Gators Win At Home

GAINESVILLE, Florida. January, 21. THE Gators took on more than one team at home this weekend as they battled Arkansas and Alabama on Friday. Both the men and women did their work and won all sides of the meet.

The Gator men and women won most of the events on Friday afternoon, save a few. The 200 free went to Ryan Latone and the 100 breast to Vlad Polyakov both of Alabama. Victoria Genova, also from the Crimson Tide, won the 200 fly.

The University of Arkansas finally won an event in the end, the women's 200 free relay.

Licensed to University of Florida Hy-Tek's Meet Manager 1/20/2006 07:07 PM
Alabama – Arkansas – 1/20/2006
Results

Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rasmussen, Crystal SR Crimson Tide-ZZ NT 290.10
2 Kushner, Brieanne SO Razorbacks-ZZ NT 245.60
3 Miller, Alicia FR Gators-FL NT 238.25
4 Bartell, Jeana FR Gators-FL NT 222.40
5 Stern, Whitney FR Gators-FL NT 202.65
6 Wilson, Hilarie SO Razorbacks-ZZ NT 186.90
7 Tuthill, Karissa JR Crimson Tide-ZZ NT 177.65
8 Hyslop, Jamie SO Razorbacks-ZZ NT 147.70
— Palmer, Madison RF Razorbacks-ZZ NT X194.00
— Ellerby, Sarah SO Gators-FL NT X201.45
— Sowers, Rachel FR Gators-FL NT X220.90

Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Leech, Aaron FR Gators-FL NT 282.70
2 Schmidt, Justin JR Gators-FL NT 261.65
3 Frichtl, Chad SO Crimson Tide-ZZ NT 227.50

Event 3 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:39.75 A
1:42.89 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida-FL 'A' NT 1:42.98
1) Vanderbilt, Samantha SO 2) Bernhardt, Vipa SR
3) Vollmer, Dana FR 4) Pike, Natalie SO
26.44 54.95 1:19.09 1:42.98
2 University of Alabama-ZZ 'A' NT 1:46.31
1) Hallquist, Kathryn SR 2) Sparks, Erin SO
3) Genova, Victoria JR 4) Von der Heyde, Vanessa FR
26.72 56.57 1:22.56 1:46.31
3 University of Arkansas-ZZ 'A' NT 1:49.11
1) Fulop, Mariann JR 2) Engs, Elizabeth FR
3) Jackson, Summer FR 4) Thibodeaux, Kristen JR
27.55 58.37 1:24.55 1:49.11
4 University of Alabama-ZZ 'B' NT 1:54.23
1) Maher, Amanda FR 2) Sellers, Mary-Kate FR
3) Belyea, Bridgett JR 4) Johnson, Stephanie SO
29.09 1:00.59 1:29.26 1:54.23

Event 4 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:26.52 A
1:29.32 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida-FL 'A' NT 1:29.63
1) Salatta, Lucas FR 2) Ally, Bradley FR
3) Lochte, Ryan SR 4) Borreca, Nick SR
22.67 48.05 1:09.01 1:29.63
2 University of Alabama-ZZ 'A' NT 1:31.41
1) Perry, Chris FR 2) Polyakov, Vlad JR
3) Bitsakis, Spiros SR 4) Tsagkarakis, Apostolis JR
24.20 48.93 1:11.51 1:31.41
3 University of Florida-FL 'B' NT 1:32.32
1) Feinberg, Iddo SO 2) DeMatteis, Luca SO
3) Hughes, Tim SO 4) Penniman, Daniel SO
23.97 50.03 1:12.17 1:32.32
4 University of Alabama-ZZ 'B' NT 1:35.42
1) Jones, Mike SO 2) Mate', Hunor JR
3) Diehl, Van FR 4) Eichold, Hamp FR
24.14 49.37 1:13.52 1:35.42

Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burckle, Caroline SO Gators-FL NT 10:03.94
28.58 59.39 1:30.46 2:01.30 2:31.60 3:02.53 3:32.76 4:03.19
4:33.57 5:03.93 5:34.00 6:04.35 6:34.30 7:04.69 7:34.93 8:05.58
8:35.59 9:05.16 9:35.05 10:03.94
2 Miluska, Hanna SO Crimson Tide-ZZ NT 10:11.60
28.46 59.55 1:30.56 2:01.44 2:32.12 3:02.69 3:33.39 4:04.01
4:34.87 5:05.58 5:35.90 6:06.36 6:37.41 7:08.16 7:38.97 8:09.90
8:40.83 9:11.38 9:41.90 10:11.60
3 Moreau, Laurie JR Gators-FL NT 10:16.84
28.90 1:00.01 1:31.47 2:02.65 2:33.53 3:04.17 3:35.05 4:05.80
4:36.38 5:07.00 5:37.60 6:08.30 6:39.09 7:09.85 7:40.66 8:11.46
8:42.64 9:14.10 9:45.86 10:16.84
4 Theilemann, Tara JR Crimson Tide-ZZ NT 10:28.63
29.18 1:00.41 1:32.12 2:03.83 2:35.51 3:07.07 3:38.70 4:10.31
4:41.97 5:13.53 5:45.04 6:16.55 6:47.91 7:19.35 7:50.87 8:22.27
8:53.78 9:25.28 9:57.12 10:28.63
— Singer, Kim SO Crimson Tide-ZZ NT X10:30.86
29.13 1:00.58 1:32.12 2:03.71 2:35.01 3:06.35 3:37.89 4:09.73
4:41.71 5:13.74 5:45.85 6:17.76 6:49.55 7:21.42 7:53.34 8:25.47
8:57.20 9:28.70 10:00.53 10:30.86

Event 6 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Work, Tobias SO Gators-FL NT 9:06.37
25.48 53.36 1:21.67 1:50.03 2:17.99 2:45.83 3:13.61 3:41.63
4:09.00 4:36.35 5:03.69 5:31.24 5:58.55 6:25.90 6:52.83 7:19.93
7:46.82 8:13.52 8:40.06 9:06.37
2 Randall, Mark FR Crimson Tide-ZZ NT 9:08.34
25.89 53.74 1:21.84 1:50.03 2:18.44 2:46.63 3:14.27 3:42.17
4:10.16 4:37.09 5:04.56 5:31.74 5:59.12 6:26.52 6:53.48 7:20.60
7:47.64 8:14.66 8:42.07 9:08.34
3 Nead, Kevin SO Gators-FL NT 9:21.12
26.06 53.96 1:22.09 1:50.17 2:18.45 2:46.79 3:14.88 3:43.03
4:11.16 4:39.37 5:07.53 5:35.68 6:03.94 6:32.29 7:00.91 7:29.40
7:57.66 8:25.85 8:53.79 9:21.12
4 Kauffman, Cody FR Gators-FL NT 9:26.75
26.22 54.52 1:22.97 1:51.65 2:20.16 2:48.69 3:17.10 3:45.74
4:14.29 4:42.89 5:11.44 5:40.02 6:08.51 6:36.97 7:05.43 7:34.14
8:02.74 8:31.05 8:59.28 9:26.75
5 Schnack, Andy FR Crimson Tide-ZZ NT 9:43.38
26.82 55.76 1:25.36 1:54.77 2:24.42 2:53.74 3:23.13 3:52.69
4:22.05 4:51.42 5:20.69 5:49.94 6:19.30 6:48.58 7:18.23 7:47.52
8:16.87 8:46.28 9:15.29 9:43.38
— Millen, Chris SO Gators-FL NT X9:41.62
26.72 55.38 1:24.42 1:53.50 2:22.55 2:51.72 3:21.05 3:50.07
4:19.32 4:48.90 5:18.29 5:47.50 6:17.14 6:46.71 7:16.12 7:45.74
8:15.09 8:44.22 9:13.55 9:41.62

Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.09 A
1:50.30 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Larson, Kim SO Gators-FL NT 1:50.79
26.62 54.89 1:22.75 1:50.79
2 Von der Heyde, Van FR Crimson Tide-ZZ NT 1:51.34
26.83 55.29 1:23.50 1:51.34
3 Gilliam, Kristin JR Gators-FL NT 1:52.30
26.68 54.94 1:23.52 1:52.30
4 Bassino, Melina JR Crimson Tide-ZZ NT 1:52.52
27.08 55.36 1:23.80 1:52.52
5 Gregory, Emily SO Razorbacks-ZZ NT 2:02.47
27.54 58.07 1:29.93 2:02.47
6 Kora, Angela SR Razorbacks-ZZ NT 2:03.58
29.30 1:00.62 1:32.24 2:03.58
— Harris, Kristen JR Gators-FL NT X1:55.36
27.22 56.36 1:25.90 1:55.36
— Johnson, Stephanie SO Crimson Tide-ZZ NT X1:58.24
27.31 56.79 1:27.38 1:58.24

Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:35.60 A
1:38.46 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Latone, Ryan SO Crimson Tide-ZZ NT 1:39.89
24.05 49.72 1:14.82 1:39.89
2 McLarty, Dustin SO Gators-FL NT 1:41.28
23.94 50.02 1:15.84 1:41.28
3 Bitsakis, Spiros SR Crimson Tide-ZZ NT 1:41.63
24.14 50.81 1:16.38 1:41.63
4 Jones, Brent FR Gators-FL NT 1:42.40
24.09 49.93 1:16.36 1:42.40
5 Smith, Jos FR Gators-FL NT 1:42.45
24.34 51.08 1:17.08 1:42.45
6 Hansen, Tim JR Crimson Tide-ZZ NT 1:44.16
24.31 50.08 1:16.65 1:44.16
— Wilder, Russell FR Gators-FL NT X1:43.67
24.28 50.46 1:16.42 1:43.67

Event 9 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
54.47 A
56.10 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie JR Gators-FL NT 56.53
27.92 56.53
2 Healy, Colleen SO Gators-FL NT 57.47
28.15 57.47
3 Hallquist, Kathryn SR Crimson Tide-ZZ NT 57.50
28.55 57.50
4 Fulop, Mariann JR Razorbacks-ZZ NT 59.19
28.90 59.19
5 Anderson, Caitlin FR Crimson Tide-ZZ NT 59.60
28.96 59.60
6 Kimmel, Dashya FR Razorbacks-ZZ NT 1:03.42
31.02 1:03.42
— Silver, Tifanie SO Razorbacks-ZZ NT X1:01.73
30.12 1:01.73
— Beji, Selma JR Crimson Tide-ZZ NT X1:03.13
31.12 1:03.13

Event 10 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
47.43 A
48.85 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ally, Bradley FR Gators-FL NT 50.32
24.41 50.32
2 Johnson, Grant SO Gators-FL NT 50.55
24.85 50.55
3 Feinberg, Iddo SO Gators-FL NT 51.47
25.16 51.47
4 Perry, Chris FR Crimson Tide-ZZ NT 51.60
25.27 51.60
5 Tullius, Rex FR Gators-FL NT x51.89
25.41 51.89
6 Jones, Brent FR Gators-FL NT x52.06
25.17 52.06
7 Dickson, Luke JR Crimson Tide-ZZ NT 52.95
25.67 52.95
8 Burke, Will SO Crimson Tide-ZZ NT 55.88
26.90 55.88

Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:01.70 A
1:03.86 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hartley, Amanda SO Gators-FL NT 1:05.10
30.85 1:05.10
2 Sparks, Erin SO Crimson Tide-ZZ NT 1:05.17
30.91 1:05.17
3 Drab, Caroline FR Gators-FL NT 1:06.02
30.64 1:06.02
4 Sellers, Mary-Kate FR Crimson Tide-ZZ NT 1:08.82
32.12 1:08.82
5 Engs, Elizabeth FR Razorbacks-ZZ NT 1:09.01
32.41 1:09.01
6 Strange, Lonnie FR Razorbacks-ZZ NT 1:12.81
34.47 1:12.81
— Kliewer, Aimee FR Crimson Tide-ZZ NT X1:13.24
34.71 1:13.24

Event 12 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
53.60 A
55.62 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Polyakov, Vlad JR Crimson Tide-ZZ NT 54.95 B
26.23 54.95
2 Mate', Hunor JR Crimson Tide-ZZ NT 55.30 B
25.72 55.30
3 Mrazek, Bill JR Gators-FL NT 57.96
27.09 57.96
4 DeMatteis, Luca SO Gators-FL NT 58.07
27.78 58.07
5 Fischetti, Robbie JR Gators-FL NT 58.09
27.37 58.09
6 Deery, Kyle JR Gators-FL NT x58.79
27.65 58.79

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.11 A
2:01.65 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Genova, Victoria JR Crimson Tide-ZZ NT 2:02.46
27.78 58.56 1:30.12 2:02.46
2 Huff, Mandy SR Gators-FL NT 2:02.63
27.20 58.26 1:30.22 2:02.63
3 Lago, Jenny FR Gators-FL NT 2:04.99
27.91 59.01 1:31.31 2:04.99
4 Belyea, Bridgett JR Crimson Tide-ZZ NT 2:10.69
29.84 1:03.15 1:37.20 2:10.69
5 Thibodeaux, Kriste JR Razorbacks-ZZ NT 2:11.31
29.08 1:02.02 1:36.50 2:11.31
6 Fletcher, Emily FR Razorbacks-ZZ NT 2:13.88
29.70 1:03.04 1:37.68 2:13.88

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meena, Elliot SR Gators-FL NT 1:50.47
24.78 52.60 1:21.10 1:50.47
2 Neff, Andy SO Crimson Tide-ZZ NT 1:54.63
25.94 54.86 1:23.86 1:54.63
3 Greer, Kevin FR Crimson Tide-ZZ NT 1:59.00
26.53 56.21 1:26.71 1:59.00
4 Arroyo, Guido SR Crimson Tide-ZZ NT 2:00.72
26.46 56.75 1:28.28 2:00.72
— Walsh, J.B. SO Gators-FL NT X1:50.32
25.20 53.26 1:21.52 1:50.32
— Jaben, Max SO Gators-FL NT X1:52.19
25.63 54.13 1:22.85 1:52.19
— Greener, Andrew SR Gators-FL NT X1:55.75
26.14 55.60 1:25.96 1:55.75

Event 15 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.88 A
23.56 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burckle, Caroline SO Gators-FL NT 24.16
2 Jackson, Summer FR Razorbacks-ZZ NT 24.22
3 Pike, Natalie SO Gators-FL NT 24.24
4 Johnson, Stephanie SO Crimson Tide-ZZ NT 24.71
5 Lafevers, Alison SR Crimson Tide-ZZ NT 25.14
6 Gregory, Emily SO Razorbacks-ZZ NT 25.30

Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan SR Gators-FL NT 20.04 B
2 Tsagkarakis, Apost JR Crimson Tide-ZZ NT 20.58
3 Erasmus, Darren SR Crimson Tide-ZZ NT 21.08
4 Hughes, Tim SO Gators-FL NT 21.30
5 Ballatore, Ron FR Gators-FL NT 21.44
6 Eichold, Hamp FR Crimson Tide-ZZ NT 22.30
7 Shirey, Austin FR Crimson Tide-ZZ NT x22.99

Event 17 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rasmussen, Crystal SR Crimson Tide-ZZ NT 293.25
2 Kushner, Brieanne SO Razorbacks-ZZ NT 271.90
3 Miller, Alicia FR Gators-FL NT 271.00
4 Stern, Whitney FR Gators-FL NT 236.40
5 Palmer, Madison RF Razorbacks-ZZ NT 228.00
6 Bartell, Jeana FR Gators-FL NT 227.15
7 Wilson, Hilarie SO Razorbacks-ZZ NT 221.10
8 Hyslop, Jamie SO Razorbacks-ZZ NT x209.00
9 Tuthill, Karissa JR Crimson Tide-ZZ NT 195.45

Event 18 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, Justin JR Gators-FL NT 283.05
2 Leech, Aaron FR Gators-FL NT 282.10
3 Frichtl, Chad SO Crimson Tide-ZZ NT 274.70

Event 19 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.49 A
50.97 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weiman, Candace JR Gators-FL NT 50.93 B
24.74 50.93
2 Von der Heyde, Van FR Crimson Tide-ZZ NT 51.80
25.11 51.80
3 Lindh, Jennie FR Gators-FL NT 53.09
25.79 53.09
4 Anderson, Caitlin FR Crimson Tide-ZZ NT 53.54
25.84 53.54
5 Silver, Tifanie SO Razorbacks-ZZ NT 55.86
27.21 55.86
6 Gregory, Emily SO Razorbacks-ZZ NT 55.92
26.39 55.92
— Healy, Colleen SO Gators-FL NT X52.06
24.79 52.06
— Gilbert, Amanda JR Crimson Tide-ZZ NT X56.11
26.95 56.11

Event 20 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.35 A
44.65 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Borreca, Nick SR Gators-FL NT 45.61
21.97 45.61
2 Bitsakis, Spiros SR Crimson Tide-ZZ NT 45.94
22.44 45.94
3 Erasmus, Darren SR Crimson Tide-ZZ NT 46.08
22.22 46.08
4 Ballatore, Ron FR Gators-FL NT 46.18
22.14 46.18
5 Smith, Jos FR Gators-FL NT 47.27
22.65 47.27
6 Eichold, Hamp FR Crimson Tide-ZZ NT 49.25
23.89 49.25
— Wilder, Russell FR Gators-FL NT X47.14
22.73 47.14

Event 21 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.24 A
2:01.78 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Kelsy FR Gators-FL NT 2:02.49
29.15 1:00.04 1:31.36 2:02.49
2 Harris, Kristen JR Gators-FL NT 2:04.52
29.23 1:00.78 1:32.75 2:04.52
3 Hallquist, Kathryn SR Crimson Tide-ZZ NT 2:07.86
29.80 1:02.91 1:36.10 2:07.86
4 Fulop, Mariann JR Razorbacks-ZZ NT 2:08.48
30.44 1:03.14 1:36.35 2:08.48
5 Maher, Amanda FR Crimson Tide-ZZ NT 2:08.52
31.92 1:04.01 1:36.52 2:08.52
6 Kora, Angela SR Razorbacks-ZZ NT 2:13.15
32.55 1:05.70 1:39.31 2:13.15
— Beji, Selma JR Crimson Tide-ZZ NT X2:17.52
33.01 1:08.11 1:43.38 2:17.52

Event 22 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hartley, Brian SR Gators-FL NT 1:47.33
25.56 52.79 1:20.20 1:47.33
2 Tullius, Rex FR Gators-FL NT 1:51.31
26.59 55.29 1:23.73 1:51.31
3 Dickson, Luke JR Crimson Tide-ZZ NT 1:52.79
26.63 54.84 1:23.98 1:52.79
4 Perry, Chris FR Crimson Tide-ZZ NT 1:53.27
26.44 55.69 1:24.71 1:53.27
5 Feinberg, Iddo SO Gators-FL NT 1:54.05
26.46 55.47 1:24.94 1:54.05
6 Schnack, Andy FR Crimson Tide-ZZ NT 1:55.33
27.30 56.55 1:26.17 1:55.33
— Millen, Chris SO Gators-FL NT X1:56.44
28.31 57.84 1:27.42 1:56.44

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:13.65 A
2:18.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sparks, Erin SO Crimson Tide-ZZ NT 2:19.83
32.06 1:07.54 1:43.51 2:19.83
2 Hartley, Amanda SO Gators-FL NT 2:21.52
32.37 1:08.61 1:44.86 2:21.52
3 Engs, Elizabeth FR Razorbacks-ZZ NT 2:27.89
33.79 1:10.89 1:48.79 2:27.89
4 Pike, Natalie SO Gators-FL NT 2:28.82
34.45 1:12.37 1:50.63 2:28.82
5 Sellers, Mary-Kate FR Crimson Tide-ZZ NT 2:32.38
33.56 1:11.74 1:50.83 2:32.38
6 Strange, Lonnie FR Razorbacks-ZZ NT 2:33.34
35.92 1:14.81 1:53.80 2:33.34
— Kliewer, Aimee FR Crimson Tide-ZZ NT X2:38.09
35.04 1:15.20 1:56.51 2:38.09

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:56.55 A
2:00.87 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Polyakov, Vlad JR Crimson Tide-ZZ NT 1:57.86 B
27.42 57.49 1:27.51 1:57.86
2 Mate', Hunor JR Crimson Tide-ZZ NT 2:01.27
28.69 59.26 2:01.27
3 Mrazek, Bill JR Gators-FL NT 2:04.76
28.27 1:00.14 1:32.11 2:04.76
4 Deery, Kyle JR Gators-FL NT 2:06.53
28.93 1:00.88 1:33.79 2:06.53
— Mullervy, Scott JR Gators-FL NT X2:07.76
29.01 1:01.09 1:34.30 2:07.76

Event 25 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa SR Gators-FL NT 4:53.11 B
27.36 56.56 1:26.02 1:55.47 2:25.01 2:54.59 3:24.39 3:54.26
4:24.18 4:53.11
2 Allfrey, Nicole JR Gators-FL NT 4:59.69
28.25 58.93 1:29.54 1:59.90 2:30.09 3:00.32 3:30.50 4:00.52
4:30.52 4:59.69
3 Theilemann, Tara JR Crimson Tide-ZZ NT 5:07.72
28.60 59.42 1:30.56 2:01.75 2:32.69 3:03.64 3:34.70 4:05.96
4:37.11 5:07.72
4 Singer, Kim SO Crimson Tide-ZZ NT 5:14.94
29.20 1:00.97 1:32.82 2:05.00 2:36.77 3:08.55 3:39.99 4:11.37
4:42.76 5:14.94
— Gilliam, Kristin JR Gators-FL NT X4:59.77
28.64 59.18 1:29.50 1:59.89 2:30.03 3:00.03 3:30.07 4:00.20
4:30.23 4:59.77
— Humphreville, Caro FR Crimson Tide-ZZ NT X5:15.62
29.34 1:00.83 1:32.43 2:04.00 2:35.90 3:07.97 3:40.33 4:11.97
4:44.07 5:15.62

Event 26 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Johnson, Grant SO Gators-FL NT 4:26.44 B
25.20 51.62 1:18.63 1:45.87 2:13.02 2:39.98 3:06.81 3:33.72
4:00.67 4:26.44
2 Randall, Mark FR Crimson Tide-ZZ NT 4:26.51 B
24.65 50.68 1:17.55 1:44.73 2:11.84 2:39.16 3:06.38 3:33.70
4:00.86 4:26.51
3 Kauffman, Cody FR Gators-FL NT 4:37.43
25.57 52.88 1:20.86 1:49.03 2:17.29 2:45.64 3:13.70 3:41.78
4:09.98 4:37.43
4 Jones, Brent FR Gators-FL NT 4:40.07
25.76 53.44 1:22.01 1:50.30 2:18.44 2:46.57 3:15.14 3:43.87
4:12.48 4:40.07
5 Hansen, Tim JR Crimson Tide-ZZ NT 4:53.14
25.69 53.93 1:22.36 1:51.27 2:20.91 2:50.75 3:20.80 3:51.24
4:22.52 4:53.14
6 Greer, Kevin FR Crimson Tide-ZZ NT 5:00.45
26.88 55.96 1:26.00 1:56.11 2:26.58 2:56.69 3:28.08 3:58.76
4:29.95 5:00.45

Event 27 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
53.75 A
55.36 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Genova, Victoria JR Crimson Tide-ZZ NT 57.10
26.90 57.10
2 Bassino, Melina JR Crimson Tide-ZZ NT 57.45
26.94 57.45
3 Jackson, Summer FR Razorbacks-ZZ NT 58.36
26.79 58.36
4 Thibodeaux, Kriste JR Razorbacks-ZZ NT 1:00.14
27.86 1:00.14
— Vollmer, Dana FR Gators-FL NT X54.73
25.28 54.73
— Lago, Jenny FR Gators-FL NT X57.32
26.88 57.32
— Huff, Mandy SR Gators-FL NT X57.56
26.84 57.56

Event 28 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
47.25 A
48.66 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salatta, Lucas FR Gators-FL NT 48.81
23.02 48.81
2 Tsagkarakis, Apost JR Crimson Tide-ZZ NT 50.56
23.46 50.56
3 Penniman, Daniel SO Gators-FL NT 50.72
23.48 50.72
4 Meena, Elliot SR Gators-FL NT 51.09
23.89 51.09
5 Neff, Andy SO Crimson Tide-ZZ NT 51.82
24.27 51.82
6 Arroyo, Guido SR Crimson Tide-ZZ NT 53.73
25.00 53.73
7 Diehl, Van FR Crimson Tide-ZZ NT x55.43
25.12 55.43
— Walsh, J.B. SO Gators-FL NT X51.57
24.42 51.57

Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.52 A
2:04.29 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sparks, Erin SO Crimson Tide-ZZ NT 2:05.55
28.20 1:00.57 1:36.80 2:05.55
2 Miluska, Hanna SO Crimson Tide-ZZ NT 2:10.56
28.28 1:02.29 1:40.94 2:10.56
3 Anderson, Caitlin FR Crimson Tide-ZZ NT 2:12.94
28.79 1:01.49 1:41.91 2:12.94
4 Engs, Elizabeth FR Razorbacks-ZZ NT 2:14.39
28.99 1:03.61 1:42.29 2:14.39
— Carusone, Ashley JR Gators-FL NT X2:04.11
27.64 58.73 1:35.45 2:04.11
— Drab, Caroline FR Gators-FL NT X2:11.08
27.79 1:02.56 1:39.89 2:11.08
— Fletcher, Emily FR Razorbacks-ZZ NT X2:15.73
28.59 1:04.22 1:43.64 2:15.73

Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
1:46.49 A
1:49.89 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fischetti, Robbie JR Gators-FL NT 1:52.62
24.59 53.13 1:25.29 1:52.62
2 Ballatore, Ron FR Gators-FL NT 1:52.75
24.79 53.43 1:26.79 1:52.75
3 Walsh, J.B. SO Gators-FL NT 1:54.57
24.52 53.52 1:27.72 1:54.57
4 Hansen, Tim JR Crimson Tide-ZZ NT 1:57.83
25.31 55.97 1:30.03 1:57.83
5 Randall, Mark FR Crimson Tide-ZZ NT 2:01.07
26.77 1:34.39 2:01.07
— Mullervy, Scott JR Gators-FL NT X1:54.91
25.10 54.28 1:27.69 1:54.91

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:31.01 A
1:33.74 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Arkansas-ZZ 'A' NT 1:40.09
1) Thibodeaux, Kristen JR 2) Jackson, Summer FR
3) Silver, Tifanie SO 4) Fulop, Mariann JR
25.37 49.22 1:14.42 1:40.09
2 University of Alabama-ZZ 'B' NT 1:42.77
1) Hallquist, Kathryn SR 2) Miluska, Hanna SO
3) Theilemann, Tara JR 4) Gilbert, Amanda JR
25.35 50.44 1:16.71 1:42.77
— University of Florida-FL 'A' NT X1:35.85
1) Healy, Colleen SO 2) Lindh, Jennie FR
3) Nowotzin, Silke FR 4) Vanderbilt, Samantha SO
23.81 47.67 1:12.13 1:35.85
— University of Alabama-ZZ 'A' NT DQ
1) Von der Heyde, Vanessa FR 2) Bassino, Melina JR
3) Lafevers, Alison SR 4) Johnson, Stephanie SO
24.13 48.34 1:12.64 DQ

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:18.47 A
1:20.82 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida-FL 'A' NT 1:21.36
1) Lochte, Ryan SR 2) Ally, Bradley FR
3) Borreca, Nick SR 4) Penniman, Daniel SO
19.90 40.89 1:01.29 1:21.36
2 University of Alabama-ZZ 'A' NT 1:22.93
1) Tsagkarakis, Apostolis JR 2) Erasmus, Darren SR
3) Jones, Mike SO 4) Bitsakis, Spiros SR
20.56 41.26 1:02.17 1:22.93
3 University of Florida-FL 'C' NT 1:23.32
1) Meena, Elliot SR 2) Greener, Andrew SR
3) Deery, Kyle JR 4) Feinberg, Iddo SO
21.29 41.43 1:02.68 1:23.32
4 University of Florida-FL 'B' NT x1:26.45
1) Smith, Jos FR 2) Salatta, Lucas FR
3) Wilder, Russell FR 4) Hughes, Tim SO
21.89 43.12 1:04.52 1:26.45
5 University of Alabama-ZZ 'B' NT 1:28.52
1) Perry, Chris FR 2) Eichold, Hamp FR
3) Neff, Andy SO 4) Shirey, Austin FR
22.20 44.16 1:05.74 1:28.52

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here