Gil Stovall Swims Quick 1:44 in 200 Fly On Day 2 at NCSA Junior Nationals

By Kevin Milak

ORLANDO, Fla, March 23. ON Day 2 of the NCSA Junior Nationals you might as well call the men’s 200 fly the "200 Stovall." Gil Stovall of the Memphis Tiger Swim Club swam a dominant 200 fly, dropping the field at the 75 mark and not looking back, finishing in 1:44.91. Stovall was the reigning NCSA Champion in the 200 fly and lowered his own NCSA Junior National record (1:46.59 in 2003) by nearly two seconds. Stovall’s Coach, David Smith said "It was a great race. What more can I say?" Stovall will be attending the University of Georgia next year.

Stovall’s Splits: 23.41 – 50.05 (26.64) – 1:17.25 (27.20) – 1:44.91 (27.66)

For the women’s 200 fly, it was all Elizabeth Shaw of Nova of Virginia. The 15-year old was with the pack for a 50, then took off, lengthening her lead off of each wall and stuffing the field with a 1:00.58 second 100. Shaw finished in 1:58.25, nearly 3 seconds ahead of the field. Curl-Burke’s Yen Lan Beller finished second in 2:01.09, pulling away in the final 50 from Shaw’s Nova teammate Danielle LeClair (3rd – 2:01.25).

In the women’s 50 breast, Kara Denby of Conejo Simi led the whole way to touch first in 29.25, a new NCSA Junior National record. Kara had the field beat with the longest pullouts off both walls. Industry Hill’s Maryann Boosalis touched second in 29.84 and 14-year old Samantha Maxwell of Tempe Rio Salado touched third in 29.98.

For the men’s 50 breast, Southern Crescent’s Billy Jamerson won in much the same fashion as the women, overpowering the field with his pullouts and pushed into the wall to finish first in 25.63. Jamerson’s coach, Jamey Myers said of Jamerson’s race: "He did better than the semis, but I think he could have gone 25 low, rather than 25 mid."

The women’s 400 IM was a dead heat with Magnus’ Kathleen Foley trying to break at the 250 mark, making a small lead going into the freestyle. But it was Springfield’s Kaite Brosseau who would power by Foley during the first length of the freestyle leg. The race was for second with Nova’s (VA) Elizabeth Shaw and Industry Hill’s Abby Miller closing in on Brosseau and Foley but ran out of room. Brosseau finished first in 4:20.41, Foley second in 4:21.51, and Shaw finished close in third in 4:21.63.

The men’s 400 IM was led early by Memphis Tiger Brooks Stovall (brother of 200 fly champ Gil Stovall) who had a good lead at the 100, and had it chipped away by North Jeffco’s (Colorado) Russel Payne (3:54.59p). Payne would be a few tenths behind Stovall at the 200 touch, but after a phenomenal transition from back to breast would rocket Payne into the lead, and would have an arm’s length lead at the 225. Payne powered ahead to what seemed to be an insurmountable lead after the breaststroke, but Stovall made a big run at his lead, making up nearly a half second per length. But Stovall would run out of room, and Payne would touch first at 3:54.50 to Stovall’s 3:55.14.

The women’s 200 medley relay saw numerous lead changes until Raleigh Swimming Association’s Amanda Duncan’s fly leg. Duncan closed out her 50 fly better than anyone in the field giving their freestyler enough room to finish with the win in 1:44.34, a new NCSA Junior National record.

The men’s 200 medley relay was a battle of the outside lanes, with Magnus in lane 2, Raleigh Swim Association in lane 3 and Memphis Tiger in lane 8. The RSA would jump out to an early backstroke leg with the Magnus breaststroker closed in on the lead at the 100 mark. The Memphis Tigers closed in on the lead with a quick fly leg making it a three team race for the lead. Magnus would come back to win in 1:34.16 with a quick closing freestyle bringing RSA (2nd – 1:34.31) and North Jeffco in lane 1 along for the ride (4th – 1:35.66). Third place went to the Bend Swim Club, swimming from the previous heat in 1:35.42.

Results: Day 2
NCSA Junior Nationals
Orlando, FL

Event 5 Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 29.62
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Denby, Kara J 17 Conejo Simi-CA 29.57 29.25# 20
2 Boosalis, Maryann K 17 Industry Hill-CA 29.86 29.84 17
3 Maxwell, Samantha A 14 Rio-AZ 30.01 29.98 16
4 Morgan, Erin L 18 Mission San Jose-PC 29.87 30.15 15
5 Slaight, Amanda C 18 Unfast-FG 30.12 30.17 14
6 Dowd, Caroline F 18 BGSC-NE 30.18 30.20 13
7 Pangilinan, Jackie M 17 Middies-MR 30.39 30.34 12
8 Myhre, Lindsay M 18 Aurora Aquatics-CO 30.18 30.49 11
B – Final
9 Smith, Julie P 14 Rsa-NC 30.65 30.39 9
10 Prautzsch, Kristin A 14 MAG-NE 30.67 30.61 7
11 Curran, Bryttany L 15 Rsa-NC 30.61 30.70 6
12 Perry, Jessica L 15 BGSC-NE 30.48 30.92 5
13 Tartaglia, Christine M 17 Bgnw Marlins-MR 30.63 31.01 4
14 Pierce, Leah J 16 CSC-MV 30.72 31.10 3
15 Campbell, Millie C 18 Nova-VA 30.76 31.40 2
16 Kim, Susan D 15 Rock-Mont S.C.-PV 30.78 31.45 1

Event 6 Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 25.91 4/8/2003 Billy L Jamerson, Southern Crescen
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Jamerson, Billy W 18 Scat-GA 25.66 25.63# 20
2 Kornfeld, Paul G 16 BlueTideAquatics-GU 26.55 26.23 17
3 Hsiao, Evan F 17 UNNOV-CA 26.57 26.31 16
4 Roberts, Jon P 16 Grrr-NI 26.49 26.34 15
5 Armstrong, Shaun R 17 Three Village SC-MR 26.43 26.45 14
6 Kozaczynski, Tom P 17 UN-NJ-CO 26.71 26.89 13
7 Skinner, Matt A 16 Club-SE 27.02 27.31 12
8 Elerding, Patrick J 17 TCCC-IE 26.86 27.53 11
B – Final
9 Sullivan, PJ J 18 MAG-NE 27.20 26.98 9
10 Nowell, Mark A 18 Rsa-NC 27.16 27.11 7
11 Parker, Graham A 18 Jersey Wahoos-MA 27.41 27.14 6
12 Timmer, Jason D 18 St.Cloud S.C.-MN 27.21 27.26 5
13 Lindauer, Chris K 17 NJ-CO 27.35 27.33 4
14 Mianowski, Stefan R R 17 PCS-FG 27.31 27.45 3
15 Keeling, Daniel P 18 NJ-CO 27.38 27.63 2
16 Payne, Russell R 17 NJ-CO 27.55 28.13 1

Event 7 Women 100 Yard Freestyle Semifinal-Final Swum Wednesday Night
===============================================================================
JR RECORD: # 49.69
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Denby, Kara J 17 Conejo Simi-CA 50.68 50.46
24.80 50.46 (25.66)
2 Bishop, Brooke A 17 UNPAS-PC 50.74 50.55
24.07 50.55 (26.48)
3 Carter, Austen L 17 TG-SC 50.88 50.85
24.78 50.85 (26.07)
4 Smith, Julie P 14 Rsa-NC 51.29 51.06
24.60 51.06 (26.46)
5 Nichols, Christine E 16 CUBU-PV 51.79 51.38
25.23 51.38 (26.15)
6 Nauta, Chelsea B 15 Tbay-FL 51.78 51.47
24.96 51.47 (26.51)
7 Raatz, Katherine A 15 ArizonaDesertFox-AZ 51.98 51.49
24.96 51.49 (26.53)
8 Pike, Natalie N 18 Unfast-FG 51.90 51.63
24.92 51.63 (26.71)
————————————————————————-
9 Long, Teresa C 13 Rsa-NC 52.24 J51.63
25.10 51.63 (26.53)
10 Elbert, Skye S 16 ArizonaDesertFox-AZ 51.81 51.69
25.04 51.69 (26.65)
11 Glover, Stephanie L 18 Rsa-NC 52.14 51.74
24.84 51.74 (26.90)
12 Braun, Megan 15 FOXJ-MN 52.17 51.83
24.93 51.83 (26.90)
13 Wesley, Jenna C 16 North Coast-SI 52.01 51.87
25.05 51.87 (26.82)
14 Marshall, Christine I 17 Coast Guard-VA 52.56 51.89
24.98 51.89 (26.91)
15 Shishkoff, Kassia N 15 Rsa-NC 52.56 52.00
25.20 52.00 (26.80)
16 Smiddy, Susan E 13 Metro A of Miami-FG 52.55 52.10
24.97 52.10 (27.13)
————————————————————————-
17 Noland, Katherine O 17 Pst-FG 52.50 52.14
24.90 52.14 (27.24)
18 Tourtellotte, Leah J 17 Conejo Simi-CA 51.98 52.26
25.11 52.26 (27.15)
————————————————————————-
19 Jasmer, Kimberly J 17 SCAT-OR 51.88 52.31
25.13 52.31 (27.18)
20 Golden, Julie L 15 BSL-SE 52.18 52.38
25.45 52.38 (26.93)
21 Wheeler, Megan M 16 Yac-IE 52.40 52.42
24.93 52.42 (27.49)
22 Smith, Leigh L 17 Memphis Thunder-SE 52.20 52.44
25.24 52.44 (27.20)
23 Zahalka, Kelly M 16 Nova-VA 52.36 52.81
25.38 52.81 (27.43)
24 DeMeulenare, Jenisse C 17 Mission San Jose-PC 52.31 53.01
25.68 53.01 (27.33)

Event 8 Men 100 Yard Freestyle Semifinal-Final Swum Wednesday Night
===============================================================================
JR RECORD: # 44.64
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 McGinnis, Matt W 18 Rsa-NC 46.09 44.45#
21.74 44.45 (22.71)
2 Forbes, Alexander K 16 Cent. Florida Aq-FL 45.72 45.66
22.20 45.66 (23.46)
3 Davydotchkin, Philipp A 17 makos-GA 46.65 45.97
22.47 45.97 (23.50)
4 Penniman, Daniel L 17 GPAC-SE 45.82 46.04
21.93 46.04 (24.11)
5 Copeland, William F 17 Rockbridge Swimm 45.82 46.05
21.85 46.05 (24.20)
6 Brown, Zach E 17 Harris County-GU 47.01 46.28
22.18 46.28 (24.10)
7 Kluba, Kyle C 17 Rsa-NC 46.50 46.43
22.46 46.43 (23.97)
8 Madson, Logan T 17 Bend Swim Club-OR 46.51 46.49
22.41 46.49 (24.08)
————————————————————————-
9 Cowling, TJ J 18 Coast Guard-VA 46.40 46.51
22.29 46.51 (24.22)
10 Johnson, Jacob H 17 Wildcat Aquatics-IL 46.75 46.53
22.55 46.53 (23.98)
11 Falk, Bjorn E 17 MAG-NE 46.38 46.67
22.50 46.67 (24.17)
12 Boyle, Sean G 16 Irvine Novas-CA 47.04 46.71
22.55 46.71 (24.16)
13 Koehler, John K 17 DR-OH 46.61 46.73
22.65 46.73 (24.08)
14 McGinnis, Eric T 16 Rsa-NC 46.73 46.75
22.24 46.75 (24.51)
15 Cummings, Greg A 18 Suburban-MA 46.93 46.81
22.82 46.81 (23.99)
16 Robledo, Christian A 17 LIAC-MR 47.00 46.86
22.54 46.86 (24.32)
————————————————————————-
17 Cancila, Pete H 18 Suburban-MA 46.79 J46.86
22.24 46.86 (24.62)
18 Gillan, Hans M 17 Unfast-FG 47.01 J46.86
22.39 46.86 (24.47)
————————————————————————-
19 Robertson, Lee J 16 Nova-VA 47.06 46.91
22.61 46.91 (24.30)
20 Malcolm, Ben J 18 Rrsc-OR 47.01 46.93
22.55 46.93 (24.38)
21 Swanson, Corey W 15 MAG-NE 46.67 46.94
22.44 46.94 (24.50)
22 Belew, Micah Y 18 BlueTideAquatics-GU 46.94 46.99
22.51 46.99 (24.48)
23 Miltz, Stephen V 18 Rsa-NC 46.92 47.14
22.45 47.14 (24.69)
24 Kearbey, Kyle A 18 Killer Whales-MV 46.92 47.46
22.93 47.46 (24.53)

Event 9 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 1:58.25
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Shaw, Elizabeth N 15 Nova-VA 2:00.66 1:58.25# 20
27.43 57.67 (30.24) 1:27.99 (30.32) 1:58.25 (30.26)
2 Beller, Yeng Lan E 15 CUBU-PV 2:02.17 2:01.09 17
27.96 58.59 (30.63) 1:29.28 (30.69) 2:01.09 (31.81)
3 LeClair, Danielle D 16 Nova-VA 2:02.93 2:01.25 16
26.95 57.42 (30.47) 1:29.23 (31.81) 2:01.25 (32.02)
4 Jensen, Alicia M 17 FOXJ-MN 2:04.10 2:03.02 15
28.25 59.19 (30.94) 1:30.95 (31.76) 2:03.02 (32.07)
5 Friedman, Monika A 16 UNPAS-PC 2:02.90 2:03.40 14
27.72 58.07 (30.35) 1:30.18 (32.11) 2:03.40 (33.22)
6 Lago, Jennifer M 17 Metro A of Miami-FG 2:05.14 2:03.82 13
27.78 59.33 (31.55) 1:31.73 (32.40) 2:03.82 (32.09)
7 Akerfelds, Aleksa M 14 Middies-MR 2:04.63 2:03.93 12
27.51 59.09 (31.58) 1:31.85 (32.76) 2:03.93 (32.08)
8 Cook, Kimie L 17 Unattached-SC 2:04.82 2:04.87 11
28.93 1:00.59 (31.66) 1:32.91 (32.32) 2:04.87 (31.96)
B – Final
9 Mizelle, Meggie W 15 Nova-VA 2:05.20 2:04.10 9
28.44 59.19 (30.75) 1:30.46 (31.27) 2:04.10 (33.64)
10 Beyer, Courtney S 17 UNPAS-PC 2:05.18 2:04.16 7
28.42 1:00.05 (31.63) 1:31.81 (31.76) 2:04.16 (32.35)
11 Braun, Katie A 18 FOXJ-MN 2:05.59 2:04.98 6
28.15 1:00.10 (31.95) 1:32.03 (31.93) 2:04.98 (32.95)
12 Lautzenheiser, Natalie E 17 FWA-IN 2:05.16 2:05.58 5
28.34 59.59 (31.25) 1:31.77 (32.18) 2:05.58 (33.81)
13 Sirmon, Anna L 16 City of Mobile-SE 2:05.61 2:05.81 4
28.08 59.75 (31.67) 1:32.65 (32.90) 2:05.81 (33.16)
14 Doherty, Caitlin K K 15 MAG-NE 2:06.14 2:06.30 3
27.82 59.97 (32.15) 1:33.17 (33.20) 2:06.30 (33.13)
15 Hwang, Jane S 16 Irvine Novas-CA 2:06.17 2:07.69 2
27.94 59.00 (31.06) 1:31.71 (32.71) 2:07.69 (35.98)
16 Brown, Megan K 17 West-PN 2:06.43 2:11.35 1
28.81 1:01.17 (32.36) 1:35.81 (34.64) 2:11.35 (35.54)

Event 10 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 1:46.59 4/8/2003 Gil G Stovall, Memphis Tigers-S
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Stovall, Gil G 17 Memphis Tigers-SE 1:45.36 1:44.91# 20
23.41 50.05 (26.64) 1:17.25 (27.20) 1:44.91 (27.66)
2 Madwed, Daniel L 15 Sharks Swim Team-CT 1:50.32 1:47.18 17
24.22 51.24 (27.02) 1:19.19 (27.95) 1:47.18 (27.99)
3 Dylla, Mark J 15 Aces Swim Club-CO 1:50.04 1:49.05 16
23.91 51.62 (27.71) 1:20.00 (28.38) 1:49.05 (29.05)
4 Hughes, Timothy H 18 Trinity Prep-FL 1:49.27 1:49.44 15
25.31 53.20 (27.89) 1:21.57 (28.37) 1:49.44 (27.87)
5 Madson, Logan T 17 Bend Swim Club-OR 1:50.43 1:49.45 14
25.29 53.33 (28.04) 1:21.52 (28.19) 1:49.45 (27.93)
6 Atkinson, James T T 17 PCS-FG 1:51.42 1:50.07 13
24.77 52.26 (27.49) 1:20.52 (28.26) 1:50.07 (29.55)
7 Brown, Andrew B 17 BlueTideAquatics-GU 1:50.28 1:51.51 12
25.75 53.96 (28.21) 1:22.35 (28.39) 1:51.51 (29.16)
8 Anderson, Jordan D 16 CCA-VA 1:51.83 1:52.07 11
25.94 54.79 (28.85) 1:22.93 (28.14) 1:52.07 (29.14)
B – Final
9 Dauw, Curtis M 16 StCharlesSwimTea-IL 1:52.53 1:52.39 9
24.95 53.63 (28.68) 1:22.75 (29.12) 1:52.39 (29.64)
10 Luckie, Steven J 17 TC-SC 1:53.81 1:52.51 7
25.29 53.88 (28.59) 1:22.97 (29.09) 1:52.51 (29.54)
11 Weis, Adam F 17 Star-MN 1:53.75 1:52.55 6
25.77 55.01 (29.24) 1:23.83 (28.82) 1:52.55 (28.72)
12 Robertson, Lee J 16 Nova-VA 1:51.96 1:52.91 5
25.18 53.71 (28.53) 1:23.63 (29.92) 1:52.91 (29.28)
13 Bullock, Perry W 18 Fort Lauderdale-FG 1:52.95 1:53.07 4
25.30 53.79 (28.49) 1:22.78 (28.99) 1:53.07 (30.29)
14 Madaras, Scott E 16 Coast Guard-VA 1:54.27 1:53.31 3
25.09 53.44 (28.35) 1:23.38 (29.94) 1:53.31 (29.93)
15 Brake, Andy J 15 CUBU-PV 1:53.89 1:53.50 2
25.65 54.90 (29.25) 1:24.21 (29.31) 1:53.50 (29.29)
16 Bullock, Carroll C 18 Fort Lauderdale-FG 1:54.12 1:59.03 1
25.82 55.64 (29.82) 1:26.76 (31.12) 1:59.03 (32.27)

Event 11 Women 100 Yard Backstroke Semifinal-Final Swum Wednesday Night
===============================================================================
JR RECORD: # 54.55
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Wheeler, Megan M 16 Yac-IE 56.96 55.98
27.05 55.98 (28.93)
2 Bishop, Brooke A 17 UNPAS-PC 56.00 56.60
27.53 56.60 (29.07)
3 Fritsch, Katie L 17 BGSC-NE 57.87 56.68
27.54 56.68 (29.14)
4 Elbert, Skye S 16 ArizonaDesertFox-AZ 58.11 57.00
28.09 57.00 (28.91)
5 Parkhurst, Michelle N 16 Machine-PV 56.73 57.15
27.94 57.15 (29.21)
6 Christensen, Mei L 15 CUBU-PV 57.07 57.17
28.49 57.17 (28.68)
7 Groblewski, Lauren R 18 TG-SC 57.79 57.20
28.16 57.20 (29.04)
8 Glover, Stephanie L 18 Rsa-NC 58.07 57.23
27.76 57.23 (29.47)
————————————————————————-
9 Nedrund, Stacey M 16 Cocoa Beach S.C.-FL 57.57 57.31
28.28 57.31 (29.03)
10 Tamkun, Kasey M 18 Memphis Tigers-SE 57.40 57.39
27.65 57.39 (29.74)
11 Hubert, Jessie J 18 Irvine Novas-CA 57.89 57.67
28.32 57.67 (29.35)
11 Ferguson, Kaitlyn R 16 Middies-MR 56.74 57.67
28.19 57.67 (29.48)
13 Cox, Lyndsey M 17 Foothills-CO 57.77 57.70
27.91 57.70 (29.79)
14 Gately, Karen E 18 BGSC-NE 57.51 57.71
27.88 57.71 (29.83)
15 Wex, Nicole L 16 Waukesha Express-WI 57.93 57.81
28.14 57.81 (29.67)
16 Lago, Jennifer M 17 Metro A of Miami-FG 57.78 57.95
28.22 57.95 (29.73)
————————————————————————-
17 Golden, Julie L 15 BSL-SE 58.07 57.99
28.75 57.99 (29.24)
18 Festa, Natalia K 15 LIAC-MR 58.56 58.04
28.58 58.04 (29.46)
————————————————————————-
19 Tourtellotte, Leah J 17 Conejo Simi-CA 57.94 58.23
28.38 58.23 (29.85)
20 Dickey, Claire E 16 CCA-VA 58.36 58.31
28.75 58.31 (29.56)
21 Craig, Skylar C 17 RenoAquaticClub-PC 58.42 58.40
28.60 58.40 (29.80)
22 LeClair, Elle K 14 Nova-VA 58.33 58.47
28.64 58.47 (29.83)
23 Peak, Candice E 15 MAG-NE 58.02 58.63
28.84 58.63 (29.79)
24 Farrell, Morgan M 15 GPAC-SE 57.88 58.86
28.59 58.86 (30.27)

Event 12 Men 100 Yard Backstroke Semifinal-Final Swum Wednesday Night
===============================================================================
JR RECORD: # 49.01
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 McGinnis, Matt W 18 Rsa-NC 50.55 49.83
24.56 49.83 (25.27)
2 Stovall, Gil G 17 Memphis Tigers-SE 49.66 50.18
24.39 50.18 (25.79)
3 Laabs, Keith L 18 Memphis Tigers-SE 50.25 50.34
24.66 50.34 (25.68)
4 Hafkin, Josh V 15 Rock-Mont S.C.-PV 50.72 50.89
24.81 50.89 (26.08)
5 Falk, Bjorn E 17 MAG-NE 51.72 51.62
25.42 51.62 (26.20)
6 McCallen, John R 16 Bellingham Bay-PN 51.88 51.83
25.08 51.83 (26.75)
7 Morrell, Nolan K 16 Bend Swim Club-OR 51.00 51.84
25.33 51.84 (26.51)
8 Lyles, John P 17 CUBU-PV 52.86 52.31
25.44 52.31 (26.87)
————————————————————————-
9 Wren, David H 14 Nova-VA 52.18 52.34
25.87 52.34 (26.47)
10 Cummings, Greg A 18 Suburban-MA 51.99 52.35
25.82 52.35 (26.53)
11 Casey, Aaron J 15 Team SantaMonica-CA 52.65 52.52
25.87 52.52 (26.65)
12 Wood, Jeff D 17 FAST-NI 52.45 52.67
25.52 52.67 (27.15)
13 Wyher, Tommy J 15 Tbay-FL 52.99 52.77
25.29 52.77 (27.48)
13 Kisler, Blaine A 16 Cat-OR 52.98 52.77
25.87 52.77 (26.90)
15 Tusup, Shane R 15 Tmsuffolk Hills-MR 52.64 52.84
26.12 52.84 (26.72)
16 Kegelman, John C 16 Coast Guard-VA 53.25 52.89
25.60 52.89 (27.29)
————————————————————————-
17 Butler, Max H 15 BGSC-NE 52.60 53.08
25.88 53.08 (27.20)
18 Dasinger, John H 16 Sunkist ST-MS 53.15 J53.08
25.48 53.08 (27.60)
————————————————————————-
19 Hudson, Henry D 17 Marist SwimClub-MR 52.63 53.10
25.96 53.10 (27.14)
20 Lorring, Peter E 17 RenoAquaticClub-PC 52.93 53.13
25.95 53.13 (27.18)
21 Copeland, William F 17 Rockbridge Swimm 52.82 53.28
25.94 53.28 (27.34)
22 Elerding, Patrick J 17 TCCC-IE 53.08 53.32
26.03 53.32 (27.29)
23 Wren, Garrett M 16 Nova-VA 53.18 53.44
26.15 53.44 (27.29)
24 Dylla, Mark J 15 Aces Swim Club-CO 52.86 53.52
25.84 53.52 (27.68)

Event 13 Women 400 Yard IM
===============================================================================
JR RECORD: # 4:12.43 4/8/2003 Molly A Houlton, Ford Aquatics-AZ
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Brosseau, Katie E 17 Spa-MV 4:22.77 4:20.41 20
29.04 1:01.20 (32.16) 1:35.12 (33.92) 2:08.09 (32.97) 2:44.47 (36.38) 3:21.14 (36.67) 3:51.35 (30.21) 4:20.41 (29.06)
2 Foley, Kathleen E 16 MAG-NE 4:22.80 4:21.51 17
28.89 1:01.25 (32.36) 1:34.14 (32.89) 2:06.58 (32.44) 2:43.81 (37.23) 3:21.70 (37.89) 3:52.18 (30.48) 4:21.51 (29.33)
3 Shaw, Elizabeth N 15 Nova-VA 4:22.29 4:21.63 16
27.82 58.69 (30.87) 1:31.99 (33.30) 2:05.53 (33.54) 2:44.21 (38.68) 3:23.51 (39.30) 3:53.39 (29.88) 4:21.63 (28.24)
4 Miller, Abby C 17 Industry Hill-CA 4:23.30 4:22.73 15
28.57 1:00.45 (31.88) 1:34.03 (33.58) 2:06.91 (32.88) 2:44.80 (37.89) 3:22.54 (37.74) 3:53.29 (30.75) 4:22.73 (29.44)
5 Akerfelds, Aleksa M 14 Middies-MR 4:25.62 4:25.91 14
28.42 1:00.94 (32.52) 1:34.01 (33.07) 2:06.94 (32.93) 2:46.22 (39.28) 3:26.06 (39.84) 3:56.42 (30.36) 4:25.91 (29.49)
6 Houston, Katy P 16 RenoAquaticClub-PC 4:26.34 4:26.82 13
27.90 1:00.84 (32.94) 1:34.82 (33.98) 2:08.90 (34.08) 2:46.66 (37.76) 3:25.49 (38.83) 3:56.62 (31.13) 4:26.82 (30.20)
7 Cook, Kimie L 17 Unattached-SC 4:26.35 4:26.85 12
29.35 1:02.18 (32.83) 1:37.64 (35.46) 2:12.30 (34.66) 2:49.63 (37.33) 3:26.61 (36.98) 3:57.36 (30.75) 4:26.85 (29.49)
8 Curran, Bryttany L 15 Rsa-NC 4:26.20 4:29.60 11
29.39 1:03.22 (33.83) 1:37.57 (34.35) 2:11.85 (34.28) 2:48.88 (37.03) 3:25.51 (36.63) 3:57.75 (32.24) 4:29.60 (31.85)
B – Final
9 Kime, Katherine A 14 Rose Bowl-CA 4:28.81 4:25.09 9
28.56 1:01.02 (32.46) 1:36.03 (35.01) 2:10.77 (34.74) 2:47.63 (36.86) 3:24.53 (36.90) 3:55.09 (30.56) 4:25.09 (30.00)
10 Brix, Katelyn A 14 Terrapins-PC 4:27.01 4:26.02 7
28.69 1:02.36 (33.67) 1:36.83 (34.47) 2:10.38 (33.55) 2:47.55 (37.17) 3:24.94 (37.39) 3:56.10 (31.16) 4:26.02 (29.92)
11 Fayssoux, Lauren P 18 Atom-Mecklenburg-NC 4:27.84 4:26.63 6
29.17 1:01.94 (32.77) 1:37.46 (35.52) 2:12.32 (34.86) 2:49.79 (37.47) 3:27.68 (37.89) 3:57.51 (29.83) 4:26.63 (29.12)
12 Taylor, Amanda K 17 Club-SE 4:27.52 4:26.92 5
29.08 1:02.35 (33.27) 1:38.26 (35.91) 2:12.80 (34.54) 2:50.16 (37.36) 3:28.32 (38.16) 3:58.81 (30.49) 4:26.92 (28.11)
13 Jensen, Alicia M 17 FOXJ-MN 4:26.48 4:26.98 4
29.25 1:02.01 (32.76) 1:38.01 (36.00) 2:13.70 (35.69) 2:50.13 (36.43) 3:26.82 (36.69) 3:57.91 (31.09) 4:26.98 (29.07)
14 Lougee, Dena L 17 Santa Maria-CA 4:28.54 4:27.71 3
29.28 1:01.68 (32.40) 1:34.80 (33.12) 2:07.43 (32.63) 2:47.15 (39.72) 3:27.46 (40.31) 3:58.00 (30.54) 4:27.71 (29.71)
15 Cheffers, Mary L 16 MAG-NE 4:26.44 4:28.35 2
29.68 1:02.59 (32.91) 1:37.12 (34.53) 2:10.95 (33.83) 2:47.71 (36.76) 3:26.22 (38.51) 3:58.04 (31.82) 4:28.35 (30.31)
16 Braun, Katie A 18 FOXJ-MN 4:28.17 4:29.69 1
28.64 1:01.73 (33.09) 1:37.03 (35.30) 2:11.29 (34.26) 2:50.52 (39.23) 3:29.44 (38.92) 3:59.84 (30.40) 4:29.69 (29.85)

Event 14 Men 400 Yard IM
===============================================================================
JR RECORD: # 3:51.42
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Payne, Russell R 17 NJ-CO 3:54.39 3:54.50 20
24.97 53.48 (28.51) 1:23.27 (29.79) 1:52.87 (29.60) 2:25.93 (33.06) 2:59.43 (33.50) 3:27.24 (27.81) 3:54.50 (27.26)
2 Stovall, Brooks B 16 Memphis Tigers-SE 3:57.69 3:55.14 17
24.54 53.08 (28.54) 1:22.81 (29.73) 1:52.25 (29.44) 2:27.42 (35.17) 3:02.00 (34.58) 3:29.23 (27.23) 3:55.14 (25.91)
3 Koehler, John K 17 DR-OH 3:57.37 3:57.11 16
25.25 54.27 (29.02) 1:24.00 (29.73) 1:53.55 (29.55) 2:28.20 (34.65) 3:03.77 (35.57) 3:31.28 (27.51) 3:57.11 (25.83)
4 Morrell, Nolan K 16 Bend Swim Club-OR 4:00.09 3:58.92 15
25.80 55.52 (29.72) 1:26.07 (30.55) 1:55.99 (29.92) 2:30.67 (34.68) 3:05.67 (35.00) 3:33.47 (27.80) 3:58.92 (25.45)
5 Sullivan, PJ J 18 MAG-NE 4:00.65 3:59.16 14
26.03 55.35 (29.32) 1:27.38 (32.03) 1:58.33 (30.95) 2:31.15 (32.82) 3:04.39 (33.24) 3:31.96 (27.57) 3:59.16 (27.20)
6 Bergren, Andy J 18 DR-OH 4:00.78 4:01.02 13
25.30 54.76 (29.46) 1:25.46 (30.70) 1:55.68 (30.22) 2:29.79 (34.11) 3:04.76 (34.97) 3:33.51 (28.75) 4:01.02 (27.51)
7 Kraft, David S 17 PM-PV 4:01.26 4:03.40 12
27.02 57.30 (30.28) 1:28.14 (30.84) 1:59.07 (30.93) 2:33.67 (34.60) 3:08.63 (34.96) 3:36.98 (28.35) 4:03.40 (26.42)
— Keeling, Daniel P 18 NJ-CO 3:59.43 DQ
25.15 54.08 (28.93) 1:24.56 (30.48) 1:55.23 (30.67) 2:27.91 (32.68) 3:01.90 (33.99) 3:30.27 (28.37) DQ (26.74)
B – Final
9 Deters, Andrew K 16 Industry Hill-CA 4:02.54 4:00.24 9
26.20 55.34 (29.14) 1:25.98 (30.64) 1:56.02 (30.04) 2:30.75 (34.73) 3:05.92 (35.17) 3:33.86 (27.94) 4:00.24 (26.38)
10 Parker, Graham A 18 Jersey Wahoos-MA 4:01.40 4:00.92 7
26.41 55.91 (29.50) 1:28.36 (32.45) 2:00.00 (31.64) 2:33.16 (33.16) 3:06.55 (33.39) 3:34.72 (28.17) 4:00.92 (26.20)
11 White, Dan A 17 LAKE-FL 4:03.76 4:01.37 6
25.74 55.49 (29.75) 1:26.31 (30.82) 1:56.37 (30.06) 2:31.07 (34.70) 3:06.34 (35.27) 3:34.74 (28.40) 4:01.37 (26.63)
12 Nyaradi, Dan A 16 Bend Swim Club-OR 4:06.16 4:02.14 5
26.15 56.38 (30.23) 1:27.90 (31.52) 1:58.89 (30.99) 2:32.53 (33.64) 3:05.99 (33.46) 3:34.67 (28.68) 4:02.14 (27.47)
13 Smiddy, Matthew D 17 Metro A of Miami-FG 4:04.14 4:02.27 4
25.69 54.90 (29.21) 1:25.97 (31.07) 1:56.01 (30.04) 2:31.90 (35.89) 3:08.11 (36.21) 3:35.55 (27.44) 4:02.27 (26.72)
14 Casey, Aaron J 15 Team SantaMonica-CA 4:02.55 4:04.36 3
26.02 55.90 (29.88) 1:25.69 (29.79) 1:55.55 (29.86) 2:32.08 (36.53) 3:09.50 (37.42) 3:37.53 (28.03) 4:04.36 (26.83)
15 Brake, Andy J 15 CUBU-PV 4:05.07 4:05.52 2
25.83 54.73 (28.90) 1:27.31 (32.58) 2:00.06 (32.75) 2:33.76 (33.70) 3:09.02 (35.26) 3:37.91 (28.89) 4:05.52 (27.61)

Event 15 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 1:45.12 4/8/2003 Bernal's Gator Swim Club, Bernal's Gators-
K Fritsch, C Dowd, A Kelley, K Gately
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 3:51.48 1:44.34# 40
1) Glover, Stephanie L 18 2) Curran, Bryttany L 15
3) Duncan, Amanda D 16 4) Smith, Julie P 14
27.10 56.95 (29.85) 1:21.73 (24.78) 1:44.34 (22.61)
2 Team Fox Jet-MN 'A' 3:48.39 1:45.90 34
1) Goff, Sara 15 2) Jensen, Alicia M 17
3) Braun, Katie A 18 4) Braun, Megan 15
27.43 56.60 (29.17) 1:22.25 (25.65) 1:45.90 (23.65)
3 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:52.68 1:46.56 32
1) Elbert, Skye S 16 2) Reiter, McKenzie M 17
3) Raatz, Katherine A 15 4) Clarke, Alexandra M 15
26.89 57.45 (30.56) 1:22.79 (25.34) 1:46.56 (23.77)
4 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:50.35 1:46.73 30
1) Christensen, Mei L 15 2) Nichols, Christine E 16
3) Newell, Megan M 16 4) Baker, Sarah E 16
27.26 57.51 (30.25) 1:23.17 (25.66) 1:46.73 (23.56)
5 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:52.55 1:46.89 28
1) Fritsch, Katie L 17 2) Perry, Jessica L 15
3) Gately, Karen E 18 4) Nelson, Meredith K 17
26.68 56.60 (29.92) 1:22.28 (25.68) 1:46.89 (24.61)
6 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:51.60 1:46.96 26
1) LeClair, Elle K 14 2) Campbell, Millie C 18
3) Shaw, Elizabeth N 15 4) Zahalka, Kelly M 16
27.99 57.77 (29.78) 1:23.22 (25.45) 1:46.96 (23.74)
7 Ywca Middies-MR 'A' 3:55.07 1:47.81 24
1) Ferguson, Kaitlyn R 16 2) Pangilinan, Jackie M 17
3) Akerfelds, Aleksa M 14 4) Rakoczy, Joanna D 15
27.73 57.30 (29.57) 1:24.05 (26.75) 1:47.81 (23.76)
8 Industry Hills Aquatics-CA 'A' 3:36.15 1:48.06 22
1) Jafari, Samantha S 16 2) Boosalis, Maryann K 17
3) Miller, Abby C 17 4) Anderson, Mia A 17
29.26 58.78 (29.52) 1:24.20 (25.42) 1:48.06 (23.86)
9 Team Greenville-SC 'A' 3:55.37 1:48.39 18
1) Groblewski, Lauren R 18 2) Baxter, Mallory N 17
3) Carter, Austen L 17 4) Pirovitz, Amanda B 17
27.11 58.22 (31.11) 1:24.38 (26.16) 1:48.39 (24.01)
10 Conejo Simi Aquatics-CA 'A' 3:57.22 1:48.70 14
1) Tourtellotte, Leah J 17 2) Denby, Kara J 17
3) Gyuris, Vanda R 15 4) Bibb, Emily E 14
27.59 57.04 (29.45) 1:24.02 (26.98) 1:48.70 (24.68)
11 Mission San Jose Aquatics-PC 'A' 3:57.21 1:49.71 12
1) Suryoutomo, Tanya C 17 2) Morgan, Erin L 18
3) Monobe, Elllie E 14 4) DeMeulenare, Jenisse C 17
27.82 57.62 (29.80) 1:25.09 (27.47) 1:49.71 (24.62)
12 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:54.81 1:49.76 10
1) Beller, Yeng Lan E 15 2) Haudenschild, Kristen M 15
3) Bellis, Caroline J 17 4) Davis, Emerson M 18
27.04 58.98 (31.94) 1:25.00 (26.02) 1:49.76 (24.76)
13 Tampa Bay Community Aquatics-FL 'A' 3:52.50 1:49.80 8
1) Nauta, Brittany R 16 2) Deng, Jessica X 16
3) Lampkin, Jessica A 17 4) Nauta, Chelsea B 15
28.14 59.55 (31.41) 1:26.00 (26.45) 1:49.80 (23.80)
14 Nova of VA Aquatics-VA 'B' 3:55.80 1:49.81 6
1) Luscombe, Sara B 17 2) Currie, Emily E 14
3) LeClair, Danielle D 16 4) Anderson, Caitlin A 16
28.27 59.75 (31.48) 1:24.93 (25.18) 1:49.81 (24.88)
15 Raleigh Swimming Association-NC 'B' 3:56.42 1:49.84 4
1) Davis, Kimmy S 16 2) Long, Teresa C 13
3) Cross, Blair C 14 4) Shishkoff, Kassia N 15
27.86 59.35 (31.49) 1:25.60 (26.25) 1:49.84 (24.24)
16 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 4:01.11 1:49.93 2
1) Bargmann, Sarah H 18 2) Dowd, Caroline F 18
3) Donnelly, Lisa B 15 4) Ernst, Sarah E 15
28.47 58.12 (29.65) 1:25.52 (27.40) 1:49.93 (24.41)
17 Waukesha Express Swim Team-WI 'A' 3:59.93 1:50.20
1) Wex, Nicole L 16 2) Egan, Erin A 16
3) Imhoff-Smith, Katie D 17 4) Jorgensen, Gwen R 17
27.38 59.66 (32.28) 1:25.61 (25.95) 1:50.20 (24.59)
18 Tempe Rio Salado Swim Club-AZ 'A' 4:01.13 1:50.31
1) Mozdzen, Laura C 16 2) Maxwell, Samantha A 14
3) Holland, Noelle D 15 4) Davis, Jessica E 14
28.70 59.02 (30.32) 1:25.72 (26.70) 1:50.31 (24.59)
19 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:56.62 1:50.39
1) Peak, Candice E 15 2) Prautzsch, Kristin A 14
3) Doherty, Caitlin K K 15 4) Cheffers, Mary L 16
28.37 58.70 (30.33) 1:25.36 (26.66) 1:50.39 (25.03)
20 Southern Crescent Aquatic Team-GA 'A' 4:00.68 1:50.49
1) Roddenbery, Nicole N 15 2) Cartwright, Lauren G 15
3) Stevens, Brittany M 18 4) Garrot, MacKenzie M 16
28.60 59.16 (30.56) 1:25.00 (25.84) 1:50.49 (25.49)
21 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:53.95 1:50.50
1) Hubert, Jessie J 18 2) Hwang, Jane S 16
3) Etem, Elise V 14 4) Games, Annika 13
27.95 59.14 (31.19) 1:25.08 (25.94) 1:50.50 (25.42)
22 Rockville Montgomery S.C.-PV 'B' 3:55.39 1:50.57
1) Waters, Megan J 14 2) Rogers, Lindsay N 17
3) Zarin, Jordan A 17 4) Harvey, Katura M 15
28.08 59.12 (31.04) 1:26.35 (27.23) 1:50.57 (24.22)
23 Rockville Montgomery S.C.-PV 'A' 3:52.62 1:50.74
1) Urubshurow, Delghi K 15 2) Kim, Susan D 15
3) Chuang, Christine S 14 4) Karel, Emily R 17
27.89 58.81 (30.92) 1:26.00 (27.19) 1:50.74 (24.74)
24 Memphis Thunder Aquatic Club-SE 'A' 3:57.14 1:50.79
1) Jensen, Grace G 17 2) Hartman, Sallye R 18
3) Flynn, Taylor B 15 4) Smith, Leigh L 17
28.74 59.25 (30.51) 1:26.68 (27.43) 1:50.79 (24.11)
25 Bgc-N. Westchester Marlins-MR 'A' 3:58.61 1:50.93
1) Guyett, Sarah A 17 2) Tartaglia, Christine M 17
3) Potter, Alyssa C 14 4) Guyett, Caren E 14
27.90 58.59 (30.69) 1:26.43 (27.84) 1:50.93 (24.50)
26 North Coast Aquatics-SI 'B' 3:59.66 1:50.99
1) Berge, Kristina N 17 2) Wesley, Jenna C 16
3) Hartwell, Alison T 18 4) Tracy, Julie A 17
29.06 59.08 (30.02) 1:26.18 (27.10) 1:50.99 (24.81)
27 Long Island Aquatic Club-MR 'A' 3:55.76 1:51.02
1) Festa, Natalia K 15 2) Leite, Karla Z 17
3) Kempton, Kristalynn M 17 4) Tolan, Meagan A 16
27.73 59.07 (31.34) 1:25.88 (26.81) 1:51.02 (25.14)
28 City Of Mobile Swim Associatio-SE 'A' 4:36.37L 1:51.12
1) Leon, Lindsay M 15 2) Kerns, Haleigh L 17
3) Sirmon, Anna L 16 4) Rikard, Courtney N 17
27.86 59.75 (31.89) 1:26.16 (26.41) 1:51.12 (24.96)
29 Memphis Tigers-SE 'A' 4:00.56 1:51.93
1) Tamkun, Lindsay A 16 2) Rice, Karli E 15
3) Tamkun, Kasey M 18 4) Hobbs, Kelli W 18
28.87 1:00.23 (31.36) 1:27.05 (26.82) 1:51.93 (24.88)
30 Rose Bowl Aquatics-CA 'A' 4:35.14L 1:52.03
1) Stroh, Norra M 14 2) Kime, Katherine A 14
3) Miller, Amanda M 17 4) Tsuchiya, Ann H 14
29.00 1:00.26 (31.26) 1:27.95 (27.69) 1:52.03 (24.08)
31 YMCA Team Orlando-FL 'A' 3:57.83 1:52.13
1) Miller, Alli L 17 2) Bateman, Sarah B 13
3) Adams, Sarah E 15 4) Nickson, Naomi L 16
28.81 1:00.74 (31.93) 1:27.19 (26.45) 1:52.13 (24.94)
32 McMinnville Swim Club-OR 'A' 3:59.60 1:52.17
1) Hay, Anne R 17 2) Brown, Laura L 18
3) Hutchinson, Kaylin E 17 4) Klein, Robin M 16
28.18 59.90 (31.72) 1:27.54 (27.64) 1:52.17 (24.63)
33 Irvine Novaquatics-CA 'B' 4:00.19 1:52.39
1) Schauer, Alexis R 13 2) Sotiropoulos, Anastasia 14
3) Schumacher, Katelyn N 15 4) Hewko, Kaylen T 16
29.13 1:00.85 (31.72) 1:27.50 (26.65) 1:52.39 (24.89)
34 Team Suffolk-MR 'A' 3:58.07 1:52.58
1) Kochman, Julie N 14 2) Wilde, Joy A 17
3) Napoli, Caitlin A 15 4) Parisi, Lauren N 14
28.27 1:00.37 (32.10) 1:27.40 (27.03) 1:52.58 (25.18)
35 Desert Thunder Aquatics-AZ 'A' 4:00.83 1:52.68
1) Smith, Katherine C 15 2) Burt, Morgan 17
3) Campbell, Erin R 16 4) Miller, Aleesha R 15
29.03 1:02.45 (33.42) 1:28.99 (26.54) 1:52.68 (23.69)
36 Miami Swimming-FG 'A' 4:01.29 1:53.12
1) Selts, Brittany D 14 2) Totten, Erica C 15
3) Totten, Jessica T 17 4) Maggiolo, Luci 16
28.23 1:00.43 (32.20) 1:27.73 (27.30) 1:53.12 (25.39)
37 Terrapins-PC 'A' 4:00.80 1:53.65
1) Deyoeo, Sarah J 15 2) Lee, Sylvie C 15
3) Buchanan, McKenzie J 15 4) Brix, Katelyn A 14
29.74 1:00.89 (31.15) 1:28.66 (27.77) 1:53.65 (24.99)
38 Mason Makos Swim Team-PV 'A' 4:01.25 1:53.79
1) Southerlan, Jill S 17 2) Hardin, Mariesa M 18
3) Cook, Lauren A 16 4) Cook, Courtney A 16
28.39 59.85 (31.46) 1:28.49 (28.64) 1:53.79 (25.30)
39 Arizona Desert Fox-AZ 'B' 4:29.47L 1:53.83
1) Royal, Alicia C 18 2) Li, Jing 15
3) DeVinney, Erin F 13 4) Swaney, Nicole H 16
28.88 1:01.50 (32.62) 1:28.71 (27.21) 1:53.83 (25.12)
40 Club Makos-SE 'A' 4:36.21L 1:54.05
1) Taylor, Amanda K 17 2) Lozier, Sarah W 16
3) Taylor, Briana M 16 4) Carr, Jessica J 16
28.97 1:01.78 (32.81) 1:29.78 (28.00) 1:54.05 (24.27)
41 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 4:01.27 1:55.71
1) Courtney, Jill E 16 2) Swank, Katie A 15
3) Jackson, Ashley D 17 4) Robinson, Ashley R 16
28.51 1:00.45 (31.94) 1:29.64 (29.19) 1:55.71 (26.07)
— Team Fox Jet-MN 'B' 4:00.58 DQ
29.24 1:01.32 (32.08) 1:29.37 (28.05) DQ (25.28)
— North Coast Aquatics-SI 'A' 3:52.26 DQ
1) Weinbrecht, Amanda M 16 2) Schmitt, Jessica P 13
3) Murphy, Rachel N 17 4) Allen, Britany R 17
27.98 59.18 (31.20) 1:25.70 (26.52) DQ (24.90)

Event 16 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 1:34.39
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:29.10 1:34.16# 40
1) Falk, Bjorn E 17 2) Sullivan, PJ J 18
3) Swanson, Chad W 17 4) Swanson, Corey W 15
24.41 50.23 (25.82) 1:13.47 (23.24) 1:34.16 (20.69)
2 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 3:26.85 1:34.31# 34
1) McGinnis, Matt W 18 2) Nowell, Mark A 18
3) Kluba, Kyle C 17 4) McGinnis, Eric T 16
23.87 50.53 (26.66) 1:13.10 (22.57) 1:34.31 (21.21)
3 Bend Swim Club-OR 'A' 3:31.84 1:35.42 32
1) Morrell, Nolan K 16 2) Nyaradi, Dan A 16
3) Madson, Logan T 17 4) Holmberg, Henry A 18
23.89 51.50 (27.61) 1:13.94 (22.44) 1:35.42 (21.48)
4 North Jeffco Swim Team-CO 'A' 3:30.34 1:35.66 30
1) Keeling, Daniel P 18 2) Lindauer, Chris K 17
3) Urich, Matt R 17 4) Payne, Russell R 17
24.40 50.90 (26.50) 1:14.26 (23.36) 1:35.66 (21.40)
5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR 'A' 3:33.48 1:36.15 28
1) Hastings, Tristan L 14 2) Mitchell, Brad E 16
3) Byers, Lowell A 18 4) Thornton, Brad A 17
25.71 52.28 (26.57) 1:15.11 (22.83) 1:36.15 (21.04)
6 Rockville Montgomery S.C.-PV 'A' 3:29.84 1:36.16 26
1) Hafkin, Josh V 15 2) Swendiman, Rob A 17
3) Astiz, Adrian A 16 4) Mengering, Daniel E 16
23.83 51.29 (27.46) 1:14.33 (23.04) 1:36.16 (21.83)
7 Memphis Tigers-SE 'A' 3:30.82 1:36.57 24
1) Laabs, Keith L 18 2) Stovall, Brooks B 16
3) Stovall, Gil G 17 4) Parker, Kevin J 17
24.35 51.76 (27.41) 1:13.93 (22.17) 1:36.57 (22.64)
8 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:33.04 1:36.85 22
1) Righi, Alex M 17 2) Newman, Mitch B 17
3) Turner, Buddy V 15 4) Ehret, Jon P 17
23.32 51.76 (28.44) 1:15.15 (23.39) 1:36.85 (21.70)
9 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:26.90 1:36.97 18
1) Coan, Kyle S 15 2) Bullock, Perry W 18
3) Bullock, Carroll C 18 4) Pinto, Jonathan C 18
24.95 52.01 (27.06) 1:15.40 (23.39) 1:36.97 (21.57)
10 Jersey Wahoos-MA 'A' 3:31.48 1:37.58 14
1) Schiavo, Zachary D 15 2) Parker, Graham A 18
3) Howard, Chris J 17 4) Neiman, Mark J 16
25.75 51.97 (26.22) 1:15.59 (23.62) 1:37.58 (21.99)
11 Chinook Aquatic Club-PN 'A' 3:35.05 1:37.72 11
1) Page, Tamon R 18 2) Bisch, Kyle E 17
3) Hulse, Greg A 16 4) Wong, Austin M 18
24.47 52.53 (28.06) 1:15.85 (23.32) 1:37.72 (21.87)
11 Coast Guard Blue Dolphins-VA 'A' 3:32.53 1:37.72 11
1) Lesnick, Tom J 17 2) Kegelman, John C 16
3) Madaras, Scott E 16 4) Cowling, TJ J 18
26.46 53.39 (26.93) 1:16.92 (23.53) 1:37.72 (20.80)
13 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:26.62 1:37.96 8
1) Wren, David H 14 2) Clark, Matthew D 16
3) Robertson, Lee J 16 4) Wren, Garrett M 16
25.34 53.56 (28.22) 1:16.54 (22.98) 1:37.96 (21.42)
14 First Colony Swim Team-GU 'A' 3:35.29 1:38.34 6
1) Chesney, Matt R 18 2) Neal, Dexter M 17
3) Hernandez, Daniel J 16 4) Hoffmann, Jake C 17
26.02 53.21 (27.19) 1:17.17 (23.96) 1:38.34 (21.17)
15 North Coast Aquatics-SI 'A' 3:33.88 1:38.43 4
1) Rodman, Spencer L 16 2) Fields, Saul 17
3) Tucker, Stephen R 18 4) Riccitelli, Nathan J 17
24.93 53.20 (28.27) 1:17.04 (23.84) 1:38.43 (21.39)
16 Reno Aquatic Club-PC 'A' 3:35.51 1:39.05 2
1) Pittenger, John H 18 2) Evans, Ryan V 18
3) Lorring, Peter E 17 4) Smith, Jordan B 16
26.74 54.57 (27.83) 1:17.58 (23.01) 1:39.05 (21.47)
17 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:34.05 1:39.23
1) McLaughlin, Jimmy R 15 2) Jarvis, Chris D 16
3) Miller, Ben S 16 4) Sullivan, Hugh V 18
25.66 54.26 (28.60) 1:17.79 (23.53) 1:39.23 (21.44)
18 St.CharlesSwimTeam-IL 'A' 3:24.20 1:40.08
1) Kraus, Richard M 17 2) Mondul, Andrew N 16
3) Dauw, Curtis M 16 4) Brooks, Doug S 15
25.49 53.31 (27.82) 1:16.53 (23.22) 1:40.08 (23.55)
19 Raleigh Swimming Association-NC 'B' 3:35.30 1:40.41
1) Miltz, Stephen V 18 2) Farmer, Nathan N 17
3) Dove, Will D 16 4) Broughton, Will C 18
25.87 53.50 (27.63) 1:17.19 (23.69) 1:40.41 (23.22)
20 Waukesha Express Swim Team-WI 'A' 3:34.76 1:42.28
1) Kittilstad, Jacob L 15 2) Hendricks, Ryan S 17
3) LeCleve, Victor C 14 4) Dwyer, Andy R 17
26.35 55.43 (29.08) 1:20.43 (25.00) 1:42.28 (21.85)
21 Industry Hills Aquatics-CA 'A' 3:35.54 1:43.01
1) Kim, Edward J 16 2) Deters, Andrew K 16
3) Kostianis, Nikos E 16 4) Beltran, Roger A 16
27.71 56.67 (28.96) 1:21.41 (24.74) 1:43.01 (21.60)
— Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:29.44 DQ
1) Lyles, John P 17 2) Jendzejec, Alex D 18
3) Brake, Andy J 15 4) Hahn, David T 16
24.56 52.26 (27.70) 1:16.23 (23.97) DQ (21.13)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week