Indian River is Rolling at NJCAA Champs

FORT PIERCE, Fla. March 3. INDIAN River Community College got off to a strong start Wednesday during the first night of competition at the National Junior College Athletic Association Championships, hosted by Indian River.

The Indian River women won the 400 medley relay (4:02.50) and added a triumph in the 800 freestyle relay, winning that event by an eye-popping 46 seconds. Indian River hit the wall in the free relay in 7:41.46. Missy Helmers and Chelsea Lewis were members of both relays.

For the men, Indian River posted a convincing decision in the 800 free relay, as the quartet of Micah Belew, Jeremy Clark, Juan Ortiz and Leo Andara registered a swim of 6:47.96.

The negative of the day for Indian River was its disqualification in the 400 medley relay. Darton won the event in 3:39.45 behind the foursome of Anderson Miller, Eric Roberts, Landon Burnette and Brian Zorn.

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
==================================================================
NJCAA Record: # 3:50.91 2000 Indian River CC
Ormrod, Echiverri, Lim, T. Cohee
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Indian River-FL 'A' 4:22.73 4:02.50
1) Helmers, Missy FR 2) Perkins, Kate FR
3) Clemens, Clare FR 4) Lewis, Chelsea SO
29.94 1:01.26 31.04 1:07.35
27.86 1:00.10 25.60 53.79
2 Monroe 'A' 4:26.74 4:19.74
1) Swartz, Cathleen FR 2) Ashby, Melissa FR
3) Robison, Caitlin FR 4) Hores, Kathryn FR
31.45 1:06.14 32.65 1:10.94
29.93 1:04.13 28.21 58.53
3 Cod-IL 'A' 4:29.64 4:21.05
1) Pusavc, Brittany SO 2) Fallon, Sarah FR
3) Loid, Jen SO 4) Weresch, Katie SO
32.37 1:06.13 34.31 1:13.18
29.27 1:04.28 26.98 57.46
4 Erie 'A' 4:42.44 4:35.12
1) Williams, Denise 2) Famila, Karlene
3) Kopra, Amanda 4) Garasz, Sarah
33.39 1:08.91 36.59 1:18.94
30.54 1:07.97 27.91 59.30
5 LC-IL 'A' 4:34.86 4:37.95
1) Lynch, Dianne FR 2) Smith, Jamie FR
3) Turner, Molly SO 4) Krueger, Katelyn FR
32.83 1:09.80 35.83 1:17.40
33.18 1:12.98 26.96 57.77
6 Alf 'A' 4:55.56 4:48.12
1) Pinnix, Cassidy 2) Vogl, Ashley
3) Bellis, Kris 4) Mason, Caitlin
33.53 1:09.49 33.35 1:13.21
37.07 1:20.85 29.64 1:04.57
7 Morrisville 'A' 5:10.31 5:14.32
1) Walseman, Lorie 2) Cottone, Emily
3) Anderson, Eileen 4) Widger, Aimee
39.26 1:22.51 39.05 1:23.57
37.04 1:20.52 31.88 1:07.72
8 Gcc 'A' 5:02.13 6:00.42
1) Powers, Danielle FR 2) Aldridge, Rachel FR
3) Stamp, Adrienne FR 4) Weaver, MeLynda FR
44.48 1:35.48 45.28 1:36.16
40.12 1:29.30 36.91 1:19.48
— Vincennes 'A' 4:43.27 DQ
1) Brinks, Lindsey FR 2) Timmons, Cassie FR
3) McDonald, Erin FR 4) Vancez, Heather FR
33.61 1:11.05 36.85 1:21.22
31.10 1:11.14 23.76 55.39

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
==================================================================
NJCAA Record: # 3:21.01 2003 Indian River CC
Turner, Chapman, Becerra, Patrick
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Darton 'A' 3:47.54 3:39.45
1) Miller, Anderson SO 2) Roberts, Eric FR
3) Burnette, Landon SO 4) Zorn, Brian SO
28.12 57.45 28.78 1:02.21
23.35 51.33 22.63 48.46
2 Monroe 'A' 3:47.68 3:45.00
1) Frucz, Mateusz FR 2) Cronise, Jordan SO
3) Kilmer, David FR 4) Latus, Matt SO
28.28 57.55 28.96 1:03.92
24.78 53.66 22.60 49.87
3 Cod-IL 'A' 3:49.64 3:46.57
1) Page, Drew FR 2) Krizmanic, Matt FR
3) Lupo, Matt SO 4) Kunos, Adam FR
26.65 55.38 30.19 1:03.76
24.60 54.77 24.84 52.66
4 Erie 'A' 3:53.06 3:50.78
1) Smith, Brian FR 2) Post, Louis SO
3) Dotterweich, Joe SO 4) Berry, Rob FR
30.56 1:03.81 29.96 1:04.09
24.48 54.12 23.13 48.76
5 Gcc 'A' 3:58.81 3:57.36
1) Pearce, Dale SO 2) Pirdy, Tim FR
3) Roche, Joe SO 4) Bonn, Nick FR
26.89 56.19 31.67 1:08.78
27.87 59.95 25.18 52.44
6 Vincennes 'A' 4:04.92 3:59.02
1) Pfeifer, Ryan FR 2) Confer, Riley FR
3) Martin, Bradley FR 4) Hartnett, Mike SO
29.02 1:00.10 31.29 1:10.29
26.79 57.68 23.48 50.95
7 Alf 'A' 4:12.74 4:10.12
1) Sutton, Nick 2) Gerard, Greg
3) Beecher, Sean 4) Giblin, Dave
30.61 1:02.55 32.87 1:08.86
27.07 1:00.55 27.84 58.16
8 Jamestown 'A' 4:28.16 4:17.17
1) Harper, Derrick 2) Fish, Andrew
3) Donato, Adam 4) Lincoln, Derrick
30.78 1:03.85 35.30 1:16.34
27.13 59.19 26.85 57.79
— Indian River-FL 'A' 3:34.90 DQ
1) Ramirez, Guillermo SO 2) Muller, Kurt FR
3) Marcum, Bill FR 4) Ward, Chris SO
23.49 50.07 25.14 54.46
22.13 49.88 20.98 45.19
— LC-IL 'A' 3:38.72 DQ
1) Dickerson, Will SO 2) O'Leary, Stephen SO
3) Stegmaier, Tyler SO 4) Byrne, Jeff SO
26.00 54.18 28.09 59.93
25.13 54.69 22.71 49.47
— Morrisville 'A' 4:26.55 DQ
1) Yamamura, Yuki 2) Faudree, Liam
3) Yurecka, Bryan 4) Ressler, David
32.72 1:08.82 37.87 1:20.65
29.35 1:08.00 28.65 1:00.50

Event 5 Women 800 Yard Free Relay
==================================================================
NJCAA Record: # 7:40.18 1991 Indian River CC
Chapman, McAnany, Brinn, Robling
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Indian River-FL 'A' 7:49.82 7:41.46
1) Helmers, Missy FR 2) Tafur, Victoria FR
3) Lewis, Chelsea SO 4) Tafur, Isabela FR
26.58 55.48 1:25.53 1:55.41
25.59 54.78 1:24.45 1:53.99
25.76 54.90 1:25.19 1:56.60
25.02 54.47 1:24.91 1:55.46
2 LC-IL 'A' 8:48.68 8:27.52
1) Simpson, Emily SO 2) Couch, Stephanie FR
3) Jackson, Ashley FR 4) Guererro, Reanna SO
30.27 1:03.51 1:37.98 2:12.16
28.97 1:00.80 1:34.10 2:07.30
28.57 1:00.21 1:32.77 2:04.61
27.27 58.18 1:30.50 2:03.45
3 Cod-IL 'A' 8:47.26 8:37.59
1) Dlugosz, Anna SO 2) Loid, Jen SO
3) Choyce, Alex SO 4) Fallon, Sarah FR
29.98 1:02.58 1:36.82 2:12.40
28.54 1:00.56 1:33.80 2:06.48
29.18 1:01.40 1:36.11 2:11.98
28.63 1:00.37 1:33.86 2:06.73
4 Monroe 'A' 9:20.90 9:07.15
1) Burns, Elaina FR 2) Morsch, Stephanie SO
3) Langdon, Diane SO 4) Ogden, Roshelle SO
30.31 1:03.17 1:37.53 2:11.31
30.50 1:05.64 1:43.29 2:21.63
30.35 1:04.99 1:41.37 2:17.49
30.87 1:05.13 1:41.13 2:16.72
5 Vincennes 'A' 9:28.91 9:14.61
1) McDonald, Erin FR 2) Hayden, Brianne SO
3) Brinks, Lindsey FR 4) Timmons, Cassie FR
29.55 1:01.51 1:34.50 2:07.82
32.32 1:09.41 1:47.63 2:25.55
29.55 1:04.52 1:40.93 2:18.92
30.61 1:07.04 1:44.12 2:22.32
6 Morrisville 'A' 10:16.38 10:14.58
1) Levchak, Sheila 2) Cottone, Emily
3) Mancini, Ashley 4) Walseman, Lorie
32.53 1:08.34 1:46.40 2:25.06
34.68 1:14.17 1:54.86 2:35.00
35.21 1:16.51 1:59.89 2:42.48
34.28 1:13.45 1:52.87 2:32.04
7 Erie 'A' 10:02.66 10:21.19
1) Puccia, Christina 2) Kus, Jennifer
3) Kopra, Amanda 4) Vitello, Andrea
32.67 1:11.18 1:53.70 2:37.90
31.27 1:10.97 1:55.07 2:38.57
36.21 1:19.84 2:06.15 2:46.55
29.47 1:04.46 1:41.92 2:18.17
— Alf 'A' 9:27.36 DQ
1) Pinnix, Cassidy 2) Bellis, Kris
3) Mason, Caitlin 4) Vogl, Ashley
31.16 1:05.71 1:41.81 2:18.53
32.89 1:10.15 1:49.37 2:28.56
31.36 1:08.44 1:47.14 2:25.64
15.98 1:01.42 1:37.06 2:11.83

Event 6 Men 800 Yard Free Relay
==================================================================
NJCAA Record: # 6:39.52 1998 Indian River CC
Louw, Richard, Leal, Mueller
School Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Indian River-FL 'A' 6:57.23 6:47.96
1) Belew, Micah FR 2) Clark, Jeremy SO
3) Ortiz, Juan SO 4) Andara, Leo FR
23.49 48.34 1:14.21 1:40.91
23.04 48.18 1:14.00 1:40.41
22.88 49.02 1:15.79 1:43.13
23.73 50.14 1:16.55 1:43.51
2 LC-IL 'A' 7:17.69 6:56.63
1) Frederiksen, Craig FR 2) Hnatiuk, James FR
3) Mattingly, Eric FR 4) Kearby, Kyle FR
23.95 50.46 1:18.26 1:45.98
22.94 49.49 1:16.96 1:44.93
22.64 48.62 1:15.65 1:43.85
22.83 49.13 1:15.49 1:41.87
3 Darton 'A' 7:52.80 7:30.99
1) Burnette, Jason FR 2) Moore, Nick FR
3) Harrell, Dustin FR 4) Roberts, Eric FR
24.06 51.15 1:19.37 1:47.84
24.72 53.21 1:24.01 1:55.89
24.81 53.25 1:24.43 1:56.96
24.88 53.07 1:21.59 1:50.30
4 Monroe 'A' 7:51.47 7:33.76
1) Frucz, Mateusz FR 2) Cronise, Jordan SO
3) Musshafen, Chris SO 4) Shaw, Dave FR
24.81 51.90 1:19.60 1:46.90
56.73 1:27.58 1:57.79
24.90 53.12 1:22.68 1:52.25
5 Gcc 'A' 7:47.09 7:42.02
1) Pearce, Dale SO 2) Roche, Joe SO
3) Bonn, Nick FR 4) Pirdy, Tim FR
24.57 52.30 1:20.51 1:49.06
27.39 56.94 1:27.78 1:58.83
25.60 54.82 1:26.34 1:58.27
26.19 54.35 1:24.73 1:55.86
6 Vincennes 'A' 7:47.28 7:43.26
1) Hartnett, Mike SO 2) Anderson, Jerrad FR
3) Martin, Bradley FR 4) Pfeifer, Ryan FR
25.93 55.02 1:26.05 1:58.27
24.50 52.98 1:23.20 1:54.16
26.89 56.56 1:28.00 1:58.76
24.95 53.84 1:23.30 1:52.07
7 Cod-IL 'A' 7:57.47 8:02.57
1) Abraham, Blake SO 2) Somers, Joel FR
3) Kunos, Adam FR 4) Burres, Andy FR
8 Alf 'A' 8:19.71 8:14.28
1) Sutton, Nick 2) Giblin, Dave
3) Gerard, Greg 4) Beecher, Sean
9 Erie 'A' 8:04.73 8:21.06
1) Santini, Nick FR 2) Smith, Brian FR
3) Post, Louis SO 4) Pigion, Steve FR

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here