Ford Aquatics Continues to Dominate Southwest Classic

TUCSON, Arizona, June 7. HOST Tucson Ford aquatics continued to dominate the Tucson Ford Dealers Southwest Classic, winning seven of 10 events on the third day of competition.

Only the men's 200m breast, and the women's 100 back and 200 IM eluded the grasp of Ford Aquatics teammates.

Day Three began with Ford's Amanda Beard and Ryk Neethling sweeping the 200 free. Beard took the women's race in 2:05.07 while Neethling won the men's event in 1:53.46, defeating NCAA champ Simon Burnett.

Erin Sieper, Ford, took the women's 200 breast in 2:40.59 while Matt Lowe, Unattached, swam off with the men's race in 2:26.00.

Jenna Gresdal, Unattached, outlasted Skye Elbert, AFOX, in a battle of 15 year-olds to win the women's 100m back in 1:05.65. Ford's Lyndon Ferns out-touched Scott Goodrich by a tenth of a second, with a 1:00.68, to emerge victorious in the men's dorsal event.

AFOX's Emily Mason won the women's 200 IM in 2:24.15 while Ford's David Rollins annexed the men's medley in 2:14.63.

Ford really showed its muscle in the 800 free relays, placing first through fourth in the women's race and first through third in the men's.

Tucson Ford Dealers Southwest Classic
Tucson, Arizona
June 5-8, 2003

50 meter pool

RESULTS

Day Three: June 7, 2003

Event 47 Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Beard, Amanda R 21 Ford Aquatics-AZ 2:09.14 2:05.07 20
1:01.24 2:05.07
2 Mason, Emily A 20 Afox-AZ 2:09.18 2:07.09 17
1:01.97 2:07.09
3 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 2:10.17 2:07.33 16
1:02.34 2:07.33
4 Connealy, Caitlin A 18 Afox-AZ 2:11.98 2:07.49 15
1:02.67 2:07.49
5 Banovic, Petra 23 SDA-AZ 2:12.22 2:08.32 14
1:03.01 2:08.32
6 Hayes, Jessica M 20 Ford Aquatics-AZ 2:10.10 2:08.64 13
1:02.91 2:08.64
7 Stanford, Amanda J 23 SDA-AZ 2:11.30 2:11.78 12
1:04.74 2:11.78
8 Willis, Katie J 19 Ford Aquatics-AZ 2:12.37 2:12.66 11
1:04.29 2:12.66
Consolation Finals
9 Szigeti, Florencia 21 SDA-AZ 2:13.23 2:09.94 9
1:04.13 2:09.94
10 Barton, Ann M 18 SDA-AZ 2:13.08 2:12.89 7
1:04.88 2:12.89
11 Zimmerman, Joni A 15 Unat-AFOX-AZ 2:15.74 2:14.40 6
1:04.91 2:14.40
12 Gamble, Jenna C 16 Ford Aquatics-AZ 2:16.11 2:15.72 5
1:05.89 2:15.72
13 Polich, Kate L 16 Star-AZ 2:16.72 2:15.85 4
1:06.34 2:15.85
14 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:16.61 2:15.86 3
1:06.88 2:15.86
15 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:15.16 2:16.47 2
1:05.99 2:16.47
16 Bartlett, Melissa B 21 SDA-AZ 2:17.39 2:19.08 1
1:08.55 2:19.08

Event 48 Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Neethling, Ryk R 25 Ford Aquatics-AZ 2:00.67 1:53.96 20
55.12 1:53.96
2 Burnett, Simon 20 UK 1:58.91 1:56.95 17
56.41 1:56.95
3 Zemaitis, John A 20 SDA-AZ 2:00.32 1:58.13 16
57.46 1:58.13
4 Amano, Kosuke 18 Ford Aquatics-AZ 2:00.27 1:59.10 15
57.87 1:59.10
5 Reed, Buddy A 20 SDA-AZ 2:00.60 2:00.10 14
59.17 2:00.10
6 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 2:00.67 2:01.97 13
58.57 2:01.97
7 Anderson, Zach W 18 Afox-AZ 2:02.26 2:02.79 12
1:00.12 2:02.79
8 Solomon, Mark R 19 Afox-AZ 2:01.98 2:03.70 11
59.68 2:03.70
Consolation Finals
9 Deberry, Tyler S 19 Ford Aquatics-AZ 2:03.33 1:59.25 9
57.95 1:59.25
10 Jeffers, Byron M 20 Ford Aquatics-AZ 2:02.66 2:00.91 7
59.23 2:00.91
11 Barnard, Matthew A 16 Ford Aquatics-AZ 2:03.15 2:01.88 6
58.59 2:01.88
12 Owen, Philip L 17 Afox-AZ 2:05.59 2:02.71 5
1:00.74 2:02.71
13 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:04.39 2:05.22 4
1:00.76 2:05.22
14 Elizondo, Mauricio 17 ITSON 2:05.12 2:05.56 3
1:00.75 2:05.56
15 Hickman, Tommy E 18 SDA-AZ 2:03.77 2:06.62 2
1:00.79 2:06.62
16 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:04.38 2:09.39 1
1:03.06 2:09.39

Event 49 Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Sieper, Erin A 18 Ford Aquatics-AZ 2:43.64 2:40.59 20
1:17.89 2:40.59
2 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 2:48.27 2:46.59 17
1:20.73 2:46.59
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:48.39 2:48.89 16
1:22.50 2:48.89
4 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:50.69 2:49.11 15
1:22.30 2:49.11
5 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:49.13 2:49.26 14
1:23.90 2:49.26
6 Ryan, Julianna M 17 Afox-AZ 2:52.18 2:50.16 13
1:22.97 2:50.16
7 Russenberger-Dillon, Lin 17 Ford Aquatics-AZ 2:54.54 2:53.26 12
1:24.24 2:53.26
8 Wilson, Crystal M 21 Lcat-NM 2:52.95 2:53.45 11
1:22.79 2:53.45
Consolation Finals
9 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 2:57.33 2:51.41 9
1:23.82 2:51.41
10 Johnson, Allison M 17 PR-AZ 2:55.19 2:54.75 7
1:23.62 2:54.75
11 Maxwell, Samantha A 14 Rio-AZ 2:56.84 2:55.37 6
1:23.80 2:55.37
12 Doran, Ellie L 14 Unattached 3:00.69 2:56.89 5
1:25.08 2:56.89
13 Jones, Jessi J 15 ASG-AZ 2:56.88 2:57.73 4
1:25.18 2:57.73
14 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 2:57.44 2:57.98 3
1:25.08 2:57.98
15 Finuf, Courtney M 16 SDA-AZ 3:00.18 2:58.50 2
1:26.40 2:58.50
16 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:59.79 3:02.14 1
1:28.69 3:02.14

Event 50 Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lowe, Matt T 17 Unattached 2:29.71 2:26.00 20
1:11.22 2:26.00
2 Owen, Gregory D 22 Ford Aquatics-AZ 2:33.24 2:27.47 17
1:11.05 2:27.47
3 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:29.27 2:28.68 16
1:11.92 2:28.68
4 Stevens, Nathaniel S 20 Ford Aquatics-AZ 2:37.25 2:32.54 15
1:13.99 2:32.54
5 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 2:36.65 2:33.51 14
1:13.56 2:33.51
6 Harper, Timothy S 20 Ford Aquatics-AZ 2:40.15 2:38.13 13
7 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:38.46 2:38.14 12
1:16.01 2:38.14
8 MACDONALD, Russell S 20 SDA-AZ 2:39.49 2:42.06 11
1:15.53 2:42.06
Consolation Finals
9 Hammond, Matthew D 17 Afox-AZ 2:41.89 2:36.80 9
1:15.61 2:36.80
10 Felix, Luis 16 ITESM 2:43.89 2:41.35 7
1:17.30 2:41.35
11 Arreguin, Joshua M 16 Ford Aquatics-AZ 2:43.80 2:42.57 6
1:19.26 2:42.57
12 Davis, Geof M 17 Ford Aquatics-AZ 2:49.37 2:43.73 5
1:18.29 2:43.73
13 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:42.52 2:45.58 4
1:19.67 2:45.58
14 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:44.68 2:46.58 3
1:21.80 2:46.58
15 Henikman, John W 20 Ford Aquatics-AZ 2:47.38 2:47.21 2
1:20.68 2:47.21
16 Wilson, Barrett J 16 Lcat-NM 2:48.44 2:51.77 1
1:21.68 2:51.77

Event 51 Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gresdal, Jenna M 15 Unattached 1:07.45 1:05.65 20
2 Elbert, Skye S 15 Afox-AZ 1:08.59 1:06.48 17
3 Barton, Ann M 18 SDA-AZ 1:09.22 1:08.06 16
4 Hackett, Ryann S 18 Ford Aquatics-AZ 1:08.76 1:08.32 15
5 Smith, Marshi L 18 Ford Aquatics-AZ 1:09.20 1:08.57 14
6 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:09.00 1:08.70 13
7 Staubitz, Nadia M 18 Unat-AFOX-AZ 1:09.48 1:09.02 12
8 Banovic, Petra 23 SDA-AZ 1:09.79 1:09.65 11
Consolation Finals
9 Dixon, Cassie E 16 Lcat-NM 1:12.23 1:10.16 9
10 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 1:11.67 1:10.91 7
11 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 1:12.12 1:11.41 6
12 Judy, Frankie F 16 Ford Aquatics-AZ 1:12.17 1:11.59 5
13 Yee, Alisha C 16 Lcat-NM 1:11.96 1:11.72 4
14 Olderog, Kara M 17 DTAC-AZ 1:12.19 1:12.42 3
15 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:12.91 1:12.96 2
16 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 1:12.71 1:15.19 1

Event 52 Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Ferns, Lyndon 19 Ford Aquatics-AZ 1:01.87 1:00.68 20
2 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 1:00.89 1:00.78 17
3 Reed, Buddy A 20 SDA-AZ 1:01.66 1:01.08 16
4 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 1:03.98 1:03.43 15
5 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 1:05.46 1:04.61 14
6 Aaberg, Derrick M 15 Gold-AZ 1:05.28 1:04.78 13
7 Howell, Matt P 18 Lcat-NM 1:05.15 1:05.18 12
8 Zemaitis, John A 20 SDA-AZ 1:05.03 1:07.38 11
Consolation Finals
9 Revere, Preston C 18 ASG-AZ 1:06.24 1:04.76 9
10 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 1:05.75 1:04.84 7
11 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 1:06.33 1:04.94 6
12 Zeches, Chris P 18 Ford Aquatics-AZ 1:07.38 1:06.09 4.5
12 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 1:05.94 1:06.09 4.5
14 Thames, Travis M 16 Star-AZ 1:07.15 1:06.92 3
15 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 1:07.07 1:07.57 2
16 Hickman, Tommy E 18 SDA-AZ 1:07.16 1:09.45 1

Event 53 Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mason, Emily A 20 Afox-AZ 2:27.52 2:24.15 20
1:09.11 2:24.15
2 Banovic, Petra 23 SDA-AZ 2:29.68 2:27.79 17
1:09.25 2:27.79
3 Willis, Katie J 19 Ford Aquatics-AZ 2:29.77 2:29.17 16
1:13.63 2:29.17
4 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:32.56 2:29.39 15
1:13.23 2:29.39
5 Barton, Ann M 18 SDA-AZ 2:29.59 2:30.99 14
1:12.89 2:30.99
6 Hackett, Ryann S 18 Ford Aquatics-AZ 2:29.22 2:32.37 13
1:11.41 2:32.37
7 Bartlett, Melissa B 21 SDA-AZ 2:32.12 2:35.03 12
1:16.45 2:35.03
8 Gresdal, Jenna M 15 Unattached 2:31.52 2:35.05 11
1:13.69 2:35.05
Consolation Finals
9 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 2:32.68 2:30.30 9
1:12.24 2:30.30
10 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:35.56 2:32.26 7
1:12.28 2:32.26
11 Szigeti, Florencia 21 SDA-AZ 2:35.90 2:33.31 6
1:12.92 2:33.31
12 Stanford, Amanda J 23 SDA-AZ 2:36.13 2:34.21 5
1:15.14 2:34.21
13 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:34.24 2:34.36 4
1:17.20 2:34.36
14 Doran, Ellie L 14 Unattached 2:36.12 2:34.62 3
1:15.12 2:34.62
15 Wilson, Crystal M 21 Lcat-NM 2:33.31 2:34.64 2
1:14.56 2:34.64
16 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:34.58 2:38.51 1
1:14.46 2:38.51

Event 54 Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Rollins, David E 18 Ford Aquatics-AZ 2:18.17 2:14.63 18.5
1:04.60 2:14.63
2 Lowe, Matt T 17 Unattached 2:15.57 2:16.25 16.5
1:07.50 2:16.25
3 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:17.55 2:17.09 15.5
1:06.27 2:17.09
4 Deberry, Tyler S 19 Ford Aquatics-AZ 2:17.13 2:19.24 14.5
1:06.15 2:19.24
5 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:20.51 2:20.46 13.5
1:10.08 2:20.46
6 Reed, Buddy A 20 SDA-AZ 2:15.44 2:20.55 12.5
1:05.05 2:20.55
7 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:19.69 2:20.91 11.5
1:06.56 2:20.91
8 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:20.96 2:22.14 10
1:06.61 2:22.14
Consolation Finals
1 Stevens, Nathaniel S 20 Ford Aquatics-AZ 2:22.34 2:19.75 18.5
1:08.69 2:19.75
2 Harper, Timothy S 20 Ford Aquatics-AZ 2:22.53 2:22.39 16.5
1:09.53 2:22.39
3 Ainsworth, Chad A 20 Ford Aquatics-AZ 2:22.79 2:22.83 15.5
1:08.93 2:22.83
4 Anderson, Zach W 18 Afox-AZ 2:22.27 2:21.98 14.5
1:08.14 2:21.98
5 Jeffers, Byron M 20 Ford Aquatics-AZ 2:21.18 2:18.34 13.5
1:06.10 2:18.34
6 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:21.37 2:22.01 12.5
1:09.62 2:22.01
7 Owen, Gregory D 22 Ford Aquatics-AZ 2:24.50 2:24.26 11.5
1:11.05 2:24.26
8 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:21.90 2:25.90 10
1:08.34 2:25.90

Event 55 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'B' 8:48.20 8:59.88 40
1:07.83 2:19.15 3:24.61 4:34.21 5:39.62 6:50.32 7:52.60 8:59.88
2 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'C' 8:48.30 9:02.56 34
1:05.52 2:14.07 3:19.34 4:29.67 5:40.42 6:54.57 7:56.83 9:02.56
3 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'A' 8:48.10 x9:02.93
1:05.94 2:16.38 3:25.25 4:39.37 5:46.40 6:57.57 7:59.00 9:02.93
4 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'D' 8:48.40 x9:05.26
1:06.96 2:18.62 3:26.55 4:38.45 5:42.80 6:52.88 7:57.11 9:05.26
5 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 8:55.55 9:08.21 32
1:05.27 2:15.42 3:24.72 4:47.15 5:43.80 6:52.31 7:59.20 9:08.21
6 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 9:15.00 9:15.20 30
1:06.85 2:17.96 3:26.08 4:39.91 5:46.60 6:59.79 8:05.27 9:15.20

Event 56 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'A' 8:00.00 8:11.77 40
1:00.03 2:03.00 3:02.39 4:07.58 5:09.81 6:16.98 7:13.11 8:11.77
2 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'C' 8:00.10 8:12.86 34
59.48 2:00.36 3:01.94 4:06.36 4:25.30 5:04.28 7:11.94 8:12.86
3 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 'B' 8:00.20 x8:33.87
1:02.51 2:09.81 3:09.71 4:13.23 5:14.75 6:22.19 7:25.33 8:33.87
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 8:22.55 8:36.08 32
1:05.00 2:14.95 3:17.02 4:21.69 4:39.75 5:23.34 7:29.45 8:36.08
5 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 8:40.00 8:43.31 30
1:00.74 2:06.76 3:09.30 4:17.17 5:21.03 6:32.76 7:34.61 8:43.31

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here