Eastern Illinois Sweeps Panther Invite

CHARLESTON, Ill., November 6. EASTERN Illinois men's swimming won the Panther Invitational held Friday and Saturday, Oct. 31-Nov. 1, at Lantz Natatorium with a combined total of 649 team points, thanks to six individual winners and five relay victories.

Rich Wahlgren and Bill Senese, who each won two individual events and were part of four relay winners, led the Panthers. Tom Watson also won an individual event and was part of two relay winners.

Wahlgren won the 200-yard free (1:46.97) for the fourth straight meet and the 100-yard free (48.53) for the second time this season.

Senese captured the 50-yard free (21.67) for the fourth straight meet and the 200-yard back (1:59.52) for the first time this season. Each was a member of the 200-yard (with Eric Peterson and Paul Anderson), 400-yard (with Watson and Anderson) and 800-yard (with Watson and Frank Muchna) free relay teams and the 400-yard medley relay (with Paul Luttinen and Peterson).

Wahlgren and Senese lead the Panthers with seven individual victories this season. Watson meanwhile also won the 500-yard free (4:48.27) for the fourth straight meet and tallied his sixth individual victory. Luttinen claimed his first individual victory in the 100-yard fly.

The other Eastern winner was the 200-yard medley relay team of Joe Rhodes, Tyson Beaman, Luttinen and Peterson, who claimed their first victory in the event after finishing second twice this season.

Second place finishers included Watson in the 200-yard and 1650-yard free, Wahlgren in the 50-yard free, Senese in the 100-yard back, and the 200-yard free relay team of Matt Holben, Beaman, Rhodes and Watson.
Eastern's team score of 649 was more than 200 points better than second-place Valparaiso (411). IUPUI (341) barely defeated Butler (337) followed by Millikin (234) and Lincoln College (173).

Jordan Sherbrooke won the 500-yard free (5:17.03) and was also part of two winning relay teams. Sherbrooke's victory in the 500-yard free was her team-high eighth individual victory of the season and the third meet in a row in which she has won the event. Sherbrooke also teamed with Jenny Curry, Megan Frawley and Allison Putt to win the 200-yard free relay (1:42.31) and with Brittany Wininger, Curry and Frawley to win the 800-yard free relay (8:15.75).

Claire Garvey won her second individual event of the year in the 200-yard individual medley (2:16.11). Garvey had previously won the 200-yard IM at Xavier last month. Second place finishers included Sherbrooke in the 200-yard free and 200-yard breaststroke, the 800-yard free relay team of Kristen McCoy, Taren O'Toole, Garvey and Putt and the 400-yard free relay team of Sherbrooke, Curry, Frawley and McCoy.

With the victory Eastern won its first meet of the season and did so by outscoring second place IUPUI (478) by more than 200 points. Valparaiso(475.5) finished on the heels of IUPUI in third place followed by Butler(336), Millikin (121) and Lincoln College(81).

For IUPUI, Sophomore Kristen Krey (Decatur, Ind./Bellmont/University College) had an excellent meet for the Jaguars. She started off the meet by swimming a Mid-Con season-best 24.62 on the leadoff leg of the 200 free relay. She followed that up by winning the 50 free in 24.89. She also had a pair of second-place finishes in the 100 backstroke (1:03.47) and 200 backstroke (2:16.54) events. She also swam a leg on the winning 400 freestyle relay team that clocked the third-quickest time (3:44.72) in the event in school history. She was joined on the winning team by fellow sophomores Lindsay Corn (Indianapolis, Ind./Roncalli/School of Technology) and Brandi Kropf (Middlebury, Ind./Northridge/School of Education) and freshman Amy Rowe (Indianapolis, Ind./Franklin Central/School of Liberal Arts).

Corn and Kropf also were individual winners. Corn's time of 54.32 in the 100 freestyle was the seventh-fastest time in school history in the event. Kropf edged Krey in the 200 back with a team season-best clocking of 2:16.20.

IUPUI swimmers also set five other team season-best times. Sophomore Kelly Miller (Aurora, Ohio/Twinsburg/University College) and freshman Jen Montgomery (Cedar Lake, Ind./Hanover Central/Kelley School of Business) each picked up a pair and sophomore Lindsay Anderson (Indianapolis, Ind./Southport/School of Science) one. In Miller's specialty, the butterfly, she finished second in the 100 yd. race in 1:01.08 and third in the 200 yd. race in 2:17.49. Her 200 time was the tenth-best ever at IUPUI. Montgomery continued to show her versatility early in her career as she set season-best marks of 5:31.30 in the 500 free and 4:51.67 in her second place finish in the 400 IM. Anderson splashed to a team-best 19:37.88 in the 1650 free.

Eastern Illinois Invitational
Results

Women's Team Scores:
Eastern Illinois – 688.5
IUPUI – 478
Valparaiso – 475.5
Butler – 336
Millikin – 121
Lincoln – 81

Men's Team Scores:
Eastern Illinois – 649
Valparaiso – 411
IUPUI – 341
Butler – 337
Millikin – 234
Lincoln – 173

Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 1:44.86
1) Krey, Kristen 2) Heyde, Lauren
3) Noth, Pam 4) Rowe, Amy
6 IUPUI 'B' 1:47.78
1) Corn, Lindsay 2) Anderson, Lindsay
3) Lund, Christina 4) Huntsman, Lindsey

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 1:32.68
1) Ellsworth, Brett 2) Trame, Rob
3) Vittorio, Damien 4) Grimm, Chas
8 IUPUI 'B' 1:33.81
1) Hutchison, Chris 2) Wheeler, Brian
3) Ray, Preston 4) Morgan, Matt

Event 3 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
5 Montgomery, Jen 5:31.30
9 Heyde, Lauren 5:37.11
11 Carlini, Jamie 5:38.41
12 Anderson, Lauren 5:40.14
19 Carr, Brooke 5:53.10
22 Wade, Holly 5:59.49
26 Hummell, Marci 6:04.44
27 Lund, Christina 6:07.30

Event 4 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
8 Ray, Preston 5:05.86
13 Vittorio, Damien 5:09.97
15 Morgan, Matt 5:12.70

Event 5 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
9 Schlottman, Jessica 2:23.54
11 Jochum, Ashley 2:26.63
12 Helphinstine, Clare 2:27.29

Event 6 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
6 Trame, Rob 2:06.29
7 Grimm, Chas 2:06.69
10 Hutchison, Chris 2:07.81
16 Balko, Tim 2:14.13

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Krey, Kristen 24.89
2 Lindsay Corn 25.08
6 Miller, Kelly 25.93
10 Rowe, Amy 26.49
15 Huntsman, Lindsey 26.94
21 Noth, Pam 28.03

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Anderson, Grant 22.41
5 Ellsworth, Brett 22.54

Event 9 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 IUPUI 'A' 4:11.49
1) Krey, Kristen 2) Helphinstine, Clare
3) Miller, Kelly 4) Corn, Lindsay
7 IUPUI 'B' 4:30.38
1) Wade, Holly 2) Jochum, Ashley
3) Montgomery, Jen 4) Huntsman, Lindsey

Event 10 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 3:44.39
1) Anderson, Grant 2) Trame, Rob
3) Hutchison, Chris 4) Ellsworth, Brett
8 IUPUI 'B' 4:02.71
1) Balko, Tim 2) Morgan, Matt
3) Ray, Preston 4) Vittorio, Damien

Event 11 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 IUPUI 'A' 1:55.13
1) Krey, Kristen 2) Helphinstine, Clare
3) Miller, Kelly 4) Corn, Lindsay
8 IUPUI 'B' 2:01.78
1) Kropf, Brandi 2) Jochum, Ashley
3) Schlottman, Jessica 4) Huntsman, Lindsey
EX IUPUI 'C' X2:11.51
1) Lund, Christina 2) Anderson, Lindsay
3) Noth, Pam 4) Carlini, Jamie

Event 12 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 1:41.64
1) Anderson, Grant 2) Trame, Rob
3) Hutchison, Chris 4) Ellsworth, Brett
8 IUPUI 'B' 1:48.81
1) Balko, Tim 2) Morgan, Matt
3) Grimm, Chas 4) Wheeler, Brian

Event 13 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 Montgomery, Jen 4:51.67
5 Schlottman, Jessica 4:55.95
8 Anderson, Lindsay 5:15.46

Event 14 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Wheeler, Brian 4:26.70
10 Ellsworth, Brett 4:41.78
11 Morgan, Matt 4:41.88

Event 15 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 Miller, Kelly 1:01.08
12 Huntsman, Lindsey 1:07.22
14 Noth, Pam 1:09.24
17 Hummell, Marci 1:14.20

Event 16 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
7 Hutchison, Chris 56.29

Event 17 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Corn, Lindsay 2:01.72
6 Kropf, Brandi 2:04.07
9 Heyde, Lauren 2:05.66
11 Carlini, Jamie 2:08.54
13 Hummell, Marci 2:09.76

Event 18 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 Ray, Preston 1:51.47
7 Vittorio, Damien 1:53.30

Event 19 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Helphinstine, Clare 1:12.38
10 Jochum, Ashley 1:16.29

Event 20 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 Trame, Rob 1:01.31

Event 21 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 Krey, Kristen 1:03.47
3 Kropf, Brandi 1:04.92
12 Wade, Holly 1:08.74
14 Lund, Christina 1:15.82
15 Carr, Brooke 1:16.04

Event 22 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
5 Anderson, Grant 56.95
9 Balko, Tim 1:00.11

Event 23 Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
5 IUPUI 'B' 8:33.40
1) Anderson, Lindsay 2) Montgomery, Jen
3) Lund, Christina 4) Carlini, Jamie
6 IUPUI 'A' 8:53.32
1) Rowe, Amy 2) Heyde, Lauren
3) Hummell, Marci 4) Carr, Brooke

Event 24 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 7:24.19
1) Hutchison, Chris 2) Wheeler, Brian
3) Anderson, Grant 4) Vittorio, Damien
8 IUPUI 'B' 7:45.00
1) Ray, Preston 2) Grimm, Chas
3) Balko, Tim 4) Morgan, Matt

Event 25 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Anderson, Lindsay 19:37.88

Event 26 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Wheeler, Brian 16:59.38
6 Grimm, Chas 17:41.69
8 Ray, Preston 18:03.78

Event 27 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kropf, Brandi 2:16.20
2 Krey, Kristen 2:16.54
12 Carr, Brooke 2:36.29
13 Lund, Christina 2:42.19

Event 28 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
8 Balko, Tim 2:08.90
9 Anderson, Grant 2:10.28
10 Vittorio, Damien 2:11.26

Event 29 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Corn, Lindsay 54.32
9 Heyde, Lauren 58.36
10 Rowe, Amy 58.81
12 Huntsman, Lindsey 59.27

Event 30 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Ellsworth, Brett 50.41

Event 31 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 Helphinstine, Clare 2:36.46
10 Jochum, Ashley 2:46.88
14 Noth, Pam 2:51.70

Event 32 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Trame, Rob 2:17.79
8 Morgan, Matt 2:25.65

Event 33 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
3 Miller, Kelly 2:17.49
8 Montgomery, Jen 2:21.28
10 Schlottman, Jessica 2:22.69
12 Carlini, Jamie 2:29.09

Event 34 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 Wheeler, Brian 2:03.39
6 Hutchison, Chris 2:07.72

Event 35 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
4 IUPUI 'A' 3:44.72
1) Corn, Lindsay 2) Kropf, Brandi
3) Rowe, Amy 4) Krey, Kristen
8 IUPUI 'B' 3:55.72
1) Huntsman, Lindsey 2) Schlottman, Jessica
3) Miller, Kelly 4) Heyde, Lauren
EX IUPUI 'C' X4:13.72
1) Noth, Pam 2) Lund, Christina
3) Hummell, Marci 4) Jochum, Ashley

Event 36 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
5 IUPUI 'A' 3:24.55
1) Anderson, Grant 2) Balko, Tim
3) Vittorio, Damien 4) Trame, Rob
6 IUPUI 'B' 3:26.12
1) Ellsworth, Brett 2) Ray, Preston
3) Grimm, Chas 4) Wheeler, Brian

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week