Hope Leads Both Men and Women with One Day Left at MIAA Conference Champs

EAST GRAND RAPIDS, Mich., February 20. HEADING into the final day of competition at the MIAA Swimming and Diving Championships at East Grand Rapids High School, it's Hope College leading the pack in both the men's and women's meets.

The Hope women continued to widen their lead over second place Calvin as the Flying Dutch built a first place total of 399 points, 96 points ahead of second place Calvin (303).

On the men's side, Hope moved ahead of eight-time defending champion Kalamazoo and into first place with a total of 382 points, 37 points ahead of the Hornets. The Calvin men are in third with 210 points, 26 points ahead of fourth place Albion.

In the women's competition, Hope captured five of a possible nine events
including a meet record and NCAA III B' cut qualifying time of 7:45.58 in the 800 yard freestyle relay. The Flying Dutch team of Michelle Smith, Audrey Arnold, Sarah Smith and Lisa Smith shattered the previous record of 7:48.13 set by its 1995 team.

Earlier in the evening, Arnold defended her title in the 100 backstroke with an NCAA III B' cut qualifying time of 1:00.72. Calvin freshman Liz Ingebrigtsen (Bensenville, IL) had Calvin's top finish in the event, placing fifth in 1:02.71.

Hope's biggest event of the evening came in the 100 butterfly as the Flying Dutch took four of the top six places led by Lisa Smith, who clocked in with an NCAA III A' cut qualifying time of 57.53.

Calvin's top point-producing event on Friday was the 400 IM with the Knights going 2-4-6-7-8. Calvin sophomore Abby Johnson (Grand Haven HS) led the Knight brigade with a second place and NCAA III B' cut qualifying time of 4:39.15 but was unable to defend her title in the event as Hope's Megan O'Neil nipped her at the finish, clocking in with a B' cut qualifying time of 4:38.73.

Calvin did receive a sizzling performance from freshman Rebekah Weima (Grand Rapids Christian HS) who captured the 200 freestyle with a time of 1:51.29. In the morning prelims, Weima shattered a Calvin and MIAA record in the event with a time of 1:50.94 that is currently the fastest time in the country at the NCAA Division III level.

Weima also anchored Calvin's 800 freestyle relay team of senior Brittney
Stevens (Mankato, MN), senior Ginni Baker (Kalamazoo Christian HS) and Johnson that took second with a strong NCAA III B' cut qualifying and school record time of 7:48.49, breaking the previous school record of 7:52.81 set earlier this year.

Other winners in the women's competition Friday included Kalamazoo freshman Elizabeth Garlow in the 100 breaststroke (1:07.12, NCAA B' cut); Albion freshman Lindsay Brown on the one-meter diving board (367.15) and Hope's 200 medley relay team of Arnold, Kristen Hanna, Erika Steele and Lisa Ekdom (1:52.00).

Calvin senior Sara TerHaar (Bradenton, FL) was part of a 2-6 Calvin finish in the one-meter diving competition as she took second with a score of 352.80 with sophomore Julie Erickson (Libertyville, IL) taking sixth (288.30).

Other notables for the Calvin women on Friday included freshman Alex Wilson (Ellsworth, OH) in the 400 IM (4:45.40) and freshman Barbara Frazier (Placerville, CA) who was sixth in the 400 IM (4:58.06) and 100 breaststroke (1:11.45).

In the men's competition, Hope was able to take over the team lead through
quality, depth and several timely finishes. Calvin's highlight of the evening came in the 100 butterfly as junior Peter Boumgarden took home the gold in the event for the third straight year, clocking in with a time of 51.01.

Hope's victories came in the 200 medley relay, 200 freestyle and 100
backstroke. Hope's winning 200 medley relay team was made up of Ian Kobes, Ross Geurink, Travis Barkel and Jeff Huydlaff and clocked in with a B' cut qualifying time of 1:34.29.

Hope's Kurt Blohm used a powerful finish down the stretch to capture the 200 freestyle with a B' cut qualifying time of 1:41.93 while Kobes defended his title in the 100 backstroke with a B' cut qualifying time of 52.07.

Calvin had a strong performance in the 200 freestyle as senior Brad White
(Traverse City) took second (1:43.32 B' cut) while Tuuk was fourth with a
career-best time of 1:44.85.

Kalamazoo received first place finishes in the 400 IM by Scott Whitbeck
(4:09.32, B' cut), Andrew Kurtz in the 100 breaststroke (56.62) and in the 800 freestyle relay. Kurtz defended his title in winning the 100 breaststroke while his time was an NCAA III A' cut qualifying time.

Calvin sophomore Luke Bagnall (Marshalltown, IA) also continued his strong
MIAA meet in placing third in the 400 IM with a career-best time of 4:14.17. Bagnall then joined Tuuk, White and Boumgarden for an thrilling competition in the 800 freestyle relay with Kalamazoo. Calvin came into the event as the three-time defending champion and held the lead going into the final 50 yards but Whitbeck, serving as Kalamazoo's anchorman, came up with a furious effort to edge Boumgarden and the Calvin squad as the Hornets clocked in with an NCAA III B' cut time of 6:56.06 with Calvin finishing a close second with a B' cut time of 6:56.70.

The final day of competition begins tomorrow with prelims at 10:00 a.m. and final events at 6:00 p.m.

2004 MIAA Conference Championship – 2/19/2004 to 2/21/2004
Results

Event 13 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
MIAA: ! 1:49.24 1998 Hope, Hope
L. Horton. M. Stubbs, L. Durante, K. Binkle
1:48.59 A
1:51.99 B
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Hope College 'A' 1:57.03 1:52.00 32
1) Arnold, Audrey SR 2) Hanna, Kristen FR
3) Steele, Erika JR 4) Ekdom, Lisa SO
28.24 32.98 26.34 24.44
2 Olivet College-MI 'A' 1:55.71 1:52.50 26
1) Roesch, Katherine 2) McHugh, Shannon
3) Lingbeek, Jill 4) Miller, Kristi
29.20 31.31 27.10 24.89
3 Kalamazoo College-MI 'A' 1:57.94 1:53.56 24
1) Stiedemann, Laurel FR 2) Anstett, Danielle SO
3) Krzeminski, Tanya SR 4) Johnson, Megan JR
29.86 31.72 27.66 24.32
4 Albion College-MI 'A' 1:55.69 1:55.11 22
1) Spiro, Erin SR 2) Colville, Lisa FR
3) Murphy, Andrea SO 4) Pierce, Becky B JR
28.27 32.55 28.26 26.03
5 Saint Mary's College 'A' 1:56.44 1:55.76 20
1) Lebiedz, Bridget FR 2) Nowak, Sarah SO
3) Ramsey, Megan SR 4) Palchak, Maureen SR
31.07 32.26 27.33 25.10
6 Calvin College Knights 'A' 1:57.01 1:55.91 18
1) Ingebrigtsen, Elizabeth FR 2) Frazier, Barbara FR
3) Visser, Lynn SO 4) Stevens, Brittney SR
29.31 32.67 28.59 25.34
7 Alma College 'A' 1:59.68 2:01.38 14
1) Dolan, Emily SO 2) Johnston, Jill SR
3) Kuzak, Kristen M SR 4) Meyers, Ashley SO
31.02 33.69 28.95 27.72

Event 14 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
MIAA: ! 1:32.88 2001 Hope, Hope
I. Kobes, J. Boss, C. Dattles, T. DeHaan
1:33.29 A
1:35.69 B
School Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hope College 'A' 1:41.66 1:34.29 B 32
1) Kobes, Ian SR 2) Geurink, Ross SR
3) Barkel, Travis SO 4) Heydlauff, Jeff JR
24.26 25.72 23.53 20.78
2 Kalamazoo College-MI 'A' 1:44.76 1:37.15 26
1) Pfau, Josh JR 2) Kurtz, Andrew JR
3) Fisher, Martin SO 4) Waller, Joe SO
25.83 25.75 24.52 21.05
3 Calvin College Knights 'A' 1:46.00 1:38.82 24
1) Bagnall, Luke SO 2) Preston, Ryan JR
3) Tuuk, Peter FR 4) Herrema, Matt FR
26.13 27.44 23.30 21.95
4 Albion College-MI 'A' 1:45.05 1:39.78 22
1) Mantyla, Darren SO 2) Fodell, John SO
3) Bacon, Chase FR 4) Weismiller, Mark FR
26.77 27.06 23.97 21.98
5 Olivet College-MI 'A' 1:48.01 1:40.80 20
1) Aguirre, Juan 2) Guins, Ben
3) Fetters, Ananta 4) Cox, Jon
26.40 28.07 23.94 22.39
6 Alma College 'A' 1:48.36 1:41.05 18
1) Dunckle, Nick G SO 2) McLaughlin, Colin SR
3) Gostomski, Brent FR 4) Heyd, Will JR
26.40 29.58 23.66 21.41

Event 15 Women 400 Yard IM
===============================================================================
MIAA: ! 4:37.25 2003 A. Johnson, Calvin
4:34.69 A
4:43.99 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
1 O'Neil, Meagan SO Hope 4:43.83 4:38.73 B 16
29.49 33.72 35.31 34.98 41.27 42.09 31.58 30.29
2 Johnson, Abby SO CAL 4:42.63 4:39.15 B 13
29.72 33.17 35.27 34.72 40.81 42.28 32.12 31.06
3 Spiro, Erin SR Albion-MI 4:47.85 4:44.40 12
29.79 33.79 35.60 36.23 41.95 42.10 32.10 32.84
4 Wilson, Alexandra FR CAL 4:44.39 4:45.40 11
30.12 33.82 37.99 37.31 39.18 39.79 34.88 32.31
5 Hauser, Brianne JR Alma 4:54.36 4:53.85 10
30.80 34.87 38.16 37.60 42.31 43.60 33.65 32.86
6 Frazier, Barbara FR CAL 4:54.83 4:58.06 9
31.44 35.43 40.29 39.60 39.64 40.71 36.01 34.94
Consolation
7 Baker, Ginni SR CAL 4:54.91 4:50.73 7
30.73 35.58 37.71 36.55 42.60 43.41 32.84 31.31
8 Visser, Lynn SO CAL 4:56.98 4:53.44 5
31.13 36.04 39.54 39.22 40.34 41.39 33.15 32.63
9 Anstett, Danielle SO Kzoo-MI 4:56.76 4:56.01 4
30.54 38.08 39.32 39.54 42.32 41.35 33.09 31.77
10 VanGilder, Erica SO Hope 4:58.33 4:56.23 3
31.90 36.18 38.89 39.06 42.41 42.85 33.13 31.81
11 Baran, Lisa SO Hope 5:02.98 5:00.18 2
32.33 37.87 37.44 36.94 42.89 43.46 35.25 34.00
12 Amrhein, Kelly FR Kzoo-MI 5:01.18 5:01.18 1
31.56 36.82 39.13 38.42 42.63 43.80 35.49 33.33

Event 16 Men 400 Yard IM
===============================================================================
MIAA: ! 4:03.75 2000 N. Duda, Kalamazoo
4:03.59 A
4:11.99 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Whitbeck, Scott SR Kzoo-MI 4:12.06 4:09.32 B 16
25.82 29.74 31.58 31.37 36.38 36.58 29.23 28.62
2 Jansen, Derek JR Kzoo-MI 4:15.81 4:13.73 13
25.78 29.05 31.99 32.66 35.97 37.00 31.15 30.13
3 Bagnall, Luke SO CAL 4:20.45 4:14.17 12
26.68 30.63 31.61 32.69 36.05 37.46 30.03 29.02
4 Fenwick, Justin FR Kzoo-MI 4:21.47 4:22.56 11
26.22 31.24 37.45 35.85 36.37 37.34 30.00 28.09
5 Waterstone, Kyle FR Hope 4:24.37 4:24.69 10
27.16 31.51 33.19 33.08 37.40 38.46 32.33 31.56
6 Hoesch, Karl FR Hope 4:28.66 4:28.29 9
27.00 31.88 36.24 35.56 36.41 36.92 32.01 32.27
Consolation
7 Davidson, Andrew SO Albion-MI 4:28.86 4:24.00 7
26.61 30.53 34.68 34.95 38.23 39.37 30.52 29.11
8 Holtman, Jeff FR Hope 4:34.55 4:24.11 5
27.01 31.96 34.63 33.63 38.16 39.61 30.83 28.28
9 Hamman, Darren OLV-MI 4:44.41 4:38.14 4
28.56 33.35 35.49 35.18 38.47 40.56 33.70 32.83
10 Livingston, Lucas FR Alma 4:45.21 4:41.58 3
28.33 33.69 35.68 36.31 42.05 42.75 32.84 29.93
11 Zessin, Joe Albion-MI 4:48.50 4:43.22 2
28.12 32.92 35.89 35.69 39.62 40.27 35.55 35.16
— Heintz, Chris FR Kzoo-MI 4:29.55 DQ
28.47 32.45 36.17 36.88 38.34 39.22 31.07 30.57

Event 17 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
MIAA: ! 57.51 1998 L. Durante, Hope
58.19 A
1:00.29 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Smith, Lisa FR Hope 58.26 57.53 A 16
26.97 30.56
2 Ekdom, Lisa SO Hope 1:00.45 59.39 B 13
27.94 31.45
3 Lingbeek, Jill OLV-MI 1:00.27 1:00.41 12
27.74 32.67
4 Ramsey, Megan SR St. Mary's 1:00.96 1:00.70 11
28.01 32.69
5 Diekevers, Sarah FR Hope 1:01.48 1:00.86 10
28.37 32.49
6 Sommers, Renee FR Hope 1:02.15 1:02.43 9
29.00 33.43
Consolation
7 Krzeminski, Tanya SR Kzoo-MI 1:02.31 1:02.45 7
28.90 33.55
8 Miller, Kristi OLV-MI 1:03.65 1:03.24 5
29.68 33.56
9 Lebiedz, Bridget FR St. Mary's 1:03.27 1:03.61 4
29.19 34.42
10 McGranahan, Julie SR St. Mary's 1:03.88 1:04.25 3
30.02 34.23
11 Murphy, Andrea SO Albion-MI 1:04.17 1:04.68 2
30.07 34.61
12 Scott, Jaymee OLV-MI 1:04.47 1:04.72 1
30.13 34.59

Event 18 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
MIAA: ! 49.65 2003 P. Boumgarden, Calvin
50.09 A
51.89 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Boumgarden, Peter JR CAL 51.74 51.01 B 16
23.25 27.76
2 Hamstra, Chris SR Hope 52.65 52.45 13
24.09 28.36
3 Stover, Victor SR Kzoo-MI 52.68 52.57 12
24.48 28.09
4 Gostomski, Brent FR Alma 53.20 53.61 11
24.51 29.10
5 Fisher, Martin SO Kzoo-MI 54.28 53.76 10
24.89 28.87
6 Barkel, Travis SO Hope 53.73 53.86 9
24.93 28.93
Consolation
7 Bacon, Chase FR Albion-MI 54.51 54.04 7
24.96 29.08
8 Fetters, Ananta OLV-MI 56.81 54.62 5
25.18 29.44
9 Boote, Matt FR Hope 54.62 54.68 4
25.28 29.40
10 DiVirgilio, Chris SR Kzoo-MI 57.35 56.22 3
25.89 30.33
11 Harte, Matt FR Kzoo-MI 56.95 56.26 2
26.50 29.76
12 Daining, Peter JR CAL 56.42 56.67 1
26.52 30.15

Event 19 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
MIAA: ! 1:50.94 2004 R. Weima, Calvin
1:53.89 A
1:56.59 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Weima, Rebekah FR CAL 1:50.94 1:51.29 A 16
25.42 27.74 28.63 29.50
2 Steele, Erika JR Hope 1:57.70 1:56.66 13
27.94 30.61 29.12 28.99
3 Smith, Michelle SR Hope 1:57.19 1:57.15 12
28.15 29.76 29.96 29.28
4 Johnson, Megan JR Kzoo-MI 2:00.27 1:59.47 11
28.59 30.80 30.18 29.90
5 Druskinis, Stephan JR Alma 1:59.82 1:59.62 10
27.48 30.12 30.96 31.06
6 Smith, Sarah JR Hope 1:59.60 1:59.64 9
28.44 30.02 30.45 30.73
Consolation
7 Bauer, Shannon SO Kzoo-MI 2:01.11 2:00.57 7
28.85 31.13 31.06 29.53
8 Martin, Haley SR Hope 2:00.61 2:01.27 5
28.59 31.03 31.34 30.31
9 Stam, Janet OLV-MI 2:02.88 2:01.36 4
28.69 31.14 31.30 30.23
10 Dominguez, Kristin FR Kzoo-MI 2:02.91 2:01.92 3
28.36 31.17 31.57 30.82
11 Fantone, Julie SR Alma 2:02.98 2:02.68 2
28.90 30.67 31.62 31.49
12 Evans, Kristin SO Kzoo-MI 2:03.39 2:03.87 1
28.20 31.46 32.29 31.92

Event 20 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
MIAA: ! 1:40.60 2003 JD Schneider, Kalamazoo
1:40.99 A
1:43.69 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Blohm, Kurt SO Hope 1:42.83 1:41.93 B 16
23.18 25.41 26.25 27.09
2 White, Brad SR CAL 1:43.91 1:43.32 B 13
22.86 25.27 26.71 28.48
3 Waller, Joe SO Kzoo-MI 1:45.07 1:44.05 12
23.84 25.91 26.98 27.32
4 Tuuk, Peter FR CAL 1:44.99 1:44.85 11
24.52 26.21 26.90 27.22
5 Yockey, Levi OLV-MI 1:45.90 1:45.16 10
24.37 26.23 27.00 27.56
6 Green, Will JR Albion-MI 1:45.48 1:45.58 9
24.62 26.37 27.27 27.32
Consolation
7 Ornee, Dave SO Hope 1:46.41 1:46.60 7
24.77 27.10 27.56 27.17
8 Taber, Jake SR Hope 1:49.85 1:47.34 5
24.60 27.18 27.77 27.79
9 Heyd, Will JR Alma 1:49.14 1:48.49 4
25.03 27.30 28.03 28.13
10 Herrema, Matt FR CAL 1:49.49 1:49.67 3
24.37 27.79 28.90 28.61
11 Salvador, John SO Albion-MI 1:57.99 1:56.48 2
25.88 28.39 30.53 31.68
12 Gostomski, Brandon FR Alma 1:53.59 1:57.61 1
26.41 29.13 31.11 30.96

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
MIAA: ! 1:05.25 2001 B. VandenBerg, Hope
1:06.29 A
1:08.59 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Garlow, Elizabeth FR Kzoo-MI 1:06.79 1:07.12 B 16
31.10 36.02
2 Anstett, Danielle SO Kzoo-MI 1:09.67 1:09.28 13
32.41 36.87
3 McHugh, Shannon OLV-MI 1:10.38 1:10.66 12
34.01 36.65
4 Nowak, Sarah SO St. Mary's 1:10.70 1:10.83 11
33.05 37.78
5 Colville, Lisa FR Albion-MI 1:10.50 1:10.98 10
33.09 37.89
6 Frazier, Barbara FR CAL 1:10.97 1:11.45 9
33.85 37.60
Consolation
7 Stevens, Brittney SR CAL 1:11.91 1:10.67 7
33.63 37.04
8 Miersma, Laura SO CAL 1:11.71 1:12.10 5
34.26 37.84
9 Lebiedz, Katy SR St. Mary's 1:12.80 1:12.35 4
33.82 38.53
10 Clapp, Kelly JR Kzoo-MI 1:14.19 1:13.02 3
34.37 38.65
11 Strach, Jennifer SR Hope 1:13.73 1:13.35 2
34.33 39.02
12 Hanna, Kristen FR Hope 1:13.02 1:13.59 1
34.22 39.37

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
MIAA: ! 55.01 2000 J. Boss, Hope
57.19 A
59.19 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Kurtz, Andrew JR Kzoo-MI 56.62 56.52 A 16
26.84 29.68
2 Geurink, Ross SR Hope 58.92 58.35 B 13
27.41 30.94
3 Waterstone, Matt JR Hope 59.38 59.34 12
27.67 31.67
4 Fodell, John SO Albion-MI 59.56 59.71 11
27.87 31.84
5 Preston, Ryan JR CAL 1:00.84 1:00.42 10
28.21 32.21
6 Cox, Jon OLV-MI 1:01.00 1:00.92 9
28.52 32.40
Consolation
7 Heydlauff, Jeff JR Hope 1:01.12 1:00.64 7
28.36 32.28
8 Fenwick, Justin FR Kzoo-MI 1:01.07 1:00.96 5
28.91 32.05
9 Guins, Ben OLV-MI 1:01.12 1:01.18 4
28.93 32.25
10 Cook, Jake FR Hope 1:02.25 1:02.25 3
29.22 33.03
11 Sveen, Chris JR CAL 1:03.81 1:03.43 2
29.57 33.86
12 VanderHeide, Dan JR CAL 1:03.43 1:03.90 1
29.80 34.10

Event 23 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
MIAA: ! 57.82 1994 S. Looman, Hope
58.99 A
1:00.49 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Arnold, Audrey SR Hope 1:01.49 1:00.72 16
29.26 31.46
2 Spiro, Erin SR Albion-MI 1:02.36 1:01.13 13
29.55 31.58
3 Roesch, Katherine OLV-MI 1:02.12 1:01.67 12
30.02 31.65
4 Lingbeek, Jill OLV-MI 1:01.72 1:01.91 11
29.52 32.39
5 Ingebrigtsen, Eliz FR CAL 1:03.00 1:02.21 10
29.91 32.30
6 Foust, Kari JR Hope 1:03.30 1:02.95 9
30.31 32.64
Consolation
7 Smith, Liz SR Alma 1:04.10 1:03.55 7
30.79 32.76
8 Stiedemann, Laurel FR Kzoo-MI 1:05.05 1:03.59 5
30.77 32.82
9 Armstrong, Rebecca FR Hope 1:04.45 1:03.74 4
30.25 33.49
10 Coxon, Christina OLV-MI 1:06.80 1:06.05 3
31.25 34.80
11 Toth, Erin Albion-MI 1:06.93 1:06.48 2
31.82 34.66
12 Lindman, Amy FR Albion-MI 1:07.31 1:06.82 1
31.81 35.01

Event 24 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
MIAA: ! 51.35 2002 I. Kobes, Hope
51.49 A
53.09 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Kobes, Ian SR Hope 53.62 52.07 B 16
25.01 27.06
2 Pfau, Josh JR Kzoo-MI 53.70 53.98 13
26.28 27.70
3 Lininger, Chris JR Hope 54.07 54.66 12
26.69 27.97
4 Aguirre, Juan OLV-MI 55.67 55.96 11
26.50 29.46
5 Norden, Brad SR Hope 56.76 56.64 10
27.23 29.41
6 Seymour, Jeff SR Hope 56.64 57.14 9
27.49 29.65
Consolation
7 Dunckle, Nick G SO Alma 58.29 58.03 7
28.05 29.98
8 Ritsemsa, Kyle JR Alma 57.90 58.12 5
27.58 30.54
9 Boote, Matt FR Hope 58.45 58.31 4
28.42 29.89
10 Waddell, Brad OLV-MI 57.83 58.40 3
28.33 30.07
11 Mantyla, Darren SO Albion-MI 57.78 58.51 2
28.15 30.36
12 Mulder, Andy JR CAL 59.42 59.06 1
28.89 30.17

Event 25 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
MIAA: ! 447.65 1987 S. Brummel, Calvin
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Brown, Lindsay FR Albion-MI 356.80 367.15 16
2 TerHaar, Sara SR CAL 331.75 352.80 13
3 Masters, Lynsay SR Alma 321.25 342.20 12
4 Bloomquist, Kristi OLV-MI 321.10 335.65 11
5 Close, Lindsay SR Hope 312.95 311.70 10
6 Erickson, Julie SO CAL 315.35 J288.30 9
7 Schonberg, Jaime FR Kzoo-MI 308.55 J308.55 7
8 Offringa, Jodie SO CAL 303.00 J303.00 5
9 Fuller, Molly FR CAL 284.55 J284.55 4
10 Battoclette, Anna JR CAL 277.45 J277.45 3
11 Lich, Katie FR Albion-MI 274.95 J274.95 2
12 Saenz, Deanna SO Kzoo-MI 239.15 J239.15 1

Event 26 Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MIAA: ! 7:48.13 1995 Hope, Hope
T. Kirkland, D. Horner, S. Scher, K. Hoving
7:41.99 A
7:56.59 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hope College 'A' 7:59.19 7:45.58!B 32
1) Smith, Michelle SR 2) Arnold, Audrey SR
3) Smith, Sarah JR 4) Smith, Lisa FR
27.96 57.44 1:27.38 1:56.93 26.18 54.94 1:25.18 1:56.06
27.49 57.51 1:28.06 1:59.01 25.90 54.63 1:24.14 1:53.58
2 Calvin College Knights 'A' 7:55.15 7:48.49 B 26
1) Stevens, Brittney SR 2) Weima, Rebekah FR
3) Baker, Ginni SR 4) Johnson, Abby SO
28.43 58.88 1:29.80 2:01.07 24.66 52.59 1:21.21 1:50.53
28.46 59.23 1:30.55 2:01.44 25.96 54.85 1:24.69 1:55.45
3 Kalamazoo College-MI 'A' 8:05.22 8:01.77 24
1) Bauer, Shannon SO 2) Garlow, Elizabeth FR
3) Dominguez, Kristin FR 4) Johnson, Megan JR
29.01 1:00.21 1:31.04 2:01.12 26.81 56.91 1:27.63 1:57.76
16.00 58.91 1:31.33 2:02.78 27.81 58.93 1:30.05 2:00.11
4 Saint Mary's College 'A' 8:08.88 8:09.52 22
1) Palchak, Maureen SR 2) Lebiedz, Bridget FR
3) Nelis, Kelly SO 4) Ramsey, Megan SR
28.57 59.66 1:31.12 2:02.14 27.53 58.46 1:30.49 2:02.74
28.06 59.36 1:31.79 2:04.26 27.06 57.18 1:28.57 2:00.38
5 Olivet College-MI 'A' NT 8:09.71 20
1) Roesch, Katherine 2) Herzog, Laura
3) Zaborski, Ashley 4) Stam, Janet
27.60 57.95 1:29.83 2:01.00 27.73 58.43 1:30.74 2:02.04
27.89 59.07 1:31.43 2:03.55 28.05 1:00.83 1:32.21 2:03.12
6 Alma College 'A' 8:33.14 8:13.63 18
1) Smith, Liz SR 2) Fantone, Julie SR
3) Hauser, Brianne JR 4) Druskinis, Stephanie JR
28.73 59.78 1:31.55 2:03.49 28.55 1:00.21 1:32.78 2:05.52
27.97 59.52 1:31.90 2:04.11 27.28 57.48 1:28.83 2:00.51
7 Albion College-MI 'A' 8:50.12 8:21.79 14
1) Doherty, Rachel FR 2) Colville, Lisa FR
3) Kreger, Liz FR 4) Spiro, Erin SR
29.11 1:00.67 1:33.24 2:05.83 28.47 59.81 1:32.50 2:05.65
27.97 58.68 1:32.10 2:05.73 26.82 57.96 1:31.20 2:04.58

Event 27 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MIAA: ! 6:49.95 2003 Calvin, Calvin
R. Johnson, AJ Penninga, B. White, P. Boumgarden
6:49.99 A
6:58.99 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kalamazoo College-MI 'A' 7:00.13 6:56.06 B 32
1) Stover, Victor SR 2) Waller, Joe SO
3) Arce, Mike JR 4) Whitbeck, Scott SR
24.10 51.01 1:18.46 1:45.27 23.56 50.38 1:17.34 1:43.92
23.33 49.54 1:16.91 1:44.54 22.90 48.86 1:15.64 1:42.33
2 Calvin College Knights 'A' 7:03.37 6:56.70 B 26
1) Tuuk, Peter FR 2) White, Brad SR
3) Bagnall, Luke SO 4) Boumgarden, Peter JR
24.49 51.26 1:18.48 1:44.69 22.64 48.24 1:14.88 1:41.63
23.51 50.72 1:18.49 1:46.41 23.19 49.11 1:16.02 1:43.97
3 Hope College 'A' 7:09.39 7:03.10 24
1) Hamstra, Chris SR 2) Ornee, Dave SO
3) Waterstone, Matt JR 4) Blohm, Kurt SO
24.11 50.66 1:18.27 1:44.76 23.98 50.89 1:18.42 1:46.20
24.05 50.48 1:18.59 1:48.52 22.71 48.75 1:15.83 1:43.62
4 Albion College-MI 'A' 7:18.36 7:14.08 22
1) Green, Will JR 2) Fodell, John SO
3) Dancho, AJ SO 4) Bacon, Chase FR
24.76 51.26 1:19.04 1:46.90 24.49 51.70 1:20.40 1:49.37
24.15 51.07 1:20.09 1:49.27 24.74 52.48 1:20.96 1:48.54
5 Alma College 'A' 8:09.21 7:30.34 20
1) Heyd, Will JR 2) Gostomski, Brent FR
3) Dunckle, Nick G SO 4) McDonald, Ben SO
25.12 52.86 1:21.29 1:49.83 24.38 51.67 1:21.02 1:50.26
24.79 53.62 1:24.42 1:54.73 24.57 52.76 1:23.51 1:55.52
6 Olivet College-MI 'A' NT 7:40.45 18
1) Waddell, Brad 2) Hamman, Darren
3) Williams, Andrew 4) Yockey, Levi
25.10 53.44 1:23.16 1:53.03 26.25 56.87 1:27.16 1:57.35
26.72 56.33 1:27.00 1:55.42 26.01 55.66 1:25.95 1:54.65

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week