France’s Esposito Breaks Short Course 200m Fly World Record

By Phillip Whitten

ANTIBES, France, Dec. 8. FRANCE'S 32 year-old wonder, Franck Esposito broke the short course 200 meter butterfly world record today when he clocked 1:50.73 at the French Interclub Championships today in Antibes.

Esposito broke the old record of 1:51.21 set by Germany's Thomas Rupprath in Rostock, Germany, on December 1, 2001. Second place went to Britain's James Hickman, who held the world record in this event before Rupprath. He finished three seconds behind Esposito.

Last Spring, Esposito swam the second-fastest long course 200 meter butterfly in history — a European record 1:54.62 — just four-hundredths slower than Michael Phelps' world record.

At the Antibes meet today, Stephan Perrot set a new Euro mark for the 200m breaststroke. His 2:07.56, lowered his own standard by two-hundredths of a second.

Julien Sicot of Martinique set a French national record in the 50m free with a time of 21.94 seconds.

There were some very fast times here. Algeria's Salim Iles clocked 47.89 to win the 100m free while former Auburn star Romain Barnier won the 200 in 1:46.87.

Sylvain Cros took the 400 in 3:47.57 while Nicolas Rostoucher just missed breaking his own national record in the 1500 with a 14:49.86. He also took the 400 IM in 4:11.30.

Simon Dufour took the 200m back in 1:54.86 and FRederic Bousquet won the 100 fly in 52.21, with both Esposito and Hickman passing on the event. Finland's Jani Sievinen swam away with the 200 IM in 1:58.05 as three men cracked two minutes.

On the women's side, the 200 free was the best, and most exciting event of the meet, with Belarus' Alena Popchenka out-touching Solenne Figues, 1:56.16 to 1:56.21.

Laura Blomme won the 800 free by the huge margin of 20 seconds, touching in 8:34.78. She also won the 200 fly (2:14.50).

Other notable winning performances were turned in by:
Laure Manaudou, 16, 59.91 in the 100m back;

Roxana Maracineanu, 2:11.48 in the 200m back;

Romania's Beatrice Coada Caslaru, 2:27.92 in the 200m breast and 2:14.95 in the 200m IM; and

Diane Bui Duyet, 59.31 in the 100m fly


FRENCH INTERCLUB NATIONAL CHAMPIONSHIPS
Antibes, France

25 meter pool

December 7-8, 2002

RESULTS

MEN

50 Nage Libre Messieurs Séries
1. SICOT Julien
1978 FRA CS CLICHY 92
21.94 1027 pts New NR
2. DUTILLIEUX Frédéric
1976 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
22.29 983 pts
3. MAILLARD Stéphane
1982 FRA VIKINGS DE ROUEN
23.16 891 pts
4. LEDOUX Franck
1982 FRA SPN POITIERS
23.23 884 pts
5. LADENT Matthieu
1982 FRA STADE FRANÇAIS
23.52 858 pts
6. MEYER Stéphane
1974 FRA MULHOUSE ON
23.61 850 pts
7. KRULIC Grégory
1978 FRA LYON NATATION
23.63 848 pts
8. CHENY Morgan
1980 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
23.65 847 pts
9. CAYETTE Germain
1983 FRA CN ANTIBES
23.70 842 pts
10. MOURE Richard
1979 FRA MONTPELLIER UC
23.76 837 pts
11. BOUTAGHOU Reda
1971 ALG RACING CLUB DE FRANCE
23.84 831 pts
12. ROLLAND Yoann
1981 FRA ES MASSY
23.95 822 pts
13. LAMBERT Vincent
1982 FRA CN BREST
24.60 772 pts
14. VALENTIN Xavier
1979 FRA NC ECHIROLLES
24.92 750 pts
15. JOLIVOT Grégory
1979 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
24.97 747 pts

100 Nage Libre Messieurs Séries
1. ILES Salim
1975 ALG RACING CLUB DE FRANCE
47.89 1081 pts
2. BARNIER Romain
1976 FRA CN ANTIBES
48.46 1039 pts
3. GILOT Fabien
1984 FRA VIKINGS DE ROUEN
49.03 1001 pts
4. DUTILLIEUX Frédéric
1976 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
49.34 982 pts
5. VIART Hugo
1979 FRA ES MASSY
49.41 977 pts
6. TEINTURIER Davy
1979 FRA CS CLICHY 92
49.89 950 pts
7. LEDOUX Franck
1982 FRA SPN POITIERS
50.75 904 pts
8. LETEISSIER Alister
1986 FRA STADE FRANÇAIS
51.52 868 pts
9. MOURE Richard
1979 FRA MONTPELLIER UC
51.60 864 pts
10. GALY Sébastien
1983 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
51.88 852 pts
11. DEVREAU Emmanuel
1978 FRA DUNKERQUE NATATION
52.06 844 pts
12. CHAMBON Pierre
1975 FRA LYON NATATION
52.27 835 pts
13. KIENTZ Sébastien
1984 FRA MULHOUSE ON
52.83 813 pts
14. LAFEUILLE Julien
1980 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
53.92 772 pts
15. MOLLO Jérémy
1984 FRA NC ECHIROLLES
54.42 755 pts
16. LE BERRE Renaud
1983 FRA CN BREST
55.66 715 pts

200 Nage Libre Messieurs Séries
1. BARNIER Romain
1976 FRA CN ANTIBES
1:46.87 1018 pts
2. RIAND Guillem
1979 FRA STADE FRANÇAIS
1:48.29 978 pts
3. ILES Salim
1975 ALG RACING CLUB DE FRANCE
1:48.83 963 pts
4. LEQUEUX Sébastien
1977 FRA LYON NATATION
1:49.13 955 pts
5. GILOT Fabien
1984 FRA VIKINGS DE ROUEN
1:49.87 936 pts
6. WALZER Fabien
1980 FRA ES MASSY
1:50.31 926 pts
7. SANGOUARD Baptiste
1979 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:52.53 875 pts
8. BORGHESI Cédric
1975 FRA CS CLICHY 92
1:52.99 866 pts
9. REYNAUD John
1983 FRA MONTPELLIER UC
1:53.62 853 pts
10. DEVREAU Emmanuel
1978 FRA DUNKERQUE NATATION
1:53.74 850 pts
11. SOUTHON Franck
1982 FRA SPN POITIERS
1:53.77 850 pts
12. STASIULIS Benjamin
1986 FRA MULHOUSE ON
1:54.72 831 pts
13. JENHANI Karim
1981 TUN NC ECHIROLLES
1:56.06 806 pts
14. SOULIER Lucien
1983 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
1:56.09 805 pts
15. HAMON Sébastien
1986 FRA CN BREST
1:57.90 774 pts
16. FORETS François
1981 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
2:00.26 736 pts

400 Nage Libre Messieurs Séries
1. CROS Sylvain
1980 FRA CS CLICHY 92
3:47.57 1005 pts
2. MEBAREK Mahrez
1985 ALG LYON NATATION
3:51.84 938 pts
3. VIART Hugo
1979 FRA ES MASSY
3:52.05 935 pts
4. SOLDERMANN Yoann
1985 FRA MULHOUSE ON
3:55.83 885 pts
5. MONBERGE Walter
1977 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
3:57.26 868 pts
6. DUHAUDT Jean David
1976 FRA MONTPELLIER UC
3:57.65 863 pts
7. BRANDA Loïc
1983 FRA CN ANTIBES
3:58.71 851 pts
8. TITREN Christophe
1986 FRA DUNKERQUE NATATION
3:59.72 839 pts
9. DUBREUIL Nicolas
1970 FRA STADE FRANÇAIS
4:01.93 816 pts
10. GUILLON Rémi
1984 FRA SPN POITIERS
4:03.76 797 pts
11. ELJASZEWICZ Frédéric
1977 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
4:04.49 790 pts
12. DURINDEL Sébastien
1975 FRA RACING CLUB DE FRANCE
4:06.00 776 pts
13. LOPEZ Jérémy
1983 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
4:06.12 775 pts
14. MAILLARD Jonathan
1985 FRA VIKINGS DE ROUEN
4:09.08 748 pts
15. LE FLOC'H Pierrick
1984 FRA CN BREST
4:10.63 735 pts
16. STRAZZERI Lucas
1985 FRA NC ECHIROLLES
4:13.71 710 pts

1500 Nage Libre Messieurs Séries
1. ROSTOUCHER Nicolas
1981 FRA MULHOUSE ON
14:49.86 1058 pts
2. CROS Sylvain
1980 FRA CS CLICHY 92
15:12.41 972 pts
3. GOMEZ Stéphane
1976 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
15:29.94 916 pts
4. RIEG Yannick
1980 FRA CN ANTIBES
15:42.21 880 pts
5. CODEVELLE Julien
1985 FRA DUNKERQUE NATATION
15:45.62 871 pts
6. BAILLOD Julien
1980 FRA NC ECHIROLLES
15:49.19 862 pts
7. JACQUIER Yann
1979 FRA ES MASSY
15:53.05 852 pts
8. CORBILLON Thibault
1984 FRA VIKINGS DE ROUEN
15:57.09 841 pts
9. RESSEGUIER Bruno
1979 FRA LYON NATATION
15:57.85 839 pts
10. VALLAT Lionel
1983 FRA MONTPELLIER UC
16:01.65 830 pts
11. CHAILLOU Samuel
1980 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
16:03.89 825 pts
12. JOLIVARD Geoffrey
1985 FRA RACING CLUB DE FRANCE
16:13.14 803 pts
13. SALIGNON Marc Antoine
1981 FRA SPN POITIERS
16:19.43 789 pts
14. DEMALDENT Edouard
1981 FRA STADE FRANÇAIS
16:38.00 750 pts
15. DONOU Samuel
1986 FRA CN BREST
16:51.65 724 pts
16. ACOULON Damien
1985 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
16:55.24 717 pts

100 Dos Messieurs Séries
1. ESPOSITO Franck
1971 FRA CN ANTIBES
53.13 1095 pts
2. ROGER Pierre
1983 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
53.31 1082 pts
3. HICKMAN James
1976 GBR CS CLICHY 92
53.51 1069 pts
4. DUFOUR Simon
1979 FRA MONTPELLIER UC
53.73 1055 pts
5. ORTEGA David
1979 ESP MULHOUSE ON
55.71 948 pts
6. BODET Sébastien
1985 FRA VIKINGS DE ROUEN
56.57 909 pts
7. DE BATTISTI Stéphane
1978 FRA LYON NATATION
56.85 897 pts
8. HEDEL Joanes
1980 FRA DUNKERQUE NATATION
57.10 887 pts
9. BILLON Sébastien
1976 FRA RACING CLUB DE FRANCE
57.40 875 pts
10. RIAND Guillem
1979 FRA STADE FRANÇAIS
57.78 860 pts
11. ELJASZEWICZ Frédéric
1977 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
57.83 858 pts
12. LEPRINCE Jérôme
1975 FRA SPN POITIERS
57.85 857 pts
13. JENHANI Karim
1981 TUN NC ECHIROLLES
59.51 799 pts
14. PETIT Sébastien
1985 FRA CN BREST
1:01.51 739 pts
15. THOMAS Philippe
1981 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
1:02.30 718 pts
16. GESLAIN Pierre
1985 FRA ES MASSY
1:02.45 714 pts

200 Dos Messieurs Séries
1. DUFOUR Simon
1979 FRA MONTPELLIER UC
1:54.69 1092 pts
2. ROGER Pierre
1983 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:56.87 1025 pts
3. BODET Sébastien
1985 FRA VIKINGS DE ROUEN
2:00.04 944 pts
4. ORTEGA David
1979 ESP MULHOUSE ON
2:00.13 942 pts
5. VAN ACKER David
1978 FRA CN ANTIBES
2:01.78 906 pts
6. SCHOTT Franck
1970 FRA CS CLICHY 92
2:02.04 900 pts
7. PLANCHE Raphaël
1984 FRA LYON NATATION
2:02.14 898 pts
8. SJOSTEDT Kristoffer
1981 SWE STADE FRANÇAIS
2:03.25 876 pts
9. BERTHET David
1980 FRA ES MASSY
2:04.81 847 pts
10. CHENE Maxime
1981 FRA SPN POITIERS
2:08.25 790 pts
11. D'HULSTER Geoffrey
1985 FRA DUNKERQUE NATATION
2:08.37 788 pts
12. COSTE Vincent
1985 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
2:08.44 787 pts
13. ROUX Anthony
1984 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
2:09.37 773 pts
14. LEMARCHAND SUMEIRE Thibault
1982 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:09.68 768 pts
15. FAUX Grégory
1977 FRA NC ECHIROLLES
2:12.51 729 pts
16. PETIT Sébastien
1985 FRA CN BREST
2:13.06 722 pts

100 Brasse Messieurs Séries
1. PIHLAVA Jarno
1979 FIN CN ANTIBES
1:00.24 1105 pts
2. DAID Sofiane
1982 ALG RACING CLUB DE FRANCE
1:01.24 1044 pts
3. CANIVET Nicolas
1979 FRA LYON NATATION
1:01.87 1009 pts
4. BELLEROPHON Jérôme
1978 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
1:02.74 967 pts
Ex. YCARD Guillaume
1973 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:02.74 967 pts
6. MAITRE David
1980 FRA CS CLICHY 92
1:03.01 954 pts
7. THEPIN Ludovic
1977 FRA VIKINGS DE ROUEN
1:03.15 948 pts
8. NICOLARDOT Julien
1981 FRA MULHOUSE ON
1:03.21 946 pts
9. MIQUELESTORENA Nicolas
1982 FRA ES MASSY
1:03.71 924 pts
10. PRATLONG Grégory
1981 FRA STADE FRANÇAIS
1:04.69 886 pts
11. RICHARD Julien
1982 FRA SPN POITIERS
1:05.15 869 pts
12. BRIATTE Geoffrey
1983 FRA DUNKERQUE NATATION
1:05.49 857 pts
13. COSTES Nicolas
1978 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
1:06.79 814 pts
14. MARY Glen
1983 FRA MONTPELLIER UC
1:07.23 800 pts
15. BONNIOL Pierre
1986 FRA NC ECHIROLLES
1:08.23 771 pts
16. GELEBART Thomas
1986 FRA CN BREST
1:09.38 740 pts

200 Brasse Messieurs
1. PERROT Stephan
1977 FRA CS CLICHY 92
2:07.56 1154 pts New ER
2. PIHLAVA Jarno
1979 FIN CN ANTIBES
2:11.39 1055 pts
3. DAID Sofiane
1982 ALG RACING CLUB DE FRANCE
2:12.53 1030 pts
4. NICOLARDOT Julien
1981 FRA MULHOUSE ON
2:14.77 983 pts
5. MIQUELESTORENA Nicolas
1982 FRA ES MASSY
2:14.80 983 pts
6. CANIVET Nicolas
1979 FRA LYON NATATION
2:16.44 952 pts
7. THEPIN Ludovic
1977 FRA VIKINGS DE ROUEN
2:16.54 950 pts
8. BELLEROPHON Jérôme
1978 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
2:17.61 931 pts
9. GAUTSCH Sébastian
1975 AUT NC ECHIROLLES
2:18.52 915 pts
10. RAPHAEL AMANRICH Julien
1979 FRA STADE FRANÇAIS
2:21.86 863 pts
11. BRIATTE Geoffrey
1983 FRA DUNKERQUE NATATION
2:21.98 861 pts
12. RICHARD Julien
1982 FRA SPN POITIERS
2:22.32 856 pts
13. FAU Vincent
1976 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
2:23.85 834 pts
14. MARY Glen
1983 FRA MONTPELLIER UC
2:24.23 829 pts
15. SANCHEZ Romain
1979 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
2:24.47 825 pts
16. SORGUES Benjamin
1986 FRA CN BREST
2:33.70 714 pts

100 Papillon Messieurs Séries
1. BOUSQUET Frédéric
1981 FRA CS CLICHY 92
52.21 1084 pts
2. LEBON Christophe
1982 FRA CN ANTIBES
54.34 951 pts
Ex. LEQUEUX Sébastien
1977 FRA LYON NATATION
54.34 951 pts
4. BECQUET Sven
1981 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
54.64 935 pts
5. BRESSANT Raoul
1983 FRA SPN POITIERS
55.01 917 pts
6. DECKER Luc
1977 LUX RACING CLUB DE FRANCE
55.25 905 pts
7. SAUZEAU Thierry
1979 FRA ES MASSY
55.56 891 pts
8. BLOUIN Jérôme
1977 FRA STADE FRANÇAIS
55.84 879 pts
9. VISINESCU Adrian
1976 ROM MULHOUSE ON
56.11 867 pts
10. JULES Youri
1982 FRA VIKINGS DE ROUEN
56.33 858 pts
11. COHADE Cédric
1981 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
56.91 835 pts
12. CHENY Morgan
1980 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
57.47 814 pts
13. JABER Wassim
1982 TUN MONTPELLIER UC
58.31 784 pts
14. JOUBERT Sébastien
1977 FRA NC ECHIROLLES
59.67 741 pts
15. HIDDEN Thomas
1986 FRA DUNKERQUE NATATION
59.93 733 pts
16. L'HURIEC François Régis
1984 FRA CN BREST
1:01.65 686 pts

200 Papillon Messieurs Séries
1. ESPOSITO Franck
1971 FRA CN ANTIBES
1:50.73 1220 pts New WR
2. HICKMAN James
1976 GBR CS CLICHY 92
1:53.74 1113 pts
3. HEDEL Joanes
1980 FRA DUNKERQUE NATATION
1:58.03 990 pts
4. BERTRAND Paul Jean
1980 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
2:00.02 944 pts
5. DECKER Luc
1977 LUX RACING CLUB DE FRANCE
2:01.67 908 pts
6. BLOUIN Jérôme
1977 FRA STADE FRANÇAIS
2:02.31 896 pts
7. SESSA Frédéric
1985 FRA MONTPELLIER UC
2:02.83 885 pts
8. LEVEAUX Amaury
1985 FRA MULHOUSE ON
2:03.56 872 pts
9. POUGNAULT Emeric
1986 FRA SPN POITIERS
2:05.41 838 pts
10. DE SMEDT Antoine
1979 FRA ES MASSY
2:05.52 837 pts
11. RONDY Gilles
1981 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
2:06.06 827 pts
12. MASCLAUX Benoit
1983 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
2:06.30 823 pts
13. VON HEBERSTEIN Edouard
1976 FRA NC ECHIROLLES
2:07.53 803 pts
14. L'HURIEC François Régis
1984 FRA CN BREST
2:08.41 790 pts
15. LE QUINTREC Romain
1980 FRA LYON NATATION
2:09.12 779 pts
16. GLENISSON Jérôme
1985 FRA VIKINGS DE ROUEN
2:10.08 765 pts

200 4 Nages Messieurs
1. SIEVINEN Jani
1974 FIN CN ANTIBES
1:58.05 1090 pts
2. MARCHAND Xavier
1973 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:59.87 1042 pts
3. MOREAU Lionel
1974 FRA CS CLICHY 92
1:59.93 1041 pts
4. COQ Aurélien
1979 FRA LYON NATATION
2:01.36 1007 pts
5. SCHIESARI Eduardo
1975 ITA ES MASSY
2:04.17 947 pts
6. PECCI Vincent
1981 FRA STADE FRANÇAIS
2:05.28 926 pts
7. GALAVTINE Antoine
1985 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:05.29 925 pts
8. STROHMEYER Guillaume
1985 FRA MULHOUSE ON
2:05.77 916 pts
9. SOUTHON Franck
1982 FRA SPN POITIERS
2:06.43 904 pts
10. AGUERA Yannick
1980 FRA MONTPELLIER UC
2:06.57 902 pts
11. GAUTSCH Sébastian
1975 FRA NC ECHIROLLES
2:07.95 878 pts
12. RONDY Gilles
1981 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
2:08.56 867 pts
13. BELLAZ Adil
1981 MAR VIKINGS DE ROUEN
2:10.46 837 pts
14. LE NOZER'H Rémi
1985 FRA CN BREST
2:10.92 830 pts
15. AMEIL Mathieu
1981 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
2:11.29 824 pts
16. URGACZ Sylvain
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
2:14.62 777 pts

400 4 Nages Messieurs Séries
1. ROSTOUCHER Nicolas
1981 FRA MULHOUSE ON
4:11.30 1061 pts
2. MARCHAND Xavier
1973 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
4:16.08 1012 pts
3. COQ Aurélien
1979 FRA LYON NATATION
4:17.82 996 pts
4. MOREAU Lionel
1974 FRA CS CLICHY 92
4:20.11 975 pts
5. PECCI Vincent
1981 FRA STADE FRANÇAIS
4:22.16 957 pts
6. SCHIESARI Eduardo
1975 ITA ES MASSY
4:25.47 929 pts
7. RAY Nicolas
1977 FRA CN ANTIBES
4:26.31 923 pts
8. BAILLOD Julien
1980 FRA NC ECHIROLLES
4:26.79 919 pts
9. FAURE Jean Yves
1969 FRA MONTPELLIER UC
4:29.26 900 pts
10. GOMEZ Stéphane
1976 FRA ST-AFFRIQUE NATATION
4:29.54 898 pts
11. VOEGTLIN Wilfried
1983 FRA SPN POITIERS
4:31.10 886 pts
12. COHADE Cédric
1981 FRA CHAMALIERES-MONTFERRAND
4:36.12 851 pts
13. METZ Hugo
1978 FRA RACING CLUB DE FRANCE
4:39.13 831 pts
14. ABOU CHAKRA Raphaël
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
4:39.71 827 pts
15. BARTHEL David
1980 FRA VIKINGS DE ROUEN
4:40.76 820 pts
16. LE NOZER'H Rémi
1985 FRA CN BREST
4:41.00 819 pts

WOMEN

50 Nage Libre Dames Séries
1. PALOMO Anna
1977 ESP MULHOUSE ON
25.55 948 pts
2. MONCHAUX Magali
1980 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
25.97 913 pts
3. RAMIA Emilie
1981 FRA CN MELUN-DAMMARIE
26.23 892 pts
4. UBEDA Elodie
1979 FRA MONTPELLIER UC
26.77 852 pts
5. KAMOUN Sophie
1967 FRA CS CLICHY 92
26.99 837 pts
6. SCHIESS Audrey
1983 FRA SPN POITIERS
27.10 829 pts
7. CASIMIRO Géraldine
1986 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
27.55 800 pts
8. MANTEAU Emmanuelle
1983 FRA RACING CLUB DE FRANCE
28.04 770 pts
9. VERGER Gaëlle
1978 FRA EN TOURS
28.07 769 pts
10. TRONTIN Claire
1985 FRA LYON NATATION
28.16 763 pts
11. MAURER Silke
1977 FRA CN SARREGUEMINES
28.51 744 pts
12. BOGACKI Dorothée
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
28.60 739 pts
13. QUENTEL Margaux
1990 FRA CN BREST
28.89 723 pts
14. GEOFFRAY Lucie
1984 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
28.92 722 pts
15. DUPUIS Julie
1986 FRA CN ANTIBES
29.52 691 pts
16. BRAHIM Lilia
1989 FRA AMIENS NATATION
29.83 676 pts

100 Nage Libre Dames Séries
1. PALOMO Anna
1977 ESP MULHOUSE ON
56.10 964 pts
2. BOZON Alicia
1984 FRA EN TOURS
56.57 941 pts
3. N'GUESSAN Elsa
1984 FRA SPN POITIERS
57.02 920 pts
4. CHOUIPE Ludivine
1978 FRA CS CLICHY 92
57.47 900 pts
5. MOURER Davina
1983 FRA CN MELUN-DAMMARIE
57.58 895 pts
6. PARRILLA Alexandra
1983 FRA CN ANTIBES
57.83 884 pts
7. ROUSSET Aurélie
1983 FRA LYON NATATION
57.87 883 pts
8. PEREZ Julie
1985 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
58.98 839 pts
9. CISS Khadija
1983 FRA MONTPELLIER UC
59.18 831 pts
10. NIVOIX Jéssica
1981 FRA CN SARREGUEMINES
1:00.59 783 pts
11. BENNACEUR Kenza
1976 FRA RACING CLUB DE FRANCE
1:00.63 781 pts
12. LAFONT Stéphanie
1987 FRA AMIENS NATATION
1:01.09 767 pts
13. LOUSTALOT Anne Catherine
1984 FRA CN BREST
1:01.33 759 pts
14. DUCHATEAU Lucile
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
1:01.42 756 pts
15. MICHEL Charlotte
1987 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
1:02.19 733 pts
16. PAYRE Morgane
1989 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
1:03.41 700 pts

200 Nage Libre Dames Séries
1. POPCHANKA Alena
1979 BLR CN MELUN-DAMMARIE
1:56.16 1103 pts
2. FIGUES Solenne
1979 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:56.21 1101 pts
3. MONGEL Aurore
1982 FRA MULHOUSE ON
2:00.09 981 pts
4. N'GUESSAN Elsa
1984 FRA SPN POITIERS
2:03.35 901 pts
5. PARRILLA Alexandra
1983 FRA CN ANTIBES
2:04.39 879 pts
6. ROUSSET Aurélie
1983 FRA LYON NATATION
2:04.69 873 pts
7. PLANTE Stéphanie
1987 FRA AMIENS NATATION
2:05.89 849 pts
8. FAYE Myriam
1979 FRA MONTPELLIER UC
2:05.97 847 pts
9. LABACHE Elodie
1982 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
2:06.00 847 pts
10. TURPIN Morgane
1980 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:06.71 833 pts
11. LE VERGE Marianne
1979 FRA CN BREST
2:07.24 823 pts
12. ESTEVENIN Peggy
1979 FRA CS CLICHY 92
2:08.36 803 pts
13. BOZON Clara
1987 FRA EN TOURS
2:09.03 792 pts
14. TRANCHAND Cindy
1987 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
2:10.00 776 pts
15. NIVOIX Jéssica
1981 FRA CN SARREGUEMINES
2:11.69 749 pts
16. CODEVELLE Amandine
1988 FRA DUNKERQUE NATATION
2:14.30 711 pts

400 Nage Libre Dames Séries
1. MANAUDOU Laure
1986 FRA CN MELUN-DAMMARIE
4:09.26 971 pts
2. BOZON Alicia
1984 FRA EN TOURS
4:12.14 937 pts
3. CHOUX Laëtitia
1979 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
4:19.45 861 pts
4. DARNOIS Vanessa
1982 FRA MULHOUSE ON
4:21.70 840 pts
5. HUBER Sophie
1985 FRA CN SARREGUEMINES
4:22.15 836 pts
6. QUESADA Aurélie
1985 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
4:23.30 826 pts
7. QUELENNEC Katarin
1980 FRA CN BREST
4:27.04 794 pts
8. ROUBI Dorine
1985 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
4:27.55 790 pts
9. LEPRETRE Anne Sophie
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
4:31.98 756 pts
10. TOUAHRIA Amina
1984 ALG RACING CLUB DE FRANCE
4:33.52 745 pts
11. LEMOINE Stéphanie
1978 FRA LYON NATATION
4:34.91 735 pts
12. LECLAIRE Jessica
1985 FRA CS CLICHY 92
4:35.43 732 pts
13. RODIER Delphine
1983 FRA MONTPELLIER UC
4:36.85 722 pts
14. SAUNIER Emilie
1981 FRA CN ANTIBES
4:36.88 722 pts
15. MANCHE Véronique
1986 FRA AMIENS NATATION
4:40.09 700 pts
16. MARX Margot
1987 FRA SPN POITIERS
4:40.56 697 pts

800 Nage Libre Dames Séries
1. BLOMME Laura
1982 FRA RACING CLUB DE FRANCE
8:34.78 946 pts
2. BALMY Coralie
1987 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
8:54.01 858 pts
3. HUBER Sophie
1985 FRA CN SARREGUEMINES
8:54.89 854 pts
4. LAMBERT Anne
1983 FRA CN MELUN-DAMMARIE
9:00.31 833 pts
5. BERTHELOT Julie
1980 FRA LYON NATATION
9:01.92 826 pts
6. ALEXANDRE Claire
1988 FRA AMIENS NATATION
9:02.30 825 pts
7. PAGE Céline
1980 FRA EN TOURS
9:06.84 808 pts
8. RICHARD Floriane
1981 FRA MULHOUSE ON
9:09.65 797 pts
9. CADOUR Céline
1986 FRA CN BREST
9:10.47 794 pts
10. MARTINEZ Johanna
1981 FRA CS CLICHY 92
9:15.44 777 pts
11. GUIDEZ Emilie
1982 FRA SPN POITIERS
9:20.10 761 pts
12. GINTRAND Edwige
1983 FRA MONTPELLIER UC
9:25.14 744 pts
13. MOSER Tiffany
1987 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
9:38.07 704 pts
14. CHEVUTSCHI Caroline
1986 FRA DUNKERQUE NATATION
9:40.51 697 pts
15. PELLE Pauline
1985 FRA CN ANTIBES
9:43.85 687 pts
16. LAMBOLEY Fanny
1985 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
9:52.96 662 pts

100 Dos Dames Séries
1. MANAUDOU Laure
1986 FRA CN MELUN-DAMMARIE
59.91 1058 pts
2. PUTRA Alexandra
1986 FRA LYON NATATION
1:02.38 967 pts
3. MONCHAUX Magali
1980 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:03.91 918 pts
4. HEGY Tiphaine
1979 FRA RACING CLUB DE FRANCE
1:05.94 860 pts
5. FAYE Myriam
1979 FRA MONTPELLIER UC
1:06.17 854 pts
6. LE VERGE Marianne
1979 FRA CN BREST
1:06.23 853 pts
7. QUESADA Aurélie
1985 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
1:06.77 838 pts
8. CASAGRANDA Marjorie
1982 FRA CN ANTIBES
1:07.17 828 pts
9. ROUBI Dorine
1985 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
1:07.57 818 pts
10. CALENDREAU Christelle
1984 FRA SPN POITIERS
1:07.73 814 pts
11. LANGNER Isabelle
1972 FRA CN SARREGUEMINES
1:07.88 811 pts
12. SAINT MICHEL Sarah
1982 FRA CS CLICHY 92
1:08.40 798 pts
13. FURIC Laure
1983 FRA AMIENS NATATION
1:08.43 798 pts
14. BIECHLIN Mélanie
1987 FRA MULHOUSE ON
1:10.26 756 pts
15. OBEIN Mathilde
1987 FRA DUNKERQUE NATATION
1:11.55 729 pts
16. FAYAD Marlène
1988 FRA EN TOURS
1:12.34 713 pts

200 Dos Dames Séries
1. MARACINEANU Roxana
1975 FRA MULHOUSE ON
2:11.48 991 pts
2. CARTIAUX Céline
1979 FRA AMIENS NATATION
2:12.93 967 pts
3. GLATRE Anne Françoise
1979 FRA CS CLICHY 92
2:13.40 960 pts
4. PUTRA Alexandra
1986 FRA LYON NATATION
2:14.30 946 pts
5. HOUEL Marion
1980 FRA CN MELUN-DAMMARIE
2:14.64 941 pts
6. PAGE Céline
1980 FRA EN TOURS
2:21.08 851 pts
7. CASAGRANDA Marjorie
1982 FRA CN ANTIBES
2:21.32 848 pts
8. PETIT Amandine
1987 FRA CN BREST
2:22.00 840 pts
9. DRUET Delphine
1986 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
2:22.44 835 pts
10. CISS Khadija
1983 FRA MONTPELLIER UC
2:22.50 834 pts
11. MEZIERE Aurélie
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
2:24.23 813 pts
12. SENTENAC Anne
1985 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
2:24.56 809 pts
13. COLARD Aurore
1987 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
2:24.76 807 pts
14. FOUCHER CRETEAU Valentine
1984 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:25.09 803 pts
15. RIVIERE Delphine
1985 FRA SPN POITIERS
2:25.58 798 pts
16. LANGNER Isabelle
1972 FRA CN SARREGUEMINES
2:29.10 759 pts

100 Brasse Dames Séries
1. AMARDEILH Anne
1982 FRA CN BREST
1:10.63 955 pts
2. LEPREST Delphine
1978 FRA CN MELUN-DAMMARIE
1:11.04 944 pts
3. MASSANET Fanny
1985 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:11.93 921 pts
4. LE JOLY Ingrid
1981 FRA RACING CLUB DE FRANCE
1:11.97 920 pts
5. GLATRE Anne Françoise
1979 FRA CS CLICHY 92
1:12.61 903 pts
6. DIAZ Christina
1985 ESP MULHOUSE ON
1:13.45 883 pts
7. BEAL Audrey
1979 FRA LYON NATATION
1:14.13 867 pts
Ex. LORTET Bérénice
1972 FRA MONTPELLIER UC
1:14.13 867 pts
9. GREBAUT Gwenaëlle
1982 FRA AMIENS NATATION
1:14.91 849 pts
10. MARCHAL Lucie
1985 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
1:15.15 844 pts
11. BOGACKI Dorothée
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
1:15.17 844 pts
12. DUBOIS Laëtitia
1978 FRA SPN POITIERS
1:17.15 802 pts
13. PUTOUD Solène
1983 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
1:18.08 783 pts
14. GIACOMONI Aline
1979 FRA CN ANTIBES
1:19.03 765 pts
15. BOUR Marina
1985 FRA CN SARREGUEMINES
1:19.27 761 pts
16. BERNAGOUT Solène
1984 FRA EN TOURS
1:20.16 745 pts

200 Brasse Dames Séries
1. CASLARU Béatrice
1975 ROM CN CHALON-SUR-SAONE
2:27.92 1009 pts
2. AMARDEILH Anne
1982 FRA CN BREST
2:30.24 976 pts
3. LE JOLY Ingrid
1981 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:34.04 927 pts
4. CLITON Nadège
1978 FRA CN MELUN-DAMMARIE
2:34.38 922 pts
5. MASSANET Fanny
1985 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
2:37.07 890 pts
6. QUEAU Sandrine
1985 FRA SPN POITIERS
2:38.43 875 pts
7. DIAZ Christina
1985 ESP MULHOUSE ON
2:38.54 874 pts
8. GREBAUT Gwenaëlle
1982 FRA AMIENS NATATION
2:39.08 868 pts
9. GODIER Vanessa
1986 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
2:41.88 838 pts
10. LESBORDES Pauline
1982 FRA LYON NATATION
2:42.33 833 pts
11. NICAUD Johane
1981 FRA CS CLICHY 92
2:44.50 811 pts
12. DUCHATEAU Lucile
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
2:44.88 807 pts
13. SALVATORI Emma
1986 FRA MONTPELLIER UC
2:45.75 799 pts
14. COUSQUER Anne Claire
1986 FRA EN TOURS
2:47.52 782 pts
15. VIVO Cyrielle
1988 FRA CN ANTIBES
2:52.84 734 pts
16. KUNTZMANN Nathalie
1986 FRA CN SARREGUEMINES
2:58.17 691 pts

100 Papillon Dames Séries
1. BUI DUYET Diane
1979 FRA CN MELUN-DAMMARIE
59.31 999 pts
2. MONGEL Aurore
1982 FRA MULHOUSE ON
1:00.15 968 pts
3. TAVERNIER Angela
1983 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
1:01.83 912 pts
4. LABACHE Elodie
1982 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
1:03.31 867 pts
5. BEY Sarah
1985 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
1:04.00 848 pts
6. RAMBAUD Cécile
1983 FRA CS CLICHY 92
1:04.69 829 pts
7. SABLIET Cindy
1984 FRA SPN POITIERS
1:04.72 828 pts
8. LEXTRAT Cécile
1979 FRA MONTPELLIER UC
1:05.31 813 pts
9. ADRIANSEN Pauline
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
1:05.99 796 pts
10. MENEZ Christelle
1979 FRA CN BREST
1:06.14 792 pts
11. PLANTE Stéphanie
1987 FRA AMIENS NATATION
1:06.41 786 pts
12. ROUSSEAU Magalie
1988 FRA RACING CLUB DE FRANCE
1:06.79 777 pts
13. ENTICKNAP Kelly
1987 FRA CN ANTIBES
1:07.23 766 pts
14. DUMOULIN Valérie
1981 FRA LYON NATATION
1:09.61 714 pts
15. SCHMITT Sarah
1984 FRA CN SARREGUEMINES
1:11.42 678 pts
16. GRANGEON Marie
1980 FRA EN TOURS
1:13.94 631 pts

200 Papillon Dames Séries
1. BLOMME Laura
1982 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:14.50 904 pts
2. BEY Sarah
1985 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
2:16.87 868 pts
3. POPCHANKA Alena
1979 BLR CN MELUN-DAMMARIE
2:17.18 864 pts
4. MARTINEZ Johanna
1981 FRA CS CLICHY 92
2:19.13 836 pts
5. ADRIANSEN Pauline
1984 FRA DUNKERQUE NATATION
2:20.82 814 pts
6. DUPONT Aline
1982 FRA CN BREST
2:22.10 797 pts
7. LEXTRAT Cécile
1979 FRA MONTPELLIER UC
2:22.41 794 pts
8. SABLIET Cindy
1984 FRA SPN POITIERS
2:28.20 726 pts
9. LAMOTTE Flora
1981 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
2:28.21 726 pts
10. DARNOIS Cindy
1985 FRA EN TOURS
2:28.76 720 pts
11. DAHANE Sabria Faiza
1985 ALG LYON NATATION
2:29.42 713 pts
12. ENTICKNAP Kelly
1987 FRA CN ANTIBES
2:31.35 693 pts
13. JACQUET Béatrice
1986 FRA AMIENS NATATION
2:34.90 659 pts
14. KAMINSKI Lucie
1984 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
2:35.59 652 pts
15. SCHERRER Jennifer
1989 FRA MULHOUSE ON
2:40.41 610 pts
16. BOUR Charlène
1987 FRA CN SARREGUEMINES
2:44.12 579 pts

200 4 Nages Dames Séries
1. CASLARU Béatrice
1975 ROM CN CHALON-SUR-SAONE
2:14.95 977 pts
2. CLITON Nadège
1978 FRA CN MELUN-DAMMARIE
2:15.19 973 pts
3. CARTIAUX Céline
1979 FRA AMIENS NATATION
2:17.36 938 pts
4. LE PARANTHOEN Anne Sophie
1977 FRA CS CLICHY 92
2:20.59 891 pts
5. TURPIN Morgane
1980 FRA RACING CLUB DE FRANCE
2:21.78 874 pts
6. QUELENNEC Katarin
1980 FRA CN BREST
2:23.28 854 pts
7. GODIER Vanessa
1986 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
2:24.12 844 pts
8. SCHIESS Audrey
1983 FRA SPN POITIERS
2:24.64 837 pts
9. BESCHERON Emmanuelle
1985 FRA EN TOURS
2:25.73 823 pts
10. BILQUEZ Audrey
1986 FRA DUNKERQUE NATATION
2:26.58 813 pts
11. BORREDON Célia
1987 FRA MONTPELLIER UC
2:26.99 808 pts
12. CARLE Elodie
1987 FRA CN ANTIBES
2:30.47 769 pts
13. FETTET Vanessa
1989 FRA MULHOUSE ON
2:32.84 743 pts
14. LEQUEUX Charlotte
1983 FRA LYON NATATION
2:33.54 736 pts
15. REDZIMSKI Andrée
1986 FRA CN SARREGUEMINES
2:43.41 644 pts
–. FIGUES Solenne
1979 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
Dsq VI

400 4 Nages Dames Séries
1. DISTEL Marjorie
1977 FRA CN MELUN-DAMMARIE
4:50.40 928 pts
2. PERROTIN Marion
1983 FRA MULHOUSE ON
4:53.07 910 pts
3. LE PARANTHOEN Anne Sophie
1977 FRA CS CLICHY 92
4:55.48 894 pts
4. GRESSET Aurélie
1982 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC
5:00.00 866 pts
5. BESCHERON Emmanuelle
1985 FRA EN TOURS
5:04.12 842 pts
6. CASTEL Séverine
1981 FRA MONTPELLIER UC
5:05.84 832 pts
7. BERTHELOT Julie
1980 FRA LYON NATATION
5:05.90 832 pts
8. MAZURE Cécile
1988 FRA AMIENS NATATION
5:07.47 823 pts
9. DARDOUILLET Sophie
1987 FRA CN CHALON-SUR-SAONE
5:10.72 805 pts
10. NOBLET Mandy
1981 FRA RACING CLUB DE FRANCE
5:10.84 805 pts
11. BRENOT Caroline
1984 FRA CN ANTIBES
5:12.14 798 pts
12. CHAUVET Caroline
1985 FRA ALLIANCE DIJON NATATION
5:13.29 792 pts
13. LE GOFF Vicky
1986 FRA CN BREST
5:13.57 791 pts
14. PEIGNON Noémie
1986 FRA SPN POITIERS
5:14.67 785 pts
15. LAMBOUR Allison
1988 FRA DUNKERQUE NATATION
5:22.26 748 pts
16. WAHART Claire
1989 FRA CN SARREGUEMINES
5:59.73 597 pts

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here