Florida Topples South Carolina

COLUMBIA, S.C., November 15. THE No. 2 University of Florida women's swimming and diving team and the sixth-ranked Florida men's team both led from start to finish and swept South Carolina Friday evening at the Carolina Natatorium.

The women's team (6-1 overall, 2-1 Southeastern Conference) won nine of 13 events in cruising to a 135-91 victory, while the men's squad (4-1, 2-0) won eight of 13 events en route to a 128-106 win.

Senior Sara McLarty (DeLand, Fla.) led the Gators with an NCAA provisional qualifying win in the 200-yard freestyle (1:49.47) as well as a victory in the 200-yard backstroke (2:02.27).

Florida won the 200-yard medley relay to get things started as sophomores Maureen Farrell (Northridge, Calif.), Vipa Bernhardt (Bad Hersfeld, Germany) and Mary Uhle (Sankt Ingbert, Germany) and senior Chantal Gibney (Dublin, Ireland) finished with a time of 1:45.72.

Senior Janelle Atkinson (Jamaica) then won the next event by swimming the 1,000-yard freestyle in a time of 9:52.50 as the Gators took the top four spots in the event to lead by a commanding score of 31-5.

McLarty then won the 200-yard freestyle, while Uhle finished second with a provisional time of 1:50.09 to bump Florida's lead to 46-9 and the Gators never looked back. Freshman Leah Retrum (Columbus, Ind.) won the 400-yard individual medley with a provision time of 4:17.91, while sophomore Katie McCann (Walpole, Mass.) came in second with another provisional mark (4:20.34).

Senior Nicole Bolt (Orlando, Fla.) added another win for the Gators in the three-meter with a zone qualifying score of 313.80 before senior Casey Seland (Longwood, Fla.) took top honors in the 200-yard butterfly (2:04.27).

Freshman Katie Ball (Cincinnati, Ohio) won the 500-yard freestyle (4:54.15) and sophomore Danielle Duncan (Overland Park, Kan.) touched the wall first in the 200-yard breast (2:19.21) to close out the Gator victories.

Senior Carlos Jayme (Goias, Brazil) and sophomore Ryan Lochte (Daytona Beach, Fla.) paced the men's team with two individual event wins apiece.

The men's team also began the meet well by winning four of the first five events, beginning with the 200-yard medley relay. Junior Gabriel Mangabeira (Piratininga, Brazil), junior Will Ratliff (Mt. Sterling, Ky.), junior Adam Sioui (Ontario, Canada) and Jayme finished with a time of 1:32.37.

Junior Steve Friedlander (Coral Springs, Fla.) then won the 1,000-yard freestyle (9:24.66) to extend Florida's lead to 29-7 after the first two events. The Gamecocks then took the 200-yard freestyle before Jayme won the 50-yard freestyle (22.05) and Lochte placed first with a provisional time in the 400-yard individual medley (3:51.35) to give the Gators a 60-33 lead.

Sioui also won the 200-yard butterfly (1:50.52) with Jayme picking up his second win in the 100-yard freestyle (45.75) and Lochte earning his second victory and his second provisional mark in the 200-yard backstroke (1:47.14).

Junior Scott Kaufmann (Sparks, Nev.) took top honors in the 500-yard freestyle (4:34.36), while junior Zach Wilcox (Yarrow Point, Wash.) amassed a zone qualifying score of 310.80 on the one-meter to finish second.

Huskers Narrowly Fall to No. 23 Missouri

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:39.90 A
1:42.89 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida NT 1:45.72 11
1) Farrell, Maureen SO 2) Bernhardt, Vipa SO
3) Uhle, Mary SO 4) Gibney, Chantal SR
2 University of Florida 'B' NT 1:47.29 4
1) Retrum, Leah FR 2) Duncan, Danielle SO
3) Huff, Mandy SO 4) Ellis, Jaime SR
3 University of South Carolina NT 1:50.31 2
1) Dedekind, Bronwyn 2) Nance, Aunya
3) Fiorentino, Kendel 4) Skaggs, Haley

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:26.72 A
1:28.32 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida NT 1:32.37 11
1) Mangabeira, Gabriel JR 2) Ratliff, Will JR
3) Sioui, Adam JR 4) Jayme, Carlos SR
2 University of Florida 'B' NT 1:34.13 4
1) Ulrich, Claudio JR 2) Tjin-A-Tam, Ansel SR
3) Kellam, Chris SR 4) Borreca, Nick SO
3 University of South Carolina NT 1:35.35 2
1) Derieg, Lir 2) Kata, Justin
3) Parkin, Joshua 4) Condon, Sean
— University of Florida 'C' NT X1:38.60
1) Wiebeck, Kris JR 2) Welch, Corey JR
3) Yasinsac, Brian SO 4) Fischetti, Robbie FR

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Atkinson, Janelle JR UF NT 9:52.50 9
2 Carusone, Ashley FR UF NT 10:00.67 4
3 Johnson, Brittany FR UF NT 10:07.14 3
4 Harper, Rebecca JR UF NT x10:13.45
5 Ruka, Meredith USC NT 10:26.25 2
6 May, Kaelon USC NT 10:27.75 1
7 Clanton, Anna-Kate USC NT 10:55.63

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Friedlander, Steve JR UF NT 9:24.66 9
2 Coan, Matt FR UF NT 9:31.46 4
3 Farrington, Tim USC NT 9:33.10 3
4 Farrington, Mike USC NT 9:42.11 2
5 Mrazek, Bill FR UF NT 10:03.67 1

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.61 A
1:50.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara SR UF NT 1:49.47 B 9
2 Uhle, Mary SO UF NT 1:50.09 B 4
3 Van Assen, Jennife USC NT 1:50.15 B 3
4 Bernhardt, Vipa SO UF NT 1:52.39 2
5 Huff, Mandy SO UF NT x1:54.31
6 Skaggs, Haley USC NT 1:55.58 1
7 Andrews, Bennett USC NT 1:57.25

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.19 A
1:39.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Szucs, Tamas USC NT 1:39.70 9
2 Mangabeira, Gabrie JR UF NT 1:40.08 4
3 Schultz, Scott SR UF NT 1:41.91 3
4 Bathazi, Tamas USC NT 1:42.92 2
5 Duff, Reid USC NT 1:43.00 1
6 Mack, Colby USC NT x1:43.95
7 Borreca, Nick SO UF NT 1:44.23
8 Yasinsac, Brian SO UF NT x1:46.62

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.88 A
23.56 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Skaggs, Heather USC NT 23.57 9
2 Gibney, Chantal SR UF NT 24.01 4
3 Ellis, Jaime SR UF NT 24.04 3
4 McHugh, Carolyn USC NT 24.09 2
5 Bastak, Ashleigh USC NT 24.24 1
6 Nance, Aunya USC NT x24.85

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos SR UF NT J22.05 9
2 Murphy, Ed USC NT J21.24 4
3 Parkin, Joshua USC NT J21.85 3
4 Wiebeck, Kris JR UF NT J22.04 2
5 Burkhard, Matt USC NT J22.08 1
6 Bastak, Adam USC NT xJ22.21
7 Ratliff, Will JR UF NT J22.44

Event 9 Women 400 Yard IM
===============================================================================
4:15.93 A
4:23.60 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Retrum, Leah FR UF NT 4:17.91 B 9
2 McCann, Katie JR UF NT 4:20.34 B 4
3 Kennedy, Katie JR UF NT 4:24.62 3
4 Beard, Blair SR UF NT x4:26.73
5 Ruka, Meredith USC NT 4:35.10 2
— Green, Meredith JR UF NT X4:27.36
— Seland, Casey SR UF NT X4:29.56

Event 10 Men 400 Yard IM
===============================================================================
3:47.28 A
3:54.10 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan SO UF NT 3:51.35 B 9
2 Bathazi, Istvan USC NT 3:53.26 B 4
3 Wolfgarter, Jan JR UF NT 4:02.65 3
4 Buslepp, Brandon USC NT 4:05.38 2
5 Fischetti, Robbie FR UF NT 4:06.65 1
6 Kaufmann, Scott JR UF NT x4:06.66
7 Farrington, Mike USC NT 4:10.61
8 Farrington, Tim USC NT x4:21.21

Event 11 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole SR UF NT 313.80 9
2 Brennan, Allison USC NT 300.23 4
3 Ranieri, Jessica SO UF NT 267.60 3
4 Hodges, Holly USC NT 262.80 2

Event 12 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bradley, Andy USC NT 331.95 9
2 Wilcox, Zach JR UF NT 310.80 4
3 Emmerton, Dean USC NT 283.58 3
4 Balman, Ian USC NT 259.58 2
5 Schmidt, Justin FR UF NT 248.25 1

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.11 A
2:01.65 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Seland, Casey SR UF NT 2:04.27 9
2 Uhle, Mary SO UF NT 2:05.67 4
3 Retrum, Leah FR UF NT 2:05.86 3
4 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:07.27 2
5 Johnson, Meagan USC NT 2:07.30 1
6 Tannhauser, Jamie SO UF NT x2:07.32
7 Fiorentino, Kendel USC NT 2:07.36
8 Hartland, Amy USC NT x2:10.27

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:47.14 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sioui, Adam JR UF NT 1:50.52 9
2 Meena, Elliot SO UF NT 1:53.30 4
3 Zumsteg, Justin JR UF NT 1:53.55 3
4 Hartley, Brian SO UF NT x1:54.82
5 Bathazi, Tamas USC NT 1:55.13 2
6 Derieg, Lir USC NT 1:55.84 1
7 Lillard, Jim USC NT 2:03.01
8 Kerlin, Matt USC NT x2:04.41

Event 15 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.78 A
51.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Skaggs, Heather USC NT 51.52 9
2 Gibney, Chantal SR UF NT 52.02 4
3 Woodruff, Christin JR UF NT 52.48 3
4 McHugh, Carolyn USC NT 52.62 2
5 Skaggs, Haley USC NT 52.77 1
6 Farrell, Maureen SO UF NT 52.81
7 Bastak, Ashleigh USC NT x54.24

Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.53 A
44.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos SR UF NT 45.75 9
2 Murphy, Ed USC NT 46.60 4
3 Schultz, Scott SR UF NT 47.00 3
4 Duff, Reid USC NT 47.33 2
5 Wiebeck, Kris JR UF NT 47.49 1
6 Burkhard, Matt USC NT 47.88
7 Ratliff, Will JR UF NT x49.65

Event 17 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.24 A
2:01.78 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara SR UF NT 2:02.27 9
2 Johnson, Brittany FR UF NT 2:04.91 4
3 Ellis, Jaime SR UF NT 2:05.76 3
4 Harper, Rebecca JR UF NT x2:08.42
5 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:11.08 2
6 Wood, Alix USC NT 2:17.77 1

Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan SO UF NT 1:47.14 B 9
2 Ulrich, Claudio JR UF NT 1:51.63 4
3 Derieg, Lir USC NT 1:56.76 3
4 Zumsteg, Justin JR UF NT 1:57.46 2
5 Condon, Sean USC NT 1:57.59 1
6 Coan, Matt FR UF NT x1:59.51

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ball, Katie FR UF NT 4:54.15 9
2 Bernhardt, Vipa SO UF NT 4:56.45 4
3 Van Assen, Jennife USC NT 4:57.08 3
4 Green, Meredith JR UF NT 4:57.35 2
5 Huff, Mandy SO UF NT x5:04.18
6 May, Kaelon USC NT 5:06.84 1
7 Ruka, Meredith USC NT 5:13.37
8 Clanton, Anna-Kate USC NT x5:21.89

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaufmann, Scott JR UF NT 4:34.36 9
2 Szucs, Tamas USC NT 4:36.60 4
3 Kellam, Chris SR UF NT 4:37.43 3
4 Friedlander, Steve JR UF NT 4:40.04 2
5 Borreca, Nick SO UF NT x4:42.50
6 Mack, Colby USC NT 4:42.94 1
7 Bathazi, Tamas USC NT 4:45.84
8 Farrington, Tim USC NT x4:52.21

Event 21 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hodges, Holly USC NT 296.85 9
2 Brennan, Allison USC NT 290.78 4
— Ranieri, Jessica SO UF NT X233.48
— Bolt, Nicole SR UF NT X264.30

Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emmerton, Dean USC NT 315.98 9
2 Wilcox, Zach JR UF NT 298.35 4
3 Balman, Ian USC NT 246.60 3
4 Bradley, Andy USC NT 236.85 2
5 Schmidt, Justin FR UF NT 234.83 1

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:14.25 A
2:18.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fiorentino, Kendel USC NT 2:24.53 9
2 Nance, Aunya USC NT 2:27.96 4
3 Hong, Christina USC NT 2:36.17 3
— Duncan, Danielle SO UF NT X2:19.21
— Johnson, Brittany FR UF NT X2:21.25
— Kennedy, Katie JR UF NT X2:21.39

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.35 A
2:00.87 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bathazi, Istvan USC NT 2:05.05 9
2 Farrington, Tim USC NT 2:09.27 4
3 Mack, Colby USC NT 2:12.33 3
4 Farrington, Mike USC NT x2:13.74
— Mrazek, Bill FR UF NT X2:05.99
— Tjin-A-Tam, Ansel SR UF NT X2:06.40
— Welch, Corey JR UF NT X2:08.51
— Fischetti, Robbie FR UF NT X2:09.70
— Szucs, Tamas USC NT SCR

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:31.01 A
1:33.74 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of South Carolina NT 1:34.32 11
1) Bastak, Ashleigh 2) Van Assen, Jennifer
3) McHugh, Carolyn 4) Skaggs, Heather
— University of Florida NT X1:34.84
1) Farrell, Maureen SO 2) Atkinson, Janelle JR
3) Ellis, Jaime SR 4) Uhle, Mary SO
— University of Florida 'B' NT X1:38.55
1) McCann, Katie JR 2) Woodruff, Christine JR
3) McLarty, Sara SR 4) Carusone, Ashley FR

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:18.47 A
1:20.82 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of South Carolina NT 1:25.22 11
1) Duff, Reid 2) Szucs, Tamas
3) Murphy, Ed 4) Burkhard, Matt
— University of Florida NT X1:25.83
1) Sioui, Adam JR 2) Wiebeck, Kris JR
3) Schultz, Scott SR 4) Coan, Matt FR
— University of Florida 'B' NT X1:25.94
1) Lochte, Ryan SO 2) Yasinsac, Brian SO
3) Hartley, Brian SO 4) Meena, Elliot SO
— University of Florida 'C' NT X1:27.90
1) Tjin-A-Tam, Ansel SR 2) Ulrich, Claudio JR
3) Kaufmann, Scott JR 4) Ratliff, Will JR

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week