Fast Flying in Texas: Moravcova Swims World-Leading 57.95, Crocker Clocks a Swift 52.61

AUSTIN, TEXAS, July 20. SLOVAKIAN Olympian Martina Moravcova has won just about everything there is to win, including the European Championship 100 fly title two years ago in Helsinki.

She also holds the U.S. Open/NCAA record in the 200 yard free, carted home numerous national collegiate titles during her glory days in the mid-1990s at Southern Methodist University in Dallas, so what's she got to prove?

Apparently once was definitely not enough and at next week's Euros in Berlin, with world record-holder Inge de Bruijn out of the picture, Moravcova could have her best international competiton ever.

She's tuning up for that by swimming in this weekend's Speedo/Texas Senior Circuit Championships at the Texas Swimming Center, and this evening she went a world-leading and pr 57.95 to win the 100 fly, after a strong 25.39 50 free earlier.

Moravcova split 27.44 going out, coming home in 30.51. When she did her old pr (57.97) she was out in 27.17, so she was a bit more balanced tonight. Her fly time moves her into 15th on the all-time performances' list, fifth performer, No. 2 all-time in Europe.

Her 50 free of 25.39 is just off her pr 25.24. On Friday night she won the 200 free in a seaonal pr 1:59.69.

Think Germany's world record-holder, Franny Van Almsick, who went 1:57.7 at the German Trials in May, is starting to hear the sound of splashing and
kicking?

Some other good swims at the meet include a 52.61 100 fly by Texas' American record-holder, Ian Crocker; a 2:02.09/1:50.19 200 back-200 free double by 29-year-old ex-Longhorn Josh Davis, AR-holder in the 200 free; Alexandra Spann's 1:12+ 100 breast win; Tammie Stone's 25.28 50 free victory; and Tommy Hannan's 23.15 50 free.

Crocker's American Record is 52.25 from last summer's World Championshipss so 52.61 in-season is indeed fast. The world's No. 1 time this year belongs to Germany's Thomas Rupprath with his 51.89 from the German Trials, just .08 off Michael Klim's world-record from December of '99.

Southern California's Industry Hills club is attending the meet and IHAC's Hentzer sisters, Morgan and Whitney, proved rude visitors as they went one-two in the 400 free. Seventeen-year-old Morgan won (4:17.04) with Whitney close behind (4:17.12).

Industry's Kevin Clements, a former Auburn All-America, won the 400 IM (4:27.35) and Texas World Champion (200 breast) Brendan Hansen won the 100
in 1:02.33.

Hansen will be after Mike Barrowman's world and U.S. 200 breast record (2:10.16) at Lauderdale and Yokohama. He won both breast races at NCAAs for
the seconed-consecutive season this past March in Athens, setting an AR in the 200.

His time from Fukuoka (2:10.69) ranks him fifth on the all-time performances' list, fourth-best performer (three and three domestically).

– Bill Bell

2002 SPEEDO CHAMPIONSHIP SERIES
TEXAS SENIOR CIRCUIT LONG COURSE CHAMPIONSHIPS
TEXASX SWIMMING CENTER
UNIVERSITY OF TEXAS
AUSTIN, TX.,

DAY THREE: July 20, 2002

** Meet Record

WOMEN'S 50 M Freestyle
===============================================================================
26.39 OLYM
26.79 NATL
27.29 OPEN
28.79 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Stone, Tammie L 26 TXA-ST 25.88 25.28** OLYM
20
2 Moravcova, Martina 26 DM-NT 25.85 25.39 OLYM
17
3 Lanne, Colleen 26 TXA-ST 26.47 25.73 OLYM
16
4 Wanezek, Sarah K 19 TXA-ST 26.39 26.45 NATL
15
5 Blackman, Candace 16 DM-NT 26.69 26.58 NATL
14
6 Phenix, Erin A 21 TXA-ST 26.84 26.64 NATL
13
7 Jamison, Tanica Y 20 TXA-ST 26.80 26.73 NATL
12
8 Watchorn, Sara 20 Chat-UT 26.83 26.95 OPEN
11

WOMEN'S 400 M FREESTYLE
===============================================================================
4:19.37 OLYM
4:21.69 NATL
4:25.59 OPEN
4:42.19 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Hentzen, Morgan C 17 IHAC-CA 4:21.05 4:17.04 OLYM
20
30.66 32.38 32.64 32.48 32.50 32.65 32.58 31.15
2 Hentzen, Whitney G 15 IHAC-CA 4:22.78 4:17.12 OLYM
17
30.76 32.23 32.73 32.25 33.05 32.24 32.64 31.22
3 Imagane, Jane H 17 IHAC-CA 4:21.54 4:20.09 NATL
16
30.77 32.61 32.78 32.73 32.53 33.08 33.11 32.48
4 Blevins, Mandy S 15 Fast-NT 4:24.17 4:22.95 OPEN
15
29.81 32.75 33.11 33.64 33.71 33.88 34.22 31.83
5 Axtell, Andrea L 15 CCS-ST 4:25.30 4:23.02 OPEN
14
30.14 33.06 33.61 33.44 33.70 33.66 33.57 31.84
6 Hoffman, Liz A 19 CFSC-GU 4:27.03 4:25.48 OPEN
13
31.17 33.29 33.17 33.55 33.93 33.94 34.20 32.23
7 Smith, Tobie L 28 CCS-ST 4:24.45 4:26.83 QUAL
12
31.25 33.15 33.61 33.98 33.93 33.96 34.10 32.85
8 Caetano, Samantha 19 TERA-PC 4:26.38 4:27.86 QUAL
11
31.85 32.93 33.36 33.68 33.78 34.37 34.46 33.43

WOMEN'S 200 M BACKSTROKE
===============================================================================
2:17.99 OLYM
2:19.99 NATL
2:22.29 OPEN
2:33.59 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Oberstar, Lia G 25 UNAT-NT 2:20.45 2:17.14 OLYM
20
32.91 35.19 35.04 34.00
2 Gettel, Lauren M 18 COPS-NT 2:19.01 2:17.35 OLYM
17
31.78 34.03 35.01 36.53
3 Rogers, Lauren M 15 TERA-PC 2:19.46 2:18.23 NATL
16
32.38 34.81 35.75 35.29
4 Cartiaux, Celine UNAT-PC 2:21.78 2:19.46 NATL
15
33.60 35.65 35.61 34.60
5 McGregory, Hayley 16 CCS-ST 2:22.36 2:20.04 OPEN
14
32.42 35.79 36.06 35.77
6 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 2:20.23 2:20.95 OPEN
13
33.81 35.32 35.85 35.97
7 Axtell, Andrea L 15 CCS-ST 2:21.22 2:20.97 OPEN
12
33.90 35.79 35.76 35.52
8 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 2:21.57 2:21.90 OPEN
11
33.48 35.19 36.60 36.63

WOMEN'S 100 M BUTTERFLY
===============================================================================
1:02.39 OLYM
1:03.09 NATL
1:04.39 OPEN
1:08.99 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Moravcova, Martina 26 DM-NT 1:00.65 57.95 OLYM
20
27.44 30.51
2 Wanezek, Sarah K 19 TXA-ST 1:02.15 1:01.14 OLYM
17
28.30 32.84
3 Vollmer, Dana W 14 Fast-NT 1:02.39 1:01.69 OLYM
16
28.84 32.85
4 McLeod, Alison L 17 CCS-ST 1:02.26 1:01.89 OLYM
15
29.32 32.57
5 Jamison, Tanica Y 20 TXA-ST 1:03.95 1:02.48 NATL
14
29.59 32.89
6 Gathings, Margot M 18 BTAC-LA 1:04.43 1:03.97 OPEN
13
30.10 33.87
7 Rowe, Ali B 17 TERA-PC 1:04.28 1:04.91 QUAL
12
30.09 34.82
8 Imagane, Jane H 17 IHAC-CA 1:04.03 1:07.29 QUAL
11
30.64 36.65

WOMEN'S 400 M MEDLEY RELAY
===============================================================================
4:25.89 NATL
4:30.49 OPEN
Team Finals
Points
===============================================================================
1 Circle C Swiming-ST 'A' 4:16.21 NATL 40
1) McGregory, Hayley F 16 2) Spann, Alexi C 15
3) Axtell, Andrea L 15 4) Voyles, Lindsay A 16
30.85 32.73 34.23 37.89 28.65 32.52 28.72 30.62
2 Texas Aquatics-ST 'A' 4:17.79 NATL 34
1) Stone, Tammie L 26 2) Humphries, Kaela N 19
3) Yeo, Joscelin 23 4) Lanne, Colleen 26
31.47 33.22 35.10 41.64 28.50 32.56 26.17 29.13
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 4:21.57 NATL 32
1) Patterson, Courtney L 19 2) Pomeroy, Julia 22
3) Blackman, Candace C 16 4) Blackman, Jennifer N 16
32.43 34.65 33.60 39.03 30.12 34.57 27.31 29.86
4 Ft Worth Area Swim Team-NT 'A' 4:26.57 OPEN 30
1) Watson, Sarah E 15 2) Lowry, Katie L 16
3) Vollmer, Dana W 14 4) Blevins, Mandy S 15
32.12 34.40 36.50 40.75 29.17 35.79 26.66 31.18
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:26.77 OPEN 28
1) Wong, Melissa G 17 2) Boosalis, Maryann K 15
3) Hilyard, Anissa V 19 4) Hentzen, Morgan C 17
33.48 34.80 34.91 40.35 30.30 33.58 29.01 30.34
6 Terrapins Swim Team-PC 'A' 4:27.07 OPEN 26
1) Rogers, Lauren M 15 2) Degolia, Hailey M 15
3) Rowe, Ali B 17 4) Caetano, Samantha M 19
32.45 33.78 35.20 39.73 30.00 35.97 29.05 30.89
7 City OF Plano Swimmers-NT 'A' 4:27.48 OPEN 24
1) Gettel, Lauren M 18 2) Sacco, Brittany L 15
3) Lee, Elaine S 20 4) Kenney, Lindsay C 16
31.85 33.53 35.93 40.30 30.56 34.76 1:00.55
8 Novaquatics-CA 'A' 4:27.86 OPEN 22
1) Tajima, Mai 16 2) Cook, Jen L 17
3) Buck, Lindsey C 18 4) Henson, Ashlee D 17
33.00 35.43 34.51 40.55 29.61 34.49 28.82 31.45

MEN'S 50 M FREESTYLE
===============================================================================
23.39 OLYM
23.69 NATL
24.19 OPEN
25.49 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Hannan, Thomas G 22 CCS-ST 23.33 23.15 OLYM
20
2 Jones, Bryan D 23 CCS-ST 23.50 23.34 OLYM
17
3 Walker, Neil S 26 CCS-ST 23.65 23.36 OLYM
16
4 McAnally, Austin B 20 CCS-ST 23.61 23.63 NATL
15
5 Kemp, Chris B 21 CCS-ST 23.89 23.75 OPEN
14
6 Newton, Jono D 21 DM-NT 23.71 23.84 OPEN
13
7 Foley, Sean T 21 CCS-ST 23.91 23.87 OPEN
12
8 Bogart, Robert H 23 CCS-ST 23.86 23.93 OPEN
11

MEN'S 400 M FREESTYLE
===============================================================================
3:58.69 OLYM
4:02.19 NATL
4:05.89 OPEN
4:22.99 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Goldblatt, Scott D 23 Unattached-ST 4:01.10 3:56.59 OLYM
20
27.04 29.51 29.46 30.09 29.50 30.17 30.51 30.31
2 Kemp, Chris B 21 CCS-ST 4:02.04 3:57.60 OLYM
17
27.19 29.65 29.92 29.89 30.37 30.51 30.38 29.69
3 Preston, Adam S 17 CCS-ST 4:03.22 4:00.34 NATL
16
27.13 29.40 29.97 30.34 30.30 30.70 31.38 31.12
4 Clements, Kevin R 22 IHAC-CA 4:03.59 4:01.36 NATL
15
27.80 29.92 30.60 30.82 30.71 31.07 30.56 29.88
5 Jaynes, Myles L 19 BTAC-LA 4:03.49 4:04.10 OPEN
14
27.65 29.73 30.78 31.15 31.34 31.25 31.47 30.73
6 Rauch, Ricky A 20 CFSC-GU 4:06.08 4:06.47 QUAL
13
28.23 30.25 30.94 31.21 31.47 31.60 31.69 31.08
7 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 4:07.71 4:11.30 QUAL
12
28.34 30.97 32.00 31.80 32.01 32.54 32.25 31.39
8 Hemphill, Jonathan 21 DM-NT 4:08.42 4:11.37 QUAL
11
27.66 30.72 31.47 31.82 32.57 32.99 32.54 31.60

MEN'S 200 M BACKSTROKE
===============================================================================
2:04.19 OLYM
2:06.79 NATL
2:09.09 OPEN
2:20.89 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Davis, Josh C 29 CCS-ST 2:05.82 2:02.09 OLYM
20
29.09 30.91 31.05 31.04
2 O'Brien, Nate J 19 Unattached-ST 2:06.34 2:03.02 OLYM
17
29.53 31.16 31.51 30.82
3 Sacco, Tommy A 17 COPS-NT 2:08.42 2:07.01 OPEN
16
29.27 32.49 32.64 32.61
4 Chapman, Craig A 19 CFSC-GU 2:08.66 2:07.48 OPEN
15
30.08 31.71 32.92 32.77
5 Wegrezyn, Josh C 22 CCS-ST 2:08.69 2:07.63 OPEN
14
29.59 32.34 33.14 32.56
6 Habenicht, Sven 20 IAC-LA 2:07.76 2:08.35 OPEN
13
29.45 32.44 33.17 33.29
7 Westcott, Dan D 21 Woodlands-GU 2:07.45 2:09.70 QUAL
12
30.58 33.72 33.20 32.20
8 Jotautas, Mike J 22 BTAC-LA 2:09.13 2:12.11 QUAL
11
30.68 33.44 34.68 33.31

MEN'S 100 M BUTTERFLY
===============================================================================
55.37 OLYM
55.99 NATL
57.19 OPEN
1:00.29 QUAL
Name Age Team Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Crocker, Ian L 19 CCS-ST 53.75 52.61 OLYM
20
24.89 27.72
2 Hannan, Thomas G 22 CCS-ST 54.39 53.78 OLYM
17
25.30 28.48
3 Jones, Bryan D 23 CCS-ST 54.25 54.27 OLYM
16
25.74 28.53
4 DiToro, Daniel F 19 CCS-ST 54.71 54.73 OLYM
15
25.50 29.23
5 Kendrick, Rainer E 19 CCS-ST 55.90 55.45 NATL
14
25.93 29.52
6 Dusing, Nate J 23 CCS-ST 56.08 55.64 NATL
13
25.79 29.85
7 Montague, Joe R 23 CFSC-GU 56.04 55.89 NATL
12
26.53 29.36
8 Westcott, Dan D 21 Woodlands-GU 56.20 56.05 OPEN
11
26.45 29.60

MEN'S 400 M MEDLEY RELAY
===============================================================================
3:55.69 NATL
4:01.19 OPEN
Team Finals
Points
===============================================================================
1 Circle C Swiming-ST 'A' 3:49.00 NATL 40
1) Sarosdy, Will R 17 2) Hansen, Brendan J 20
3) Kendrick, Rainer E 19 4) Bogart, Robert H 23
28.07 32.09 28.96 32.79 25.74 29.28 24.57 27.50
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:51.65 NATL 34
1) Andersen, Jakob A 25 2) Kittrell, Josh N 21
3) Fassino, Bart R 21 4) Newton, Jono D 21
27.61 29.53 30.64 35.37 25.87 30.37 24.67 27.59
3 Cy-Fair Swim Club-GU 'A' 3:54.83 NATL 32
1) Chapman, Craig A 19 2) Montague, Joe R 23
3) Livingston, Andrew J 23 4) Rauch, Ricky A 20
28.76 30.17 31.22 35.88 25.80 29.58 25.58 27.84
4 City of Richardson-NT 'A' 3:55.50 NATL 30
1) Ewert, Aaron C 21 2) Norman, Greg E 20
3) Laitala, David T 22 4) Cameron, Brooks A 15
29.16 30.54 29.95 35.03 26.51 31.12 25.25 27.94
5 Aggie Swim Club-GU 'A' 3:55.86 OPEN 28
1) Blanchard, Dan C 19 2) Widener, Zach L 21
3) Clark, Henry L 36 4) Nelan, Chris D 21
29.06 30.80 30.64 35.85 26.61 30.69 24.48 27.73
6 Terrapins Swim Team-PC 'A' 3:57.23 OPEN 26
1) Scott, Josh W 19 2) Mahoney, Sean R 13
3) Worthy, Steve P 21 4) Dwelley, John A 16
29.70 30.75 31.98 35.09 26.59 29.47 25.60 28.05
7 City OF Plano Swimmers-NT 'A' 3:58.75 OPEN 24
1) Godsey, Jonathan D 18 2) Barnes, Ivan C 16
3) Wuensch, Aaron D 18 4) Sacco, Tommy A 17
29.57 32.19 30.58 35.62 26.60 30.97 25.23 27.99
8 Novaquatics-CA 'A' 4:01.56 22
1) Erwin, TK K 18 2) Puksta, Nate J 17
3) Gladys, Brandon N 17 4) Formby, Doug N 17
28.68 30.80 31.40 36.72 26.17 32.20 26.14 29.45

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here