Drury Men, Truman Women Hold Division II Leads

ORLANDO, Fla., March 11. HAVING all but locked up the team championship, the Drury men are going for style points at the Division II Championships in Orlando.

Boasting a three-day total of 555 points, Drury heads into Saturday’s final day of action with a commanding lead over Cal State-Bakersfield (379) and North Dakota (369.5). Part of that margin is due to the exploits of Artem Sloudnov and Jakub Jiracek.

Sloudnov roared to a Division II record in the 100 breaststroke, touching in 54.99. He was tailed closely by Jiracek, who hit the wall in 55.12. Ben Labowitch added a sixth-place performance for Drury.

The 800 free relay also powered Drury, which edged Cal State-Bakersfield. The foursome of Ryan Norrie, Michael Lewandowski, Jiracek and Henrik Weible went 6:38.11 for the triumph.

On the women’s side, defending champion Truman State has a 31-point lead over Drury. Truman enters the final day with 401 points while Drury has 376 points. UC San Diego is in third with 300 points.

While Drury’s men received a significant boost in the breast and from its 800 free relay, its lead was reliant on several other efforts. In the 500 freestyle, won by North Dakota’s Rodrigo Cintra, Drury watched Weible and Norrie finish second and third.

Drury also picked up a second-place swim from Alexis Perdomo in the 100 backstroke, which was won by North Dakota’s Rodrigo Ferreira. Perdomo was also second in the 200 butterfly, where first-place honors went to Kurt Boehm of UC San Diego.

For the ladies, Diana Betsworth (500 free), Whitney Wodstrchil (100 back) and Michele Osborn (100 breast) had second-place outings for Truman, which claimed first in the 800 free relay. Sarah Dance, Whitney Jensen, Molly Polette and Betsworth finished in 7:24.73.

One night after setting a national record in the 400 individual medley, West Chester’s Tammy Leane collected gold in the 500 freestyle with a time of 4:48.59. Meanwhile, UC San Diego’s Rosanna Delurgio reaffirmed her breaststroke dominance with a win in the 100 discipline (1:02.17).

Other women’s champions included Tampa’s Chelsea Hastings in the 100 backstroke (55.96) and West Virginia Wesleyan’s Monica Morin in the 200 butterfly (2:04.73).

In the one-meter diving competitions, Bakersfield’s Ross Farance won the men’s event and Clarion’s Jamie Wolf prevailed in the women’s event.

Event 30 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NCAA Record: 6:34.57 2004 CAL STATE-BAKERSFIELD
Mroz, Simas, Dawson, Gegotek
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Drury University 'A' 6:39.91 6:38.11 40
1) Ryan Norrie JR 2) Michael Lewandowski FR
3) Jakub Jiracek JR 4) Henrik Weible JR
23.29 48.56 1:14.29 1:39.24 22.92 48.63 1:15.24 1:40.82
22.89 48.14 1:13.78 1:39.45 22.67 48.29 1:14.17 1:38.60
2 Csu Bakersfield-CC 'A' 6:45.36 6:38.80 34
1) Seth Dawson SR 2) Avery Wickham SO
3) Mansoor Al-Mansoor SO 4) Piotr Gegotek SO
23.38 48.65 1:14.41 1:39.93 22.28 47.83 1:13.99 1:40.46
22.79 48.13 1:14.09 1:40.11 21.97 47.11 1:12.95 1:38.30
3 UC San Diego-SI 'A' 6:47.21 6:40.96 32
1) Devin Spicer SR 2) Michael Baier JR
3) Tim Fuller SO 4) Kurt Boehm SR
23.69 49.11 1:15.18 1:41.05 23.19 48.96 1:15.22 1:41.93
22.32 47.44 1:13.68 1:40.74 22.45 47.46 1:12.32 1:37.24
4 University Of North Dakota 'A' 6:48.77 6:41.77 30
1) Rodrigo Cintra SR 2) Jeff Schneider JR
3) Fernando Alves SR 4) Adam Rollins FR
23.95 49.60 1:15.27 1:40.56 23.22 48.73 1:14.96 1:41.32
22.47 47.86 1:13.79 1:39.69 23.01 48.79 1:14.37 1:40.20
5 University OF Missouri – Rolla-ZZ 'A' 6:57.18 6:48.72 28
1) Andy Shelley SO 2) Matt Hug FR
3) Matt Adams JR 4) Mark Chamberlain FR
24.14 50.28 1:16.87 1:43.77 23.65 49.59 1:16.77 1:42.78
23.43 49.40 1:15.68 1:41.65 22.71 48.43 1:14.38 1:40.52
6 Henderson State University-AR 'A' 6:50.99 6:49.90 26
1) Donald Smith SO 2) Emmanuel Ruelis SR
3) Jeremy Fawcett FR 4) Onat Tungac SO
23.56 49.36 1:16.00 1:43.09 23.49 49.57 1:15.90 1:41.90
23.50 50.42 1:17.63 1:45.24 22.30 47.78 1:13.88 1:39.67
7 The University of Tampa-FL 'A' 6:55.19 6:50.92 24
1) Daniel Klee JR 2) Ben Oshri SR
3) Kevin Hensley SO 4) Daniel Laidlaw SR
23.32 49.30 1:16.34 1:43.73 22.82 48.52 1:14.71 1:40.98
23.80 50.36 1:17.49 1:44.39 22.89 48.59 1:15.09 1:41.82
8 West Chester University 'A' 6:50.25 6:51.09 22
1) Jordy Troyan JR 2) Patrick Collins JR
3) Chris Salomone FR 4) Gabe Melo SR
23.73 49.93 1:16.51 1:43.03 23.17 49.09 1:15.28 1:41.73
23.73 50.48 1:17.48 1:44.62 23.61 49.79 1:15.85 1:41.71
9 Delta State University 'A' 6:50.97 6:51.31 18
1) Cagri Sapmaz SR 2) Auston Ayres SO
3) Shane Jenkins FR 4) Tripp Davis JR
23.83 50.07 1:16.22 1:42.79 23.58 49.68 1:15.99 1:42.90
23.96 50.12 1:16.87 1:43.02 23.11 49.43 1:16.67 1:42.60
10 University of Indianapolis 'A' 6:55.14 6:51.37 14
1) Drew Hastings JR 2) Kieran O'Neill FR
3) Jeremy Lindauer JR 4) Hanno Ahonen FR
24.12 50.38 1:16.55 1:43.45 22.79 49.05 1:15.93 1:42.97
22.93 48.84 1:15.90 1:43.74 22.76 48.27 1:15.18 1:41.21
11 Wayne State University 'A' 6:55.13 6:51.77 12
1) David Lutz SR 2) Jared Troyer SO
3) Adam Erard FR 4) Bruno Blanco JR
24.48 50.18 1:15.86 1:41.07 24.87 51.83 1:18.66 1:44.99
24.18 50.43 1:16.99 1:42.79 24.41 50.90 1:17.30 1:42.92
12 Truman State University 'A' 6:53.66 6:51.87 10
1) Josh Otis JR 2) Ashtyn Beek SR
3) Alex Totura FR 4) Ryan Ferrell FR
23.61 49.79 1:15.94 1:42.42 23.04 49.83 1:17.34 1:43.75
22.95 48.85 1:15.83 1:42.85 22.47 48.36 1:15.37 1:42.85
13 Southern CT state University-CT 'A' 6:50.85 6:51.97 8
1) Dan Vitagliano FR 2) Chris Haines JR
3) Matt Erasmus SR 4) Denny Shupe FR
24.02 49.64 1:16.18 1:42.74 23.19 49.01 1:14.54 1:40.14
23.49 49.80 1:17.15 1:44.99 23.45 49.82 1:16.94 1:44.10
14 University of South Dakota-SD 'A' 7:06.47 7:04.84 6
1) John Murman JR 2) Tyler Scheer SR
3) Ryan Malone SR 4) Tim Byers SR
23.54 49.57 1:16.10 1:42.55 23.85 52.04 1:20.21 1:48.51
24.45 51.78 1:19.93 1:48.88 23.63 51.40 1:18.46 1:44.90
15 Ouachita Baptist University-AR 'A' 6:59.71 7:05.63 4
1) Paul Frankenberger JR 2) James Riddle FR
3) Rinaldo Sintjago JR 4) Jon Manning JR
23.78 50.22 1:16.96 1:44.86 24.02 50.83 1:18.56 1:46.38
23.69 50.52 1:18.14 1:46.68 24.43 51.47 1:19.48 1:47.71
16 Seattle University 2005 'A' 6:54.33 7:16.03 2
1) Jesse Shelton JR 2) Rui Ewald SR
3) Matt Oram JR 4) Dwight Thompson SO
24.12 50.68 1:17.67 1:46.21 16.84 50.04 1:16.67 1:43.56
24.84 53.25 1:23.95 1:56.01 25.39 53.31 1:21.95 1:50.25

Event 31 Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NCAA Record: 7:23.60 2002 TRUMAN STATE
Hug, Riley, Dance, Betsworth
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Truman State University 'A' 7:33.27 7:24.73 40
1) Sarah Dance SR 2) Whitney Jensen JR
3) Molly Polette FR 4) Diana Betsworth SR
25.41 52.93 1:21.14 1:50.40 25.74 54.57 1:23.79 1:52.44
25.90 54.61 1:23.80 1:52.87 24.89 52.51 1:20.56 1:49.02
2 West Chester University 'A' 7:34.85 7:29.67 34
1) Tammy Leane JR 2) Julie Keefer JR
3) Katie Kollar FR 4) Alex Parrilla FR
25.92 53.65 1:21.81 1:49.45 26.31 55.58 1:24.89 1:54.69
25.47 54.39 1:22.90 1:52.15 26.06 54.66 1:23.99 1:53.38
3 UC San Diego-SI 'A' 7:34.23 7:35.11 32
1) Rosanna Delurgio SR 2) Monica Becks SO
3) Sophie Levy JR 4) Susan Bell SO
26.65 54.86 1:23.61 1:53.03 26.42 55.73 1:25.50 1:55.48
26.19 54.66 1:23.99 1:53.05 25.99 54.41 1:23.76 1:53.55
4 University of Indianapolis 'A' 7:42.69 7:36.94 30
1) Alison Smith SO 2) Holly Spohr SO
3) Erin Sarbaugh SR 4) Ellie Miller FR
26.51 54.79 1:23.36 1:51.92 26.12 54.99 1:25.13 1:55.57
25.62 54.55 1:24.45 1:54.27 26.67 55.80 1:25.37 1:55.18
5 Drury University 'A' 7:44.58 7:37.76 28
1) Lindsay Zirkle JR 2) Natalie Cardoza SO
3) Sharon Peppard SO 4) Cara Fadel SO
26.49 55.15 1:24.27 1:53.55 26.56 55.59 1:25.60 1:55.21
27.41 56.59 1:26.05 1:55.47 26.23 55.15 1:24.49 1:53.53
6 Ouachita Baptist University-AR 'A' 7:45.13 7:41.30 26
1) Annalisa Lubinski FR 2) Amanda Loper SO
3) Catherine Engibous FR 4) Lauren Vickroy FR
26.81 55.89 1:25.67 1:54.69 26.43 55.24 1:25.11 1:54.69
27.09 56.67 1:26.23 1:56.14 26.08 55.58 1:25.62 1:55.78
7 Csu Bakersfield-CC 'A' 7:41.20 7:41.93 24
1) Merylie Giguere SR 2) Erin Craft FR
3) Leah Walters JR 4) Loni Burton SR
26.59 55.20 1:24.70 1:54.80 26.66 56.33 1:27.12 1:58.17
27.95 58.66 1:30.03 1:59.79 24.28 51.54 1:20.08 1:49.17
8 Clarion University 'A' 7:44.04 7:45.03 22
1) Brehan Heebner JR 2) Brittany Hanzl SO
3) Kristy Clarke SO 4) Sarah Besecker JR
27.47 56.84 1:26.69 1:56.64 26.33 56.44 1:27.24 1:57.85
25.65 54.46 1:24.12 1:54.96 26.35 55.87 1:25.88 1:55.58
9 University Of North Dakota 'A' 7:42.26 7:45.09 18
1) Jenny Bachmeier SO 2) Sara Richmire SR
3) Mare Merisalu JR 4) Lauren Mickelson JR
26.71 55.64 1:25.55 1:55.52 27.12 57.61 1:27.95 1:58.02
27.14 57.21 1:27.62 1:57.82 25.62 54.53 1:24.08 1:53.73
10 Saint Cloud State University-MN 'A' 7:56.95 7:45.68 14
1) Danielle Breunig JR 2) Alise Emil JR
3) Brenda Peters SO 4) Jackie Vieau JR
26.75 55.50 1:24.69 1:54.59 26.62 56.22 1:26.27 1:57.13
26.64 57.23 1:28.84 2:00.23 25.65 54.35 1:23.92 1:53.73
11 University OF Nebraska AT Omah 'A' 7:46.03 7:46.32 12
1) Jessica Hessel FR 2) Lisa Wemhoff SO
3) Ashley Renshaw JR 4)
28.02 58.33 1:29.04 1:59.07 26.62 56.06 1:25.46 1:55.10
26.75 56.24 1:26.61 1:56.54 26.65 56.17 1:26.14 1:55.61
12 Southern CT state University-CT 'A' 7:47.28 7:57.22 10
1) Amy Browning FR 2) Carolynn Navarro JR
3) Stacey Mehringer SR 4) Tara Antalosky JR
26.67 55.91 1:25.84 1:54.86 27.29 57.03 1:27.51 1:57.57
26.71 57.33 1:29.16 2:01.42 27.79 59.23 1:31.37 2:03.37
13 Delta State University 'A' 7:52.73 7:59.28 8
1) Petya Petrova JR 2) Kasey Perkins SO
3) Kristin Balius JR 4) Rebecca Cid SO
26.89 56.52 1:26.47 1:55.21 27.22 57.53 1:28.18 1:59.34
27.60 58.16 1:29.37 2:00.57 27.04 58.21 1:31.98 2:04.16
14 University of South Dakota-SD 'A' 8:11.94 8:00.40 6
1) Audrey Donley SR 2) Leita Rolfe FR
3) Megan Gordon FR 4) Brae Olson JR
27.79 57.48 1:27.31 1:57.23 26.79 56.47 1:26.75 1:56.60
27.38 59.18 1:30.65 2:02.07 29.01 1:01.31 1:33.00 2:04.50
15 Seattle University 2005 'A' 7:54.29 8:01.46 4
1) Ashley Best FR 2) Erin Matthew SO
3) Merceda Rivera SR 4) Anna Vanha FR
28.27 58.72 1:30.00 2:01.24 27.27 57.69 1:29.48 2:01.14
27.26 58.25 1:29.90 2:01.27 27.48 57.31 1:27.57 1:57.81
— The University of Tampa-FL 'A' 7:43.25 DQ
1) Chelsea Hastings SO 2) Diana Mielke SO
3) Meghann Mulbarger SO 4) Julie Visser JR
26.96 55.11 1:23.12 1:51.26 26.01 55.06 1:25.40 1:55.35
25.61 54.51 1:24.59 1:55.10 26.02 56.56 1:25.92 1:54.65

Event 29 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
NCAA Record: 453.10 2002 Shawn Colten, CU
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ross Farance FR Bakersfield-CC NT 442.05 20
2 Ray Murray SR Clarion NT 441.95 17
3 Kasey Young-MOSELEY SR UND 533.85 429.05 16
4 Andrew Coup FR DRURY 455.84 412.90 15
5 John Wood JR Southern-CT 443.10 409.25 14
6 Ross Eiden FR Scsu-MN NT 401.10 13
7 Michael Bergen SR West Chester NT 394.50 12
8 Kevan Phillips FR Clarion NT 387.35 11
9 James Ziegler JR UND 266.25 361.45 9
10 Geoff Doran JR DRURY NT 361.00 7
11 Chris Bancroft FR UND 485.65 358.75 6
12 Kevin Chamberlain SO UND 237.97 354.05 5
13 Cole Moir JR Usd-SD 456.60 347.45 4
14 Daniel Gordh SO Ucsd-SI NT 339.40 3
15 Brandon Anderson FR UND 367.70 338.65 2
16 Jeff Hilyard SR Henderson-AR NT 288.50 1

Event 18 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
NCAA Record: 443.20 1987 Doria Mamalo, CU
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Jamie Wolf SO Clarion 403.41 404.10 20
2 Cristi Lindsey JR UND 397.87 396.85 17
3 Jamie Grogan JR Unomaha 382.31 383.25 16
4 Laura Lafranchise JR Bakersfield-CC 380.46 380.46 15
5 Jill Smolczyk FR Usd-SD 344.92 346.25 14
6 Danielle Visina FR UND 345.35 344.10 13
7 Teagan Riggs SO Clarion 343.72 343.25 12
8 Kari Nolz SO UND 336.85 338.15 11
B – Final
9 Erika Barczak FR Wayne State 317.65 317.65 9
10 Lori Pietzsch SO West Chester 314.35 314.35 7
11 Rebecca McCord FR UND 313.80 313.80 6
12 Holly Schlingmann FR Mavricks-MN 309.60 309.60 5
13 Sheena Kafka JR Unomaha 304.80 304.80 4
14 Ginny Saras FR Clarion 303.25 303.25 3
15 Sara Steffen JR Scsu-MN 299.55 299.55 2
16 Kari Varichak SO UND 264.85 264.85 1

Event 23 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NCAA Record: 48.19 2004 Rodrigo Ferreira, UND
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Rodrigo Ferreira SO UND 49.82 48.97 20
23.38 25.59
2 Alexis Perdomo JR DRURY 49.30 49.17 17
23.56 25.61
3 Chris Achey JR Ouachita-AR 49.86 49.85 16
23.76 26.09
4 Emre Celik FR Henderson-AR 50.64 50.07 15
24.57 25.50
5 Seth Dawson SR Bakersfield-CC 50.56 50.39 14
24.70 25.69
6 Will Chidsey JR Le Moyne 50.73 50.86 13
24.77 26.09
7 Michael Lapustin SO LU-IL 50.95 50.94 12
24.66 26.28
8 Matt Jones SR Bakersfield-CC 50.86 51.23 11
24.78 26.45
B – Final
9 Cagri Sapmaz SR DELTA 51.09 50.30 9
24.55 25.75
10 Mike Lahey SO Ucsd-SI 51.13 50.47 7
24.51 25.96
11 Ethan Weiss FR DRURY 51.09 50.85 6
24.46 26.39
12 Jason Mraule JR UND 51.31 51.11 5
24.60 26.51
13 Robert Fletcher SO Truman State 50.98 51.20 4
25.22 25.98
14 Mansoor Al-Mansoor SO Bakersfield-CC 51.18 51.23 3
24.90 26.33
15 David Lutz SR Wayne State 51.22 51.37 2
25.58 25.79
16 Linvern Lim FR DRURY 51.18 51.92 1
25.12 26.80

Event 24 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NCAA Record: 54.49 1992 Amy Comerford, OU
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Chelsea Hastings SO Tampa-FL 56.52 55.96 20
27.40 28.56
2 Whitney Wodstrchil FR Truman State 57.72 57.37 17
28.32 29.05
3 Cara Fadel SO DRURY 57.22 57.52 16
28.20 29.32
4 Shannon Murphy FR DRURY 57.57 57.59 15
28.17 29.42
5 Jenny Bachmeier SO UND 57.97 57.86 14
28.27 29.59
6 Emily Greenwood FR Truman State 58.47 58.40 13
28.66 29.74
7 Luci Plaxton JR IUPA 57.91 58.45 12
28.51 29.94
8 Susan Bell SO Ucsd-SI 58.50 58.60 11
28.66 29.94
B – Final
9 Amanda Loper SO Ouachita-AR 58.56 58.02 9
28.42 29.60
10 Megan Gordon FR Usd-SD 58.65 58.03 7
28.18 29.85
11 Lija Kaleps-Clark SO Truman State 58.64 58.37 6
28.51 29.86
12 Shanna Halsell JR Tampa-FL 58.64 58.48 5
28.05 30.43
13 Lori Leitzinger FR Clarion 59.31 59.07 4
29.22 29.85
14 Kim Magnanelli SR SHIP-ZZ 59.15 59.23 3
29.21 30.02
15 Mariana DE Oliveira FR DRURY 58.82 59.32 2
29.19 30.13
16 Rachel Gordon JR UND 59.10 59.60 1
28.60 31.00

Event 25 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NCAA Record: 54.99 2005 Artem Sloudnov, DRURY
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Artem Sloudnov FR DRURY 56.01 54.99 20
25.73 29.26
2 Jakub Jiracek JR DRURY 55.41 55.12 17
26.24 28.88
3 Marek Malopolski FR IUPA 56.79 55.97 16
26.35 29.62
4 Evan Hsiao FR Ucsd-SI 56.86 56.33 15
26.18 30.15
5 Ben Labowitch SR DRURY 56.53 56.49 14
26.77 29.72
6 Travis Kummer Jr Orediggers-CO 56.97 56.97 13
27.02 29.95
7 Jeff Schneider JR UND 57.23 57.04 12
26.96 30.08
8 Brett Going SR Ucsd-SI 57.11 57.05 11
26.69 30.36
B – Final
9 Pedro Pereira FR UND 57.66 57.12 9
26.57 30.55
10 Topher Rowenhorst JR DRURY 57.38 57.14 7
26.92 30.22
11 Lee Webber SR Tampa-FL 57.79 57.48 6
26.86 30.62
12 Bill Gaul SO Umr-ZZ 57.48 57.73 5
27.31 30.42
13 Justin Farmer SR Henderson-AR 57.82 57.77 4
27.45 30.32
14 Trohn Trabona SO DELTA 57.74 57.86 3
27.12 30.74
15 Dirk Craft SR Usd-SD 57.96 58.13 2
27.38 30.75
16 Kevin Hensley SO Tampa-FL 57.98 58.22 1
26.98 31.24

Event 26 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NCAA Record: 1:01.88 2003 Rosanna Delurgio, UCSD
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Rosanna Delurgio SR Ucsd-SI 1:02.91 1:02.17 20
29.15 33.02
2 Michaela Osborn SR Truman State 1:03.55 1:03.09 17
29.52 33.57
3 Ashley Haney SR West Chester 1:04.61 1:04.14 16
30.35 33.79
4 Brooke Heath FR Boro 1:05.37 1:04.69 15
30.34 34.35
5 Melissa Young SO West Chester 1:05.23 1:04.88 14
30.46 34.42
6 Kelly Vandyke JR GVSU 1:05.11 1:05.06 13
30.75 34.31
7 Meredith Roberts SR Tampa-FL 1:04.97 1:05.20 12
30.36 34.84
8 Louisa Salisbury JR Ucsd-SI 1:05.35 1:06.37 11
30.38 35.99
B – Final
9 Molly Connolly SR Unomaha 1:05.84 1:05.30 9
30.64 34.66
10 Kristie Rose FR DRURY 1:05.38 1:05.51 7
30.90 34.61
11 Katrina Sandeberg JR Mavricks-MN 1:05.82 1:05.70 6
30.82 34.88
12 Sarah Clark SR Unomaha 1:06.36 1:05.93 5
30.26 35.67
13 Sarah Wollenhaupt SO UND 1:05.74 1:06.21 4
30.81 35.40
14 Sara Pape SR DRURY 1:06.39 1:06.36 3
31.06 35.30
15 Ashley Renshaw JR Unomaha 1:05.92 1:06.52 2
31.20 35.32
16 Tina Woodward JR Bakersfield-CC 1:05.80 1:07.14 1
31.44 35.70

Event 21 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NCAA Record: 4:22.58 2002 Vlasta Burda, CSUB
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Rodrigo Cintra SR UND 4:29.42 4:23.55 20
24.32 26.42 27.04 27.33 27.09 27.06 26.66 26.26
25.71 25.66
2 Henrik Weible JR DRURY 4:27.76 4:24.69 17
24.21 26.42 26.79 26.95 26.92 26.87 27.15 27.04
26.76 25.58
3 Ryan Norrie JR DRURY 4:31.00 4:25.37 16
24.50 26.47 27.06 27.24 27.37 26.86 27.10 26.58
26.49 25.70
4 Devin Spicer SR Ucsd-SI 4:30.05 4:29.42 15
24.51 26.63 27.09 27.28 27.17 27.32 27.27 27.52
27.32 27.31
5 Michael Lewandowski FR DRURY 4:32.89 4:32.67 14
24.83 26.88 27.47 27.59 27.31 27.39 27.88 28.33
28.09 26.90
6 Christian Erard SR Wayne State 4:34.09 4:33.35 13
25.33 27.34 27.81 27.99 27.64 27.69 27.71 27.95
27.61 26.28
7 William Baier FR Bakersfield-CC 4:33.93 4:33.58 12
24.94 27.16 27.13 27.58 27.92 27.84 28.29 28.41
27.50 26.81
8 Joel Tourtellotte FR Ucsd-SI 4:32.01 4:33.90 11
24.95 26.74 27.35 27.46 27.92 28.07 28.25 28.46
27.98 26.72
B – Final
9 Matt Hug FR Umr-ZZ 4:34.85 4:32.28 9
25.15 27.19 27.56 28.00 27.78 27.87 27.53 28.04
26.74 26.42
10 Hanno Ahonen FR Indy 4:37.39 4:34.72 7
24.80 27.42 27.91 27.84 27.96 28.05 28.21 28.31
28.01 26.21
11 Dan Vitagliano FR Southern-CT 4:35.77 4:34.73 6
24.91 27.21 27.64 27.72 27.61 28.25 28.35 28.20
28.12 26.72
12 Tripp Davis JR DELTA 4:36.53 4:35.58 5
24.82 27.32 27.63 27.64 27.93 27.95 28.08 28.51
28.24 27.46
13 Nick Markou JR Wayne State 4:35.95 4:37.49 4
26.84 27.70 27.63 27.90 28.16 28.10 28.10 28.26
27.87 26.93
14 Jared Troyer SO Wayne State 4:36.82 4:37.87 3
27.29 27.84 27.51 27.64 27.63 27.86 27.91 28.26
28.56 27.37
15 Grant Campbell SO DRURY 4:37.48 4:39.16 2
25.88 27.41 27.95 28.36 28.35 28.38 28.43 28.71
28.24 27.45
16 Chris Salomone FR West Chester 4:39.04 4:39.32 1
25.35 27.65 28.24 28.39 28.21 28.22 28.19 28.24
28.78 28.05

Event 22 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NCAA Record: 4:47.25 1987 Laurence Bensimon, UFA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Tammy Leane JR West Chester 4:58.61 4:48.59 20
26.69 28.91 29.03 29.19 29.18 29.01 29.26 29.37
29.29 28.66
2 Diana Betsworth SR Truman State 4:59.57 4:52.83 17
26.93 28.77 29.22 29.62 29.58 29.56 29.37 29.55
30.39 29.84
3 Natalie Cardoza SO DRURY 4:57.97 4:56.09 16
27.27 29.11 29.65 29.60 29.60 29.70 30.01 30.38
30.54 30.23
4 Sophie Levy JR Ucsd-SI 4:56.89 4:57.87 15
27.64 29.78 29.95 30.33 30.38 30.25 29.94 29.92
30.08 29.60
5 Alex Parrilla FR West Chester 5:02.36 4:59.70 14
27.46 29.34 29.84 30.28 30.33 30.67 30.75 30.76
30.64 29.63
6 Andrea Lippin SO Ucsd-SI 5:02.40 5:01.01 13
27.45 29.65 30.39 30.64 30.41 30.73 30.49 30.56
30.77 29.92
7 Annalisa Lubinski FR Ouachita-AR 5:00.60 5:01.54 12
27.68 29.36 29.92 30.31 30.45 30.87 30.87 31.44
30.70 29.94
8 Ellie Miller FR Indy 5:00.65 5:07.07 11
27.94 29.58 30.20 30.96 31.33 31.57 31.39 31.56
31.64 30.90
B – Final
9 Sarah Keffer SO DRURY 5:05.81 5:01.66 9
28.25 30.55 30.47 30.68 30.50 30.54 30.62 30.41
30.27 29.37
10 Katie Funk JR Truman State 5:04.21 5:02.48 7
27.94 30.28 30.22 30.39 30.66 30.98 31.00 30.81
30.43 29.77
11 Amy Browning FR Southern-CT 5:05.22 5:03.52 6
27.57 30.71 31.03 30.96 30.65 31.01 30.91 31.14
30.03 29.51
12 Molly Polette FR Truman State 5:05.31 5:04.16 5
28.05 30.28 30.68 30.78 30.77 30.84 31.10 31.47
31.01 29.18
13 Mary Beth Owen SR DRURY 5:06.67 5:04.87 4
28.24 30.40 30.93 30.87 30.82 30.85 30.83 30.90
30.82 30.21
14 Veronica Barna SR Unomaha 5:07.26 5:06.66 3
27.96 30.40 31.24 31.16 31.09 31.33 31.05 31.19
30.87 30.37
15 Sarah Besecker JR Clarion 5:07.55 5:08.42 2
28.08 30.39 30.70 31.30 31.22 31.87 31.41 31.46
31.24 30.75
16 Catherine Engibous FR Ouachita-AR 5:07.21 5:10.59 1
28.68 30.37 31.02 31.20 31.32 31.58 31.58 31.70
31.87 31.27

Event 27 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
NCAA Record: 1:43.30 2003 Ben Michaelson, SCSU-CT
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kurt Boehm SR Ucsd-SI 1:49.16 1:46.03 20
24.34 27.14 27.12 27.43
2 Alexis Perdomo JR DRURY 1:48.99 1:47.08 17
24.15 27.29 27.64 28.00
3 Mansoor Al-Mansoor SO Bakersfield-CC 1:48.66 1:47.75 16
23.12 26.85 28.66 29.12
4 Matej Tomas SO Fsu-WV 1:51.35 1:49.45 15
24.02 27.88 28.47 29.08
5 Fernando Alves SR UND 1:49.66 1:49.60 14
23.69 27.81 29.08 29.02
6 Daniel McCleary JR DRURY 1:50.26 1:50.34 13
25.07 28.26 28.31 28.70
7 Piotr Gegotek SO Bakersfield-CC 1:51.48 1:51.94 12
24.21 27.80 29.04 30.89
8 William Muriel FR Fsu-WV 1:51.54 1:52.32 11
24.58 28.05 28.89 30.80
B – Final
9 Travis Stensby SO Umr-ZZ 1:51.60 1:50.81 9
24.81 28.59 28.50 28.91
10 Quinlan Chaves JR Bakersfield-CC 1:52.86 1:51.60 7
25.08 28.00 28.66 29.86
11 Shane Jenkins FR DELTA 1:52.68 1:51.73 6
24.68 27.82 29.02 30.21
12 Leve Nagy-Pal SR West Chester 1:52.25 1:52.05 5
24.83 28.64 29.04 29.54
13 Chris Coley FR Redhawks 1:52.64 1:52.37 4
24.25 27.59 29.37 31.16
14 Bruno Blanco JR Wayne State 1:53.01 1:53.60 3
25.86 28.65 29.15 29.94
15 Brian Berry FR Bakersfield-CC 1:52.88 1:53.81 2
24.51 27.83 29.70 31.77
16 George Zimmermann JR West Chester 1:52.12 1:53.89 1
25.15 28.54 29.20 31.00

Event 28 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
NCAA Record: 2:00.62 2004 Cindy Ong, DU
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Monica Morin SR Wvwc 2:06.81 2:04.73 20
28.33 31.47 31.96 32.97
2 Jennifer Artichuk FR DELTA 2:06.20 2:04.98 17
27.67 31.65 32.81 32.85
3 Danielle Mobley SR DRURY 2:05.53 2:05.20 16
28.39 31.55 32.27 32.99
4 Jasmine Degross SR Tampa-FL 2:06.45 2:05.61 15
27.77 31.54 32.70 33.60
5 Petra Zavadilova SO CAL 2:06.15 2:05.75 14
26.99 31.13 33.51 34.12
6 Stacey Mehringer SR Southern-CT 2:07.00 2:06.69 13
28.50 32.29 32.45 33.45
7 Sara Richmire SR UND 2:07.31 2:06.70 12
28.12 32.56 32.86 33.16
8 Jessica Hessel FR Unomaha 2:06.86 2:07.24 11
27.97 31.59 32.80 34.88
B – Final
9 Tara Antalosky JR Southern-CT 2:07.79 2:06.27 9
29.03 32.86 32.76 31.62
10 Leanne Rowland SO West Chester 2:07.46 2:07.51 7
29.24 32.63 32.76 32.88
11 Anna Vanha FR Redhawks 2:09.42 2:08.01 6
28.82 32.43 33.13 33.63
12 Brehan Heebner JR Clarion 2:07.32 2:08.66 5
28.60 32.50 33.12 34.44
13 Frances Tran SR Ucsd-SI 2:09.66 2:08.95 4
28.54 32.12 33.04 35.25
14 Lindsay McReynolds SO Truman State 2:10.36 2:09.60 3
29.18 32.51 33.29 34.62
15 Vanessa Oehlers JR Henderson-AR 2:10.42 2:10.42 2
29.01 32.38 33.73 35.30
16 Catherine Engibous FR Ouachita-AR 2:10.63 2:11.43 1
29.95 33.18 33.98 34.32

Men's Team Standings (Through Day Three)
Place School Abbr. Points
1 Drury University DRURY 555
2 Csu Bakersfield CSUB-CC 379
3 University Of North Dakota UND 369.50
4 UC San Diego UCSD-SI 306
5 West Chester University WCU 209.50
6 University OF Missouri – Rolla UMR-ZZ 130.50
7 The University of Tampa UT-FL 120
8 Delta State University DELTA 108
9 Wayne State University WAYNE 103
9 Truman State University TSU 103
11 University of South Dakota USD-SD 101
12 University of Indianapolis INDY 90
13 Henderson State University HSU-AR 87
14 Clarion University CLAR 73
15 Southern CT state University SCSU-CT 66
16 Ouachita Baptist University OBU-AR 62
17 Fairmont State University FSU-WV 47
18 Seattle University 2005 SEA 37
19 Saint Cloud State University SCS-MN 28
20 Colorado School of Mines CSM-CO 27
21 Indiana University of PA IUPA 24.50
22 Le Moyne College LEM 24
23 Lewis University LU-IL 19
24 The College of St. Rose CSR 5

Women's Team Standings (Through Day Three)
Place School Abbr. Points
1 Truman State University TSU 407
2 Drury University DRURY 376
3 UC San Diego UCSD-SI 300
4 West Chester University WCU 241
5 The University of Tampa UT-FL 226
6 University Of North Dakota UND 198
7 Csu Bakersfield CSUB-CC 187
8 University OF Nebraska AT Omah UNO 178
9 University of Indianapolis INDY 176
10 Clarion University CLAR 101
11 Ouachita Baptist University OBU-AR 97
12 Delta State University DELTA 73
13 Saint Cloud State University SCS-MN 68
14 University of South Dakota USD-SD 51
15 Southern CT state University SCSU-CT 50
16 Grand Valley State Univ. GVSU 45
17 Seattle University 2005 SEA 35
18 California University of PA CAL 31
19 Indiana University of PA IUPA 25
20 Edinboro University BORO 22
21 West Virginia Wesleyan College WVWC 20
22 Minnesota State – Mankato MSMU-MN 15
23 Wayne State University WAYNE 9
24 Henderson State University HSU-AR 5
25 Shippensburg University SHIP-ZZ 3

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week