Hylton Collinson Among Top Seeds at Day 1 of 2017 NJCAA Championships

Photo Courtesy: NJCAA

The 2017 NJCAA Swimming & Diving Championships splashed into action today at the Burt Flickinger Athletic Center in Buffalo, New York.

Women’s 50 Breast

Indian River kicked off the session with the top two seeds in the women’s 50 breast. Courtney Perrett grabbed the top seed with the only sub-30 second swim at a 29.06, while teammate Lauren Meyrick picked up second with a 30.80.

Iowa Central’s Ann Marie Spiker grabbed third with a 30.97.

 Event 1  Women 50 Yard Breaststroke
==================================================================
        NJCAA: @ 28.98  2015      Christina Loh IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Perrett, Courtn  19 Indian River-FL   1:04.26      29.06 q      
  2 Meyrick, Lauren  20 Indian River-FL   1:05.04      30.80 q      
  3 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA   1:09.38      30.97 q      
  4 Cramer, Madelin  19 SWOCC             1:11.63      32.40 q      
  5 Quigley, Lexi    19 Iowa Central-IA   1:15.20      32.50 q      
  6 Miller, Taylor   19 Indian River-FL   1:12.98      33.10 q      
  7 Kindhart, Miran     Lynx-IL           1:11.86      33.29 q      
  8 Smith, Delaney      SGSC-GA           1:13.76      33.32 q      
 -----------------------------------------------------------------
  9 LeBlanc, Presle  18 SWOCC             1:14.20      33.50 q      
 10 Kokemiller, Kat     Iowa Central-IA   1:14.08      33.57 q      
 11 Elliott, Madiso     SGSC-GA           1:13.84      33.95 q      
 12 Kuzminksi, Chri     JCC-NI            1:19.34      34.57 q      
 13 Hedgpeth, Alyss  20 SWOCC             1:15.73      34.73 q      
 14 VanScooter, Jas  20 MCC               1:22.54      36.05 q      
 15 Vira, Veronika      FIT-MR            1:25.51      38.12 q      
 16 Ridout, Autumn      JCC-NI            1:27.24      39.78 q      
 -----------------------------------------------------------------
 17 Moller, Rachel      JCC-NI            1:29.15      41.01        
 18 Bernier, Chyann     HCCC-US           1:30.24      42.52

Men’s 50 Breast

Indian River continued to reign over the 50 breast with the top three showing in prelims of the men’s event.

Andrew Wojcik led the charge with a 24.87, putting him just over half a second away from the NJCAA record of 24.20. Teammates Joel Hansson and Jonas Olczyk added second and third place seeds of 25.48 and 26.10 respectively.

 Event 2  Men 50 Yard Breaststroke
==================================================================
        NJCAA: @ 24.20  2016      Craig Emslie IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Wojcik, Andrew   20 Indian River-FL     55.02      24.87 q      
  2 Hansson, Joel F  22 Indian River-FL     55.49      25.48 q      
  3 Olczyk, Jonas R  22 Indian River-FL     56.91      26.10 q      
  4 Martin, Kyle        SGSC-GA           1:01.17      26.28 q      
  5 Broschat, Chris  20 SWOCC             1:00.51      26.31 q      
  6 VanPletzen, Dyl  19 Iowa Central-IA     57.72      26.56 q      
  7 Johns, Oakley       Lynx-IL           1:01.47      27.82 q      
  8 Conner, Maclain  18 MCC               1:04.17      28.52 q      
 -----------------------------------------------------------------
  9 Parks, Alexande  18 MCC               1:09.64      29.20 q      
 10 Caldwell, Matth     JCC-NI            1:04.70      29.83 q      
 11 Tompkins, Parke     Iowa Lakes-IA     1:07.98      29.87 q      
 12 Rothweiler, Gra     SGSC-GA           1:10.29      30.56 q      
 13 Vacanti, Benjam     Genesee           1:09.24      30.59 q      
 14 Achenbach, Andr  18 Erie-NI           1:14.10      31.28 q      
 15 Harwood, Caleb   20 SWOCC             1:13.13      31.70 q      
 16 Jory, Austin        HCCC-US           1:11.15      32.54 q      
 -----------------------------------------------------------------
 17 Bunner, Brock       Lynx-IL           1:15.61      34.07        
 18 Aguirre Sierra,     FIT-MR            1:18.70      34.17        
 -----------------------------------------------------------------
 19 Bradshaw, Chris     JCC-NI            1:19.24      35.46

Women’s 1000 Free

Iowa Central’s Samantha Mathis topped the 1000 free in timed finals with a time of 12:12.72, finishing more than ten seconds ahead of the competition.

Jordan Adams of Southwestern Oregon CC grabbed second overall with a 12:23.79, followed by South Georgia State College’s Kaitlyn Carver’s 12:24.30.

 Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 10:05.15  2016      Tamara Miler MCC, MCC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mathis, Samanth     Iowa Central-IA  20:40.56   12:12.72        
                 30.47      1:04.49 (34.02)
        1:40.47 (35.98)     2:17.77 (37.30)
        2:54.10 (36.33)     3:31.12 (37.02)
        4:07.94 (36.82)     4:45.40 (37.46)
        5:22.79 (37.39)     6:00.72 (37.93)
        6:38.46 (37.74)     7:16.03 (37.57)
        7:53.73 (37.70)     8:30.94 (37.21)
        9:08.69 (37.75)     9:45.86 (37.17)
       10:23.26 (37.40)    11:00.44 (37.18)
       11:37.90 (37.46)    12:12.72 (34.82)
  2 Adams, Jordan E  18 SWOCC            22:46.20   12:23.79        
                 30.57      1:06.17 (35.60)
        1:43.63 (37.46)     2:22.02 (38.39)
        3:00.33 (38.31)     3:38.66 (38.33)
        4:17.05 (38.39)     4:55.16 (38.11)
        5:33.17 (38.01)     6:11.35 (38.18)
        6:49.86 (38.51)     7:27.21 (37.35)
        8:04.70 (37.49)     8:41.95 (37.25)
        9:19.25 (37.30)     9:57.27 (38.02)
       10:35.33 (38.06)    11:12.33 (37.00)
       11:49.15 (36.82)    12:23.79 (34.64)
  3 Carver, Kailyn      SGSC-GA          20:46.10   12:24.30        
                 31.72      1:07.49 (35.77)
        1:44.19 (36.70)     2:21.03 (36.84)
        2:58.23 (37.20)     3:36.20 (37.97)
        4:13.35 (37.15)     4:51.01 (37.66)
        5:28.97 (37.96)     6:07.14 (38.17)
        6:45.12 (37.98)     7:22.87 (37.75)
        8:00.99 (38.12)     8:38.75 (37.76)
        9:16.94 (38.19)     9:54.52 (37.58)
       10:31.63 (37.11)    11:09.58 (37.95)
       11:47.93 (38.35)    12:24.30 (36.37)

Men’s 1000 Free

Kyle Podlaski of Genesee led the competition in timed finals of the men’s 1000 free, posting a top time of 10:17.62. Iowa Lake’s Mark Dominovic added a second place seed time of 10:32.85, while Monroe Community College’s Patrick Marsh was third with a 10:35.72.

 Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 9:14.36  2016      Jason Van Der Tauw IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Podlaski, Kyle      Genesee          18:44.13   10:17.62        
                 26.58        55.80 (29.22)
        1:25.33 (29.53)     1:55.34 (30.01)
        2:25.80 (30.46)     2:56.68 (30.88)
        3:27.65 (30.97)     3:58.94 (31.29)
        4:30.29 (31.35)     5:01.57 (31.28)
        5:33.43 (31.86)     6:05.29 (31.86)
        6:37.14 (31.85)     7:09.12 (31.98)
        7:40.86 (31.74)     8:12.82 (31.96)
        8:44.31 (31.49)     9:15.76 (31.45)
        9:47.68 (31.92)    10:17.62 (29.94)
  2 Dominovic, Mark     Iowa Lakes-IA    18:55.49   10:32.85        
                 26.27        55.50 (29.23)
        1:26.11 (30.61)     1:57.73 (31.62)
        2:29.31 (31.58)     3:01.31 (32.00)
        3:32.80 (31.49)     4:04.55 (31.75)
        4:36.48 (31.93)     5:08.10 (31.62)
        5:40.07 (31.97)     6:12.42 (32.35)
        6:45.03 (32.61)     7:17.64 (32.61)
        7:50.34 (32.70)     8:22.96 (32.62)
        8:55.81 (32.85)     9:28.82 (33.01)
       10:01.51 (32.69)    10:32.85 (31.34)
  3 Marsh, Patrick   19 MCC              18:44.87   10:35.72        
                 26.52        56.94 (30.42)
        1:28.47 (31.53)     2:00.29 (31.82)
        2:32.33 (32.04)     3:03.97 (31.64)
        3:35.71 (31.74)     4:08.07 (32.36)
        4:39.97 (31.90)     5:12.10 (32.13)
        5:44.34 (32.24)     6:17.08 (32.74)
        6:49.92 (32.84)     7:22.70 (32.78)
        7:56.22 (33.52)     8:27.77 (31.55)
        9:00.97 (33.20)     9:33.71 (32.74)
       10:06.21 (32.50)    10:35.72 (29.51)

Women’s 200 IM

Natalie Grothe led an Indian River sweep of the top seeds in the women’s 200 IM. Grothe posted a 2:07.15 for the first place seed, just ahead of teammate Morgan Holte and her time of 2:07.31.

Fellow Pioneer Malin Wallen added a third place seed time of 2:09.00.

 Event 5  Women 200 Yard IM
==================================================================
        NJCAA: @ 2:01.05  2015      Barbara Caraballo IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Grothe, Natalie  21 Indian River-FL   2:07.76    2:07.15 q      
                 26.40        59.43 (33.03)
        1:36.45 (37.02)     2:07.15 (30.70)
  2 Holt, Morgan A   19 Indian River-FL   2:15.25    2:07.31 q      
                 26.45        58.78 (32.33)
        1:37.22 (38.44)     2:07.31 (30.09)
  3 Wallen, Malin M  19 Indian River-FL   2:11.74    2:09.00 q      
                 28.54      1:00.89 (32.35)
        1:39.18 (38.29)     2:09.00 (29.82)
  4 Ocasio-Molina,      SGSC-GA           2:15.21    2:12.78 q      
                 28.47      1:02.32 (33.85)
        1:40.75 (38.43)     2:12.78 (32.03)
  5 Smith, Sienna L  20 SWOCC             2:16.41    2:14.46 q      
                 27.37      1:01.19 (33.82)
        1:41.57 (40.38)     2:14.46 (32.89)
  6 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:16.03    2:16.89 q      
                 28.98      1:04.32 (35.34)
        1:44.47 (40.15)     2:16.89 (32.42)
  7 Dunton, Jessica     SGSC-GA           2:17.98    2:17.43 q      
                 29.20      1:03.88 (34.68)
        1:45.87 (41.99)     2:17.43 (31.56)
  8 Lemus, Angelica  18 SWOCC             2:20.78    2:18.08 q      
                 28.72      1:01.83 (33.11)
        1:44.86 (43.03)     2:18.08 (33.22)
 -----------------------------------------------------------------
  9 DeBiase, Allie   19 Erie-NI           2:24.04    2:18.59 q      
                 30.50      1:06.52 (36.02)
        1:46.66 (40.14)     2:18.59 (31.93)
 10 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA   2:20.07    2:18.67 q      
                 30.58      1:05.64 (35.06)
        1:44.44 (38.80)     2:18.67 (34.23)
 11 VanDermeer, Ash  18 MCC               2:24.09    2:19.47 q      
                 29.83      1:03.93 (34.10)
        1:47.58 (43.65)     2:19.47 (31.89)
 12 O'Connell, Magg     FIT-MR            2:23.20    2:20.20 q      
                 30.93      1:05.63 (34.70)
        1:48.03 (42.40)     2:20.20 (32.17)
 13 Chrisman, Heath  19 MCC               2:18.75    2:20.38 q      
                 28.81      1:04.98 (36.17)
        1:46.81 (41.83)     2:20.38 (33.57)
 14 Henderson, Mira     SGSC-GA           2:24.37    2:23.88 q      
                 30.17      1:06.67 (36.50)
        1:50.32 (43.65)     2:23.88 (33.56)
 15 Jentges, Casey   19 SWOCC             2:32.30    2:26.59 q      
                 30.15      1:05.60 (35.45)
        1:51.73 (46.13)     2:26.59 (34.86)
 16 Cramer, Madelin  19 SWOCC             2:23.52    2:26.72 q      
                 30.09      1:07.99 (37.90)
        1:50.39 (42.40)     2:26.72 (36.33)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Kokemiller, Kat     Iowa Central-IA   2:28.96    2:31.61        
                 31.98      1:11.15 (39.17)
        1:53.92 (42.77)     2:31.61 (37.69)
 18 Vance, Christin     Lynx-IL           2:27.95    2:31.69        
                 31.08      1:07.45 (36.37)
        1:56.14 (48.69)     2:31.69 (35.55)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Fotos, Cassandr     FIT-MR            2:41.20    2:34.92        
                 32.18      1:10.87 (38.69)
        1:59.87 (49.00)     2:34.92 (35.05)
 20 Cruz, Brigitti      Tigers            2:42.34    2:35.15        
                 31.97      1:10.09 (38.12)
        1:58.48 (48.39)     2:35.15 (36.67)
 21 Schneggenberger  18 JCC-NI            2:38.29    2:41.02        
                 33.15      1:14.58 (41.43)
        2:02.34 (47.76)     2:41.02 (38.68)
 -- VanNostrand, Je     HCCC-US           2:31.43         NS

Men’s 200 IM

Hylt Collinson of Iowa Lakes relied on a strong back-half of his 200 IM to pull ahead of the field and grab the top seed. Collinson, who turned third at the 100-yard mark, grabbed the first place seed with a 1:52.10.

Indian River’s Gabriele Sasia and Harrison Howerton settled for the second and third place seeds with times of 1:52.56 and 1:54.35 respectively.

 Event 6  Men 200 Yard IM
==================================================================
        NJCAA: @ 1:47.68  1998      Marcin Malinski IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Collinson, Hylt     Iowa Lakes-IA     1:51.54    1:52.10 q      
                 23.67        53.33 (29.66)
        1:24.51 (31.18)     1:52.10 (27.59)
  2 Sasia, Gabriele  19 Indian River-FL   1:50.73    1:52.56 q      
                 23.36        51.09 (27.73)
        1:25.07 (33.98)     1:52.56 (27.49)
  3 Howerton, Harri  20 Indian River-FL   1:50.96    1:54.35 q      
                 23.81        52.50 (28.69)
        1:26.22 (33.72)     1:54.35 (28.13)
  4 Newton, Cameron  20 Indian River-FL   1:50.78    1:55.16 q      
                 23.90        53.80 (29.90)
        1:27.12 (33.32)     1:55.16 (28.04)
  5 VanPletzen, Dyl  19 Iowa Central-IA   1:56.49    1:57.06 q      
                 24.68        56.05 (31.37)
        1:28.29 (32.24)     1:57.06 (28.77)
  6 Brown, Andrew       SGSC-GA           2:00.09    1:57.12 q      
                 25.41        54.52 (29.11)
        1:28.23 (33.71)     1:57.12 (28.89)
  7 Monette-Waters,  18 Iowa Central-IA   2:04.32    1:57.28 q      
                 25.53        54.66 (29.13)
        1:29.19 (34.53)     1:57.28 (28.09)
  8 Williams, Shane  18 SWOCC             2:04.72    1:59.89 q      
                 25.02        55.16 (30.14)
        1:29.75 (34.59)     1:59.89 (30.14)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Metzger, Benjam  21 MCC               2:05.67    2:00.44 q      
                 24.71        56.68 (31.97)
        1:31.70 (35.02)     2:00.44 (28.74)
 10 Elaisa, Paul        Lynx-IL           2:00.05    2:01.07 q      
                 25.40        55.55 (30.15)
        1:32.30 (36.75)     2:01.07 (28.77)
 11 Anderson, Devon     Iowa Central-IA   2:04.55    2:02.69 q      
                 25.21        54.40 (29.19)
        1:32.27 (37.87)     2:02.69 (30.42)
 12 Bohr, Kevin         SGSC-GA           2:06.29    2:02.79 q      
                 25.44        58.08 (32.64)
        1:32.74 (34.66)     2:02.79 (30.05)
 13 Kelly, Vinny B   20 SWOCC             2:16.73    2:06.18 q      
                 26.54        58.12 (31.58)
        1:36.34 (38.22)     2:06.18 (29.84)
 14 Zifra, Brad      18 Erie-NI           2:10.02    2:06.91 q      
                 27.70      1:00.76 (33.06)
        1:38.90 (38.14)     2:06.91 (28.01)
 15 Kelch, Josh         Lynx-IL           2:08.37    2:10.99 q      
                 26.41        58.33 (31.92)
        1:39.74 (41.41)     2:10.99 (31.25)
 16 Oldman, Mike     18 Erie-NI           2:20.27    2:13.05 q      
                 28.12      1:04.48 (36.36)
        1:41.88 (37.40)     2:13.05 (31.17)
 -----------------------------------------------------------------
 17 May, Charlie     18 Erie-NI           2:19.05    2:14.63        
                 28.49      1:00.30 (31.81)
        1:42.24 (41.94)     2:14.63 (32.39)
 18 Richardson, Tho     Genesee           2:14.25    2:15.47        
                 27.43      1:01.55 (34.12)
        1:43.10 (41.55)     2:15.47 (32.37)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Ament, TY           Lynx-IL           2:13.58    2:19.97        
                 27.56      1:02.66 (35.10)
        1:45.67 (43.01)     2:19.97 (34.30)
 20 Michael, Timoth     Tigers            2:21.59    2:26.09        
                 29.60      1:06.02 (36.42)
        1:50.53 (44.51)     2:26.09 (35.56)

Women’s 50 Free

Osianna McReed and Courtney Stewart, both of Indian River,  dashed away with the top two seeds in the women’s 50 free prelims. McReed finished first in prelims with a 23.29, the only sub-24 second time, while Stewart picked up second with a 24.03.

Southwestern Oregon’s Annessa Clear picked up a close third place seed with a 24.07.

 Event 7  Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
        NJCAA: @ 22.47  2016      Tayla Lovemore IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     23.23      23.29 q      
  2 Stewart, Courtn  18 Indian River-FL     24.07      24.03 q      
  3 Clear, Annessa   20 SWOCC               24.92      24.07 q      
  4 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     24.43      24.51 q      
  4 Dostie, Sarah E  19 Indian River-FL     25.39      24.51 q      
  6 Daley, Nikki        SGSC-GA             25.20      24.57 q      
  7 Ewald, Madi         Lynx-IL             24.83      24.67 q      
  8 Smith, Tabby     19 Erie-NI             26.17      25.07 q      
 -----------------------------------------------------------------
  9 Burner, Jana     19 Iowa Central-IA     25.71      25.27 q      
 10 Gregor, Alison   19 MCC                 26.02      25.36 q      
 11 Hoyer, Khalani   19 SWOCC               26.36      25.66 q      
 12 Smith, Delaney      SGSC-GA             25.18      25.76 q      
 13 Marquart, Halli  19 MCC                 26.94      25.97 q      
 14 Wellard, Kylie      Iowa Lakes-IA       26.69      26.15 q      
 15 Motta, Carla        Lynx-IL             26.20      26.23 q      
 16 Carpenter, MiKe     Genesee             26.20      26.24 q      
 -----------------------------------------------------------------
 17 Huffman, Asha A  19 SWOCC               26.82      26.48        
 18 Tafelski, Skyla     SGSC-GA             26.82      26.54        
 -----------------------------------------------------------------
 19 Quigley, Lexi    19 Iowa Central-IA     28.02      26.65        
 20 LeBlanc, Presle  18 SWOCC               26.72      26.74        
 21 Westhoff, Madis     Lynx-IL             26.84      27.11        
 22 Wille, Ashley    19 Iowa Central-IA     29.34      27.33        
 23 Yanzsa, Courtne     FIT-MR              27.59      27.89        
 24 Quirino, Nicole  20 SWOCC               29.02      28.17        
 25 Slimak, Alexis   19 Erie-NI             29.69      29.30        
 26 Jensen, Emily       Iowa Central-IA     30.03      29.58        
 26 Christenson, Ma     Lynx-IL             29.19      29.58        
 28 Vira, Veronika      FIT-MR              29.98      29.89        
 29 Bello, Natalia      FIT-MR              29.91      29.99        
 30 Jarvis, Ashlnn      Iowa Central-IA     29.85      31.30        
 -- Cole, Sam           FIT-MR              29.15         NS

Men’s 50 Free

Indian River dominated the men’s 50 free prelims, grabbing the top five seeds.

Gavin Erdmann led the sprint charge with a top time of 20.33, followed by teammates John Fateux (20.53) and Nicholas Loomis (20.76).

 Event 8  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
        NJCAA: @ 19.06  2012      Bradley Tandy IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     20.44      20.33 q      
  2 Fauteux, John S  20 Indian River-FL     20.54      20.53 q      
  3 Loomis, Nichola  19 Indian River-FL     20.70      20.76 q      
  4 Bolivard, Guill  19 Indian River-FL     20.91      20.82 q      
  5 Tobin, Paul C    20 Indian River-FL     20.71      20.89 q      
  6 Wittmann, Lucas     Iowa Central-IA     21.19      20.92 q      
  7 Elz, Zac            SGSC-GA             21.87      20.99 q      
  8 Murici, Jakub       Iowa Lakes-IA       21.57      21.09 q      
 -----------------------------------------------------------------
  9 Lobrutto, Derek  19 Indian River-FL     22.34      21.40 q      
 10 Wilson, Keagan   18 Iowa Central-IA     21.61      21.50 q      
 11 Davis, Jake         SGSC-GA             21.68      21.68 q      
 12 McDanel, Logan      Lynx-IL             22.45      21.84 q      
 13 Crawford, Thoma  19 SWOCC               22.44      21.90 q      
 14 Benassila, Badr     Iowa Central-IA     22.25      21.97 q      
 15 Dean, Caleb T    18 SWOCC               22.81      22.31 q      
 16 Swing, Taden Z   18 SWOCC               23.10      22.52 q      
 -----------------------------------------------------------------
 17 Broschat, Chris  20 SWOCC               22.81      22.62        
 18 Breshears, Darr  19 SWOCC               23.16      22.70        
 -----------------------------------------------------------------
 19 Keister, JD         Lynx-IL             23.36      22.87        
 20 Fields, Michael  20 SWOCC               23.24      23.02        
 21 Roten, Cameron      HCCC-US             23.14      23.03        
 22 Rose, Carson M   20 SWOCC               23.26      23.10        
 23 Simons, Charlie     JCC-NI              23.63      23.11        
 24 Parks, Alexande  18 MCC                 23.41      23.15        
 25 Blau, Keagen        Iowa Lakes-IA       23.87      23.17        
 26 Berghash, Aaron  18 MCC                 23.49      23.46        
 27 Gala, Myles         FIT-MR              24.07      23.64        
 28 Wintermute, Log  20 SWOCC               23.97      23.80        
 29 Cardinal, Jacob     HCCC-US             23.86      23.95        
 30 Cusack, Colin P  18 MCC                 25.19      24.09        
 31 Beckerink, Alex     JCC-NI              24.59      24.23        
 32 Terry, Karsen       JCC-NI              24.93      24.35        
 33 Harwood, Caleb   20 SWOCC               24.98      24.46        
 34 Tompkins, Parke     Iowa Lakes-IA       25.28      24.85        
 35 Bryant, Konnor      JCC-NI              25.26      24.98        
 36 Sauer, Isaac        Iowa Central-IA     23.11      25.03        
 37 Brunelli, Nicho     Iowa Central-IA     22.80      25.08        
 38 Kidd, Nick          Lynx-IL             25.39      25.15        
 39 Sanchez, Kevin      Tigers              24.84      25.32        
 40 Kuznetsov, Niki     Tigers              25.64      25.37        
 41 Bunner, Brock       Lynx-IL             26.25      25.58        
 42 Taylor, Cayden      Iowa Central-IA     26.62      26.27        
 43 Bradshaw, Chris     JCC-NI              26.72      26.42        
 -- Skukauskas, Tom     Tigers              23.59         DQ
1 Comment

1 comment

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here