Foster, Cooke Win at British Trials

MANCHESTER, England. APRIL 13. MARK Foster and Rebecca Cooke each cruise to victory to highlight the competition on the fourth day of the British Nationals and World Championship Trials in Manchester.

Foster, the short course world record-holder, won the 50 meter butterfly in a swift 24.12 seconds, to qualify for the World Championships in Fukuoka, Japan in July. David Bennett was a distant second.

Cooke, who earlier set a national record in winning the 1500 meters (16:25+) with the world's fastest time this year, took the 800m freestyle in a solid 8:34.91, almost half a pool's length ahead of runner-up, Stacey Houldsworth.

Zoe Baker booked a flight to Japan when she touched in 31.99 to win the women's 50m breaststroke. Of note, Kate Haywood, 14, set a national junior record with her 32.45, which placed her third.

Adam Faulkner took the 800 free in 8:01.77, defeating veteran Graeme Smith (8:03.66) and earning the 20 year-old up-and-comer a spot on Britain's World Championship squad.

Paul Palmer added the 200 meters freestyle to his 400 meter victory, but, as with the 400, his 1:48.85 was not swift enough to meet the qualifying standard for the World Championships. Likewise, Adam Ruckwood's winning time of 56.40 in the 100 back and Kathryn Evans' 2:18.13 in the 200 IM were not quick enough to earn them a trip to Japan.

RESULTS

British Nationals and
World Championship Trials

Manchester, England

DAY 5: April 13, 2001

50 meter pool

Final MENS 200 Metres FREESTYLE
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Paul PALMER (74) Bath Univ 1:48.85 WC 26.09 54.00 1:21.43
2. Edward SINCLAIR (80) MILW/HHUS 1:49.97 26.24 54.14 1:21.80
3. Jamie SALTER (76) Co Edinburgh 1:50.54 25.95 54.14 1:22.51
4. Marc SPACKMAN (79) Bath Univ 1:52.18 25.97 54.70 1:23.40
5. Paul BELK (77) Bath Univ 1:52.24 26.53 55.21 1:23.99
6. Bradley HAY (82) Stirling 1:52.36 26.42 54.99 1:23.97
7. Steven MELLOR (73) Satellite 1:53.21 26.52 55.28 1:24.57
8. David LEITH (80) Co Edinburgh 1:53.69 26.33 54.62 1:23.65

WC – World Championship Qualifying Time

Final MENS 100 Metres BACKSTROKE
Place Name YoB Club Time 50
1. Adam RUCKWOOD (74) Co Birm'ham 56.40 27.50
2. Gregor TAIT (79) Co Edinburgh 56.52 27.49
3. Neil WILLEY (76) Bath Univ 56.84 27.10
4. David O'BRIEN (83) Prescot 57.85 28.09
5. Nathan OXFORD (83) COLM/COAM 58.20 28.30
6. Dan SMITH (79) Loughboro Un 58.23 28.13
7. Liam TANCOCK (85) Exeter City 58.97 28.63
8. Ross HUGHES (84) BRES/EESS 59.66 29.14

Final WOMENS 200 Metres IND.MEDLEY
Place Name YoB Club Time 50 100 150
1. Kathryn EVANS (81) Nova Cent'n 2:18.13 29.98 1:04.67 1:46.64
2. Joanne MULLINS (83) Orpington OJ 2:18.87 31.20 1:05.79 1:46.78
3. Holly FOX (84) Reading 2:20.63 31.12 1:07.03 1:48.90
4. Sarah HEYES (83) Wigan Wasps 2:20.84 31.09 1:08.45 1:49.22
5. Thea EVANSON (80) Loughboro Un 2:20.99 30.44 1:05.50 1:47.10
6. Samantha HUNTER (83) BKBS/DACS 2:21.07 30.73 1:05.97 1:47.48
7. Natalie BREE (84) Portsmouth N 2:21.20 30.81 1:07.16 1:47.81
8. Sue ROLPH (78) Co Cardiff 2:21.80 29.30 1:05.44 1:47.21

Final WOMENS 800 Metres FREESTYLE
Place Name YoB Club Time 100 200 300 400 500 600 700
1. Rebecca COOKE (83) Reading 8:34.91 WC 1:01.33 2:05.50 3:10.56 4:16.16
5:22.12 6:27.41 7:32.52
2. Stacey HOULDSWORTH (81) ROCN/GHON 8:45.86
3. Sarah COLLINGS (78) Bath Univ 8:50.06
4. Nathalie BROWN (83) East Essex 8:53.68
5. Natalie TURNER (82) Stockport Mo 9:01.04
6. Claire JOHNSON (85) Co Leeds 9:03.26
7. Bryony FOX (88) Reading 9:03.52
8. Laura CHASE (87) Portsmouth N 9:06.11

WC – World Championship Qualifying Time

Final MENS 50 Metres BUTTERFLY
Place Name YoB Club Time
1. Mark FOSTER (70) Bath Univ 24.12 WC
2. David BENNETT (81) PORS/BEKS 24.94
3. Seth CHAPPELS (82) Ferndown 25.08
4. Christopher COZENS (82) LCLM/COBW 25.43
5. Mark SKIMMING (79) Co Coventry 25.48
6. Alex BOYCE (80) Loughboro Un 25.50
7. Matthew BOWE (83) BAUW/BARN 25.56
8. Ryan TANCOCK (83) Exeter City 25.94

WC – World Championship Qualifying Time

Final WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE
Place Name YoB Club Time
1. Zoe BAKER (76) Co Sheffield 31.99 WC
2. Jaime KING (76) Bath Univ 32.28
3. Kate HAYWOOD (87) Lincoln Vulc 32.45 BJR
4. Kirsty BALFOUR (84) Co Edinburgh 32.76
5. Rachel GENNER (82) Co Coventry 33.41
6. Emma DUTTON (82) Co Leeds 33.47
7. Lauren SHORT (83) Portsmouth N 33.97
8. Charlotte MAXWELL (84) BAUW/EXCW 34.13

WC – World Championship Qualifying Time
BJR – British Junior Record

Final MENS 800 Metres FREESTYLE
Place Name YoB Club Time 100 200 300 400 500 600 700
1. Adam FAULKNER (81) Nova Cent'n 8:01.77 WC
2. Graeme SMITH (76) Stockport Mo 8:03.66
3. Stuart TREES (81) Co Leeds 8:12.13
4. Andrew JAMESON (81) Co Aberdeen 8:12.99
5. Alan BIRCHER (81) BAUW/WSUM 8:19.71

WC – World Championship Qualifying Time

heck out our feature Product !!

View Corrective Goggles and Zoomer Fins

—————————————————-
Check out our feature Product !!

Hy-Tek Personal Swim Manager

—————————————————-

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here