Harvard Women Drub Brown

CAMBRIDGE, Mass., November 22. FRESHMAN LeeAnn Chang (Bethesda, MD) won two individual events and swam on the first-place 200-yard medley relay as Harvard remained unbeaten on the young season with a 198-102 win against Brown Friday evening at Blodgett Pool.

Chang remained unbeaten in her brief career as she took first place in the 100-yard breaststroke (1:05.31) and the 200-yard individual medley (2:05.25).

Freshman Emily Wilson (Lake Oswego, OR), meanwhile, was a winner in the 200-yard and 500-yard freestyle events, and junior Emily Stapleton (Milwaukee, WI) took first in the 100- and 20-yard backstroke events. Sophomore Jane Evans (Madison, WI) was a winner in both the 100- and 200-yard butterfly races.

Harvard's depth proved to be too much for the Bears, as the Crimson won 12 of the 16 events and took the top three places in four events, including the 200 IM, in which Chang, Stapleton and Evans led a 1-2-3 Harvard finish.

Harvard's top divers were junior Anne Osmun (Palos Verdes, CA), who won the one-meter event, and freshman Annika Geisbrecht (Mercer Island, WA), who took second from both one meter and three meters.

Brown got three first-place finishes from senior Liz Daniels, who won the 50- and 100-yard freestyles and anchored the winning 400-yard freestyle relay.

RESULTS

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Harvard University 'A' NT 1:46.12 11

1) Bates, Allison JR 2) De Benedetto, Erica SR

3) Chang, LeeAnn FR 4) Ward, Molly JR

2 Brown University 'B' NT 1:46.96 4

1) Hoban, Lindsay SR 2) Lippe-Klein, Julia FR

3) Wong, Elizabeth SO 4) Daniels, Liz SR

3 Brown University 'D' NT 1:47.59 2

1) Brown, Jessica JR 2) Kopra, Karlyanna FR

3) Brandstetter, Kathleyn FR 4) McCoy, Emily SR

4 Harvard University 'B' NT 1:48.11

1) Brethauer, Molly JR 2) Evans, Jane SO

3) Blondin, Stacy FR 4) Mulkey, Erin SO

5 Harvard University 'C' NT 1:50.39

1) Ono, Kim SO 2) Lee, Joanna SO

3) O'Reilly, Kara FR 4) Cutter, Kyle FR

6 Brown University 'A' NT 1:50.49

1) Brush, Emily FR 2) Demers, Sarah FR

3) Hinkson, Lauren SO 4) Robinson, Eileen SO

7 Harvard University 'D' NT 1:52.03

1) Stapleton, Emily JR 2) Thompson, Jen SO

3) Humphries, Ellie SR 4) Linsenmann, Kim SO

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Weisenthal, Laurin FR Harvard NT 10:12.93 9

2 Greco, Stephanie JR Harvard NT 10:28.13 4

3 Walker, Rachael FR Harvard NT 10:36.22 3

4 Harlow, Lauren FR Brown NT 10:40.14 2

5 Cocco, Meredith FR Brown NT 10:44.47 1

6 Cahill, Bridgette SO Brown NT 10:52.57

7 Mirch, Katey SO Brown NT 11:03.49

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Wilson, Emily FR Harvard NT 1:52.48 9

2 McCoy, Emily SR Brown NT 1:52.75 4

3 Blondin, Kelly FR Harvard NT 1:54.93 3

4 Schlesinger, Katie FR Brown NT 1:56.81 2

5 Pullman, Toni SR Brown NT 1:57.47 1

6 Davies, Abbie SR Harvard NT 1:58.20

7 Lee, Jean SR Brown NT 1:58.64

8 Thompson, Jen SO Harvard NT 2:01.00

Event 4 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stapleton, Emily JR Harvard NT 58.27 9

2 Brush, Emily FR Brown NT 58.69 4

3 Brown, Jessica JR Brown NT 58.70 3

4 Brethauer, Molly JR Harvard NT 58.78 2

5 Hoban, Lindsay SR Brown NT 59.82 1

6 Brandstetter, Kath FR Brown NT 1:00.00

7 Bates, Allison JR Harvard NT 1:00.01

8 Bright, Michelle SO Harvard NT 1:00.11

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chang, LeeAnn FR Harvard NT 1:05.31 9

2 Kopra, Karlyanna FR Brown NT 1:06.47 4

3 De Benedetto, Eric SR Harvard NT 1:07.35 3

4 O'Brien, Kate FR Harvard NT 1:08.04 2

5 Lippe-Klein, Julia FR Brown NT 1:08.41 1

6 Lee, Joanna SO Harvard NT 1:09.37

7 Skoda, Alexis JR Brown NT 1:09.43

8 Demers, Sarah FR Brown NT 1:10.48

Event 6 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Evans, Jane SO Harvard NT 2:03.48 9

2 Blondin, Stacy FR Harvard NT 2:04.30 4

3 Nadeau, Kate SR Harvard NT 2:04.87 3

4 Wallace, Ashley FR Brown NT 2:05.14 2

5 Kowalsky, Becky FR Brown NT 2:07.98 1

6 Mirch, Katey SO Brown NT 2:13.68

7 Harlow, Lauren FR Brown NT 2:13.87

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Daniels, Liz SR Brown NT 23.33 9

2 Ward, Molly JR Harvard NT 23.74 4

3 Robinson, Eileen SO Brown NT 24.48 3

4 Mulkey, Erin SO Harvard NT 24.61 2

5 Hinkson, Lauren SO Brown NT 24.64 1

6 Wong, Elizabeth SO Brown NT 24.84

7 Linsenmann, Kim SO Harvard NT 25.02

8 Cutter, Kyle FR Harvard NT 25.11

Event 8 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Osmun, Anne JR Harvard NT 255.97 9

2 Geisbrecht, Annika FR Harvard NT 247.27 4

3 Larsen, Jessica SO Brown NT 234.15 3

4 Paradise, Renee SR Harvard NT 233.55 2

5 Pedersen, Sarah SR Brown NT 221.03 1

6 Latinen, Amy FR Brown NT 214.20

Event 9 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Daniels, Liz SR Brown NT 51.48 9

2 Ward, Molly JR Harvard NT 51.90 4

3 McCoy, Emily SR Brown NT 52.36 3

4 Mulkey, Erin SO Harvard NT 53.12 2

5 Robinson, Eileen SO Brown NT 53.26 1

6 Cutter, Kyle FR Harvard NT 53.96

7 Davidson, Jessica FR Harvard NT 54.51

8 Kruger, Elizabeth FR Brown NT 55.35

Event 10 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Stapleton, Emily JR Harvard NT 2:04.58 9

2 Brethauer, Molly JR Harvard NT 2:06.09 4

3 Brush, Emily FR Brown NT 2:07.60 3

4 Bright, Michelle SO Harvard NT 2:08.43 2

5 Davies, Abbie SR Harvard NT 2:09.59

6 Hoban, Lindsay SR Brown NT 2:10.74 1

7 Brown, Jessica JR Brown NT 2:11.73

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chang, LeeAnn FR Harvard NT 2:16.68 9

2 Blondin, Kelly FR Harvard NT 2:23.78 4

3 Kopra, Karlyanna FR Brown NT 2:25.68 3

4 Skoda, Alexis JR Brown NT 2:28.89 2

5 De Benedetto, Eric SR Harvard NT 2:29.12 1

6 Lee, Joanna SO Harvard NT 2:29.43

7 Lippe-Klein, Julia FR Brown NT 2:29.55

8 Demers, Sarah FR Brown NT 2:34.29

Event 12 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Wilson, Emily FR Harvard NT 4:58.41 9

2 Weisenthal, Laurin FR Harvard NT 4:59.82 4

3 Lee, Jean SR Brown NT 5:10.74 3

4 Greco, Stephanie JR Harvard NT 5:11.39 2

5 White, Elizabeth SO Harvard NT 5:11.51

6 Harlow, Lauren FR Brown NT 5:11.68 1

7 Cocco, Meredith FR Brown NT 5:13.35

8 Kowalsky, Becky FR Brown NT 5:16.76

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Evans, Jane SO Harvard NT 57.67 9

2 Nadeau, Kate SR Harvard NT 58.03 4

3 Blondin, Stacy FR Harvard NT 58.04 3

4 Wong, Elizabeth SO Brown NT 58.43 2

5 Wallace, Ashley FR Brown NT 58.62 1

6 Brandstetter, Kath FR Brown NT 59.43

7 O'Reilly, Kara FR Harvard NT 1:00.00

8 Schlesinger, Katie FR Brown NT 1:00.26

Event 14 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Larsen, Jessica SO Brown NT 271.20 9

2 Geisbrecht, Annika FR Harvard NT 266.55 4

3 Paradise, Renee SR Harvard NT 265.20 3

4 Osmun, Anne JR Harvard NT 264.75 2

5 Latinen, Amy FR Brown NT 231.60 1

6 Pedersen, Sarah SR Brown NT 210.00

Event 15 Women 200 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chang, LeeAnn FR Harvard NT 2:05.25 9

2 Stapleton, Emily JR Harvard NT 2:08.06 4

3 Evans, Jane SO Harvard NT 2:10.35 3

4 Skoda, Alexis JR Brown NT 2:10.95 2

5 Hoban, Lindsay SR Brown NT 2:11.42 1

6 Brush, Emily FR Brown NT 2:15.35

7 Kruger, Elizabeth FR Brown NT 2:15.97

Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Brown University 'B' NT 3:29.91 11

1) McCoy, Emily SR 2) Robinson, Eileen SO

3) Pullman, Toni SR 4) Daniels, Liz SR

2 Harvard University 'A' NT 3:31.23 4

1) Wilson, Emily FR 2) Mulkey, Erin SO

3) Nadeau, Kate SR 4) Ward, Molly JR

3 Harvard University 'B' NT 3:37.25 2

1) Weisenthal, Laurin FR 2) Cutter, Kyle FR

3) Blondin, Kelly FR 4) Davidson, Jessica FR

4 Brown University 'A' NT 3:38.08

1) Brandstetter, Kathleyn FR 2) Hinkson, Lauren SO

3) Wong, Elizabeth SO 4) Schlesinger, Katie FR

5 Harvard University 'C' NT 3:39.53

1) Linsenmann, Kim SO 2) Davies, Abbie SR

3) O'Reilly, Kara FR 4) Blondin, Stacy FR

6 Harvard University 'D' NT 3:46.95

1) Shoemaker, Jenna SO 2) Walker, Rachael FR

3) Ono, Kim SO 4) Greco, Stephanie JR

— Brown University 'C' NT DQ

1) Cocco, Meredith FR 2) Kowalsky, Becky FR

3) Lee, Jean SR 4) Brown, Jessica JR

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here