Few Surprises on Day One of German Trials

BERLIN, June 4. JANINE Pietsch and Helga Meeuw provided the two surprises on the first day of the German Nationals and Olympic Trials in Berlin.

Pietsch, a 22 year-old from the Delphin Ingolstadt Swim Club upset Antje Buschschulte in the 100m back, 1:01.38 to 1:01.43. Meeuw, 19, of Wiesbaden, took advantage of a faltering Rupprath, who had taken his 200m butterfly race out too hard (55.24), passing the veteran off the final wall and defeating him soundly, 1:56.99 to 1:58.20

Otherwise, it was business as usual, with favored veterans winning as expected.

Sandra Volker, 30, won the 50 free in 25.32 with 20 year-old Dorothea Brandt a close second at 25.40.

Nicole Hetzer took the 400IM in a strong 4:42.74, with 17 year-old newcomer, Teresa Rohmann, second in 4:44.96.

Hannah Stockbauer, Swimming World's Female Swimmer of the Year for 2003, won the 400m free as she pleased in 4:09.71.

In the day's most exciting race, Christian Hein overtook Thomas Lurz at the 1300-meter mark, then held off Lurz's furious final 50 meter sprint, to take the 1500. Hein touched in 15:08.99 to Lurz's 15:10.33.

Dr. Mark Warnecke, who could be competing in Riccione at the Masters Championships demonstrated why he chose to swim in Berlin. The 34 year-old took the 50m breast handily in 27.91.

In the men's 50 back, Stev Theloke won in 25.43, 18-hundredths in front of Stefan Driessen.

German National Championships and Olympic Trials
Berlin, Germany

June 4-8, 2004

50 meter pool

RESULTS:
DAY ONE: June 4, 2004

Wettkampf F 1: 50 m Rücken Männer (Men's 50m backstroke)
1. Theloke, Stev 78 SC Chemnitz von 1892 0:25,43
2. Driesen, Steffen 81 SG Bayer Wup/Uer/Dor 0:25,61
3. di Carli, Marco 85 SV Sigiltra Sögel 1920 0:25,62
4. Weiser, Julian 84 SGS Hamburg 0:25,99
5. Helbig, Toni 82 OSC Potsdam 0:26,36
6. Fahrland, Ernest 81 SwC Berlin 0:26,65
7. Winkler, Thomas 81 SSF Singen 1971 0:26,76
7. vom Scheidt, Markus 86 SG Bayer Wup/Uer/Dor 0:26,76

Wettkampf F 2: 50 m Freistil Frauen (Women's 50m freestyle)
1. Völker, Sandra 74 SC DHfK Leipzig 0:25,32
2. Brandt, Dorothea 84 SG Neukölln 0:25,40
3. Steffen, Britta 83 SG Neukölln 0:25,46
4. van Almsick, Franziska 78 SG Neukölln 0:25,60
5. Dallmann, Petra 78 SV Nikar Heidelberg 0:25,61
6. Meißner, Katrin 73 Wasserfreunde Spandau 04 0:25,62
7. Götz, Daniela 87 TSV Katzwang 05 0:25,67
8. Langmaack, Ann-Christin 83 SGS Hamburg 0:26,54
Abmeldung:
Freitag, Meike 79 SG Frankfurt

Wettkampf F 4: 400 m Lagen Frauen (Women's 400m IM)
1. Hetzer, Nicole 79 SV Wacker Burghausen 4:42,74
1:05,72; 2:16,72; 3:38,75; 4:42,74;
2. Rohmann, Teresa 87 SSG 81 Erlangen 4:44,96
1:06,84; 2:21,22; 3:41,89; 4:44,96;
3. Sommerfeld, Maibritt 80 SG Bayer Wup/Uer/Dor 4:51,73
1:07,03; 2:23,36; 3:46,34; 4:51,73;
4. Schiller, Katharina 84 SG Hildesheim 4:55,41
1:07,40; 2:25,65; 3:48,22; 4:55,41;
5. Lasch, Sandra 82 SC Chemnitz von 1892 4:55,80
1:05,71; 2:21,51; 3:47,02; 4:55,80;
6. Mahn, Antje 89 SC Empor Rostock 2000 4:57,19
1:04,87; 2:21,75; 3:50,00; 4:57,19;
7. Krüger, Elisabeth 88 SSG 81 Erlangen 4:57,64
1:06,68; 2:24,54; 3:50,95; 4:57,64;
8. Rolle, Carolin 84 SG Schwimmen Münster 4:59,02
1:06,79; 2:25,20; 3:53,35; 4:59,02;

Wettkampf F 5: 200 m Schmetterling Männer (Men's 200m butterfly)
1. Meeuw, Helge 84 SC Wiesbaden 1:56,99
0:55,92; 1:56,99;
2. Rupprath, Thomas 77 SG Bayer Wup/Uer/Dor 1:58,20
0:55,24; 1:58,20;
3. Kuntz, Benjamin 85 SV Nikar Heidelberg 2:00,47
0:57,75; 2:00,47;
4. Geisen, Stefan 83 SC Poseidon Koblenz 2:00,79
0:57,72; 2:00,79;
5. Frank, Lasse 82 SwC Berlin 2:00,97
0:58,19; 2:00,97;
6. Böhm, Kurt 80 SSG 81 Erlangen 2:01,25
0:58,78; 2:01,25;
7. Dietrich, Johannes 85 SwC Berlin 2:01,42
0:56,84; 2:01,42;
8. Halgasch, Sebastian 80 SC Riesa 2:01,43
0:57,48; 2:01,43;

Wettkampf F 6: 400 m Freistil Frauen (Women's 400m freestyle)
1. Stockbauer, Hannah 82 SSG 81 Erlangen 4:09,71
1:00,99; 2:04,27; 3:07,61; 4:09,71;
2. Götz, Janina-Kristin 81 SC DHfK Leipzig 4:12,55
1:01,52; 2:05,39; 3:09,06; 4:12,55;
3. Henke, Jana 73 OSC Potsdam 4:13,76
1:01,94; 2:06,46; 3:10,80; 4:13,76;
4. Ries, Alessa 81 TG Heddesheim 1891 4:16,51
1:01,68; 2:06,32; 3:12,07; 4:16,51;
5. Hantke, Stephanie 87 SV Halle 4:16,59
1:01,97; 2:06,88; 3:11,97; 4:16,59;
6. Backhaus, Stephanie 87 SG Neukölln 4:20,10
1:03,96; 2:10,46; 3:16,25; 4:20,10;
7. Kraus, Natascha 85 SG Gladbeck 4:20,13
1:02,56; 2:07,59; 3:13,81; 4:20,13;
8. Kamrau, Britta 79 PSV Rostock 4:21,67
1:03,16; 2:08,90; 3:15,53; 4:21,67;

Wettkampf F 7: 50 m Brust Männer (Men's 50m breaststroke)
1. Warnecke, Mark 70 SV Cannstatt 0:27,91
2. Kruppa, Jens 76 SC Riesa 0:28,48
3. Cool, Philipp 84 Aachener SV 0:28,52
4. Lorenz, Timo 82 SwC Berlin 0:28,57
5. Schneider, Reiner 82 VfL Sindelfingen 0:28,78
6. Kolonko, René 81 SC Riesa 0:28,83
7. Abele, Florian 85 SV Schwäbisch Gmünd 0:28,87
8. Neumann, Johannes 85 DJK Sportbund Regensburg 0:29,09

Wettkampf F 8: 100 m Rücken Frauen (Women's 100m backstroke)
1. Pietsch, Janine 82 SC Delphin Ingolstadt 1:01,38
2. Buschschulte, Antje 78 SC Magdeburg 1:01,43
3. Mensing, Jenny 86 SG Neukölln 1:02,19
4. Gähler, Franziska 88 SG Hildesheim 1:03,43
5. Gröppel, Franziska 88 SSV Leutzsch 1:04,10
6. Abiru, Yui 84 SC Chemnitz von 1892 1:04,75
7. Bösing, Britta 84 SV Nikar Heidelberg 1:04,80
8. Piehler, Raphaela 88 SC Delphin Ingolstadt 1:05,08

Wettkampf F 3: 1500 m Freistil Männer (Men's 1500m freestyle)
1. Hein, Christian 82 SV Würzburg 05 15:08,99
0:57,84; 1:58,18; 2:58,65; 3:59,47;
5:00,43; 6:01,23; 7:02,23; 8:03,48;
9:04,58;10:05,84;11:07,10;12:08,33;
13:09,38;14:10,17;15:08,99;
2. Lurz, Thomas 79 SV Würzburg 05 15:10,33
0:57,51; 1:57,57; 2:58,19; 3:59,08;
5:00,05; 6:01,01; 7:02,01; 8:03,08;
9:04,28;10:05,39;11:06,57;12:07,98;
13:09,40;14:10,68;15:10,33;
3. Wolfgarten, Jan 82 SG Frankfurt 15:22,11
0:58,44; 1:59,70; 3:01,10; 4:02,85;
5:04,57; 6:06,27; 7:07,87; 8:09,48;
9:10,81;10:12,41;11:14,02;12:16,01;
13:18,42;14:21,03;15:22,11;
4. Franz, Toni 83 SC DHfK Leipzig 15:28,33
0:57,00; 1:57,71; 2:59,08; 4:00,79;
5:02,82; 6:05,15; 7:07,64; 8:10,58;
9:13,45;10:16,76;11:20,08;12:23,10;
13:25,84;14:28,65;15:28,33;
5. Biedermann, Paul 86 SV Halle 15:32,84
0:58,44; 1:59,57; 3:01,03; 4:02,90;
5:04,84; 6:07,04; 7:09,11; 8:11,24;
9:13,75;10:16,74;11:19,89;12:24,08;
13:27,77;14:31,48;15:32,84;
6. Barsch, Sebastian 83 W98 Hannover 15:37,85
0:58,96; 2:00,76; 3:01,82; 4:04,17;
5:06,43; 6:09,24; 7:12,02; 8:15,00;
9:17,99;10:20,79;11:23,91;12:27,30;
13:31,14;14:35,08;15:37,85;
7. Reichert, Christian 85 SV Würzburg 05 15:47,90
0:58,93; 2:00,33; 3:02,45; 4:04,96;
5:07,95; 6:11,64; 7:15,23; 8:19,22;
9:23,11;10:27,12;11:31,15;12:35,66;
13:39,71;14:43,99;15:47,90;
8. Müller, Holger 85 SC Chemnitz von 1892 15:57,39
0:59,94; 2:02,45; 3:05,04; 4:08,50;
5:11,70; 6:15,27; 7:19,42; 8:23,80;
9:28,62;10:33,71;11:38,84;12:44,12;
13:49,51;14:54,71;15:57,39;

Wettkampf F 9: 4*100 m Freistil Männer (Men's 4x100m freestyle relay)
1. Mannschaft, 1. 0 SGS Hamburg 3:25,39
Carey, William 75 0:52,11;
Hell, Heiko 80 1:42,44;
Nitsche, Lutz 83 2:34,60;
Weiser, Julian 84 3:25,39;
2. Mannschaft, 1. 0 VfL Sindelfingen 3:25,49
Kutscher, Martin 84 0:51,90;
Schneider, Reiner 82 1:43,16;
Pfeil, Ruben 84 2:35,11;
Kutscher, Paul Alexander 79 3:25,49;
3. Mannschaft, 1. 0 SV Cannstatt 3:27,44
Gubajdullin, Ruslan 78 0:51,47;
Kühn, David 84 1:42,21;
Mates, Björn 85 2:35,17;
Danneschewski, Christopher 85 3:27,44;
4. Mannschaft, 1. 0 SG Dortmund 3:28,83
Könneker, Axel 84 0:50,98;
Fritz, Bastian 86 1:44,29;
Runde, Martin 82 2:38,00;
Könneker, Robert 86 3:28,83;
5. Mannschaft, 1. 0 Hofheimer SC 3:29,85
Maus, Alexander 83 0:53,25;
Krayer, Michael 82 1:45,27;
Hoven, André 81 2:38,04;
Zölls, Frederik 78 3:29,85;

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here