Elka Graham Swims Swift 200 Free at New SouthWales Champs

By Stephen J. Thomas

SYDNEY, Jan. 21. AUSSIE Olympian Elka Graham clocked a fast 1:59.23 in the final of the 200 free at the New South Wales Open Championships at the Sydney International Aquatic Center tonight.

Graham, 21, recently moved from her long-time coach, Narelle Simpson, to Australian head men's coach, Brian Sutton, and she has been showing some excellent form these past two months.

Graham took the World Cup treble in Melbourne last December winning the 100-200-400 free. Her 200 (1:55.12) and 400 (4:01.17) were particularly fast, with both just over one second outside the world marks by Lindsay Benko (1:54.04 for the 200) and Claudia Poll (4:00.03 for the 400).

Graham's time last night would have placed her eighth in the world long course rankings last year.

NEW SOUTH WALES & OPEN CHAMPS
Sydney, NSW, Australia

January 20, 2003

50m pool

Event 60 Women Open 100 LC Meter Butterfly OPEN
===============================================================================
NSW: @ 58.05 13/05/00 PETRIA THOMAS, BALLINA INDOOR
NSW A/COMERS: $ 56.61 17/09/00 INGE DE BRUIJN NETHERLANDS
TITLEHOLDER: & 1:11.18 18/01/02 SIOBHAN PATON, TELOPEA-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Button, Jennifer (V) 25 CANADA 1:00.50&
28.61 1:00.50
2 Coffee, Rachel (V) 19 CAREY AQUA. V 1:00.61&
28.57 1:00.61
3 Webb, Jordana (V) 19 CAREY AQUA. V 1:01.33&
28.29 1:01.33
4 Watanabe, Kozue (V) 16 JAPAN 1:02.18&
29.14 1:02.18
5 Okumura, Ayaka (V) 14 JAPAN 1:02.99&
29.25 1:02.99
6 Vance, Steph 17 SLC AQUADOT 1:03.11&
29.08 1:03.11
7 Brown, Alice 15 HUNTER 1:03.98&
30.01 1:03.98
8 Miatke, Danni (V) 15 CAREY AQUA. V 1:04.08&
29.93 1:04.08
9 Kawata, Miori (V) 14 JAPAN 1:04.27&
29.76 1:04.27
10 Hunter, Nicole (V) 18 TATTERSALLS AQUA 1:04.43&
30.14 1:04.43

Event 61 Men Open 100 LC Meter Breaststroke OPEN
===============================================================================
NSW: @ 1:01.59 19/03/02 JIM PIPER, CAMPBELLTOWN
NSW A/COMERS: $ 1:00.46 17/09/00 DOMENICO FIORAVANTI ITALY
TITLEHOLDER: & 1:17.32 15/01/02 DANIEL BELL, GEELONG, VIC-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Tuckerman, Ben (V) 22 CAREY AQUA. V 1:04.30&
30.27 1:04.30
2 Trickett, Luke (Nswis) 20 WILLOUGHBY 1:05.16&
30.96 1:05.16
3 Daly, Kieran (V) 21 NORTH SHORE (NZ) 1:05.17&
30.61 1:05.17
4 Rogers, Phil (Nswis) 31 SYDNEY UNI 1:05.33&
30.79 1:05.33
5 Pendergast, Sam (V) 18 WARRNAMBOOL (VIC 1:05.50&
30.47 1:05.50
6 Cowley, Simon 22 SLC AQUADOT 1:05.62&
30.48 1:05.62
7 Crook, Nathan (V) 23 CAREY AQUA. V 1:05.75&
29.99 1:05.75
8 Snyders, Glenn (V) 15 NORTH SHORE (NZ) 1:06.19&
31.43 1:06.19
9 Bugledich, Adam 23 WARRINGAH AQUA. 1:07.07&
31.40 1:07.07
10 Stacey, James 14 BARKER AQUATICS 1:08.92&
31.76 1:08.92

Event 62 Women 19 & Over 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
NSW: @ 1:58.54 1/07/01 ELKA GRAHAM, MANLY
NSW A/COMERS: $ 1:57.47 STANDARD
TITLEHOLDER: & 2:00.19 14/01/02 ELKA (NSWIS) GRAHAM, MANLY-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Graham, Elka (Nswis) 21 SYDNEY UNI 2:04.09 1:59.23&
28.40 58.69 1:29.14 1:59.23
2 Reese, Shayne (V) 20 CAREY AQUA. V 2:04.16 2:01.01
28.50 59.10 1:29.79 2:01.01
3 Thomson, Kirsten (Nswis) 19 SYDNEY UNI 2:03.93 2:01.09
28.83 59.59 1:30.76 2:01.09
4 Button, Jennifer (V) 25 CANADA 2:05.80 2:03.98
29.12 59.94 1:31.52 2:03.98
5 Crawford, Heidi (Ais) 20 HUNTER 2:04.45 2:04.72
29.72 1:01.37 1:33.35 2:04.72
6 Munz, Lori (nswis) 23 SYDNEY UNI 2:07.91 2:06.48
29.49 1:01.37 1:34.08 2:06.48
7 Van Lint, Jacinta 23 SYDNEY UNI 2:08.17 2:06.78
29.55 1:01.57 1:34.30 2:06.78
8 Coleman, Sophie 19 CRAN 2:13.73 2:10.90
30.18 1:03.43 1:37.05 2:10.90
9 Thomas, Bernie 19 SLC AQUADOT 2:11.90 2:15.53
30.52 1:04.49 1:40.37 2:15.53

Event 68 Men 19 & Over 200 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
NSW: @ 1:56.17 STANDARD
NSW A/COMERS: $ 1:55.35 STANDARD
TITLEHOLDER: & 1:59.99 14/01/02 JUSTIN (AIS) NORRIS, HUNTER-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Hall, Matthew (Ais) 20 CAMPBELLTOWN 2:06.24 2:03.38
27.54 58.70 1:30.36 2:03.38
2 Higgins, Michael (Nswis) 22 CARLILE 2:06.42 2:04.11
28.15 59.52 1:31.50 2:04.11
3 Coombes, Alexander 19 KNOX PYMBLE 2:08.90 2:05.54
27.67 59.37 1:31.88 2:05.54
4 Dodd, Tim (Nswis) 19 PITTWATER 2:10.76 2:06.41
28.26 1:00.79 1:33.59 2:06.41
5 Jeffers, Matt (V) 21 CAREY AQUA. V 2:09.65 2:09.97
28.23 1:00.44 1:34.14 2:09.97
6 Sixsmith, Joshua 19 BURLEY GRIFFIN 2:17.39 2:15.41
29.50 1:03.65 1:39.09 2:15.41

Event 74 Women 19 & Over 200 LC Meter IM AGE
===============================================================================
NSW: @ 2:14.51 STANDARD
NSW A/COMERS: $ 2:12.57 STANDARD
TITLEHOLDER: & 2:19.50 14/01/02 LORI (AIS) MUNZ, CAREY AQUA. VIC-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Reese, Shayne (V) 20 CAREY AQUA. V 2:25.04 2:20.07
30.11 1:07.88 1:48.40 2:20.07
2 Rodier, Yvette (Nswis) 21 NU SWIM 2:22.38 2:20.54
30.65 1:05.88 1:47.69 2:20.54
3 Conwell, Bianca 21 MINGARA 2:25.07 2:23.80
30.57 1:08.16 1:48.92 2:23.80
4 Nilan, Katie 21 SYDNEY UNI 2:30.67 2:27.70
31.91 1:09.15 1:53.42 2:27.70
5 Doyle, Peta 19 WARRINGAH AQUA. 2:29.84 2:29.79
31.38 1:11.33 1:55.96 2:29.79
6 Ray, Anneke 22 WESTS ILLAWARRA 2:32.79 2:30.28
33.50 1:10.23 1:56.11 2:30.28
7 Haines, Kadie 19 EMERTON 2:33.04 2:30.34
32.44 1:09.91 1:56.57 2:30.34
8 Wagner, Jodie 20 SYDNEY UNI 2:41.03 2:38.96
33.51 1:14.07 2:01.90 2:38.96

Event 84 Women Open 1500 LC Meter Freestyle OPEN
===============================================================================
NSW: @ 16:10.11 28/02/87 JANELLE ELFORD, CARSS PARK
NSW A/COMERS: $ 16:11.16 19/12/80 MICHELLE FORD, CARSS PARK
TITLEHOLDER: & 17:04.35 15/01/02 BELINDA WILSON, TOONGABBIE-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kida, Yumi (V) 17 JAPAN 16:46.03&
30.73 1:03.66 1:36.60 2:09.99 2:43.10 3:16.52 3:49.88 4:23.42
4:56.87 5:30.55 6:04.32 6:38.18 7:12.02 7:45.99 8:19.74 8:53.42
9:27.42 10:01.37 10:35.29 11:08.91 11:42.58 12:16.18 12:49.93 13:23.76
13:57.47 14:31.37 15:05.43 15:39.32 16:12.99 16:46.03
2 Iwai, Kanae (V) 17 JAPAN 16:51.57&
31.25 1:04.64 1:37.87 2:11.42 2:44.62 3:18.00 3:50.89 4:24.18
4:57.36 5:30.78 6:03.78 6:37.44 7:10.82 7:44.64 8:18.03 8:51.93
9:25.93 10:00.36 10:34.56 11:09.43 11:43.78 12:18.47 12:53.34 13:27.87
14:02.63 14:37.70 15:11.82 15:46.50 16:20.18 16:51.57
3 Paton, Sarah (Ais) 16 TELOPEA 16:57.44&
31.96 1:06.23 1:40.50 2:15.23 2:49.52 3:24.22 3:58.24 4:32.83
5:06.85 5:41.20 6:15.14 6:49.29 7:23.26 7:57.56 8:31.46 9:05.74
9:39.40 10:13.49 10:47.28 11:21.21 11:54.68 12:28.60 13:02.07 13:36.02
14:09.59 14:43.44 15:17.45 15:51.41 16:25.11 16:57.44
4 Wilson, Belinda (Nswis) 18 TOONGABBIE 16:58.27&
31.50 1:05.06 1:38.98 2:12.98 2:46.88 3:21.02 3:55.11 4:29.32
5:03.75 5:38.09 6:12.39 6:46.85 7:21.84 7:56.95 8:30.99 9:04.78
9:38.58 10:12.30 10:46.07 11:19.83 11:53.60 12:27.46 13:01.38 13:35.36
14:09.36 14:43.88 15:18.18 15:52.17 16:26.11 16:58.27
5 Weller, Gabrielle 15 TOONGABBIE 17:02.29&
31.52 1:05.68 1:40.03 2:14.69 2:49.22 3:23.30 3:57.67 4:31.54
5:05.78 5:39.54 6:13.70 6:47.71 7:22.11 7:56.10 8:30.52 9:04.50
9:38.89 10:12.76 10:47.18 11:21.15 11:55.66 12:29.88 13:04.32 13:38.50
14:12.87 14:46.96 15:21.53 15:55.60 16:29.78 17:02.29
6 Yoshimura, Shiho (V) 15 JAPAN 17:11.19
31.26 1:04.08 1:37.52 2:10.79 2:44.29 3:17.80 3:51.80 4:25.68
5:00.02 5:34.17 6:08.72 6:43.12 7:17.74 7:52.36 8:26.97 9:01.75
9:36.43 10:11.24 10:46.04 11:21.15 11:56.57 12:31.58 13:07.10 13:42.15
14:17.48 14:52.41 15:27.32 16:02.41 16:36.95 17:11.19
7 Abbott, Chloe 15 TOONGABBIE 17:14.20
32.15 1:06.86 1:41.26 2:16.03 2:50.49 3:25.34 3:59.09 4:33.09
5:06.89 5:41.30 6:14.91 6:49.19 7:23.41 7:57.71 8:32.18 9:06.94
9:41.57 10:16.55 10:51.20 11:26.18 12:00.78 12:35.77 13:10.38 13:45.34
14:20.07 14:55.03 15:29.94 16:05.25 16:39.99 17:14.20
8 Ramsland, Lisa 16 TOONGABBIE 17:29.20
32.25 1:06.73 1:41.47 2:16.36 2:51.24 3:26.06 4:00.96 4:35.88
5:11.06 5:45.96 6:20.89 6:55.82 7:30.97 8:05.88 8:41.07 9:15.95
9:51.41 10:26.29 11:01.53 11:36.80 12:12.12 12:47.29 13:22.87 13:58.09
14:33.69 15:08.90 15:44.56 16:19.78 16:55.32 17:29.20
9 Kallu, Sarah 16 SMITHFIELD 17:29.23
31.00 1:05.08 1:39.28 2:13.85 2:48.26 3:23.02 3:57.66 4:32.88
5:07.63 5:42.66 6:17.52 6:52.60 7:27.67 8:03.12 8:38.40 9:13.77
9:49.07 10:24.86 10:59.73 11:35.22 12:10.30 12:45.97 13:21.39 13:56.86
14:32.27 15:07.90 15:43.27 16:18.93 16:54.50 17:29.23
10 Sivyer, Nadine 14 UNITED 17:35.45
32.66 1:07.34 1:42.63 2:17.74 2:53.11 3:27.98 4:03.32 4:38.01
5:13.33 5:48.08 6:22.99 6:57.95 7:33.00 8:08.27 8:43.56 9:18.77
9:54.24 10:29.62 11:05.29 11:40.62 12:16.15 12:51.55 13:27.21 14:02.71
14:38.72 15:14.49 15:50.19 16:25.86 17:01.03 17:35.45

Event 85 Women Open 100 LC Meter Backstroke OPEN
===============================================================================
NSW: @ 1:01.49 26/08/02 DYANA CALUB, KINGSCLIFF
NSW A/COMERS: $ 1:00.21 18/09/00 DIANA MOCANU, ROMAINA
TITLEHOLDER: & 1:03.58 14/01/02 CLEMENTINE (AIS) STONEY, ALBURY-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Tanaka, Hiro (V) 14 JAPAN 1:03.96
31.52 1:03.96
2 Pilgrim, Yvette 17 FORRESTERS BEACH 1:04.04
31.77 1:04.04
3 Coster, Elizabeth (V) 20 NORTH SHORE (NZ) 1:04.64
31.42 1:04.64
4 Ingram, Melissa (V) 17 NORTH SHORE (NZ) 1:04.99
32.02 1:04.99
5 Nakamura, Motomi (V) 14 JAPAN 1:05.38
32.09 1:05.38
6 Leane, Karina (V) 17 UNLEY (SA) 1:05.40
32.08 1:05.40
7 White, Amanda 18 K . P . D 1:05.66
32.08 1:05.66
8 Paton, Sarah (Ais) 16 TELOPEA 1:06.21
32.69 1:06.21
9 Inoue, Megumi (V) 16 JAPAN 1:06.82
32.04 1:06.82
10 Hopcroft, Danielle 17 WARRINGAH AQUA. 1:08.00
32.90 1:08.00

Event 86 Men Open 200 LC Meter Freestyle OPEN
===============================================================================
NSW: @ 1:44.06 25/07/01 IAN THORPE, SLC AQUADOT
NSW A/COMERS: $ 1:45.35 17/09/00 P. VAN DEN HOOGENBAND, NETHERLANDS
TITLEHOLDER: & 1:50.20 14/01/02 IAN (NSWIS) THORPE, SLC AQUADOT-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Say, Rick (V) 23 CANADA 1:50.94
26.46 54.79 1:22.94 1:50.94
2 Stevens, Craig (Ais) 22 SLC AQUADOT 1:51.09
26.85 54.65 1:23.18 1:51.09
3 Murphy, Patrick (V) 18 MLC AQUATIC 1:52.89
26.52 55.30 1:24.35 1:52.89
4 Gibson, Cameron (V) 20 NORTH SHORE (NZ) 1:52.96
26.78 55.38 1:24.00 1:52.96
5 Denner, Benjamin (Nswis) 21 WESTS ILLAWARRA 1:53.51
26.80 55.10 1:23.82 1:53.51
6 Williams, Nic (Ais) 20 TELOPEA 1:54.02
27.20 56.26 1:25.56 1:54.02
7 Payne, Misha 21 AUBURN 1:54.46
26.77 55.60 1:25.20 1:54.46
8 Miyajima, Takehiro (V) 16 JAPAN 1:55.77
27.82 57.37 1:26.82 1:55.77
9 McDonald, Cameron 18 CHARLESTOWN 1:56.60
27.10 56.09 1:26.16 1:56.60

Event 89 Men Open 100 LC Meter Backstroke OPEN
===============================================================================
NSW: @ 54.82 15/05/00 JOSHUA WATSON, KINGSCLIFF
NSW A/COMERS: $ 53.60 24/08/99 LENNY KRAYZELBURG, USA
TITLEHOLDER: & 56.78 14/01/02 JOSH (NSWIS) WATSON, KINGSCLIFF-
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Watson, Josh (Nswis) 25 KINGSCLIFF 56.07&
27.32 56.07
2 Burns, Andrew (Nswis) 20 TOONGABBIE 57.15
27.71 57.15
3 Janes, Riley (V) 22 CANADA 57.30
27.56 57.30
4 Koga, Junya (V) 15 JAPAN 57.98
28.58 57.98
5 Uchida, Shouhei (V) 15 JAPAN 58.04
28.34 58.04
6 Piper, Glenn 15 TOONGABBIE 58.06
28.20 58.06
7 Pettifer, Mark (V) 19 CAREY AQUA. V 59.14
28.69 59.14
8 Matsui, Kosaku (V) 15 JAPAN 59.71
29.03 59.71
9 Hayes, Angus (V) 17 FIRBANK, VIC 59.81
29.23 59.81
10 Lauterstein, Andrew (V) 15 SOUTHERN BAY (VI 1:00.13
28.93 1:00.13

Event 90 Women Open 100 LC Meter Breaststroke OPEN
===============================================================================
NSW: @ 1:10.45 25/05/96 BROOKE HANSON, WARRINGAH AQ
NSW A/COMERS: $ 1:06.52 23/08/99 PENNY HEYNS, REP STH AFRIC
TITLEHOLDER: & 1:13.50 15/01/02 JESSICA (NSWIS) ABBOTT, HURSTVILLE AQUA.
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nakamura, Sayaka (V) 15 JAPAN 1:11.00&
34.33 1:11.00
2 Tamura, Nanaka (V) 14 JAPAN 1:11.54&
34.15 1:11.54
3 Kasoulis, Sarah (V) 18 CAREY AQUA. V 1:11.87&
33.91 1:11.87
4 Lee, Amanda 16 ENGADINE 1:12.20&
34.33 1:12.20
5 Taneda, Megumi (V) 16 JAPAN 1:12.49&
34.92 1:12.49
6 Conwell, Bianca 21 MINGARA 1:12.51&
34.45 1:12.51
7 Connelly, Sunshine 17 WEST WALLSEND 1:12.72&
33.65 1:12.72
8 Martin, Brooke 17 FORRESTERS BEACH 1:12.83&
34.28 1:12.83
9 Rychvalsky, Rebekah (Nsw 20 CAMPBELLTOWN 1:14.06
34.73 1:14.06
10 Brown, Prudence 18 TOONGABBIE 1:15.16
35.41 1:15.16

Event 93 Men 19 & Over 100 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
NSW: @ 48.73 2/08/02 IAN THORPE, SLC AQUADOT
NSW A/COMERS: $ 47.84 STANDARD
TITLEHOLDER: & 50.66 15/01/02 TODD PEARSON, CARINE, WA-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gibson, Cameron (V) 20 NORTH SHORE (NZ) 52.38 51.39
24.96 51.39
2 Denner, Benjamin (Nswis) 21 WESTS ILLAWARRA 52.25 51.85
25.47 51.85
3 Watson, Josh (Nswis) 25 KINGSCLIFF 52.16 52.06
25.17 52.06
4 Say, Rick (V) 23 CANADA 52.02 52.07
25.42 52.07
5 Williams, Nic (Ais) 20 TELOPEA 53.04 52.13
25.62 52.13
6 Payne, Misha 21 AUBURN 52.54 52.64
25.82 52.64
7 Dodd, Tim (Nswis) 19 PITTWATER 53.99 52.80
25.69 52.80
8 Coombes, Alexander 19 KNOX PYMBLE 54.30 53.02
25.64 53.02
9 Rickard, Nathan (Nswis) 23 SYDNEY UNI 54.64 53.24
24.89 53.24
10 Davis, Matthew 19 WESTS ILLAWARRA 54.68 54.85
26.56 54.85
Event 99 Women 19 & Over 200 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
NSW: @ 2:06.73 23/07/01 PETRIA THOMAS, GINNINDERRA
NSW A/COMERS: $ 2:05.81 STANDARD
TITLEHOLDER: & 2:17.44 15/01/02 YVETTE RODIER, HUNTER-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Coffee, Rachel (V) 19 CAREY AQUA. V 2:15.45 2:13.10&
29.66 1:02.88 1:37.40 2:13.10
2 Button, Jennifer (V) 25 CANADA 2:14.21 2:14.37&
30.17 1:03.93 1:38.58 2:14.37
3 Crawford, Heidi (Ais) 20 HUNTER 2:18.04 2:17.60
31.36 1:06.33 1:41.87 2:17.60
4 Rodier, Yvette (Nswis) 21 NU SWIM 2:23.72 2:20.16
31.61 1:07.04 1:43.92 2:20.16
5 Coleman, Sophie 19 CRAN 2:26.88 2:22.45
31.53 1:07.68 1:44.34 2:22.45
6 Doyle, Peta 19 WARRINGAH AQUA. 2:28.96 2:24.95
32.03 1:08.90 1:46.55 2:24.95

Event 105 Men 19 & Over 200 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
NSW: @ 2:10.88 23/03/02 JIM PIPER, CAMPBELLTOWN
NSW A/COMERS: $ 2:10.87 STANDARD
TITLEHOLDER: & 2:18.44 15/01/02 LUKE TRICKETT, WILLOUGHBY-
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Trickett, Luke (Nswis) 20 WILLOUGHBY 2:24.27 2:17.74&
32.10 1:07.88 1:42.66 2:17.74
2 Riley, Mark (Ais) (V) 20 COMMERCIAL, QLD 2:21.54 2:19.24
31.11 1:06.19 1:42.29 2:19.24
3 Tuckerman, Ben (V) 22 CAREY AQUA. V 2:23.20 2:19.25
31.35 1:06.44 1:42.62 2:19.25
4 Cowley, Simon 22 SLC AQUADOT 2:30.57 2:24.10
31.22 1:06.88 1:44.08 2:24.10
5 Montgomerie, Peter 20 CAMPBELLTOWN 2:34.68 2:34.96
34.89 1:14.35 1:54.65 2:34.96
— Daly, Kieran (V) 21 NORTH SHORE (NZ) 2:27.24 X2:23.75
32.67 1:08.80 1:45.86 2:23.75
— Rickard, Brenton (V) 19 BROTHERS (QLD) 2:28.50 X2:26.27
30.23 1:04.47 1:45.32 2:26.27
MINGARA 2:53.05
40.26 1:25.59 2:10.59 2:53.05
27 David, Benedict 14 HUNTERS HILL 2:53.92
37.93 1:20.98 2:06.96 2:53.92
28 Lawrence, Stephen 14 LORETO NORM 2:54.22
38.05 1:22.67 2:08.71 2:54.22
29 Stephens, Daniel 14 WENDEN 2:55.43
38.78 1:23.30 2:09.56 2:55.43
30 Wivell, James 14 NOVOCASTRIAN 2:55.83
37.92 1:22.23 2:08.65 2:55.83
31 Weaver, Robert 14 PARKES 2:56.16
39.18 1:24.61 2:11.73 2:56.16
32 Twining, James 14 BERESFIELD 2:57.81
40.90 1:26.19 2:13.95 2:57.81
33 Jenkin, Todd 14 MERRYLANDS 3:02.92
38.69 1:24.98 2:14.51 3:02.92

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week