Georgia Sweeps Alabama

ATLANTA, Ga., January 9. THE Georgia men's and women's swimming and diving teams swept Southeastern Conference foe rival Alabama Friday afternoon at the Alabama Aquatic Center in Tuscaloosa. The Lady Bulldogs posted the fastest time in all 14 swimming events for a 179-106 victory, while the Bulldogs touched the wall first in 13 of 14 events and won both springboard competitions en route to a 174-112 win.

"We are real proud of the kids tonight," said Georgia head coach Jack Bauerle. "We were a very tired group walking in, but we could not be more proud of the effort across the board. It is tough coming off a week of two-a-day practices and just starting classes (Thursday), but we did a great job tonight.

"Even though the meet ended up not being close, we swam just as hard at the
end as we did at the beginning," offered Bauerle. "I felt like we got
stronger as the meet went on."

Event winners for the Lady Bulldogs (7-0, 3-0 SEC) include Samantha
Arsenault (1000y free), Tricia Harm (200y free), Katie Yevak (100y back,
200y back), Lindsey Ertter (100y breast), Melissa Klein (200y butterfly),
Andrea Georoff (50y free), Kara Lynn Joyce (100y free), Claire Maust (200y
breast), Julie Hardt (500y free), Mary DeScenza (100y fly) and Virginia Pate (400y IM).

The foursome of Joyce, Sarah Poewe, Hardt and Paige Kearns stopped the clock in 1:44.54 win the 200-yard medley relay. Brooke Bassham
finished third on both the 1-meter and 3-meter springboards.

The Georgia women swept the top three spots in 10 events and finished first
and second in two more.

"Our usual list of suspects were outstanding tonight, including DeScenza,
Joyce," added Bauerle. "Yevak was a double winner for us. There were some
great swims by some that did not win the event. Our second and third line
swimmers did a great job as well."

On the men's side, the Bulldogs (7-1, 2-1) began the meet by winning the
200-yard medley relay before claiming top honors in the next 12 events for
the 62-point victory. Freshman Chris Colwill took top honors in both the
diving events, while junior Todd Avery was runner up in both events.
Individual event winners for the Bulldogs include Matt Owen (500y free,
1000y free), Damian Alleyne (100y free, 200y free), Peter Osborn (100y
back), Scott Gardner (100y breast), Andrew Mahaney (200y fly), Josh Laban
(50y free), Cole Taylor (200y back), Kyle Salyards (200y breast), Jonathan
Schmidt (100y fly) and Brent McAuliffe (400y IM).

"Kyle, Brent and Damain did a great job for us tonight," said Bauerle. "Even though he did not win an event, Randy Lam swam real well. Matt Owen did a great job winning two events for us. He is a talented young guy. Sometimes he gets lost in the shadow of Robert Margalis, but we feel he is a heck of a swimmer."

The Georgia men and women will be back in action as they travel to Austin,
Texas next week for a pair of meets against the Longhorns. The men will
battle in a Jan. 16 dual meet against Texas, while the Lady Bulldogs square
off against the Longhorns on Jan. 17.

Final Scores:
Men
Georgia 174
Alabama 112

Women
Georgia 179
Alabama 106

Alabama vs Georgia M&W – 1/9/04
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 The University of Georgia 'A' NT 1:44.54 11
1) Joyce, Kara Lynn 2) Poewe, Sarah
3) Hardt, Julie 4) Kearns, Paige
27.58 27.95 25.92 23.09
2 The University of Georgia 'B' NT 1:46.38 4
1) Yevak, Katie 2) Pate, Virginia
3) Georoff, Andrea 4) Maust, Claire
33.87 22.98 24.80 24.73
3 The University of Georgia 'C' NT x1:47.24
1) Harm, Tricia 2) Klein, Melissa
3) McCallum, Kelley 4) DeScenza, Mary
27.55 29.76 26.16 23.77
4 University of Alabama 'A' NT 1:48.70 2
1) Hallquist, Kathryn SO 2) Gilbert, Amanda FR
3) Bassino, Melina JR 4) Lafevers, Alison SO
27.25 31.56 25.69 24.20
5 University of Alabama 'B' NT 1:54.37
1) Sharpe, Kimberly FR 2) Bernthal, Andrea FR
3) Adams, Sonya SO 4) Theilemann, Tara FR
28.58 32.76 27.74 25.29
— The University of Georgia 'D' NT X1:47.04
1) Chura, Haley 2) Ertter, Lindsey
3) Myco, Rachel 4) Hupman, Christie
27.81 29.23 25.86 24.14

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 The University of Georgia 'C' NT 1:32.03 11
1) Osborn, Peter 2) Gardner, Scott
3) Verhoef, Peter 4) Laban, Josh
23.94 25.12 22.16 20.81
2 University of Alabama 'A' NT 1:33.87 4
1) Ashby, Brendan SR 2) Worby, Ben SR
3) Schmidt, Matt SO 4) Erasmus, Darren SO
25.64 24.37 23.24 20.62
3 The University of Georgia 'B' NT 1:37.41 2
1) Staak, Ryan 2) Parsely, Jeff
3) Mahaney, Andrew 4) McAuliffe, Brent
25.08 26.74 24.20 21.39
— The University of Georgia 'A' NT DQ
1) Underhill, Colin 2) Salyards, Kyle
3) Schmidt, Johnathon 4) Taylor, Andrew
24.51 25.40 22.77 20.95

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arsenault, Samantha Georgia NT 10:05.03 9
28.38 30.45 30.27 30.18 30.16 30.12 30.35 30.13
30.23 30.31 30.46 30.44 30.47 30.52 30.54 30.56
30.64 30.72 30.67 29.43
2 Williams, Ali Georgia NT 10:13.04 4
28.93 30.85 30.90 30.91 30.57 30.85 30.93 30.83
30.99 30.90 31.23 31.16 31.09 31.02 30.88 30.80
30.53 30.56 30.41 28.70
3 Rose, Rebecca Georgia NT 10:13.64 3
28.65 30.76 30.55 30.36 30.50 30.38 30.25 30.22
30.40 30.88 30.80 31.31 30.86 31.43 31.47 31.59
31.13 31.05 31.08 29.97

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Owen, Matt Georgia NT 9:20.62 9
26.35 28.45 28.58 28.46 28.76 28.30 28.46 28.44
28.47 28.42 28.44 28.21 27.93 27.94 27.83 27.83
27.79 27.74 27.97 26.25
2 Taylor, Cole Georgia NT 9:25.69 4
26.33 28.49 28.55 28.48 28.60 28.16 28.29 28.57
28.51 28.65 28.43 28.51 28.53 28.36 28.15 28.25
28.15 28.17 28.60 27.91
3 Mendoza, Miguel Georgia NT 9:29.77 3
26.48 28.16 28.67 28.55 28.45 28.50 28.65 28.55
28.53 28.66 28.56 28.59 28.97 28.81 28.49 28.80
28.93 28.65 28.95 27.82
4 Flamion, Chris SO BAMA NT 9:41.92 2
27.14 29.14 29.42 29.10 29.37 29.23 28.91 28.74
29.01 29.23 29.07 28.80 29.24 29.18 29.38 29.23
29.76 29.35 29.79 28.83
5 Romero, Bernardo SO BAMA NT 10:07.03 1
27.79 29.42 29.42 29.34 29.20 29.72 30.01 30.42
30.62 30.84 30.54 31.04 31.20 31.08 31.20 31.45
30.90 30.76 31.24 30.84

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harm, Tricia Georgia NT 1:50.81 9
25.95 27.93 28.31 28.62
2 Hardt, Julie Georgia NT 1:51.74 4
26.18 27.95 29.01 28.60
3 Bassino, Melina JR BAMA NT 1:51.89 3
26.92 28.82 28.07 28.08
4 Grams, Beth Georgia NT 1:52.46 2
26.91 28.41 28.49 28.65
5 Conway, Laura Georgia NT x1:53.24
27.50 28.75 28.65 28.34
6 Weatherman, Nicole FR BAMA NT 1:53.32 1
26.71 28.66 29.18 28.77
7 Grant, Anna SO BAMA NT 1:53.61
26.54 28.53 28.97 29.57

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alleyne, Damian Georgia NT 1:40.79 9
24.41 25.66 25.82 24.90
2 Lam, Randy Georgia NT 1:41.59 4
24.39 26.15 25.73 25.32
3 Worby, Ben SR BAMA NT 1:41.98 3
24.06 26.03 26.07 25.82
4 Southon, Franck JR BAMA NT 1:43.21 2
23.72 25.87 26.45 27.17
5 Osborn, Peter Georgia NT 1:44.00 1
24.31 26.56 26.85 26.28
6 Hollinger, Cameron Georgia NT x1:44.47
23.86 26.23 26.84 27.54
7 Al-Qahtani, Walleed SO BAMA NT 1:47.80
25.24 26.82 27.63 28.11
8 Arckey, Brent BAMA NT x1:52.11
25.15 27.88 29.18 29.90

Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie Georgia NT 56.90 9
27.71 29.19
2 Poewe, Sarah Georgia NT 57.90 4
28.13 29.77
3 Joyce, Kara Lynn Georgia NT 58.76 3
28.43 30.33
4 Hallquist, Kathryn SO BAMA NT 59.40 2
29.52 29.88
5 Pate, Virginia Georgia NT x59.75
29.13 30.62
6 Rogers, Becca FR BAMA NT 1:01.45 1
30.04 31.41
7 Theilemann, Tara FR BAMA NT 1:02.41
30.54 31.87
8 McGiffin, Liz SR BAMA NT x1:02.69
30.36 32.33

Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Peter Georgia NT 51.39 9
2 Underhill, Colin Georgia NT 52.09 4
25.47 26.62
3 Willcox, James SR BAMA NT 52.16 3
25.68 26.48
4 Thorburn, Will Georgia NT 52.38 2
25.84 26.54
5 Ashby, Brendan SR BAMA NT 52.42 1
25.65 26.77
6 Lenyk, Scott Georgia NT x53.24
26.10 27.14

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ertter, Lindsey Georgia NT 1:03.67 9
30.38 33.29
2 Maust, Claire Georgia NT 1:09.29 4
33.26 36.03
3 Chura, Haley Georgia NT 1:09.32 3
33.39 35.93
4 DeScenza, Mary Georgia NT x1:10.25
34.02 36.23
5 Beji, Selma BAMA NT 1:11.75 2
34.08 37.67
6 Bernthal, Andrea FR BAMA NT 1:12.62 1
34.09 38.53

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gardner, Scott Georgia NT 56.44 9
26.63 29.81
2 Salyards, Kyle Georgia NT 56.51 4
26.90 29.61
3 Hall, Adam SR BAMA NT 58.47 3
27.44 31.03
4 Parsely, Jeff Georgia NT 58.60 2
27.49 31.11
5 Hansen, Tim FR BAMA NT 1:00.15 1
28.38 31.77
6 Romero, Bernardo SO BAMA NT 1:04.71
30.44 34.27

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Klein, Melissa Georgia NT 2:04.07 9
29.23 31.69 31.75 31.40
2 McCallum, Kelley Georgia NT 2:05.56 4
28.05 32.04 32.71 32.76
3 Myco, Rachel Georgia NT 2:05.66 3
28.41 31.79 32.51 32.95
4 Williams, Ali Georgia NT x2:05.78
29.01 32.36 32.50 31.91
5 Belyea, Bridgett FR BAMA NT 2:12.68 2
30.05 33.28 34.67 34.68

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mahaney, Andrew Georgia NT 1:51.42 9
25.80 29.22 28.68 27.72
2 McAuliffe, Brent Georgia NT 1:51.59 4
25.84 28.38 28.21 29.16
3 Schmidt, Johnathon Georgia NT 1:55.49 3
25.31 29.81 30.45 29.92
4 Cover, Brandon Georgia NT x1:55.50
26.18 28.73 29.79 30.80
5 Schmidt, Matt SO BAMA NT 1:58.92 2
28.03 30.21 30.67 30.01
6 Arroyo, Guido SO BAMA NT 2:01.70 1
27.02 30.78 31.95 31.95

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Georoff, Andrea Georgia NT 23.28 9
2 Kerns, Page Georgia NT 23.35 4
3 Gilbert, Amanda FR BAMA NT 24.72 3
4 Hupman, Christie Georgia NT 24.92 2
5 Lafevers, Alison SO BAMA NT 25.10 1
6 Adams, Sonya SO BAMA NT 25.49

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Laban, Josh Georgia NT 20.93 9
2 Erasmus, Darren SO BAMA NT 21.21 4
3 Verhoef, Peter Georgia NT 21.48 3
4 Taylor, Andrew Georgia NT 21.58 2
5 Willcox, James SR BAMA NT 21.60 1
6 Smith, Jeff SR BAMA NT 22.13
7 Hall, Adam SR BAMA NT x22.30

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bassham, Lane SR BAMA NT 323.55 9
2 Tuthill, Karissa FR BAMA NT 304.80 4
3 Rasmussen, Crystal SO BAMA NT 302.85 3
4 Bassham, Brooke Georgia NT 302.55 2
5 Hunter, Emily Georgia NT 294.98 1
6 Hastreiter, Jenna FR BAMA NT x270.00
7 Hershman, Sarah Georgia NT 245.55

Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Colwill, Chirs Georgia NT 357.38 9
2 Avery, Todd Georgia NT 328.80 4
3 Harris, Alan FR BAMA NT 310.35 3
4 Maple, Jesse FR BAMA NT 302.18 2
5 Goozyev, Genya Georgia NT 286.20 1
6 Ashworth, Aaron BAMA NT 256.58

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Joyce, Kara Lynn Georgia NT 50.29 9
24.22 26.07
2 Kearns, Paige Georgia NT 50.93 4
24.97 25.96
3 Ertter, Lindsey Georgia NT 53.15 3
25.83 27.32
4 Theilemann, Tara FR BAMA NT 54.07 2
26.15 27.92
5 Hupman, Christie Georgia NT x54.22
26.19 28.03
6 Hallquist, Kathryn SO BAMA NT 54.92 1
26.75 28.17
7 Rogers, Becca FR BAMA NT 55.42
26.70 28.72
8 Sharpe, Kimberly FR BAMA NT x57.11
27.32 29.79

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alleyne, Damian Georgia NT 46.56 9
22.82 23.74
2 Laban, Josh Georgia NT 46.85 4
22.61 24.24
3 Ashby, Brendan SR BAMA NT 46.88 3
22.44 24.44
4 Flamion, Chris SO BAMA NT 47.45 2
23.09 24.36
5 Taylor, Andrew Georgia NT 47.83 1
23.18 24.65
6 Hollinger, Cameron Georgia NT x49.48
23.62 25.86
7 Smith, Jeff SR BAMA NT 49.50
24.20 25.30

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie Georgia NT 2:02.53 9
29.68 31.05 31.21 30.59
2 Grant, Anna SO BAMA NT 2:06.78 4
30.18 32.01 32.55 32.04
3 Pate, Virginia Georgia NT 2:07.13 3
30.88 31.76 32.12 32.37
4 Harm, Tricia Georgia NT 2:07.92 2
29.81 32.37 33.45 32.29
5 Rose, Rebecca Georgia NT x2:08.22
31.70 32.34 32.38 31.80
6 McGiffin, Liz SR BAMA NT 2:11.93 1
31.22 33.08 33.67 33.96
7 Weatherman, Nicole FR BAMA NT 2:17.65
31.96 33.57 34.97 37.15

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Taylor, Cole Georgia NT 1:50.75 9
26.24 27.77 28.57 28.17
2 Southon, Franck JR BAMA NT 1:51.19 4
26.60 28.18 28.46 27.95
3 Lenyk, Scott Georgia NT 1:51.30 3
26.89 28.18 28.51 27.72
4 Staak, Ryan Georgia NT 1:53.78 2
27.54 28.90 28.98 28.36
5 Thorburn, Will Georgia NT x1:53.97
27.68 29.05 28.70 28.54
6 Willcox, James SR BAMA NT 1:57.02 1
27.66 29.42 30.15 29.79
7 Worby, Ben SR BAMA NT 1:58.07
27.46 30.08 30.56 29.97

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maust, Claire Georgia NT 2:25.21 9
33.79 36.90 36.90 37.62
2 Chura, Haley Georgia NT 2:27.95 4
34.26 37.45 38.08 38.16
3 Conway, Laura Georgia NT 2:30.97 3
38.78 38.25
4 Beji, Selma BAMA NT 2:31.36 2
34.99 39.29 38.41 38.67
5 Bernthal, Andrea FR BAMA NT 2:37.50 1
35.40 40.11 41.01 40.98

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salyards, Kyle Georgia NT 2:03.08 9
28.18 31.31 31.71 31.88
2 McAuliffe, Brent Georgia NT 2:04.90 4
29.50 31.42 32.34 31.64
3 Parsely, Jeff Georgia NT 2:06.98 3
29.50 32.95 32.15 32.38
4 Gardner, Scott Georgia NT x2:08.76
29.10 32.69 33.73 33.24
5 Hansen, Tim FR BAMA NT 2:12.41 2
30.02 33.59 33.83 34.97
6 Romero, Bernardo SO BAMA NT 2:17.97 1
31.44 34.98 35.59 35.96

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hardt, Julie Georgia NT 4:54.74 9
28.66
2 Arsenault, Samantha Georgia NT 4:55.81 4
27.91 30.09 30.19 30.34 29.94 29.86 29.80 29.79
29.48 28.41
3 Klein, Melissa Georgia NT 4:58.49 3
28.74 30.26 30.10 30.18 30.09 30.07 29.95 30.01
29.97 29.12
4 Gilbert, Amanda FR BAMA NT 5:04.41 2
28.47 30.54 30.92 30.98 30.99 30.50 30.87 30.68
30.35 30.11
5 Williams, Ali Georgia NT x5:13.39
29.46 31.17 31.50 31.54 31.39 31.78 31.67 31.90
31.98 31.00
6 Belyea, Bridgett FR BAMA NT 5:20.12 1
29.06 31.90 32.23 32.67 32.76 32.82 32.11 32.25
1:04.32

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Erhartic, Igor FR BAMA NT 4:53.10 9
25.07 27.47 28.19 28.47 29.42 30.18 30.50 31.00
31.52 31.28
2 Arckey, Brent BAMA NT 5:13.55 4
27.82 30.95 31.01 32.03 31.90 31.76 32.02 32.07
32.34 31.65
— Owen, Matt Georgia NT X4:33.27
24.75 27.59 27.94 27.30 27.75 27.87 27.95 27.96
27.70 26.46
— Mendoza, Miguel Georgia NT X4:37.94
26.15 27.73 28.11 27.99 27.91 28.04 28.22 28.22
28.06 27.51
— Mahaney, Andrew Georgia NT X4:42.22
26.94 28.63 28.53 28.61 28.71 28.46 28.15 28.57
28.03 27.59
— Lam, Randy Georgia NT X4:45.10
25.60 28.46 28.69 28.34 28.60 28.56 29.00 29.32
29.45 29.08

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bassino, Melina JR BAMA NT 58.36 9
27.50 30.86
2 Belyea, Bridgett FR BAMA NT 1:03.37 4
30.30 33.07
3 Adams, Sonya SO BAMA NT 1:03.68 3
29.62 34.06
— DeScenza, Mary Georgia NT X55.20
26.22 28.98
— Georoff, Andrea Georgia NT X55.92
26.51 29.41
— Poewe, Sarah Georgia NT X57.09
27.05 30.04
— Myco, Rachel Georgia NT X57.97
27.04 30.93

Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, Matt SO BAMA NT 52.98 9
25.00 27.98
2 Flamion, Chris SO BAMA NT 53.06 4
25.53 27.53
3 Al-Qahtani, Walleed SO BAMA NT 53.78 3
25.46 28.32
4 Arroyo, Guido SO BAMA NT x54.99
26.17 28.82
— Schmidt, Johnathon Georgia NT X49.69
23.50 26.19
— Verhoef, Peter Georgia NT X50.10
23.88 26.22
— Cover, Brandon Georgia NT X53.33
25.04 28.29

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bassham, Lane SR BAMA NT 308.33 9
2 Rasmussen, Crystal SO BAMA NT 277.13 4
3 Bassham, Brooke Georgia NT 269.40 3
4 Hershman, Sarah Georgia NT 264.38 2
5 Hastreiter, Jenna FR BAMA NT 264.00 1
6 Hunter, Emily Georgia NT 249.75
7 Tuthill, Karissa FR BAMA NT x219.08

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Colwill, Chirs Georgia NT 373.58 9
2 Avery, Todd Georgia NT 342.60 4
3 Harris, Alan FR BAMA NT 313.13 3
4 Maple, Jesse FR BAMA NT 281.85 2
5 Ashworth, Aaron BAMA NT 278.33 1
6 Goozyev, Genya Georgia NT 267.00

Event 29 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weatherman, Nicole FR BAMA NT 4:39.02 9
30.01 34.50 36.10 35.62 40.81 41.52 30.09 30.37
2 Beji, Selma BAMA NT 4:49.47 4
31.47 36.11 37.37 35.55 42.40 40.29 33.91 32.37
— Pate, Virginia Georgia NT X4:23.50
29.35 32.44 34.89 34.05 36.10 35.83 31.11 29.73
— Maust, Claire Georgia NT X4:24.10
29.54 33.15 34.31 32.93 38.53 38.02 29.68 27.94
— Conway, Laura Georgia NT X4:30.19
29.16 32.30 35.31 34.08 39.49 39.60 30.88 29.37
— McCallum, Kelley Georgia NT X4:32.17
28.84 32.28 36.11 35.06 39.46 39.42 30.73 30.27

Event 30 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Worby, Ben SR BAMA NT 4:02.99 9
26.01 30.35 31.62 31.10 33.34 34.39 28.53 27.65
2 Hansen, Tim FR BAMA NT 4:08.75 4
26.99 29.43 31.70 31.79 35.45 35.54 28.59 29.26
3 Romero, Bernardo SO BAMA NT 4:23.11 3
26.74 30.69 34.88 34.59 36.80 37.48 31.39 30.54
4 Arroyo, Guido SO BAMA NT x4:24.47
28.13 32.30 34.56 33.91 38.07 38.82 30.76 27.92
— McAuliffe, Brent Georgia NT X3:57.29
25.72 28.62 30.15 31.48 33.41 33.71 28.40 25.80
— Lam, Randy Georgia NT X3:57.34
25.33 28.03 31.03 30.56 34.74 33.78 27.61 26.26
— Thorburn, Will Georgia NT X4:06.57
26.31 30.30 30.88 30.08 37.56 37.09 27.66 26.69
— Staak, Ryan Georgia NT X4:13.46
27.27 30.44 31.93 31.10 37.98 37.76 28.84 28.14

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Alabama 'A' NT 3:30.38 11
1) Bassino, Melina JR 2) Gilbert, Amanda FR
3) Theilemann, Tara FR 4) Grant, Anna SO
25.19 52.01 25.37 52.42 25.97 53.55 25.24 52.40
2 University of Alabama 'B' NT 3:46.40 4
1) Rogers, Becca FR 2) Hallquist, Kathryn SO
3) McGiffin, Liz SR 4) Adams, Sonya SO
26.85 55.93 27.38 56.87 27.66 1:07.99 16.39 45.61
— The University of Georgia 'A' NT X3:28.23
1) Arsenault, Samantha 2) Chura, Haley
3) Joyce, Kara Lynn 4) Klein, Melissa
25.29 51.98 25.43 52.88 23.56 49.66 26.06 53.71
— The University of Georgia 'D' NT X3:30.82
1) Georoff, Andrea 2) Harm, Tricia
3) Poewe, Sarah 4) Rose, Rebecca
25.12 51.42 25.08 52.49 25.15 53.18 25.71 53.73
— The University of Georgia 'B' NT X3:32.10
1) DeScenza, Mary 2) Grams, Beth
3) Hupman, Christie 4) Myco, Rachel
25.64 51.64 25.10 52.37 25.72 54.22 25.60 53.87
— The University of Georgia 'C' NT X3:33.88
1) Ertter, Lindsey 2) Hardt, Julie
3) Kearns, Paige 4) Williams, Ali
25.82 53.20 25.70 53.43 24.58 51.21 14.09 56.04

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Alabama 'A' NT 3:06.30 11
1) Erasmus, Darren SO 2) Willcox, James SR
3) Ashby, Brendan SR 4) Hansen, Tim FR
22.18 45.92 21.85 46.46 21.75 46.19 22.43 47.73
2 University of Alabama 'B' NT 3:17.02 4
1) Al-Qahtani, Walleed SO 2) Hall, Adam SR
3) Smith, Jeff SR 4) Schmidt, Matt SO
23.93 49.50 22.94 49.74 23.06 48.92 22.94 48.86
— The University of Georgia 'B' NT X3:06.40
1) Laban, Josh 2) Owen, Matt
3) Taylor, Andrew 4) Parsely, Jeff
22.26 46.45 22.17 46.88 21.76 46.44 21.85 46.63
— The University of Georgia 'A' NT X3:09.80
1) Hollinger, Cameron 2) Alleyne, Damian
3) Verhoef, Peter 4) Gardner, Scott
23.51 49.75 22.44 46.78 22.39 47.52 21.67 45.75
— The University of Georgia 'C' NT X3:18.77
1) Mendoza, Miguel 2) Taylor, Cole
3) Lenyk, Scott 4) Cover, Brandon
24.10 49.65 23.94 50.30 23.48 49.66 23.57 49.16

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week