Hansen, Kowal Score Swift 200 Breast Wins at American Short Course Champs

AUSTIN, Texas, March 7. BRENDAN Hansen and Kristy Kowal both came into the American Short Course Chazmpionships with something to prove.

Kowal, the Olympic silver medalist in the 200m breast, wanted to prove thattwo years of elementary school teaching had not slowed her down. Her winning 1:00.69 in the 100 yard breast disillusioned any would-be usurpers that the Georgia grad would fade away. Her win tonight in the 200 made an even more emphatic statement.

Kowal took the lead right at the start as pesky 16 year-old Genna Patterson gamely hung on through the first 100 yards. But Patterson, runner-up in the 100 last night (1:01.27) hadn't reckoned with Kowal's stamina.

The 24 year-old teacher taught Patterson a lesson, pulling away in the second half of the race to win in an impressive 2:09.49. Patterson's 2:12.71, a pr, was good for second.

Hansen, the 2001 World Champion over 200 meters breaststroke, was already the nation's fastest collegian in the 200 yard race. But looming in the background was arch-rival Ed Moses, who last week lowered Hansen's American record a full second to 1:51.88.

Hansen did not beat Moses' time tonight, but he did improve on his seasonal best with a speedy 1:54.30, four seconds faster than Texas teamate Christian Schurr (1:58.38), serving notice to Moses that he'll be there when it counts.

In other highlights:

Circle C 16 year-old, Andrea Axtell, breezed to victory in the 200 fly with her pr. 1:57.68. Mexico's Josh Ilika, also swimming for Circle C took the men's race in 1:45.16 to complete his sweep of the butterfly events. Backstroke WR-holder Aaron Peirsol was second in 1:46.39.

SwimAtlanta's Amanda Weir set a Girls 15-16 NAG with her prelim time of 22.39 in the 50 free. She took the final in 22.41, nipping Tammie Stone (22.44). Christina Swindle had the fastest swim of the day, a 22.35 in prelims, but wound up third in 22.50.

The men's 50 saw SMU's Jonathon Newton nip Circle C's Nate Dusing 19.79 to 19.86 (19.84p).

Cal Aquatics' Haley Cope, fifth in the 50 free, got her revenge in the very next event, the 100 back. Cope and CIrcle C's Hayley McGregory turned only .01 apart at the 50, but the older swimmer's experience paid off in the back half as she pulled away to win in 53.24 to McGregory's 53.72.

The quality went deep, with Texas' Tanica Jamison third (54.53), US Olympian Courtney Shealy fourth (54.87) and Australian Olympian Elli Overton fifth (54.89).

In a battle between two 2000 US Olympians, Nate Dusing took the men's 100 back in 47.63, dispensing with Tommy Hannan (48.35).

Seven of the eight finalists in the women's 500 free were between the ages of 13 and 17, with 16 year-old Stephanie Carr leading a 1-2 Bolles School sweep with her 4:45.49. Teammate Anja Carman, a Slovenian, was second in 4:47.25, just out-touching Nashville's Macie Green (4:47.34) and Green Terror's Chelsea Haser (4:47.75).

Texas' Chris Kemp notched an NCAA "A" time in winning the men's 500 in 4:18.63. Teammate John Nabors was second (4:23.21), just ahead of 15 year-old Michal Klueh of Carmel (Indiana) (4:23.32).

American Short Course 2003
University of Texas at Austin

25 yard pool

RESULTS: March 7, 2003

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:58.69 2002 Andrea Axtell, Circle C
1:58.98 NCAA
2:02.69 NATL
2:03.42 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Axtell, Andrea 16 Circle C 1:59.99 1:57.68!NCAA
25.76 55.41 1:26.17 1:57.68
2 Nebera, Meghan 17 Nashville 2:01.73 2:00.97 NATL
27.91 58.29 1:29.73 2:00.97
3 Galloway, Julie 16 Unattached 2:02.69 2:01.09 NATL
26.98 57.60 1:28.92 2:01.09
4 McLeod, Alison 18 Circle C 2:02.73 2:01.84 NATL
27.62 58.47 1:30.15 2:01.84
5 Williams, Christy 16 Delaware 2:03.32 2:02.31 NATL
26.99 57.97 1:29.80 2:02.31
6 Lee, Elaine 21 Rice 2:03.24 2:02.43 NATL
27.64 58.65 1:30.29 2:02.43
7 Bear, Denise 17 Trinity Prep 2:03.26 2:02.53 NATL
28.21 59.16 1:30.40 2:02.53
8 Voight, Jenny 18 Rice 2:04.18 2:03.63
27.61 58.68 1:30.96 2:03.63
B – Final
9 Myco, Rachel 18 SwimAtlanta 2:05.48 2:02.26 NATL
27.96 58.73 1:30.02 2:02.26
10 Corgan, Erin 18 SwimAtlanta 2:04.20 2:02.45 NATL
27.77 58.07 1:29.53 2:02.45
11 Martin_Lacey, Jacq 16 Nashville 2:04.86 2:02.58 NATL
27.49 58.59 1:30.87 2:02.58
12 Nelson, Kara 15 Tualatin Hills 2:05.24 2:04.14
28.07 1:00.38 1:31.47 2:04.14
13 Haglund, Karie 15 SwimAtlanta 2:04.71 2:04.37
28.30 59.12 1:31.29 2:04.37
14 Morelli, Kara 19 TAMU 2:05.34 2:04.94
28.64 1:00.84 1:33.18 2:04.94
15 Rames, Kelly 15 SwimAtlanta 2:05.04 2:05.04
28.45 59.86 1:32.07 2:05.04
16 Roffey, Heather 16 Bolles School 2:05.49 2:05.76
29.29 1:01.73 1:33.50 2:05.76
C – Final
17 Vollmer, Dana 15 Fort Worth 2:07.10 2:01.43 NATL
26.84 57.22 1:28.63 2:01.43
18 McIlvain, Lindsay 16 Nashville 2:05.50 2:02.86 NCAB
28.01 59.21 1:31.09 2:02.86
19 Garrett, Macie 16 Nashville 2:05.72 2:03.34 NCAB
28.77 1:00.09 1:31.92 2:03.34
20 Korell, Amanda 18 SwimAtlanta 2:08.08 2:06.03
28.74 1:00.56 1:33.05 2:06.03
21 Espana, Paola 23 Mexico 2:07.11 2:06.11
28.78 1:01.01 1:33.27 2:06.11
22 Golen, Nicki 15 SwimAtlanta 2:05.57 2:06.22
28.70 1:00.29 1:32.12 2:06.22
23 Reardon, Emily 18 SwimAtlanta 2:07.71 2:07.54
28.52 1:00.53 1:33.59 2:07.54
24 Lowry, Katie 17 Fort Worth 2:08.08 2:07.99
28.44 1:01.20 1:34.73 2:07.99

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:45.55 2002 Joe Montague, UT
1:44.93 NCAA
1:48.07 NCAB
1:49.69 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ilika, Joshua 26 Mexico 1:48.82 1:45.16!NCAB
22.45 48.46 1:16.07 1:45.16
2 Peirsol, Aaron Texas 1:49.32 1:46.39 NCAB
23.93 51.06 1:18.79 1:46.39
3 Haupt, Matt 23 Penn State 1:47.55 1:47.12 NCAB
23.97 50.62 1:18.46 1:47.12
4 Pounds, Eric 21 Air Force 1:48.79 1:48.65 NATL
24.64 52.00 1:19.47 1:48.65
5 Phillips, Cooper Texas 1:49.41 1:49.00 NATL
24.55 52.57 1:20.53 1:49.00
6 Rourke, Damon Texas 1:48.25 1:49.05 NATL
23.80 51.24 1:19.13 1:49.05
7 Zumsteg, Justin 20 Florida 1:49.36 1:49.37 NATL
24.55 52.27 1:20.55 1:49.37
8 Meena, Elliot 19 Florida 1:49.89 1:50.07
24.72 52.51 1:21.14 1:50.07
B – Final
9 Marmolejo, Pablo 18 Mexico 1:49.97 1:48.87 NATL
24.53 52.10 1:19.84 1:48.87
10 Flamion, Christoph 19 Unattached 1:50.06 1:49.20 NATL
25.48 53.33 1:21.65 1:49.20
11 Hughes, Tim 17 Trinity Prep 1:50.36 1:49.62 NATL
25.10 53.10 1:21.73 1:49.62
12 Wieczorek, Grant 17 Carmel 1:50.54 1:49.70
25.19 53.39 1:21.63 1:49.70
13 Hansen, Scott 20 TAMU 1:50.34 1:49.98
23.94 51.60 1:20.64 1:49.98
14 Rohleder, Daniel 16 Circle C 1:50.06 1:50.74
23.68 50.76 1:19.07 1:50.74
15 Klueh, Michael 15 Carmel 1:51.50 1:50.76
25.16 54.05 1:22.41 1:50.76
16 Saez, Devin 19 TAMU 1:50.76 1:50.94
24.43 52.59 1:21.10 1:50.94
C – Final
17 Sotomayor, Manuel 18 Aquatica 1:52.28 1:50.44
24.89 53.11 1:21.34 1:50.44
18 Newmann, Scott 19 TAMU 1:51.99 1:51.02
24.60 52.29 1:21.05 1:51.02
19 Zeman, David 19 Tennessee 1:52.29 1:51.25
24.57 52.97 1:22.11 1:51.25
20 Anderson, David 17 SwimAtlanta 1:52.78 1:51.39
25.46 53.52 1:22.33 1:51.39
21 Saw, Yi Khy 16 Bolles School 1:51.66 1:51.73
25.74 54.19 1:23.11 1:51.73
22 Summers, Garth 14 Tualatin Hills 1:52.05 1:51.95
25.06 53.18 1:22.50 1:51.95
23 Bibliowicz, Nathan 16 Trinity Prep 1:53.45 1:52.33
25.35 53.48 1:22.65 1:52.33
24 Popa, Sebastian 22 SwimAtlanta 1:52.41 1:52.73
25.41 53.95 1:23.09 1:52.73

Event 15 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 21.86 2001 Tammie Stone, Texas Aquatics
22.89 NCAA
23.49 NATL
23.50 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Weir, Amanda 16 SwimAtlanta 22.39 22.41 NCAA
2 Stone, Tammie 26 Texas Aquatics 23.47 22.44 NCAA
3 Swindle, Christina 18 Miami Swimming 22.35 22.50 NCAA
4 Cope, Haley 23 CAL Aquatics 22.91 22.61 NCAA
5 Lanne, Colleen 23 Texas Aquatics 23.29 22.66 NCAA
6 Vollmer, Dana 15 Fort Worth 23.08 22.93 NATL
7 Shealy, Courtney 25 Athens Bulldogs 23.00 23.04 NATL
8 Jamison, Tanica Texas 23.14 23.20 NATL
B – Final
9 Woessner, Susan 22 Unattached 23.72 23.75
10 Molina, Michelle Texas 23.73 23.78
11 Ewing, Emile 15 Pennyville 23.93 23.89
12 Krossman, Jaclyn 21 TAMU 23.87 23.92
13 Tibball, Karri 22 TAMU 23.92 23.98
14 Robbins, Jennifer Texas 23.73 24.00
15 Liggett, Anne 16 Tualatin Hills 23.91 24.01
16 Lieb, Katy 18 TAMU 23.90 24.14
C – Final
17 McGregory, Hayley 17 Circle C 24.00 23.56
18 Williams, Monica 24 Circle C 23.99 23.92
19 Baughman, Taylor 16 Carmel 23.96 23.94
20 Grcevich, Christy 14 NW Indiana 24.03 23.96
21 Hupman, Andrea 17 SwimAtlanta 23.99 24.00
22 Faulkner, Jaclyn Texas 24.17 24.11
23 Slack, Ali 13 SwimAtlanta 24.16 24.15
24 Watson, Sarah 16 Fort Worth 24.01 24.24

Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 19.27 2000 Neil Walker, Texas Aquatics
19.74 NCAA
20.33 NCAB
20.49 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Newton, Jonathon SMU 19.92 19.79 NCAB
2 Dusing, Nate 24 Circle C 19.84 19.86 NCAB
3 Kemp, Chris Texas 20.30 20.05 NCAB
4 McDonnell, Jeremy 22 Circle C 20.21 20.14 NCAB
5 Nylin, Per SMU 20.28 20.24 NCAB
6 Swonger, Andy 19 Unattached 20.24 20.26 NCAB
6 Crocker, Ian Texas 20.29 20.26 NCAB
8 Timberlake, Matt Texas 20.35 20.34 NATL
B – Final
9 Hannan, Tommy 23 Unattached 20.57 20.17 NCAB
10 McAnally, Austin Texas 20.48 20.25 NCAB
11 Crosby, Shamus Texas 20.44 20.36 NATL
12 Foley, Sean Texas 20.35 20.43 NATL
13 Kafer, Ryan 26 Circle C 20.57 20.44 NATL
14 Kendrick, Rainer Texas 20.42 20.46 NATL
15 Gilliam, Michael 23 Tenn Aquatics 20.49 20.49 NATL
16 Wagner, ED 31 Dallas Mustangs 20.40 20.64
C – Final
17 Wallace, Paul Texas 20.58 20.52
18 Blanchard, Dan 20 TAMU 20.64 20.57
19 Weber_Gale, Garret 17 Circle C 20.58 20.62
20 Zielsdorf, Calvin 20 TAMU 20.64 20.70
21 Suchand, John Texas 20.75 20.71
22 DiToro, Daniel Texas 20.67 20.72
23 Collins, Ross 20 TAMU 20.79 20.74
24 Cowgill, Graeme 19 Circle C 20.62 20.78

Event 17 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 2:12.83 2002 Alexi Spann, Circle C
2:14.23 NCAA
2:18.29 NATL
2:18.35 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kowal, Kristy 24 Athens Bulldogs 2:12.43 2:09.49!NCAA
30.02 1:02.99 1:36.19 2:09.49
2 Patterson, Genna 16 Tualatin Hills 2:14.93 2:12.71!NCAA
30.17 1:03.72 1:37.84 2:12.71
3 Siow, Yi Ting 17 Bolles School 2:13.32 2:13.58 NCAA
30.47 1:03.87 1:38.36 2:13.58
4 Spann, Alexi 16 Circle C 2:13.35 2:13.71 NCAA
30.31 1:04.05 1:38.70 2:13.71
5 Marmolejo, Adriana 21 Mexico 2:20.11 2:17.26 NATL
32.12 1:07.15 1:42.49 2:17.26
6 Briskie, Erin 18 TAMU 2:19.84 2:18.22 NATL
31.72 1:07.02 1:42.50 2:18.22
7 Williamson, Jaime 15 Cy-Fair 2:20.21 2:18.37
31.66 1:06.60 1:42.49 2:18.37
8 Savage, Kelsey 20 TAMU 2:19.02 2:18.45
32.12 1:07.14 1:42.91 2:18.45
B – Final
9 Sacco, Brittany 16 COPS 2:21.34 2:18.55
31.77 1:07.02 1:42.66 2:18.55
10 Basso, Alex 15 Cy-Fair 2:21.20 2:18.87
31.87 1:06.98 1:42.77 2:18.87
11 Watson, Rachel 14 Fort Worth 2:23.08 2:20.75
32.16 1:07.63 1:44.06 2:20.75
12 Sparks, Erin 16 Carmel 2:23.44 2:20.85
31.58 1:06.79 1:43.75 2:20.85
13 Hanson, Michelle 16 SwimAtlanta 2:24.04 2:21.36
32.33 1:07.83 1:44.25 2:21.36
14 Hensel, Carly 17 Bolles School 2:23.14 2:21.65
32.20 1:07.59 1:44.54 2:21.65
15 Lawrence, Sarah 15 Texas Gold 2:24.06 2:23.39
32.77 1:08.71 1:45.90 2:23.39
16 McGraw, Katie 16 Bolles School 2:22.89 2:23.75
31.85 1:07.99 1:45.37 2:23.75
C – Final
17 Smith, Lyndsey 14 Green Terror 2:24.07 2:20.49
31.79 1:07.63 1:44.53 2:20.49
18 Cartoski, Kirsten 17 SwimAtlanta 2:25.21 2:21.50
31.70 1:07.55 1:44.57 2:21.50
19 Yates, Sarah 19 TAMU 2:24.07 2:21.88
32.93 1:09.36 1:45.60 2:21.88
20 Lowry, Katie 17 Fort Worth 2:24.64 2:22.03
32.83 1:08.81 1:45.52 2:22.03
21 Milov, Joelle 15 Trinity Prep 2:24.68 2:22.92
32.73 1:09.15 1:46.05 2:22.92
22 Tibball, Karri 22 TAMU 2:24.41 2:23.37
33.04 1:09.27 1:46.38 2:23.37
23 Maust, Claire 17 SwimAtlanta 2:25.26 2:24.30
33.42 1:09.93 1:47.39 2:24.30
24 Maaske, Katie 16 Bolles School 2:24.44 2:24.79
32.70 1:09.17 1:46.65 2:24.79

Event 18 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:57.32 2002 Brendan Hansen, UT
1:57.68 NCAA
2:01.21 NCAB
2:02.59 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Hansen, Brendan Texas 1:58.47 1:54.30!NCAA
25.83 54.96 1:24.42 1:54.30
2 Schurr, Christian Texas 1:59.07 1:58.38 NCAB
26.64 56.03 1:26.36 1:58.38
3 Chadsey, Ian 22 Florida 1:59.72 1:59.44 NCAB
27.43 57.70 1:28.25 1:59.44
4 Binkley, Ross Texas 1:59.91 1:59.76 NCAB
26.90 57.26 1:28.09 1:59.76
5 Dawson, Alex 19 TAMU 2:00.46 2:00.63 NCAB
26.95 57.45 1:28.74 2:00.63
6 Jacobo, Alejandro 18 Circle C 2:01.62 2:00.99 NCAB
27.32 57.78 1:29.39 2:00.99
7 Jacobo, Alfredo 20 TAMU 2:00.08 2:01.42 NATL
26.99 57.35 1:28.99 2:01.42
8 Welch, Corey 19 Florida 2:01.27 2:01.57 NATL
28.07 58.90 1:30.21 2:01.57
B – Final
9 Fischer, Evan 21 Tennessee 2:02.07 2:01.31 NATL
27.61 58.25 1:29.56 2:01.31
10 Norman, Greg Texas 2:04.34 2:02.20 NATL
27.39 58.66 1:30.38 2:02.20
11 Kahn, David Texas 2:03.10 2:03.88
27.54 58.51 1:30.56 2:03.88
12 Burton, Nick 19 Air Force 2:03.63 2:03.95
27.99 59.29 1:31.39 2:03.95
13 Widener, Zach 22 TAMU 2:04.77 2:04.39
27.57 59.25 1:31.31 2:04.39
14 Ratliff, Will 19 Florida 2:04.71 2:04.50
28.33 59.69 1:31.49 2:04.50
15 Mueller, Scott 20 TAMU 2:04.97 2:04.87
28.07 59.55 1:31.80 2:04.87
16 Dayton, John 21 Air Force 2:04.86 2:05.84
27.87 58.80 1:31.91 2:05.84
C – Final
17 Friggel, David 20 TAMU 2:05.47 2:03.53
27.63 59.26 1:30.91 2:03.53
18 Molnar, Matt Texas 2:06.38 2:04.54
27.32 58.92 1:31.51 2:04.54
19 Viglione, Matt 16 Tualatin Hills 2:07.59 2:07.20
28.70 1:00.64 1:33.65 2:07.20
20 Spann, Scott 14 Circle C 2:07.46 2:07.49
28.27 1:00.19 1:33.29 2:07.49
21 Allred, Cameron 17 Fort Worth 2:06.84 2:07.66
28.40 1:00.61 1:33.68 2:07.66
22 Larmoyeux, Mikey 16 Bolles School 2:07.53 2:08.13
29.49 1:01.78 1:34.86 2:08.13
23 Ruoff, Brett 23 TAMU 2:07.17 2:13.36
28.19 1:01.11 1:36.59 2:13.36
— Hill, Brian 18 STAR 2:06.64 DQ
27.95 59.05 1:31.72 DQ

Event 19 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 54.01 2002 Haley Cope, California Aquat
55.15 NCAA
56.49 NATL
56.50 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Cope, Haley 23 CAL Aquatics 54.81 53.24!NCAA
26.11 53.24
2 McGregory, Hayley 17 Circle C 54.55 53.72!NCAA
26.12 53.72
3 Jamison, Tanica Texas 54.37 54.53 NCAA
26.80 54.53
4 Shealy, Courtney 25 Athens Bulldogs 55.52 54.87 NCAA
26.74 54.87
5 Overton, Elli 28 Texas Aquatics 54.80 54.89 NCAA
27.08 54.89
6 Woessner, Susan 22 Unattached 55.53 54.91 NCAA
26.80 54.91
7 Carman, Anja 17 Bolles School 56.23 55.58 NATL
27.30 55.58
8 Swindle, Christina 18 Miami Swimming 56.30 55.92 NATL
27.05 55.92
B – Final
9 Weir, Amanda 16 SwimAtlanta 57.60 56.04 NATL
27.31 56.04
10 Voyles, Lindsay 17 Circle C 57.62 56.19 NATL
27.29 56.19
11 Axtell, Andrea 16 Circle C 56.52 56.61
27.66 56.61
12 Kowal, Kristy 24 Athens Bulldogs 57.89 56.86
28.31 56.86
13 Hupman, Andrea 17 SwimAtlanta 57.64 57.01
27.94 57.01
14 Smith, Katie 16 Dallas Mustangs 57.12 57.16
27.58 57.16
15 Watson, Sarah 16 Fort Worth 58.19 58.03
28.19 58.03
16 Salinas, Kenia 15 Mexico 57.80 58.30
27.78 58.30
C – Final
17 Ewing, Emile 15 Pennyville 58.42 57.24
28.03 57.24
18 King, Lindsey 14 Tualatin Hills 58.33 57.66
28.13 57.66
19 Patterson, Mary 16 Tualatin Hills 58.35 57.73
28.01 57.73
20 Gentile, Dia Rose 20 TAMU 58.25 58.05
28.30 58.05
21 Zwierzykowski, Ewe 18 TAMU 58.34 58.28
28.77 58.28
22 Skaggs, Kate 16 Bolles School 58.55 58.45
28.81 58.45
23 Briskie, Erin 18 TAMU 58.38 58.83
29.03 58.83
24 Grcevich, Christy 14 NW Indiana 58.59 59.45
28.53 59.45

Event 20 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 46.38 2000 Neil Walker, Texas Aquatics
47.72 NCAA
49.17 NCAB
49.99 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Dusing, Nate 24 Circle C 49.35 47.63 NCAA
22.91 47.63
2 Hannan, Tommy 23 Unattached 49.59 48.35 NCAB
23.35 48.35
3 Gilliam, Michael 23 Tenn Aquatics 49.50 48.60 NCAB
23.22 48.60
4 Rodela, Juan 23 Mexico 49.48 49.43 NATL
24.08 49.43
5 Chapman, Craig 19 Unattached 49.99 49.49 NATL
24.12 49.49
6 Kennedy, Patrick 23 Unattached 49.94 49.51 NATL
23.95 49.51
7 Brehm, Paul 20 Air Force 50.14 49.82 NATL
23.93 49.82
8 Gaffney, Colin Texas 50.10 50.25
24.64 50.25
B – Final
9 Andersen, Jakob 26 Dallas Mustangs 50.14 49.76 NATL
24.17 49.76
10 Hartner, Andrew Texas 50.52 50.23
24.59 50.23
11 Sarosdy, Will 17 Circle C 50.34 50.40
23.99 50.40
12 Thorburn, Will 18 SwimAtlanta 51.34 50.77
24.76 50.77
13 Schneider, Joey 18 Nashville 50.37 50.98
24.72 50.98
14 Kelley, Wade Texas 50.85 51.06
24.74 51.06
15 Greener, Andrew 19 Florida 51.45 51.28
24.93 51.28
16 Wallace, Paul Texas 51.09 51.66
24.90 51.66
C – Final
17 Neal, Matt 19 TAMU 51.71 51.62
25.28 51.62
18 Edging, Matt 18 SwimAtlanta 51.96 51.74
25.24 51.74
19 Maher, Alan 15 Nashville 51.76 51.96
25.29 51.96
20 Strauss, Jonathan 20 Florida 52.17 52.17
25.52 52.17
21 Zumsteg, Justin 20 Florida 52.08 52.32
25.61 52.32
22 Peck, Myles 18 SwimAtlanta 51.80 52.69
25.55 52.69
23 Hopkins, Mike 15 Delaware 52.74 52.79
25.75 52.79
24 Uribe, Cesar 22 Mexico 52.44 53.29
25.73 53.29

Event 21 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 4:38.42 2002 Lindsay Benko, Trojan Swim Club
4:45.71 NCAA
4:51.49 NATL
4:55.31 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Carr, Stephanie 16 Bolles School 4:48.03 4:45.49 NCAA
26.93 55.40 1:24.09 1:52.97 2:21.95 2:50.75 3:19.61 3:48.59
4:17.74 4:45.49
2 Carman, Anja 17 Bolles School 4:48.64 4:47.25 NATL
27.12 55.89 1:24.75 1:53.78 2:22.86 2:52.19 3:21.38 3:50.71
4:19.76 4:47.25
3 Garrett, Macie 16 Nashville 4:48.43 4:47.34 NATL
27.02 55.60 1:24.67 1:53.77 2:22.93 2:52.11 3:21.30 3:50.59
4:19.38 4:47.34
4 Haser, Chelsea 16 Green Terror 4:54.77 4:47.75 NATL
27.24 56.03 1:24.93 1:54.27 2:23.30 2:52.63 3:21.97 3:50.76
4:19.69 4:47.75
5 McIlvain, Lindsay 16 Nashville 4:53.98 4:49.91 NATL
26.94 55.90 1:25.08 1:54.47 2:23.86 2:53.22 3:22.58 3:51.95
4:21.33 4:49.91
6 Maust, Claire 17 SwimAtlanta 4:49.79 4:50.14 NATL
27.13 55.59 1:24.62 1:53.68 2:22.99 2:52.26 3:21.70 3:51.33
4:21.03 4:50.14
6 Smith, Tobie 29 Circle C 4:49.29 4:50.14 NATL
26.81 55.52 1:24.71 1:54.39 2:23.90 2:53.40 3:22.90 3:52.27
4:21.68 4:50.14
8 Ditto, Kelsey 13 Circle C 4:55.51 4:54.98 NCAB
27.70 57.34 1:26.32 1:55.84 2:25.63 2:55.87 3:26.25 3:56.44
4:26.04 4:54.98
B – Final
9 Lemmen, Celina 18 Circle C 4:57.32 4:52.48 NCAB
25.87 54.60 1:23.43 1:52.98 2:22.13 2:51.98 3:22.34 3:52.95
4:23.34 4:52.48
10 Lopez, Atenas 15 Mexico 4:58.86 4:55.59
27.90 57.23 1:27.08 1:57.19 2:27.26 2:57.66 3:27.69 3:57.82
4:27.51 4:55.59
11 Stowe, Elizabeth 16 SwimAtlanta 4:57.07 4:56.28
28.39 58.12 1:28.49 1:58.88 2:29.00 2:58.78 3:28.48 3:58.14
4:27.49 4:56.28
12 Blevins, Mandy 15 Fort Worth 4:59.06 4:56.70
26.93 56.08 1:25.83 1:55.86 2:26.20 2:56.20 3:26.61 3:57.29
4:27.93 4:56.70
13 Deighan, Mallory 16 Bolles School 4:55.66 4:58.92
27.51 56.84 1:26.72 1:56.67 2:27.09 2:57.26 3:27.75 3:58.16
4:28.79 4:58.92
14 Stahley, Desiree' 18 Trinity Prep 4:58.91 5:02.79
27.18 56.85 1:27.04 1:57.73 2:28.53 2:59.26 3:30.01 4:01.16
4:32.26 5:02.79
15 Summers, Caitlin 16 Tualatin Hills 4:57.80 5:03.09
27.27 56.69 1:26.95 1:57.32 2:28.04 2:58.58 3:29.82 4:00.96
4:32.29 5:03.09
16 Rice, Amanda 17 Bolles School 4:58.57 5:05.35
28.39 58.54 1:28.70 1:59.45 2:30.10 3:00.73 3:31.58 4:02.87
4:34.40 5:05.35
C – Final
17 Orr, Rebecca 15 Circle C 4:59.54 4:55.71
26.84 55.87 1:25.41 1:55.33 2:25.62 2:55.97 3:26.42 3:56.85
4:27.11 4:55.71
18 Strang, Abby 17 Bolles School 5:00.12 4:56.57
27.89 57.27 1:27.15 1:56.97 2:26.80 2:56.61 3:26.60 3:56.74
4:27.07 4:56.57
19 Skaggs, Kate 16 Bolles School 5:00.26 4:59.90
28.48 58.34 1:28.18 1:58.32 2:28.59 2:58.91 3:29.69 4:00.69
4:30.91 4:59.90
20 Martin_Lacey, Jacq 16 Nashville 5:00.57 5:01.35
27.97 57.14 1:27.12 1:57.39 2:27.88 2:58.64 3:29.25 4:00.50
4:31.61 5:01.35
21 Farias, Claudia 18 Mexico 5:00.03 5:01.49
28.79 59.03 1:29.43 1:59.94 2:30.47 3:01.00 3:31.30 4:01.65
4:31.87 5:01.49
22 Keily, Jaime 15 Cy-Fair 5:01.10 5:03.33
27.63 57.25 1:27.64 1:58.20 2:29.19 3:00.02 3:30.93 4:02.01
4:32.89 5:03.33
23 Fausel, Sarah 15 Tualatin Hills 5:01.73 5:04.71
28.42 58.54 1:28.71 1:59.36 2:30.10 3:01.06 3:32.51 4:03.52
4:34.59 5:04.71
24 Nebera, Meghan 17 Nashville 5:02.01 5:09.95
28.56 59.11 1:29.88 2:01.16 2:32.30 3:03.52 3:34.72 4:06.47
4:38.32 5:09.95

Event 22 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 4:21.75 2003 Chris Kemp, Texas
4:19.72 NCAA
4:27.19 NATL
4:27.51 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kemp, Chris Texas 4:21.75 4:18.63!NCAA
23.44 48.80 1:14.53 1:40.82 2:06.97 2:33.19 2:59.87 3:26.48
3:52.88 4:18.63
2 Nabors, John Texas 4:30.64 4:23.21 NATL
23.97 50.04 1:16.66 1:43.24 2:10.16 2:36.99 3:03.84 3:31.10
3:57.80 4:23.21
3 Klueh, Michael 15 Carmel 4:28.49 4:23.32 NATL
24.33 50.70 1:17.14 1:43.74 2:10.38 2:37.16 3:03.71 3:30.54
3:57.12 4:23.32
4 Phillips, Shaun 18 Nashville 4:28.42 4:25.20 NATL
24.02 50.11 1:16.47 1:43.18 2:10.33 2:37.27 3:04.24 3:31.37
3:58.31 4:25.20
5 Saw, Yi Khy 16 Bolles School 4:29.71 4:29.36
24.78 51.78 1:19.07 1:46.60 2:13.99 2:41.39 3:08.74 3:36.00
4:03.21 4:29.36
6 Gordon, Erik 22 Penn State 4:31.17 4:29.48
24.99 52.09 1:19.56 1:47.13 2:14.56 2:41.71 3:09.31 3:36.75
4:03.70 4:29.48
7 Wieczorek, Grant 17 Carmel 4:29.86 4:29.62
25.03 51.65 1:18.66 1:46.08 2:13.15 2:40.28 3:07.52 3:35.38
4:03.41 4:29.62
8 Smalley, Maverick 15 Circle C 4:30.40 4:31.56
24.65 51.47 1:18.70 1:46.22 2:13.56 2:41.22 3:09.00 3:36.70
4:04.45 4:31.56
B – Final
9 Preston, Adam 18 Circle C 4:34.46 4:29.94
23.99 50.33 1:17.12 1:43.96 2:11.36 2:38.92 3:06.62 3:34.49
4:02.40 4:29.94
10 Dominguez, Jesus 20 Florida 4:33.86 4:31.61
25.57 52.71 1:19.92 1:47.12 2:14.68 2:42.08 3:09.58 3:37.19
4:04.68 4:31.61
11 Jimenez, Andres 16 Jalisco 4:35.92 4:33.79
25.93 53.04 1:20.70 1:48.34 2:16.07 2:43.79 3:11.45 3:39.26
4:06.89 4:33.79
12 George, Chris 17 Bolles School 4:32.64 4:33.82
25.53 52.52 1:19.92 1:47.67 2:14.92 2:42.55 3:10.44 3:38.26
4:06.17 4:33.82
13 McDermott, Caleb 17 Circle C 4:34.85 4:35.16
24.58 51.68 1:19.13 1:46.92 2:14.95 2:42.94 3:11.39 3:39.55
4:07.93 4:35.16
14 Rauch, Ricky Texas 4:35.61 4:35.57
24.67 51.70 1:19.06 1:46.99 2:15.12 2:43.29 3:11.58 3:40.00
4:08.43 4:35.57
15 Lopez, Ivan 18 Mexico 4:35.54 4:37.02
25.89 53.40 1:21.43 1:49.49 2:17.33 2:45.28 3:12.91 3:41.06
4:09.39 4:37.02
16 Dideum, Patrick 21 TAMU 4:32.87 4:37.71
25.16 52.02 1:19.19 1:46.34 2:13.77 2:41.82 3:10.75 3:39.90
4:09.36 4:37.71
C – Final
17 Bishop, Thomas 17 Cy-Fair 4:38.10 4:32.17
24.89 51.83 1:19.21 1:46.73 2:14.43 2:42.30 3:10.10 3:37.69
4:05.39 4:32.17
18 Warren, Ian 19 Florida 4:37.89 4:34.26
25.08 52.58 1:20.00 1:47.90 2:16.04 2:44.00 3:12.12 3:39.96
4:07.80 4:34.26
19 Berger, Michael 20 Florida 4:38.06 4:34.52
25.40 52.86 1:20.47 1:48.51 2:16.54 2:44.69 3:12.59 3:40.50
4:08.38 4:34.52
20 Salinas, Leonardo 22 Mexico 4:36.47 4:34.89
25.62 53.24 1:21.13 1:49.15 2:17.23 2:45.38 3:13.36 3:41.27
4:08.85 4:34.89
21 Duryea, Brad 20 Tennessee 4:37.48 4:34.91
24.88 52.09 1:19.92 1:47.76 2:15.38 2:43.21 3:11.24 3:39.31
4:07.27 4:34.91
22 Hughes, Tim 17 Trinity Prep 4:38.05 4:35.72
25.55 52.90 1:20.54 1:48.59 2:16.73 2:44.80 3:13.02 3:41.30
4:08.89 4:35.72
23 Peck, Myles 18 SwimAtlanta 4:36.88 4:37.63
25.39 52.83 1:20.94 1:49.10 2:17.40 2:45.56 3:13.77 3:42.11
4:10.36 4:37.63
24 Morton, Matt 17 Tualatin Hills 4:37.01 4:39.88
25.87 53.32 1:21.14 1:49.29 2:17.55 2:46.06 3:14.47 3:43.05
4:11.62 4:39.88

Event 23 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:34.13 2002 Tualatin Hills
Kilroy, Liggett, Miller, Erickson
1:31.03 NCAA
1:33.82 NCAB
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Circle C Swimming 'A' 1:34.66 1:33.42!NCAB
1) Flanagan, Meghan 18 2) Williams, Monica 24
3) Lemmen, Celina 18 4) McGregory, Hayley 17
24.07 47.27 1:10.80 1:33.42
2 Texas A&M University 'A' 1:33.50 1:33.87!
1) Yates, Sarah 19 2) Krossman, Jaclyn 21
3) Lieb, Katy 18 4) Tibball, Karri 22
23.91 47.03 1:10.55 1:33.87
3 SwimAtlanta 'A' 1:36.00 1:34.29
1) Slack, Ali 13 2) Hupman, Andrea 17
3) Land, Megan 14 4) Weir, Amanda 16
24.21 47.90 1:12.02 1:34.29
4 Miami Swimming 'A' 1:33.11 1:34.69
1) Totten, Erica 14 2) Lago, Julianne 14
3) Paulson-Andrews, Raine 16 4) Swindle, Christina 18
24.49 48.65 1:12.71 1:34.69
5 Fort Worth Area Swim Team 'A' 1:34.57 1:34.73
1) Vollmer, Dana 15 2) Blevins, Mandy 15
3) Watson, Rachel 14 4) Watson, Sarah 16
23.00 47.03 1:11.15 1:34.73
6 Dallas Mustangs 'A' 1:35.13 1:35.46
1) Tucker-Huth, Julia 17 2) Blackman, Jennifer 17
3) Blackman, Candace 17 4) Hansen, Codie 16
24.19 47.99 1:11.64 1:35.46
7 Tualatin Hills Swim Club 'A' 1:34.13 1:36.29
1) Liggett, Anne 16 2) Patterson, Genna 16
3) Miller, Majanke 18 4) Summers, Caitlin 16
23.98 47.72 1:11.45 1:36.29
8 Carmel Swim Club 'A' 1:38.80 1:36.55
1) Sparks, Megan 13 2) Moore, Meredith 17
3) Gooch, Kiley 17 4) Baughman, Taylor 16
23.84 48.40 1:13.22 1:36.55
9 Bolles School Sharks 'A' 1:38.36 1:37.47
1) Siow, Yi Ting 17 2) Wolpe, Catherine 16
3) McGraw, Katie 16 4) Maaske, Katie 16
24.56 48.71 1:12.97 1:37.47
10 Circle C Swimming 'B' 1:37.19 1:37.66
1) Rogers, Becca 18 2) Voyles, Lindsay 17
3) Davidson, Danna 16 4) McCullough, Beth 16
24.81 49.13 1:13.50 1:37.66
11 Nashville Aquatic Club 'A' 1:35.00 1:37.78
1) Peterson, Sarah 14 2) Heyman, Anna Rose 13
3) Martin_Lacey, Jacqueline 16 4) Garrett, Macie 16
24.29 48.76 1:13.09 1:37.78
12 Delaware Swim Team 'A' 1:39.00 1:37.93
1) Steeves, Megan 14 2) Williams, Christy 16
3) Bull, Laura 17 4) Ademski, Chelsea 18
24.69 48.60 1:13.14 1:37.93
13 Trinity Prep Aquatics 'A' 1:38.55 1:38.27
1) Stahley, Desiree' 18 2) Donohue, Katherine 17
3) Hughes, Sarah 16 4) Reponen, Megan 18
24.36 49.77 1:14.34 1:38.27
14 SwimAtlanta 'B' 1:39.00 1:38.40
1) Myco, Rachel 18 2) Saffer, Jamie 14
3) Cartoski, Kirsten 17 4) Maust, Claire 17
24.40 49.16 1:14.27 1:38.40
15 Miami Swimming 'B' 1:39.85 1:40.27
1) Selts, Brittany 13 2) Lago, Jenny 16
3) Maggiolo, Luci 15 4) Totten, Jessica 16
24.89 49.41 1:14.69 1:40.27
16 Mexico 'A' 1:40.00 1:41.06
1) Moreno, Carolina 20 2) Victor, Teresa 15
3) Galindo, Tania 19 4) Lopez, Atenas 15
25.11 50.74 1:16.58 1:41.06
17 Bolles School Sharks 'B' 1:41.89 1:41.17
1) Skaggs, Kate 16 2) Rice, Amanda 17
3) Deighan, Mallory 16 4) Sonstegard, Morgan 17
25.35 50.81 1:16.01 1:41.17
18 Carmel Swim Club 'B' 1:44.00 1:41.99
1) Pickens, Sherri 16 2) Sparks, Erin 16
3) Barrett, Blair 17 4) Wermer, Lizzy 15
25.86 50.90 1:16.29 1:41.99
19 Metroplex Aquatics 'A' 1:42.97 1:42.21
1) Hempleman, Beth 17 2) Hempleman, Kristen 15
3) Hansen, Sara 17 4) Terrell, Stephanie 14
24.45 50.38 1:16.09 1:42.21
20 Delaware Swim Team 'B' 1:43.50 1:44.91
1) Enderle, Austine 16 2) Cross, Sophie 14
3) Zomchick, Sarah 16 4) Drysdale, Kristine 15
26.28 52.16 1:17.66 1:44.91

Event 24 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:18.26 2002 UT
Foley, Ciccarelli, Crocker, Crawford
1:18.47 NCAA
1:20.82 NCAB
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Circle C Swimming 'A' 1:18.77 1:19.44 NCAB
1) McDonnell, Jeremy 22 2) Cowgill, Graeme 19
3) Kafer, Ryan 26 4) Dusing, Nate 24
20.31 40.69 1:00.45 1:19.44
2 Texas 'A' 1:20.00 1:19.61 NCAB
1) McAnally, Austin 2) Crocker, Ian
3) Timberlake, Matt 4) Foley, Sean
20.17 40.22 59.67 1:19.61
3 Southern Methodist University 'A' 1:19.50 1:20.16 NCAB
1) Nylin, Per 2) Hadley, Eric
3) Postma, Ferdie 4) Newton, Jonathon
20.11 40.48 1:01.06 1:20.16
4 Texas A&M University 'A' 1:20.90 1:21.34
1) Sullivant, Andrew 19 2) Blanchard, Dan 20
3) Collins, Ross 20 4) Zielsdorf, Calvin 20
20.61 40.69 1:00.86 1:21.34
5 University of Florida 'A' 1:24.00 1:22.98
1) Borreca, Nick 19 2) Yasinsac, Bryan 18
3) Ratliff, Will 19 4) Greener, Andrew 19
20.93 41.80 1:02.33 1:22.98
6 Dallas Mustangs 'A' 1:22.80 1:23.12
1) Wagner, ED 31 2) Hansen, Andrew 18
3) Gusa, Eric 19 4) Andersen, Jakob 26
20.43 41.37 1:02.18 1:23.12
7 University of Tennessee 'A' 1:23.12 1:23.85
1) Clavier, Thomas 20 2) Lim, Lubrey 20
3) Eder, Paul 19 4) Duryea, Brad 20
21.63 42.06 1:03.40 1:23.85
8 Mexico 'A' 1:22.00 1:24.50
1) Ilika, Joshua 26 2) Diaz, Javier 23
3) Rodela, Juan 23 4) Uribe, Cesar 22
20.71 41.02 1:02.59 1:24.50
9 Texas A&M University 'B' 1:24.00 1:25.39
1) Newmann, Scott 19 2) Kemp, Ryan 18
3) Nelan, Chris 22 4) Waguespack, Tom 21
21.13 42.55 1:04.27 1:25.39
10 Circle C Swimming 'B' 1:22.27 1:25.87
1) McDermott, Caleb 17 2) Ashby, Justin 17
3) Preston, Adam 18 4) Weber_Gale, Garrett 17
21.55 43.39 1:05.18 1:25.87
11 Carmel Swim Club 'A' 1:25.16 1:26.08
1) Wieczorek, Grant 17 2) Belcher, Chris 16
3) Bartels, Chip 16 4) Rector, Brandon 18
21.45 42.39 1:04.29 1:26.08
12 Bolles School Sharks 'A' 1:28.33 1:26.37
1) Wong, Tuck-Kar 17 2) Yimsomruay, Kunakorn 18
3) Saw, Yi Khy 16 4) Dickson, Blake 18
21.46 43.46 1:04.99 1:26.37
13 Delaware Swim Team 'A' 1:27.50 1:27.09
1) Klee, Dan 19 2) Champagne, Scott 16
3) Sparks, Chris 17 4) Hopkins, Mike 15
21.15 42.68 1:04.84 1:27.09
14 SwimAtlanta 'A' 1:25.97 1:27.30
1) Wherry, Scott 16 2) Delgado, Jose 16
3) Flemming, Danny 17 4) Miller, Michael 18
21.84 43.78 1:05.46 1:27.30
15 Tec de Monterrey 'A' 1:29.84 1:27.49
1) Flores, Emilio 21 2) Esparza, Juan 19
3) Delfin, Miguel 19 4) Inesta, Christian 23
22.63 44.02 1:05.68 1:27.49
16 Fort Worth Area Swim Team 'A' 1:27.27 1:27.61
1) Verdeyen, Michael 16 2) Hasty, Preston 17
3) Vollmer, Nick 17 4) Cowen, Ronald 22
22.31 44.44 1:06.28 1:27.61
17 Trinity Prep Aquatics 'A' 1:30.00 1:29.38
1) Hughes, Tim 17 2) Arckey, Eric 16
3) Whalen, Brendan 18 4) Bibliowicz, Nathan 16
22.62 45.58 1:07.97 1:29.38
18 Metroplex Aquatics 'A' 1:31.52 1:30.45
1) Clarke, Travis 17 2) Harrop, Jonathan 16
3) Montgomery, Brandon 19 4) Bardsley, Brian 17
22.20 44.21 1:07.32 1:30.45
19 Bolles School Sharks 'B' 1:33.18 1:31.15
1) Martinez, Fernando 17 2) Cham, John 17
3) Schimmel, Scott 18 4) Larmoyeux, Mikey 16
23.57 45.64 1:08.21 1:31.15
20 Delaware Swim Team 'B' 1:29.95 1:31.70
1) Koppel, Chris 16 2) Hanes, Nick 15
3) Drysdale, Dave 17 4) Kang, Christopher 20
23.05 45.91 1:08.62 1:31.70
— Texas 'B' 1:22.00 DQ
1) Greiner, Gregor 2) Crosby, Shamus
3) Wallace, Paul 4) Fike, James
20.59 40.30 1:00.56

Event 113 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.98 NCAA
2:02.69 NATL
2:03.42 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Saffer, Jamie 14 SwimAtlanta 2:08.85 2:05.50
27.92 59.57 1:32.32 2:05.50
2 Case, Shandra 16 Circle C 2:08.46 2:05.87
28.43 1:00.38 1:33.11 2:05.87
3 Ringelberg, Nikki 15 SwimAtlanta 2:09.20 2:07.40
28.74 1:00.95 1:33.73 2:07.40
4 Summers, Caitlin 16 Tualatin Hills 2:09.02 2:07.69
28.86 1:01.51 1:34.53 2:07.69
5 Brown, Meg 19 Rice 2:08.38 2:08.26
28.64 1:00.42 1:34.00 2:08.26
6 Campbell, Megan K 17 SwimAtlanta 2:08.41 2:09.02
29.12 1:01.58 1:34.75 2:09.02
7 Rice, Amanda 17 Bolles School 2:08.54 2:09.15
28.99 1:01.68 1:35.12 2:09.15
8 Fausel, Sarah 15 Tualatin Hills 2:08.84 2:10.27
29.28 1:02.16 1:35.81 2:10.27

Event 114 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 NCAA
1:48.07 NCAB
1:49.69 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Solomon, Mark 19 TAMU 1:54.39 1:52.82
25.36 53.87 1:22.92 1:52.82
2 George, Chris 17 Bolles School 1:53.64 1:53.27
25.99 55.20 1:24.61 1:53.27
3 Mendoza, David 17 Fort Worth 1:54.44 1:53.81
25.58 54.55 1:23.87 1:53.81
4 Benson, Joel 19 TAMU 1:54.08 1:53.87
24.72 52.91 1:22.35 1:53.87
5 Fausel, Pat 17 Tualatin Hills 1:53.67 1:54.15
25.62 54.81 1:24.27 1:54.15
6 Uribe, Cesar 22 Mexico 1:53.88 1:54.60
25.57 54.71 1:24.43 1:54.60
7 Hasty, Preston 17 Fort Worth 1:54.23 1:55.29
25.18 54.38 1:24.12 1:55.29
8 Morton, Matt 17 Tualatin Hills 1:54.56 1:55.73
26.43 55.41 1:25.19 1:55.73

Event 115 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.89 NCAA
23.49 NATL
23.50 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Peterson, Sarah 14 Nashville 24.30 23.85
2 Sparks, Erin 16 Carmel 24.28 24.01
3 Yates, Sarah 19 TAMU 24.33 24.12
4 Blevins, Mandy 15 Fort Worth 24.19 24.16
4 Zwierzykowski, Ewelina 18 TAMU 24.37 24.16
6 Flanagan, Meghan 18 Circle C 24.19 24.21
7 Land, Megan 14 SwimAtlanta 24.36 24.25
7 Condit, Rachel 18 TAMU 24.18 24.25
9 Stahley, Desiree' 18 Trinity Prep 24.21 24.32
10 Galloway, Julie 16 Unattached 24.30 24.38
10 Jackson, Lara 16 Fort Bliss 24.21 24.38
12 Fotinakes, Ashlee Texas 24.36 24.39
13 Reponen, Megan 18 Trinity Prep 24.42 24.40
14 Miller, Majanke 18 Tualatin Hills 24.38 24.43
15 Watson, Rachel 14 Fort Worth 24.39 24.45
16 Heyman, Anna Rose 13 Nashville 24.50 24.82

Event 116 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 NCAA
20.33 NCAB
20.49 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Diers, Tony Texas 20.79 20.70
2 Fike, James Texas 21.29 20.79
3 Borreca, Nick 19 Florida 20.88 20.82
4 Pritchett, Poston 18 Tar Heel 20.99 20.88
5 Sarosdy, Will 17 Circle C 20.91 20.90
6 Diaz, Javier 23 Mexico 20.84 20.92
7 Davidson, Troy 21 Unattached 21.02 21.02
8 Schneider, Joey 18 Nashville 21.09 21.05
9 Moeller, Jonathan 19 TAMU 21.08 21.07
10 Lim, Lubrey 20 Tennessee 21.20 21.14
11 Watson, Joe 18 TAMU 21.10 21.18
12 Postma, Ferdie SMU 21.28 21.19
13 Klee, Dan 19 Delaware 21.16 21.33
14 Yasinsac, Bryan 18 Florida 21.34 21.49
15 Belcher, Chris 16 Carmel 21.38 21.62
16 McCracken, Scott 18 Cy-Fair 21.32 21.75

Event 117 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:14.23 NCAA
2:18.29 NATL
2:18.35 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 McCullough, Beth 16 Circle C 2:25.70 2:22.52
32.80 1:09.11 1:45.60 2:22.52
2 Zubowicz, Victoria 15 SwimAtlanta 2:25.49 2:23.16
32.38 1:08.86 1:46.20 2:23.16
3 Ademski, Chelsea 18 Delaware 2:25.49 2:24.25
32.74 1:09.30 1:46.25 2:24.25
4 Hahn, Chelsea 17 Tualatin Hills 2:27.81 2:25.37
33.38 1:09.77 1:47.15 2:25.37
5 Oelschig, Kate 16 Trinity Prep 2:26.94 2:25.41
33.74 1:10.44 1:47.81 2:25.41
6 Totten, Erica 14 Miami Swimming 2:27.03 2:26.92
32.96 1:11.14 1:48.58 2:26.92
7 Zomchick, Sarah 16 Delaware 2:27.37 2:27.38
32.78 1:09.68 1:47.75 2:27.38
— Hargather, Kelly 16 SwimAtlanta 2:26.67 DQ

Event 118 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.68 NCAA
2:01.21 NCAB
2:02.59 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robbins, Cliff Texas 2:08.02 2:05.79
28.58 1:00.64 1:32.92 2:05.79
2 Hansen, Tim 17 Cy-Fair 2:08.45 2:06.24
28.81 1:00.82 1:33.51 2:06.24
3 Stewart, Chris 25 Tenn Aquatics 2:08.70 2:06.98
29.18 1:01.33 1:33.91 2:06.98
4 Mendoza, David 17 Fort Worth 2:09.31 2:07.36
29.18 1:01.38 1:34.49 2:07.36
5 Lopez, Jose 27 Mexico 2:08.98 2:08.22
29.48 1:02.19 1:35.45 2:08.22
6 Yimsomruay, Kunakorn 18 Bolles School 2:08.60 2:08.35
29.45 1:01.85 1:34.79 2:08.35
7 Drysdale, Dave 17 Delaware 2:08.67 2:08.70
29.24 1:02.16 1:35.36 2:08.70
8 Garcia, Rafael 19 Mexico 2:09.84 2:09.39
29.42 1:02.29 1:35.58 2:09.39

Event 119 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55.15 NCAA
56.49 NATL
56.50 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Morelli, Kara 19 TAMU 58.81 57.50
28.35 57.50
2 Gooch, Kiley 17 Carmel 58.67 57.63
27.83 57.63
3 Keith, Jane 19 Rice 59.00 57.93
28.43 57.93
4 Myco, Rachel 18 SwimAtlanta 59.72 58.24
28.76 58.24
5 Lieb, Katy 18 TAMU 58.76 58.26
28.56 58.26
6 Maccherola, Sam 15 Green Terror 59.59 58.48
28.46 58.48
7 Williams, Christy 16 Delaware 59.39 58.57
28.72 58.57
8 Korell, Amanda 18 SwimAtlanta 59.48 58.72
29.12 58.72
9 Renfrew, Tracey 15 Alamo Area 59.51 58.82
28.64 58.82
10 Bull, Laura 17 Delaware 58.88 58.86
28.69 58.86
11 Terrell, Stephanie 14 Metro 58.95 59.31
28.63 59.31
12 Slack, Ali 13 SwimAtlanta 59.13 59.44
29.44 59.44
13 McCrackin, Miriam 16 SwimAtlanta 59.59 59.52
29.59 59.52
14 Walsh, Ginny 16 West Austin 59.37 59.56
29.20 59.56
15 Reardon, Emily 18 SwimAtlanta 59.57 59.60
29.53 59.60
16 Tucker-Huth, Julia 17 Dallas Mustangs 59.66 59.67
28.70 59.67

Event 120 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
47.72 NCAA
49.17 NCAB
49.99 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wong, Tuck-Kar 17 Bolles School 52.76 52.53
25.88 52.53
2 Cowen, Ronald 22 Fort Worth 53.49 52.68
26.03 52.68
3 Bartels, Chip 16 Carmel 53.12 52.89
25.89 52.89
4 Ashby, Justin 17 Circle C 53.50 52.96
25.78 52.96
5 Anderson, David 17 SwimAtlanta 53.35 53.08
25.85 53.08
6 Miller, Michael 18 SwimAtlanta 53.99 53.19
25.81 53.19
7 Allred, Cameron 17 Fort Worth 53.20 53.27
25.91 53.27
8 McFarland, Rob 16 Circle C 54.29 53.58
25.89 53.58
9 Gilmore, T Francis 17 Baldwin Mobile 54.42 53.97
26.66 53.97
10 Cowgill, Graeme 19 Circle C 53.98 54.00
26.22 54.00
11 Scarborough, Bryan 17 SwimAtlanta 53.68 54.15
26.52 54.15
12 Hanes, Nick 15 Delaware 53.54 54.24
26.54 54.24
13 Bobo, Peyton 15 Texas Gold 53.23 54.33
26.12 54.33
14 Kistler, Will 18 Green Terror 54.10 54.42
26.13 54.42
15 Wang, Andrew 15 Unattached 54.60 54.44
26.24 54.44
16 Yimsomruay, Kunakorn 18 Bolles School 54.41 54.66
26.33 54.66

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week