Dutch Squad Set for World Championships

By Oene Rusticus

AMSTERDAM, Netherlands, April 26. THE Dutch Swimming Association selected 18 swimmers for the World Championships in Montreal after the final day of the Dutch Nationals in Amsterdam. Only five swimmers managed to swim an individual qualifying time while the others were added for relays or to gain experience at the international level.

The Dutch Nationals were highlighted by great swims in the 50 distances, but the field in the longer distances needs to be a lot stronger to regain a position at the top of the world.

Hinkelien Schreuder, finalist in the 50 backstroke in Fukuoka at age 17, swam a national record in this event, clocking 28.94. The final of the 50 butterfly had a close finish, with three swimmers under 27 seconds. Inge Dekker (26.62) just out-touched Chantal Groot (26.70) and Marleen Veldhuis (26.87). Reigning World Champion Inge de Bruijn is still rethinking her career and won’t be defending her crown in Montreal.

Dekker, Groot and Veldhuis also highlighted the 100 freestyle and Veldhuis won the final in 54.27, keeping Dekker (55.27) and Groot (55.51) at a safe distance. Breaststrokers Madelon Baans and Moniek Nijhuis had great battles in the 50 and 100 meters. The 17-year old Nijhuis won the 50 in 32.22 but had to leave the 100 to Baans (1:10.62-1:11.12).

The men’s breaststroke also had the best races, with clashes between Thijs van Valkengoed and youngster Lennart Stekelenburg, both eager to qualify for Montreal. Stekelenburg is the sprinter of the two and won the 50 in 28.46, setting a national record. Van Valkengoed is more of a 200-meter swimmer, so the 100 was a great race to watch. Van Valkengoed won the event at the finish in 1:02.27, just .17 ahead of Stekelenburg. Van Valkengoed also participated in the 200 IM, but had to leave the victory to Robin van Aggele (2:02.42 to 2:06.19).

Gijs Damen won the 100 freestyle in 50.69 (50.55 in the morning), but since five other swimmers have set faster times in the last month, he won’t be selected for Montreal. Olympic Champion Van den Hoogenband preferred training above participating in the Nationals.

The following Dutch swimmers have been selected for the World Championships in Montreal:

Men: Pieter van den Hoogenband, Mark Veens, Mitja Zastrow, Stefan Oosting, Bas van Velthoven, Thomas Felten, Robin van Aggele, Thijs van Valkengoed, Lennart Stekelenburg;
Women: Marleen Veldhuis, Inge Dekker, Haike van Stralen, Celina Lemmen, Femke Heemskerk, Chantal Groot, Moniek Nijhuis, Madelon Baans, Hinkelien Schreuder.

Dutch National Championships Amsterdam – April 23, 2005

200m freestyle women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Linda Bank De Dolfijn 86-00168 2.03.81 0.29.41 1.00.65
2 Femke Heemskerk De Zijl-LGB 87-05224 2.04.16 0.29.28 1.01.21
3 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 2.06.18 0.29.47 1.01.46
4 Lenneke van Schaik De Dolfijn 86-03124 2.07.62 0.30.12 1.02.32
5 Lona Kroese De Dolfijn 87-02382 2.08.90 0.30.03 1.02.50
6 Marion van den Berg RZC 86-00272 2.09.15 0.29.46 1.01.90
7 Lotte Wilms DWK-XCESS 84-02770 2.09.78 0.30.14 1.03.20
8 Karin Kraaijeveld MNC Dordrecht 85-01710 2.10.99 0.30.12 1.03.19

200m freestyle women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Chrisje Moes De Dolfijn 85-02080 2.10.14 0.30.18 1.02.89
2 Marjolein Post Aquarijn 89-03370 2.10.32 0.30.08 1.02.95
3 Femke Schelvis Oeza 84-02158 2.11.02 0.31.00 1.04.66
4 Marlies Reinders De Dinkel Denekamp 86-02976 2.11.18 0.30.47 1.03.32
5 Lieke Verouden PSV 90-03948 2.13.33 0.31.46 1.05.02
6 Sophie Veldhuis Heidelberg 88-04428 2.13.59 0.30.73 1.05.14
7 Gea Hagting Stadskanaal 88-01584 2.13.84 0.31.85 1.05.79
8 Silke Oude Weernink De Dinkel Denekamp 90-02854 2.15.80 0.32.46 1.07.17

200m freestyle men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Robin van Aggele Midden Nederland(S 84-00017 1.51.30 0.25.84 0.53.38
2 Stefan Oosting PSV 81-01265 1.52.71 0.26.54 0.55.40
3 Bas van Velthoven XLence Swimteam 85-02695 1.52.96 0.26.62 0.54.89
4 Stefan Aartsen De Kempvis 75-00007 1.54.61 0.26.37 0.55.66
5 Joost Reijns ZV Hoorn-Aurik 87-02725 1.55.19 0.26.61 0.55.58
6 Wouter Smeets WVZ 84-02093 1.55.80 0.27.04 0.55.82
7 Martijn Smeets WVZ 81-01555 2.01.98 0.27.29 0.57.28
8 Michael van der Linden LZ 1886 86-01921 2.05.01 0.26.57 0.57.08

200m freestyle men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Michel Heijnen HGK(SG) 87-01267 1.59.24 0.27.85 0.58.03
2 Michiel Boog Van Vliet Barracud 79-00147 1.59.28 0.27.87 0.58.61
3 Perry Arentsen RZC 88-00073 2.00.13 0.28.04 0.58.48
4 Sem Bijl MNC Dordrecht 87-00253 2.00.78 0.27.52 0.58.40
5 Thomas Wessel De Dinkel Denekamp 83-02333 2.01.32 0.28.21 0.58.83
6 Joost Sprakel TriVia 86-02949 2.02.72 0.27.79 0.58.24
7 Roland Boon NDD 88-00397 2.03.25 0.29.09 1.01.20
8 Gert van 't Oever OZ&PC 87-02403 2.04.22 0.29.51 1.01.35
Roel Jacobs Zeester-Meerval 82-00787 Ziek Zk

50m backstroke women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 0.28.94
2 Stefanie Luiken PSV 85-01932 0.30.23
3 Rieneke Schinkel XLence Swimteam 83-01756 0.30.31
4 Mariët Koster Hoogeveen 83-01162 0.30.39
5 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 0.30.93
6 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 0.31.22
7 Ellen de Goeij Aquarijn 87-01356 0.31.29*
8 Sandra Temmerman SBC2000(SG) 80-01100 0.31.67

50m backstroke women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Ranomi Kromowidjojo TriVia 90-02156 0.30.83
2 Sabrina Buur MNC Dordrecht 85-00526 0.30.99
3 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 0.31.71
4 Willemijn Knot Ritola Z&PC 90-02010 0.31.78
5 Evy Witlox RZC 88-04946 0.31.82
6 Elsa de Groot ORCA 86-01312 0.31.86
7 Manon van Vulpen PSV 87-04494 0.32.01
8 Silvie Ketelaars Z.V.Utrecht 85-03778 0.32.44

50m backstroke men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Nick Driebergen LZ 1886 87-00793 0.26.92
2 Dirkjan de Wit DWK-XCESS 83-02391 0.26.93
3 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 0.26.98
4 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 0.27.35
5 Sander Ganzevles De Dolfijn 82-00463 0.27.45
6 Joris Keizer PSV 79-00627 0.27.82
7 Jan Kersten De Columbiaan 86-01561 0.28.55*
8 Stanley Vleerlaag WZ&PC 85-02813 0.28.82*

50m backstroke men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Jurjen Smits DZ&PC 89-05535 0.28.81
2 Niels Koster Hoogeveen 87-01851 0.29.01
3 Tom Driessen ESCA 87-00801 0.29.05
4 Henk van Niejenhuis De Dolfijn 89-05063 0.29.06
5 Perry Arentsen RZC 88-00073 0.29.41
6 Marvin Kruin Aquarijn 89-01815 0.29.61
7 Johan Roos WZ&PC 83-01817 0.30.33
Wouter Breton ZV AQUARIUS 89-00461 NO no
no

100m breaststroke women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Madelon Baans De Kempvis 77-00032 1.10.62 0.33.01
2 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 1.11.12 0.32.93
3 Melanie ten Brink XLence Swimteam 81-00232 1.11.88 0.33.80
4 Margriet Zwanenburg DZ&PC 86-04274 1.14.11 0.35.50
5 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn 81-01516 1.14.37 0.35.03
6 Loes Zanderink De Dinkel Denekamp 88-05006 1.14.50 0.36.28
7 Lia Dekker DZ&PC 87-00830 1.14.60 0.35.12
8 Ellen van de Velde Scheldestroom 82-01692 1.16.42 0.35.62

100m breaststroke women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Suzan van den Bogaard RZ 89-00450 1.16.29 0.35.63
2 Marcia Gaspersz ZC Ooievaar (SG) 89-01270 1.16.37 0.35.39
3 Elke Vens De Dolfijn 90-03906 1.16.61 0.36.37
4 Wendy van der Iest Hoogeveen 87-01904 1.16.90 0.35.70
5 Laura Badoux Oceanus 82-00038 1.17.54 0.36.62
6 Larissa Brak De Zijl-LGB 88-00572 1.18.01 0.37.31
7 Anouk Elzerman De Dolfijn 90-05914 1.18.74* 0.36.62
8 Martine v.d. Heide WVZ 80-00416 1.18.75 0.37.24

100m breaststroke men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Thijs van Valkengoed XLence Swimteam 83-02141 1.02.27 0.29.43
2 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 1.02.43 0.29.45
3 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 1.05.02 0.30.44
4 Mans Broekgaarden DWK-XCESS 85-00385 1.05.51 0.30.56
5 Sjaak Oude Ophuis De Dinkel Denekamp 87-02495 1.05.89 0.31.14
6 Jeroen vd Berkt PSV 81-00115 1.06.47 0.30.98
7 Stephan van Rooden PSV 84-01917 1.07.49 0.31.69
8 David uit den Boogaard DWK-XCESS 82-01757 1.07.80 0.32.34

100m breaststroke men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Jelte Stanic De Lansingh 87-03165 1.08.28 0.31.09
2 Rutger Sloof DWK-XCESS 88-03141 1.08.39 0.31.82
3 Martin Gildemeester DZ&PC 80-00419 1.09.24 0.31.91
4 Mischa de Gier De Aquaflippers 82-00495 1.09.31 0.32.53
5 Sven Eric Brummer RZ 86-00497 1.09.39 0.32.38
6 Maikel Brouwers HZPC 83-00339 1.09.98 0.33.86
7 Vincent Bakker Zignea 86-00107 1.10.38 0.32.47
8 Stefan Jacobs RZ 86-01407 1.11.27 0.32.83

50m butterfly women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Inge Dekker De Kempvis 85-00628 0.26.62
2 Chantal Groot XLence Swimteam 82-00562 0.26.70
3 Marleen Veldhuis XLence Swimteam 79-00894 0.26.87
4 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 0.27.71*
5 Ranomi Kromowidjojo TriVia 90-02156 0.28.48*
6 Monique Driessen Aquarijn 78-00218 0.28.52*
7 Sandra Temmerman SBC2000(SG) 80-01100 0.28.62
8 Anne Boomars OZ&PC 89-00460 0.28.91

50m butterfly women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Mariëlle Janssen RZC 82-00760 0.28.81
2 Mieke Veens HZPC 85-02944 0.28.94
3 Maaike van den Brand De Zijl-LGB 80-00154 0.28.99
4 Annelies Pol Zignea 89-03334 0.29.54
5 Linda vd Eijnden HGK(SG) 79-00202 0.29.54*
6 Esther de Boer DZ&PC 89-00390 0.29.60
7 Delia Badoux ZC Ooievaar (SG) 80-00042 0.29.80
8 Hedwig Kikkert TriVia 85-01566 0.29.93

50m butterfly men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Bastiaan Tamminga PSV 81-01659 0.24.38
2 Joris Keizer PSV 79-00627 0.24.72
3 Dirkjan de Wit DWK-XCESS 83-02391 0.25.03
4 Patrick Martens PSV 82-01137 0.25.36
5 Joeri Verlinden RZ 88-03549 0.25.68
6 Joran Barends DWK-XCESS 85-00091 0.25.88
7 Remko de Jong De Dolfijn 76-00459 0.25.97
8 Arjan vd Plaat MNC Dordrecht 86-02403 0.26.01

50m butterfly men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Joost Krommenhoek De Dolfijn 84-01293 0.25.97
2 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 0.26.34
Sander Verlinden RZ 85-02749 0.26.34
4 Stefan Kranenbroek HZPC 79-00729 0.26.66
5 Joost Sprakel TriVia 86-02949 0.26.67
6 Evert Roobeek De Waalstroom 86-02601 0.27.03
7 Johan Roos WZ&PC 83-01817 0.27.12
8 Roland Boon NDD 88-00397 0.27.24

1500m freestyle men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 100m 200m 400m 800m
1 Alex Schelvis De Kempvis 87-02927 15.55.94 1.00.39 2.04.45 4.13.47 08.32.27
2 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 15.56.72 1.00.92 2.04.62 4.13.68 08.32.38
3 Sebastiaan Verschuren Aquarijn 88-03571 16.05.16 0.59.50 2.04.76 4.14.02 08.33.29
4 Arjen v/d Meulen DZ&PC 87-02223 16.18.24 1.01.24 2.05.11 4.14.83 08.36.57
5 Raymond van de Merwe DES 86-02077 16.43.21 1.02.23 2.09.81 4.24.54 08.52.30
6 Michel Heijnen HGK(SG) 87-01267 16.50.13 1.01.32 2.06.86 4.20.45 08.51.50
7 Erik Schröder TriVia 84-02025 16.54.20 1.02.51 2.10.03 4.24.28 08.56.02
8 Mark Drenth LZ 1886 83-00559 17.32.77 1.03.46 2.11.63 4.29.16 09.11.20

4x100m medley relay women A-final
***********************************************************************

Team Name St.nr. Time
1 XLence Swimteam Rieneke Schinkel 83-01756 4.09.86 1.03.80
Melanie ten Brink 81-00232 2.14.56
Chantal Groot 82-00562 3.14.41
Marleen Veldhuis 79-00894

2 De Dolfijn Lenneke van Schaik 86-03124 4.25.23 1.07.30
Jolijn van Valkengoed 81-01516 2.20.60
Chrisje Moes 85-02080 3.27.17
Linda Bank 86-00168

3 OZ&PC Kyra Althanning 87-00068 4.29.35 1.09.43
Moniek Nijhuis 88-03188 2.22.94
Nicole Latka 89-02602 3.31.37
Anne Boomars 89-00460

Dutch National Championships Amsterdam – April 24, 2005

100m freestyle women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Marleen Veldhuis XLence Swimteam 79-00894 0.54.27 0.26.38
2 Inge Dekker De Kempvis 85-00628 0.55.27 0.26.84
3 Chantal Groot XLence Swimteam 82-00562 0.55.51 0.26.82
4 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 0.56.84 0.27.05
5 Femke Heemskerk De Zijl-LGB 87-05224 0.57.34 0.27.81
6 Annabel Kosten AZ&PC 77-00424 0.57.41 0.27.74
7 Ranomi Kromowidjojo TriVia 90-02156 0.57.57 0.28.19
8 Haike van Stralen De Kempvis 83-01926 0.57.71 0.28.18

100m freestyle women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Stefanie Luiken PSV 85-01932 0.57.25 0.27.82
2 Anne Boomars OZ&PC 89-00460 0.58.11 0.28.48
3 Manon van Vulpen PSV 87-04494 0.58.74 0.27.92
4 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 0.58.92 0.28.64
5 Lenneke van Schaik De Dolfijn 86-03124 0.58.99 0.29.00
6 Barbara v. Rhijn DWK-XCESS 81-01238 0.59.01 0.28.51
7 Linda Bank De Dolfijn 86-00168 0.59.23 0.28.82
8 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 0.59.78 0.29.07

100m freestyle men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Gijs Damen PSV 79-00255 0.50.69 0.24.49
2 Robert Lijesen MNC Dordrecht 85-01579 0.50.85 0.24.71
3 Robin van Aggele Midden Nederland(S 84-00017 0.51.11 0.24.88
4 Bas van Velthoven XLence Swimteam 85-02695 0.51.28 0.24.64
Stefan Oosting PSV 81-01265 0.51.28 0.24.68
6 Patrick Martens PSV 82-01137 0.52.04 0.25.17
7 Arjan vd Plaat MNC Dordrecht 86-02403 0.52.74 0.25.65
8 Joost Reijns ZV Hoorn-Aurik 87-02725 0.52.88 0.25.85

100m freestyle men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Stefan de Die De Dolfijn 86-03905 0.52.83 0.25.38
2 Kai Pardieck De Dolfijn 87-04487 0.53.21 0.25.78
3 Joran Barends DWK-XCESS 85-00091 0.53.25 0.25.95
4 Wouter Smeets WVZ 84-02093 0.53.44 0.26.28
5 Willem Jan v/d Vegte DZ&PC 87-03459 0.53.49 0.26.14
6 Dirkjan de Wit DWK-XCESS 83-02391 0.53.65 0.25.84
Michael van der Linden LZ 1886 86-01921 0.53.65 0.25.77
8 Joost Krommenhoek De Dolfijn 84-01293 0.54.15 0.26.34

200m butterfly women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Sandra Temmerman SBC2000(SG) 80-01100 2.21.87 0.29.83 1.03.91
2 Hedwig Kikkert TriVia 85-01566 2.26.14 0.30.46 1.06.19
3 Mariët Koster Hoogeveen 83-01162 2.27.37 0.31.72 1.09.75
4 Chrisje Moes De Dolfijn 85-02080 2.28.12 0.31.50 1.09.16
5 Caroline Stuut Stadskanaal 88-04216 2.31.62 0.32.65 1.09.92
6 Anita Scheper Hoogeveen 88-03862 2.32.43 0.33.04 1.10.78
7 Silke Oude Weernink De Dinkel Denekamp 90-02854 2.33.03* 0.34.26 1.13.60
8 Ziarah Janssen BZV 90-01760 2.33.85 0.33.95 1.12.64

200m butterfly men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m 100m
1 Stefan Aartsen De Kempvis 75-00007 2.00.34 0.26.27 0.56.59
2 Alex Schelvis De Kempvis 87-02927 2.04.88 0.28.17 0.59.94
3 Sander Ganzevles De Dolfijn 82-00463 2.05.73 0.28.11 1.00.13
4 Joeri Verlinden RZ 88-03549 2.08.08 0.28.03 1.00.66
5 Joost Sprakel TriVia 86-02949 2.11.33 0.27.95 1.00.93
6 Sander Bouts RZ 85-00331 2.12.21 0.29.09 1.04.09
7 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 2.12.78 0.29.87 1.02.22
8 Michel Heijnen HGK(SG) 87-01267 2.16.62 0.29.55 1.03.48

50m breaststroke women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 0.32.22
2 Madelon Baans De Kempvis 77-00032 0.32.98
3 Ellen van de Velde Scheldestroom 82-01692 0.33.57
4 Margriet Zwanenburg DZ&PC 86-04274 0.33.72
5 Marcia Gaspersz ZC Ooievaar (SG) 89-01270 0.34.11
6 Suzan van den Bogaard RZ 89-00450 0.34.19
7 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn 81-01516 0.34.35
8 Karin Hidding De Dinkel Denekamp 84-00970 0.34.88

50m breaststroke women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Laura Badoux Oceanus 82-00038 0.34.42
2 Lia Dekker DZ&PC 87-00830 0.34.48
3 Loes Zanderink De Dinkel Denekamp 88-05006 0.34.64
4 Elke Vens De Dolfijn 90-03906 0.34.74
5 Eline Boers De Columbiaan 91-04546 0.35.36
6 Martine v.d. Heide WVZ 80-00416 0.35.42
7 Ryan Verplanke Scheldestroom 77-00696 0.35.52
8 Inge Balvers SBC2000(SG) 85-00118 0.35.84*

50m breaststroke men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 0.28.46
2 Thijs van Valkengoed XLence Swimteam 83-02141 0.28.96
3 Mans Broekgaarden DWK-XCESS 85-00385 0.29.94
4 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 0.30.10
5 Sjaak Oude Ophuis De Dinkel Denekamp 87-02495 0.30.17
6 Stephan van Rooden PSV 84-01917 0.30.53
7 Maikel Brouwers HZPC 83-00339 0.31.10
8 Rutger Sloof DWK-XCESS 88-03141 0.31.30

50m breaststroke men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time
1 Mischa de Gier De Aquaflippers 82-00495 0.31.08
2 Martin Gildemeester DZ&PC 80-00419 0.31.21
3 Jelte Stanic De Lansingh 87-03165 0.31.25
4 Jurjen Pater Scheldestroom 88-02653 0.31.29
5 Edward Buitenwerf DZ&PC 89-00531 0.31.58
6 Vincent Bakker Zignea 86-00107 0.31.64
7 Stefan Haack De Dolfijn 82-00575 0.31.66
8 Ruben Fijn ZWV-Nereus 81-00495 0.32.64

200m IM women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Melanie ten Brink XLence Swimteam 81-00232 2.20.53 0.30.94
2 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn 81-01516 2.23.47 0.30.42
3 Lona Kroese De Dolfijn 87-02382 2.24.67 0.32.17
4 Lenneke van Schaik De Dolfijn 86-03124 2.25.30 0.31.77
5 Mariët Koster Hoogeveen 83-01162 2.25.56 0.31.84
6 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 2.28.07 0.31.85
7 Lotte Wilms DWK-XCESS 84-02770 2.28.28 0.32.14
8 Lieke Verouden PSV 90-03948 2.33.96 0.33.30

200m IM women B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Elsa de Groot ORCA 86-01312 2.28.13 0.31.25
2 Lenneke v/d Molen De Whee 87-02802 2.29.42 0.31.61
3 Dieuwertje Vermeulen LZ 1886 84-02574 2.32.79 0.32.73
4 Marjon Hollander DZ&PC 84-01004 2.32.83 0.31.54
5 Loes Wijlens OZ&PC 89-04728 2.33.25* 0.33.44
6 Silke Oude Weernink De Dinkel Denekamp 90-02854 2.36.56 0.35.49
7 Anita Scheper Hoogeveen 88-03862 2.37.13 0.33.77
8 Elke Vens De Dolfijn 90-03906 2.40.38 0.34.56

200m IM men A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Robin van Aggele Midden Nederland(S 84-00017 2.02.42 0.26.41
2 Thijs van Valkengoed XLence Swimteam 83-02141 2.06.19 0.27.41
3 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 2.09.02 0.28.24
4 Nick Driebergen LZ 1886 87-00793 2.11.14 0.27.55
5 David uit den Boogaard DWK-XCESS 82-01757 2.12.30 0.28.93
6 Raymond van de Merwe DES 86-02077 2.14.25 0.28.66
7 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 2.15.89 0.28.39
8 Joeri Verlinden RZ 88-03549 2.18.37 0.28.87

200m IM men B-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 50m
1 Perry Arentsen RZC 88-00073 2.15.25 0.28.98
2 Daan van Boxmeer Zeester-Meerval 81-00221 2.15.34 0.27.20
3 Sander Smeets WVZ 84-02091 2.15.80 0.28.04
4 Arjen v/d Meulen DZ&PC 87-02223 2.15.83 0.27.99
5 Sjoerd Post De Dolfijn 84-01811 2.16.46 0.29.11
6 Paul Brinkman Vlaardingen 84-00309 2.16.49 0.28.78
7 Jan Kersten De Columbiaan 86-01561 2.18.31 0.29.04
8 Sebastiaan Verschuren Aquarijn 88-03571 2.18.56 0.29.42

1500m freestyle women A-final
***********************************************************************

Name Team St.nr. Time 100m 200m 400m 800m
1 Danielle uit den Bogaard MNC Dordrecht 83-02010 17.35.74 1.05.58 2.16.09 4.36.69 09.21.35
2 Denise de Riet Van Vliet Barracud 84-02040 17.41.32 1.06.71 2.16.91 4.38.52 09.23.83
3 Linsy Heister PSV 88-01672 17.41.86 1.06.58 2.17.05 4.39.16 09.23.44
4 Linda Ronda DZ&PC 81-01260 17.45.34 1.06.23 2.16.63 4.39.01 09.25.91
5 Marion van den Berg RZC 86-00272 18.01.88 1.03.79 2.13.75 4.35.59 09.24.77
6 Sascha de Bruijn MNC Dordrecht 88-00680 18.07.05 1.06.24* 2.17.61 4.43.35 09.35.76
7 Wilma Scheepers PSV 88-03836 18.11.94 1.08.18 2.19.78 4.45.16 09.36.93
8 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 18.16.98 1.06.87 2.19.27 4.46.41 09.43.22

4x100m medley relay men A-final
***********************************************************************

Team Name St.nr. Time
1 DWK-XCESS John Keetman 84-01145 3.50.15 0.58.04
Mans Broekgaarden 85-00385 2.02.38
Dirkjan de Wit 83-02391 2.57.74
Joran Barends 85-00091

2 MNC Dordrecht Lennart Stekelenburg 86-02979 3.54.67h 1.01.01
Niels vd Hoek 83-00921 2.14.56
Arjan vd Plaat 86-02403 3.03.53
Robert Lijesen 85-01579

3 De Dolfijn Sander Ganzevles 82-00463 3.58.93 0.58.70
Stefan Haack 82-00575 2.08.21
Joost Krommenhoek 84-01293 3.06.20
Kai Pardieck 87-04487

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week