Holland High Edges Pioneer to Win Michigan Boys Division I High School Championship

ANN ARBOR, Mich., March 15. TWENTY-FOUR swimmers from Holland High School won the Michigan boys Division 1 state championship Saturday afternoon at the University of Michigan's Donald B. Canham Natatorium.

According to Dutch coach Jon Shears, however, that championship belongs to many more. "There were 24 people in the water today, but everyone in this building from Holland was helping us hold up that trophy," Shears said after the Dutch raised the state championship trophy and then took a celebratory plunge. "It takes a team and families to win a championship like this."

Holland, which had been ranked No. 1 throughout most of the season, won the state championship with 264 points. Ann Arbor Pioneer, which led throughout most of the competition, finished second with 252 points.
Zeeland finished fourth, with 163 and West Ottawa was fifth (150).

Holland trailed Ann Arbor Pioneer until Dutch senior Grant Burtch won the 11th of the 12 events, the 100-yard breaststroke.

Holland led the Pioneers by six points entering the final event, the 400-yard freestyle relay, so had the Dutch finished second to the Pioneers in the final event, the two teams would have shared the state title. But
Holland's Chaz VanderBroek, Brendon Ray, Adam DeJong and Evan Kobes won the 400 free relay with a state record time of 3:09.40.

"We knew (after Friday's preliminaries) that we would be down going into the 200 free relay," Shears said.

After they finished second to Ann Arbor Pioneer last year, the Dutch did not want a tie.

"I have tied too many times," Shears said. "Our program has been building for the last five or six years and now, this is where we have wanted to be. We talked to these seniors when they were freshman and we said that they could be state champions some day. If you trust, anything is possible."

Holland opened the meet with a win in the 200 medley relay as Kobes, Burtch, Josh Hoag and Jon Kortman won with a Division 1 record time of 1:34.40. Kobes also won the 100 backstroke, with a time of 50.80 seconds.

Jenison senior Nick Walkotten won a pair of state championships Saturday, as did Grand Haven senior Adam Schmitt. Walkotten won the 200 individual medley in 1:52.36 and the 100 butterfly in 50.32.

"Winning is not always important, as long as you swim your best and I swam well today," Walkotten said.

Schmitt won the 50 free with a Division 1 record time of 21.01 seconds and the 100 free with another record: 45.97.

"I broke 46 (seconds) for the first time in the 100," Schmitt said. "That was a goal of mine. In my 50 I wanted to go under 21 seconds.

DIVISION 2:
Birmingham Groves High School won the boys Division 2 swimming and diving championships on Saturday at Eastern Michigan University.

Lakeview won the 200 freestyle relay (Kurti, OBrien, Weathers, Cole) in 1:27.89; Stephen Schlatter, East Grand Rapids, finished second in the 100 breaststroke in 59.81; Philip Heyboer, Holland Christian, finished second in the 500 freestyle in 4:38.98; Heyboer also took second in the 100 backstroke in 53.43.

– Kelly Hill
The Grand Rapids Press

2004 MHSAA BOYS DIVISION I CHAMPIONSHIPS – 3/12/04 to 3/13/04
Team Rankings – Through Event 12
Male Team Scores
Place School Points
1 Holland High School HOLL 264
2 Ann Arbor Pioneer High School AAP 252
3 Bloomfield Hills Brother Rice BBR 201
4 Zeeland High School ZHSB 163
5 West Ottawa High School WOHS 150
6 Midland H. H. Dow High School DOW 130
7 Jenison High School JHS 117
8 Grand Haven High School GH 109 . 50
9 Grosse Pointe South H. S. GPS 106 . 50
10 Grand Blanc High School GBHS 92 . 50
11 Rockford High School ROCK 67
12 Bay City Western High School BCW 59
13 Saline High School SHS 45
14 Plymouth Salem High School SA 43
15 Ann Arbor Huron High School AAH 41
16 Troy High School TROY 39 . 50
17 South Lyon High School SLHS 39
17 Rochester Adams High School RAHS 39
19 Lake Orion High School LO 36
20 Romeo High School ROMEO 30
20 Heritage High School HHS 30
22 East Kentwood High School EKHS 27
23 Mattawan High School MAT 24
24 Grandville High School GVL 23
25 Jackson High School JACK 21
26 Northville High School NHS 20
27 Holt High School HLT 19
28 Livonia Stevenson High School LSHS 18
29 Novi High School NOVI 15
29 Kalamazoo Central High School KCHS 15
31 Battle Creek Central H. S. BCC 14
31 Canton High School CAN 14
31 Farmington Harrison H. S. HF 14
34 Livonia Franklin High School LF 9
35 University of Detroit-Jesuit UDJ 7
36 Portage Central High School PCT 6
36 Hudsonville High School HUD 6
36 Anchor Bay High School AB 6
39 Troy Athens TA 4
40 L'Anse Creuse North H. S. LCN 2
40 Dearborn High School DRBN 2
40 Wayne Memorial High School WMHS 2
43 Walled Lake Western H.S. WLW 1
43 Brighton High School BRIGH 1
43 G R Forest Hills Northern GGFH 1

2004 MHSAA BOYS DIVISION I CHAMPIONSHIPS
3/12/04 to 3/13/04

Results

Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
FORMER A: # 1:31.94 1997 BROTHER RICE
PARRISH, DUDA, SCUSSEL, PAWLEWICZ
Division I: * 1:35.46 2004 HOLLAND, HOLLAND
KOBES, BURTCH, HOAG, KORTMAN
2003 CHAMP: 1:36.29 2003 BH BROTHER RICE
HOLLAND
Meet Qualifying: 1:44.39
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Holland High School 'A' 1:35.46 1:34.93*
1) Kobes, Evan SR 2) Burtch, Grant SR
3) Hoag, Joshua SR 4) Kortman, Jon SR
23.94 25.84 23.59 21.56
2 Bloomfield Hills Brother Rice 'A' 1:36.14 1:36.50
1) Cyrek, Rob JR 2) Saeli, Brent JR
3) Hasson, Chris SO 4) Fisher, Jerry SR
25.32 26.78 23.43 20.97
3 Midland H. H. Dow High School 'A' 1:37.49 1:37.47
1) Strickler, Gabe SO 2) Craig, Brad FR
3) Smith, Ian SO 4) Giblin, Tim JR
23.94 26.52 25.61 21.40
4 Grosse Pointe South H. S. 'A' 1:37.52 1:37.84
1) Richardson-Rossbach, David JR 2) Stevens, Peter JR
3) Richard, Luke JR 4) Jenzen, Ben SR
26.07 27.83 22.91 21.03
5 Zeeland High School 'A' 1:38.75 1:37.89
1) Diekema, Jordan FR 2) Barkel, Justin JR
3) Yamaoka, Tommy SR 4) Ensing, Josh SO
25.54 26.85 23.52 21.98
6 Ann Arbor Pioneer High School 'A' 1:37.99 1:38.02
1) Engers, Wade SR 2) Pfister, Craig SR
3) Hass, Jason FR 4) Gardner, Ryan SR
26.26 26.83 23.70 21.23
7 West Ottawa High School 'A' 1:38.57 1:39.13
1) MacDonald, John SR 2) Meyers, Chris JR
3) Nelis, Ryan SO 4) Luyk, Dan SR
26.08 26.41 24.39 22.25
8 Jenison High School 'A' 1:38.64 1:39.96
1) Fulmer, Nick S SR 2) Anderson, Mike R SR
3) Walkotten, Nick J SR 4) Dotson, Brad JR
26.14 28.34 23.20 22.28

Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
FORMER A: # 1:37.59 2002 PETER VANDERKAAY, ROCHESTER ADAMS
Division I: * 1:41.31 2004 SHO KOBA, AA PIONEER
2003 CHAMP: 1:41.51 2003 DAVID LESSARD, BH BROTHER RICE
Meet Qualifying: 1:50.39
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Koba, Sho SO AA Pioneer 1:41.31 1:40.12*
23.10 25.01 26.01 26.00
2 Bowling, Steven SR Grand Blanc 1:42.41 1:42.10
23.67 25.40 25.99 27.04
3 DeJong, Adam SO Holland 1:43.16 1:42.99
24.05 25.93 25.98 27.03
4 Gauss, Matt SR West Ottawa 1:42.93 1:43.44
23.78 25.92 26.47 27.27
5 Steele, Robert SO AA Pioneer 1:45.36 1:44.69
24.06 26.38 26.91 27.34
6 Serio, Anthony JR Romeo 1:45.47 1:45.13
24.30 26.23 27.21 27.39
7 Ducharme, Scott JR Rochester Adams 1:45.16 1:46.51
24.65 26.49 27.40 27.97
8 Dotson, Brad JR Jenison 1:45.60 1:47.42
23.94 26.48 28.00 29.00

Event 3 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
FORMER A: # 1:49.82 2000 RANDY LAM, U OF D JESUIT
Division I: * 1:52.15 2003 NICK WALKOTTEN, JENISON
2003 CHAMP: 1:52.15 2003 NICK WALKOTTEN, JENISON
Meet Qualifying: 2:04.99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Walkotten, Nick J SR Jenison 1:54.51 1:52.36
23.52 28.24 33.47 27.13
2 Warner, Dan JR Saline 1:55.48 1:55.06
24.84 29.83 32.71 27.68
3 Barkel, Justin JR Zeeland 1:57.18 1:57.18
25.24 31.53 32.48 27.93
4 Dixon, Nick JR Plymouth Salem 1:56.99 1:57.36
25.41 29.19 35.39 27.37
5 Snook, Garett JR Heritage 1:59.10 1:57.41
24.97 31.02 32.27 29.15
6 Pfister, Craig SR AA Pioneer 1:58.09 1:57.89
25.49 30.61 33.12 28.67
7 Bagley, Chris FR Brother Rice 1:57.51 1:58.00
25.58 30.29 33.92 28.21
8 Engers, Wade SR AA Pioneer 1:59.15 1:58.55
25.44 29.29 35.87 27.95

Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
FORMER A: # 20.37 1992 RAFFI KARAPETIAN, BH ANDOVER
Division I: * 21.19 2004 ADAM SCHMITT, GRAND HAVEN
2003 CHAMP: 21.46 2003 JONATHAN THOMAS, TROY
Meet Qualifying: 22.99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Schmitt, Adam SR Grand Haven 21.19 21.01*
2 Ray, Brendon JR Holland 21.45 21.42
3 Martone, Jamie JR Troy 21.43 21.51
3 Jenzen, Ben SR GP South 21.37 21.51
5 Saeli, Brent JR Brother Rice 21.72 21.79
6 Giblin, Tim JR Midland Dow 21.78 21.82
7 Burtch, Grant SR Holland 21.82 21.85
8 Powers, Mitchell SR Kalamazoo Cent 21.72 23.03

Event 5 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
FORMER A: # 584.75 1981 BRUCE KIMBALL, AA PIONEER
Division I: * 479.45 2003 ERIC DeMARCO, AA PIONEER
2003 CHAMP: 479.45 2003 ERIC DeMARCO, AA PIONEER
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Fick, Tylor SR Bay City Western 313.20 437.55
2 Kish, Ryan Rockford 303.80 394.40
3 Overway, Kyle SO Zeeland 254.45 354.60
4 Alberty, Chris SO Novi 253.20 353.10
5 Robinson, Durrell SR Battle Creek 248.05 352.30
6 Ellis, Jon SR AA Pioneer 257.85 349.45
7 Overway, Joel SR Zeeland 255.65 346.05
8 Hoekstra, Jake C Grandville 257.20 345.90

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
FORMER A: # 48.85 1998 MATT PARRISH, BROTHER RICE
Division I: * 49.04 2003 NICK WALKOTTEN, JENISON
2003 CHAMP: 49.04 2003 NICK WALKOTTEN, JENISON
Meet Qualifying: 55.99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Walkotten, Nick J SR Jenison 50.32 49.29
23.00 26.29
2 Tansey, Ben SR Mattawan 51.23 51.29
23.60 27.69
3 Strickler, Gabe SO Midland Dow 52.60 52.37
24.46 27.91
4 Smith, Sean JR Bay City Western 52.11 52.42
24.43 27.99
5 Richard, Luke JR GP South 52.23 52.44
23.79 28.65
6 Steele, Robert SO AA Pioneer 52.32 52.63
24.40 28.23
7 Weinberg, Steve JR Ann Arbor Huron 52.65 53.04
24.92 28.12
8 Hasson, Chris SO Brother Rice 52.45 53.09
24.50 28.59

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
FORMER A: # 44.63 1999 BILL SARGENT, BIRM SEAHOLM
Division I: * 46.13 2004 ADAM SCHMITT, GRAND HAVEN
2003 CHAMP: 46.47 2003 ANDREW CALLAM, AA PIONEER
Meet Qualifying: 49.99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Schmitt, Adam SR Grand Haven 46.13 45.97*
22.27 23.70
2 Koba, Sho SO AA Pioneer 47.17 46.46
22.40 24.06
3 Fisher, Jerry SR Brother Rice 48.02 47.44
22.67 24.77
4 Kobes, Evan SR Holland 47.25 47.75
22.61 25.14
5 Le, Joe SR Canton 47.99 48.05
23.04 25.01
6 Austin, Beau SO West Ottawa 48.08 48.14
22.82 25.32
7 Ortego, Luke JR Rockford 48.01 48.42
22.88 25.54
8 VanderBroek, Chaz SR Holland 48.01 48.48
22.97 25.51
23.57 25.62

Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
FORMER A: # 4:23.75 2002 PETER VANDERKAAY, ROCHESTER ADAMS
Division I: * 4:34.34 2003 STEVEN HILL, AA PIONEER
2003 CHAMP: 4:34.34 2003 STEVEN HILL, AA PIONEER
Meet Qualifying: 5:00.99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bowling, Steven SR Grand Blanc 4:36.94 4:34.65
24.88 26.70 27.38 27.98 28.08 27.99 27.91 28.03
28.20 27.50
2 Serio, Anthony JR Romeo 4:41.78 4:37.64
25.18 27.56 28.06 28.47 28.45 28.26 28.08 28.49
27.88 27.21
3 DeJong, Adam SO Holland 4:40.33 4:38.29
25.37 27.74 28.04 28.17 28.38 27.56 28.33 28.85
28.41 27.44
4 Gauss, Matt SR West Ottawa 4:41.06 4:42.58
25.20 27.56 27.98 28.43 28.39 28.47 28.92 29.55
29.61 28.47
5 Ducharme, Scott JR Rochester Adams 4:42.05 4:43.21
26.15 28.23 28.66 28.70 28.84 28.60 28.66 28.90
28.72 27.75
6 Ward, Colby FR Rochester Adams 4:45.33 4:44.03
26.05 27.91 28.39 28.58 29.01 28.87 29.02 29.03
28.97 28.20
7 Johnson, Chris JR Troy 4:47.73 4:49.31
26.64 28.18 28.99 29.38 29.43 29.48 29.61 29.78
29.69 28.13
8 Browning, Casey SO GP South 4:47.03 4:50.85
25.85 28.98 28.96 29.40 29.56 29.97 29.77 30.10
30.21 28.05

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
FORMER A: # 1:22.80 1996 BROTHER RICE
PAWLEWICZ, PARRISH, SWINTECK, SCUSSEL
Division I: * 1:26.67 2004 HOLLAND, HOLLAND
KORTMAN, BURTCH, RAY, VANDERBROEK
2003 CHAMP: 1:26.71 2003 BH BROTHER RICE, BH BROTHER RICE
LESSARD, SAELI, ARMOUR, FISHER
Meet Qualifying: 1:32.99
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bloomfield Hills Brother Rice 'A' 1:27.94 1:26.50*
1) Saeli, Brent JR 2) Nye, Dan SR
3) Brosko, Colin SO 4) Fisher, Jerry SR
21.87 21.63 22.05 20.95
2 Holland High School 'A' 1:26.67 1:26.56*
1) Kortman, Jon SR 2) Burtch, Grant SR
3) VanderBroek, Chaz SR 4) Ray, Brendon JR
22.23 21.52 21.95 20.86
3 Ann Arbor Pioneer High School 'A' 1:27.09 1:26.57*
1) Pfister, Craig SR 2) Steele, Robert SO
3) Gardner, Ryan SR 4) Koba, Sho SO
22.05 21.89 21.33 21.30
4 Grand Haven High School 'A' 1:27.76 1:27.01
1) Valentine, Greg SR 2) Wiegand, Jordan SR
3) Schmitt, Joe SO 4) Schmitt, Adam SR
22.36 22.76 21.64 20.25
5 Grand Blanc High School 'A' 1:27.00 1:27.65
1) Griggs, Eric SR 2) Spaulding, James JR
3) Callahan, Connor SO 4) Bowling, Steven SR
22.41 21.70 22.09 21.45
6 West Ottawa High School 'A' 1:28.11 1:28.52
1) Austin, Beau SO 2) Meyers, Chris JR
3) Luyk, Dan SR 4) Gauss, Matt SR
22.20 22.20 22.07 22.05
7 Grosse Pointe South H. S. 'A' 1:28.10 1:28.90
1) Richard, Luke JR 2) Dunaway, Mike SR
3) Gunderson, Ryan JR 4) Jenzen, Ben SR
22.83 22.46 22.43 21.18
8 Lake Orion High School 'A' 1:29.42 1:30.28
1) Ruhland, Garrett SO 2) Dodge, Pat JR
3) Desrochers, Bryan SR 4) Brown, David SO
22.29 22.33 23.41 22.25

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
FORMER A: # 48.39 2002 CHRIS DEJONG, HOLLAND
Division I: * 51.05 2004 EVAN KOBES, HOLLAND
2003 CHAMP: 51.41 2003 EVAN KOBES, HOLLAND
Meet Qualifying: 57.19
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kobes, Evan SR Holland 51.05 50.80*
24.68 26.12
2 Strickler, Gabe SO Midland Dow 52.04 51.29
24.74 26.55
3 Smith, Sean JR Bay City Western 53.29 53.06
26.15 26.91
4 Weinberg, Steve JR Ann Arbor Huron 53.52 53.19
26.20 26.99
5 Fulkerson, Ryan JR South Lyon 54.09 53.46
26.26 27.20
6 Diekema, Jordan FR Zeeland 54.24 53.53
25.95 27.58
7 Dixon, Nick JR Plymouth Salem 53.67 53.85
26.40 27.45
8 Fulmer, Nick S SR Jenison 54.14 55.44
26.86 28.58
26.26 28.07

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
FORMER A: # 55.66 1981 DAVE CHERNEK, AA PIONEER
Division I: * 57.14 2004 GRANT BURTCH, HOLLAND
2003 CHAMP: 58.64 2003 GRANT BURTCH, HOLLAND
Meet Qualifying: 1:03.79
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Burtch, Grant SR Holland 57.14 57.25
27.05 30.20
2 Meyers, Chris JR West Ottawa 58.89 58.56
27.40 31.16
3 Barkel, Justin JR Zeeland 59.00 58.72
27.58 31.14
4 Craig, Brad FR Midland Dow 59.25 58.86
27.91 30.95
5 Saeli, Brent JR Brother Rice 59.23 59.40
27.69 31.71
6 Rogers-Snodgrass, SR Holt 1:00.16 59.68
28.12 31.56
7 Pfister, Craig SR AA Pioneer 1:00.18 1:00.01
28.20 31.81
8 Snook, Garett JR Heritage 59.97 1:00.25
27.96 32.29

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
FORMER A: # 3:04.87 1998 BROTHER RICE
LANGE, PARRISH, PAWLEWICZ, KOWALSKI
Division I: * 3:10.12 2003 ANN ARBOR PIONEER
CALLAM, McCLIMON, DUNBAR, HILL
2003 CHAMP: 3:10.12 2003 AA PIONEER, AA PIONEER
CALLAM, McCLIMON, DUNBAR, HILL
Meet Qualifying: 3:25.39
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Holland High School 'A' 3:12.32 3:09.40*
1) VanderBroek, Chaz SR 2) Ray, Brendon JR
3) DeJong, Adam SO 4) Kobes, Evan SR
23.06 48.22 22.13 47.44 22.32 47.13 21.84 46.61
2 Ann Arbor Pioneer High School 'A' 3:12.10 3:10.67
1) Hennigar, Dustin SO 2) Curtis, David JR
3) Engers, Wade SR 4) Koba, Sho SO
22.83 48.10 22.99 48.67 22.44 47.67 21.99 46.23
3 Midland H. H. Dow High School 'A' 3:13.82 3:12.62
1) Strickler, Gabe SO 2) Giblin, Tim JR
3) Pankratz, Michael FR 4) Craig, Brad FR
22.94 47.72 22.21 47.64 23.32 48.91 22.80 48.35
4 Bloomfield Hills Brother Rice 'A' 3:14.85 3:13.32
1) Fisher, Jerry SR 2) Nye, Dan SR
3) Brosko, Colin SO 4) Cyrek, Rob JR
23.02 48.26 23.14 48.09 23.29 48.93 22.82 48.04
5 Grand Haven High School 'A' 3:14.85 3:14.16
1) Schmitt, Joe SO 2) Knoll, Mitchell JR
3) Valentine, Greg SR 4) Schmitt, Adam SR
23.33 49.06 24.23 51.35 23.07 48.60 21.55 45.15
6 Jenison High School 'A' 3:14.80 3:14.51
1) Anderson, Mike R SR 2) Dotson, Brad JR
3) Fulmer, Nick S SR 4) Walkotten, Nick J SR
23.29 49.03 22.94 48.94 23.55 50.30 21.93 46.24
7 Grand Blanc High School 'A' 3:14.85 3:15.59
1) Spaulding, James JR 2) Griggs, Eric SR
3) Osada, Akihiko SR 4) Bowling, Steven SR
23.40 49.34 22.77 48.54 23.72 50.39 22.54 47.32
8 Zeeland High School 'A' 3:15.12 3:17.07
1) Shrum, Ryan JR 2) Barkel, Justin JR
3) Yamaoka, Tommy SR 4) Diekema, Jordan FR
23.13 48.40 22.81 48.39 23.55 50.19 23.42 50.09
.93

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week