Hackett Wins His Third Gold at Queensland Champs

BRISBANE, January 14. GRANT Hackett contrinued to put on a virtuoso performance on Day 3 of the Queensland Open and Age Championships in Cleveland, a suburb of Brisbane.

On the first two days, the 1500 meter world record-holder and Olympic champion won the 400 and 800 meter fresestyles in speedy fashion. Today, the former world record-holder in the 200m free won that event too, clocking an impressive 1:48.05. Hackett is one of only three men in history to have swum under 1:46. Canada's Rick say was second today in 1:50.09.

In other highlights, Canada's Riley Janes, a former Texas A&M star, won the men's 50m backstroke in 26.33, bettering the Queensland record.

Jessicah Schipper, 16, took the women's 200m fly in 2:13.85.

–Phil Whitten

2003 Queensland Open & Age Championships
Brisbane, QLD, Australia
January 12-17, 2003

50 meter pool

RESULTS: Day THREE

Event 61 Men Open 50 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 25.49 25/07/2001Matthew Welsh
Aust Allc: ! 24.99 28/08/1999Lenny Krayzelburg
Qld: R 26.39 19/05/2000Robert Van Der Zant
Qld Allc: # 25.63 31/08/2001Bartosz Kizierowski
Meet Qualifying: 30.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Janes (V), Riley 22 Canada 26.65 26.33R
2 Billiau, Daniel 16 Marlin Coast 27.63 27.43
3 Bowe (V), Matt 19 Great Britain 27.82 27.48
4 Lyons, Leif 16 Commercial 27.76 27.77
5 Muller, David 19 Yeronga Park 28.07 27.82
6 Sullivan, Dean 18 Bracken Ridge 28.51 28.27
7 Murphy(V), Patrick (Vis) 18 MLC Aquatic VIC 28.30 28.30
8 Lowrey, Matthew 17 Commercial 28.57 28.36
9 Billiau, Luke 16 Marlin Coast 28.59 28.37
10 Clinton, Scott 19 Redlands 28.56 28.56

Event 62 Women Open 50 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 28.68 26/03/2001Dyana Calub
Aust Allc: ! 28.68 26/03/2001Dyana Calub
Qld: R 28.96 14/05/2000Giaan Rooney
Qld Allc: # 28.89 29/08/2001Hayley Cope
Meet Qualifying: 33.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Calub, Dyana 27 RedcliffeLgsLwn 29.95 29.70
2 Gammel (V), Erin 22 Canada 30.08 29.83
3 Nevell, Belinda 19 Commercial 30.43 29.85
4 Jensen, Melissa 20 Yeronga Park 30.49 30.45
5 Lenton, Lisbeth 17 Commercial 30.97 30.50
6 Henderson, Tanya 18 RedcliffeLgsLwn 30.98 30.70
7 Guehrer, Marieke 16 River City 30.81 30.87
8 Tonks, Zoe 15 Saints 31.09 30.91
9 King, Michelle 14 CYMS St Edmunds 31.78 31.66
10 Somers, Kristy 16 Waterworx 31.81 31.77

Event 63 Men Open 100 LC Metre Backstroke Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:08.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Rolfe, David 38 Robina 1:12.11 J1:13.00
2 Cross, Paul 23 Southern Crawl 1:12.85 J1:12.72
3 Moffatti, Ricardo 16 Marist Ashgrove 1:22.40 J1:21.64
4 Diehm, Christopher 17 Marlin Coast 1:28.97 J1:32.71
5 Lee, David 15 Gympie 1:31.07 J1:21.00
6 Bunyan, Allan 16 Cairns Stingrays 2:37.31 J2:33.51
7 Kibble, Brent 36 Mackay 3:49.86 J4:11.39
8 North, Stephen 17 Brothers 1:50.88 J1:52.18

Event 64 Women Open 100 LC Metre Backstroke Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:14.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Yet Foy, Aleshia 17 RedcliffeLgsLwn 1:17.09 J1:16.17
2 Wolfenden, Chantel 16 Fairymead 1:33.57 J1:34.30
3 Greer, Simone 17 Highfields 1:26.01 J1:25.73
4 Frizell, Kymberlee 14 Grammar 1:30.47 J1:28.21
5 Burzynski, Clare 16 Chandler 2:26.00 J2:26.31
6 Parker, Sarah 15 Kingaroy 1:43.73 J1:43.25
7 Contoleon, Adrianna 16 Flinders/Buderim 2:27.00 J2:12.82
8 Harrington, Chelsea 15 Lowood & Dist 2:07.41 J2:03.76

Event 65 Boys 11 & Under 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 59.98 14/01/1999John Walz, 11yrs
Qld Allc: # 1:05.25 15/01/1991Simon Innes, 10yrs&U
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Daniel 11 Miami 1:02.87 1:02.11#
1 Bailey, Jackson 11 Southport Oly 1:04.04 1:02.11#
3 Crawford, Xavier 11 Miami 1:03.08 1:02.58#
4 Searston, Cale 11 Miami 1:05.91 1:05.17#
5 Barrett, Thomas 11 Acacia Bayside 1:05.11 1:05.43
6 Hurt(V), Lynton 11 Ballina Indr NSW 1:05.73 1:05.96
7 Walkington(V), Blair 11 Ballina Indr NSW 1:08.04 1:07.76
8 Mitcherson, Shane 11 Albany Creek 1:08.43 1:08.03
9 Lewis, Callan 11 Miami 1:08.05 1:08.19
10 Irvine, Grant 11 Jamboree Heights 1:08.27 1:09.37

Event 66 Girls 11 & Under 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 1:01.83 15/01/1984Jenni Burke, 11yrs
Qld Allc: # 1:03.75 10/01/1989Mara Cullen-Barlow, 10yr&U
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Wikaire, Dana 11 Southport Oly 1:02.63 1:01.80R
2 Kelly, Brooke 11 Albany Creek 1:04.36 1:01.98#
3 Marquenie, Kelly 11 Southport Oly 1:04.98 1:04.17
4 Bowater, Caitlin 11 Ayr 1:06.37 1:05.49
5 Moir, Rikki 11 Coolum Peregian 1:05.49 1:05.53
6 Read, Kayla 11 River City 1:06.15 1:05.80
7 Loke (V), En Yuan 11 Singapore 1:06.70 1:06.07
8 Sexton, Nariah 11 Edge Hill 1:07.42 1:06.99
9 Levings, Amy 11 Bundaberg ATW 1:07.12 1:07.37
10 Harrison, Natasha 11 Flinders/Buderim 1:07.48 1:07.52

Event 67 Boys 12 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Qld: R 1:04.29 2/04/1994 Troy Van Veen
Qld Allc: # 1:04.73 14/01/1994William Guthrie
Meet Qualifying: 1:24.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Johnston, Nick 12 Fairymead 1:09.88 1:06.16
2 Hardy, Pierce 12 PelicanWtrCal 1:09.19 1:06.98
3 Kibby, Julian 12 Kingaroy 1:09.66 1:09.36
4 Cochran, Gareth 12 Mackay 1:11.37 1:11.29
5 Dunne, Christopher 12 Warwick 1:11.44 1:11.32
6 Taylor, Jake 12 Chandler 1:12.69 1:11.71
7 Balderston, Ben 12 CQU Rocky City 1:12.81 1:11.73
8 Morrison, Chris 12 Commercial 1:13.59 1:11.96
9 Napoleon, Ryan 12 Miami 1:12.33 1:12.18
10 Bell(V), Haydn 12 Alice Springs NT 1:12.21 1:13.62

Event 68 Girls 12 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Qld: R 1:07.48 26/04/1994Gayle Aggiss
Qld Allc: # 1:07.54 21/03/1999Anna Campbell
Meet Qualifying: 1:24.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 1:09.26 1:08.44
2 Smith, Brigitta 12 River City 1:11.10 1:09.17
3 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 1:12.03 1:10.18
4 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 1:12.03 1:10.95
5 Taylor, Bridgette-Rose 12 Grace 1:12.35 1:11.14
6 Lenarczyk, Anna 12 Waterworx 1:11.30 1:11.38
7 Bushnell, Madeleine 12 Grammar 1:12.79 1:11.90
8 Kyle (V), Kelli 12 USA 1:13.66 1:12.52
9 Holmes, Kayla 12 The Glennie 1:14.35 1:13.10
10 Tonks, Phoebe 12 Saints 1:13.71 1:13.97

Event 69 Boys 13 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:26.58 3/04/1994 Shane Ganter
Aust Allc: ! 2:23.83 7/01/1988 Tomoaki Kojima
Qld: R 2:26.58 3/04/1994 Shane Ganter
Qld Allc: # 2:29.41 6/01/1998 Sam Brodie
Meet Qualifying: 3:00.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Newman, Matthew 13 Grammar 2:40.90 2:31.83
2 Kwok (V), Sum 13 Hong Kong 2:41.93 2:32.56
3 King, Paul 13 The Glennie 2:43.47 2:41.44
4 Grilanc, Aaron 13 Warwick 2:49.76 2:44.66
5 Samuela, Hannz 13 MacGregor SS 2:48.97 2:45.24
6 Devers, Patrick 13 Brothers 2:47.21 2:45.80
7 Hoek, Johnathan 13 Isa Heat 2:48.01 2:46.23
8 Ryan, Liam 13 Yeronga Park 2:51.78 2:48.48
9 White, Matthew 13 CQU Rocky City 2:49.33 2:48.70
10 Hill, Nicholas 13 Pine Rivers Comm 2:54.23 2:53.47

Event 70 Girls 13 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:33.32 15/04/1990Kelly Schaffer
Aust Allc: ! 2:23.29 12/01/2001Nanaka Tamura
Qld: R 2:33.32 15/04/1990Kelly Schaffer
Qld Allc: # 2:35.95 10/01/1995Kristy Ellem
Meet Qualifying: 3:05.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mahanga (V), Jordyn 13 New Zealand 2:47.43 2:42.37
2 Lisha(V), Karrisa 13 Casino NSW 2:51.02 2:51.92
3 Carmichael(V), Samantha 13 Darwin NT 2:55.34 2:51.95
4 Doyle, Kathryn 13 The Glennie 2:52.89 2:51.97
5 Manning, Amy 13 CannonvaleCannon 2:53.40 2:53.02
6 O'Brien, Morgan 13 Roma 2:55.23 2:53.08
7 Lewandowski, Amanda 13 Chandler 2:56.06 2:53.17
8 Beck, Kimberly 13 Redlands 2:55.56 2:53.58
9 Cullen, Elise 13 Albany Creek 2:56.18 2:54.48
10 Mulquiney, Natasha 13 MacGregor SS 2:55.92 2:58.50

Event 71 Men Open 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 1:44.06 25/07/2001Ian Thorpe
Aust Allc: ! 1:44.69 27/03/2001Ian Thorpe
Qld: R 1:45.84 26/08/2002Grant Hackett
Qld Allc: # 1:45.09 19/03/2002Ian Thorpe
Meet Qualifying: 2:04.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hackett, Grant 22 Miami 1:50.05 1:48.05
2 Say (V), Rick 23 Canada 1:51.02 1:50.09
3 Sprenger, Nicholas 17 Commercial 1:51.71 1:51.08
4 Penfold, Stephen 20 Miami 1:52.05 1:51.28
5 Mewing, Andrew 21 Yeronga Park 1:52.09 1:51.55
6 Thompson, Andrew 16 Commercial 1:54.74 1:52.86
7 Dunne, Leon 27 Yeronga Park 1:54.35 1:52.95
8 Hutchinson, Adam 17 Albany Creek 1:53.89 1:53.84
9 Bool, Leigh 20 Ipswich Vikings 1:54.68 1:55.26
10 Holland, Chadd 18 Redlands 1:55.37 1:55.99

Event 72 Women Open 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 1:57.47 15/05/2000Susan O'Neill
Aust Allc: ! 1:57.47 15/05/2000Susan O'Neill
Qld: R 1:57.47 15/05/2000Susan O'Neill
Qld Allc: # 1:59.11 23/03/1999Susan O'Neill
Meet Qualifying: 2:16.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Reese(V), Shayne 20 Carey AquaticVIC 2:03.43 2:02.24
2 Button (V), Jennifer 25 Canada 2:03.70 2:02.93
3 MacKenzie, Linda (Ais) 19 Mackay 2:05.29 2:03.39
4 Thompson, Stephanie 18 River City 2:05.17 2:03.93
5 Houghton, Melanie 17 Chandler 2:06.19 2:04.67
6 Wilkie, Teagan 17 Chandler 2:06.89 2:05.27
7 Zahnd (V), Nicole 22 Switzerland 2:05.22 2:06.73
8 Hunt, Cassie 19 Chandler 2:06.92 2:06.86
9 Gorman, Melissa 17 RedcliffeLgsLwn 2:07.42 2:07.46
10 Goode, Sybilla 20 Miami 2:05.03 2:07.75

Event 73 Boys 14 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 2:02.22 5/10/1997 Ian Thorpe
Aust Allc: ! 2:02.22 5/10/1997 Ian Thorpe
Qld: R 2:06.78 31/03/1991Sean Turner
Qld Allc: # 2:02.22 5/10/1997 Ian Thorpe
Meet Qualifying: 2:36.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Palmer, Luke 14 RedcliffeLgsLwn 2:16.64 2:10.67
2 Hannant, Ephraim 14 Miami 2:20.03 2:12.08
3 Kahn, Matthew 14 Miami 2:20.65 2:15.68
4 Wright, Chris 14 Saints 2:20.14 2:16.92
5 Wong (V), Yin Chun 14 Hong Kong 2:21.35 2:17.82
6 Gaskin, Travis 14 CYMS St Edmunds 2:20.99 2:19.96
7 Smith, Anthony 14 RedcliffeLgsLwn 2:22.96 2:21.12
8 Beattie, Brenton 14 RedcliffeLgsLwn 2:26.48 2:25.38
9 Eagles, Zac 14 Super Centre Aqu 2:30.78 2:26.71
10 Byrne, Bradley 14 Maryborough 2:32.01 2:35.61

Event 74 Girls 14 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 2:13.18 5/10/1982 Janet Tibbits
Aust Allc: ! 2:13.18 5/02/1982 Janet Tibbits
Qld: R 2:13.18 5/10/1982 Janet Tibbits
Qld Allc: # 2:13.18 5/10/1982 Janet Tibbits
Meet Qualifying: 2:44.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Sze (V), Hang YU 14 Hong Kong 2:27.55 2:21.33
2 Searston, Rachel 14 Miami 2:26.13 2:22.30
3 Capell, Danielle 14 Commercial 2:32.06 2:25.46
4 Dwyer, Margaret 14 Commercial 2:28.35 2:25.74
5 Busteed, Kimberley 14 WesternSubGstone 2:31.77 2:25.84
6 Lee (V), Bernardette 14 Singapore 2:28.32 2:28.54
7 Amerio, Emily 14 Saints 2:30.36 2:29.62
8 Paterson, Mandy 14 Mossman 2:34.34 2:34.64
9 Nay, Meagen 14 Southport Oly 2:34.47 2:36.07
10 Jones, Megan 14 Yeronga Park 2:36.12 2:38.46

Event 75 Boys 12 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Qld: R 2:20.93 1/04/1997 Michael Hardie
Qld Allc: # 2:21.21 13/01/1994William Guthrie
Meet Qualifying: 2:48.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barry, Edward 12 Commercial 2:32.99 2:27.75
2 Johnston, Nick 12 Fairymead 2:32.33 2:31.50
3 Napoleon, Ryan 12 Miami 2:34.79 2:33.67
4 Lester, Daniel 12 Albany Creek 2:36.90 2:34.55
5 Woods, Dean 12 Ross River 2:38.22 2:35.25
6 Whittle, Jake 12 RedcliffeLgsLwn 2:36.91 2:36.30
7 Bell, Alistair 12 Fairholme 2:37.81 2:36.32
8 McAuliffe, Sam 12 Atherton 2:38.70 2:37.80
9 Price, Daniel 12 Brothers 2:38.83 2:38.82
10 Gold, Alec 12 Albany Creek 2:38.33 2:38.88

Event 76 Girls 12 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Qld: R 2:22.73 4/04/1988 Julie Majer
Qld Allc: # 2:20.31 12/01/1995Miyuki Ishikawa
Meet Qualifying: 2:48.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 2:29.73 2:26.20
2 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 2:30.72 2:28.61
3 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 2:32.36 2:31.90
4 Marston, Michelle 12 River City 2:35.23 2:32.32
5 McKeon, Georgia 12 Eagle Junction 2:38.48 2:33.10
6 Taylor, Bridgette-Rose 12 Grace 2:36.16 2:34.53
7 Smith, Brigitta 12 River City 2:31.08 2:35.72
8 Bushnell, Madeleine 12 Grammar 2:38.93 2:38.39
9 Cullinan, Katie 12 Pioneer 2:39.99 2:40.93
10 Lenarczyk, Anna 12 Waterworx 2:39.29 2:44.88

Event 77 Boys 15 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 3:44.35 15/09/1998Ian Thorpe
Aust Allc: ! 3:46.29 15/01/1998Ian Thorpe
Qld: R 3:57.44 24/04/1996Grant Hackett
Qld Allc: # 3:57.03 19/01/1991Danyon Loader
Meet Qualifying: 4:35.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Browne (V), David 15 Netherlands 4:13.14 4:10.18
2 Rawlinson, Anthony 15 Albany Creek 4:17.48 4:12.80
3 Chandler, Josh 15 Ipswich Vikings 4:15.03 4:14.63
4 Thomson, Elliott 15 Ross River 4:20.84 4:16.30
5 Bobir, Nick 15 Albany Creek 4:20.29 4:17.02
6 Hilder, Robert 15 River City 4:23.64 4:17.14
7 D'Arcy, Nick 15 Maroochydore 4:21.16 4:18.36
8 Morey, Damien 15 StPeters Western 4:22.37 4:20.01
9 SU (V), Shi Rong Jeffery 15 Singapore 4:22.34 4:24.68
10 Teo (V), Wei Xian Nichol 15 Singapore 4:21.47 4:33.24

Event 78 Girls 15 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:08.89 27/01/1990Hayley Lewis
Aust Allc: ! 4:11.44 9/01/1991 Suza Chiba
Qld: R 4:06.28 24/08/1978Tracey Wickham
Qld Allc: # 4:09.32 15/08/1987Janet Evans
Meet Qualifying: 4:50.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Tonks, Zoe 15 Saints 4:29.62 4:24.06
2 Chan (V), U-Nice 15 Singapore 4:31.15 4:29.48
3 Villiers, Stacy 15 CQ Aquajets 4:38.91 4:32.73
4 Vicenzino, Michelle 15 River City 4:37.92 4:35.15
5 North, Rebecca 15 Brothers 4:38.15 4:35.31
6 Evans, Jessica 15 RedcliffeLgsLwn 4:36.23 4:35.67
7 Sabotic, Haylee 15 All Saints 4:36.80 4:36.69
8 Cairns, Lauren 15 Mackay 4:38.19 4:38.14
9 Stenhouse, Rochelle 15 CQ Aquajets 4:39.00 4:38.65
10 Wheldale, Natashya 15 Chandler 4:38.70 4:44.32

Event 79 Men Open 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 1:56.17 19/09/2000Justin Norris
Aust Allc: ! 1:55.27 29/08/2001Tom Malchow
Qld: R 1:57.04 3/08/1984 Jon Sieben
Qld Allc: # 1:55.20 3/09/2001 Tom Malchow
Meet Qualifying: 2:18.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Fielding, Shane 21 Waterworx 2:07.27 2:03.00
2 Hughes, Brendon (Ais) 18 Chandler 2:07.02 2:04.09
3 Rackley, Dylan 20 Burleigh Beach 2:05.76 2:04.81
4 Lawless, Mitchell 18 Acacia Bayside 2:07.06 2:05.88
5 Dowling, Grant 19 Yeronga Park 2:08.65 2:07.25
6 Thomas, Scott 17 RedcliffeLgsLwn 2:08.04 2:08.05
7 Austin, Benjamin 17 Chandler 2:11.32 2:09.14
8 Holland, Chadd 18 Redlands 2:10.34 2:09.72
9 Jeffers(V), Matt 21 Carey AquaticVIC 2:09.86 2:10.10
10 Ng (V), Cheng Xun 16 Singapore 2:09.25 2:12.25

Event 80 Women Open 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 2:05.81 17/05/2000Susan O'Neill
Aust Allc: ! 2:05.81 17/05/2000Susan O'Neill
Qld: R 2:05.81 17/05/2000Susan O'Neill
Qld Allc: # 2:07.35 24/03/1999Susan O'Neill
Meet Qualifying: 2:32.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Schipper, Jessicah 16 RedcliffeLgsLwn 2:16.17 2:13.85
2 Coffee(V), Rachel 20 Carey AquaticVIC 2:16.73 2:14.42
3 Van Welie (V), Liz 23 New Zealand 2:17.67 2:14.98
4 Corkran, Kate 19 Yeronga Park 2:19.80 2:17.05
5 MacKenzie, Linda (Ais) 19 Mackay 2:17.69 2:17.63
6 Pedrazzini, Emily 23 Commercial 2:23.67 2:22.79
7 Guy, Lauren 18 Ferny Hills 2:24.05 2:22.90
8 Villiers, Nicole 17 CQ Aquajets 2:25.33 2:24.10
9 Narcis, Annette 17 RedcliffeLgsLwn 2:26.18 2:26.46
10 Saide, Anna 16 Academy 2:26.18 2:27.92

Event 81 Boys 14 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:22.52 10/04/1993Regan Harrison
Aust Allc: ! 2:22.51 26/01/1994Naohird Kurimoto
Qld: R 2:22.52 10/04/1993Regan Harrison
Qld Allc: # 2:22.52 10/04/1993Regan Harrison
Meet Qualifying: 2:56.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Evans, Tom 14 River City 2:30.05 2:29.74
2 Tuton, Joseph 14 River City 2:36.68 2:29.79
3 Lam (V), Muk Yan 14 Hong Kong 2:38.29 2:31.84
4 Spiel, Steven 14 RedcliffeLgsLwn 2:35.93 2:32.14
5 Wong (V), Yin Chun 14 Hong Kong 2:38.49 2:35.73
6 O'Sullivan, Matt 14 Cooroy Dolphins 2:42.56 2:40.61
7 Swan, Damian 14 Palm Bch Curr 2:42.47 2:42.00
8 Wright, Tom 14 CYMS St Edmunds 2:44.33 2:44.62
9 Stone, Michael 14 The Glennie 2:46.48 2:47.78
10 McEvoy, Sean 14 Commercial 2:45.53 2:48.26

Event 82 Girls 14 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:26.59 23/07/2000Leisel Jones
Aust Allc: ! 2:26.59 23/07/2000Leisel Jones
Qld: R 2:26.59 23/07/2000Leisel Jones
Qld Allc: # 2:26.59 23/07/2000Leisel Jones
Meet Qualifying: 3:02.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hendry, Catherine 14 Brothers 2:48.48 2:41.04
2 Horne, Kellie 14 The GAP 2:44.83 2:41.54
3 Fallon, Donna 14 Ross River 2:47.25 2:42.54
4 MO (V), Qiyu Sandy 14 Singapore 2:49.01 2:46.89
5 Smith, Zoe 14 Miami 2:51.48 2:48.27
6 Milford, Nicola 14 Southern Crawl 2:52.12 2:48.56
7 Scott, Rebeccah 14 Indooroopilly 2:52.19 2:52.62
8 Judd, Courtney 14 Ferny Hills 2:53.86 2:55.96
9 Shahabuddin, Samira 14 Redlands 2:53.10 2:56.86
10 Chong (V), Wei-En Lisa 14 Singapore 2:52.45 3:08.20

Event 83 Boys 13 Year Olds 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 54.36 10/04/1993Peter Fisher
Aust Allc: ! 54.36 10/04/1993Peter Fisher
Qld: R 54.77 12/01/2001John Walz
Qld Allc: # 54.36 10/04/1993Peter Fisher
Meet Qualifying: 1:08.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Webber, Russell 13 Caribeae 56.54 55.36
2 Buchanan, Michael 13 Kirwan Kudas 57.86 56.78
3 Hill, Jason 13 CQ Aquajets 58.26 56.96
4 Han, Won Hee 13 Miami 57.29 56.97
5 Franks, Dean 13 Maroochydore 56.97 57.24
6 Donaldson, Ben 13 Albany Creek 57.80 57.65
7 Neo (V), Hong Koon 13 Singapore 58.17 58.02
8 Short(V), Ben 13 Darwin NT 58.63 58.11
9 Bruton, Jack 13 Southport Oly 58.35 58.63
10 Lin (V), Wei Hung 13 Hong Kong 59.40 59.00

Event 84 Girls 13 Year Olds 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 57.71 10/03/1992Dionne Bainbridge
Aust Allc: ! 57.71 10/03/1992Dionne Bainbridge
Qld: R 57.71 10/03/1992Dionne Bainbridge
Qld Allc: # 57.71 10/03/1992Dionne Bainbridge
Meet Qualifying: 1:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barratt, Bronte 13 Albany Creek 59.82 58.51
2 Fung (V), Wing Yan 13 Hong Kong 1:00.31 59.43
3 Wilson (V), Hannah 13 Hong Kong 1:00.71 59.60
4 Ho (V), Shu Yong 13 Singapore 1:00.36 59.89
5 Phillips, Zea 13 Flinders/Buderim 1:00.82 1:00.00
6 Murtha, Ainsley 13 Brothers 1:01.28 1:00.36
7 Leiner, Jenna 13 Acacia Bayside 1:01.21 1:00.93
8 Simpson, Courtney 13 Miami 1:01.01 1:00.98
9 Kennedy, Natasha 13 Ferny Hills 1:01.07 1:01.44
10 Zaeza, Ashleigh 13 Mackay 1:01.69 1:02.30

Event 85 Boys 16 Year Olds 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 2:03.55 11/01/1994Brad Lambert
Aust Allc: ! 2:01.53 27/08/1999Naoya Sonoda
Qld: R 2:03.55 11/01/1994Brad Lambert
Qld Allc: # 2:03.12 15/01/1993Nishimura Hiroshi
Meet Qualifying: 2:25.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Brodie, Leith 16 Albany Creek 2:15.17 2:06.29
2 Billiau, Daniel 16 Marlin Coast 2:18.34 2:07.36
3 Lyons, Leif 16 Commercial 2:13.96 2:09.20
4 Jory, Cameron 16 Southport Oly 2:14.35 2:11.58
5 Dickey, Ayrton 16 Fairholme 2:15.17 2:13.37
6 Cooke, Jason 16 RedcliffeLgsLwn 2:17.60 2:14.74
7 McEwin(V), Michael 16 Casuarina NT 2:19.53 2:17.96
8 Turnham, James 16 Grammar 2:20.30 2:19.18
9 Lucht, Jason 16 Chandler 2:22.02 2:21.78
10 Bower(V), Kenny 16 Casuarina NT 2:23.03 2:22.24

Event 86 Girls 16 Year Olds 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 2:11.84 15/08/1987Nicole Livingstone
Aust Allc: ! 2:08.16 22/09/2000Diana Mocanu
Qld: R 2:14.99 15/01/1999Giaan Rooney
Qld Allc: # 2:11.84 15/08/1987Nicole Livingstone
Meet Qualifying: 2:36.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Somers, Kristy 16 Waterworx 2:26.50 2:25.45
2 Gajda, Renee 16 Miami 2:29.30 2:26.33
3 Carr, Lucy 16 Gardens 2:29.79 2:29.53
4 Brown, Sally 16 Atherton 2:32.76 2:32.84
5 Whitwell, Sarah 16 Commercial 2:33.04 2:34.23
6 Eade, Sara 16 Miami 2:32.47 2:35.88
7 Cesna, Nicole 16 Yeronga Park 2:33.57 2:36.74
8 Mullins, Catherine 16 Brothers 2:31.21 2:37.78
9 Bourke, Sarah 16 Warwick 2:36.00 2:37.98

Event 91 Boys 12 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Wide Bay Region 'A' 2:08.57
2 North Queensland Region 'A' 2:09.26
3 Darling Downs Region 'A' 2:10.08
4 Gold Coast Region 'A' 2:12.90
5 Central Queensland Region 'A' 2:19.11
6 Ipswich Dist Region 'A' 2:27.50

Event 92 Girls 12 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Queensland Region 'A' 2:15.58
2 Wide Bay Region 'A' 2:15.84
3 Darling Downs Region 'A' 2:16.08
4 Ipswich Dist Region 'A' 2:16.32
5 Gold Coast Region 'A' 2:16.76

Event 93 Boys 14 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brisbane Metros 'A' 1:42.71
2 Wide Bay Region 'A' 1:45.92
3 Gold Coast Region 'A' 1:45.99
4 Brisbane Capitals 'A' 1:47.41
5 North Queensland Region 'A' 1:47.80
6 Ipswich Dist Region 'A' 1:49.86
7 Central Queensland Region 'A' 1:50.00
8 Darling Downs Region 'A' 1:52.71

Event 94 Girls 14 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brisbane Metros 'A' 1:51.06
2 Brisbane Capitals 'A' 1:52.57
3 Gold Coast Region 'A' 1:53.91
4 Ipswich Dist Region 'A' 1:54.73
5 Darling Downs Region 'A' 1:55.71
6 North Queensland Region 'A' 1:55.88
7 Wide Bay Region 'A' 1:56.05

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week