tenth off the Junior National record. In second was Skye Elbert of Arizona Desert Fox at 50.83, followed by Nikki Laffel of Nebcuda (51.38). Twelve swimmers in total finished with a time better than 52 seconds, including 12 year-old NAG prodigy Katie Riefenstahl of Trident, whose 51.91 was good enough for 12th place.

In the men's 100 freestyle, three swimmers were fairly evenly matched throughout the race until the final 25, when 17 year-old Joe Doyle of New Albany took the lead and nabbed first place with a time of 45.47. Not far behind was second place Daniel Penniman of Greater Pensacola (45.61), third place went to Suburban's William Marcum (45.85). Twelve swimmers finished with a time better than 47 seconds.

Stanford Covington's Brooke Bishop was back in action just an event later in the women's 100 backstroke, and again, she was the class of the field, splitting her final 50 nearly a full second better than all other competitors. At the wall, Bishop touched for a new Junior National record in 54.50, five hundredths ahead of the record previously set last year by Connie Brown, who incidentally finished second in this race, well off the pace of her previous record-setting best at 55.61. Third place went to Magnus' Erica Meissner in 56.20.

The top five finishers all qualified for Senior Nationals, and 12-year old Katie Riefenstahl was just two hundredths off the cut, finishing 9th at 56.51, only a quarter second off Olympic champ Beth Botsford's 1994 NAG standard of 56.23. Definitely a swimmer to watch in the future.

Another swimmer to watch is Fort Lauderdale's Bradley Ally, a 16 year-old who after placing second in the 200 fly and winning the 400 IM last night, came back to win the men's 100 back handily this evening, touching in 50.11 to second place Jeff Leath of Poseidon's 50.95. Third place went to Rockville-Montgomery's Kevin Mukri in 51.12.

The women's 50 butterfly was an interesting race as 16 year-old Katie Fritsch of Bernal's Gators won the event in 25.08, but the fastest time was actually posted in the B final by 16 year-old Karen Guilkey of North Carolina's Tar Heel Aquatic Club. After missing finals by 2-hundredths of a second, Guilkey stormed home to win the B final by more than half a second, posting a finishing time of 25.04. Second place went to Curl-Burke's Megan Newell (25.39), with Magnus' Erica Meissner, who notched third place just a few minutes prior in the 100 back, finishing third here as well (25.48).

The men's 50 butterfly was won by 16-year old Joseph Redmon of Southern Crescent Swim Club in 22.39, just four-hundredths ahead of second place Scott Beard of Poseidon (22.43). Bradley Ally of Fort Lauderdale, with only the women's 50 fly between this and his win in the 100 back, was third at 22.57.

Stephanie Anderson of Arizona Desert Fox staked her supremacy in distance events after leading the women's 500 freestyle from the first 50 and never being challenged, finishing at 4:48.99, more than four seconds ahead of second place Nicole Weatherman of California's Beach Heatwave (4:53.38). Molly Houlton of Tuscon Ford, last night's 400 IM record breaker, was third at 4:54.22.

Dayton Raider John Koehler also took the distance double, but in a much closer race than his 1000 on Monday night. Brooks Stovall of Memphis Tiger gave him all he could handle from the first 50 to the wall, but Koehler's touch proved to be the deciding factor, and also gave him the win, 4:26.08 to Stovall's 4:26.34. Third place went to–you guessed it–Fort Lauderdale's Bradley Ally in 4:30.31.

Sixteen year-old Alicia Jensen of Team Foxjet took top honors in the 200 breaststroke, pulling away with a stellar third 50. No one was able to keep up with her punishing pace, as she finished nearly three seconds ahead of her nearest competitor. Jensen hit the pads at 2:15.78, ahead of Islamorada's Mhyria Miller (2:18.62). Amilee Smith of Rockville-Montgomery was third in 2:19.10.

The men's 200 breaststroke saw another commanding performance by the most versatile swimmer at the meet: Fort Lauderdale's 16 year-old wonder, Bradley Ally. Having only the women's 200 breast to rest after finishing third in the 500 free, Ally never let up, leading by 2 seconds at the 150, and more than FOUR full seconds at the finish. It wasn't even close. Ally's time of 2:00.18 seconds was another Senior National qualifying standard, and just over a half second away from the Junior National record. All the more impressive considering his swims earlier in the evening. Is there anything this kid can't do?

Second place went to Curl-Burke's Mike Ott (2:04.42), in a fight to the finish with Southern Crescent's Billy Jamerson, 50 breast recordbreaker, who finished just a hundredth behind Ott at 2:04.43.

Just as with last night, the ladies of Bernal's Gators "A" squad are proving their relay dominance. In the women's 400 free relay, Chase Butler, Jessica Aiello, Annie Kelley, and Karen Gately combined to win with a time of 3:28.20, more than a second and a half ahead of their nearest competitors, the New England Barracudas (3:29.63), followed by Curl-Burke for third (3:30.63).

The men's 400 free relay was won by Fort Lauderdale "A", led by team workhorse Bradley Ally, this time in a much more punctuated win than last night's nailbiting 200 medley relay. Ally, Perry Bullock, Matt Coan, and Bryce Clough hit the wall at 3:05.68, over a second ahead of the men from Curl-Burke (3:06.90), while Pine Crest was third (3:07.82).

A correction to last night's results: The winning team from Fort Lauderdale's "A" squad in the men's 200 medley relay was reported with the incorrect team members due to a meet administration error. The correct team members were: Bradley Ally, Perry Bullock, Luis Thula, and Matt Coan.

Competition resumes Thursday and continues through Friday.

2003 NCSA Junior National Championships –
4/7/2003 to 4/11/2003
Orlando, Florida

25 yard pool

RESULTS

Day Three: April 9, 2003

Event 7 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 49.69
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covingt-PC 49.92 49.80 20
23.80 49.80 (26.00)
2 Elbert, Skye S 15 AZ Desert Fox-AZ 50.84 50.83 17
24.38 50.83 (26.45)
3 Laffel, Nikki L 17 Nebcuda-NE 51.57 51.38 16
24.58 51.38 (26.80)
4 Nauta, Chelsea B 14 Tampa Bay Aquat-FL 51.71 51.40 15
24.95 51.40 (26.45)
5 Gyuris, Vanda R 14 Un-Conejo Simi-CA 51.62 51.71 14
24.87 51.71 (26.84)
6 Brown, Connie M 18 UN-NE 51.53 51.79 13
24.75 51.79 (27.04)
7 Johnson, Elizabeth A 15 Un-Sierramarlins-SN 51.81 51.86 12
25.04 51.86 (26.82)
8 Finegan, Katherine M 15 Curl-Burke-PV 51.82 52.06 11
24.81 52.06 (27.25)
B – Final
9 Wentworth, Clarissa L 17 Dayton Raiders-OH 51.83 51.73 9
25.14 51.73 (26.59)
10 Colson, Stephanie C 17 Nebcuda-NE 52.33 51.81 7
24.72 51.81 (27.09)
11 Gately, Karen N 17 Bernal's Gators-NE 51.83 51.88 6
24.93 51.88 (26.95)
12 Riefenstahl, Katie S 12 Trident-MA 51.95 51.91 5
25.13 51.91 (26.78)
13 Forelli, Krissy A 15 Un-Ghp-Pm-PN 52.51 51.99 4
25.10 51.99 (26.89)
14 Carter, Austen L 16 Team Greenville-SC 52.17 52.31 3
25.16 52.31 (27.15)
15 Verdin, Emily F 17 Ft. Belvior-PV 52.24 52.34 2
25.38 52.34 (26.96)
16 Whitson, Kerry B 18 Dayton Raiders-OH 51.92 52.58 1
25.59 52.58 (26.99)

Event 8 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 44.64
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Doyle, Joe G 17 New Albany-OH 45.81 45.47 20
21.75 45.47 (23.72)
2 Penniman, Daniel L 16 Greater Pensacol-SE 45.79 45.61 17
21.73 45.61 (23.88)
3 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 45.99 45.85 16
21.89 45.85 (23.96)
4 Forbes, Alex K 15 Centralfloridaaq-FL 46.24 46.07 15
22.44 46.07 (23.63)
5 Irvin, Brett C 18 Pine Crest-FG 46.52 46.11 14
22.27 46.11 (23.84)
6 Sands, John T 17 New Albany-OH 46.22 46.27 13
21.99 46.27 (24.28)
7 Quinn, Pat C 16 Pine Crest-FG 46.45 46.30 12
22.41 46.30 (23.89)
8 Carpenter, Jay J 17 Clearwater Aquat-FL 46.67 46.51 11
22.53 46.51 (23.98)
B – Final
9 Pritchett, Poston E 18 Tar Heel Aquatic-NC 46.83 46.41 9
21.81 46.41 (24.60)
10 McCabe, Ryan C 18 Rockville-Montgo-PV 46.85 46.83 7
22.51 46.83 (24.32)
11 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 46.91 46.90 6
22.71 46.90 (24.19)
12 Brenneman, Adam L 18 Curl-Burke-PV 46.86 46.95 5
22.29 46.95 (24.66)
13 Tappis, Chris J 18 Rockville-Montgo-PV 46.95 47.12 4
22.59 47.12 (24.53)
14 Farnham, Adam T 17 Tidal Wave-GA 46.97 47.16 2.5
22.74 47.16 (24.42)
14 Vivo, Jeffrey 17 Metro Aquatic Mi-FG 46.93 47.16 2.5
22.37 47.16 (24.79)
16 Swanson, Corey W 14 Magnus-NE 46.69 47.18 1
22.55 47.18 (24.63)

Event 11 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: # 54.55
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covingt-PC 55.97 54.50# 20
26.62 54.50 (27.88)
2 Brown, Connie M 18 UN-NE 56.02 55.61 17
26.91 55.61 (28.70)
3 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 56.54 56.20 16
27.69 56.20 (28.51)
4 Elbert, Skye S 15 AZ Desert Fox-AZ 56.45 56.39 15
27.74 56.39 (28.65)
5 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 56.53 56.43 14
27.85 56.43 (28.58)
6 Verdin, Emily F 17 Ft. Belvior-PV 56.42 56.57 13
27.88 56.57 (28.69)
7 Fritsch, Katie L 16 Bernal's Gators-NE 56.28 56.84 12
27.21 56.84 (29.63)
8 Christensen, Mei L 14 Curl-Burke-PV 56.73 57.46 11
27.75 57.46 (29.71)
B – Final
9 Riefenstahl, Katie S 12 Trident-MA 57.03 56.51 9
27.68 56.51 (28.83)
10 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 57.46 57.29 7
27.95 57.29 (29.34)
11 McCloskey, Moira C 17 Atlantic City AC-MA 57.98 57.64 6
28.11 57.64 (29.53)
12 Cheng, Genie J 17 Un-Conejo Simi-CA 57.31 57.65 5
27.48 57.65 (30.17)
13 Brush, Emily B 18 Bernal's Gators-NE 57.48 57.79 4
28.11 57.79 (29.68)
14 Tang, Mindy L 17 Swim Carolina-NC 58.23 57.93 3
28.30 57.93 (29.63)
15 Groblewski, Lauren R 17 Team Greenville-SC 57.49 58.50 2
28.65 58.50 (29.85)
16 Miller, Allison L 16 YMCA TeamOrlando-FL 58.26 58.58 1
28.28 58.58 (30.30)

Event 12 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: # 49.01
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 51.11 50.11 20
24.21 50.11 (25.90)
2 Leath, Jeff K 17 PoseidonSwimming-VA 51.35 50.95 17
24.91 50.95 (26.04)
3 Mukri, Kevin S 17 Rockville-Montgo-PV 51.53 51.12 16
25.15 51.12 (25.97)
4 Floyd, Travis B 17 City Of Midland-WT 51.36 51.32 15
24.98 51.32 (26.34)
5 Brenneman, Adam L 18 Curl-Burke-PV 51.93 51.62 14
24.99 51.62 (26.63)
6 Dufek, Chris J 18 Curl-Burke-PV 51.77 51.72 13
25.19 51.72 (26.53)
7 Johnson, Grant S 18 Clearwater Aquat-FL 52.00 51.90 12
25.40 51.90 (26.50)
8 Hafkin, Josh V 14 Rockville-Montgo-PV 51.87 52.23 11
25.49 52.23 (26.74)
B – Final
9 Falk, Bjorn E 16 Magnus-NE 52.61 51.91 9
25.41 51.91 (26.50)
10 Russel, David P 16 Nebcuda-NE 52.47 52.21 7
25.53 52.21 (26.68)
11 McCallen, John R 15 Bellingham Bay-PN 52.04 52.51 6
25.61 52.51 (26.90)
12 Laabs, Keith L 17 Memphis Tigers-SE 52.45 52.62 5
25.75 52.62 (26.87)
13 Deweese, Ryan T 16 PoseidonSwimming-VA 52.56 52.93 4
25.83 52.93 (27.10)
14 Aitken, James S 16 Tar Heel Aquatic-NC 52.75 52.96 3
25.72 52.96 (27.24)
15 Crout, Jay H 18 Team Greenville-SC 52.46 53.04 2
25.72 53.04 (27.32)
16 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 52.98 53.73 1
26.26 53.73 (27.47)

Event 17 Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 24.92
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Fritsch, Katie L 16 Bernal's Gators-NE 25.20 25.08 20
2 Newell, Megan M 15 Curl-Burke-PV 25.31 25.39 17
3 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 25.88 25.48 16
4 Jackson, Summer M 16 Titans-PN 25.74 25.57 15
5 Christ, Dana M 13 Bba-Mi-MI 25.65 25.59 14
6 Lago, Jennifer M 16 Miami Swimming-FG 25.68 25.73 13
7 Brown, Connie M 18 UN-NE 25.57 25.78 12
8 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 25.88 25.86 11
B – Final
9 Guilkey, Karen E 16 Tar Heel Aquatic-NC 25.90 25.04 9
10 Raatz, Katherine A 14 AZ Desert Fox-AZ 25.95 25.68 7
11 Thompson, Emily P 17 Ford Aquatics-AZ 25.91 25.79 6
12 Gill, Meg B 18 PoseidonSwimming-VA 25.90 25.87 5
13 Kelley, Annie M 17 Bernal's Gators-NE 26.08 25.95 4
14 Gately, Karen N 17 Bernal's Gators-NE 26.18 26.08 3
15 Claflin, Jessica L 15 Trinity Prep-FL 26.10 26.14 2
16 Niemeyer, Victoria M 17 Tar Heel Aquatic-NC 26.33 26.16 1

Event 18 Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 22.06
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Redmon, Joseph S 16 Southern Crescen-GA 22.93 22.39 20
2 Beard, Scott A 16 PoseidonSwimming-VA 22.81 22.43 17
3 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 23.20 22.57 16
4 Wright, T-Bone J 17 Bengal Tiger A.C-LA 22.99 22.61 15
5 Stovall, Gil G 16 Memphis Tigers-SE 22.77 22.78 14
6 Doyle, Joe G 17 New Albany-OH 22.75 22.83 13
7 Bernier, Evan L 16 Wave Aquatics-PN 23.23 23.04 11.5
7 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 22.96 23.04 11.5
B – Final
9 Beran, Kegan R 18 New Albany-OH 23.30 23.20 9
10 Walsh, JB B 16 Tidewater A C-VA 23.59 23.30 7
11 Quinn, Pat C 16 Pine Crest-FG 23.51 23.36 6
12 Hafkin, Josh V 14 Rockville-Montgo-PV 23.47 23.38 5
13 Broadbent, Dougie E 17 Bch Heatwave ST-CA 23.49 23.51 4
14 Farnham, Adam T 17 Tidal Wave-GA 23.75 23.71 3
15 Sands, John T 17 New Albany-OH 23.29 23.82 2
16 Pritchett, Poston E 18 Tar Heel Aquatic-NC 23.50 24.14 1

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 4:45.80
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Anderson, Stephanie J 18 AZ Desert Fox-AZ 4:52.62 4:48.99 20
26.17 54.65 (28.48) 1:23.70 (29.05) 1:53.18 (29.48) 2:22.32 (29.14) 2:51.77 (29.45) 3:21.03 (29.26) 3:50.90 (29.87)
4:20.31 (29.41) 4:48.99 (28.68)
2 Weatherman, Nicole M 17 Bch Heatwave ST-CA 4:56.03 4:53.38 17
26.71 55.97 (29.26) 1:25.90 (29.93) 1:55.84 (29.94) 2:25.70 (29.86) 2:55.59 (29.89) 3:25.40 (29.81) 3:55.07 (29.67)
4:24.64 (29.57) 4:53.38 (28.74)
3 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 4:56.16 4:54.22 16
27.37 56.64 (29.27) 1:26.57 (29.93) 1:56.60 (30.03) 2:26.76 (30.16) 2:56.91 (30.15) 3:27.05 (30.14) 3:56.91 (29.86)
4:26.29 (29.38) 4:54.22 (27.93)
4 Johnson, Elizabeth A 15 Un-Sierramarlins-SN 4:57.00 4:54.82 15
27.31 56.74 (29.43) 1:26.79 (30.05) 1:56.75 (29.96) 2:27.05 (30.30) 2:57.13 (30.08) 3:27.15 (30.02) 3:57.04 (29.89)
4:26.84 (29.80) 4:54.82 (27.98)
5 Nauta, Chelsea B 14 Tampa Bay Aquat-FL 4:58.35 4:54.91 14
27.40 57.03 (29.63) 1:27.09 (30.06) 1:57.05 (29.96) 2:27.26 (30.21) 2:57.22 (29.96) 3:27.11 (29.89) 3:57.22 (30.11)
4:26.93 (29.71) 4:54.91 (27.98)
6 Lesneski, Stacie J 17 Magnus-NE 4:56.82 4:55.72 13
26.80 56.09 (29.29) 1:26.02 (29.93) 1:55.95 (29.93) 2:26.14 (30.19) 2:56.11 (29.97) 3:26.18 (30.07) 3:56.32 (30.14)
4:26.33 (30.01) 4:55.72 (29.39)
7 Whitson, Kerry B 18 Dayton Raiders-OH 4:55.85 4:59.33 12
27.14 56.45 (29.31) 1:26.39 (29.94) 1:56.56 (30.17) 2:26.86 (30.30) 2:57.50 (30.64) 3:27.90 (30.40) 3:58.64 (30.74)
4:29.45 (30.81) 4:59.33 (29.88)
8 Spence, Whitney G 15 Un- Pacific Swim-CA 4:57.22 4:59.72 11
26.91 56.16 (29.25) 1:26.10 (29.94) 1:56.44 (30.34) 2:27.22 (30.78) 2:58.04 (30.82) 3:28.86 (30.82) 3:59.51 (30.65)
4:30.26 (30.75) 4:59.72 (29.46)
B – Final
9 Carter, Austen L 16 Team Greenville-SC 4:59.34 4:56.42 9
27.41 56.38 (28.97) 1:25.91 (29.53) 1:55.68 (29.77) 2:25.62 (29.94) 2:55.48 (29.86) 3:25.66 (30.18) 3:56.02 (30.36)
4:26.71 (30.69) 4:56.42 (29.71)
10 Bunch, Blakeley J 15 Bch Heatwave ST-CA 5:00.41 4:59.34 7
27.51 57.09 (29.58) 1:27.49 (30.40) 1:58.09 (30.60) 2:28.47 (30.38) 2:59.14 (30.67) 3:29.78 (30.64) 4:00.39 (30.61)
4:30.41 (30.02) 4:59.34 (28.93)
11 Robinson, Ashley R 15 Aquahawks-MV 4:59.03 4:59.39 6
27.18 56.69 (29.51) 1:26.44 (29.75) 1:56.86 (30.42) 2:27.24 (30.38) 2:57.50 (30.26) 3:28.15 (30.65) 3:58.62 (30.47)
4:29.55 (30.93) 4:59.39 (29.84)
12 Puschak, Jaclyn C 13 AZ Desert Fox-AZ 5:00.21 5:00.33 5
27.86 57.20 (29.34) 1:27.31 (30.11) 1:57.62 (30.31) 2:28.23 (30.61) 2:59.10 (30.87) 3:29.88 (30.78) 4:00.63 (30.75)
4:31.27 (30.64) 5:00.33 (29.06)
13 Warner, Caitlin K 15 Clearwater Aquat-FL 5:01.26 5:00.67 4
27.52 57.28 (29.76) 1:27.71 (30.43) 1:58.08 (30.37) 2:28.64 (30.56) 2:59.35 (30.71) 3:30.04 (30.69) 4:00.58 (30.54)
4:31.10 (30.52) 5:00.67 (29.57)
14 Wentworth, Clarissa L 17 Dayton Raiders-OH 5:00.53 5:00.87 3
26.80 56.46 (29.66) 1:27.10 (30.64) 1:57.72 (30.62) 2:27.97 (30.25) 2:58.34 (30.37) 3:29.03 (30.69) 4:00.05 (31.02)
4:30.98 (30.93) 5:00.87 (29.89)
15 McClurg, Hannah` L 16 Un- Pacific Swim-CA 5:00.32 5:04.18 2
26.74 56.62 (29.88) 1:27.28 (30.66) 1:57.97 (30.69) 2:28.82 (30.85) 2:59.77 (30.95) 3:30.85 (31.08) 4:02.14 (31.29)
4:33.50 (31.36) 5:04.18 (30.68)
16 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 4:59.76 5:06.64 1
27.45 57.84 (30.39) 1:29.02 (31.18) 2:00.20 (31.18) 2:31.01 (30.81) 3:02.02 (31.01) 3:33.31 (31.29) 4:04.60 (31.29)
4:35.84 (31.24) 5:06.64 (30.80)

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 4:24.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 4:30.12 4:26.08 20
24.11 50.11 (26.00) 1:16.84 (26.73) 1:44.05 (27.21) 2:11.48 (27.43) 2:39.09 (27.61) 3:06.49 (27.40) 3:33.90 (27.41)
4:00.94 (27.04) 4:26.08 (25.14)
2 Stovall, Brooks B 15 Memphis Tigers-SE 4:31.02 4:26.34 17
24.21 50.59 (26.38) 1:17.40 (26.81) 1:44.49 (27.09) 2:11.91 (27.42) 2:39.36 (27.45) 3:06.37 (27.01) 3:33.58 (27.21)
4:00.59 (27.01) 4:26.34 (25.75)
3 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 4:32.67 4:30.31 16
24.70 51.05 (26.35) 1:17.91 (26.86) 1:45.12 (27.21) 2:12.73 (27.61) 2:40.87 (28.14) 3:09.38 (28.51) 3:37.88 (28.50)
4:04.07 (26.19) 4:30.31 (26.24)
4 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 4:30.51 4:30.44 15
23.91 50.22 (26.31) 1:17.15 (26.93) 1:44.82 (27.67) 2:12.70 (27.88) 2:40.19 (27.49) 3:07.94 (27.75) 3:35.74 (27.80)
4:03.83 (28.09) 4:30.44 (26.61)
5 Piercey, Jason D 18 Dayton Raiders-OH 4:30.86 4:31.35 14
24.60 50.92 (26.32) 1:18.12 (27.20) 1:45.49 (27.37) 2:13.18 (27.69) 2:40.90 (27.72) 3:08.94 (28.04) 3:36.75 (27.81)
4:04.51 (27.76) 4:31.35 (26.84)
6 Nilsson, Eric T 15 Nebcuda-NE 4:35.16 4:33.19 13
25.26 52.33 (27.07) 1:19.57 (27.24) 1:46.95 (27.38) 2:14.14 (27.19) 2:41.72 (27.58) 3:09.61 (27.89) 3:37.80 (28.19)
4:05.64 (27.84) 4:33.19 (27.55)
7 Keenan, James N 17 Terrapins-PC 4:33.77 4:35.30 12
25.63 52.35 (26.72) 1:19.57 (27.22) 1:47.09 (27.52) 2:14.45 (27.36) 2:42.18 (27.73) 3:10.72 (28.54) 3:39.33 (28.61)
4:07.71 (28.38) 4:35.30 (27.59)
8 Meleski, Chris J 18 Curl-Burke-PV 4:35.67 4:35.46 11
25.54 53.04 (27.50) 1:20.67 (27.63) 1:48.59 (27.92) 2:16.44 (27.85) 2:44.47 (28.03) 3:12.64 (28.17) 3:41.18 (28.54)
4:09.33 (28.15) 4:35.46 (26.13)
B – Final
9 Owen, Philip L 17 AZ Desert Fox-AZ 4:35.75 4:33.17 9
25.01 52.09 (27.08) 1:19.44 (27.35) 1:47.12 (27.68) 2:14.83 (27.71) 2:43.01 (28.18) 3:11.23 (28.22) 3:39.21 (27.98)
4:07.03 (27.82) 4:33.17 (26.14)
10 Southmayd, T.J. K 16 Suburban Swim-MA 4:36.40 4:33.92 7
24.68 51.88 (27.20) 1:18.95 (27.07) 1:46.56 (27.61) 2:14.15 (27.59) 2:42.14 (27.99) 3:10.30 (28.16) 3:38.87 (28.57)
4:06.55 (27.68) 4:33.92 (27.37)
11 Geary, Sean W 17 Magnus-NE 4:37.67 4:34.02 6
24.77 51.74 (26.97) 1:19.16 (27.42) 1:46.82 (27.66) 2:14.71 (27.89) 2:42.62 (27.91) 3:10.64 (28.02) 3:38.75 (28.11)
4:06.81 (28.06) 4:34.02 (27.21)
12 Bartl, Stephan J 16 Magnus-NE 4:37.17 4:35.97 5
25.32 52.74 (27.42) 1:20.13 (27.39) 1:47.98 (27.85) 2:15.95 (27.97) 2:44.14 (28.19) 3:12.53 (28.39) 3:40.47 (27.94)
4:08.74 (28.27) 4:35.97 (27.23)
13 Shack, Matt D 18 Magnus-NE 4:37.83 4:38.09 4
25.94 53.40 (27.46) 1:21.21 (27.81) 1:49.25 (28.04) 2:17.58 (28.33) 2:45.82 (28.24) 3:14.17 (28.35) 3:42.59 (28.42)
4:10.69 (28.10) 4:38.09 (27.40)
14 Daplyn, Robert J 18 Gloucester Count-MA 4:37.82 4:38.60 3
25.40 52.97 (27.57) 1:20.74 (27.77) 1:48.97 (28.23) 2:17.46 (28.49) 2:45.76 (28.30) 3:14.38 (28.62) 3:42.70 (28.32)
4:11.33 (28.63) 4:38.60 (27.27)
15 McCabe, Ryan C 18 Rockville-Montgo-PV 4:37.05 4:40.34 2
24.59 51.25 (26.66) 1:18.67 (27.42) 1:46.62 (27.95) 2:14.68 (28.06) 2:43.35 (28.67) 3:12.55 (29.20) 3:41.58 (29.03)
4:11.38 (29.80) 4:40.34 (28.96)
16 Eden, Tony A 17 AZ Desert Fox-AZ 4:36.72 4:40.87 1
25.37 52.90 (27.53) 1:20.54 (27.64) 1:48.21 (27.67) 2:15.98 (27.77) 2:44.02 (28.04) 3:12.90 (28.88) 3:42.19 (29.29)
4:11.89 (29.70) 4:40.87 (28.98)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 2:13.07
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Jensen, Alicia M 16 Team Foxjet-MN 2:17.27 2:15.78 20
31.89 1:07.02 (35.13) 1:41.18 (34.16) 2:15.78 (34.60)
2 Miller, Mhyria S 15 Islamorada Swim-FG 2:18.72 2:18.62 17
31.82 1:07.29 (35.47) 1:42.65 (35.36) 2:18.62 (35.97)
3 Smith, Amilee A 14 Rockville-Montgo-PV 2:19.22 2:19.10 16
31.89 1:06.80 (34.91) 1:42.72 (35.92) 2:19.10 (36.38)
4 Twilling, Kendal R 15 Un-Sierramarlins-SN 2:19.33 2:19.96 15
32.28 1:07.76 (35.48) 1:43.72 (35.96) 2:19.96 (36.24)
5 Campbell, Millie C 17 Nova VA-VA 2:21.29 2:20.02 14
32.23 1:07.40 (35.17) 1:43.64 (36.24) 2:20.02 (36.38)
6 MacGregor, Abby M 14 Tritons-KY 2:21.45 2:20.23 13
31.31 1:07.17 (35.86) 1:43.77 (36.60) 2:20.23 (36.46)
7 Hochard, Melinda Z 17 Magnus-NE 2:20.56 2:20.87 12
31.91 1:07.58 (35.67) 1:44.08 (36.50) 2:20.87 (36.79)
8 Morgan, Erin L 17 Mission San Jose-PC 2:21.44 2:21.16 11
31.29 1:07.03 (35.74) 1:43.46 (36.43) 2:21.16 (37.70)
B – Final
9 Meng, Heather M 18 Gloucester Count-MA 2:21.71 2:19.38 9
31.73 1:07.03 (35.30) 1:43.18 (36.15) 2:19.38 (36.20)
10 Hamilton, Cassie E 15 Channel Cats-IE 2:22.13 2:21.68 7
31.97 1:07.87 (35.90) 1:45.03 (37.16) 2:21.68 (36.65)
11 Rolish, Melanie A 17 Jersey Yahoos-MA 2:21.69 2:21.69 6
32.82 1:08.72 (35.90) 1:45.39 (36.67) 2:21.69 (36.30)
12 Cregar, Amanda L 17 Gloucester Count-MA 2:23.03 2:21.79 5
31.93 1:07.48 (35.55) 1:44.57 (37.09) 2:21.79 (37.22)
13 Slaight, Amanda C 17 Pine Crest-FG 2:22.26 2:21.82 4
30.94 1:06.45 (35.51) 1:43.77 (37.32) 2:21.82 (38.05)
14 Dowd, Caroline F 17 Bernal's Gators-NE 2:22.67 2:21.99 3
32.10 1:07.82 (35.72) 1:44.78 (36.96) 2:21.99 (37.21)
15 Davidson, Heather L 17 Suburban Swim-MA 2:23.26 2:22.45 2
32.51 1:08.46 (35.95) 1:45.36 (36.90) 2:22.45 (37.09)
16 Cannon, Christi E 18 Bengal Tiger A.C-LA 2:23.27 2:23.73 1
33.31 1:09.33 (36.02) 1:47.34 (38.01) 2:23.73 (36.39)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 1:59.45
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 2:02.79 2:00.18 20
26.94 57.29 (30.35) 1:28.41 (31.12) 2:00.18 (31.77)
2 Ott, Mike M 18 Curl-Burke-PV 2:04.57 2:04.42 17
28.24 59.66 (31.42) 1:31.58 (31.92) 2:04.42 (32.84)
3 Jamerson, Billy L 17 Southern Crescen-GA 2:05.15 2:04.43 16
27.36 58.17 (30.81) 1:30.43 (32.26) 2:04.43 (34.00)
4 Sullivan, PJ J 17 Magnus-NE 2:03.28 2:04.84 15
28.12 59.27 (31.15) 1:31.68 (32.41) 2:04.84 (33.16)
5 Parker, Graham A 17 Jersey Yahoos-MA 2:06.23 2:05.26 14
28.24 59.74 (31.50) 1:32.06 (32.32) 2:05.26 (33.20)
6 Brown, Zack Z 18 PoseidonSwimming-VA 2:07.11 2:06.01 13
28.62 1:00.71 (32.09) 1:33.15 (32.44) 2:06.01 (32.86)
7 Montgomery, Dave F 18 Suburban Swim-MA 2:06.32 2:06.25 12
28.80 1:00.85 (32.05) 1:33.37 (32.52) 2:06.25 (32.88)
8 Bergren, Andy J 17 Dayton Raiders-OH 2:06.75 2:07.88 11
28.90 1:00.80 (31.90) 1:34.08 (33.28) 2:07.88 (33.80)
B – Final
9 Pelenberg, Andy S 18 Potomac Marlins-PV 2:07.58 2:06.54 9
29.56 1:02.56 (33.00) 1:35.02 (32.46) 2:06.54 (31.52)
10 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 2:08.29 2:06.88 7
28.48 1:00.39 (31.91) 1:33.48 (33.09) 2:06.88 (33.40)
11 Christiana, Joc O 18 Bengal Tiger A.C-LA 2:08.05 2:07.21 6
28.82 1:01.62 (32.80) 1:34.46 (32.84) 2:07.21 (32.75)
12 Chen, Easton K 16 Walnut Creek-PC 2:07.69 2:07.23 5
29.26 1:01.22 (31.96) 1:33.44 (32.22) 2:07.23 (33.79)
13 Stewart, Kyle A 17 Pine Crest-FG 2:10.71 2:08.90 4
28.27 1:00.68 (32.41) 1:34.79 (34.11) 2:08.90 (34.11)
14 Kegelman, John C 15 Cgbd-VA 2:10.23 2:10.09 3
30.06 1:03.25 (33.19) 1:36.51 (33.26) 2:10.09 (33.58)
15 White, Chris P 15 Team Greenville-SC 2:13.73 2:10.94 2
29.76 1:02.92 (33.16) 1:37.21 (34.29) 2:10.94 (33.73)
16 Connolly, Dillon B 14 Marietta Marlins-GA 2:12.84 2:11.37 1
29.43 1:02.84 (33.41) 1:37.01 (34.17) 2:11.37 (34.36)

Event 23 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 3:25.48
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:28.71 3:28.20 40
1) Butler, Chase H 17 2) Aiello, Jessica M 17
3) Kelley, Annie M 17 4) Gately, Karen N 17
25.16 52.94 (52.94) 1:17.08 (24.14) 1:44.47 (51.53) 2:08.99 (24.52) 2:36.80 (52.33) 3:00.73 (23.93) 3:28.20 (51.40)
2 New England Barracuda's-NE 'A' 3:31.27 3:29.63 34
1) Colson, Stephanie C 17 2) Robinson, Kelly M 17
3) Hinds, Holly P 18 4) Laffel, Nikki L 17
24.86 52.73 (52.73) 1:17.56 (24.83) 1:45.86 (53.13) 2:10.86 (25.00) 2:37.76 (51.90) 3:02.49 (24.73) 3:29.63 (51.87)
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:28.34 3:30.63 32
1) Newell, Megan M 15 2) Nichols, Christine E 15
3) Beller, Yen Lan E 14 4)
25.55 53.46 (53.46) 1:18.22 (24.76) 1:45.93 (52.47) 2:10.73 (24.80) 2:37.67 (51.74) 3:02.90 (25.23) 3:30.63 (52.96)
4 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:29.79 3:31.38 30
1) Raatz, Katherine A 14 2) Puschak, Jaclyn C 13
3) Anderson, Stephanie J 18 4) Elbert, Skye S 15
25.77 53.69 (53.69) 1:19.55 (25.86) 1:48.39 (54.70) 2:04.24 (15.85) 2:40.68 (52.29) 3:05.05 (24.37) 3:31.38 (50.70)
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:29.91 3:31.63 28
1) Jacoby, Lauren N 14 2) Bellis, Caroline J 16
3) Hurd, Megan A 18 4) Davis, Emerson M 17
25.91 52.89 (52.89) 1:18.63 (25.74) 1:46.63 (53.74) 2:11.88 (25.25) 2:39.28 (52.65) 3:04.05 (24.77) 3:31.63 (52.35)
6 Nova of Virgina Aquatics-VA 'A' 3:33.92 3:31.67 26
1) Zahalka, Kelly M 15 2) Anderson, Caitlin A 15
3) Campbell, Millie C 17 4) Shaw, Elizabeth N 14
25.49 52.43 (52.43) 1:17.84 (25.41) 1:45.87 (53.44) 2:11.69 (25.82) 2:39.27 (53.40) 3:04.73 (25.46) 3:31.67 (52.40)
7 Tampa Bay Aquatics-FL 'A' 3:33.41 3:32.03 24
1) Nauta, Brittany R 15 2) Campkin, Jessica A 16
3) Deng, Jessica X 15 4) Nauta, Chelsea B 14
25.65 53.10 (53.10) 1:18.27 (25.17) 1:46.09 (52.99) 2:12.25 (26.16) 2:41.22 (55.13) 3:05.77 (24.55) 3:32.03 (50.81)
8 YMCA Team Orlando-FL 'A' 3:33.30 3:32.48 22
1) Miller, Allison L 16 2) Matherly, Megan E 15
3) Clark, Shanna M 16 4) Nickson, Naomi L 15
25.61 53.58 (53.58) 1:19.50 (25.92) 1:47.34 (53.76) 2:12.52 (25.18) 2:40.54 (53.20) 3:05.44 (24.90) 3:32.48 (51.94)
9 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 3:34.30 3:32.55 18
1) Fritsch, Katie L 16 2) Brush, Emily B 18
3) Bargmann, Sarah H 17 4) Dowd, Caroline F 17
25.35 53.37 (53.37) 1:18.34 (24.97) 1:46.64 (53.27) 2:11.64 (25.00) 2:39.58 (52.94) 3:04.68 (25.10) 3:32.55 (52.97)
10 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:32.95 3:33.23 14
1) Meissner, Erica L 14 2) Peak, Candice E 14
3) Cheffers, Mary L 16 4) Lesneski, Stacie J 17
24.85 51.91 (51.91) 1:17.68 (25.77) 1:45.99 (54.08) 2:11.53 (25.54) 2:39.35 (53.36) 3:05.22 (25.87) 3:33.23 (53.88)
11 Team Greenville -sc-SC 'A' 3:33.92 3:33.77 12
1) Pirovitz, Amanda B 16 2) Jennings, Christine E 15
3) Groblewski, Lauren R 17 4) Williams, Kathryn L 17
25.59 53.11 (53.11) 1:18.42 (25.31) 1:45.75 (52.64) 2:11.33 (25.58) 2:39.82 (54.07) 3:04.90 (25.08) 3:33.77 (53.95)
12 Swim Florida-FL 'A' 3:33.03 3:33.91 10
1) Alexander, Lindsey M 16 2) Kowalsky, Becky S 17
3) Shue, Lauren C 16 4) Harms, Jenny R 17
25.79 53.92 (53.92) 1:18.80 (24.88) 1:46.86 (52.94) 2:12.91 (26.05) 2:40.99 (54.13) 3:06.02 (25.03) 3:33.91 (52.92)
13 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:31.46 3:34.39 8
1) Weatherman, Nicole M 17 2) Reese, Bobbie Lee L 18
3) Parks, Celes C 16 4) Bunch, Blakeley J 15
26.24 54.16 (54.16) 1:19.69 (25.53) 1:47.28 (53.12) 2:13.21 (25.93) 2:41.62 (54.34) 3:06.78 (25.16) 3:34.39 (52.77)
14 Miami Swimming-FG 'A' 3:30.35 3:35.62 6
1) Paulson-Andrews, Baine J 16 2) Totten, Erica C 14
3) Lago, Jennifer M 16 4) Selts, Brittany D 13
25.82 54.36 (54.36) 1:20.02 (25.66) 1:48.19 (53.83) 2:13.84 (25.65) 2:42.33 (54.14) 3:07.33 (25.00) 3:35.62 (53.29)
15 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:32.31 3:36.18 4
1) West, Dana L 17 2) Tolbert, Rachel E 17
3) Smith, Amilee A 14 4) Karel, Emily R 16
25.20 52.17 (52.17) 1:08.07 (15.90) 1:46.69 (54.52) 2:13.38 (26.69) 2:42.09 (55.40) 3:07.84 (25.75) 3:36.18 (54.09)
16 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:33.81 3:38.39 2
1) Fraley, Lauren C 15 2) Black, Sara E 16
3) Gill, Meg B 18 4) Kowalchuk, Morgan L 15
25.58 53.54 (53.54) 1:08.62 (15.08) 1:49.11 (55.57) 2:14.76 (25.65) 2:42.60 (53.49) 3:09.03 (26.43) 3:38.39 (55.79)
17 Magnus Aquatic Group-NE 'B' 3:34.84 3:40.79
1) Foley, Kathleen E 15 2) Doherty, Caitlin K 14
3) Geary, Caitlin M 18 4) Frizelle, Kashmir E 14
26.71 55.40 (55.40) 1:21.78 (26.38) 1:50.14 (54.74) 2:16.33 (26.19) 2:44.90 (54.76) 3:12.02 (27.12) 3:40.79 (55.89)
18 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'B' 3:34.76 3:42.29
1) Zarin, Jordan A 16 2) Rogers, Lindsay N 16
3) Parker, Rachel H 18 4) Petak, Ashley L 18
26.36 54.74 (54.74) 1:21.41 (26.67) 1:50.37 (55.63) 2:17.03 (26.66) 2:46.19 (55.82) 3:13.02 (26.83) 3:42.29 (56.10)
— TeamRichmondAquatics-VA 'A' 3:33.70 DQ
1) Keel, Allison M 17 2) Jewell, Claire Y 17
3) Ham, Whitney A 17 4) Neely, Laura K 16
25.96 54.39 (54.39) 1:20.15 (25.76) 1:48.75 (54.36) 2:13.92 (25.17) 2:42.11 (53.36) 3:07.84 (25.73) DQ (54.15)

Event 24 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 3:01.66
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:03.35 3:05.68 40
1) Ally, Bradley K 16 2) Coan, Matt R 18
3) Bullock, Perry W 17 4) Clough, Bryce M 18
22.99 47.75 (47.75) 1:09.34 (21.59) 1:33.26 (45.51) 1:55.94 (22.68) 2:20.19 (46.93) 2:42.40 (22.21) 3:05.68 (45.49)
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:06.95 3:06.90 34
1) Dufek, Chris J 18 2) Ott, Mike M 18
3) Brenneman, Adam L 18 4) Meleski, Chris J 18
22.58 47.47 (47.47) 1:09.44 (21.97) 1:33.98 (46.51) 1:55.36 (21.38) 2:20.16 (46.18) 2:42.18 (22.02) 3:06.90 (46.74)
3 Pine Crest School-FG 'A' 3:10.99 3:07.82 32
1) Gillan, Hans M 15 2) Quinn, Pat C 16
3) Atkinson, James T 16 4) Irvin, Brett C 18
23.14 48.13 (48.13) 1:10.05 (21.92) 1:33.97 (45.84) 1:56.55 (22.58) 2:21.84 (47.87) 2:43.93 (22.09) 3:07.82 (45.98)
4 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:11.48 3:08.71 30
1) Falk, Bjorn E 16 2) Condon, Sean C 18
3) Sullivan, PJ J 17 4) Swanson, Corey W 14
22.69 47.07 (47.07) 1:09.42 (22.35) 1:35.11 (48.04) 1:57.52 (22.41) 2:22.52 (47.41) 2:44.27 (21.75) 3:08.71 (46.19)
5 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'B' 3:08.73 3:09.29 28
1) Madwa, Mohammad 16 2) Dehere, Sean B 17
3) Thula, Luis I 17 4) Fathallah, Omar H 18
22.95 47.58 (47.58) 1:09.57 (21.99) 1:33.89 (46.31) 1:56.82 (22.93) 2:21.82 (47.93) 2:44.30 (22.48) 3:09.29 (47.47)
6 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:12.34 3:11.46 26
1) Broadbent, Dougie E 17 2) Tyler, Travis J 18
3) Bleck, Aaron R 17 4) Foster, John M 16
23.54 48.73 (48.73) 1:11.35 (22.62) 1:35.69 (46.96) 1:59.04 (23.35) 2:25.30 (49.61) 2:47.51 (22.21) 3:11.46 (46.16)
7 Dayton Raiders-OH 'A' 3:10.50 3:11.77 24
1) Koehler, John K 16 2) Buchanan, Jonathan S 16
3) Bergren, Andy J 17 4) Piercey, Jason D 18
22.98 47.28 (47.28) 1:10.63 (23.35) 1:35.97 (48.69) 1:58.96 (22.99) 2:24.30 (48.33) 2:47.15 (22.85) 3:11.77 (47.47)
8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:09.78 3:12.65 22
1) Tappis, Chris J 18 2) Mukri, Kevin S 17
3) Hafkin, Josh V 14 4) McCabe, Ryan C 18
23.05 47.62 (47.62) 1:10.16 (22.54) 1:35.26 (47.64) 1:58.59 (23.33) 2:24.69 (49.43) 2:47.36 (22.67) 3:12.65 (47.96)
9 City Of Midland Aquatics-WT 'A' 3:12.66 3:14.00 18
1) Floyd, Travis B 17 2) Edens, Kyle D 17
3) Brown, Tommy N 18 4) Miles, Jared
23.90 48.60 (48.60) 1:11.51 (22.91) 1:36.90 (48.30) 1:59.69 (22.79) 2:24.74 (47.84) 2:48.38 (23.64) 3:14.00 (49.26)
10 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:11.57 3:14.60 14
1) Beard, Scott A 16 2) Pinkston, Bryan S 15
3) Deweese, Ryan T 16 4) Leath, Jeff K 17
23.17 48.56 (48.56) 1:11.95 (23.39) 1:38.12 (49.56) 2:01.62 (23.50) 2:27.08 (48.96) 2:49.91 (22.83) 3:14.60 (47.52)
— Suburban Swim Center-MA 'A' 3:11.32 DQ
1) Marcum, William A 18 2) Cummings, Greg A 17
3) Cancila, Pete H 17 4) Kaiserian, Dan E 17
22.04 46.44 (46.44) 1:08.60 (22.16) 1:33.42 (46.98) 1:55.66 (22.24) 2:20.59 (47.17) 2:42.75 (22.16) DQ (46.69)
— New Albany Swim Club-OH 'A' 3:06.62 DQ
1) Prose, Tyler B 18 2) Beran, Kegan R 18
3) Sands, John T 17 4) Doyle, Joe G 17
22.68 47.23 (47.23) 1:09.11 (21.88) 1:35.11 (47.88) 1:56.49 (21.38) 2:20.81 (45.70) 2:41.92 (21.11) DQ (44.61)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week