Florida Gators Chomp on Some Dawg Meet, Sweep Georgia

GAINESVILLE, Fla., Nov. 23. HAVE the Dawgs lost their bite? The Georgia men's and women's swimming and diving teams suffered their first losses of the season as both teams fell to Florida at the Stephen C. O¹Connell Center Natatorium Saturday in Gainesville.

The No. 2 Lady Bulldogs were defeated by the No. 3 Lady Gators 137-106, while the 11th-ranked Bulldogs were on the short side of a 130-111 decision against
the seventh-ranked Gator men.

"We had some exceptional performances today," said Georgia head coach Jack Bauerle. "It is never fun losing, but we will build on this. Hopefully this
will help us in the long run. It came down to the bitter end, and we are proud of the kids' effort."

Mary DeScenza and Maritza Correia were both double winners for the Lady Bulldogs. DeScenza won her first event of the afternoon with a season-best and NCAA automatic qualifying time of 1:47.19 in the 200-yard freestyle. Rebecca Rose finished fourth with a B-cut time of 1:50.21.

DeScenza later won the 200-yard butterfly with a time of 1:57.46, more than three seconds ahead of her nearest competitor.

Correia claimed victory in the 50-yard freestyle with a time of 22.70. She later led a 1-2 punch in the 100-yard freestyle by taking top honors with a time of 49.37, while Paige Kearns stopped the clock in 50.75 for second place and an NCAA provisional qualifying mark.

The foursome of Lauren Gettel, Sarah Poewe, DeScenza and Kearns recorded a time of 3:39.18 to win the 400-yard medley relay. The mark was the fifth fastest time in the event in the history of the program and the top time for any Lady Bulldog team in dual competition.

Gettel was runner-up in the 200-yard backstroke with a season-best and NCAA automatic qualifying time of 1:57.59. Poewe, who finished second in both breaststroke events, took third in the 200-yard individual medley and was one of three Lady Bulldogs to record an NCAA provisional time in the event. Tricia Harm and Katie Yevak posted B-cut times as well.

Brooke Bassham finished second (3-meter) and third (1-meter) in the springboard diving events.

"We had several close races (on the women's side). I think the score was very deceptive. Florida was a better team that we were today. Hopefully this will help us down the road," said Bauerle. "This was a very high-level meet, probably the highest level dual meet in the country this fall. Florida is one of the top three teams in the country.

"DeScenza was terrific. She won the 200 free and 200 fly and was a member of the 400 medley relay that had the fastest time in our history in a dual meet," added Bauerle. "Ritz did a great job also."

******************************************************
On the men's side, despite Georgia sophomore Robert Margalis' brilliant triple in the 500-1000 frees and 200 IM, Florida's men prevailed, 130-111, to hand the 'Dawgs their initial loss of the season.

(The Gator men are now 6-1 overall, 2-0 in the SEC. The women are undefeated in both. Florida's sole loss was to Michigan at home Nov. 1, and all Michigan has done since is beat No. 1 Texas Friday at Austin to remain unbeaten and likely to take over the top spot in the polls when the rankings come out next week.)

As per usual, it was Florida sprinter Carlos Jayme who was the Gators' major weapon, winning the 50-100 frees (seasonal pr 20.06/44.20) and anchoring the winning 400 medley and 400 free relays.

Other Gator winners included breaststroker Ian Chadsey (2:00.20) and defending SEC 100-200 back champ Chris Kellam, who won the 200 in 1:46.17. Diver Zack Wilson also was a key element int he Florida win as he took both boards, winning the 1-meter (397.35) and the 3-meter (351.15).

Margalis, runner-up at NCAAs in the 400 IM and a finalist in the 500-1650 frees too, won the 500 here in 4:21.67 after taking No. 1 in the 1000 (9:06.43) and 200 IM (seasonal pr 1:47.57). He and USC's Erik Vendt will be battling for gold in the distance frees and 400 IM at NCAAs; and with the duo pushing each other at Texas' world-class pool — site of the meet the final weekend of next March — it's not at all out of the realm of possibility that Michigan's Tom Dolans's American/ NCAA records in the 500 and the 400 IM — set at the 1995 championship in Indianapolis — could fall.

(Dolan's marks are 4:08.75/3:38.18, only man ever under 4:10.0 and 3:40.0, respectively. So too, for that matter, could Wolverine Chris Thompson's 1650 standard of 14:26.62 set two years ago at College Station.)

Leading by only one-point, 94-93, with three events left, the Gators won all three to pull out the exciting victory. It marked the second consecutive win by the Gators over their Georgia foe, having won last season, 147-104.

"This was a really exciting meet to be a part of," Gator Head Coach Gregg Troy said. "The guys were tested and they responded terrifically."

The late heroics began with sophomore diver Wilcox, as he won the three-meter competition. It was his second win of the afternoon, as he started the men's competition with a victory in the one-meter diving.

Wilcox's victory was followed by senior Chadsey's 200 breaststroke win with a season-best 2:00.20 — No. 3 nationally.. Chadsey has recorded the fastest time in this race in the last five meets that he's swum, and his time was also good for an NCAA "B" cut.

The Gators sealed the team victory with a first-place finish in the 400 freestyle relay. Their team was comprised of Jayme, junior Scott Schultz, sophomore Kris Wiebeck (runner-up in the 200 free) and freshman Ryan Lochte,

Florida's winning time was a 3:00.97 — a full three seconds faster than Georgia's second-place team — although in fairness to the 'Dawgs, by that time the issue had already been decided.

"It was a close one at the end," Troy said of the meet. "Everybody really picked up their level of competition."

"We could not be more pleased with our guys. We are very proud of our performance. Our men are a much better team than we were a year ago," said Georgia coach Jack Bauerle.

"Florida was heavily favored and we took them down to the last relay. We got a great performance from Robert Margalis. He had possibly the best dual-meet performance in our history. He won the 200 IM just 20 minutes after winning the 1000 (yard freestyle)."

The Gators have completed the dual-meet part of their '02 schedule but in the first two months of next year swim against Texas, Miami, Auburn, Alabama and Tennessee (women) whilethe men will battle SMU, Auburn, Alabama and Tennessee.

The Bulldogs and Lady Bulldogs will round out the calendar year as they host the annual Georgia Fall Invitational Dec. 6-8.

– Bill Bell

.

NCAA DIVISION 1 SWIMMING & DIVING DUAL MEET

FLORIDA VS. GEORGIA
STEPHEN C. O'CONNELL NATATORIUM
UNIVERSITY OF FLORIDA
GAINESVILLE, FL.

NOV. 23, 2002

25 YD. POOL

FINAL SCORE:
Florida 137
Georgia 106 (w)

Florida 130
Georgia 111 (m)

RESULTS

Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole Florida 290.78 9
2 Ranieri, Jessica FR Florida 268.50 4
3 Bassham, Brooke SO UG 261.30 3
4 Connor, Kristen JR Florida 257.77 2
5 Trkovsky, Laura JR UG 147.53 1
– McGinty, Maureen FR Florida X225.52

Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Zach SO Florida 337.35 9
2 Daugherty, Kris SR UG 318.60 4
3 Avery, Todd SO UG 311.93 3
4 Comfort, Chris FR Florida 252.38 2

Event 3 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Pool Record: 3:37.76 1998 Auburn
Ryan, Monroe, Bowen, Taylor
3:39.12 AQ
3:45.69 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Georgia 'A' 3:39.18 BQ 11
1) Gettel, Lauren FR 2) Poewe, Sarah FR
3) DeScenza, Mary FR 4) Kearns, Paige SO
26.68 54.86 1:23.32 1:56.10 2:20.87 2:49.13 3:12.80 3:39.18
2 Florida 'B' 3:41.16 BQ 4
1) Reid, Jamie FR 2) Bernhardt, Vipa FR
3) Teague, Cara SR 4) Tennison, Diane SR
27.45 55.49 1:24.22 1:56.03 2:21.22 2:50.43 3:14.58 3:41.16
3 Georgia 'B' 3:44.98 BQ 2
1) Wallace, Jordan FR 2) Ertter, Lindsey SO
3) Harm, Tricia FR 4) Mabry, Neka JR
27.71 56.86 1:25.90 1:59.50 2:24.81 2:54.18 3:17.91 3:44.98
4 Florida 'C' 3:46.87
1) duPlessis, Renate SR 2) Huff, Mandy FR
3) Harper, Rebecca SO 4) Ellis, Jaime JR
27.93 57.49 1:26.77 2:00.65 2:26.53 2:55.65 3:19.89 3:46.87
– Florida 'A' X3:57.43
1) Kennedy, Katie SO 2) Frega, Desiree SR
3) Seland, Casey JR 4) Ecott, Kim SR
29.64 59.95 1:30.96 2:06.16 2:32.23 3:02.40 3:28.52 3:57.43

Event 4 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Pool Record: 3:10.36 1998 Auburn
Bartz, Jerger, Newman, Hawke
3:12.44 AQ
3:18.21 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 3:19.16 11
1) Kellam, Chris JR 2) Chadsey, Ian SR
3) Mangabeira, Gabriel SO 4) Sioui, Adam SO
24.51 49.52 1:15.80 1:45.32 2:07.44 2:33.27 2:55.04 3:19.16
2 Georgia 'A' 3:21.74 4
1) Underhill, Colin JR 2) Salyards, Kyle JR
3) Lam, Randy JR 4) Alleyne, Damian FR
25.05 51.56 1:17.27 1:47.38 2:10.10 2:36.33 2:57.69 3:21.74
3 Florida 'C' 3:24.44 2
1) Ulrich, Claudio JR 2) Norris, Philip SR
3) King, Greg JR 4) Borreca, Nick FR
24.90 51.08 1:17.01 1:47.14 2:10.58 2:37.64 2:59.43 3:24.44
4 Georgia 'B' 3:26.62
1) Lenyk, Scott JR 2) Martinez, Frank SR
3) Verhoef, Peter FR 4) Davis, Scott SR
25.56 52.45 1:19.20 1:50.21 2:13.14 2:40.58 3:02.47 3:26.62
5 Florida 'A' x3:32.59
1) Strauss, Jonathan JR 2) Ratliff, Will SO
3) Meena, Elliot FR 4) Yasinsac, Brian FR
25.54 52.85 1:19.38 1:50.78 2:15.21 2:43.74 3:07.19 3:32.59

Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 9:36.79 9
27.06 55.49 1:24.22 1:53.20 2:22.14 2:51.05 3:20.11 3:49.10
4:18.06 4:47.04 5:15.89 5:44.70 6:13.50 6:42.45 7:11.39 7:40.44
8:09.47 8:38.54 9:07.79 9:36.79
2 Green, Meredith SO Florida 9:44.48 4
27.13 55.65 1:24.40 1:53.44 2:22.78 2:52.22 3:21.63 3:51.25
4:20.70 4:50.29 5:19.73 5:49.10 6:18.49 6:47.99 7:17.33 7:46.77
8:16.12 8:45.69 9:15.38 9:44.48
3 Hardt, Julie JR UG 9:52.15 3
27.55 56.70 1:26.02 1:55.47 2:25.19 2:54.87 3:24.52 3:54.06
4:23.86 4:53.65 5:23.43 5:53.21 6:22.86 6:52.64 7:22.33 7:52.34
8:22.38 8:52.49 9:22.64 9:52.15
4 Tannhauser, Jamie FR Florida 10:05.85 2
27.48 56.23 1:25.55 1:55.36 2:25.38 2:55.14 3:25.04 3:55.28
4:25.96 4:56.48 5:26.83 5:57.39 6:28.59 6:59.80 7:30.61 8:01.67
8:32.82 9:03.85 9:35.23 10:05.85
5 Williams, Ali JR UG 10:09.49 1
28.37 58.45 1:28.95 1:59.47 2:30.03 3:00.67 3:31.24 4:02.05
4:32.58 5:03.22 5:33.66 6:04.54 6:35.09 7:05.78 7:36.34 8:07.05
8:37.57 9:08.63 9:39.37 10:09.49
6 Beard, Blair JR Florida x10:13.67
28.72 58.80 1:29.48 2:00.30 2:31.08 3:01.86 3:32.55 4:03.32
4:34.19 5:04.97 5:35.83 6:06.67 6:37.48 7:08.31 7:39.25 8:10.32
8:41.40 9:12.46 9:43.47 10:13.67

Event 6 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert SO UG 9:06.43 9
24.84 52.00 1:18.94 1:45.98 2:13.25 2:40.53 3:08.07 3:35.64
4:03.03 4:30.56 4:58.02 5:25.49 5:53.61 6:21.29 6:48.88 7:16.51
7:43.66 8:11.38 8:38.92 9:06.43
2 Taylor, Cole FR UG 9:13.85 4
25.84 53.48 1:21.34 1:49.33 2:17.33 2:45.06 3:12.20 3:39.86
4:07.70 4:35.62 5:03.62 5:31.45 5:59.32 6:27.47 6:55.96 7:23.63
7:51.56 8:19.33 8:46.80 9:13.85
3 Wolfgarten, Jan SO Florida 9:18.09 3
25.56 52.94 1:20.62 1:48.49 2:16.59 2:44.70 3:12.68 3:40.72
4:08.82 4:37.14 5:05.16 5:33.29 6:01.48 6:29.66 6:57.83 7:26.19
7:54.42 8:22.73 8:50.99 9:18.09
4 Kaufmann, Scott SO Florida 9:21.88 2
26.02 54.04 1:22.09 1:50.74 2:19.19 2:47.58 3:15.93 3:44.26
4:12.85 4:41.19 5:09.15 5:37.16 6:05.34 6:33.83 7:02.05 7:30.19
7:58.61 8:26.74 8:54.67 9:21.88
5 Mendoza, Miguel SO UG 9:29.80 1
26.29 54.40 1:22.95 1:51.43 2:19.87 2:48.39 3:16.93 3:45.51
4:14.06 4:42.63 5:11.33 5:40.20 6:08.77 6:37.38 7:06.07 7:34.77
8:03.60 8:32.47 9:01.43 9:29.80
6 Dominguez, Jesus SO Florida 9:32.03
26.05 53.84 1:22.08 1:50.95 2:19.69 2:48.17 3:16.64 3:45.45
4:14.33 4:43.57 5:12.37 5:41.44 6:10.01 6:39.00 7:08.00 7:36.93
8:06.09 8:35.04 9:04.44 9:32.03
7 Friedlander, Steve SO Florida x9:40.67
26.68 54.80 1:23.10 1:52.02 2:20.67 2:49.49 3:18.34 3:47.28
4:16.44 4:45.84 5:15.10 5:44.41 6:13.91 6:43.53 7:13.05 7:42.56
8:12.09 8:42.07 9:11.74 9:40.67

Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 1:44.99 1993 Nicole Haislett
1:47.49 AQ
1:50.71 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 DeScenza, Mary FR UG 1:47.19 AQ 9
25.85 53.13 1:20.34 1:47.19
2 Gibney, Chantal JR Florida 1:50.07 BQ 4
26.06 53.43 1:21.27 1:50.07
3 Chapman, Anna SR Florida 1:50.18 BQ 3
26.46 54.35 1:22.26 1:50.18
4 Rose, Rebecca JR UG 1:50.21 BQ 2
26.56 54.48 1:22.41 1:50.21
5 Uhle, Marietta FR Florida 1:50.60 BQ 1
26.50 54.47 1:22.43 1:50.60
6 Schrock, Jessica SO Florida x1:51.01
26.54 54.58 1:22.90 1:51.01
7 Arsenault, Samanth SO UG 1:51.89
26.46 54.46 1:22.97 1:51.89

Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 1:33.80 1981 Rowdy Gaines
1:36.39 AQ
1:39.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Owen, Matthew FR UG 1:39.08 BQ 9
23.81 49.14 1:14.62 1:39.08
2 Wiebeck, Kris SO Florida 1:39.37 4
24.00 49.46 1:14.62 1:39.37
3 Sioui, Adam SO Florida 1:39.42 3
24.06 49.27 1:14.75 1:39.42
4 Mahaney, Andrew JR UG 1:40.70 2
23.90 49.45 1:15.27 1:40.70
5 Schultz, Scott JR Florida 1:40.97 1
24.27 49.94 1:15.38 1:40.97
6 Alleyne, Damian FR UG 1:41.03
24.63 50.32 1:15.85 1:41.03
7 Zumsteg, Justin SO Florida x1:44.37
24.74 51.14 1:17.75 1:44.37

Event 9 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 22.44 1988 Dara Torres
22.89 AQ
23.57 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Correia, Maritza SR UG 22.70 AQ 9
2 Farrell, Maureen SO Florida 23.39 BQ 4
3 Wallace, Jordan FR UG 23.69 3
4 Mabry, Neka JR UG 23.81 2
5 Hupman, Christie FR UG x23.94
6 Ellis, Jaime JR Florida 24.03 1
7 Huff, Mandy FR Florida 24.14
8 duPlessis, Renate SR Florida x24.43

Event 10 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 19.54 1998 Matt Busbee
19.74 AQ
20.33 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 20.06 BQ 9
2 Mangabeira, Gabrie SO Florida 20.57 4
3 Gardner, Scott SO UG 20.95 3
4 Laban, Josh SO UG 21.08 2
5 Borreca, Nick FR Florida 21.47 1
6 Ratliff, Will SO Florida x21.74
7 Verhoef, Peter FR UG 21.79

Event 11 Women 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.76 AQ
2:04.38 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa FR Florida 2:02.35 BQ 9
27.35 59.89 1:33.29 2:02.35
2 McLarty, Sara JR Florida 2:02.91 BQ 4
27.50 58.76 1:34.83 2:02.91
3 Poewe, Sarah FR UG 2:02.94 BQ 3
27.31 59.96 1:33.46 2:02.94
4 Harm, Tricia FR UG 2:02.96 BQ 2
26.91 58.43 1:35.04 2:02.96
5 Yevak, Katie SO UG 2:03.09 BQ 1
26.73 57.58 1:33.40 2:03.09
6 Reid, Jamie FR Florida 2:03.43 BQ
27.37 57.07 1:34.74 2:03.43
7 Duncan, Danielle FR Florida x2:04.42
28.13 59.44 1:34.77 2:04.42
8 Ertter, Lindsey SO UG x2:05.85
28.40 1:01.30 1:36.15 2:05.85

Event 12 Men 200 Yard IM
===============================================================================
1:46.71 AQ
1:49.91 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert SO UG 1:47.57 BQ 9
23.49 51.04 1:22.33 1:47.57
2 Lochte, Ryan FR Florida 1:47.63 BQ 4
23.87 1:04.71 1:22.58 1:47.63
3 McAuliffe, Brent JR UG 1:50.73 3
24.01 52.60 1:24.06 1:50.73
4 Lam, Randy JR UG 1:51.79 2
24.14 53.01 1:25.61 1:51.79
5 Hartley, Brian FR Florida 1:52.34 1
24.17 52.04 1:25.73 1:52.34
6 Warren, Mac FR Florida 1:53.49
25.04 54.39 1:27.21 1:53.49
7 Davis, Scott SR UG x1:53.75
25.22 53.57 1:27.39 1:53.75
8 Norris, Philip SR Florida x1:55.31
25.61 56.13 1:28.07 1:55.31

Event 13 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole Florida 289.80 9
2 Bassham, Brooke SO UG 270.60 4
3 Ranieri, Jessica FR Florida 269.85 3
4 Connor, Kristen JR Florida 245.63 2
5 Trkovsky, Laura JR UG 187.20 1
– McGinty, Maureen FR Florida X236.10

Event 14 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Pool Record: 1:53.37 1982 Mary Meagher
1:58.98 AQ
2:02.54 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 DeScenza, Mary FR UG 1:57.46 AQ 9
26.84 56.54 1:26.74 1:57.46
2 Harper, Rebecca SO Florida 2:00.42 BQ 4
27.62 57.65 1:28.63 2:00.42
3 Teague, Cara SR Florida 2:01.12 BQ 3
27.85 58.28 1:29.19 2:01.12
4 Seland, Casey JR Florida 2:02.14 BQ 2
28.51 58.63 1:30.09 2:02.14
5 Thorburn, Linn JR UG 2:02.76 1
28.31 59.57 1:30.97 2:02.76
6 Buck, Stephanie SR UG 2:03.45
28.31 59.44 1:31.07 2:03.45
7 Williams, Ali JR UG x2:05.68
28.72 1:00.70 1:32.63 2:05.68
8 Ecott, Kim SR Florida x2:06.10
28.71 1:00.19 1:32.68 2:06.10

Event 15 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Pool Record: 1:43.81 Craig Beardsley
1:44.93 AQ
1:48.07 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lam, Randy JR UG 1:47.64 BQ 9
24.22 51.51 1:19.64 1:47.64
2 Mahaney, Andrew JR UG 1:49.71 4
26.11 54.25 1:21.93 1:49.71
3 Vicarro, Adam FR UG 1:50.36 3
25.13 53.33 1:21.49 1:50.36
4 King, Greg JR Florida 1:51.67 2
25.56 54.36 1:22.90 1:51.67
5 Cover, Brandon JR UG x1:52.04
25.00 53.32 1:22.14 1:52.04
6 Sioui, Adam SO Florida 1:55.29 1
25.44 1:00.45 1:24.37 1:55.29
7 Zumsteg, Justin SO Florida 1:56.11
26.37 55.74 1:26.23 1:56.11
– Meena, Elliot FR Florida X1:57.96
25.98 56.37 1:27.03 1:57.96

Event 16 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 48.69 1993 Nicole Haislett
49.63 AQ
51.11 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Correia, Maritza SR UG 49.37 AQ 9
23.82 49.37
2 Kearns, Paige SO UG 50.75 BQ 4
24.56 50.75
3 Gibney, Chantal JR Florida 51.29 3
24.62 51.29
4 Tennison, Diane SR Florida 51.56 2
25.46 51.56
5 Arsenault, Samanth SO UG 51.84 1
25.20 51.84
6 Hupman, Christie FR UG x52.03
25.36 52.03
7 Uhle, Marietta FR Florida 52.14
25.19 52.14

Event 17 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 43.08 1981 Rowdy Gaines
43.64 AQ
44.94 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 44.20 BQ 9
21.30 44.20
2 Mangabeira, Gabrie SO Florida 45.61 4
21.89 45.61
3 Schultz, Scott JR Florida 46.21 3
22.26 46.21
4 Gardner, Scott SO UG 46.49 2
22.26 46.49
5 Laban, Josh SO UG 46.85 1
22.00 46.85
6 McAuliffe, Brent JR UG 47.70
22.49 47.70
7 Warren, Mac FR Florida x47.88
23.01 47.88

Event 18 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Pool Record: 1:55.43 1998 Keegan Walkley
1:57.70 AQ
2:01.23 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie FR Florida 1:56.51 AQ 9
28.48 58.02 1:27.40 1:56.51
2 Gettel, Lauren FR UG 1:57.59 AQ 4
28.22 58.31 1:28.14 1:57.59
3 Farrell, Maureen SO Florida 1:58.09 BQ 3
28.46 58.30 1:28.20 1:58.09
4 Yevak, Katie SO UG 2:03.77 2
29.95 1:01.11 1:32.61 2:03.77
5 Buck, Stephanie SR UG 2:04.87 1
30.66 1:02.45 1:33.96 2:04.87
6 duPlessis, Renate SR Florida 2:05.83
30.23 1:02.59 1:34.59 2:05.83

Event 19 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Pool Record: 1:42.83 1998 Matt Cole
1:44.02 AQ
1:47.14 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kellam, Chris JR Florida 1:46.17 BQ 9
25.90 52.95 1:20.02 1:46.17
2 Wiebeck, Kris SO Florida 1:48.99 4
26.86 54.84 1:22.03 1:48.99
3 Lenyk, Scott JR UG 1:50.20 3
26.30 53.79 1:21.90 1:50.20
4 Hartley, Brian FR Florida 1:50.53 2
26.76 55.13 1:23.29 1:50.53
5 Underhill, Colin JR UG 1:50.94 1
26.28 53.86 1:21.90 1:50.94
6 Taylor, Cole FR UG 1:51.39
26.48 54.51 1:23.03 1:51.39
7 Ulrich, Claudio JR Florida x1:51.49
26.32 54.11 1:22.65 1:51.49

Event 20 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 4:39.97 1982 Tiffany Cohen
4:45.71 AQ
4:54.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 4:45.06 AQ 9
26.84 55.31 1:24.19 1:53.02 2:22.04 2:50.68 3:19.39 3:48.24
4:16.92 4:45.06
2 Green, Meredith SO Florida 4:48.15 BQ 4
27.25 56.07 1:25.42 1:54.82 2:24.10 2:53.51 3:22.72 3:51.80
4:20.62 4:48.15
3 Hardt, Julie JR UG 4:48.16 BQ 3
27.26 56.59 1:25.83 1:55.34 2:24.63 2:53.57 3:22.28 3:51.31
4:20.26 4:48.16
4 Rose, Rebecca JR UG 4:51.25 BQ 2
27.79 56.95 1:26.44 1:55.90 2:25.14 2:54.28 3:23.27 3:52.44
4:21.93 4:51.25
5 Chapman, Anna SR Florida 4:53.34 BQ 1
27.89 57.13 1:26.47 1:55.85 2:25.26 2:54.43 3:24.13 3:53.99
4:23.87 4:53.34
6 Schrock, Jessica SO Florida x4:58.61
28.35 58.30 1:28.50 1:58.70 2:28.70 2:58.71 3:28.81 3:58.94
4:29.06 4:58.61

Event 21 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Pool Record: 4:15.56 1985 Matt Cetlinski
4:19.72 AQ
4:27.51 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert SO UG 4:21.57 BQ 9
24.28 50.62 1:17.17 1:43.75 2:10.32 2:36.68 3:03.25 3:29.88
3:56.26 4:21.57
2 Owen, Matthew FR UG 4:26.10 BQ 4
24.83 51.64 1:18.65 1:45.88 2:12.95 2:40.21 3:07.40 3:34.50
4:00.97 4:26.10
3 Lochte, Ryan FR Florida 4:27.11 BQ 3
24.32 51.04 1:17.99 1:45.50 2:12.74 2:40.00 3:07.38 4:01.54
4:08.87 4:27.11
4 Mahaney, Andrew JR UG 4:31.80 2
25.53 52.79 1:20.08 1:47.44 2:15.09 2:42.83 3:10.73 3:38.65
4:05.78 4:31.80
5 Wolfgarten, Jan SO Florida 4:34.47 1
24.85 51.96 1:19.26 1:46.95 2:14.69 2:42.67 3:10.71 3:39.12
4:07.01 4:34.47
6 Kaufmann, Scott SO Florida 4:36.60
25.75 53.36 1:21.36 1:49.43 2:17.70 2:45.68 3:13.74 3:41.68
4:09.39 4:36.60
7 Mendoza, Miguel SO UG x4:38.31
26.02 53.86 1:22.06 1:50.30 2:18.03 2:46.18 3:14.39 3:42.49
4:10.78 4:38.31
– Yacco, Matt SR Florida X4:44.77
26.00 54.22 1:22.59 1:51.15 2:19.86 2:48.70 3:17.70 3:46.84
4:16.04 4:44.77

Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Zach SO Florida 351.15 9
2 Avery, Todd SO UG 315.60 4
3 Daugherty, Kris SR UG 314.85 3
4 Comfort, Chris FR Florida 276.90 2

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Pool Record: 2:10.29 1998 Kristy Kowal
2:14.23 AQ
2:18.25 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa FR Florida 2:11.74 AQ 9
30.66 1:04.60 1:38.00 2:11.74
2 Poewe, Sarah FR UG 2:13.34 AQ 4
30.78 1:04.75 1:39.24 2:13.34
3 Ertter, Lindsey SO UG 2:16.15 BQ 3
31.20 1:05.44 1:40.49 2:16.15
4 Pate, Virginia JR UG 2:18.27 2
32.20 1:06.95 1:41.83 2:18.27
5 Duncan, Danielle FR Florida 2:19.05 1
31.62 1:06.80 1:42.99 2:19.05
6 Kennedy, Katie SO Florida 2:19.37
32.77 1:08.10 1:43.34 2:19.37
7 Gibbes, Cerian JR Florida x2:19.80
31.83 1:07.59 1:43.99 2:19.80

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Pool Record: 1:57.52 1998 Jarrod Marrs
1:57.68 AQ
2:01.21 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Chadsey, Ian SR Florida 2:00.20 BQ 9
28.12 59.14 2:00.20 2:00.20
2 Salyards, Kyle JR UG 2:02.74 4
27.26 57.90 1:29.70 2:02.74
3 Norris, Philip SR Florida 2:03.01 3
28.38 1:00.12 1:31.35 2:03.01
4 McAuliffe, Brent JR UG 2:04.89 2
28.58 1:00.26 1:32.67 2:04.89
5 Martinez, Frank SR UG 2:05.26 1
29.10 1:00.83 1:32.54 2:05.26
6 Welch, Corey SO Florida 2:06.87
28.87 1:01.31 1:33.55 2:06.87

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:20.26 AQ
3:26.26 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'A' 3:22.80 BQ 11
1) Tennison, Diane SR 2) Uhle, Marietta FR
3) Gibney, Chantal JR 4) Farrell, Maureen SO
25.11 51.66 1:15.80 1:42.10 2:05.99 2:32.75 2:56.77 3:22.80
2 Georgia 'A' 3:26.95 4
1) Wallace, Jordan FR 2) Gettel, Lauren FR
3) Arsenault, Samantha SO 4) Mabry, Neka JR
24.89 51.97 1:16.19 1:43.15 2:07.81 2:35.31 2:59.53 3:26.95
3 Florida 'B' 3:28.17 2
1) Ellis, Jaime JR 2) Teague, Cara SR
3) Chapman, Anna SR 4) Huff, Mandy FR
25.07 52.11 1:16.86 1:43.38 2:08.86 2:35.89 3:00.50 3:28.17
– Georgia 'B' DQ
24.58 51.18 1:15.73 1:42.64 2:07.56 2:34.67 2:58.17 DQ

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2:55.06 AQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 3:00.97 11
1) Jayme, Carlos JR 2) Schultz, Scott JR
3) Wiebeck, Kris SO 4) Lochte, Ryan FR
22.11 44.89 1:06.37 1:30.09 1:52.18 2:16.16 2:36.99 3:00.97
2 Georgia 'A' 3:03.99 4
1) Gardner, Scott SO 2) Alleyne, Damian FR
3) Laban, Josh SO 4) Owen, Matthew FR
22.64 46.78 1:08.35 1:32.19 1:53.48 2:18.04 2:40.09 3:03.99
3 Florida 'C' 3:08.76 2
1) Hartley, Brian FR 2) Warren, Mac FR
3) Kellam, Chris JR 4) Borreca, Nick FR
22.60 47.40 1:09.93 1:34.52 1:57.55 2:22.24 2:44.45 3:08.76
4 Georgia 'B' 3:09.48
1) Lenyk, Scott JR 2) Davis, Scott SR
3) Verhoef, Peter FR 4) Cover, Brandon JR
22.96 47.43 1:09.91 1:34.86 1:57.16 2:22.00 2:44.70 3:09.48
5 Florida 'A' x3:19.91
1) Greener, Andrew FR 2) Friedlander, Steve SO
3) Yacco, Matt SR 4) Dominguez, Jesus SO
23.17 48.99 1:12.64 1:38.19 2:03.30 2:30.93 2:54.28 3:19.91

Final Score:

Men
Florida 130
Georgia 111

Women
Florida 137
Georgia 106

___________________________________

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here